Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FM19 - Activator L4 - FM 19.3


Raulic

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur
21 hours ago, rapid1923 said:

@Raulic - cred ca am mai identificat o problema: in sezonul 2022-2023 in EL in 16-imi se joaca o singura mansa. :D

Asta nu cred ca are legatura cu activatorul meu.

Din cate stiu CM 2022 din Qatar afecteaza cumva competitiile europene avand in vedere ca de joaca in acea perioada a anului.

Ca fapt divers am setat barajul de promovare in L3 si vreo 28 de divizii judetene zilele astea. Din pacate nu pot testa functionalitatea completa pana nu termin de setat toate diviziile judetene.

Indata ce totul functioneaza normal o sa postez o versiune a activatorului.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 227
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Vin cu noutati:

L4 Bucureşti

image.png.d62423d20328ac8178dfb8d295437f8b.png

 

L4 Vaslui - Play-off

image.thumb.png.059967bb643507a67418e93652afe9bb.png

 

L4 Maramureş - Baraj Campioana

image.thumb.png.38dbc6c9eb904df2ec4f3965e4fd24f3.png

 

L4 - Baraj Promovare

image.thumb.png.37f9a4ce376255b914dbcfe40b875f55.png

 

Mai am de facut cateva modificari si o sa postez o noua versiune pentru teste. Vreau sa vedem ce se intampla pe termen lung si voi avea nevoie de pareri pentru orice lucru care nu pare in regula la L3 & L4. Am incercat sa reproduc sistemele competitionale din fiecare divizie judeteana - numar de serii, play-off-uri, baraje de campioane, etc. Cred ca am reusit in mare parte, mai putin pentru Harghita din ce imi amintesc, acolo e ceva putin mai ciudat. Oricum astept pareri si idei pentru orice judet.

Daca am interesati, mai am nevoie si eu de niste informatii pentru cateva judete unde nu mi-a fost prea clar cum decurge sistemul.

Activatorul nu contine reguli gen Under 21/Under19 pentru Liga 4, am preferat doar sa activez sistemul competitional prima data. Also, din L4 nu se retrogradeaza nicaieri, indata ce Liga 3 si Liga 4 vor functiona normal pe termen lung voi trece si la activarea L5, respectiv retrogradarea din L4.

Inca nu sunt sigur ca fiecare echipa din L3 retrogradeaza unde trebuie in L4, e nevoie de teste pentru asta, eu am reusit doar in seara asta sa simulez un sezon dupa ce mi-a acceptat editorul fisierul. Mai ramane sa fac sa retrogradeze a21a echipa din L3 ca in realitate, momentan editorul se joaca cu mine si o sa postez fisierul si aici :)

Imi cer scuze ca a durat atat, dar sa verific 51 de competitii + alte modificari din care fac parte 660 de cluburi dureaza, la un moment dat o luasem razna :D

Tin sa le multumesc pentru ajutor lui @il muce si @kan-guru pentru informatii providentiale ;) 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@CSO19: Da.

Din pacate va mai dura pana o sa postez o versiune care functioneaza. Versiunea pe care am facut poze avea cateva probleme si dupa remedierea lor numarul de echipe de echipe minim din fiecare serie de L3 nu mai iese, asa ca va trebui sa verific Regional Divisions pentru toate cluburile din ligile romanesti. :D

Plm, asa e cu advanced rules, rezolvi una, dai de alta.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

I'm tired of this shit. 

Ok deci, dupa cateva zile crunte am reusit sa fac editorul sa imi valideze fisierul. Nu e versiunea finala, nu garantez functionalitate deplina cu Liga a4a activata, deci e posibil sa primiti erori, aka va avertizez. Am decis sa il postez si pe forum si sa salvez versiunea asta ca sa stiu ca am de unde sa plec in cazul in care stric prea tare sistemul de acum inainte.

@CSO19, @kevinluci, @rapid1923 - problemele raportate de voi ar trebui sa fie rezolvate.

Download - L.E. am scos linkul, nu e jucabil inca.

New features:

  • Am restructurat Liga a3a ca sa pot face sistemul de retrogradare corect - 4 echipe retrogradeaza direct + cel mai prost loc 12. (21 de echipe)
  • Am activat cele 42 de divizii judetene + barajele de promovare in L3 - echipele ar trebui sa se cupleze dupa regulile din realitate, aka regional (21 de echipe)
  • Toate cele 42 de divizii judetene ar trebui sa foloseasca un sistem competitional ca in realitate, cel putin ce am gasit pe frf ajf, sau site-urile similare.

Am nevoie de informatii despre sistemul competitional din L4 Bacau si L4 Satu Mare. Ambele judete au un sistem competitional nou incepand cu acest sezon si nu prea stiu cum o sa se desfasoare playoff-ul. Also, recent mi-am amintit ca anul trecut L4 Bucuresti a avut playoff de promovare intre primele 2 locuri, nu stiu daca si in acest sezon va fi la fel.

Ce ar fi de urmarit:

  • castigatoarele barajului de promovare in L3 sa joace in L3 intr-o serie oarecum logica
  • echipele invinse in barajul de promovare sa joace in L4
  • echipele retrogradate din L3 sa joace in L4, in diviziile judetene corecte
  • Orice alt fel de probleme trebuie raportate
Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
6 minutes ago, dicusilviu94 said:

Salut, cand incerc sa fac modificari in editor primesc urmatoarea eroare - can't use same competition for sub comp

Ce fel de modificari vrei sa faci mai exact ?

Link to comment
Share on other sites

@Raulic - In L4 Bucuresti, playoff-ul se joaca intre primele 4 echipe din sezonul regulat, acestea incepand playoff-ul dupa cum urmeaza: locul 1 - 3 puncte, locul 2 - 2 puncte, locul 3 - 1 punct si locul 4 - 0 puncte, indiferent de numarul de puncte acumulate in sezonul regulat. Meciurile se joaca pe teren neutru (teoretic), intr-o singura mansa. Tot teoretic, acest sistem va fi valabil si in acest sezon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/2/2018 at 12:10 AM, Raulic said:

Avand in vedere ca jocul are mici chichite de reguli competitionale incorecte pentru Romania (inca nu au fost implementate de SI) am inceput sa ma joc prin FM Pre-Game Editor. Gasiti linkul mai jos.

02/11/2018 - v 0.1 - FMRo19Updatesv0.1 (aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 50% accurate
  • Match Rules L2 - 100% accurate

 

08/11/2018 - v 0.5 FMRo19Updatesv0.5 (aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 85% accurate
  • Match Rules L2 - 85% accurate
  • Match Rules L3 - 85% accurate
  • Match Rules Cupa Romaniei - 85% accurate
  • Match Rules U19 - 100% accurate
  • Transfer windows - 100% accurate
  •  

04/12/2018 - v 0.7 L.E. am scos linkul, nu e jucabil inca.(aceasta versiune este destinata testingului)

  • Liga III playable
  • Liga IV playable
  • Match Rules L1 - 85% accurate
  • Squad Registration Rules L1 - 85% accurate
  • Match Rules L2 - 85% accurate
  • Match Rules L3 - 85% accurate
  • Match Rules Cupa Romaniei - 85% accurate
  • Match Rules U19 - 100% accurate
  • Transfer windows - 100% accurate

Work in progress:

  • L4 - Testing

Eu am testat doar primele 2 sezoane sa vad ce se intampla. As I said, versiunea e mai mult pentru teste momentan.
Astept feedback, pozitiv/negativ.

Îmi dă eroare când să-l instalez

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
4 minutes ago, Axyon gaming 007 said:

Îmi dă eroare când să-l instalez

Huh. ce fel de eroare ?!

18 hours ago, cirsteamadalin723 said:

deci..o sa avem si L4,la dispozitie ?😎

Inca am probleme cu numarul de echipe promovate/retrogradate si nu prea am avut timp in ultima perioada de activator :( 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
3 hours ago, Raulic said:

Huh. ce fel de eroare ?!

Inca am probleme cu numarul de echipe promovate/retrogradate si nu prea am avut timp in ultima perioada de activator :( 

salut. o varianta care sa activeze l4 chiar daca nu sunt toate regulile ok ai? 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy