Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Allons enfants de la Patrie


Muttley

Recommended Posts

1200px-AJ_Auxerre.svg.png

Le jour de gloire est arrivé ! Sau cel putin asta speram. Pana se lamureste treaba cu Liga II si III din Romania o sa incep o cariera in FM Touch Beta, asa de reacomodare la efort si de deschidere a sectiunii de cariere pe forum. Tara in care vom merge este nimeni alta decat campioana mondiala - Franta, acolo unde vom prelua destinele clubului AJ Auxerre din Liga a 2a. Un club cu destula traditie, care a castigat un titlu si patru cupe, dar care se zbate de cativa ani in mediocritate, de acolo de unde managerul Guillame Roux (joc de cuvinte - pour le connaiseurs) va incerca sa ridice corabia, ajutat de un staff destul de competent. Facilitatile nu sunt deloc de neglijat, iar cele de antrenament si tineret ne conduc la idea ca am putea sa ne concentram foarte mult pe tineret. De altfel, ne-am propus sa nu transferam decat jucatori care se afla in nationalele U21, U20 si U19 ale Frantei. Si nimic altceva, de unde si titlul.

AJ-Auxerre_-Information.png

Strategia noastra vine si ca un raspuns oarecum la balaurul din Ille-de-France care este PSG, si care arunca cu banii in stanga si dreapta in incercarea de a castiga Champions league, pentru ca in campionat nu prea au probleme se pare (chiar si anul acesta irl au inceput cu zece victorii la rand! Vom reusii sa le facem fata cu strategia noastra? Pentru inceput, pana la promovare o sa ne bazam pe ceea ce produce academia proprie, urmand ca dupa eventual promovare (daca rezistam pana acolo, anul trecut prima cariera in FM18 nu a durat nici macar un sezon) sa ne uitam si ce jucatori din nationalele de tineret si juniori putem atrage. Baza de plecare este destul de buna, consider ca avem calitate in prima echipa, dar si perspective in echipa a doua, pentru a prinde unul din primele cinci locuri, sa mergem la baraj macar.

AJ-Auxerre_-Players-Players.png

AJ-Auxerre_-Players-Players-2.png

AJ-Auxerre-Reserves_-Squad-Players.png

Allons!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Uuh, la concurenta cu tacticianul nostru. E bine ca te incumeti la o cariera prezentata in FM 19. Eu astepta builduri mai stabile :D 

Chiar ieri il auzeam pe Daniel Niculae zicand ca e trist pentru Auxerre ...

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Raulic said:

Uuh, la concurenta cu tacticianul nostru. E bine ca te incumeti la o cariera prezentata in FM 19. Eu astepta builduri mai stabile :D 

Chiar ieri il auzeam pe Daniel Niculae zicand ca e trist pentru Auxerre ...

Ma mananca rau, si nu am vrut sa incep nici vreun challenge pe SI, dar nici la noi in liga, tocmai ca sa nu dau de vreun bug important la un moment dat. Asa ma pun si eu la punct cu noutatile (inductionul ala nu prea mi se pare mare scofala, training etc.). Cat despre Auxerre, se bat iar la retrogradare dar anul asta nu prea mai scapa.

Asa ca nu am mari asteptari de la cariera, dar am observat ca sunt mai dedicat celor pe care le si povestesc, cred ca e o extra motivatie. Spor la joc!

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, fm_fan said:

Multa bafta! Frumos tribut adus lui Gui Roux. M-ai facut si pe mine sa incep cariera cu Portsmouth  in Ligue One tinand cont ca ligile inferioare din Romania momentan nu pot fi jucate.

E mai greu la inceput dar speram macar sa invatam fm19 din asta. Multa bafta cu Pompey!

Link to comment
Share on other sites

Un inceput greoi de sezon, dar asta pentru inca nu nimerim toate butoanele si noutatile din prima. Am jucat cateva amicale si primul meci din campionat castigat greu in deplasare la Valenciennes. Am ales acelasi tip de tactica cu care joc de ceva ani, chiar daca nu l-am gasit din prima find deghizat sub forma unui 4-1-4-1 in tactici. Trebuie sa mai ne jucam un pic cu instructiunile pentru diferite momente ale jocului. Un aspect grozav pentru cei care joaca cariere concentrate pe dezvoltarea tinerilor in FMT este aparitia tutoringului acolo, chiar daca momentan nu prea avem jucatori profesionisti la echipa care sa ii ajute pe tineri.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixtures.png

Auxerre-v-Gazelec-Ajaccio_-Auxerre-Team-Selection-Overview.png

AJ-Auxerre_-Mentoring.png

 

Link to comment
Share on other sites

Baftă! 😉

Cât de mult de bazezi pe evaluarea de Potential a jucătorilor? Ce e drept arată destul de bine, mai ales pentru Ligue 2. Îmi place că și echilibrezi lotul cu câțiva veterani

Bănuiesc că o să te bazezi cam pe același lot în sezoanele viitoare, nu?

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, xfcBielsa said:

Baftă! 😉

Cât de mult de bazezi pe evaluarea de Potential a jucătorilor? Ce e drept arată destul de bine, mai ales pentru Ligue 2. Îmi place că și echilibrezi lotul cu câțiva veterani

Bănuiesc că o să te bazezi cam pe același lot în sezoanele viitoare, nu?

Potentialul e ca sa imi fac o idee generala, dar mi se mai intampla sa pastrez jucatori cu pot mic doar pentru ca au niste atribute cheie interesante pentru posturile lor. Deocamdata lotul e cel din oficiu, deci nu am niciun merit asupra lui, dar da imi place sa pastrez si ceva jucatori de experienta pe langa tineri, si in general sa crestem organic si nu artificial (in doi ani o echipa intrega de regeni wonderkids si aia e). Sper sa ajung la sezoanele viitoare, e oarecum o cariera de sacrificiu asta, pentru invatat FM19.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
17 hours ago, fm_fan said:

Multa bafta! Frumos tribut adus lui Gui Roux. M-ai facut si pe mine sa incep cariera cu Portsmouth  in Ligue One tinand cont ca ligile inferioare din Romania momentan nu pot fi jucate.

Pentru cei care aveti deja Beta FM19 si sunteti nemultumiti de (inca) neimplementatele reguli din Romania puteti lasa un mesaj, in limba engleza, aici si poate grabiti rezolvarea lor (cum s-a intamplat in cazul userilor din Turcia).

https://community.sigames.com/topic/448210-romania-official-league-specific-issues/

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Muttley said:

Potentialul e ca sa imi fac o idee generala, dar mi se mai intampla sa pastrez jucatori cu pot mic doar pentru ca au niste atribute cheie interesante pentru posturile lor. Deocamdata lotul e cel din oficiu, deci nu am niciun merit asupra lui, dar da imi place sa pastrez si ceva jucatori de experienta pe langa tineri, si in general sa crestem organic si nu artificial (in doi ani o echipa intrega de regeni wonderkids si aia e). Sper sa ajung la sezoanele viitoare, e oarecum o cariera de sacrificiu asta, pentru invatat FM19.

Interesant! Baftă!

Și eu am tendința să îmi aleg jucătorii strict pe baza anumitor abilități.

Sunt curios câți dintre puștanii lui Auxerre o să își depășească Potentialul dacă ajungi să ai succes în Ligue 1 și în competițiile europene.🤔

Off-topic: Pe mine mă bate gândul să experiementez cu o salvare, pe noul FM19, în care să joc cu United exclusiv cu un lot format din jucători Under22. 

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sezonul in forta, mai bine decat ne asteptam, cu Philippoteaux (se pronunta pe nas cu accent de cetatea frantuzit) in mare forma. E adevarat ca am avut si o cadere de trei infrangeri la rand (inclusiv eliminare prematura din cupa ligii contra celor de la Tours). La capitolul veniri niciun jucator, iar la plecari nimic demn de semnalat, jucatori care fie nu era suficient de buni fie nu faceau parte din planurile tactice. Mai sunt cativa de la echipa a doua de care am incercat sa scapam, dar din pacate nu a vrut sa plece la formatiile care i-au ofertat. Suntem pe locul I, dar clasamentul este foarte strans la varf.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixtures82c33551313c3168.png

Ligue-2_-Overview-Stages.png

AJ-Auxerre_-Transfer-History.png

Link to comment
Share on other sites

Era normal ca la un moment dat lucrurile sa inceapa sa scartaie, luna noiembrie fiind din acest punct de vedere una foarte proasta cu 3 infrangeri. Am schimbat drept urmare un pic sistemul si am trecut la unul mai ofensiv, renuntand la DM si inlocuindu-l cu un AM concentrat pe atac. Am inceput si negocierile pentru reinoirea contractelor, doar ca mi se pare ca jucatorii experimentati cer prea multi bani, 150-175% fata de salariul anterior, si nu stiu daca vreau sa ridic bugetul de salarii atat de mult. O sa trebuiasca probabil sa alegem cui reinoim iar celorlalti sa le dam drumul liberi in vara viitoare.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixtures1452ba705bd8e639.png

Ligue-2_-Overview-Stages848aac4d9fa1473a.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Tout c'est bien, mon ami!

Nu stai rau :D Cum te vedea presa la inceput de sezon ? :) 

Pacat ca ai pierdut puncte cu echipe de sub tine ...

Ne vedeau pe la jumatatea clasamentului, locul 8 parca. Nu suntem asa departe. Din fericire nu am avut asa probleme cu accidentarile in meciuri cum se vorbea pe forum, dar poate si pentru ca am lasat asistentul sa selecteze intensitatea antrenamentelor. In schimb cu constanta in joc e belea mare, nu am jucator care sa joace bine trei meciuri legate.

Oricum, mi se pare ca se misca bine FMT19 chiar si pe rasnita de acasa. Parca nu mai sunt atatia timp morti de simulare ca la FMT18 si e mult mai intuitiv totul. Sper doar sa nu il strice pana la release :).

Link to comment
Share on other sites

Am inceput anul prost, cu eliminare din Cupa Frantei, e adevarat ca in deplasare la o formatie de Ligue 1. Insa de acolo am continuat superb, si chiar daca am mai obtinut si ceva egaluri suntem totusi neinvinsi in primele trei luni ale anului in campionat. Chiar daca suntem pe locul doi nu este nimic jucat pentru ca Le Havre e la egalitate de puncte cu noi si mai avem 9 etape de jucat, se mai pot intampla multe, chiar daca acum pare ca suntem siguri cel putin de locul de baraje. E o cursa in trei cu Metz si Le Havre, pe care o sa le intalnim insa acasa in luna Aprilie si speram sa transam lucrurile in favoarea noastra.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixturese5a30023267c01f2.png

Ligue-2_-Overview-Stagesfa7c3f6348271437.png

Pentru ca sunt deja cativa jucatori cu care nu ne-am putut intelege pentru prelungirea contractelor (veteranul Julie Feret sau aripa dreapta de baza Billy Kekteo) am inceput deja sa ne reorientam si in iarna am semnat doi jucatori din nationala U19 a Frantei. Din pacate de cei din U21 care erau mai buni nu ne-am putut atinge datorita preturilor mari, dar in vara planuiesc sa imprumutam doi-trei dintre acestia pentru a petici gaurile din echipa. I-am semnat in Ianuarie pe cei doi, dar i-am lasat pana in vara la echipele lor sa mai prinda ceva meciuri. 

AJ-Auxerre_-Transfer-Centre.png

Link to comment
Share on other sites

Daca la meciul de acasa cu Metz am fost clar invinsi si sansele noastre de promovare au suferit cazand pe locul trei, am continuat totusi cu un parcurs foarte bun. Nu am mai fost invinsi pana la final, iar la potou (sic!) i-am depasit pe Metz pentru ca cumva au reusit sa incheie sezonul cu 5 infrangeri, desi rezultatele directe nu recomandau asta (am pierdut ambele meciuri directe), dar se pare ca spre norocul nostru criteriul 1 de departajare este golaverajul general. Apropo de asta, am avut al doilea cel mai bun atac (cu 70 de goluri in 38 de meciuri) si cel mai bun golaveraj general (+34). Cu toate asta, am promovat intr-o liga condusa de monstrul PSG, alaturi de care sunt mai multi monstruleti (OL, OM, Monaco) si din care formatia ce ne-a eliminat din Cupa a retrogradat terminand pe ultimul loc. Se anunta vremuri grele in continuare.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixtures5c7fa92d7360f2d0.png

Ligue-2_-Overview-Stages568b8a9ce41ea5b2.png

Ligue-1_-Overview-Stages.png

Jurnalisti vorbesc de o generatie de aur a clubului datorita numarului mare de jucatori folositi din academie, dar din pacate nu ei au dus greul in acest sezon. Omul cu cel mai mare rating general, Julien Feret ne va parasi pentru ca la 36 de ani a cerut aproape 1 milion salariu pentru sezonul urmator, ca de altfel si omul cu cele mai multe asisturi Billy Ketkeo. Imi pare rau sa vad doi din cei mai buni jucatori parasind echipa liberi de contract, dar nu putem dezechilibra bugetul de salarii pentru ei in asa mod. La capitolul tineret, am primit un intake destul de mare (la Touch sunt mai mici de obicei) datorita facilitatilor foarte bune. Nu stiu daca exista vreo restrictie de varsta in privinta folosirii lor, oricum nu sunt pregatiti pentru Ligue 1, dar sunt acolo vreo 5 jucatori cu potential foarte bun si le-as da ceva minute in meciurile cu deznodamant clar (adica clar pierdute mai degraba decat clar castigate). Ar trebui sa urmeze o vara linistita pentru ca nu avem asa multi bani (circa 2 mil pt transferuri si 2 mil anual pentru salarii), asa ca probabil vreo cateva imprumuturi si cam asta e.

Guillame-Roux_-Inbox-208198ea4725fc9d4.png

Guillame-Roux_-Inbox02f9e942667ce60e.png

AJ-Auxerre-Reserves_-Squad-Playersd18bb465a5d7e562.png

Link to comment
Share on other sites

Socul intalnirii cu Ligue 1 a fost destul de puternic. Daca dupa meciurile amicale eram increzatori, in primele 8 meciuri am reusit o singura victorie (facilitata si de faptul ca am jucat mult cu un om in plus). Ce e ingrijorator, nu este pozitia noastra din clasament, deocamdata suntem pe 13, ci faptul ca nu am jucat inca cu niciuna din fortele campionatului, asa ca probabil o sa cadem si mai jos. Suntem echilibrati la capitolul veniri/plecari (chiar daca la plecari se mai adauga si cei ce au plecat la final de contract dar nu apar acolo), si inca mai avem destui bani in banca, dar nu prea avem pe cine sa aducem.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixturesed182515d163ebce.png

Ligue-1_-Overview-Stagesed9a5fbd76127d44.png

AJ-Auxerre_-Transfer-Historyec82dccc01d2c557.png

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Ionut91 said:

Inceput putin cam slab,sper sa redresezi situatia,bafta

Sa fie. Si eu sper, dar nu sunt foarte optimist. E cu totul alt nivel, alti jucatori, alti bani :) Nu m-am hotarat inca daca cu greii sa bag autobuzul in poarta sau sa incerc sa joc fotbal.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Park the bus. Ai avut cel ma tare atac, deci ai avut tactica destul de ofensiva banuesc. Daca tot esti in perioada de teste prin beta, incearca si sa te aperi.

Succes la FM-ul asta, ti-am citit carierele mereu cu placere, imi pare tare rau ca joci varianta simpla si nu te arunci in niste micromanagement.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Ita said:

Succes la FM-ul asta, ti-am citit carierele mereu cu placere, imi pare tare rau ca joci varianta simpla si nu te arunci in niste micromanagement.

O sa fac printscreen cu asta si sa trimit sotiei, si asa "iar te joci?" a fost cea mai folosita fraza la noi in casa in ultima saptamana :))

To be fair, cred ca nici eu nu as mai avea rabdare sa ma intorc la full. Am jucat fm05-14, dar de la 15 incoace numai classic sau touch. Ori varsta, ori uzura, pentru ca am si full-fat mereu dar nu ma atrage.

Link to comment
Share on other sites

Felicitări pentru promovare. Sper să te redresezi în al doilea sezon.

Pare că ai un lot destul de echilibrat și că ai găsit cev armonie în pv cheltuielilor.

Btw, mi se pare interesant cum joci cu fundașii și mijlocașii laterali. Ai un WB care bănuiesc că este responsabil și pentru multe centrări/assisturi, iar pe stânga ai un FB completat de un Inside Forward. Trebuie sa experimentez și eu cu asta. 

Link to comment
Share on other sites

Park the bus they said. Si asta am incercat sa facem. Drept urmare? Am peridut in aceste 3 luni nu mai putin de patru meciuri cu 1-0, unul cu 1-2 am facut doua egaluri de 0-0, un 1-1, si am castigat de trei ori cu 1-0. Practic singurele meciuri in care am fost net dapsiti au fost deplasarea de la Marseille si meciul de cupa de acasa cu PSG. Totusi, acest park the bus (cu 2 DM si fundasii pe defend) ne-au subrezit clar capacitatea de a marca goluri. Caci 5 goluri in 13 meciuri nu e performanta cu care sa ne mandrim in vreun fel. Ca o consecinta logica am cazut pana pe locul 19, in zona retrogradarii. Acum urmeaza o mica pauza de iarna pana pe 11 ianuarie, si nu stiu ce abordare ar trebui sa avem? Sa cheltuim cele 2 milioane din conturi pentru niste jucatori mai experimentati (sa nu zic batrani)? Sau sa pastram banii pentru la anul (presupunand ca mai o sa fim aici, job security e stable deocamdata)? Sa schimbam sistemul pe principiul ori la bal ori la spital, sau cele doua victorii din decembrie sa indice ca incepem sa ne descurcam? Choices, so many choices.

AJ-Auxerre_-Senior-Fixturesefa1ea1a7172aaa2.png

Ligue-1_-Overview-Stages1666d8feefdef62e.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy