Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


legenda bavareză continuă


Alec

Recommended Posts

legenda_bavareza.jpg

Cu ghetele abia puse in cui si cu numele inca scris pe primul dulap de la intrarea in vestiarul Allianz Arena, acolo unde banderola de capitan inca atarna in cuier, Rummenige si  Hoeneß decid inlocuirea lui Ancelotti cu Phillipp Lahm. Cum italianul nu s-a prea adaptat la filosofia bavareza, "Piticul Magic" parea solutia perfecta, cunoscand in cadrul clubului de la conducere, staff, jucatori, juniori pana la oamenii care fac de mancare si spala vasele.

Fara prea multa nevoie de introducere, dupa perioada de vara nu s-a efectuat nicio schimbare in cadrul lotului, singurul transfer fiind olandezul Matthijs De Ligt care urma sa vina abia in vara anului viitor.

de_ligt.jpg

La nivel de staff au fost doar aditii minore, iar atentia a fost accentuata pe tactică si pe coeziunea echipei. Sistemul tactic avea la baza filosofia de joc fluid, foarte ofensiv, cu care herr Jupp Heynckes dominase Europa in cei doi ani ai sai din al doilea mandat al sau aici. In primul an a pierdut la penalty-uri finala UCL in fata lui Chelsea dupa un meci in care Drogba a marcat acel gol la singurul corner al londonezilor din cele 21 in total, corner scos dupa prima actiune din careul lui Bayern, acestia rezistand si unui asediu de 43 de suturi si un penalty ratat de Robben in extra-time. Pentru ca in al doilea an sa castige trofeul si sa retraga in glorie.

Manu Neuer avea rolul sau natural, de sweeper keeper (attack), devenind si capitanul echipei.

Cuplul de stopperi era format din Boateng sau Sule, care jucau rolul de fundas central normal, iar langa ei era Hummels, fundasul de tip stacheta care scotea mingea din aparare.

Fundasii laterali jucau in pozitiile de aripa, dreapta wing-back support Kimmich, iar stanga complete wing-back Alaba.

La inchidere Javi Martinez lua rolul de anchorman, pentru ca in fata lui sa joace Vidal carrilero, iar James Rodriguez mezzalla attack. Pe pozitia de carrilero il mai antrenam si pe Tolisso pentru a deveni natural rolului, cu accent pus pe plasament. Si Vidal avea lagune in plasament, practic una din cerintele de baza are rolului, dar compensa prin tackling, work rate si stamina, plus abilitatile tehnice bine cunoscute. La fel ca si Tolisso, James avea si el un antrenament individual pentru a deveni MC mezzalla natural.

In banda dreapta era Müller, cu rolul sau natural de raumdeuter, rol care practic inseamna cautator de spatii, rol practic autoproclamat de el. Mai apoi s-au mai gasit si alti jucatori care au adoptat acest rol precum Manzukic, dar si Callejon sau Delle Ali. Aici mai putea sa joace ca si inside-forward Robben, tactica principala era insa formata specific pentru aceasta parte din dreapta a terenului in care Müller si James aveau libertate in cautarea spatiilor atat in centru cat si in lateral.

In stanga optiunile erau diverse, atat Robben cat si Coman puteau juca wingeri, iar Ribery putea juca si el inside-forward.

In fata lucrurile stateau destul de simplu, Lewa avea doar sarcina de a marca goluri, jucand poacher.

tactic.jpg

 

_________

N-am rezistat si am re-instalat jocul, dar nu stiu cat timp o sa mai am si nu am sa va plictisesc cu prea multe detalii despre aceasta cariera. Nu stiu cate sezoane or sa fie, nu promit nimic. Am sa postez mai mult poze cu rezultatele, trofeele (hopefully), etc. Voi merge pe filosofia lui Bayern de a nu transfera jucatori multi, anapoda, si fara sume mari cheltuite.

Am alocat staff-ului tehnic (il voi prezenta in postari viitoare) ficare responsabilitatile lui. De juniori se ocupa HoYD si antrenorul de juniori, de sedinte de scouting Chief Scoutul si impreuna cu GM-ul au libertate sa aduca jucatori pentru U19 si U23. Regeni probabil nu voi folosi, cu siguranta nu voi cauta/transfera eu personal prea curand, dar daca o sa fie vreun gem format in cadrul clubului voi avea grija de el si probabil o sa si joace - dar asta in 5-7 ani minim.

Din tactica prezentata oscilez intre a folosi pasul la offside sau nu, probabil ca il voi folosi, sa vedem ce si cum (in meciurile mari probabil nu il voi folosi impotriva unor atacanti de clasa care stiu sa il bata). De asemenea, in unele meciuri voi trece la pase scurte si retain posession la 1/2-0. Pe langa asta, mai am pregatita si o tactica pentru meciurile din deplasare, mai rigida si mai putin ofensiva. Probabil o voi folosi doar in putinele deplasari grele din campionat si Champions League.

Link to comment
Share on other sites

living_the_dream.jpg

Dupa conferinta de presa, visul devenit realitate nu arata atat de bine. Inceputul a fost cel putin horror, cu o infrangere 7-2 in Supercupa impotriva marei rivale, BvB - infrangere venita tocmai din dorinta asidua de debut pozitiv si incercand o intoarcere imposibila dupa 3-0 la pauza. Nici in campionat lucrurile nu aratau roz, cu 3 egaluri consecutive in debutul de sezon.

Revenirea a venit abia pe la jumatatea lui septembrie, iar de atunci atat jocul cat si rezultatele au inceput sa se asemene cu ce se dorea, revenirea la era Jupp.

run_goes_on.jpg

Desi primul Balon de Aur nu e atat de relevant, Lewa a iesit pe 2 in spatele lui Suarez, la fel si la WPotY. In Dream Team-ul anului au mai fost si Hummels, James si Muller. *** btw nu inteleg de ce nu preseteaza in joc primul Balon de Aur facand un shortlist de 8-10 jucatori; e.g. anul asta la FM19 sa nu poata lua altcineva in afara de Modric, Griezmann, Ronaldo, Mbappe, Messi si eventual inca cativa Varane, Kante, Pogba.

Din pacate, chiar daca eram neinvinsi in campionat, infrangerea de la Torino ne-a usturat si ne-a facut returul o sarcina aproape imposibila. Higuain ne-a marcat 4 goluri tur-retur si ne-a trimis acasa prematur din UEFA Champions League.

UCL.jpg

Dupa revansa cu Dortmund a continuat dominarea Bundesligii, unde pe final am crezut poate fi doborat recordul lui Pep de puncte in Bundesliga. Mai erau 3 puncte pana acolo, deci acel record a ramas in picioare, am stabilit insa un altul, poate chiar si mai frumos - acela de invincibilitate.

unbeaten.jpgLeague.jpg

Dupa un parcurs 'floare la ureche' in Deutscher Pokal, cu exceptia poate a sfertului cu Schalke castigat in prelungiri, am facut dubla.

Deutcher_Pokal.jpg

La capitolul individualitati, Lewa isi asigurase practic titlul de golgheter inca de pe la jumatatea turului, terminand cu 38 de goluri. Daca n-ar fi fost accidentat in 4 dintre meciuri, probabil ar fi batut si recordul stabilit de Gerd Müller in '72, de 40 de goluri.

James si Hummels l-au urmat pe protagonist in topul celui mai bun fotbalist al anului in Bundesliga, trofeu castigat chiar de Lahm cu un sezon inainte. Aflat la primul sezon la club, James a castigat celalt acordat de Federatie, jucatorul anului.

Goalscoarer.jpgFot_Y.jpgPot_Y.jpg

Dupa un sezon invincibil in campionat, trofeul acordat celui mai bun antrenor al sezonului nu putea fi acordat altcuiva. Legenda FCB castiga astfel trofeul de antrenor al anului back-to-back dupa ce castigase jucatorul anului. Contractul pe inca doua sezoane fusese parafat inca din decembrie, legenda continua aici.

Mot_Y.jpgnew_contract.jpg

Votat meciul sezonului, acel 2-2 de pe Westfalenstadion in care noi am revenit de la 2-0 egaland pe final ne-a dat si boost-ul de incredere castigand apoi 22 din urmatoarele 24 de meciuri si terminand sezonul cu alte 5 victorii consecutive.

Bundesliga_review.jpg

Juve nu ne-a scos degeaba din UCL, reusind sa castige trofeul dupa o finala cu surpriza FC Porto.

UCL_review.jpg

Cele 38 de goluri marcate in campionat i-au adus lui Lewa si Gheata de Aur, devansandu-l cu 10 goluri pe 'El Matador' Cavani. Doar accidentarea din finala cupei a facut ca Lewa sa nu atinga borna de 50 de goluri in toate competitiile. Totusi, cu 49 si inca 12 assist-uri, UEFA i-a acordat trofeul de cel mai bun jucator din Europa in fata lui 'Pipita' Higuain care dusese Juve-ul pe culmile gloriei in Champions League.

golden_boot.jpgLewa_UEFA_Best.jpg

Link to comment
Share on other sites

stats.jpg

Atat trofeele cat si statisticile primului sezon arata clar: Lewa, James si Müller erau oamenii cheie in jurul carora se invartea tactica echipei. Robben inca mai putea si aducea un plus echipei atunci cand nu era accidentat, asa ca a semnat pe inca un an cu optiune de un altul. Alaba a semnat si el pana in 2022 punand capat speculatiilor cum ca ar pleca la City.

Singurele aditii ale veri erau cele deja confirmate inca de vara trecuta: De Ligt si Goretzka. Ribery punea ghetele in cui si locul lasat liber in lot era luat de Gnabry, revenit dupa imprumutul la Hoffenheim.

41_streak.jpg

Pana la finele lui Octombrie seria de meciuri fara infrangere a continuat, oprindu-se intr-un final la 41, in deplasarea de la Stuttgart. Lewa s-a rupt de cateva ori, nu grav, dar suficient cat sa-l scoata din ritm. Nu mai marcase de vreo 10 etape, dar Müller a pus umarul si a adus aportul necesar in fata portii in pasa proasta a golgheterului de baza.

Atat forma excelenta de anul trecut, cat si aportul decisiv de anul asta, i-a adus lui Thomas Balonul de Aur. Tot Müller a luat si World Soccer Magazine Player of the year intr-un clasament identic, urmat de Lewa si Cristiano.

Ballon_d_Or.jpg

James a castigat si el un trofeu major, FIFA World Player of the Year. Un trofeu cu greu de luat din pozitia de mijlocas central, pozitia de mezzalla atack i se potrivea insa ca o manusa. ***asa cum am mentionat, Heynckes m-a inspirat in alegerea tacticii si rolurilor, am vazut cam toate meciurile lui Bayern sezonul trecut si James fix asta a jucat, cam ce juca Iniesta la Barca, doar ca in partea dreapta a terenului.

World_Pot_Y.jpg

Link to comment
Share on other sites

@kevinluci Am gasit un patch care te lasa sa folosesti vechiul mod FM - choose photo.

S-au intarit si Leverkusen, si BvB, si RBL. Leipzigu a tinut pasu bine de tot sezonu asta, al doilea, am luat titlu abia in penultima etapa. As vrea totusi sa incerc sa bat recordu lu Pep, mai aveam 3 puncte anu trecut, dar oricum cred ca a fost mai greu cel reailzat, de invincibilitate. Cu Juve a marcat Pipita la toate ocaziile, iar acasa a mai luat si Boateng rosu, tipic.

***ca tot veni vorba de recordurile lui Pep, daca reusesc sa il bat am sa incerc sa merg apoi in La Liga si Premier League, sa incerc sa i le bat si acolo (desi in joc nu e in picioare cel de anul trecut, de 100 de puncte).

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa mentionez, la capitolul plecari, Rafinha a plecat in China inca din ianuarie anul trecut pe vreo 12 mil.; bani buni luand in calcul varsta si faptul ca mai avea 6 luni de contract. La inceputul sezonului l-am dat si pe Sandro Wagner, omul nu putea sa faca fata si nu era genul de atacant care sa se plieze in niciuna din tacticile folosite. Plus ca Muller a jucat excelent ca varf, atunci cand Lewa a lipsit.

In iarna lui 2019 am aranjat transferul lui Angel Di Maria, care urma sa vina liber de contract la finalul sezonului pentru inlocuirea lui Robben, care si in acest ultim sezon, la fel ca toate celalalte din cariera, fusese decimat de accidentari. Ne-am inteles cu argentinianul dupa ce pretul cerut de City pe Sane era unul aproape intangibil, mai ales tinand cont ca statuse mai mult accidentat si pe banca in ultimele 6 luni.

In campionat sezonul asta a fost ceva mai greu, totusi Leipzig s-a inecat la mal si a pierdut 3 din ultimele 4 meciuri iar diferenta de puncte a parut mai mare decat ar fi trebuit.

League_table_2019.jpg

Dupa castigarea Balonului de Aur in premiera, Thomas Müller a castigat si trofeul acordat celui mai bun fotbalist al anului in Bundesliga, iesind si al doilea in topul marcatorilor, cu 20 de reusite.

Fot_Y_2019.jpg

Inscriptia numelui pe trofeul de antrenor al anului nu s-a schimbat.

Mot_Y.jpg

main-qimg-e304efd20b95411c4ce8aac9b75062bd.thumb.png.b37e2e289524301ef48c25f9f3c0f491.png

Dupa ce am umilit City-ul lui Guardiola in 3 randuri, am scos apoi si rivala din acelasi oras in semifinale, a urmat re-editarea finalei cosmar din 2012. Chelsea nu prea a avut niciun cuvant de spus, desi pe hartie au avut 8 suturi, niciunul nu a reprezentat vreun pericol. Problema a venit din forma dezastruoasa aratata de Lewa intregul sezon. Polonezul a ratat nu unul, ci doua lovituri de la 11 metrii, Müller iesind insa la rampa la ultima faza a meciului si aducand trofeul in vitrina clubului.

UCL_final.jpgUCL_schedulle_2019.jpg

Copii din Bavaria au reusit sa castige si ei trofeul, pentru ca blestemul finalistilor de la Benfica sa continue si la juniori.

UEFA_Youth_2019.jpg

Cei de la goal anuntau trofeele UCL din acest an, cu Manu Neuer, Hummels si Kingsley Coman iesint printre protagonistii posturilor lor. de Ligt, James si Lewa nu lipseau nici ei din topuri.

UCL_awards.jpg

Dominarea FCB din acest an in Champions League se putea observa din compilatia echipei de vis - sezonul 18/19.

UCL_dream_team.jpg

Dupa sezonul de vis in toate competitiile disputate, Thomas lua trofeul castigat in 2018 de Lewandovski, de cel mai bun jucator din Europa desemnat de cei de la UEFA.

UEFA_Best_Player.jpgMuller.jpg


Din statisticile sezonului, media notelor pustiului de 19 ani Matthijs de Ligt este exceptionala, si un alt pusti minune s-a remarcat in cadrul lotului, Oliver Batista Meier. Acesta si-a lasat amprenta asupra echipei inca din debutul sezonului, atunci cand a profitat de accidentarile lui Gnabry si Coman, devenind si cel mai tanar marcator din istoria clubului. A jucat inclusiv in finala Champions League, si pentru un pusti ce abia pe final de sezon a facut 18 ani, nivelul lui este deja demn de prima echipa a lui Bayern. De altfel, Serge Gnabry nu a confirmat dupa revenirea din accidentare si in iarna a plecat din nou imprumut.

Kingsley Coman si Coco Tolisso si-au confirmat statutul de campioni mondiali cu un sezon excelent la club. (da - Franta a castigat si in joc Rusia, 2018)

stats_2019.jpg

Nu in ultimul rand, presiunea pusa in iarna de Leroy Sané pe cei de la City pentru a-i da drumul ne-a oferit un discout in achizitia acestuia. Totusi, cu cei 48 de milioane acesta devenea cel mai scump jucator din istoria clubului, devansandu-l pe Coco Tolisso cu doar 500k.

Sane_transfer.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

@kevinluci Ambii au squad status - rotation, Di Magia poate juca ambele benzi si mezzalla attack in caz ca se rupe James, plus ca Müller a jucat mai mult varf sezonul trecut, desi sa speram ca nu o sa se mai rupa Lewa si sa revina la forma din primul sezon. La pretul ala nu il puteam refuza pe Sané, e de viitor, plus ca si el si Coman sunt predispusi accidentarilor. UCL-ul la juniori l-am luat si anul asta :)) revin cu o postare mai pe seara

Link to comment
Share on other sites

Dupa doi ani de stat in umbra lui James, Thiago a primit o oferta atragatoare atat pentru el cat si pentru club si a plecat la City intr-un transfer record pentru club. Sandro Wagner si Ulreich au plecat si ei definitiv, nefiind luati in calcul pentru lotul primei echipe in urmatorul sezon. Dintre cei veniti, doar Di Maria si Sane sunt adusi pentru prima echipa, alaturi evident de starul James a carei clauza a fost achitata pentru a ramane definitiv.

transfers_2019.jpg

Asa cum am promis, am zis sa prezint si staff-ul tehnic, ales cu mare grija fiecare post in parte. Din staff-ul pentru antrenamente, toate compartimentele au 4 stele jumate sau 5, plus - foarte important - mental ridicat.

staff_Coaching_Team.jpg

La un club mare, staff-ul medical cu cat e mai mare, cu atat mai bine. Antrenamentele sunt high workload si jucatorii tineri au high si la antrenamentele individuale. Pentru evitarea accidentarilor dau odihna 1-2 chiar 3 zile jucatorilor cu 'very high injury susceptibility',  in special in a doua parte a sezonului cand vreau sa evit accidentarile pentru fazele superioare UCL.

staff_Medical_Team.jpg

Un compartiment Data Analyst dezvoltat e foarte util in reporturile echipelor, in special in meciurile grele; chiar dau unele sfaturi utile bazate pe date/facts (sunt incarcate toate campionatele mari si cam toate echipele din fazele superioare UCL pot fi urmarite si in meciurile din campionat). Departamentul de scouting e ales si el cu atentie tocmai pentru ca impreuna cu GM-ul si HoYD ei fac transferuri pentru echipa a doua, si au adus cativa jucatori interesanti pana acum.

staff_Recruitment_Team.jpg

Evident foarte important e si staff-ul tehnic pentru echipele mici, la U19 e o adevarata artilerie de oameni dar isi fac si treaba, sunt deja 3 jucatori care probabil ar putea sa joace lejer in Bundesliga la 17-18 ani (cand vin copiii primavara cam toti cei buni pastrati au 14 maxim 15 ani - raman cam toti care au peste 2 stele jumate).

staff_U23_U19.jpg

Bernat tot voia sa plece de vreun an si oricum nu putea fi refuzata oferta asta pentru o oferta. In locul lui a venit chiar Gaya, cel care e titularul postului la Valencia tocmai de la plecarea lui Bernat, din 2014, pe aceeasi ruta.

Cel mai probabil pana in 2022 vor fi achitate si celalalte bonusuri si cu cele 65 de milioane Bernat o sa devina cel mai scump jucator vandut vreodata de Bayern. Practic anul asta, cu banii de pe el si de pe Thiago, au intrat in club 120 de milioane in schimbul a doua rezerve; e drept, ambii au jucat destul de multe meciuri.

Bernat_out_Gaya_in.jpg

Desi am facut dubla an de an, pentru al 3-lea sezon consecutiv am pierdut Supercupa Germaniei. Colac peste pupaza, Liverpool ne-a batut si ea in Supercupa Europei. Daca primele doua nu au fost puse la suflet, devine putin frustrant; mai ales ca de fiecare data am pierdut la pas, cu prima echipa.

Pentru prima data am iesit si din Pokal, Wolfsburgul ne-a scos la penalty-uri. In campionat Leipzig se tine tare, e la doua puncte sub noi si culmea ca nu am pierdut niciun punct aiurea. In UCL nu am avut mari probleme si am terminat pe primul loc, dar am tras din nou "Batrana Doamna" dar sa sepram ca Pipita & Co. nu ne v-a mai pune aceleasi probleme de data asta.

Campionatul mondial al cluburilor a fost castigat lejer, cu toate ca cei de la Quanjian au avut 1-0 la pauza in semi-finale.

cups_2019.jpg

Am mai aranjat un transfer pentru a veni la inceputul sezonului viitor, anume fundasul dreapta Tete de la OL. Rudy a fost principala alternativa a lui Kimmich in ultimii doi ani de la plecarea lui Rafinha dar acesta urmeaza sa fie lasat liber de contract; cu toate ca si-a facut treaba a fost nevoie de el.

tete_transfer_2020.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sfertul de anul asta din UEFA Champions League, cu Porto, a reprezentat o problema. Dupa ce am luat bataie 1-0 pe Dragão, doua goluri luate pe neatentia lui Boateng au adus introducerea lui Lewa inca din minutul 26. Am jucat tot meciul overload, cu un singur fundas central, si ne-a iesit. Am avut insa emotii pana in minutul '86, cand Lewa a sigilat calificarea la 4-2 iar apoi ne-am baricadat, marcand insa inca odata pe final.

Comeback_qrtr_final_UCL.jpg

In cele din urma am pus inca un trofeu de Bundesliga in vitrina clubului, ce-i drept nu atat de simplu. De batut recorduri nu s-a pus problema, avand un tur de campionat mai slab decat in primele doua sezoane. Lewa a luat si el al 4-lea titlu de golgheter Bundesliga din cariera, cu 26 de reusite.

Bundesliga_review.jpg

Sezonul exceptional facut de James i-a adus acestuia trofeul de cel mai bun jucator al Bundesligii. Celalalt trofeu, VDV Spieler, a fost castigat de Kingsley Coman.

Fot_Y_2020.jpg

Titlul de antrenor al anului nu a mai venit in directia noastra si datorita turului de campionat mai slab, dar si datorita revelatiilor campionatului, Mainz si Koln dand primii doi antrenori ai acestui top.

Mot_Y.jpg

Suprinzator, Goretzka, jucator care joaca prin rotatie (fie carrilero, fie mezzala - support), a iesit in echipa sezonului. Nu degeaba e, dupa Coman, jucatorul care vinde cele mai multe tricouri; adevaru e ca atunci cand se lasa pe cate un sut de la 30 de metrii in vinclu, n-are cum sa nu-ti placa.

Tot_Y.jpg

Dupa ce am scos Juventusul in optimi (0-0, 4-2), Porto in sferturi, am scos si Liverpool in semifinale (0-0, 2-0). PSG-ul lui Neymar si Mbappe ne-a dat o lectie de fotbal in finala. Greseala majora a fost ca am incercat sa jucam fotbal, am iesit prea mult la joc si Parizienii ne-au taxat.

UCL_review.jpg

Echipa sezonului compilata de fani semana extrem de mult cu echipa standard, cu exceptia faptului ca in meciurile importante am inceput mai mereu cu De Ligt in locul gafeurului de servici Boateng. Bineinteles legenda Müller nu avea cum sa nu fie titular in acea banda dreapta in meciurile cruciale, in stanga jucand fie Sane fie Coman.

Fans_To_S.jpg

La capitolul efort depus nu ma pot plange de niciunul din jucatori. Javi ramane vioara intai cand vine vorba de acuratetea paselor, iar pentru o echipa ca a noastra, care construieste din spate, 88% pass accuracy e excelent. Nu e Busquets, but still.

La capitolul nou veniti Di Maria a jucat 38 de meciuri si chiar daca a dat drumu la motoare mai greu, s-a dat pe brazda; alearga mult, creaza ocazii, inca mai e util pentru un an, atat cat mai are din contract. Gaya nu a prins decat 10 meciuri si pot spune ca si el alearga, paseaza bine, scurt cum ii cer, pune osu la bataie; nu e Bernat pe faza de atac dar tot ramane o alternativa buna pentru Alaba. Nu in ultimul rand, Sane. Chiar daca nu a jucat atat de multe meciuri, fiind accidentat inca din debutul sezonului si recidivand mai apoi, Sane a avut un retur excelent, cred ca isi merita toti banii.

stats_2020.jpg

La CHC, James urmat de Coman domina chartul cu 43 respectiv 41 de sanse mari de gol create. Mi se pare ciudat, totusi, in comparatie James a avut in realitate, de exemplu sezonul trecut, 54 - in doar 21 de meciuri Bundesliga.

Si daca tot am ajuns la capitolul 'Chances Created', vreau sa va arat o statistica interesanta din realitate furnizata de cei de la Squawka. Kevin De Bruyne a avut in sezonul record de anul trecut al lui City, 104 'Total Chances Created'. O SUTA PATRU - de departe cele mai multe din Europa, fiind urmat de Hazard si Messi cu 77. Ma rog, e discutabil, adica Messi acum coboara aproape la fiecare faza in propria jumatate sa ia mingea, construieste actiunile de la 0, parctic. In orice caz, mi se pare socant de mult 104, in Premier League, pentru un jucator care parctic joaca MC - roaming midfielder, in sistemul lui Guardiola. Dar na, e Guardiola, a reinventat si continua sa reinventeze fotbalul.

KDB.jpg


____________

@kevinluci Stiu ce zici, dar am nevoie de el ca back-up, si e la un nivel destul de ridicat. Plus ca am zis, o sa merg pe filosofia lui Bayern, asa ca nu pot da mai mult de 20-25 de milioane, mai ales pentru o rezerva. Iar copii nu iau in lotul primei echipe decat daca sunt formati de club; vreau sa iau tot ce se poate, sa bat si recorduri, eventual. In plus, Kimmich o sa fie titularul postului 5-7 ani, ar fi pacat sa iau un copil talentat sa il tin pe banca atata timp.

Pustii adusi de GM nu sunt cine stie ce, dar cu siguranta o sa fac profit cu ei. I-am dat imprumut doi ani in Bundesliga si vedem dupa ce cota au si daca pot face fata in lotul primei echipe, poate Eggestein. Anyway, o sa fie interesant ce face GM-ul de acum incolo. L-am co-optat pe Tuchel in staff la inceputul sezonului, iar acum i-a expirat contractul lui Salihamidzic, si cum nu avea stats-uri foarte bune, nu i l-am mai prelungit.

Tuchel nu avea niciun interes sa invete rolul de General Manager; dar ce nu pot banii cumpara (?). Sa vedem acum ce poate face, sper sa aduca macar unu-doi jucatori decenti prin care sa-si scoata salariul in urmatorii 5 ani.

1._Tuchel_GM.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 4 - 2020/2021

La capitolul veniri, pe langa Tete, aranjat inca de asta iarna, am decis in ultima zi de transferuri si aducerea unui atacant de clasa pentru a-i oferi lui Lewandovski putina competitivitate. 'El Pistolero' mai avea un an de contract cu Barcelona si venea pentru o suma modica, e adevarat la cei 33 de ani deja impliniti. 12 milioane nu reprezentau, totusi, decat o mica parte din tranzactie, acesta castigand aproape 40 de milioane pe an daca reusea sa atinga toate bonusurile de performanta; in plus, daca devenea un om de baza la noi si am fi decis sa ii prelungim si un al 3-lea an, si Barcelona mai avea bonusuri care puteau ridica tranzactia undeva la 28 de milioane. Aveam totusi nevoie de un marcator clinic care sa joace atat in rotatie cu Lewa, cat si impreuna cu el in tactica meciurilor din deplasare; un 4-4-2 cu Sane si Coman in benzi.

suarez.jpg

In Bundesliga sezonul a decurs ca uns, ne-am incurcat de cateva ori in drumul spre recordul de puncte, luandu-ne gandul de la el spre finalul sezonului. Alaturi de 'El Pistolero', echipa a revenit la fotbalul total prestat in primele doua sezoane. De pus in rama a fost un 9-0 fulger la pauza cu Braunschweig, incheiat 10-0 cu cvintupla mijlocasului cu sarcini defensive, Coco Tolisso.

coco_tolisso_9-0_HT.jpg

Suarez nu a luat primul loc in topul marcatorilor, a reusit in schimb sa atinga borna de 20 de goluri si sa iasa al doilea, deloc rau pentru cele 23 de meciuri jucate de el in Bundesliga.

Bundesliga_review.jpg

Pe langa acea cvintupla senzationala, Coco a pus in vitrina si cele doua trofee majore acordate celui mai bun jucator al Bundesligii. Trofeul de cel mai bun antrenor avea pentru a 3-a oara din 4 sezoane numele Phillipp Lahm inscriptionat.

Bundesliga_awards.jpg

Suarez a fost, binemeritat, preferat in fata lui Lewa in echipa sezonului facuta de fanii bavarezi.

fans_team_of_the_season.jpg

Cu exceptia sfertului cu Barcelona, nume destul de usoare ne-au iesit in cale in drumul spre a 3-a finala consecutiva in UEFA Champions League. Ne-am facut insa dubla usoara cu o deplasare de neuitat pe Camp Nou, unde am castigat cu 2-0.

UCL_2021.jpg

Impotriva cui am jucat finala? Din nou, Chelsea. Si din nou, noi am fost echipa care a ridicat trofeul la finalul meciului. Desi scorul a aratat mai drastic decat in prima finala, Hummels facand la un moment dat 3-0, Chelsea a avut ocazii mari dar Neuer a fost la post de fiecare data, luand gol abia la ultima faza a meciului. Thomas Müller si-a trecut din nou numele pe tabela marcatorilor, la fel ca in finala castigata in 2019.

final_2021.jpg

Desi 'El Pistolero' l-a eclipsat pe Lewa in topul marcatorilor din Bundesliga, golgheterul polonez si-a adus aportul in Champions League, luand gheata de aur a competitiei si avand cea mai buna medie a notelor.

UCL_review.jpg

Jocul spectaculos al echipei si-a pus amprenta si pe topul celor mai frumoase goluri din UCL. Trassorul lui Tolisso de la 30-35 de metrii nu v-a fi uitat prea repede de fani.

UCL_Goal_of_the_tournament.jpg

Nu in ultimul rand, am dat cate un jucator in topul ambele trofee individuale majore acordate anual, Balonul de Aur FIFA si cel mai bun jucator desemnat de UEFA. E drept, Suarez a jucat jumatate din sezonul 2021 la Barca.

CR7.jpg

CR domina din nou toate topurile individuale, la 36 de ani; se pare ca era adevarat ce se spunea despre varsta lui biologica. Luis Suarez, desi nu a marcat decat 20 de goluri in Bundesliga, venise la noi in ultima zi de transferuri si apucase sa isi ia ramas bun de la fanii 'Los Cules' cu 8 goluri in primele doua etape din La Liga. Cu 28 de goluri, il urma pe Cristiano in topul Ghetei de Aur.

La 34 de ani, Luis poate ca nu mai avea viteza si agilitatea de odinioara, dar cu siguranta inca mai putea sa reprezinte un pericol in fata oricarei echipe atunci cand primea mingea in careu. O afacere, zic eu, foarte buna - sa vedem acum daca mentine nivelul si vom activa optiunea celui de-al 3-lea an, sau ne despartim de el dupa doar doua sezoane, asa cum am facut-o si cu Angel Di Maria, care si-a incheiat contractul cu noi la finele acestui sezon.

Golden_Shoe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

au fost 2 sezoane pe repede inainte. Suarez si Lewa formeaza o rotatie pe care orice antrenor din lume si-o doreste. iti recomand sa cauti inca un fundas central, daca Boateng iti scoate peri albi. 

Bravo pt un nou UCL!

Link to comment
Share on other sites

@kevinluci Suarez cred ca mai duce un an lejer la cel mai inalt nivel, si probabil ii mai prelungesc inca unul in functie de performante. Boateng gata, a terminat contractul, la revedere! E bun, constant, dar o si comite cand ti-e lumea mai draga.. ca in realitate, de altfel; a semnat cu BvB, sa ii fie de bine. Nu am sa iau pe nimeni, De Ligt cu Hummels fac cuplu excelent, iar Sule e tipul de fundas tanc, bun oricand e nevoie de el; in plus, Javi Martinez joaca si el acolo, daca se rupe vreunul.

In plus, a venit si Lucas Torreira - singurul transfer - il achitasem de vara trecuta - 16 milioane, inca era la Sampdoria. Javi a facut 33 de ani si trebuie usor usor inlocuit; imi place mult Torreira, nu are forta si inteligenta de pozitionare in teren a lui Javi, dar e cel putin la fel de bun pasator, poate chiar mai bun, iar fizic compenseaza prin agilitate; plus ca e mai agresiv, mai bataios. Sa vedem..

@Octavian OBM a avut un prim sezon excelent, dar apoi a inceput sa dezamageasca si e greu sa joace mai mult ca Sane, Coman sau Muller momentan. A plecat Di Maria, o sa joace cu siguranta mai mult, a prins si sezonul trecut 30 de meciuri - mai multe decat Angel, in orice caz. Sa vad acum ce fac cu Kingsley, se roaga pentru un contract nou de 3 sezoane dar are pe 6 ani de la inceputul jocului, i-am zis sa astepte. Posibil sa plece in iarna sau vara viitoare daca am o oferta buna.

 

Link to comment
Share on other sites

Sezonul 5 - 2021/2022

La capitolul transferuri, atat Lucas Torreira, cat si atacantul Jonathan Infante, au venit pentru o suma cumulativa undeva putin sub 30 de milioane de euro. Daca cel de-al doilea venea pentru a invata meserie de la Suarez si urma sa joace 10-15 meciuri in cel mai bun caz, Torreira venea pentru a oferi atat adancime cat si calitate lotului. Vidal ramasese cu un singur an din contractul prelungit in 2020 si urma sa plece, fusese, oricum, mai mult rezerva in ultimul sezon.

Ei bine daca in primele 3 sezoane am pierdut numai putin de 4 supercupe (3 interne si una Europeana), anul trecut am spart gheata cu Augsburg dupa ce scapasem printre degete pentru prima data si Pokal-ul nemtesc.

Anul asta, Manu Neuer ne-a adus prima Supercupa, aparand doua penalty-uri si executand cu sange rece cea de-a treia lovitura de la 11 metrii, la fel ca in finala UEFA Champions League din 2012, cu Chelsea. In Supercupa Europei am intalnit aceeasi echipa, Leverkusen fiind nu numai vicecampioana Germaniei, ci si castigatoarea Europa League. Meciul a fost castigat de data aceasta in timp regulamentar, cu scor de neprezentare.

Super_Cups.jpg

Volker Braun, doctorul personal al echipei, ne-a dat o veste teribila, fiind nevoit sa il puna pe Javi Martinez pe masa de operatii inca odata. Dupa teribilele accidentari - inghinali 13/14; ruptura ACL 14/15; menisc 15/16; si mai apoi doua rupturi musculare 18/19 si 19/20 cand a ratat tot finalul de sezon + pregatirea de vara - Javi facea, la 33 de ani, in varf de forma, ligamente incrucisate.

javi_martinez_injury.jpg

In ciuda insistentelor, Javi Martinez a decis ca petrecut suficient timp in clinica de recuperare si a pus ghetele in cui. Om de baza in garnitura FCB inca de la venirea la club si orchestrator in tranzitia aparare-mijloc, Javi lasa un mare gol atat in vestiar cat si in teren. Sistemul se schimba odata cu retragerea lui, Torreira trecand titular de drept in locul lui, adoptand nu rolul de anchorman, ci cel de regista.

Imediat dupa anuntarea retragerii, Javi a preluat un rol in cadrul staff-ului, devenind secund la echipa U23 a clubului.

javi_martinez_retirement.jpg

CR7 castiga din nou atat Balonul de Aur cat si FIFA WPotY, la 36 de ani. James a prins si el shortlist-ul de 3 pentru cel de-al doilea trofeu.

World_player_of_the_year_2021.jpg

Desi lucrurile au mers fara cusur in turul de sezon, castigand si Campionatul Mondial al Cluburilor fara probleme, aveam nevoie sa acoperim gaura lasata in lot de retragerea lui Javi. Torreira a jucat excelent, dar un jucator de profil defensiv tot trebuia adus.

'Il est petit, il est gentil, il va bouffer Leo Messi', campionul mondial N'golo Kanté parea o solutie perfecta. Desi acesta isi dorea mult sa vina la noi si nu mai avea decat un an si jumatate de contract, Chelsea nu a lasat la pret atat cat am fi vrut si perioada de transferuri de iarna s-a incheiat fara nicio aditie.

Kante.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu v-am mai plictisit cu rezultate din Bundesliga sau Deutscher Pokal pentru ca exceptand anul 2020, cand am pierdut cupa, nu au fost probleme. E adevarat, nici recordul de puncte nu am fost nici macar aproape sa il dobor. In rest, Batista Meier si Goretzka au facut un sezozn impecabil si fost introdusi in echipa sezonului de catre fani, desi in UCL Sane/Muller si Tolisso au fost preferati.

Fans_To_S.jpg

de Ligt - Hummels -> visul oricarui antrenor care construieste din spate. Pe langa linia de fund impecabila sezonul asta, James a continuat sa joace la cel mai inalt nivel si sa fie animatorul echipei.

Fo_TS_2022.jpg

In Champions League treaba a mers fara cusur, am castigat toate meciurile de dupa faza grupelor si urma o a patra finala in cei cinci ani. Urma, de altfel, o a treia finala cu Chelsea, in patru ani.

UCL_schedulle.jpg

3/3 - Am razbunat inca odata acea finala castigata de Chelsea-ul lui Di Matteo in 2012 (de care apropo, nu a mai auzit nimeni de atunci), finala disputata pe Allianz Arena. Am capitulat spiritul razbunator aferent acelei victorie nemeritate a Londonezilor, invingandu-i inca odata. O dominare cap-coada a meciului nu parea sa fie de ajuns, pana cand Coco Tolisso a trimis un nou trassor de marca, aducandu-ne o sextupla istorica.

UCL_Final_Chelsea_2022.jpg

Lewa si-a mai trecut inca odata in cont Gheata de Aur a competitiei, terminand la egalitate cu Gabi Jesus si Mbappe - 8 goluri. Tolisso a terminat cu cea mai mare medie a notelor, de altfel omul nostru cheie in meciurile importante de-a lungul sezonului.

UCL_awards_2022.jpg

La capatul unui ciclu de 5 ani a venit aceasta sextupla perfecta. Luis Suarez a avut un sezon dezamagitor si a fost mai mult rezerva, asa ca isi v-a incheia contractul cu noi. Infante nu a prins multe meciuri sezonul asta, a invatat totusi multe sub tutela lui 'El Pistolero', de la cearta cu arbitrii, la determinare si alte 'preffered moves'.

Voi reveni cu o postare in care voi prezenta lotul, cum au fost slefuiti jucatorii in acesti 5 ani. Totusi 3 UCL-uri si inca o alta finala in 5 sezoane sunt mai mult decat ma asteptam, avand in vedere ca au fost cheltuiti aproximativ 130 de milioane in transferuri. Exceptand transferul lui James care era deja aici, doar de Ligt, Tete, Gaya, Sane, Torreira si Infante au venit pe bani, practic. Bani oricum recuperati din vanzarile jucatorilor Rafinha, Bernat si Thiago.

sextuple_review.jpg

Link to comment
Share on other sites

Statisticile din sezonul trecut aratau cateva treburi destul de ciudate - Gaya jucase din aproape toate punctele de vedere mai bine decat Alaba, in lunile in care austriacul fusese accidentat; Torreira il facuse destul de repede uitat pe Javi Martinez, punand liniste in jocul echipei cu acuratetea passelor sale din pozitia de regista; si nu in ultimul rand Infante, desi jucase mai mult in cupa Germaniei, isi facea usor usor loc in planurile primei echipe nu doar in locul lui 'Pistolero', ci chiar anunta ca isi v-a da coate cu Lewa pentru postul de titular.

stats_2022.jpg

Pentru ca nu mai avea decat un an de contract si Monaco isi anuntase interesul inca din iarna, am facut o oferta pentru a-l aduce pe Lemar, care nu doar ca putea juca la nevoie in benzi, ci era un plan bun de viitor pentru inlocuirea lui James, care nu mai era la prima tinerete.

Lemar_swich_Coman.jpg

Daca Lemar a prins toata pregatirea de vara, transferul lui Kante s-a realizat o luna mai tarziu. Francezul venea astfel in incercarea de a forma o dinastie legendara in cautarea celei de-a 5-a finala de UCL consecutiva, mai mult, 3 castigate back-2-back-2-back.

Kante_is_here.jpg

Dupa sezonul de neuitat tocmai incheiat, legendarul Mats punea semnatura pe ultimul contract al carierei, urmand sa puna ghetele in cui aici, la clubul care l-a format.

Mats_to_finnish_career.jpg

Lotul de jucatori era astfel format din:

3 portari, legenda Manu Neuer, inca parte din elita mondiala, si ceilalti doi formati de academia clubului.

Neuer.jpg

Pentru postul de fundas dreapta tot Kimmich era indiscutabil titularul postului, Tete dand si el adancime lotului.

Kimmich.jpg

de Ligt si Mats Hummels formau cuplul de fundasi centrali, ambii fiind doi fundasi completi atat in jocul defensiv cat si in jocul de picior.

De_Ligt.jpg

Pe langa tancul Sule, care prindea destule meciuri pe sezon, a venit si Michael Hefele, jucator care venea atat pentru a-i lua sub tutela pe tinerii jucatori de la U19, cat si pentru a oferi o a 4-a alternativa in cazul in care unul din cei 3 se accidenteaza.

Sule.jpg

Cu toate ca Gaya avusese un sezon excelent anul trecut, Alaba continua sa fie omul de baza in flancul stang al apararii, si cu fizicul sau natural cu siguranta inca mai putea tine pasul cu cel mai inalt nivel cativa ani buni de acum incolo.

Alaba.jpg

Desi Torreira facuse ceva progrese acolo unde ii cerusem, la capitolul pozitionare, Kante era urma sa fie omul de baza in urmatorul sezon, in special in meciurile mari. Desi ajuns la 31 de ani, micutul inchizator inca dispune de un fizic excelent si fara dubii o sa fie un jucator de top pana la 34-35 de ani.

Torreira.jpg

Pentru postul de carrilero, Coco Tolisso a devenit unul din cei mai buni jucatori din lume, progresand si el excelent la pozitionare, unde lucreaza inca din primul sezon aici. Goretzka poate juca excelent si mezalla, Kante putand si el sa joace lejer carrilero, post de altfel natural si pentru el.

Tolisso.jpg

James mai poate lejer sa joace titular inca doi ani, e om de baza si dpdv tehnic si mental sigur nu o sa scada prea mult curand, dar fizicul il v-a lasa cu timpul. Lemar invata inca de pe acum pozitia de MC - mezalla, pentru a-i lua locul columbianului cu timpul.

James.jpg

Sane e exceptional in banda stanga, dar Batista Meier o sa joace si el din ce in ce mai mult titular. Sane joaca foarte bine si in banda dreapta, fiind jucator de picior stang.

Sane.jpg

Cele doua legende Muller si Lewa inca joaca titulari. Cum Muller nu a excelat niciodata tehnic sau fizic, ci mental, evolutiile lui sunt la fel de bune ca intotdeauna. Atat el cat si Lewandovski au un 'Natural Fitness' care inca le permite sa poata juca la capacitate fizica excelenta meci de meci.

Muller.jpg

Infante a invatat multe de la Suarez, luand inclusiv determination-ul de '19'. Cu timpul o sa ii ia fata lui Lewandovski, nu stiu daca din sezonul asta dar sezonul viitor e foarte posibil. Pentru a 3-a alternativa pe postul de varf impins s-a alaturat in cadrul primei echipe Turgay Kaya, castigator si el Youth Champions League in 3 randuri cu echipa U19 a lui clubului.

Infante_regen.jpg

La capitolul prospecte, Tuchel l-a adus de la echipa afiliata Urawa Reds din Japonia pe Kanazawa, jucator care pleaca insa imprumut pentru urmatorii 2 ani la Braunschwein pentru a prinde meciuri in Bundesliga. Echipa de juniori nu duce lipsa de 'Hot Prospects', Erkan Polat e urmatoarea senzatie, la cei doar 15 ani e timp destul pentru slefuirea acestuia.

Kanzawa_regen.jpg

Clubul continua sa formeze portari, Kurbjuweit arata destul de bine pentru viitor. Sascha Aicher e si el un posibil prospect pentru prima echipa, e antrenat momentan pentru pozitia de varf. Ambii urmeaza sa fie luati sub tutela unor jucatori experimentati.

Kurjuweit.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy