Jump to content
il muce

Cum ? Nici voi nu ati auzit de Viorel Kraus ?

Recommended Posts

Stateam eu asa linistit intr-o zi de primavara ascultand ciripitul pasarelelor cand mi-am zis "bai, ce ar fi sa imi incerc eu norocul ca antrenor de fotbal ? ce pula mea am de pierdut ?"

Exact. Nimic. Ca oricum nu ma stie nimeni, nici pulea spatarul. Asa ca 2-3 telefoane mai tarziu si am aflat ca la Liga a V-a, ultimul nivel al fotbalului bucurestean, ar fi ceva liber, la un club care se cheama VK Soccer. Adica Viorel Kraus Soccer. Un fel de club pe persoana fizica.

Cum ? Nici voi nu ati auzit de Viorel Kraus ? Nici eu. Bine, bine, am dat pe google si am aflat cine e ca doar nu era sa ma duc sa ma intalnesc cu omul asa nepregatit. Am falsificat CV-ul si am trecut acolo experienta ca antrenor la copii acum vreo cativa ani si inarmat in dinti cu dorinta de a intra in fotbalul mare mic m-am dus la intalnirea cu bo$$.

Bai, mi-a placut tipul, adica Viorel Kraus jr. Dap, pentru exista Viorel Kraus si Viorel Kraus jr., 2 persoane diferite. Tatal e fost jucator al Rapidului de acum vreo 40 de ani, fiul a crescut in Romania, a facut colegiul in US, si-a facut scoala de fotbal acolo, a antrenat pe acolo soccer si dupa 20 de ani s-a gandit ca cea mai buna idee e... sa se intoarca in Romania. Dap. Great ideea, much succes! Si de aici si acel soccer din denumirea clubului.

Viorel jr a deschis scoala de fotbal in Romania, in Bucuresti prin 2012, s-a inscris in Liga a V-a imediat, a trecut prin ceva conflicte cu Asociatia Municipala de Fotbal, a mai fost exclusa echipa, apoi iar inscrisa. Nu stiu inca daca Viorel e mai conflictual de felul lui de a fost exclus sau e "a clash of mentalities" intre el, venit dupa 20 de ani de America si fotbalul mic autohton, plin de mucegai. Dar cum ziceam, tipul mi-a placut, are idei foarte faine in cap despre bazele fotbalului, crede in metode moderne de pregatire, vrea sa investeasca mult in juniori, o rara avis in peisajul de la noi. Bineinteles ca e rapidist, influentat de taica-su si bineinteles ca si eu tot rapidist am devenit pentru aceasta intalnire. Nu, glumesc, am fost sincer si i-am zis ca echipa mea preferata nu joaca in Romania. Sau poate am incurcat virgulele in propozita anterioara.

Urmatoarele 3 saptamani m-am afisat la meciurile lor, 2 acasa 1 in deplasare in speranta ca impresionez, sa arat ca sunt interesat. Cand eram pe cale sa zic "asta e, ce cacat sa faci tu in fotbal, si-asa nu te pricepi", am primit un sms de la domnul K jr. sa ma prezint la stadionul de pe strada Carpati, undeva pe langa Romexpo. Urat stadion, cu buruiana cat gardul.

Evident ca il impresionasem pe domnul K jr. cu interesul meu, cu pasiunea mea, nu cu CV-ul meu fake dar neverificabil, ca omul era mai nou pe aici, doar din 2012.

Evident ca probabil nimeni nu se inghesuise sa antreneze o echipa aflata pe penultimul loc in Liga a V-a pe gratis. Dap, pe gratis. 2 antrenamente si un meci pe saptamana, 2 mici si o bere dupa meci. Pardon, 2 hamburgeri si o bere.

There, voi ati auzit de Viorel Kraus ?

13528896_10209581976609288_2936420454602

Ce sa zic decat sa ai parte de liniste, dar e greu cu patroni rapidisti. Incearca-ti norocul sa aduci vreun fost jucator al Rapidului ca asistent si te pui si mai bine cu "americanul".

Licenta ai falsificat-o si pe ea?

" 'ai de pula mea...in ce m-am bagat" a fost primul gand dupa cateva zile de cand eram la echipa. M-a mancat in cur, trebuie sa ma scarpin.

Sa le luam pe rand:

- echipa e pe un nemeritat loc 11 in clasament, cand mai sunt 3 etape pana la finalul campionatului, deplasare la ultimul loc - Tractiunea, apoi acasa cu Champion si Unirea Politehnica.

001_clasament.PNG

- singurul antrenor care mai era prin club, la o grupa de copii, a plecat la cateva zile dupa sosirea mea, desi i-am transmis ca "esti valuare nepretuita, bo$$, nu pleca, nu ma lasa singur cuc". Ah, unde a plecat ? Pai tot antrenor U19 la o echipa tot de liga a cincea din.... Salaj. Ce sa zic. Big upgrade, cum ar zice domnul K jr.!

- doctor n-avem, alti antrenori nu, mai lipsea o felicitare de la sef cu "descurca-te ca de aia esti aici"

- stadionul unde ne antrenam, Victoria, este vai mama lui, nici dusuri nu avem aici

- dupa ceva insistente, Viorel Krauss jr. a fost de acord ca e o idee buna sa incercam sa colaboram cu un club mai mare, poate primim ceva jambiere imprumut sau niste ghete contemporane. Dansul viseaza chiar la o stransa colaborare cu Rapid, dar nu stie la care dintre ele sa sune - Academia Rapid, AFC Rapid sau Miscarea Feroviara. Nu-l condamn, nici eu nu stiu, asa ca pana la urma a zis ca o lasam pe mai incolo cu colaborarea. Nas-pa!

- lotul e vai mortii lui, pare ca nici unul dintre jucatori nu vrea sa ajunga fotbalist, ci doar vin ca sa nu piarda timpul pe la jocurile de noroc. Saraki adica. Motiv pentru care am zis sa punem un pic accentul pe tineri ca macar astia mai au sanse sa creasca si sa ajunga tentative de fotbalisti, nu doar gloabe. Bineinteles ca vreo cativa mai vechi si-au si prezentat pretentiile de a fi titulari ca doar nu stau ei sa piarda vremea degeaba la Liga a V-a. Manca-v-ar tata de fotbalisti! Bai, in pula mea, NICI MACAR UN MECI NU AM JUCAT SI DEJA VIN UNII LA MINE CU PRETENTII DE TITULARIZARE ?!?!! Asa ceva.... Le-am promis ce au vrut urechile lor sa auda ca si-asa se uita la mine ca la o cometa. Nici ei n-au auzit de echipa aia din CV-ul meu, asa ca deocamdata merg pe burta, nu vreau scandal. Zic ca ei, dar fac ca mine.

- la ce am vazut la antrenamente, cred ca in vara cautam fotbalisti si in gaura de sarpe ca sa aducem ceva ce miroase a fotbalist, se misca a fotbalist si injura ca un fotbalist. Asta daca nu aduc ei intre timp ceva ce fumeaza ca un antrenor, urla ca un antrenor si bea ca un antrenor.

- 2 antrenamente pe saptamana, intensitate maxima, pleaca lesinati. FUTU-VA MUMA-N CUR! Sa nu mai aveti suflu cand vreti sa deschideti gura ca vreti titulari....

- tactica ? Pai la nivelul asta 4-4-2 tata, baza fotbalului. Invatam incet, impreuna si eu, si ei.

Singurul lucru bun ? Mr. K jr. a fost de acord sa plateasca taxa pentru cursurile de licenta C. Mno, bun.

-------------------

20 hours ago, DragosBox said:

Discipolul v2 :)

Să te ții de carieră până apare jocul nou, ai talent de povestitor.

"Discipolul" a fost dupa o idee gen - sa fiu un fel de secund pana iau licenta C, aplicam tot ce zicea assistant managerul, dar nu am mai apucat;

Ca si la "Discipolul" am plecat unemployed, cu reputatie 1 pe linie (modificata cu editorul in-game) in incercarea de a fi jocul cat mai realist. Mai mult decat atat, toate cluburile din Ro au primit head coach inca de la inceputul jocului ca sa nu (mai) primesc zeci de mii de oferte din prima zi => total nerealistic. As fi vrut ca si jocul sa aiba optiunea asta de a adauga si head coach fake la cluburile care nu au, nu doar additional staff si jucatori. Adauga un plus de realism la ligile facute cu editorul.

Fata de "Discipolul" aici voi antrena eu din prima zi, toate deciziile sunt ale mele etc.

3 hours ago, kevinluci said:

Ce sa zic decat sa ai parte de liniste, dar e greu cu patroni rapidisti. Incearca-ti norocul sa aduci vreun fost jucator al Rapidului ca asistent si te pui si mai bine cu "americanul".

Licenta ai falsificat-o si pe ea?

Bun sfat, ai cumva numerele de telefon ale lui Tartau sau Nae Stanciu ? :D

Debutul.

Primul meci s-a intamplat sa fie impotriva ultimei clasate, Tractiunea, pe un teren vai mama lui, din cartierul Chitila, langa Depoul Bucuresti Triaj. Frati de-ai nostri, rapidisti deci. O fi bine, o fi rau ca incepi impotriva ultimei clasate ? As zice ca bine, mai bine sa planga ma-sa decat mama. Si decat sa fie primul meci cu unii care dau cu noi de pamant....

Adversarii nostri erau ultimii in clasament, asa ca important era sa nu pierdem ca sa ramana ultimii si la finalul campionatului. Vroiam sa pastrez diferenta de 5 puncte.

Am asezat un 4-1-3-2 cu mijlocas defensiv in fata apararii, iar in fata sa un mijlocas central si cei 2 mijlocasi laterali. Lotul pe care il am pare potrivit pentru 4-4-2, eu prefer 4-4-2, debutam cu o versiune prudenta a sistemului practic. Instructiuni clare de contraatac, mingea odata recuperata, cat mai repede pe mijlocasul central si varfuri, cum o prindem cum o dam in ate, fara sa stam prea mult pe ganduri.

V-am zis ca baietii ma privesc suspect pentru ca toata lumea are acelasi raspuns cand le zic unde am mai antrenat gen "hmmm, n-am auzit de ei..." ? Ok, cu toate astea le-a placut speech-ul meu din vestiar si au parut ca intra in teren hotarati sa faca un joc bun. O fi contat si ca am ales un 11 cu destui tineri, unii abia aveau jucasera in vreo cateva meciuri din cele 19 etape de pana atunci.

Bang! Bang! 2 goluri pe acelasi format, contraatac, 2 assisturi ale atacantului meu de 17 ani pentru celalalt atacant de... 17 ani care a.... debutat cu o dubla! 2-0 deja dupa o ora de joc in care am stapanit meciul, am avut mai multe ocazii si pe final nu am avut nici o emotie. Nici macar o schimbare nu am facut, asa la oha in ultimele minute, ataaat de relaxat si increzator eram.

In primul minut de prelungire autorul celor 2 assisturi a ratat si un penalty. Meh, ar fi putut sa fie 3-0 si scorul nu ar fi fost mincinos. Chiar si asa, ne-am pisat pe ei!

Liga 5 Bucuresti 2017/18

Etapa 20

Tractiunea Chitila (locul 12) - VK Soccer (locul 11)

Duta (35, 56)

E. Tudor (penalty ratat 91)

FT 0-2

Clar nu vom fi ultimii in clasament, bai mai mult, am urcat un loc pentru ca Vis de Bucuresti au pierdut 1-0 la CS Electrica. Un debut perfect, sa vina Barcelona!!

Acel moment cand atacantul de 17 ani, cu acceleration 4 debuteaza cu 2 goluri. Pe contraatac. Mi-a pupat mana la fluierul final. M-am simtit Dumnezeu.

(Dap, dupa asa debut, e dorit de 22 de cluburi. Inaintea jocului era mai anonim ca mine. Fuckin' millennials....)

002_duta.PNG

cred ca-l bate vantul la cele 62 de kg ca altfel nu-mi explic de ce are doar 4 la acc. in fine, ce poate fi mai frumos decat o victorie in faza unor rivali, pe terenul lor? suporterii umiliti, adversari umiliti. tu campion. bravo!

@kevinluci eu zic ca fura pe ascuns tigari de la ma-sa cand avea 11-12 ani, macar a ramas cu bravery si determination. vorba ta la 62 de kile ar trebui sa poti sa faci un sprint da creca da la boboci daca pleaca prea tare de pe loc :))

9 mai 2018. Ziua asta va intra in istoria clubului ca fiind ziua in care a intrat primul fotbalist pe usa vestiarului. Apoi si al doilea, apoi si al treilea si al patrulea. Si inca 2 in urmatoarea zi.

Cum s-a intamplat ? Pai am apelat la o sursa prieteneasca care a lucrat ani de zile la liga2.prosport, pe la ligi inferioare, pe la FRF si nu numai. Unii speculeaza ca a lucrat si pentru Soros si Warren Buffet pe vremea cand acestia erau foarte aproape sa investeasca in Liga 3 in Romania, dar s-au razgandit.

"Bai, Mihai, ce gloabe batrane mi-ai trimis aici mah ?" l-am interpelat eu amical.

"Da' tu ai si pretentii la Liga 5 acolo, la tine. In loc sa zici saru' mana ca au venit...."

Adevarul e ca dupa doar 2 antrenamente "trimisii lui Mihai" au schimbat vestiarul. Descultii astia care erau pe aici vad si ei cum se incalta un fotbalist. Gloabele batrane au inchis gura vechilor titulari care susoteau glume cu taloane de pensie si i-au trimis la carat sacul cu mingi.

Sa intre in scena fotbalistii:

ghita rus_2.jpg 

Gheorghe Rus - 37 de ani, mijlocas dreapta, a jucat prin zona Oradea, Liberty Oradea (2 meciuri in L2 in 2004), apoi Bihorul Beius (L3 vreo 4 sezoane), apoi din ce in ce mai jos in ligile 4 si 5 in ultimii 10 ani, a venit direct de pe Cris, o sa ne innebuneasca cu povestile lui de mare pescar

florin sandulache_2.jpg

Florin Sandulache - 38 de ani, fundas stanga, a jucat in L3 la Unirea Tarlungeni (32 de meciuri din 2007 pana in 2011), apoi a migrat spre ligile judetene la Sanpetru, sfarsind la fotbal in sala, pe teren redus si la pacanele. L-a reactivat Mihai, multumesc Mihai....

doru-botez_2.jpg

Doru Botez - 44 de ani. Asta e batran-batran dar e un nume totusi! A jucat ani de zile la Ceahlaul ca fundas/mijlocas stanga in Liga 1 si a jucat si in dubla cu Juventus Torino din Intertoto din '99 (1-1 si 0-0), a strans 165 de meciuri in L1, s-a apucat de antrenat la Cetatea Tg. Neamt si dupa aia a plecat in Germania unde a lucrat curier vreo 2 ani, era in vacanta in Romania si a zis "hai sa dau si eu cu piciorul in minge vreo 2-3 saptamani". Probabil in vara se intoarce in Germania sa care colete sau il convinge pe Viorel Kraus jr. sa ma dea afara si sa antreneze el echipa. L-am pus capitan ca sa previn varianta a doua. Chiar si asa, omul nu a uitat fotbalul, alearga de rupe si le da rusini pustanilor la capitolul efort chiar si la 44 de ani.

Invatam-din-greseli-Penitenciarul-Aiud.jpg

Viorel Moldovan - 29 de ani, mijlocas central. Nu, nu acel Viorel Moldovan. Haha, as fi vrut eu... E Viorel Moldovan care a navigat cu succes prin ligile subterane, pe la Avantul Reghin in L3 in 08/09, pe la Gliga Companies (?!?!) in 12/13, apoi underground rau de tot, poate prin campionatul penitenciarelor. Originar din Reghin, e tanar comparativ cu celelalte achizitii, poate facem treaba cu el pe termen lung. Se zvoneste ca ar fi facut ceva bulau, altfel cum naiba a disparut de sub radar... nu stiu cu ce-l are amicul Mihai la mana.

boboescu-cr_2.jpg

Cristian Boboescu - 38 de ani, atacant, sa vedem cat sange mai are in el ca are o cariera impresionanta in ligile inferioare din zona Mehedinti, a fost 12 sezoane in lotul Minerului Mehedinti prin L3 si chiar L2 unde are 14 jocuri, 1 gol. In schimb in L3 a stat ceva mai bine reusind intr-un sezon chiar si 24 de goluri. Ultimii 2-3 ani a fost antrenor-jucator la Recolta Danceu in L4 Mehedinti, sper sa nu se bata cu Botez pentru locul de antrenor de anul viitor. Poate nu se retrage in vara si mai joaca macar un an.

radu-laurentiu_2.jpg

Laurentiu Radu - 30 de ani, fundas dreapta, a jucat la mai multe echipe galatene, inclusiv sezonul trecut la echipa sustinuta de suporteri, Otelul Galati, promovand din L4 in L3. In vara nu s-au mai inteles el si clubul si a plecat dar e o solutie pentru mai multe sezoane daca ramane la noi si nu-l iau altii. Are la CV 5 sezoane solide in L3 cu Poli Galati si vreo 3 sezoane in L2 cu Dunarea Galati cu 67 de prezente. Va fi greu sa-l pastram daca prinde o forma buna, sper sa stea mult pe aici dar sa fie cuminte ca deja gagicile coechipierilor cam trag cu ochiul la el... La cat e de frumos, o sa rupa ceva inimi. Pacat ca e tigan, asa ca vestiarul se inchide cu cheie de acum...

radu-laurentiu_4.jpg

Cine va ramane din vara ? Cine ma va sapa ca sa-mi ia locul in sezonul viitor ?

Sunt intrebari care nu-mi dau pace noaptea.

Era Zidane tanar fecior, iar Deschamps cu Toni Conte nu facusera 30 de ani cand juca Doru Botez cu ei in Intertoto :))

Inaintea penultimei etape a sezonului s-au aciuat (da, am ales bine cuvantul pentru ca erau singurii care si-au dat interesul) la echipa si un antrenor secund, un preparator fizic, un doctor si un maseur. Incet, incet aratam a club serios... :rolleyes: :rolleyes::rolleyes:

Achizitiile noastre mai in varsta nu au ramas fara ecou si am fost acuzati de adversarii nostri - Champion Bucuresti - ca suntem blat, vrem sa-i incurcam in lupta lor pentru promovare cu Unirea Politehnica si Atletico Bucuresti, mai ales ca ultima etapa jucam tot acasa cu Unirea Politehnica. Ce nenorociti! Nu mai ai voie sa aduni niste tineri pensionari la o miuta ca sar altii de cur in sus.

Puternic ametit de aerul de fotbalisti din vestiar, am decis sa jucam ofensiv desi adversarii nostri aproape ca aveau dublul punctelor noastre in clasament. S-a vazut imediat ca media de varsta a primului 11 a sarit de la 21 de ani la 28. Aproape nimeni nu ma baga in seama. Am zis hai, ofensiv, 4-3-1-2 cu playmaker in spatele varfurilor. Fiecare isi vedea de treaba lui, curatat crampoane, ridicat jambiere.

1948178_10206257654983325_7931690133989205470_n.jpg

2 dintre titularii meciului precedent, victime ale noilor "achizitii", au fost trimisi la tasat terenul cu 30 de minute inainte de joc

Oaspetii au inceput mult mai concentrati meciul si au avut ocazii mai multe de a deschide scorul. M-am agitat pe marginea terenului ca un coi intr-o caldare ca jucatorii nostri sa fie mai atenti, sa se trezeasca nitel. Nici o reactie.

La pauza am schimbat in 4-4-2 clasic cu accent pe controlul jocului la mijloc. S-a vazut asta in partea a doua cand jocul a fost mult mai echilibrat si consider ca am scos un punct datorita schimbarii de la pauza.

Liga 5 Bucuresti 2017/18

Etapa 21

VK Soccer (locul 10) - CS TC Champion (locul 5)

FT 0-0

Inaintea ultimei etape suntem in continuare pe locul 10, 2 puncte peste penultima clasata, la 5 puncte de echipa de pe locul 9. Deci nu mai avem sanse sa urcam.

Spune NU Blaturilor!

3 hours ago, Alec said:

Era Zidane tanar fecior, iar Deschamps cu Toni Conte nu facusera 30 de ani cand juca Doru Botez cu ei in Intertoto :))

Iar Liga 1 era Divizia A.

Inaintea ultimei etape s-au mai intamplat lucruri: Florin Sandulache a decis ca pacanelele e veata lui si a decis sa agate ghetele. A jucat un singur meci la VK Soccer, practic a fost meciul de retragere, lol.

Veteranul Doru Botez a anuntat in vestiar ca si el vrea sa se retraga din vara, dar l-am rugat sa se mai gandeasca, sa mai joace un an, sa fie capitanul nostru. Mi-a zis ca nu are planuri sa se faca antrenor dupa retragere :angel:angel:angel

Ca sa alimentez si mai tare zvonurile inevitabile de blat din fotbalul mic, am mai adus un jucator fix cu 2 zile inainte de ultima etapa. E vorba de un atacant experimentat, de 31 de ani, oltean din Craiova, ce a mai trecut pe la FC Bals prin L3 si scurte experiente la Apa Craiova si Dunarea Bistret. Se numeste Gabriel Ionescu. Au mai fost niste fotbalisti in probe dar i-am trimis acasa, nu sunt peste ce avem la acest moment.

Din L5 Bucuresti in L4 Bucuresti promoveaza primele 4 clasate. Primele doua locuri sunt adjudecate de catre Mircea Eliade si Sport Team. Pentru celelalte 2 locuri se lupta:

- Atletico Bucuresti (35 de puncte)

- Unirea Politehnica (35 de puncte) - cei cu care vom juca noi acasa in ultima etapa

- CS TC Champion (33 de puncte) - cei cu care am facut 0-0 acasa etapa trecuta

Pentru ca si antrenorul Unirii Politehnica cat si cel al lui Atletico Bucuresti au comentat despre clubul nostru inainte de aceasta ultima etapa, chiar sunt curios cum vor decurge lucrurile. Nu am nici un interes sa promoveze vreo echipa din cele 3. Ma doare la banana. Daca e sa promoveze chiar as prefera sa o faca 2 echipe bune, ca anul viitor sa ramanem in L5 cu cea mai slaba dintre cele 3. Gura targului zice ca CS TC Champion ar fi mai slaba si ca anul asta doar au prins o forma buna.

30051977_1968177919911510_37471538751559

Pe Doru Botez l-am vazut si eu prin Piatra. Pinalty Stefan era, pentru el, ca un unchi care-l ajuta cu apartament, mobila si altele. Tine-l macar de secund, e baiat bun.

Ultima etapa - toata lumea ne priveste suspicios ca influentam lupta la promovare, fiecare dintre cele 3 cluburi implicate le acuza pe celelalte 2 ca ne manevreaza. Zvonurile ca o parte din veterani sositi la VK Soccer se vor retrage din vara nu ne ajuta, ba chiar toarna gaz pe foc. Jucam la victorie, pe mine ma intereseaza sa jucam cat mai bine, mi se rupe cine promoveaza... anul asta.

VK Soccer (locul 10) - Unirea Politehnica (locul 4)

Incepem bine, stapanim jocul in timp ce oaspetii faulteaza cam mult, sunt cam tensionati. Dupa 20 de minute vine si golul nostru, logic dupa cum a aratat jocul. Boboescu marcheaza si desi e 1-0 pentru noi, oaspetii sunt in continuare promovati de pe locul 4, scorurile contracandidatelor Atletico Bucuresti si CS TC Champion fiind 0-0.

8 minute mai tarziu CS TC Champion deschide scorul in deplasare, 1-0 si adversarii nostri coboara pe locul 5, in afara locurilor ce promoveaza in Liga 4 Bucuresti. Dupa inca vreo 10 minute beneficiem de un penalty clar pe care capitanul Botez il fructifica - 2-0 si promovarea se departeaza vazand cu ochii de Unirea Politehnica. In minutul de prelungire al primei reprize, noua achizitie, atacantul Gabriel Ionescu marcheaza la debut - 3-0 si deja le-o dam cu bolta. Prea erau cu muia la declaratii de blat inainte de joc.

La pauza am aflat ca ambele contracandidate ale Unirii Politehnica au 1-0. Avand in vedere scorul de la noi - 3-0 - adversarii nostri asteapta minunea promovarii din alta parte, se roaga sa fie egalate Atletico si mai ales Champion.

In repriza a doua am schimbat 4-3-1-2 in 4-4-2 clasic cu accent pe control si cu 7 minute inainte de final am majorat la 4-0 scorul. Cum pe celelalte stadioane situatia nu s-a modificat... Unirea Politehnica a pierdut promovarea pe mana noastra.

Fluierul final i-a gasit prabusiti pe gazon pe adversari, am mers sa-i incurajez si sa-i imbarbatez in urma promovarii pierdute in ultima etapa. I-am rugat si pe jucatorii mei sa faca acest lucru. Majoritatea adversarilor nu aveau chef sa asculte cuvintele noastre si ne aruncau replici grele, legate de "blatul" 0-0 din etapa precedenta cu Champion. Si de ce oare nu am stat capra si cu ei ? Hmm, mai degraba la 4-0 i-am pus pe ei capra.

Gestul meu de a-i trimite pe jucatori sa-i imbarbateze pe jucatorii Unirii nu a trecut neobservat si domnul Viorel Krauss jr a venit si ne-a felicitat in vestiar pentru gestul de fair-play cat si pentru jocul prestat spunand cateva cuvinte mari - cel mai reusit joc al intregului sezon, bla bla.... Cred si eu, a fost cea mai clara victorie.

Pe de alta parte am vazut ca jucatorii au inceput sa ma priveasca cu mult mai multa incredere. Conteaza si sa fii fair-play pana la urma.... 

Liga 5 Bucuresti 2017/18

Etapa 22

VK Soccer (locul 10) - Unirea Politehnica (locul 4)

Boboescu (21), Botez (39 pen), Ionescu (45+1), Militaru (83)

FT 4-0

Clasamentul final al L5 Bucuresti, sezon 2017/18

003_clasament_final.PNG

Am iesit cu baietii sa sarbatorim la Vivo, in Floreasca, sa infulecam un burger bun asa cum n-a mai mancat VK jr. de pe vremea cand era in Arizona la scoala lui de fotbal. Apoi ne-am oprit la un club in zona sa bem cate ceva. Le-am transmis jucatorilor sa se odihneasca vara asta pentru ca in sezonul viitor vreau sa atacam promovarea in Liga 4 Bucuresti. Din cate am vazut in cele 3 jocuri de pana acum am putea sa ocupam unul din primele 4 locuri anul viitor.

"Dar de ce locul 4, mister ? Promovam direct campioni!"

Nu mai stiu cine din lot a fost cel care a aruncat vorbele dar mi s-a pus un nod in gat auzindu-le.

"Apreciez ca sunteti ambitiosi! Ok, asta sa ne propunem pentru la anul! Campioni sa fim!"

Si asta a devenit refrenul serii "Campioni sa fim!" fiind preluat de toata masa.

Domnul Viorel Kraus jr. si-a frecat mainile: "Cu sange te pun sa semnezi ca asta e obiectivul".

Fuck!

Vara asta am treaba.... 

On 9/7/2018 at 3:15 PM, Alec said:

cum se practică la liga a 5-a, șaorma cu dătoate înainte sau după antrenamente?

Saorma doar la deplasari. Acasa scoate patronul gratarul, face hamburgeri ca in America.

2 hours ago, kevinluci said:

Pe Doru Botez l-am vazut si eu prin Piatra. Pinalty Stefan era, pentru el, ca un unchi care-l ajuta cu apartament, mobila si altele. Tine-l macar de secund, e baiat bun.

Botez a fost capitan, vrea sa se retraga desi i-am zis sa se mai gandeasca. Vrea sa fie head coach :angel:angel, sper ca nu la VK Soccer. Oricum e un jucator cu care am avut o relatie buna si fiind cel mai influent din lot, team leader si capitan, asta m-a ajutat :yahoo:   Poate ca fiind amandoi din Piatra Neamt a ajutat :smoke:

3 hours ago, il muce said:

Botez a fost capitan, vrea sa se retraga desi i-am zis sa se mai gandeasca. Vrea sa fie head coach :angel:angel, sper ca nu la VK Soccer. Oricum e un jucator cu care am avut o relatie buna si fiind cel mai influent din lot, team leader si capitan, asta m-a ajutat :yahoo:   Poate ca fiind amandoi din Piatra Neamt a ajutat :smoke:

Tot pietrean esti si tu? De 5 ani am parasit orasul, dar ma intorc cu drag adesea. 

Succes in noul sezon, e bine ca ai ditamai obiectivul, cazi de sus.

7 hours ago, DragosBox said:

Sigur ți-ai luat câteva milioane de la Champion, doar că nu vrei să faci cinste și cu noi :).

da, milioane de marci. :to_keep_order:

6 hours ago, kevinluci said:

Tot pietrean esti si tu? De 5 ani am parasit orasul, dar ma intorc cu drag adesea. 

Succes in noul sezon, e bine ca ai ditamai obiectivul, cazi de sus.

Am plecat de acolo acum... 18 ani.

Da, asteptarile sunt brusc mari. plm, iar experienta mea e minima, nu am mai pus mana pe FM ca lumea de multi ani, cu exceptia patchurilor si testelor pentru patchuri.

Hai, tineti-va bine ca asta e post lung...

Sezonul 2018/2019

Dupa o vara intreaga in care am alergat dupa o groaza de jucatori dupa metoda "Am un prieten care stie un prieten care e amic cu X. Sa-l intrebe daca vrea sa joace la VK Soccer ?" si am petrecut zile intregi dand telefoane si convingand diversi jucatori sa vina la un pic de miscare ca mai apoi sa-i constrang prieteneste sa ramana sa joace la Liga 5 de placere.... avem un lot puternic schimbat.

Dar mai intai: s-au retras Florin Sandulache - plecat prin tari straine dupa ce a pierdut toti banii de buzunar la pacanele, Cristian Boboescu - antrenor in L5 Suceava la Vanatorul Candreni, Andrei Militaru - antrenor copii in L5 Cluj la Avantul Panticeu, Doru Botez - cu care am ramas si prieten si sper eu sa nu fie urmatorul antrenor al VK Soccer, if you know what I mean....

004_botez.PNG

Mda, nu a mers strategia asta cu adusul de mosnegi cu experienta pentru ca astia mai aveau o chemare si erau gata. Asa ca m-am orientat si ca varsta spre paliere mai eficiente, vedeti mai jos ce bunaciuni de fotbalisti, tinere sperante am reusit sa fac sa aterizeze la VK Soccer.

Asadar, lotul cu care atacam promovarea de pe locul 1 (asa mi-a fost scris pe un biletel pe care l-am primit pe sub usa vestiarului de la dl. K jr.) cuprinde 12 jucatori noi si 10 care au fost si sezonul trecut la VK Soccer:

portari:

Lucian Blaga - 24 de ani, nu, nu e poetul. E Lucian Iernutan Blaga. Nimeni nu stie prea multe despre el, a venit pur si simplu si a dat probe, mi-a placut, a ramas. Foarte secretos la intrebarea pe unde a mai jucat ca doar nu s-a apucat de fotbal la 24 de ani. Probabil pe la SRI, SIE de e asa discret. Nici macar o poza nu gasesti cu el pe net. Agent secret, ce sa mai...

Scorici.png

Bogdan Scorici - 20 de ani, a participat la Future Talents Cup in tricoul lui Dinamo, a mai dat probe pe la Farul, Petrolul, Voluntari, CSM Oltenita dar nu prea a convins si a mai coborat pretentiile.

fundasi:

radu-laurentiu_4.jpg

Laurentiu Radu - 31 de ani, venit la finalul sezonului trecut, a jucat in 2 jocuri ca fundas dreapta, a jucat bine, va fi de baza in sezonul asta pe acest post.

Ionut Craciun - 26 de ani, fundas dreapta si el, e mostenire din garda veche, era la club cand am venit eu. Sezonul trecut a prins 6 jocuri, 3 ca titular, nimic notabil. Ah, ba da. A venit cu jalba in protap ca merita sa fie titular, i-am zis mai munceste, baiete! El a luat-o drept promisiune, curand va fi dezamagit si va face scandal.

sebastian_cislaru_2.jpg

Sebastian Cislariu - 19 ani, fundas central. V-am zis ca am adus tineri, da ? Ca am schimbat strategia... Baiatul asta e achi-zi-ti-e! A invatat fotbal la Ardealul, a trecut pe la FC Brasov pe la juniori si un an de zile la Triestina, in Serie D/C in Italia. A venit cu promisiunea ca vom promova, asa ca n-avem de ales efectiv... trebuie sa promovam.:burn:

Dumitru Porumbacu - 24 de ani, fundas central, alt jucator care era deja la VK Soccer cand am ajuns eu. Nu-s prea multi ramasi de astia :D:D Sezonul trecut a prins 13 jocuri, 6 ca titular

Mircea Cristescu - 17 ani, fundas central, aceeasi situatie ca mai sus, doar ca e cu 7 ani mai tanar. Sezonu trecut 8 jocuri, 5 ca titular. Am putea scoate din el fotbalist, cine stie...

Florian Dicu - 18 ani, fundas central, si asta e mostenire dar e tanar, poate-poate. 14 jocuri sezonul trecut, 5 ca titular

lucian_zecheru_2.jpg

Lucian Zecheru - 28 de ani, fundas stanga, venit de la Petrolistul Boldesti cu care a castigat L4 Prahova sezonul trecut, dar pentru care nu a jucat nici un minut. Sa vedem daca e bun pentru L5. Pana la 28 de ani a trecut pe la o groaza de echipe mici din zona Prahova - Baicoi, Plopeni, Ciorani, Astra II, Urlati, Unirea Campina, Chimia Brazi, Chimia Vadu Sapat, junioratul la Petrolul evident. Traseul clasic de junior caruia i-a lipsit talentul sau seriozitatea sa faca saltul la Liga 3. Sper sa fie bun pentru noi, ca pe el ma bazez pe flancul stang.

Bogdan Stana - 27 de ani, tot fundas stanga. Desi are 27 de ani si a fost intreg sezonul trecut la club, nu a prins nici un minut in echipa mare. Va avea sanse mici si sezonul asta, dar trebuie sa fie 22 in lot, nu ?

mijlocasi:

ghita rus_2.jpg

Gheorghe Rus - 37 de ani, Ghita a venit pe final de sezon si a jucat 2 jocuri, in care a reusit un assist, a jucat foarte bine si ma bucur ca nu s-a retras in vara ca si ceilalti mosnegi. A devenit acum veteranul echipei si "mai are un an in el". E motivat de baltile de pe langa Bucuresti pe care le tot gaseste si unde arunca cu undita.

Adrian Avram - 20 de ani, mijlocas central. Mijlocul echipei, zona centrala, core-ul cum zice dl. K jr. este format din transferuri nou-noute, jucatori beton si tineri. Incepem cu baiatul asta care a fost la Clinceni, unde a si debutat de foarte tanar in Liga 2, la 18 ani, apoi s-a tinut de scoala si a luat Bacul anul asta cu 9.30 si a venit in Bucuresti student la Automatica. Norocul nostru. Imi place foarte mult de el ca a combinat fotbalul cu scoala si ca e inteligent. Rar fotbalisti care sa stie si cu mingea si cu scoala si sa nu te ingrozeasca atunci cand deschid gura. Heh, e la si Automatica, am un sweet spot....

mihai_pal_2.jpg

Mihai Pal - 19 ani, mijlocas central, facut junioratul complet la FCSB, dar cum nea GG nu mai vrea sa investeasca in juniori si periodic inchide sandramaua la nivelul asta, uite asa apar jucatori ca Mihai liberi. 

Catalin Mihaila - 24 de ani, mijlocas stanga. Supranumit Messi de Sotanga. Si nu glumesc... Ok, dupa ce terminati cu facepalm-urile sa priviti cu atentie si golul inscris de Messi de... Sotanga.

Pentru L5 e ok, ca picioarele lui sunt importante, nu parerile. Daca a putut la L3, poate si la L5 ca e tanar si in putere.

bogdan crihana_2.jpg

Bogdan Crihana - 20 de ani, mijlocas central/stanga. Agatat de la Galati, unde Laurentiu Radu a vorbit frumos despre noi si uite ca a contat. A jucat la 18 ani la Liesti in L3 titular, o sa joace si la noi foarte foarte bine, sunt convins.

Lucian Ciochina - 25 de ani, mijlocas dreapta, sezonul trecut a fost titular, a prins 18 jocuri pana a venit Ghita Rus. A marcat si 1 gol si a reusit si 1 assist. Va fi varianta de odihna a lui Rus.

Robert Florea - 19 ani, mijlocas central, a facut junioratul la Ancona, Italia. S-a intors cu familia in Romania, s-a prezentat la probe, a trecut cu brio. Foarte ambitios, vrea sa urce spre Liga 1 asa ca nu vreau sa-l dezamagim si sa urcam impreuna mai intai spre L4.

Ciprian Neagu - 21 de ani, mijlocas central, crescut de Metaloglobus, a stat un an pe tusa, apoi a venit la noi. V-am zis ca avem mijloc tanar, da ? 19,20,21 de ani.... Neagu a fost cel mai in forma in amicale, va fi creierul echipei.

atacanti:

Ionut Deaconu - 23 de ani. Transferul asta l-am facut doar ca sa-i trolez pe restul antrenorilor din L5. Pentru ca Deaconu vine de la... CS TC Champion. Adica aia cu care am facut noi 0-0 in penultima etapa si i-am ajutat sa promoveze la limita in ultima etapa. :smoke::smoke:  L-am remarcat in jocul respectiv si l-am adus in vara. A prins 14 jocuri la descultii aia anul trecut, unul singur ca titular, nici un gol. As zice ca e un atacant de viitor :D:D  Probabil zvonurile ca am fost blat sunt la cote alarmante acum.... ca am primit un jucator cadou drept rasplata. Faza cea mai tare e ca debutam in noul sezon cu meci in cupa, in turul 1 la.... CS TC Champion. Ia-o pe asta!

Gabriel Ionescu - 31 de ani. Gabi a venit fix inainte de ultima etapa in luna mai. A debutat cu gol si a jucat foarte bine. E si capitanul echipei acum si sper sa rupa plasele anul asta.

Aurelian Voicu - 20 de ani. A fost ultimul transfer si inainte de a veni mi se parea ca suntem cam descoperiti la capitolul atac. Sau cel putin nu la acelasi nivel cu mijlocul. A venit ca o cireasa pe tort acest transfer. A jucat doar 2 jocuri la FC Aninoasa in L3 sezonul trecut, e tanar si are nevoie de jocuri, a facut miscarea inteligenta sa coboare 2 niveluri. La anul sigur va urca unul ;) A luat si el Bacul anul asta, ca si Avram dar la limita. Anul trecut il picase. Nu-i nimic, fotbal sa stie...

Petre Duta - 17 ani. Petre completeaza capitolul atacanti, el e juniorul care a debutat anul trecut cu 2 goluri in primul meu joc la VK Soccer. A mai jucat un joc sezonul trecut, va prinde minute si anul asta. Evident sunt ca un... tata pentru el.

Acesta este lotul cu care atacam promovarea iar asteptarile tuturor sunt ca o vom face de pe primul loc din cauza transferurilor numeroase. Asa sper si eu, ca vom promova si daca se poate chiar de pe primul loc. In jocurile amicale am rulat cei 22 de jucatori in fiecare meci si rezutlatele m-au cam speriat... dar dureaza pana se formeaza grupul. Ca dovada nu prea mai avem lideri in vestiar, pe cand in finalul sezonului trecut nu zbura musca fara aprobarea greilor.

Amicale (toate acasa):

0-1 cu Luceafarul Trestieni (L4 Giurgiu)

1-4 cu AS Scarisoara (L5 Giurgiu) :blackeye: - gol G. Ionescu

3-0 cu Maxenu (L6 Buzau) - goluri Duta, Neagu si un sarac de la echipa a doua

1-1 cu CS Brazi (L7 Prahova) - gol Pal in min 89  :blackeye:

0-0 cu Viitorul Vedea (L4 Giurgiu)

3-1 cu Luceafarul Dragomiresti (L4 Dambovita) - goluri Porumbacu din corner (dupa ce am exersat o schema noua la antrenament), G. Ionescu, Voicu

3-0 cu Avantul Dor Marunt (L5 Calarasi) - goluri Crihana si dubla Duta :D:D 

Debutam in Cupa Romaniei - faza Bucuresti cu CS TC Champion la ei acasa, echipa noua promovata in L4 de pe locul 4 dupa cum am amintit. O sa tratez cu seriozitate si cupa, nu doar campionatul.

Sa nu uit, am luat licenta C, jucatorii se uita la mine in sfarsit ca la un antrenor. Bine, si nivelul lor de experienta e mai jos fata de veteranii de anul trecut, dar cine sta sa se uite la detalii... Am licenta!

005_je.PNGS

Primul meci oficial al sezonului e in Cupa Romaniei - faza municipala Bucuresti, turul 1. Jucam impotriva echipei pe care am ajucat-o indirect sa promoveze din L5 in L4 - CS TC Champion, la ei acasa. 

Anul trecut VK Soccer a parasit Cupa in primul tur pierzand in deplasare la Romprim, echipa tot de L4, anul asta pretentiile sunt mai mari, sa ajungem in sferturi gen. :mellow:

CS TC Champion (L4) - VK Soccer (L5)

Am aliniat formatia care cred eu ca este cea mai buna posibila la momentul actual, formatia "de baza" cum ar zice ziaristii mai vechi. Adica:

Blaga - L.Radu, Dicu, Cislariu, Zecheru - Rus, Pal, Mihaila - Neagu - Voicu, G.Ionescu

In primul 11 sunt 7 jucatori noi veniti in vara, debutanti si 3 care au venit cu 2 etape inainte de finalul sezonului trecut. 1 singur jucator care exista la VK Soccer inainte sa ajung eu - Dicu.

Am ales un sistem ofensiv 4-3-1-2 pe care l-am jucat mult si in amicale si le-am si zis inainte de joc ca ma astept sa prestam un joc bun si sa castigam. Nu am vazut vreo reactie din partea jucatorilor inainte de meci si cumva mi-a fost frica mai ales ca rezultatele din pregatire au fost cum au fost. Meh... desi acolo am rulat jucatorii la greu.

Fricile mi-au fost spulberate inca din primele 5 minute. Ca in basmele cu Harap-Alb, echipa a mancat jaratic si scorul era deja 2-0 prin golurile lui Voicu si Rus.

Gazdele erau groggy, nu intelegeau ce se intampla in timp ce noi eram calare pe ei, cu fundasii la centru. 3-0, 4-0, golurile au cazut ametitor. Si trecuse doar jumatate de ora. Era clar ca suntem in zi de gratie si ne intra tot ce incercam, suturile scuturau plasa in urma unor pase trasate precis.

La finalul primei reprize tabela arata un incredibil 6-0. Ar fi putut fi 7 daca G.Ionescu nu ar fi ratat si un penalty :angel

Bineinteles ca in fata unei asemenea avalanse nu am putut decat sa-mi felicit jucatorii.

Repriza a doua a fost fara istoric, pe final ne-a fost mila si am lasat garda jos. Oricum, scor fluviu, calificare lejera si felicitari intregii echipe. Gazdele sunt cea mai slaba echipa cotata din L4 Bucuresti, dar totusi sa ii invingem fara drept de apel.... arata ca vara asta am muncit foarte mult sa aducem jucatori de calitate la VK Soccer.

Am felicitat jucatorii pentru victorie, asa debut de sezon.... nici in vis nu imi inchipuiam.

Cupa Romaniei Bucuresti 2018/19

Turul 1

CS TC Champion (L4) - VK Soccer (L5)

Tulpan (73), R.Rus (84)

Voicu (4), Rus (6), G.Ionescu (21, 61), Neagu (30), Mihaila (32, 42), Zecheru (60)

G.Ionescu (penalty ratat 29)

FT 2-8

Rautaciosii ar putea spune ca a fost blat, dupa ce anul trecut i-am ajutat sa promoveze. :smoke:

Mijlocul a produs 5 assisturi, cate 2 Pal, Rus, 1 Mihaila. Au si marcat 4 goluri, am apreciat corect ca avem mijlocasi buni. Atacantii ? Voicu a avut nevoie de fix 4 minute sa-si puna in valoare viteza (oh, boy.... si are, are!) si sa debuteze cu gol. G.Ionescu ar fi putut marca un hattrick daca nu rata penalty-ul. 2 pase de gol au venit de la fundasi. Asa ca e greu de mentionat un singur jucator, care sa fie jucatorul meciului. Totusi, cu 2 goluri si 1 assist - Mihaila, Messi de Sotanga, e cel ales. :campioni:

VK_2.jpg

Bo$$ K. jr is happy!

Turul 2 al Cupei, vom juca in deplasare la Venus, retrogradata in L5 din L4 in vara. Dar pana atunci avem cateva meciuri bune de campionat, incepand cu Vis de Bucuresti, acasa in prima etapa.

si cate ar fi de zis dupa un asemenea post. e amuzant cum ai adus un student inteligent si un Messi care nu prea stie sa lege cuvintele. oare cum se inteleg acolo la mijloc? prin semne probabil. 

i-am cacat in freza pe Champion, ai reusit blatul perfect. asa da. K. Jr nu e prieten si el cu Pinalty? :D

mult succes in campionat, sper sa indeplinesti ce ti-ai propus. sau ti-a fost propus.

Nu ştiu unde găseşti pozele şi filmuleţele şi nici cât timp îţi ia, dar merită apreciat efortul. Jos pălăria!

Nu ştiu unde găseşti pozele şi filmuleţele şi nici cât timp îţi ia, dar merită apreciat efortul. Jos pălăria!

Iar ecou!

Iar ecou!

Iar ecou!