Jump to content
il muce

Cum ? Nici voi nu ati auzit de Viorel Kraus ?

Recommended Posts

Prietenul Mihai m-a sunat intr-o zi sa-mi spuna ca "Bah, ma intreaba unii daca te cunosc si cand le-am zis ca da, cica dupa aia <<nu vrea sa vina antrenor la noi ?>> "

Eram "Woop! woop! Ce-ai facut Mihai ? Ia uita-te ca deja ma bagi pe felie. Ia zi tu cine-s astia si tot restul, hai"

Mihai a pus umarul la aproape toate transferurile aduse la VK Soccer. Fara ajutorul sau si conexiunile sale fotbalistice la toate nivelurile.... nu as fi putut sa adun atat talent aici. Si se pare ca lumea din fotbalul mic a inteles ca se poate apela la el si in sens invers.

"Bai, sunt unii de prin Liga 4 Dambovita, Ungureni ii cheama. Ce le zic ?"

M-am uitat rapid pe ce loc sunt. 15. Neaaah, nici vorba. La VK Soccer am promovarea ca si asigurata si astia s-ar putea sa retrogradeze in vara in L5. Nu ar fi stupid sa plec acum la L4 si din vara sa cad in L5 ? Mai bine stau la VK Soccer si promovez pe munca mea si joc la anul Liga 4.

"Bine, il Luce. Le zic. Te mai caut daca sunt oferte de mai sus"

Asa e Mihai, foloseste apelative caraghioase.

ACS Victoria (locul 4) - VK Soccer (locul 1)

Ultima etapa a turului de campionat. Florea si Deaconu prima oara titulari sezonul asta inlocuindu-i pe Neagu si Voicu accidentati. Duta rezerva.

Gazdele aveau doar 4 goluri primite in 10 etape, cea mai buna aparare. Si ne-au aratat si de ce. In 9 oameni s-au aparat tot meciul. Desi Victoria e pe locul 4, nu ne-am facut probleme, pur si simplu noi suntem o echipa mai puternica si am intrat in teren doar cu gandul ca plecam cu 3 puncte. Noi avem cel mai bun atac asa ca era interesant sa vedem cum rezista betonul turnat in fata noastra.

14556553_1226007127461930_2573045347323236502_o.jpg

Primul gol a venit in min 32, din penalty. Florea a fost faultat in careu si arbitrul a dictat penalty in ciuda protestelor indelungi ale jucatorilor Victoriei. A executat Ionescu si 1-0.

In repriza secunda Deaconu a marcat primul sau gol pentru VK Soccer dintr-o centrare a lui Ionescu si a stabilit scorul final 2-0.

Meciul l-am dominat dal capo al fine. Gazdele n-au tras nici un sut pe poarta :baby:, noi vreo 7 in total. Cea mai buna aparare cu 4 goluri primite ? Eh, acum au 6 ca si noi.

Liga 5 Bucuresti 2018/19

Etapa 11

ACS Victoria (locul 4) - VK Soccer (locul 1)

Ionescu (32 pen), Deaconu (58)

FT 0-2

Bai baiatule, deci a venit unul la mine sa imi puna intrebari dupa meci. Gen conferinta de presa. Ca cica era derby de L5 Bucuresti. Unde mortii tai ai vazut tu derby, bo$$ ? "Lasati-ne sa ne pregatim de Liga Campionilor"TM 

Mihai iar m-a agasat dupa meci cu altii care sunt la retrogradare prin Mures si cauta antrenor, Remus parca ii cheama. No way. Raman sa onorez promovarea la VK Soccer. Am creat o echipa puternica aici, sper ca in iarna sa nu plece niciun jucator :rabbi: si in retur sa savurez victoriile pe linie. Din vara mai vedem.

"Bah, nu fi prost" mi-a trantit-o Mihai. "La nivelul asta lucrurile se schimba foarte usor. Nici nu stii cum pleaca 3-4 jucatori si Viorel asta al tau nu mai obtine finantare prin asociatia aia a lui si la anul o sa plangi cand o sa fii ciuca  batailor in L4. Vezi ca acolo e alta viata, nu e ca la fotbalul de cartier. Daca prind o oferta buna pentru tine pleci!"

Mihai a adus cu el si un pusti liber de contract, 19 ani, mijlocas ofensiv, fost la echipa secunda a FC Voluntari. A prins vreo 8 jocuri in L4 Ilfov sezonul trecut apoi a fost "eliberat". Voluntari se orienteaza spre straini mai mult acum, nu mai acorda sanse talentelor romanesti. Neah, nu mi-a placut motivul pe care l-a scos in fata, dar nu sunt in liga in care sa am pretentii. L-am luat! Il cheama Gheorghe Ilie.

Vis de Bucuresti (locul 2) - VK Soccer (locul 1)

Mister K jr a facut ochii mari cand a auzit primul 11 din "derby"-ul cu locul 2. Numai jucatori cu cateva prezente pana acum precum si 2 jucatori de la echipa de juniori care debutau. Puteam sa jur ca ii aud gandurile "Dar, dar... jucam cu locul 2. Daca luam bataie vom fi egalati la puncte. WTF is wrong with you ?" WTF is wrong with me ? Peste 3 zile jucam cu Athletico Floreasca in Cupa Romaniei! Asa ca am odihnit toti titularii, inclusiv portarul. Si asa Neagu nu si-a revenit dupa accidentare, lovitura era mai tare decat credeam initial si Voicu lipseste. Practic 2/3 din forta noastra de atac e pe tusa.

Acestea fiind zise le-am zis aruncat manusa celor care intrau in teren sa-mi demonstreze ca pot face fata la nivelul titularilor si sa castige (!!) jocul. Dap, am jucat la victorie.

Vis era neinvinsa de la etapa 1 cand a pierdut la noi cu 2-0. Au jucat mai bine ca noi la inceput, dar pe masura ce minutele treceau am echilibrat balanta. Chiar daca statistic au stat mai bine ca noi ca numar de suturi, tactic am fost peste ei. Am jucat mai mult in jumatatea lor, am facut pressing blocandu-le jocul si au ratat o singura mare ocazie in tot meciul, un 1 la 1 cu portarul in minutul 9.

S-a terminat egal si suntem in plan, tot pe primul loc, raman 3 puncte avans.

Liga 5 Bucuresti 2018/19

Etapa 12

Vis de Bucuresti (locul 2) - VK Soccer (locul 1)

FT 0-0

Daca am scapat neinvinsi din deplasare la locul 2 jucand cu rezervele.... e clar ca am ajuns la un nivel mult peste restul echipelor din campionat. Daca nu se intampla vreun cataclism vom promova in Liga 4, pana atunci mai punem niste victorii la CV.

VK Soccer (locul 1 in L5) - Athletico Floreasca (locul 7 in L4)

A venit si ziua marelui meci! In competitia noastra preferata, Cupa Romaniei :ro:

Am schimbat primul 11, evident, cu jucatorii odihniti. Atacul cu Gh.Ilie, debutantul de 19 ani adus de 1 saptamana la echipa, sper eu surpriza pentru Athletico, G.Ionescu, golgheterul echipei si Deaconu, la doar al treilea joc oficial al sezonului. L-am preferat in fata lui Duta pentru ca in jocurile de la juniori a fost mai in forma. Asa e cand ai doi morti la infirmerie fix cand aveai nevoie mai mare de ei.

Adversarii au 3 infrangeri la rand, nu-s in forma. Sa vedem daca putem profita de asta!

Athletico in 4-4-1-1 a aratat de la inceput a formatie de L4. Spatii mai mici pentru noi, pressing mai sus incat fazele noastre de constructie incepeau pe linia de fund, nu cu Pal asa cum eram obisnuiti in L5.

Dupa o prima ocazie a lor, in care mi-a inghetat sangele in vene, a urmat o faza snur a noastra pe traseul Dicu-Ilie-Mihaila, centrare a ultimului in careu unde Deaconu era nesperat de liber si GOOOL!!! 1-0! "Damn good start!" a exclamat mister VK jr. Inca mai are americanismele astea la el cand exulta.

Golul ne da aripi dar sa fim seriosi, nici ei nu-s mai prosti. E greu de vazut o diferenta intre cele doua echipe.

Min 19 centrare Andries (:rolleyes:) si atacantul lor central, un cal de 2 metri si vreo 90 de kg, Mitu reia in plasa cu capul. 1-1. Plm, ce sa-i faci lu' asta mare... ??

I-am incurajat pe baieti imediat dupa gol si Zecheru a avut un moment de inspiratie divina, o pasa de 50 de metri peste intreaga echipa adversa pentru Deaconu, privire scurta la tusier care nu ridica steagul, Deaconu e singur cu portarul si 2-1!!!! Fantastic!!! Ce zi a prins baiatul asta care era a patra solutie ca atacant!

18815219_1531793703549936_8866622001689977020_o.jpg

Golul ne reda suflul si pana la pauza suntem oarecum mai in joc decat ei.

La pauza le-am zis ceva de genul "Sa nu lasam treaba pe jumatate facuta" si sa profitam de aceasta sansa unica.

Nu trec prea multe minute si oaspetii gresesc inutil. Unul dintre fundasi il impinge pe Ionescu in careu si... PENALTY!!! Executa acelasi Ionescu... apara portarul! FUCK! FUCK! FUCK! Ce sansa am avut sa ne desprindem la 3-1! A tras in dreapta dar portarul a aparat. Dupa ratare Ionescu a cazut la pamant, distrus. L-am schimbat imediat cu Duta, era clar ca golgheterul nostru nu mai era in stare sa continue la un nivel optim fiind puternic afectat de ratarea acestei sanse si mai bine sa avem un jucator tanar dar motivat in teren.

Am schimbat apoi si sistemul in 4-4-2 si am mizat pe control ca sa treaca timpul. Floreasca era oricum nevoita sa se deschida, sa iasa la joc. Pana la final am mai ratat jumatati de ocazii apoi cu 10 minute inainte de final oaspetii au schimbat sistemul in 4-3-3 dar l-au inlocuit pe autorul golului. Terenul se inclina spre poarta noastra...

Au fost 10 minute lungi cat 10 ani! Simteam cum creste iarba si meciul nu se mai termina.

Minutul 92 o patrundere centrala a unui atacant oaspete, singur cu Blaga... jumatate din banca noastra si-a pus mainile la ochi... dar bara ne-a salvat! Whadafuck!  Ce final!

Victorie!!!! Suntem in semifinale!!!!

Cupa Romaniei Bucuresti 2018/19

Sferturi de finala

VK Soccer (locul 1 in L5) - Athletico Floreasca (locul 7 in L4)

Deaconu (6, 26)

Ionescu (51 pen ratat)

Mitu (19)

FT 2-1

O veselie generala a cuprins vestiarul! Am reusit sa eliminam o echipa de Liga 4 si sa ajungem in semifinale, hell yeah! Si pot zice ca e meritata calificarea: 5-2 la ocazii mari de joc pentru noi.

Domnul Viorel Krauss jr. si-a facut poze cu toata lumea, taica-su la fel. 

VK_4.jpg

In martie jucam semifinala, un singur meci, in deplasare la Sport Team, locul 11 in clasamentul L4 Bucuresti si campioana sezonului trecut a L5 Bucuresti.

Mai avem un singur joc si terminam sezonul de toamna, apoi 3 luni pauza si in martie jucam primul meci oficial in L5, apoi semifinala.

On 10/2/2018 at 6:31 PM, yogibeer said:

Sange de dinamovist, clar!

Mihai e dinamovist de pe vremea cand Stefan cel Mare nu stia ca un bulevard din Bucuresti va fi denumit cu numele lui.

VK Soccer (locul 1) - ACS Power Team (locul 12)

Ultimul meci al sezonului de toamna, acasa cu ultima clasata. Pfiu, dupa ce am scapat de meciul cu Athletico Floreasca si ne-am calificat in semifinalele cupei :ro::ro: eram destul de relaxati si increzatori ca vom rezolva si acest ultim meci. Echipa de baza, doar atacantul Voicu e in continuare accidentat, inlocuit de autorul dublei care ne-a calificat in cupa, Deaconu.

Am inceput destul de bine si dupa doar 10 minute Ionescu a fost tinut in careu si am primit penalty. A executat acelasi Ionescu si 1-0. E foarte bine ca dupa ce a ratat un penalty in Cupa ce l-a daramat psihic, imediat la primul meci a reusit sa inscrie revenindu-si din punct de vedere moral.

Dupa gol lucrurile nu merg chiar bine, jucatorii sunt cu gandul la vacanta si oaspetii profita si egaleaza. 1-1

La pauza am fost nevoit sa le spun ca jocul e departe de a ma multumi.

In repriza a doua Deaconu isi face din nou datoria si marcheaza golul victoriei confirmand ca e revelatia acestui final de sezon de toamna. 2-1.

Spre final o lalaim la trecerea timpului si invingem desi am jucat neconvingator. Daca eram in zi bunale dadeam 7 astora.

Well, 3 puncte sunt 3 puncte.

Liga 5 Bucuresti 2018/19

Etapa 13

VK Soccer (locul 1) - ACS Power Team (locul 12)

Ionescu (10 pen), Deaconu (62)

Turcu (38)

FT 2-1

Cu acest meci incheiem prima jumatate de sezon pe primul loc in clasament si calificati in semifinalele Cupei. Suntem in grafic cu obiectivul din campionat (locul 1) si am depasit obiectivul din Cupa (sferturi de finala). In campionat nu prea avem cum sa ratam promovarea, anul trecut s-a promovat cu 36 de puncte de pe locul 4, noi avem deja 31 de puncte si mai sunt 9 etape de jucat.

013_clasament13etape.PNG

Sper ca in iarna sa nu pierd nici un jucator, desi deja Crihana are oferta de la FCM Alexandria (L3) :baby:. In vara Ghita Rus se va retrage, desi l-am rugat sa se mai gandeasca.

A fost o prima jumatate de sezon foarte buna cu 13 victorii, 1 egal si 2 infrangeri in meciurile oficiale.

Superlativele sunt:

014_player_stats.PNG

Pana acum, meciurile mele la VK Soccer:

015_manager_stats.PNG

Dupa ultima etapa am vorbit cu mister K jr. care a fost de acord sa ma apuc de licenta urmatoare (sunt totusi 3 luni si ceva de pauza in sezon):

016_license.PNG

Lucrurile nu merg rau nici in lot:

017_relationship.PNG