Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Haladas - o ultima incercare in FM18


Muttley

Recommended Posts

180px-Szombathelyi_Haladas_VSE_logo.png

Ma bat la titlul neoficial de cele mai multe cariere incepute in FM18 pe forum. Si am zis sa mai fac o ultima incercare, intr-un campionat daca se poate chiar mai varza decat al nostru (nu o spun eu, ci coeficientii UEFA). Nu erau asa multe optiuni disponibile (doar 12 echipe in campionat) pentru ca nu voiam una din cele mari din Budapesta, ba chiar la un moment dat eram destul de hotarat sa incep cu echipa din Scornicestiul lor (da, si Orban isi ridica satul la rang de mare localitate), dar pana la urma am ales formatia a caror combinatie de culori si echipamente mi-a placut cel mai mult - Haladas (din orasul Szomb.... nevemind) si un manager fake cu experienta setata automat. Niste facilitati decente, chiar daca nu stim mare lucru despre stadionul propriu (momentan jucam in deplasare la Sopron pana se reface stadionul nostru). Cu toate aceastea media ne vede terminand pe ultimul loc, chiar si in urma formatiilor nou promovate. Avem peste 40 de jucatori in lot, chiar daca multi dintre ei sunt imprumutati la alte echipe. O singura regula pentru aceasta cariera, pentru a evita orele intregi petrecute in cautare de jucatori nu avem voie sa semnam decat 3 jucatori noi pe sezon - si toti trebuie sa fie maghiari. Nu am mari asteptari, doar sa treaca timpul pana apare FM19 (care asteapta deja cuminte in contul de steam). Forza Haladas! :)

Szombathelyi-Haladas_-Information.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Raulic said:

Ai romani in echipa ? :D 

Lorant Kovacs - fost U Cluj, singurul roman din echipa. E nascut la Tg. Mures. Nu il vad sa reziste prea mult totusi.

 

1 hour ago, kevinluci said:

De ce nu cu Academia Puskas?

Club prea artificial, chiar daca are facilitatile cele mai bune, totusi e o jucarie Orban-Puskas intr-un sat de nici 2000 de locuitori. Baremi Haladas are 98 de ani de istorie si am legende vii ale clubului, precum portarul Gabor Kiraly, mijlocasul Peter Halmosi sau DoF Bela Illes. 

Link to comment
Share on other sites

La capitolul transferuri sase jucatori au parasit clubul vara aceasta (inclusiv australianul Williams care s-a intors acasa) si am incheiat si imprumutul jucatorului venit de la MTK urmand a ne baza mai mult pe proprii jucatori. La veniri doar un batranel backup pentru postul de fundas dreapta unde eram descoperiti. Nu a fost un presezon cu amicaluri in care sa impresionam, dar am rotit mult echipa si am incercat sa aleg cei mai buni jucatori. O sa incepem sezonul cu o tactica 4-2-3-1 fara mari complicatii, dar probabil ca pe parcurs o sa mergem si pe variante mai defensive (cu AM inlocuit cu DM) in fata baietilor mari din liga.

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixtures.png

Szombathelyi-Haladas_-Overview.png

Link to comment
Share on other sites

Echipele maghiare in cupele europene 2017-2018:

Honved - CL: a pierdut in turul 2 preliminar (primul jucat) cu Legia Varsovia (1-2/2-2)

Vasas - EL: Levski Sofia (1-0/1-1), a pierdut in turul 2 preliminar cu Lech Poznan (1-2/0-2)

Ferencvarosi - EL: Bangor City (3-0/3-0), Dinamo Minsk (3-0/1-0), Olexandryia (1-2/1-0), a pierdut in playoff cu Fenerbahce (1-3/0-2).

Videoton - EL: Gorica (2-0/4-1), Fk Sarajevo (2-0/2-0), Mlada Boleslav (2-1/2-1), a pierdut in playoff cu Gent (1-2/0-4).

Desi rezultatele sunt mai bune decat ma asteptam eu, totusi abia au strans 3.250 puncte la coeficient, si cum iese 2012/2013 din calcul cand aveau tot 3pct, momentan Ungaria ramane pe 33.

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon mai bun decat ne asteptam. E adevarat ca am suferit doua infrangeri grele cu Vasas si Ferencvaros, dar in rest performantele au fost foarte bune. Sarbul Grumic e dja cel mai bun marcator din liga, iar Kiraly la 41 de ani face minuni in poarta. Suntem pe locul trei, ne-am calificat un tur si in Cupa, si cel mai important ne-am intors acasa, pe un stadion nou de peste 8000 de locuri (si care pe google arata superb).

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixtures7d8f25030b620678.png

OTP-Bank-Liga_-Overview-Profile.png

Vicktor-Orban_-Inboxc0b862c5605256cb.png

Link to comment
Share on other sites

Incheiem anul in forta. E adevarat ca am pierdut doua meciuri acasa, dar sunt contra celor de la Ferencvaros si Videoton, echipele cele mai bune si cu mai multi bani din campionat. si care de altfel ocupa si primele doua locuri in clasament. E adevarat, ca si noi suntem destul de aproape, pe un loc 3 nesperat la debutul sezonului, cand am trecut bine de jumatatea acestuia (mai sunt 14 meciuri in primavara). Mentiuni speciale in aceasta perioada pentru Grumic (care a ajuns la 17 goluri in 19 meciuri si e golgeterul campionatului), Lorant Kovacs (care in ciuda lipsei mele de incredere in el are cel mai bun rating, si mai nou si cetatenie maghiara) si Gabor Kiraly care a reusit sa pastreze poarta intacta in 5 meciuri. Am mai trecut inca doua tururi din Cupa (cu rezervele contra unor formatii de ligi inferioare). Daca va intrebati ce e cu jucatorii cu * (cum e de ex. Nemeth.M*) sunt cei proveniti din propria academie, pe care incerc sa ii promovez cat mai mult.

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixturesc3665bfbde671f70.png

OTP-Bank-Liga_-Overview-Profile482f17e28f0a9c0b.png

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum gandise asistentul perioada de iarna dar programase nu mai putin de 11 amicale, inclusiv unele din doua in doua zile. Am renuntat la ele si am ramas cu un nr. decent de 5 amicale, fara mari realizari insa. In cupa am ajust pana in sferturi, unde dupa un 2-2 in deplasare avem mari sanse ca la retur sa ne calificam pe teren propriu in semifinale. In campionat lucrurile nu au mers chiar rau, cu 2 victorii, 2 egaluri si 1 infrangere, ce ne propulseaza pe locul 2 in clasament. Chiar daca sunt doar 6 pct pana la lider nu prea am sperante, pentru ca ne-au batut rau de fiecare data. Ce surprinde neplacut este numarul redus de spectatori, avem o medie de circa 2500 in campionat, si media ligii pe ansamblu este una destul de redusa. 

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixturesec2357f99ed45d80.png

OTP-Bank-Liga_-Overview-Profile318e2f74dd620239.png

Link to comment
Share on other sites

Un final de sezon in care ne-am pierdut forma de tot in campionat, insirand nu mai putin de 5 remize intre doua infrangeri ce au facut ca la final de campionat sa termina pe locul 4, dupa ce majoritatea sezonului am petrecut-o pe locurile 2-3. Insa dezamagirea aceasta a fost compensata de castigarea primului trofeu important din istoria clubului, Cupa ajungand in vitrina clubului dupa o finala cu Diosgyor. Astfel ca la anul suntem in cupele europene (cred ca o sa intram din primul tur preliminar) si conducerea asigura deja un buget de 500k de transferuri, ceea ce inseamna ca as putea deja sa imi incalc regula cu doar 3 jucatori noi transferati si sa incerc imbunatatirea lotului pentru un parcurs european cat mai lung (de acolo vin banii).

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixtures4722570e14a232d7.png

OTP-Bank-Liga_-Overview-Profile6f7e8362e08f4bc6.png

Vicktor-Orban_-Inbox6e0f9e9fa6eed5ae.png

Link to comment
Share on other sites

Parcusul nostru in Europa nu a fost chiar atat de lung pe cat ne asteptam: dupa ce am reusit sa trecem de Qabala si Stjarnan sortii au fost necrutatori cu noi si ne-au scos in cale pe cei de la Bayer Leverkusen care ne-au distrus in meciul tur, si astfel aventura noastra europeana se termina. In campionat, chiar daca am rotit mult pentru meciurile europene tot avem o singura infrangere si suntem pe locul 3 in debutul de sezon.

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixtures3f814c6a3c6cc9ad.png

OTP-Bank-Liga_-Overview-Profile08b3ee91ed82108d.png

Link to comment
Share on other sites

Cand ma pregateam sa scriu un update super-optimist cu cat de bine ne-a mers sezonul acesta de toamna, a venitul ultimul meci acasa cu Ferencvaros, care asa cum spun unii pe aici, ne-au "violat", administrandu-ne un sec 5-0 acasa, si facandu-ne sa terminam anul doar pee locul doi. In cupa am trecut fara probleme de doua tururi cu echipe din ligile inferioare, si asteptam primul joc oficial din primavara.

Szombathelyi-Haladas_-Senior-Fixturesc30bf50086476128.png

OTP-Bank-Liga_-Overview-Profile0af6117ff6c58fac.png

P.S. Am uitat cred sa prezint transferurile de anul acesta. Am aruncat la gunoi regula cu doar 3, si am adus doar jucatori maghiari care au vrut sa vina la noi (profitand si de retrogradarea lui Ujpest sa luam trei tineri foarte buni de acolo).

Szombathelyi-Haladas_-Transfer-History6be7ba85156ea3a4.png

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, kevinluci said:

ai avut ceva buget. decent. cum arata cel mai bun jucator din lot, ca sa ne facem o idee?

Astia sunt cam cei mai buni in acest sezon. Nu sunt ei grozavi, dar pentru campionatul Ungariei isi fac treaba foarte bine, iar Kovacs e cel mai bun, si a fost selectionat si la nationala Romaniei.

Lorant-Kovacs_-Overview-Profile.png

Soma-Novothny_-Overview-Profile.png

Kiss.T__-Overview-Profile.png

Endre-Botka_-Overview-Profile.png

11 hours ago, Raulic said:

Eu zic sa te uiti la Academia Puskas si la Csikszereda dac o tii cu maghiarii 😁

In ciuda numelui sa stii ca Akademia Puskas nu are IRL un obicei de a promova prea multi tineri, si nici in joc se pare ca nu. Ba chiar avem mai multi jucatori la nationalele U21 si U19 decat ei. Iar poate pentru ca am doar 1 liga din HUN incarcata si un db small de la Miercurea Ciuc nu vad nimic interesant. Asa ca o tin cu maghiarii in continuare, dar tre sa ma uit pe la formatiile din Budapesta si la Videoton in primul rand.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy