Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


L4 Flacara Zavoiu


kan-guru

Recommended Posts

Ramasesem deci la inceputu' lu' martie 2022. Campania de obosire la maxim a chief scout-ului a avut ca efect 4 achizitii, 3 pentru lotu' de seniori (Costache, Gruiescu si Toderica) si-a patra pentru lotu' U19 (D Popescu). Normal, a trebuit sa eliberez 3 locuri in lotu' de seniori. Fericitii castigatori ai calatoriei moka (numai dus) catre lotu' de juniori au fost, in ordinea varstei, Dan Petrescu, Daniel Stefan si Enache. Presupun ca numaru' de injuraturi pe care mi le-au dedicat respectivii in ziua respectiva (si nu numai) a fost cu adevarat impresionant. Lotu' pentru cele 10 meciuri ramase de disputat din retur a fost deci urmatoru' :

ojw5i6Y.jpg

 

Martie

qiL6emH.jpg

Un start foarte incurajator. In aparenta, fiindca io stiam c-am castigat 7 puncte numai si numai datorita unui noroc de-a dreptu' porcesc. Meciurile de la Pitesti si Turnu au fost echilibrate iar raportu' "8 goluri marcate din 12 suturi pe poarta" e ceva ce probabil se intampla o data la vreo 5 sezoane. Cat despre meciu' de-acasa cu Petrolistu' ... cand joci impotriva penultimei clasate si tragi un singur sut pe poarta in 90 de minute se poate zice ca scoru' de 0-0 e chiar misto.

 

WmoDYGm.jpg

 

gzw7knc.jpg

 

wDQDx1x.jpg

 

Aprilie

ow1OpgR.jpg

Ca de obicei. Astenia de primavara. Dupa un meci echilibrat cu Snagovu' (egal echitabil) a urmat un meci slab cu Aninoasa (egal nemeritat). Apoi un meci foarte slab in care am avut deosebita onoare sa facem figuratie impotriva Balotestilor, mai ales in repriza a doua. Luna s-a incheiat glorios cu un nou meci slab la Ploiesti, meci in care totusi am avut avantaj (2-1) pana in minutu' 80. Ca amanunt suplimentar, cele doua meciuri pierdute cu 4-2 au fost abordate complet diferit. Cu Balotestiu' am vrut un festival de goluri, motiv pentru care am jucat ultra ofensiv. Am avut festival de goluri, da' nu in poarta care trebuia. La Ploiesti m-am dus sperand la un egal si-am jucat defensiv. Foarte defensiv. Si-am luat tot 4.

JyIDcsO.jpg

 

hCtxC8n.jpg

 

X6txgku.jpg

 

jIjWwYo.jpg

 

Mai

PB2UMFP.jpg

Si-un final previzibil. De data asta ne-a iesit figura cu jocu' ultra-ofensiv, probabil fiindca Popestii erau deja retrogradata si-n plus a functionat perfect si strategia "daca marchezi 4 goluri din primele 4 suturi pe care le tragi pe poarta s-ar zice ca meciu' e ca si castigat". Urmatoarele doua meciuri n-au avut istoric. Am fost si noi p-acolo, de decor.

pNij7ts.jpg

 

oK3DxTV.jpg

 

ZPuILq1.jpg

 

Si uite-asa incheierea campionatului ne-a prins pe locu' sase. E bun si locu' asta, putea sa ne prinda prin locuri mai nasoale. Partea buna a situatiei e ca suntem la doua puncte de locu' 4, ceea ce e un progres fata de anii anteriori. Partea proasta : in ritmu' asta exista sanse serioase ca numai nepotii sau chiar stranepotii marelui manager (care sunt) sa aiba ocazia sa supravietuiasca pana-n momentu' in care Flacara Zavoiu va reusi cumva sa promoveze.

FNJmRCF.jpg

fCjanGg.jpg

 

Ati vizionat episodu' 5 al serialului de (in)succes  "Prin namolu' ligilor inferioare". Distributia a fost urmatoarea (vreo 3 actori in roluri principale, vreo 4 in roluri secundare, restu' ... figuranti) :

SNSzCNd.jpg

cPgVZWj.jpg

9Fw3zPe.jpg

 

Cei mai promitatori candidati pentru viitoarele roluri de figuranti :

sGi4gm6.jpg

iMQTAny.jpg

 

Actori care si-au facut debutu' in decursu' episodului 5

QhjQjq8.jpg

 

Scenarii :

1GoFFY9.jpg

 

Cate ceva despre producatoru' filmului (= ala care sare cu banu') :

NrF7B8X.jpg

 

Poza cu regizoru' nu mai pun c-am pus deja una-n genericu' de inceput si ce-i prea mult strica..

Si-acu', intrucat se stie ca orice serial anost tre' musai sa aiba cat mai multe episoade, las scrisu', chem actorii, figurantii si pe toti ailalti care misuna prin zona ... si-ncepem productia pentru episodu' 6.

p.s : habar n-am de ce da' clubu' asta si toti cetatenii (generati virtual de FM) incep sa-mi fie al naibii de simpatici. D-aia o sa mai mai pierd nitel timp ca sa pun o poza de grup cu eroii principali ai primelor 5 episoade :

1kjBxQ9.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Sezonu' 6, adica viitorimea numita anu' 2022.  Vara a fost - ca de obicei - linistita, cu exceptia faptului ca Il italiano Croci a fost convocat la lotu' de juniori U19 al patriei muma, Italia. Io personal nu-s convins ca selectionerii Italiei (chiar si la juniori) au habar de toata italienimea talentata de pe mapamond, da' nu vad de ce m-as oftica daca am ocazia sa vad evenimente exotice.

ani1pZ5.jpg

In rest, mi-am vazut de treaba. Mi-am tras o ditamai lista kilometrica (vreo 60 de insi) cu cetateni fotbalisti evaluati de scouteri si care aveau cat de cat intentia sa discute despre un posibil transfer. Din astia am selectat zece pe care sa incerc sa-i transfer, iar pan' la urma am transferat 5 (adica 4 seniori si junioru' de perspectiva Gabor) :

xFvuCfe.jpg

Bon. Dupa aia m-am apucat sa comit tot felu 'de acte reprobabile. Adica sa trimit la plimbare nenumarati cetateni de care n-aveam nevoie si care faceau si ei act de prezenta prin loturile de seniori si juniori. Cel putin in principiu aveam 3 titulari nou transferati (Furtuna - DC, Postolache - MC si Frunza  - MR/AMR) plus una bucata rezerva proaspata (Vladeanu - ML/AML, pentru cazu' in care-l apuca pe titularu' Paun chefu' de accidentari).  Ca urmare si-n consecinta, 4 jucatori din lotu' de seniori urmau sa fie-n plus (Pascaleanu, Siman, Plescan, Pasarica). Pe primii trei i-am trimis la plimbare definitiv (si nici macar nu mi-a parut rau) iar Pasarica a mai primit o sansa (contract de-un an si ocazia de a-si etala talentele la U19; norocu' lui ca are nume misto). In ceea ce priveste cei trei jucatori de maxim 19 ani care tre' sa fie obligatoriu prezenti in teren ... aveam 4 candidati, toti prezenti si-n lotu' de senori de sezonu' trecut  (Gheorghe - GK, Budur - DR, Croci - DM/MR, Lunescu - ST). Altii noi la fel de buni ca astia n-au mai aparut la orizont. Normal. In 5 ani marea sectie de juniori mi-a produs un superjucator (posibil jucator de liga 1 in viitor) si vreo 5 rezerve la nivel de liga a 3-a. Restu' ... apa de ploaie. Avand acu' si ceva bani la tescherea (ca sa le cumparam alora seminte cand ii dam afara) am zburat din lotu' de juniori vreo 25 de insi. Ma mancau degetele sa mai zbor inca vreo 10 da'  m-am gandit sa-mi rezerv ceva distractie si pentru pauza de iarna. Loturile la inceputu' sezonului aratau cam asa :

4zlLvA8.jpg

4zlLvA8.jpg

Desi am facut eforturi apocaliptice sa mai imbunatatesc pe un' se putea calitatea lotului de seniori cam toata lumea ne dadea candidati siguri la retrogradare. Totusi, am trait senzatii marete fiindca pentru prima data in istoria clubului presa a identificat trei alte cluburi care erau "mai candidati" la retrogradare decat noi. Pana acum eram fie number one, fie number two. Bine, asta nu inseamna ca nu suntem tot in rahat, da' e un rahat d-ala care nu duhneste chiar atat de rau.

0rVudtH.jpg

Si-au inceput competitiile ...

 

August

vxkZqM5.jpg

Nu se putea un inceput mai tampit de sezon. Din cupa ne-au scos niste unii cam de nivelu' nostru (liga a 3-a mai spre coada) care-au jucat prost, au sutat de doua ori pe poarta si s-au calificat. A urmat apoi circu' din meciu' impotriva rezervelor Voluntarilor. Baietii au sutat de unspe ori pe poarta, au avut 63 % posesie ... si-au pierdut un meci  in care Voluntarii au sutat pe poarta de doua ori si-au inscris doua goluri.

ap9RmFT.jpg

 

vmPjZwH.jpg

 

Septembrie :

P2dpmR2.jpg

In meciu' de la Balotesti am incercat o smecherie. Aflasem in meciurile anterioare cum ca e bine sa nu prea tragi pe poarta daca vrei sa castigi. Un sut-doua sunt de ajuns pentru victorie. Am incercat s-o aplicat da' habar n-aveam ca Balotestii sunt mai experti decat noi la smacherii d-astea. Ei au marcat doua din trei suturi, noi am picat de fazani.  Da' ne-am scos in urmatoarele 3 meciuri. N-am fost chiar atat de buni incat sa marcam 9 si sa nu primim nici unu' da', oricum, am castigat fara probleme. Dupa un inceput de cacao am inceput sa mai semanam a echipa de fotbal. O fi fost si team cohesionu' de vina, cine stie ... in orice caz, avem un atacant (Rus) care face toti banii.

 

RnypKgQ.jpg

 

QKglZ0k.jpg

 

eRBjTod.jpg

 

jxZCT0I.jpg

 

Octombrie

lNvNccc.jpg

Alta viata ! Desi e discutabil. La Domnesti am jucat sub orice critica desi aia se chinuie din greu sa evite ultimu' loc. Cu Aninoasa prima repriza a fost de nota 10, a doua repriza de 3 cu indulgenta. Apoi era cat pe ce sa ne facem de bafta la Moreni si doar inspiratia din minutu' 85 a lu' Vladeanu ne-a scos din rahat. Da' nu conteaza. Ne-am spalat toate pacatele-n ultimu' meci al lunii. Am spulberat Miovenii, retrogradati din liga a 2-a si principala candidata la (re)promovare. Si puteam sa le mai dam vreo 2-3.

hiHDUMV.jpg

 

I3onptT.jpg

 

H4vqGoY.jpg

 

cHoSSqr.jpg

 

Noiembrie

6MQk6V6.jpg

Da, am avut bulan la Chiajna. Egalare-n minutu' 88 pe cand jucam in 10 oameni. Da' am controlat meciu, deci egalu' e echitabil. In urmatoru meci, la Rosiori, s-a repetat scenariu' de la inceputu' sezonului. 4-2 suturi pe poarta, 0-2 goluri marcate.  Apoi am rupt in doua Clincenii (a doua favorita la promovare) intr-un alt meci istoric. C-am jucat prost la Voluntari si-am castigat ? Eh, sa zicem c-am razbunat ghinionu' de la Rosiori.

VJGWQB8.jpg

 

NnXUI0y.jpg

 

znZmNxv.jpg

 

q3shWXT.jpg

 

Decembrie

U8PxMVv.jpg

Ce mama dreaq ? 3-3 suturi pe poarta, 1-3 la goluri marcate ? Pai cum sa fac sa nu traga aia pe poarta ?!?  Ca daca ajung sa traga deja e gol primit ...

ZlqpRqQ.jpg

 

Per total, la sfarsitu' sezonului de toamna nu stam deloc rau. Locu 3, la un punct de lider ? Lux ! E adevarat, profitam la greu de forma catastrofala in care se scalda Miovenii si Clincenii.

Da' ... e voie, nu ?

ZoQeuIV.jpg

Lotu' marii echipe Flacara Zavoiu care lupta eroic si pan' la unu cu granzii seriei a 3-a  (stiu, exagerez, da' nu poti sa nu te exciti cand vezi locu' 1 prin preajma) :

CFnMqCV.jpg

wr5bzxf.jpg

Deci. Ii suntem datori cu o statuie lu' Horica Rus, care-a marcat 12 goluri in 13 meciuri si-a dat si 4 pase de gol. Ii mai suntem datori cu o juma' de statuie lu' Frunza (5 goluri, 5 pase de gol). Le suntem datori cu niste huiduieli bine simtite celorlalti 3 strikeri, incapabili sa marcheze mai mult de un gol amarat in cele 8 meciuri in care s-au prefacut ca joaca. Ii suntem datori cu ceva huiduieli cetateanului si fundas stanga Stelica Costache, care e al naibii de bun atunci cand e vorba de deposedari da' face si cele mai spectaculoase greseli atunci cand nu-i iese "din prima" deposedarea. Da' marea noastra problema nici atacu', nici apararea ... ci portaru'. Care-is datoreaza locu' in poarta regulii aleia tampite "3 under 19 pe teren". Nu vreau sa-mi bulesc atacu' bagandu-l pe Lunescu striker si-atunci il bag titular in poarta pe Gheorghe, omu' care nu se poate concentra nici daca s-apuca sa faca yoga cu ai' mai mari maestri. Dupa chinuieli nesfarsite i-a urcat "Concentration" la 3 da' tot e departe de ce-ar trebui. Am facut o socotelnita :  am jucat 15 meciuri iar "inamicii" au sutat pe poarta de 36 de ori. Si-au marcat 15 goluri. Un gol la doua suturi. In 14 din cele 15 meciuri omu' din poarta a fost Gheorghe. Deci ... tre' sa caut si sa transfer urgent niste fotbaliatori sub 19 ani care sa-mi "permita" sa-i scot din echipa pe Gheroghe (pe termen lung) si pe Budur (cand joaca prost). Croci e batut in cuie. Iar daca tot ma apuc de transferuri nu mi-ar strica si-un fundas central valoros. Sa fie acolo, ca nu se stie.

Despre formatii :

QJzyNIE.jpg

4-4-1-1 si 4-1-4-1 nu prea mai merg. 4-4-2 e asa si-asa. Cateodata merge, cateodata nu. Da' merge foarte bine (deocamdata) 4-1-2-3 DM wide. Si-am si jucatori care se potrivesc. Deci ...

Transferuri. Ca si la inceputu' sezonului :

f7JmKNg.jpg

 

Din motive necunoscute (presupun ca s-a umflat reputatia pe noi) am descoperit fara sa vreau cum ca scouteri care nici nu vroiau sa discute cu noi nici cu churu' sunt acu' dispusi sa negocieze. A fost o descoperire misto fiindca am greblat toata scoterimea si-am descoperit niste insi cu mult peste nivelu' scouterilor de-i aveam ... si care chiar au acceptat sa lucreze pentru Barcelona din Zavoiu. Consecinta : ne-am tras cea mai tare echipa de scouteri din serie, chestie chiar utila in perspectiva sapaturilor de iarna (dupa jucatori) :

qg8aQOi.jpg

 

O alta chestie misto. Cica patronu' vinde clubu' si negociaza chestiunea. Ceea ce s-ar putea dovedi avantajos din perspectiva financiara, desi nu ma astept la cine stie ce finantari babane. Da' orice ban in plus "face bine" la portofelu' numit buget.

DgCJN2E.jpg

Normal, cand e vorba de vanzari-cumparari exista si-un dezavantaj : tre' sa astepti pana termina aia baut cafeaua, berea, vinu', tuica, vodca si ce-or mai bea ei pe-acolo si se hotarasc sa semneze actele. In cazu' nostru se pare ca sedinta de "negocieri" e destul de lunga, avand in vedere ca dupa 3 saptamani nu pare sa se fi rezolvat ceva :

ylZDMEE.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Cu lotu' asta as retrograda in mod sigur. Iar clubu' n-are nici banii si nici reputatia de care-ar fi nevoie ca sa pot s-aduc suficienti jucatori buni pentru liga a doua. Da' incercarea moarte n-are.

Si-apoi e nasol sa vezi an de an aceleasi mecle si sa faci an de an aceleasi drumuri pan' la Balotesti si Snagov. E nevoie de niscai variatie de liga a doua. Niste plimbari pan' la Timisoara, Cluj sau Braila suna chiar excitant.

 

Bon, deci la sfarsitu' turului eram pe locu' 3 si-aveam intentii mari. Aveam de gand sa fac transferuri nemaivazute, s-aduc la Zavoiu nenumarati jucatori de valoarea lu' Messi, Mbappe si Rakitic. Ma rog, nici chiar de nivelu' alora da', oricum, ochisem vreo cativa jucatori buni. Atata doar ca n-am luat in calcul eventualele catastrofe naturale. Si ... ghici ... fix de-o catastrofa d-asta ne-am lovit. Ma refer la setea patronului, care toata iarna a stat incuiat in bodega negociind cu viitoru' investitor vanzarea clubului. Cre' c-au "negociat" aia cel putin doua cisterne de bere si-o juma' de crama plina cu vin, plus nenumarate canistre pline cu tarie.  Altfle nu se explica de ce dreaq tot treceau lunile si negocierile nu se mai incheiau. 

Acu' tre' sa recunosc, din cand in cand patronu' (cand mai iesea in fata bodegii sa mai schimbe o vorba) recunostea ca exagereaza si c-ar trebui sa renunte la negocieri (din motive de ficati, stomac si-alte organe grav afectate) :

0GId2Cx.jpg

Totusi, se stie ca atunci cand te-apuca setea de negocieri e greu al naibii sa te lasi. Deci nu s-a lasat ...

mDNABSm.jpg

Si-uite-asa a trecut decembrie, ianuarie, februarie ... a inceput perioada de transfer, s-a incheiat perioada de transfer ... iar patronu' tot negocia la greu ...

pqBPshH.jpg

... si uite-asa am adus la Zavoiu nenumaratii jucatori de care aveam nevoie, bagami-as p...ortofelu'-n buzunar ...

Neavand altceva de facut si ca sa-mi omor plictiseala am mai ajustat nitel lotu' de seniori (l-am trimis pe Tocan la juniori si l-am aduc de-acolo pe Negut la seniori ca sa am in lot o optiune suplimentara de jucator "pana-n 19 ani"). Si fiindca la dracii de-i aveam miscarea asta era frectie la picior de lemn, m-am apucat sa raschetez drastic lotu' "under 19", de-ajunsesera jucatorii de pe-acolo sa se intrebe unu' pe altu' "bah, mai tre' sa mergem la antrenament sau deja ne-a dat ala afara pe toti ?"

AStqFXn.jpg

ncpMddK.jpg

 

Apoi a venit luna martie si-au aparut la orizont cetatenii candidati de la youth intake. Am fost foarte entuziasmat. Atat de entuziasmat incat l-am dat instant afara pe nea HOYD-u'. Stiu, poate nu era numa' vina lui, da' chiar n-aveam chef sa vad tot felu' de cetateni care n-ar avea loc nici in liga a 4-a :

7LXLBHV.jpg

 

Tot in martie s-a mai intamplat si-o chestie interesanta (zic eu). L-au chemat 'talienii inca o data pe Croci la lotu' de juniori U19 al Italiei. Sincer, io ma asteptam dupa convocarea din toamna sa vada cu cine au de-a face si sa nu mai deranjeze omu' cu plimbari d-astea. Da' nu, aia sunt perseverenti, acu' nu numai ca l-au chemat da' a si jucat (rezerva, a intrat in repriza a doua) in doua meciuri de calificare pentru campionatu' mondial de juniori U19.  Nu prea le am io cu regulamentu' da' cred ca asta inseamna cum ca musiu Croci nu mai poate (eventual) juca pentru nationala Romaniei. Ma rog, nu conteaza, oricum nu-s manager pe la nationala si nici n-o sa fiu. Chestia e c-am vazut lotu' Italiei U19 pentru calificarile alea iar peisaju' semana a secventa din filmele cu Chuck Norris. Cum mama dreaq a ajuns Zavoiu pe lista pe-acolo ?!?

N6DNTiq.jpg

 

Bon, acu' c-am expus una din minunile lumii (FM) ma pot ocupa de chestii mai serioase. Cum ar fi, de exemplu, sezonu' de primavara-n liga a 3-a.

Martie

Primu' meci impotriva Ploiestiului, club aflat intr-o degringolada totala. Victorie clara, toate golurile marcate-n primele 30 de minute, Paun si-a "tras" aiurea rosu si suspendare. Ma rog, o avea omu' vreo treaba in uichendu' urmator ...

nmyoG00.jpg

 

Meciu' de la Snagov ... echilibrat. Poate-un egal era mai echitabil. Mi-a fost cam tarsa sa-l bag pe junioru' Budur mijlocas dreapta da' omu' si-a facut treaba destul de bine. In schimb Moza a fost "muci". Nu cred ca mai prinde alt contract la vara ...

CoZkQES.jpg

 

Chinuiala naibii. S-au aparat astia ca la razboi. Transee, sarma ghimpata, tot ce-i nevoie. N-am prea tras la poarta ca era totu' blindat, nici nu vedeai portaru'. Norocu' nostru ca exista cornere pe lumea asta (si ca Sandu Postolache a nimerit poarta).

lMPaP07.jpg

 

Lejer. Am jucat mai defensiv fiindca stiam ca portaru' nostru Gheorghe e cel mai periculos atacant al adversarilor ... si ne-a iesit.

BMOoWws.jpg

Lumeeeeeeeeeeeeee, lumeeeeeeeeeeeeeeeeee ... ete ceva de pus pe perete in birtu' comunal ... Zavoiu rules !

yT982Ot.jpg

Rezumatu' lunii :

D25g5Li.jpg

 

Aprilie

Deci la inceputu' meciului eram liderii seriei. La pauza conduceam cu 2-0 si eram si mai lideri. Dupa pauza am jucat prost ... da' tot eram lideri. Si-a venit nesimtitu' de Iorga in minutu' 90+4 sa ne strice distractia. Huo, bah !

q8HCzsy.jpg

 

Victorie fara probleme impotriva Morenilor ...

4OSU7Vd.jpg

 

Miovenii si Clincenii au jucat un meci in plus ... da' nu conta fiindca sanse la locu' unu inca mai aveam ...

w58MmPF.jpg

... cu conditia sa-i batem in deplasare. Sau macar sa nu pierdem. Greu al naibii  ...

onVOlhL.jpg

 

Surprize, surprizeeeeeeeeeeeeeeeeeee ... f*** FM ...

xOBLlwI.jpg

 

Marele meci de la Mioveni. N-am jucat rau. Ba chiar foarte onorabil. Da' n-a avut cin' sa marcheze. Bleah. Distractia s-a incheiat, ciuciu promovare, noi sa fim sanatosi.

87fMDD3.jpg

Rezumatu' lunii

JPlNxXD.jpg

 

Intre timp, patronu' continua sedintele de degustare ... pardon, negociere la birtu' comunal. Bosuleeee, vezi ca intri-n coma, mai negociaza omu' da' se mai si opreste ...

oWXyJxh.jpg

 

Mai

Hai mai da-o in ... Bon, inteleg, jucatorii inca visau cum ca stateau cu promovarea-n mana si se jucau cu ea, treaba asta te distrage de la alte activitati ... da' iar am inceput sa luam gol din orice sut pe poarta ?!? Macar un egal sa fi scos.

llxLwz5.jpg

 

Bine. Clincenii meritau sa castige. Doar c-am luat 5 goluri din 6 suturi pe poarta. Gheorghe, tata, ce dreaq faci tu pe linia portii ? Halesti seminte ? Vrajesti gagicile din tribuna ? Bah, nene, sa iei (in doua meciuri) 7 goluri din 8 suturi pe poarta e ceva mult prea aiurea.

MQL9KkI.jpg

 

Hehe ... am pierdut si ultimu' meci, acasa, cu Rosiorii. Da' e un shpil :

WtmIYqQ.jpg

KwDF7QV.jpg

Cum si de ce ? Pai ... m-am intalnit cu Rus, Frunza si Paun la o cinzeaca la birt si le-am glasuit niste chestii bine simtite. Totu' se impartea la patru. Jmecheria era sa joace ca de obicei, adica sa traga in portar la greu si din toate pozitiile. Sunt baieti tehnici, se descurca ei. Cu primirea golurilor nu-mi faceam probleme, il avem pe insusi Gheorghe in poarta iar asta primeste (fara bani) oricate goluri e nevoie. Nu c-ar vrea, da' atat poate.  Cum, shpaga ? Neh, ne-am ajutat aproapele. Adica io am fost foarte aproape de baietii de la Rosiori atunci cand intindeau banii. Se intampla si pe la case mai mari, nu ?

Rezumatu'  lunii :

StVvVUf.jpg

 

Si-asa s-a incheiat campionatu'. Oricum am da-o si orice-am face tot pe la jumatea clasamentului ne lafaim :

lL6wq6I.jpg

nQb2quz.jpg

 

Cetatenii care-au participat la al' mai palpitant esec din istoria Zavoiului :

WqbqoRy.jpg

SQQWbuw.jpg

pEUXQFg.jpg

Prima speciala tripla pentru Horica Rus, prime speciale pentru Frunza, Paun si Croci, o calduroasa strangere de mana-n usa nirtulu ipentru restu' lotului ... si-un mare dislike pe feisbuc pentru toti perversii care l-au notat pe portaru' Gheorghe, de-a ajuns ala sa aiba 6.94 la media generala. Sunt convins c-or sa sufere aia cel putin 3 luni pen' ca le-am dat io dislike.

 

Cate ceva si despre U19, chit ca ei s-au remarcat cel mult prin rapiditatea cu care recuperau mingile sutate prin tribuna atunci cand jucau seniorii :

TQmJsgd.jpg

SlzAilo.jpg

 

Asa. Acu' despre artizanu' marii clasari pe locu' 6. M-am mai dezvoltat pe ici, pe colo. Habar n-am de ce si cum am ajuns atat de expert la capitolu' "antrenarea abilitatilor ofensive". Cu motivarea, in schimb, e clar de unde provine. Cand stiu baietii ca le faci cinste (consum nelimitat) in seara de dupa fiecare meci normal ca se simt al dreaq de motivati.

kVfPzas.jpg

 

Transferuri. Nu s-a mai schimbat nimic din vara trecuta, normal, fiindca bossu' e ahtiat dupa negocieri, iar alea dureaza, nu gluma :

xSt49pa.jpg

 

Ca tot veni vorba despre negocieri ... dureaza de 6 luni si-am auzit ca deja s-au organizat convoaie de camioane care vin saptamanal sa-i alimenteze cu tot ce-au nevoie pe aia de tot negociaza. Cica s-a intrat intr-o faza mai speciala, acu' se consuma numa' tarie de la patruj de grade-n sus. Se zvoneste c-ar veni si cetatenii de la Guiness Book fiindca se pare ca astea-s cele mai lungi si mai dure negocieri din toate timpurile :

GXz4h8l.jpg

8yeesjF.jpg

La un moment dat am inceut sa-mi fac probleme. Bah, nene, nu-s neam cu patronu' si nici nu dau pe-afara cu simpatia pentru mecla lui da' e pacat sa lasi omu' sa moara din cauza de-atatea negocieri. Am strans deci niste volintiri si-am mers in gasca la birt sa salvam victima, cum fac aia de la ambulanta. L-am descarcerat cu greu (era inconjurat de munti de sticle goale, navete si paleti) si l-am scos nitel pe-afara sa mai vada si el lumina zilei. Drept multumire pentru efortu' umanitar am beneficiat de-o declaratie in exclusivitate :

UihcezS.jpg

De acord, boss, 7 luni e nitel cam mult, deja se mira lumea cum de-ai supravietuit efortului apocaliptic necesar pentru a vinde un club atat de mare (si bogat) ca al nostru.  Fratioare, altu' vindea de cate 3 ori Barcelona, Bayern si Manchester United in astea 7 luni si-i mai ramanea si ceva timp de-o vacanta prelungita-n Hawaii. Da' patronu' nostru nu-i din aia care sa se grabeasca. Vrea sa fie totu' organizat beton. Tre' sa-i multumim pentru asta. Oda marelui erou ! Totusi ... boss, pe 15 iunie incepe perioada de transfer. Nu c-ar fi important, da' cica ne-ar prinde bine un transfer, doua, acolo ...

Doua saptamani mai tarziu :

8bH7SOn.jpg

mr2pIgq.jpg

Ole, ole, oleeeeeeeee ... pupa-v-as portofeleleeeeeeee ... cinste patronilor nostri care au inteles sa incheie negocierile intr-un timp record ! Nenumarate televiziuni din intreaga lume au transmis in direct epocalu' eveniment. Intregu' mapamond a fost profund impresionat (pan' la lacrimi si chiar mai mult), s-au primit zeci de mii de mesaje de incurajare, conturile de feisbuc ale partilor implicate au fost inundate cu mesaje entuziaste (cu vreo doua exceptii, nioste cetateni rauvoitori care-au afirmat cum ca toata povestea e o tampenie).

Incheierea tranzactiei a reprezentat un pas imens pentru clubu' din Zavoiu. Asta era propunerea de buget trimisa de bossu' vechi inainte de finalizarea afacerii :

WucH04W.jpg

... iar asta e propunerea de buget prezentata de bossu' nou dupa finalizare :

hx8AOyo.jpg

Ne-am scos, frate ! Acu' avem atat de multi bani incat puteam castiga Champions League de cel putin 10 ori in urmatorii 15 ani. Bleah ... deci d-aia au frecat-o astia 7 luni ... 10.000 de euroi in plus ...

*******************************************************************************

Si-acu cate ceva despre ce-a mai inventat FM-u' ce s-a mai intamplat in ultimii 6 ani din viitor :

EnY3Xqp.jpg

gVSg6Vb.jpg

hMCYlrY.jpg

fKLDfxA.jpg

hPbVFJX.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai ... nu prea. Bine, io-s celebru-n liga a 3-a. Toti aia de se chinuie prin namolu' retrogradarii p-acolo ma cunosc si-mi umplu mailu' cu oferte. Ceea ce-i normal fiindca dupa atatea cursuri si licente mi-am gonflat atributele la maxim si-acu' sunt un fel de Schwartzeneggeru' amaratilor.  Nu zic, s-au mai gasit si niscai d-astia cu ceva bani si jucatori buni in dotare sa ma intrebe de sanatate. Da' tot din aia care sufera prin liga a 3-a.

Bon, si-acu' sa revin la problema care ma roade ca o piatra-n pantof. Am ajuns in anu' 2023, adica-n sezonu' al 7-lea. Partea buna a chestiunii : nu m-au dat astia afara. inca. Partea mai putin buna : o frec la rece in liga a 3-a de 4 ani, si se zice ca frecatu' in exces dauneaza grav sanatatii.  D-aia m-am hotarat sa iau masuri. Anu' asta sparg piata transferurilor. Stiu, am mai zis chestia asta de vreo 3 ori, da' pana acu'  am avut o jena. Acu' nu mai mai jeneaza nimic, cu exceptia faptului ca bani tot n-avem (patronu' asta nou de l-am primit cadou nu-i cu nimic diferit de ala vechi). Da' ce conteaza banu' cand vrei sa-ti faci o dambla ? Deci in vara mi-am tras 3 titulari noi (Heges - portar, Milandru - fundas dreapta si Visa - fundas central, toti adusi pe principiu' ca  decat sa iau gol la fiecare juma' de sut pe poarta mai bine ma-mpusc ... sau aduc jucatori mai buni). Dupa aia mi-am adus aminte cu oroare de regula aia tampita cu juniorii U19. Si-am mai adus 3 insi, un posibil titular (Dodoi, atacant, imprumutat din liga a doua si care oricum e mai bun decat toata strikerimea de la U19 la un loc) plus doua rezerve (Istrate, fundas central, rezerva pentru lotu' de seniori si Neacsu, mijlocas dreapta, trimis la U19 fiindca la seniori "am cu ce si n-am nevoie").

Treaba cu venitu' fiind rezolvata (nu n-am primit bani in plus, ma refeream la aia de i-am transferat) ... m-am apucat de treaba cu plecatu'. Un manager adevarat (care este io) tre' sa mai si dea afara din cand in cand, cel putin asa am auzit. Deci i-am trimis la plimbare pe Moza si Negut, ambii fundasi laterali si care m-au ofticat la maxim. Am continuat cu Toderica (despre care tot staffu' zice ca-i bun numa' ca a jucat la noi vreo 900 de minute in meciuri oficiale si-a dat un gol amarat; habar n-am la ce-o fi bun, da' la fotbal sigur nu e). Apoi cu Lunescu, alta mare speranta care se crede atacant, care nu mai e U19 si nici nu prea marcheaza.  Dupa aia m-au lovit dilemele fiindca Vatafu si Calin sunt jucatori vechi si care si-au facut treaba, cinste lor ... da' nu prea mai sunt in forma. Nu le-am reinnoit contractele da' i-am pastrat in lot. Daca vor sa plece, bine, daca nu, bravo lor.

Dupa toata agitatia asta lotu' a ajuns sa arate cam asa :

fj4XRVQ.jpg

ZSFZNXI.jpg

hDM0NDt.jpg

Intre timp si ca variatie, am avut o noua repriza de karate cu pretenu' Croci fiindca "el vrea sa plece in liga 1, dooooom'le".  Pe undeva il inteleg fiindca toata liga-ntai pare sa nu aiba alta ocupatie pe lumea asta decat sa-l excite pe-asta mic :

hescn3h.jpg

Concluzia : tre' sa las omu' sa-si satisfaca necesitatile. Vrea liga-ntai ? Ia d-aici liga-ntai ! Da' vreau si io un profit, ceva.  De la 10000-n sus daca se poate.

*****

Si-a venit si inceputu' sezonului. Ca si-n anii trecuti lumea zice c-am fi numa' buni de retrogradare. Presa zice c-am fi de nivelu' "loc 11 din 13 echipe" iar patronu' ii crede pe cuvant :

HKusjuz.jpg

 

August

Primu' meci, cupa Romaniei, tur 1. Am casigat cu ceva bulan ... da' hai sa zicem ca echipa inca nu-i in forma de care-i nevoie.

lG6t4vi.jpg

 

Mda ... si noi si Balotestii am fost "muci". Doar ca noi am fost mai "muci" decat ei.

PEgOvKv.jpg

 

Rezumatu' lunii :

WfpJzpa.jpg

 

Septembrie

Ce sa mai zic ? N-am jucat chiar rau. Culmea c-am "castigat" repriza a doua jucand in 10 oameni. Da' pan' la urma tot ce conteaza e c-am pierdut.

gwgyPGu.jpg

 

Bah, frate ! Incep sa ma enervez. Am schimbat apararea si luam in continuare gol la fiecare sut pe poarta ?!? Cat despre faza cu doua penalty-uri pentru Voluntari ... bleah !

1jf0xhM.jpg

 

A 4-a infrangere consecutiva ... iar am sutat mult si pe langa. Ca, deh, poarta e mica si nu se vede fara lupa.  Imi pare rau pentru Nitu, omu' care ne-a carat in carca vreo 3 ani ... da' nu mai are loc in echipa.

7TFDHo2.jpg

 

Yeeeeeeeeeeeeeeeees ! We did it ! Bravo, bah, baieti, daca e sa retrogradam macar sa-i ofticam p-astia de la Aninoasa. Acu' serios vorbind, chiar am jucat bine, astia-s echipa tare (pentru liga 3) si-aveam nevoie de-o victorie fiindca incepusera jucatorii sa cam maraie.

xWelPei.jpg

 

In sfarsit, am mai iesit din galeata. Nu de tot, stam pe margine, da' macar mai aratam a echipa. Pe de alta parte, nu-i cazu' sa ne entuziasmam. Astia de la Petrolistu'-s nou promovati si cam speriati, nu suntem singurii de la care-au luat o caruta de goluri.

p.s : ii datorez doua canistre de "tarie" lu' Frunza, omu' fara de care m-as fi trezit ca le cade baietilor moralu'-n adidasi (si chiar sub). 

g6hndrR.jpg

 

Rezumatu' lunii :

ZIchp6x.jpg

 

Octombrie

Mdeh, anu' se pare ca "fight bravely against relegation" e chiar de actualitate. Astia de la Alexandria au echipa tare anu' asta (locu' 3). Pacat, la cum am jucat puteam sa scoatem macar un egal.  Ala micu' zis si Istrate ma cam ingrijoreaza, n-are mecla de titular. Da' e U19 si-altu' mai bun n-am.

lmV2QBR.jpg

 

Aoleo, mama. Ce meci de doi lei (d-aia vechi) ... Noi am facut act de prezenta iar Pitestii s-au agitat doar atat cat era nevoie ca sa ne dea un gol. Gabor, mare junior de perspectiva (ar vrea el) s-a cugetat el cum ca tre' sa-mi arate ce meserie are-n el cand e vorba sa fie eliminat ... "aripile" Paun si Vladeanu nici n-au dat cu picioru'-n besica ... iar saracu' Rus a fost cam singuru' care s-a mai stresat. Nu prea mult, da' macar a atins mingea.  Concluzia : suntem in rahat. Pan' la gat.

H1oaWDP.jpg

 

Ii inteleg p-aia de cred in minuni. Tunarii-s nou promovata si lupta din greu sa mai castige si ei cate-un meci. Deci au turnat beton la greu in aparare si-au contraatacat ori de cate ori se putea si-aveau cu ce. Ne-au prins (descoperiti) pe contraatac de vreo 50000 e ori si ne-au salvat numai norocu' chior si sansa ca cel mai bun jucator al lor sa marcheze un autogol cu 6 minute inainte de final.

NCst0dM.jpg

 

Rezumatu' lunii :

Or8jNoY.jpg

 

Noiembrie :

CSA e pe ultimu' loc si cam toate echipele serioase din serie au castigat fara probleme meciurile impotriva lor. E adevarat, niciodata la diferente mari. Noi, nefiind o echipa serioasa si fiind si intr-o forma de rahat, ne-am multumit cu un punct. Zic mersi si pentru punctu' ala, s-a mai intamplat sa pierdem la echipe d-astea de mana a 14-a.

2JUySzS.jpg

 

In sfarsit, dupa multa chinuiala am reusit si noi un meci mare. Chiajna II e cotata ca fiind numaru' 2 in ceea ce priveste sansele la promovare. Bine, probabil i-am si derutat dupa ce-am prestat penibil in atatea jocuri. Da' nu mai conteaza, important e ca, dupa 7 puncte castigate in ultimele 3 jocuri, s-ar zice ca incepem sa avem chiar sanse de a evita retrogradarea. 

9l6sWNe.jpg

0PQs2mW.jpg

 

Normal. Snagovu' e lider, noi suntem ... unde suntem, prin locuri nasoale. Puteam sa castigam (ba chiar si la scor) daca Popa "s-ar fi simtit" sa joace la noi si nu la ei.

k0F2k6O.jpg

 

Victorie clara. Bravo baietii, mentiune speciala pentru Croci. Da' ... mai e mult pana departe.

2yoLN4B.jpg

 

Rezumatu' lunii :

cUDFZbb.jpg

 

Decembrie :

Filme horror. 0-2, 1-4, 4-4, 4-5, egalare la 5 in minutu' 89. Si nici macar nu s-a jucat cu 3 strikeri. Hai sa zicem ca fundasii mei (si-ai lor) centrali au prins o zi de cacao. Sau ca atacu' Miovenilor (si-al nostru) a prins o zi d-aia de povestit la nepoti. In tot cazu' Frunza a fost mai tare decat Ronaldo si Messi la pachet. Pacat ca n-a si marcat.

KCV5h2R.jpg

 

Eteeee, fleosc. Asta-i chestia care ma oftica al' mai tare. Tragi un sut pe poarta, dai golu' si iei punctu' (sau punctele). Chiar ma oftic. P-astia trebuia sa-i batem lejer.

Q8Cb4Y3.jpg

 

VUFWaZD.jpg

 

Per total, la finalu' sezonului stam prost (fiindca io speram s-ajungem macar sa ne luptam pentru un loc pe podium) ... da' stam si bine (avand in vedere ca mai bine de juma de tur am vegetat pe locuri retrogradabile) :

KK1gDbc.jpg

 

Prestatorii care s-au manifestat mai pe teren, mai pe banca, mai prin tribuna, care pe unde-a putut :

8NB7x1a.jpg

NFGLx9z.jpg

zbPQ9QY.jpg

Deci. Apararea continua sa fie o problema. Cu exceptia nou venitului Milandru, ailalti sunt inconstanti ca naiba si fac o gramada de greseli. Mijlocu' ... Croci si (suprinzator) junioru' Gabor sunt de baza. In atac Rus e cam iesit din forma, Paun nici nu mai conteaza, deci ne bazam pe Frunza si Dodoi. Plus Sinescu. Ca sa fiu sincer Sinescu asta ma surprinde fiindca n-are cine stie ce calitati (atribute), atata doar ca la el cam totu' e echilibrat. N-are puncte slabe si nici punte foarte tari. O fi si-asta un shpil ...

Transferuri (ca-n toamna) :

rZggF0I.jpg

 

Hai sa pun si-o poza cu U19, desi e cam pierdere de timp fiindca pe-acolo in afara de Ghita Neacsu nu prea mai e si altceva de vazut  :

ycoNyv0.jpg

 

Formatii folosite :

HDniA2O.jpg

4-4-2 mai functioneaza cat de cat. In schimb 4-1-2-3 DM Wide imi da o gramada de batai de cap. De ce nu mai funtioneaza ? Habar n-am. Probabil pentru acelasi motiv pentru care functiona foarte bine atunci cand aveam belele cu 4-4-2-u'. Care-i motivu' ala ? Mister total.

Staff. Maximum posibil. Mai mult de-atat n-am ce sa inventez :

XmpCrEF.jpg

 

Despre conducere. Pe vremea lu' Achim (bossu' vechi) eram "untouchable" iar ala era "delighted". Bossu' nou e ceva mai exigent. Da' asta-i singura modificare. Banii disponibili sunt tot pe sponci iar despre vreo investitie nici nu poate fi vorba :

U7hZwa3.jpg

In concluzie, anu' asta nici nu se pune problema de vreun podium sau ceva care sa semene a performanta. Mai grav, de obicei jucam mai prost in sezonu' de primavara decat in ala de toamna. Io sper sa nu ne trezim retrogradati la vara. Da' orice e posibil.

Link to comment
Share on other sites

Anu' 2024, sezonu' de primavara.

Toata iarna am dat la grebla prin rapoartele scoterilor cautand jucatori cu profil defensiv. Consecinta efortului : am transferat 3 jucatori cu profil ofensiv si-un fundas. Da' acu' am invatat lectia : cand o sa am nevoie de atacanti tre' sa caut numa' fundasi. In mod sigur ma voi trezi ca am la dispozitie imediat vreo cativa atacanti de calitate numa' buni de transferat.

I-am adus deci pe Dobarceanu (aripa stanga), Horvath (mijlocas ofensiv central sau atacant) si Radoi (atacant, U19, junior de perspectiva si-un potential viitor Horica Rusu). Plus Dinu, fundas stanga, U19 si care (cica) ar fi in perspectiva chiar mai bun decat titularu' Stelica Costache. Intrucat Vatafu si Nitu (ditamai jucatorii experimentat si fosti titulari care erau) m-au exasperat cu gafele comise ... i-am trimis la juniori. Fostu' goalgeter Florin Calin s-a uschit deja prin septembrie dupa ce m-a intrebat de contract iar eu i-am zis ca "niet".  Ceva modificari ar fi, deci. Acu' ramane de vazut daca vor avea si ceva efecte.

Oricum, distractia primaverii n-au fost transferurile ci telenovela Croci. Pentru ca aia tot primea oferte. Si ce-mi vazura ochii intr-o zi ? Pai imi vazura asta :

vkis9f3.jpg

Bah patroane, traiti-ar ! Cum adica "to good to be refused" ? Ai luat-o pe campii ? Fa bine si nu mai lua treaba-n mana ca-ti arat io cum se face biznisu'. Deci Croci are contract pana-n vara lu' 2025. Si deocamdata e junior U19 (da' nu va mai fi decat pana-n iunie 2024). Asadar si prin urmare am iesit pe piata si-am dat o strigare sa auda tot poporu' : "ala care sare cu 40000 de euroi (fara installments si-alte perversiuni) plus 40 % procent din viitoru' transfer plus imprumut automat pe-un an la Zavoiu ... ala va pune manuta lui cea murdara pe giuvaieru' nostru local". A sarit cineva ? Da. Unii au dat  5000, altii 7500 + 10 % + imprumut (CFR Cluj), altii au sarit cu 10000 + 10 % (Viitoru') da' a' mai tare oferta am primit-o (normal) de la FCSB :

Xk24O8s.jpg

Pentru noi douaj de mii de euroi inseamna banet, nu gluma. S-a intamplat ceva atunci cand s-a raspandit duhoarea de euroi prin comuna ? Hehe ... normaaaal :

j0TJjne.jpg

Fireste, Croci s-a excitat la maxim cand a auzit cum devine cazu' si-a semnat imediat. Personal as fi preferat sa nu-l dau la FCSB, da' n-am ce face daca restu' ligii intai e tare-n oferte si zgarcita-n pus banu' pe masa.

 

Intre afacerea Croci si inceputu' sezonului de primavara a mai avut loc si chestia (ca eveniment nu pot sa-i zic) numita "youth intake". Ca de obicei, a constat in perindarea pe la club a unui numar de cetateni care vroiau si ei sa dea cu picioru'-n basica in mod organizat. Dupa ce i-am studiat nitel si-am ajuns la concluzia ca absolut nici unu' dintre ei nu va ajunge altceva decat cel mult rezerva in cele mai obscure ligi inferioare posibile l-am lasat pe asistent sa semneze contracte cu oricine vrea si cu oricati vrea :

eYtu3V6.jpg

Asa, ca fapt divers, Pasarica asta mic o fi ruda cu Pasarica ala mare de l-am primit la intake acu' vreo 5 ani si care s-a dovedit a fi mult supraevaluat ? Nu de altceva da' si p-asta mic mi-l lauda HOYD-u' si parca vad c-o sa ajunga surplus la inventar.

 

A inceput deci luna martie, s-a incheiat perioada de transfer iar lotu' pentru sezonu' de primavara se prezinta cam asa :

7NtDp0q.jpg

51LuZyl.jpg

 

Martie

Normal. M-as fi mirat sa fie altfel. Joci impotriva uneia din cele mai slabe echipe ale seriei, ai ocazii, tragi la poarta ... si zici mersi pentru un egal.

DXzmeTN.jpg

 

Victorie clara impotriva Rosiorilor. Da' iaaaaaaar am luat gol la singuru' lor sut pe poarta. Habar n-am ce si cum sa fac pentru a mai reduce frecventa meciurilor in care primim goluri din toate suturile expediate pe poarta noastra. Am incercat sa mai umblu la aparare da' daca umblu prea mult incep aia sa aiba mai multe ocazii si nu ma incalzeste cu nimic daca aia dau 5 goluri din 5 suturi pe poarta. 

6WdAiwp.jpg

 

Mda. Meci echilibrat. E bun si-un egal.

1jhgGYp.jpg

 

Cinstit vorbind, n-am pretentii. Puteau sa ne bata si mai rau. Cand joaca Frunza prost toata echipa se chinuie. Pe de alta parte, junioru' Gabor are limitele lui. Nu pot sa-i cer sa faca fata acolo unde altii mai experimentati dau cu stangu-n dreptu'.

7DZzk1J.jpg

 

Rezumatu' lunii :

ChKnDts.jpg

 

Aprilie

Deja e de ras. 7-1 suturi pe poarta, 1-1 scor final. Pe de alta parte, am facut o afacere buna (se pare) cu Dobarceanu. In mod clar e, valoric vorbind, mult peste Paun sau Vladeanu.

h7hOvBK.jpg

 

Meritam o victorie la Tunari ... si-am reusit doar un egal. "Meritam" un egal cu Sporting ... si-am obtinut o victorie norocoasa. La urma urmei tot ce conteaza e ca ne indepartam naibii de zona retrogradarii. Ca o facem in doua picioare sau prin metoda "tarare pe coate si genunchi" e deja un amanunt neimportant.

1YCXx2H.jpg

eoFiu33.jpg

 

Recunostiinta vesnica tuturor fortelor naturii pentru faptu' ca n-au apucat aia sa suteze pe poarta. Ca daca sutau ... 1-1 se incheia. Din alte puncte de vedere, Sinescu asta chiar ma impresioneaza. De la inceputu' returului a tot facut minuni.

fJ0U3Kd.jpg

 

Rezumatu' lunii :

bpsZ1oU.jpg

 

Mai + Iunie :

N-am ce sa comentez. Ne-au invins clar si pe bune. Noi sa fiim sanatosi. Matematic vorbind nu mai avem cum sa retrogradam (prilej de paranghelie maxima seara la bodega). Mai avem de jucat doua meciuri da' deja miroase-a vacanta.

mTVyx68.jpg

Bm2BvLq.jpg

 

Pentru ca n-aveam ce pierde am schimbat tactica. Am jucat 4-2-3-1 agresiv (control). Rezultatu' experimentului a fost incurajator.

0vXEssy.jpg

 

Tot 4-2-3-1 agresiv. Spectaculos, ce sa zic. 2-0, 3-1, 4-2. E adevarat, a fost meci de vacanta, Snagovu'-s deja promovati iar noi le facem retrogradatilor cu mana (ca sa-i ofticam).

Totusi, jocu' ofensiv-agresiv pare a fi o idee buna si-n perspectiva sezonului viitor. Problema merita cercetata cu atentie.

muujUkm.jpg

 

Rezumat :

Ag4KbsD.jpg

 

Incheierea sezonului ne-a prins pe locu' 5. Un loc al naibii de surprinzator dupa ce ne-am chinuit tot turu' sa scapam de locurile retrogradabile :

z6Ybdpl.jpg

Totusi, pe undeva exista si-o oarecare explicatie. Am inceput campionatu' prost. Foarte prost. Da' in ultimele 17 meciuri am pierdut doar 3. Pentru o echipa "candidata la retrogradare" e ceva incurajator, zic eu.

Formatii folosite :

lzIOaC1.jpg

La inceputu' sezonului am incercat sa joc ceva mai defensiv. Nu mi-a iesit. Catre finalu' toamnei si-n primavara am sarit pe inamici. Nici asta nu mi-a iesit intotdeuna da' parca varianta ofensiva a fost ceva mai eficienta.

 

Lot pentru sezonu' de primavara :

zYQ5rF9.jpg

KpytM7N.jpg

WaA4TmY.jpg

Hmmm ... cei trei "atacanti de meserie"  de-i am au marcat doar 2 goluri in ultimele 10 meciuri. Norocu' meu a fost ca Sinescu si nou venitii au nimerit poarta fix cand era nevoie.

Transferuri :

5vqJn9E.jpg

Sunt 11, da' al 11-lea e Croci, care-i considerat nou venit fiindca l-am imprumutat pe-un an. Nu se pune. Am zis ca aduc maxim 10 pe sezon, asa ramane.

 

Lotu' U19. Niste unii plus Neacsu

pgpMKHf.jpg

 

Cate ceva despre malaiu' disponibil si ce mai zice patronu' (zice de bine, bani in plus n-are) :

uN3GbGW.jpg

 

Sezonu' urmator va fi interesant fiindca nici una din retrogradatele din liga a 2-a n-a picat in seria noastra. In schimb ne-am procopsit cu o gramada de nou promovate din liga a 4-a. Deci loc de ceva performanta s-ar mai gasi. Poate nu o promovare, da' macar o clasare-n top 3. Ramane de vazut daca-mi iese.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sezonu' 8, vara lu' 2024. Prin iunie se latise zvonu' cum ca anu' asta vom avea o serie (a 3-a) babana, de-aia cu 15 echipe. Cum din liga a doua n-a catadicsit nimeni de prin partea asta de tara sa retrogradeze era clar ca vom avea de-a face cu niste unii (multi) promovati din liga a 4-a. Sapte cluburi, adica juma' din seria a 3-a va fi compusa din nou promovate (wow !). Si daca Petrolu', Turnu Magurele, Domnesti si Delta Tulcea au mai avut ocazia sa se joace de-a fotbalu' prin liga a 3-a, altii precum Rapid Brodoc, Oltetu' Balcesti si Arsenal Valeni sunt debutante. Arsenalu' e chiar o debutanta mai speciala fiindca a reusit o dubla promovare in doi ani. Care-i rostu' polologhiei asteia ? Pai la inceputu' sezonului s-a auzit ca cica in serie ar fi 5 cluburi chiar mai slabe decat noi. Normal, nu ? Anormal e faptu' ca Petrolu' si Turnu sunt cotate mai bine-n "media prediction".  Ce dreaq, am ajuns sa creada lumea ca ne dau clasa pana si-aia de la Turnu Magurele ?!?  Pe de alta parte nu-i chiar asa rau fiindca patronu' (care crede presa pe cuvant, bravo lui !) ne-a cerut doar sa nu retrogradam. N-ar trebui sa am probleme prea mari din punctu' asta de vedere.

GwbQBoA.jpg

Acu' despre lot. In primavara am prelungit majoritatea contractelor. Da' fiindca stiam c-o sa am un buget de salarii de-o suta de mii si ceva si cheltuieli de vreo 85.000 (plus niste majorari salariale anuale) ... era clar ca vreo cativa fotbaliatori vor trebui sa plece. Deci am lasat vreo 7 insi in ceata incertitudinii pana-n vara. Pe junioru' Istrate l-am zburat direct, era clar ca nu-i de nivelu' de care-am avea nevoie. Dodoi era imprumutat si s-a spart in figuri cand l-am cerut pentru un nou sezon (cica n-am avea echipa pentru pretentiile lui. Pleaca bah de-aici !). De  Nitu, Vrancuti si Paun (care avea 5000 salariu), jucatori de baza in anii anteriori,  mi-a cam parut rau da' n-aveam ce face. I-am pastrat fara contract (in lotu' U19), deci pot pleca imediat daca se inteleg cu alt club. N-au fost prea entuziasmati cand le-am comunicat vestea (insotita de niste referiri la recunostiinta vesnica a clubului, suporterilor si-a tututor cetatenilor care voit sau din greseala au trecut pe la stadion). Umbla zvonu' ca dupa ce-au plecat de la stadion ar fi zis ceva de sex, neamuri si sarbatori religioase. Da'-s convins ca-i doar un zvon.

Intrucat 'talianu' Croci nu mai era considerat jucator U19 (si urma oricum sa plece la jumatea campionatului) ramasesem cu doar 3 juniori U19 in lot (Dinu, Gabor si Radoi). In anii anteriori aflasem ca ala care sta-n doar trei juniori isi ia o mare tzapa. I-am adus deci de la U19 pe Neacsu (despre care antrenorii spus c-ar fi un viitor titular) si Pavel (despre care antrenorii spun c-ar fi bun cel mult sa le lustruiasca ghetele titularilor. Pare cam putin da' se pare ca ailalti de la U19 nici de lustruit ghetele nu-s in stare).

Dupa ce-am terminat operatiunile astea am adoptat o pozitie adecvata si-am studiat lotu' din toate unghiurile posibile. Indiferent din ce parte m-am uitat rezultatu' era acelasi : singuru' loc pe unde chiar ar fi fost nevoie de-o imbunatatire ar fi fost capitolu' "fundasi centrali". Intamplarea a facut ca-n lista cu cetateni listati ca disponibili pentru imprumut sa fie si-un fundas central al naibii de bun de la U Cluj, care avea si 18 ani (adica era fix numa' bun pentru regula aia cu U19). Omu' se numea Bobina (habar n-am daca provine din neam de electronisti sau de textilisti) si l-am transferat imediat. As fi vrut sa mai aduc niste jucatori da' nu mi se parea c-as avea un' sa-i mai inghesui in lot si p-aia. Pan' la urma am lasat-o moarta sperand ca am un team cohesion beton si-asta o sa ma ajute.

La sfarsitu' perioadei de transfer lotu' arata deci cam asa :

UNQCPSX.jpg

C71R2li.jpg

 

Bon. Si-a inceput sezonu' :

August

Primu' meci, Cupa Romaniei. La tragerea la sorti am dat peste niste cetateni care presteaza prin strafundurile campionatului judetean din Teleorman. Normal, n-am avut probleme.

un2l6K9.jpg

 

Turu' 2 al Cupei. Din motive necunoscute bilele (sau biletelele sau ce-or folosi aia de la federatie pentru tragerea la sorti) par sa ne favorizeze. Acu' am picat cu niste unii din liga a 4-a Hunedoara. Fara sa ne strofocam prea tare i-am "executat" si p-astia.

zRyzhc7.jpg

 

Prima etapa a campionatului. Meci la Valeni impotriva nou promovatei Arsenal. Baietii s-au mobilizat la maxim (nu-n fiecare zi joci impotriva Arsenalului, nu ?). De partea ailalta a baricadei, prima grija a baietilor de la Valeni a fost sa-si faca poze cu superechipa calita-n luptele crunte ale ligii a 3-a impotriva vor avea onoarea sa debuteze (adica noi) . Apoi sa se minuneze c-au ajuns sa joace-n liga a 3-a. A urmat momentu' in care le-au cerut rudelor si consatenilor din tribuna sa-i pozeze in momentele in care aveau mingea. Dupa care s-au minunat iar c-au ajuns sa joace la un nivel atat de inalt. In timpu' asta baietii nostri marcau din toate pozitiile. La pauza era 5-0 pentru noi, la final 8-0. Mi-a fost nitel tarsa ca le-am stricat alora sarbatoarea ... da' m-am si bucurat c-am inceput cu dreptu'.

RHjzfhf.jpg

 

Rezumatu' lunii august :

BjUcdwg.jpg

 

Septembrie

 

Dupa ce-am spulberat insusi Arsenalu' (satesc) baietii s-au gandit cum ca la valoarea noastra n-ar fi o problema dac-am juca un meci in doar 8 jucatori de camp. Aninoasa a marcat rapid, Dobarceanu a egalat dupa doua minute iar apoi Croci si Bobina ala micu' au pus schema in aplicare. Cum insa Aninoasa e-n top 3 in lista candidatelor la castigarea seriei ... doar inspiratia lu' Cristi Radoi (care si-a pus capu' la contributie la un corner in minutu' 95) ne-a scos din rahat. Totusi, in 8 oameni scoru' de 2-2 si-un raport de 6-4 la suturi pe poarta nu-i chiar atat de rau.

umNNIXe.jpg

 

Am avut si bafta (2 goluri din trei suturi pe poarta) da' si ghinion (2 faze de 1 la 1 cu portaru' in care s-a sutat "pe langa").

vH4zHRu.jpg

 

Am executat lejer Balotestii, si inca in 10 oameni. Da' nu ma bucur. Frunza e "rupt" vreo 3 saptamani. Si chiar avem nevoie de el. Bobina ala micu' se crede Bruce Lee doar ca arbitrii nu par sa aprecieze agilitatea de tigru cu care-si neutralizeaza inamicii. Cum Sinescu si Radoi s-au accidentat in saptamana anterioara s-ar zice ca avem ceva probleme.

TejHqtR.jpg

 

Cupa Romaniei, tur 3. Pe bune ca "bilele"-s cu noi anu' asta. Puteam sa picam mult mai rau. Meci acasa cu niste unii cam de nivelu' nostru inseamna sanse serioase de calificare.

Partea nasoala e c-am jucat in 10 fiindca Paulica Pavel e umplutura iar alti jucatori capabili sa joace aripa dreapta nu prea am din cauza de accidentari. Paulica s-a convins singur ca treaba e groasa si s-a cerut afara. As fi preferat totusi sa-mi zica mie sa-l schimb, nu sa ia doua galbene. Altfel, meciu' a fost agitat ca dreaq. Era 3-2 in minutu' 21, apoi aia au ratat un penalty, ne-au calarit toata repriza a doua si-au egalat in minutu' 87. Ghinion. Urmat de-un noroc porcesc, golu' victoriei in minutu' 120, adica atunci cand si noi si ei ne cam taram pe teren.

99Buk4K.jpg

 

Bummmmmmmmm ! I-am facut zdrente. Cum or fi ajuns astia de la Turnu sa fie considerati mai buni decat noi in "media prediction" ?  Totusi, inaintea meciului Turnu era pe locu' 3 iar eu speram intr-un egal. Sau o victorie la limita. Din motive necunoscute baietii-s intr-o forma devastatoare. Ca s-ar putea s-avem probleme cand vor iesi din forma ? Nu mai conteaza, acu' e momentu' sa ne facem de cap.

IAoV0Vo.jpg

 

Am zdrobit si Bodrocu' da' scoru' e mult exagerat. Meritau si ei sa marcheze vreo 2-3.

K9AKu9J.jpg

 

Un meci de care mi-a fost cam frica fiindca Petrolu' are o defensiva de otel. Problema lor e atacu'. Marcheaza, da' nu cat ar trebui. Lu' Horvath i s-au urcat laudele la cap si-a ratat un penalty la inceputu' meciului. Trifu de la Petrolu' a simtit nevoia sa ne-arate c asi el stie sa rateze penalty-uri (fraier, norocu' nostru). Apoi Horvath si Dobarceanu au rezolvat problema. Da' iar am avut bulan. Nu-s convins ca-i bateam daca aia marcau din penalty.

p51ypcG.jpg

 

Rezumatu' lunii septembrie

SERrWxD.jpg

 

Octombrie

 

Victorie si cu Alexandria. Fara probleme. 

n4p7yA4.jpg

 

Cupa Romaniei, tur 4. Acu' n-am mai avut noroc. Daca jucam acasa, cine stie, poate aveam ceva mai multe sanse impotriva unei echipe din categoria "top 5 in liga 2". Totusi, nu ne-am facut deloc de cacao. Pe de alta parte, Poli a folosit vreo cativa jucatori care freaca banca de obicei.  Deci ... e bine si-asa.

Us9mf0I.jpg

 

Ma cam asteptam. Am avut cam mult bulan, trebuia sa vina si ziua in care s-o dam in bara. Mai ales ca Dobarceanu a lipsit, accidentat.

TTVCoNq.jpg

 

Horvath si-a facut treaba, desi a jucat pe-un post nu tocmai familiar (Radoi e accidentat). Pacat c-am avut 2-0 si-aia au marcat din singurele suturi expediate pe poarta. Da', cum ziceam, am avut prea mult bulan pana acu'. Era cazu' sa mai avem si ghinion.

3xlBmls.jpg

 

Au trecut 10 etape si "lideri" scrie pe noi. Misto. Doar c-am mai fost lideri si-n alti ani si-am ajuns dupa aia sa zicem mersi c-am prins locu' 6.  Odata vezi ca vine "complacency" peste noi si ne innoada picioarele. Sau un retur d-ala de ne rugam sa batem si noi pe cineva. Bine, acu' avem o echipa mai solida, da' parca poti sa stii ?

NTI2xQE.jpg

 

Bah, frate, io l-am transferat pe Horvath mai mult pe idea s-am o rezerva de mijlocas ofensiv. Si-asta ce face ? Face circ. 4 goluri in doua meciuri ! E adevarat, nu-i foarte eficient cand e vorba sa creeze. Da' o baga-n "ate" intr-o veselie. Totusi, n-a fost chiar un meci lejer. Puteam sa si luam vreo cateva goluri. Ala micu' de pe stanga (Dinu) a cam facut figuratie.

N6aZUd2.jpg

 

Rezumatu' lunii octombrie :

5Rxvsc7.jpg

 

Noiembrie  + Decembrie

 

Neh. E clar, anu' asta nu mai suntem doar niste unii care incearca sa se satere si ei pe podium. Cand ai o echipa capabila de 3-0 dupa 16 minute de joc pe terenu' favoritei numaru' 2 la promovare, un atac ce marcheaza intr-o veselie si-o aparare beton ... s-ar zice ca favoriti scrie pe noi.

Sp1hldy.jpg

 

Deci. Chiajna II era favorita numaru' 1 in seria noastra. Ne-au condus cu 1-0 si 2-1 dupa care i-am prins intr-o serie de 4 "crosee" (goluri) care i-au demolat. Horica Rus si Frunza au facut spectacol, Dobarceanu la fel, doar ca-n meciu' asta s-a ocupat de servit mingi de gol, nu de marcat. Apararea n-a mai rezistat ca-n alte meciuri (normal, Chiajna are atacanti mai buni) da' per total ... promovare scrie pe noi.

AeM9QNj.jpg

 

Ne-am distantat la 5 puncte si-avem un atac al naibii de eficient. Da' mai sunt 16 etape de jucat ...

OSNntmA.jpg

 

Dileala maxima. Adicatelea io prestez la echipa de pe primu' loc. Si vine Balotestiu' (de pe locu' 13) sa-mi zica de interviu ? Si nu oricum, ci cu restrictii ? Pe bune, chiar as vrea sa stiu cam cati s-ar baga la un interviu d-asta ...

usiWKMJ.jpg

 

Horica, meriti salariu (cel putin) dublu, asta e clar. Doua "triple" in doua meciuri consecutive ! Si 8 goluri marcate in 3 meciuri ! E adevarat, Sporting e ciuca batailor da' chiar si-asa ... cand ma uit la rezultatele astea parca ma uit la Dosarele X.

cFslbJC.jpg

 

Ce pot sa mai zic ? Rezultat normal. Horica Rus a marcat 9 goluri in 4 meciuri ...

xPY2Xhg.jpg

 

Eh ... dupa o astfel de serie de rezultate mai conteaza o "chifla" ? Mai ales cand s-a primit gol la singuru' sut pe poarta al inamicului ? Apropo, m-am rugat de Trandafirescu asta (de-a marcat golu' lor) vreo doi ani sa vina la noi. Omu' chiar e bun. N-a vrut nici de-al dreaq. Cica nu suntem suficient d ebuni pentru nivelu' lui. Na, bah, noi suntem lideri iar voi o frecati la rece la mijlocu' clasamentului. 

LiBBEmv.jpg

 

Rezumat Noiembrie + Decembrie

WHjN46e.jpg

 

Opt puncte diferenta. Si 12 meciuri ramase pan' la final. Daca nu intervine intre timp sfarsitu' lumii sau vreo alta perversiune d-asta s-ar zice c-am cam 99 % sanse de promovare. Sper sa nu dau chix cu prezicerea.

IgaO30m.jpg

 

Cei 23 de insi care-au participat la miracolu' celor 8 puncte avans :

EOtII0m.jpg

EpsprAU.jpg

MUPzdiV.jpg

Care vra sa zica. Horica Rus a spart toate normele. 17 goluri in 17 meciuri si ceva. Mai de mult ziceam ceva de-o statuie. Omu' deja merita cel putin 10 statui, 5 decoratii si-un salariu (cel putin) triplu. Dobarceanu . 10 goluri, 11 pase de gol, i-as da salariu dublu' da' nu pot si m-a si ofticat (a refuzat prelungirea contractului pe motiv ca cica nu suntem destul de buni pentru nivelu' lui. Bah, tu le zici pe bune sau faci misto ?!?). Frunza. A fost accidentat o perioada da' tot a fost unu' din cei mai buni. Croci. Jucator esential, pleaca in februarie si-mi pare al dreaq de rau. Bobina. Bravo, bah, pustiule,  esti tu mai karatist din fire da' chiar esti bun. Radoi. Nu-i o "masina de goluri" da' e un creator de clasa. Horvath. L-am luat ca si creator si mi-am luat tzapa. In schimb am gasit un jucator capabil sa ma scoata oricand din rahat atunci cand atacantii nu-s in forma sau sunt prea bine marcati. Milandru. Foarte echilibrat, siguru' fundas lateral pe care l-a avut clubu' in 8 ani ce-i capabil sa joace foarte bine atat ofensiv cat si defensiv. Visa. Inconstant inca, da' capabil de meciuri mari. Bravo, bah, baieti !

 

GfrNlni.jpg

 

Formatii folosite :

pRrvUYC.jpg

Stiu, e cam aiurea. In mod normal nici 4-4-2 si nici 4-2-3-1 nu-s in stare sa genereze un joc atat de eficient, mai ales ca e vorba de-un club de mana a 3-a. Sincer ? Habar n-am care-i smecheria. (Paranteza : unii ar putea spune c-am umblat cu editoarele sau c-am dat tone de reloaduri. N-am folosit nici editoare si nici reload. Nu inteleg si nu pot sa explic de ce jocu' s-a apucat sa transforme o echipa oarecare intr-un "killer" care macelareste tot ce prinde. Singura explicatie posibila ar fi ca-n realitate lotu' e mai bun decat chestia aia de-i zice "media prediction" si decat chestia ailalta numita "reputation". Inamicii ne iau la pret de matineu si noi profitam. Da' MP si reputiatia se recalculeaza in intersezon, iar asta inseamna ca la primavara nu vom mai fi in situatia sa "defilam". Sper ca 8 puncte ajung. Ar fi culmea ...)

Under19. Nimic deosebit de vazut pe-acolo da' ... hai, sa fie.

YCmZvuN.jpg

 

Parerea boss-ului, bani si alte maruntisuri :

j5q2gRu.jpg

 

Manageru' (io, cica). Mi-am mai umflat nitel muschii, pardon, atributele fiindca din primavara m-am bagat la scolarizare pentru licenta Continental A (chestie despre care am uitat sa zic pana acu').

EKoObUN.jpg

 

 Normal ar fi sa promovam fara probleme. Iar dupa aia ... om trai si-om vedea. Oricum,  dupa 5 ani de chinuiala un sezon d-asta perfect e al naibii de reconfortant. A meritat efortu'.

 

 

Link to comment
Share on other sites

A trecut si iarna. Singuru' eveniment (daca pot sa-i zic asa) a fost plecarea 'talianului Croci. Pen' ca omu' e 'al mai bun produs din istoria multimilenara a clubului si pen' ca e primu' (si aproape sigur si ultimu') cetatean din Zavoiu care-a avut ocazia sa vada "live" cum arata vestiaru' unei nationale a Italiei (chiar si-aia de juniori) ... merita (zic eu) sa trec in revista activitatea glorioasa prestata de el in serviciu' marelui nostru club :

BXNkmxK.jpg

 

Imediat dupa plecare lu' Croci m-am apucat de activitatea cat se poate de manageriala numita "rasfoirea jde miilor de raporte primite de la scouteri" in cautarea unui mijlocas care sa completeze efectivu'. Normal, aia care erau clar mai buni decat Croci nu vroiau sa-si pericliteze sanatatea si CV-u' pe la Zavoiu. Asa ca m-am ales pan' la urma cu un mijlocas (Alin Lazar de la Giarmata) foarte tehnic, rapid ... si pe care cineva l-a antrenat intr-un mod cel putin dubios, adica i-a dezvoltat destul de bine abilitatile defensive, l-a lasat subdezvoltat in ceea ce priveste abilitatile ofensive si l-a pus sa joace mijlocas central desi asta are toate calitatile unui jucator de banda. Ma rog, scouterimea zice ca-i jucator de cel putin 4 stele. Or fi stiind ei ceva ...

Dupa ce-am terminat cu afacerea Lazar am aruncat un ochi rapid si vigilent pe rapoartele ceva mai vechi. Alea din primavara, de pe vremea cand megalomania ma facuse sa dau niste multe mii de euroi pe-un package d-ala de-ti permite sa vizionezi un numar de jucatori de perspectiva de prin tara. Din tot listoiu' ala m-am ales cu doi juniori, ambii de 17 ani, Streza (atacant) si Covit (fundas central). Fiindca atacanti aveam destui m-am cugetat ca Streza n-avea deocamdata cum sa prinda prea multe jocuri, mai ales ca mai aveam de jucat doar 12 meciuri. In schimb l-am oprit in lotu' mare pe Covit, care nu-i complet format da' putea fi folositor ca backup.

laGw1vQ.jpg

 

svv81jj.jpg

YkzX7Bg.jpg

 

Cu vreo cateva zile inainte de inceperea sezonului s-a intamplat, ca de obicei, chestia cu youth intake. Chestie care a inceput sa ma plictiseasca. Serios, o fi Zavoiu un sat microscopic pierdut intr-o comuna microscopica parte a unui judet nu prea mare dintr-o Romanie est-europeana lipsita de reputatie si "malai" ... da' macar asa, la shto, am putea sa mai primim si noi macar un jucator pe an care sa treaca de nivelu' "rezerva in liga sateasca" :

EuXaFtv.jpg

 

La incheierea sezonului de toamna ziceam cum ca returu' s-ar putea sa fie cam nasol. Acu' am scapat de obsesie. Adicatelea s-a publicat in presa cum ca aia care in toamna au castigat 39 de puncte din 48 posibile in toamna, sunt pe primu' loc si au 8 puncte avans fata de a doua clasata ... adica noi, cum vine vorba ... deci astia ar fi cotati cu sansa a 8-a la castigarea seriei. Mult mai slab decat Balotestii, candidata serioasa la retrogradare si cotata ca fiind a 4-a favorita. Imi inchipui ca nici reputatia nu ni s-a ridicat cine stie ce, aia functioneaza pe principiu' "ti se ridica greu al naibii si-ti ramane ridicata un timp indelungat daca n-ai cumva ideea tampita sa retrogradezi intre timp". Deci singura problema a noastra e clasamentu'. Adica doar ala poa' sa intimideze inamicu' in asa hal incat sa-l faca sa bage autobaza si contraatacu' (chestii care noua nu ne plac).

 

Martie

Primu' meci. Deplasare la Aninoasa. Ne-am prezentat la stadion constientizand la maxim faptu' ca suntem lideri detasati. Dinu si-a marcat un autogol da' nu era o problema. Un lider detasat nu se sperie din atata lucru. Chiar inainte de pauza am mai luat doua goluri. La pauza baietii au tinut o sedinta si-au ajuns (in urma votului democratic) la concluzia ca, totusi, ceva e in neregula. Nu s-a stabilit prea clar ce anume e in neregula da' s-a decis ca n-ar fi rau sa mai tragem si noi la poarta din cand in cand. Aia de la Aninoasa n-au parut prea impresionati, mai ales ca portaru' lor era mult mai in vana decat al nostru. Si pen' ca bulevardele din apararea noastra erau al naibii de tentante ... nu s-au putut abtine si ne-au scapat inca doua goluri. Cam umilitor ... si cam periculos fiindca distanta s-a redus la 5 puncte iar principala urmaritoare (Aninoasa) avea avantaj in meciurile directe.

kDVn6hZ.jpg

 

Meciu' de la Balotesti a fost greu al naibii. Balotestii nu mai sunt descultii din tur pe care-i bateai fluierand. Iar noua ni s-a cam urcat la cap locu'-ntai. Eu am gresit cu Postolache (care nu e deloc o solutie ca AMC) si daca nu ne ajuta norocu' poate nu scoteam nici macar un egal, nu mai zic de victorie.

533Urk4.jpg

 

Ne-am mai revenit cat de cat. E adevarat, Rapid Brodoc nu e cine stie ce adversar. Sunt proaspat promovati si-au incercat figura cu apararea supranumerica. Care le putea iesi daca aveau o defensiva solida. N-au. Avantaj noi.

8A34jnu.jpg

 

Rus si-a adus aminte de vremurile alea cand marca "triple" pe banda rulanta. Acu' si-a propus sa-ncerce o chestie mai rafinata, hat-trick in 15 minute. I-a iesit miscarea. Bobina a marcat din greseala la un corner (a degajat un adversar in el si d-acolo mingea a intrat in poarta) dupa care  avrut sa verifice personal cum e cand gresesti stupid in propriu' careu (le-a facut alora cadou un penalty). Oricum nu mai conta. Per total,  victorie clara.

JaPnkj0.jpg

 

Dupa douaj' de meciuri s-ar zice ca treaba merge ceas. Aninoasa are totusi un meci mai putin deci tre' sa tre' sa stam cu ochiu' pe ei ... si sa batem Petrolu' in etapa viitoare.

mIoHTOc.jpg

 

Rezumat martie

oboer4I.jpg

 

Aprilie

800 de spectatori. Si-un meci in care Petrolu' n-a fost chiar "forta" la care ma asteptam. I-om fi intimidat, nu zic nu, da' asta nu explica de ce s-au aparat ca-n Vietnam desi aveau 0-1 pe tabela. Am sutat la poarta mult si prost fiindca aia nu ieseau la joc iar in careu era aglomeratie ca-n autobuz la ora de varf (cu diferenta ca-n autobuz mai vezi si cate-o gagica misto). Iar cand n-ai cui sa pasezi ori tii mingea pan' ti se acreste de ea .. ori incerci sa tragi de la distanta. Am avut si ceva noroc : Radoi a marcat repede iar Vladeanu a prestat "meciu' vietii".

lbAEC4k.jpg

 

S-ar putea sa stau io prost cu memoria, da' cred ca asta e singuru' meci din ultimele 3-4 sezoane in care reusim si noi smecheria cu "un sut pe poarta = un gol = un punct". Altfel, am jucat sub orice critica. Puteau aia sa ne dea inca 3 lejer. Poate-a fost doar o zi nasoala.

GZE3AEY.jpg

 

Am asa o senzatie cum ca n-ar fi vorba de zile cu ghinion ci de chestia aia nasoala careia-i zice "scadere de forma". Combinata cu ceva "complacency" plus nitel stres cauzat de posibila viitoare promovare. Combinatia de U19 Bobina - Covit nu pare chiar cea mai buna solutie in centru defensivei. Bobina e-n regula da' Covit pare cam depasit de importanta momentului. Dobarceanu lipseste de doua meciuri (accidentat) si se cam vede, chiar daca inlocuitoru' lui (Vladescu) face tot ce poate.

VHjvr1P.jpg

 

Pen' ca adversarele au binevoit sa piarda puncte importante in etapa asta n-ar fi fost o catastrofa daca pierdeam doua puncte. Da' parca ne sta mai bine cu 3 puncte la tescherea. S-a si ratat in prostie (4-1 la CCC). Radoi a jucat magnific (assist la golu' doi + golu' victoriei in minutu' 90 + culoare create la greu pentru Dobarceanu si Rus).

e3Jnz3p.jpg

 

Dupa 24 de jocuri diferenta de 8 puncte se mentine. Pentru promovare am avea nevoie de 5 puncte in urmatoarele 4 jocuri, chestie care pare realizabila fara cine stie ce eforturi.

bQ4GFh2.jpg

 

Rezumat aprilie

Ldx41e6.jpg

 

Mai

Deci. Domnestii lupta din greu si non-stop pentru evitarea retrogradarii. Drept care-au venit la Zavoiu hotarati sa ne produca belele. Au marcat un gol in minutu' 13 dupa care-au intins sarma ghimpata si-au sapat transee. Baietii nostri s-au straduit sa gaseasca ceva culoare in careu' advers, fara mare succes.  Dupa pauza Domnestii au ramas in 10, pe la jumatea reprizei ne-au electrocutat cu un al doilea gol (la un corner) si-au continuat sa se apere eroic. Horvath a ajuns la concluzia ca, totusi, n-ar fi cazu' sa-i lasam p-aia sa-si faca de cap si-a redus diferenta dupa 3 minute. Si uite-asa s-a ajuns in minutu' 80, apoi in minutu' 84 ... aia conduceau cu 2-1 ... Stelica Costache a egalat in minutu' '86 cu un sut de la vreo 25 metri ... apoi Frunza si Horica Rus au marcat in minutele de prelungiri. Concluzia : bulanu' e cu noi !

z4YiAKT.jpg

 

Chiajna B nu era intr-o forma prea buna (doar un egal in ultimele 3 meciuri). Bine, nici noi nu ne simteam prea bine in ceea ce priveste forma. Chestia asta a fost vizibila in timpu' meciului fiindca ambele echipe au sutat mult si n-au prea nimerit poarta. Din fericire, jucatorii mei stau mai bine cu vederea si precizia decat jucatorii lor (Chiajna B a a vut 2-0 la CCC). Tot din fericire, jucatorii lor stau mai bine cu pasele la adversar (ambele goluri inscrise de-ai mei au la origine mingi respinse aiurea) si cu marcatu' in propria poarta. Dobarceanu' si-a facut numaru', motiv pentru care l-am luat dupa meci la separeu si l-am informat ca semnarea unui contract nu doare si ca-s chiar dispus sa-l anesteziez cu o naveta cu tarie la birt daca are nevoie de stimulente. Omu' ma refuzase-n iarna, acu' n-a mai comentat si-a semnat.

0fSvi7C.jpg

 

Lumeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ! Ete minunea ! Mai sunt doua etape, e adevarat, da' am promovat in liga 2 !

RfENGgM.jpg

qAWP1Hk.jpg

 

Meci de vacanta. Pitestii-s retrogradati deja. Initial am vrut sa bag ceva jucatori care-au jucat mai putin da' oricum nu mai conta. Au jucat titularii si, normal, n-am avut probleme.

oOdW0go.jpg

 

Ultimu' meci in liga a 3-a (cel putin pana la anu'). 1425 de insi, adica tot Zavoiu plus reprezentanti ai tuturor comunelor invecinate s-au prezentat la stadion sa-i vada pe autorii miracolului.

Autorii-au fost atat de impresionati de atentia acordata incat si-au adus aminte ca mai au totusi de jucat un meci de-abia dupa vreun sfert de ora, timp in care Miovenii ajunsesera deja sa conduca cu 2-0. Horica Rus a salvat situatia marcand doua goluri si obtinand si penalty-u' pentru al doilea gol. Cum stadionu' cerea golu' victoriei manageru' le-a dat liber baietilor la ofensiva totala, initiativa in urma carora au rezultat vreo cateva ocazii mari pentru Mioveni si golu' cu care ne-au invins in minutu' 92.

z1fD12k.jpg

 

Rezumat mai :

E8YZAuU.jpg

 

Clasament final. Arata bine. Parerea mea.

RDcRn0f.jpg

 

Domnii fotbaliatori care-au participat la evenimente :

VB63KXV.jpg

vV4vYRS.jpg

AknIPj7.jpg

 

Transferuri

VbBtmum.jpg

 

Formatii folosite :

fTbArqI.jpg

 

U19 : Domnii fotbaliatori Streza si Olarita plus niste unii care-s in plus  :

g9kjc63.jpg

aWc82hU.jpg

 

Imediat dupa obtinerea promovarii s-au intamplat diverse maruntisuri

1. Intr-o sedinta fulger (care s-a desfasurat la birtu' comunal imediat dupa victoria de la Chiajna) manageru' care sunt a fost proclamat "icon" al clubului. Alalalt cetaten care detine titlu' de icon de Zavoiu (ma refer la fostu' nostru jucator Plopeanu pe care io l-am dat afara) s-a bagat urgent in seama intr-o conferinta de presa in care-a zis ca-s baiat bun si de comitet, c-am realizat performante deosebite, ca fac cinste des si numa' cu bautura de calitate si ca-n general am o mecla numa' buna de icon. Mie nu mi-e clar clar nici acu' ce avantaje ies din decernarea titlului de icon (simbol) al clubului si-n general la ce foloseste toata chestia asta. Asa, preventiv, le-am comunicat ca moastele personale nu-s disponibile pentru moment iar daca vreunu' vrea sa beneficieze de influenta mea spirituala pot sa le trimit niste adidasi mai vechi, d-aia care pot provoca viziuni oricarei persoane care beneficiaza de duhoarea aferenta de la o distanta mai mica de juma' de metru.

 

2. Patronu' ne-a anuntat cum ca marele club AS Flacara Zavoiu va deveni club profesionist. Nu-s convins ca patronu' simtea vreo nevoie de-asa ceva da' regulamentu' nu admite semiprofesionisti in liga a 2-a.

jxrXZmJ.jpg

Treaba, fireste, prezinta avantaje si dezavantaje. Bugetu' e ceva mai mare iar vanzarea unui jucator se lasa cu mai multi bani incasati. Da' la profesionisti si cheltuielile-s mai mari, jucatorii (nici chiar aia de umplutura) nu dau cu pixu' pe contracte mai mici de 4000 de euroi iar juniorii aia de mana a 14-a de la U19 s-au trezit automat cu salarii de 1400 anual.

 

3. Un alt avantaj (?) :  avem ditamai scouting range-u', a intrat pe lista si Europa de Est. Pot sa-mi trimit scouter-ii prin cele mai indepartate cotloane ale Rusiei, de exemplu. Daca ma 'nerveaza vreunu' ... Siberia scrie pe el. Bine, io-s convins ca orice jucator strain mai de doamne-ajuta trepideaza de entuziasm numa' la gandu' c-ar putea sa intrebe careva de la Zavoiu de el. Oricum, am zis ca strainezi n-aduc decat daca ii cumpar de la echipe romanesti.

MGj95PL.jpg

 

4. Alte chestii legate de club

JJz6cxb.jpg

Ete-acu am aflat ca alde clubu' are lipeli nu numa' in Euyropa de Est si prin Spania, Italia si Franta. Ne-am dat dreaq ...

9QsTXhn.jpg

SLoD5pQ.jpg

Tare. Putem cauta jucatori in Italia, Spania, Franta, Sebia, Polonia, Croatia ... da' avem facilitati de liga a 5-a. Bani sa le imbunatatim n-avem. Am cerut de vreo 777 de ori macar un nivel in plus la "Training Facilities".  Nu se poate, dom'le, n-avem bani.

Link to comment
Share on other sites

2025, vara. Dupa entuziasmu' promovarii am inceput sa-mi fac probleme. S-auzea zvonu' cum ca liga a 2 ar fi nasoala. C-ar fi plina cu jucatori valorosi, sau cel putin mai valorosi decat ce-avem noi prin lot. Normal. Intrebarea era cam cat de mare-i diferenta intre loturile noastre si loturile lor si cam ce-ar trebui sa fac. Si ce face omu' cand are o problema sau se plictiseste ? Normal, pune de-o sedinta. Am chemat deci toata cetatenimea care facea parte (justificat sau nu) din chestia numita "staff", le-am expus problema si i-am intrebat cum se vede situatia din directia lor. Opinia generala a fost ca e nasol da' avem totusi si ceva de care sa ne agatam. La capitolu' "fizic" am fi cam la medie, desi ar trebui sa mai lucram nitel pe la acceleratie si viteza.

La "psihologic" (mental) suntem sub medie da' nu chiar ultimii. Avem totusi doua belele. Capacitatea de a ne tine nervii-n frau (composure) si capacitatea de pozitionare pentru a primi mingea (off the ball). La ambele stam prost de tot.  Cat despre lucru' cu besica ("tehnic") ... aici e jale. D-aia mare. In afara de finishing, abilitatea de a controla mingea la prima atingere (first touch) si ceva abilitati la deposedare (tackling) ... suntem coada cozilor.  Pe compartimente, cei mai loviti de soarta (si de prostia managerului, care i-a antrenat aiurea) sunt fundasii. In schimb am atacanti buni. As zice ca-s de nivel "cam la media ligii a 2-a"

Dupa ce-am vizionat toata polologhia asta m-am trezit ca habar n-am ce sa fac. M-apucase mancarimea sa transfer la greu da' nu stiam pe cin' sa trimit la plimbare. Fiindca nu pot sa zic precum ca unu' care-a jucat magistral in liga a 3-a automat n-are mecla de liga a 2-a doar pen' ca "n-are abilitatea cutare dezvoltata suficient". Pan' la urma m-am cugetat sa las baietii sa-si faca treaba asa cum pot in sezonu' de toamna si sa vad dupa aia cine se descurca si cine nu. Singurii la care-am renuntat au fost portaru' de rezerva Debre si extrema Vladescu, si-asta pen' ca i-a mancat in chur sa se rascoale ca de ce nu-i bag mai des in primu' 11. Am adus o rezerva de portar (aveam nevoie) plus - imprumut - un jucator capabil sa joace DC, DM sau MC (n-aveam nevoie da' era mult prea multilateral ca sa-l ratez). Portaru - 17 ani, multilateralu' - 18 ani, ambii cotati de scouteri la (minim) 4 stele potential. A mai venit si Streza de la U19, i-am prelungit imprumutu' lu' Bobina zis Bruce Lee ... si cam asta e lotu'. N-am inteles de ce Cluju' mi l-a dat pe Bobina fiindca asta micu' avea lejer loc si-n lotu' lor. Si-au luat tzapa la faza asta.

U6JVqEg.jpg

pODRS3g.jpg

In liga a 2-a s-au mai schimbat nitel regulile. Nu mai tre' sa am tot timpu' pe teren 3 jucatori U19. Da' tot exista o restrictie, acu' aia 3 tre' sa fie U21. Bun si-asa, U21 buni am in lot (8 insi, m-am scos !) si se gasesc mai usor "pe piata" daca as avea nevoie. (Pozele astea-s de la incheierea perioadei de transfer, cand incepuse deja campionatu'. Le-am facut ca sa-l prind si pe Imreh in poza, iar asta a venit la noi in ultima zi a perioadei respective)

4g1TFUN.jpg

 

Inaintea inceperii campionatului eram cotati ca fiind fix prima din coada in ceea ce priveste sansele la promovare (media predictions). Chestie cat se poate de misto fiindca dupa aia patronu' mi-a cerut doar sa "fight bravely against relegation".  Ceea ce, zic eu, se poate rezolva, chiar daca nu-i ceva prea glorios. Era mai nasol daca avea cumva pretentii mai mari.  Parca n-aveam chef sa ma dea afara pe la inceputu' primaverii.

6g2ZCTu.jpg

 

Cu banu' nu stam chiar atat de bine. 264.000 e cam putin pentru liga 2 (un club de mijlocu' clasamentului plateste vreo 3-400.000 sau mai mult si-asta numai pentru salarii). Da' n-am ce face, club mic si subdezvoltat, stadion de 2000 de locuri intr-o comuna cu 2800 insi, sponsori ... putini si cam zgarciti (am primit doar vreo 40.000 din sponsorizari si drepturi TV ...)

RepCVQu.jpg

 

*****

S-a apropiat inceperea campionatului. Io, care stiam ca suntem cam mici pentru rezbelu' din liga 2, eram cam stresat. Da' ma rodea si curiozitatea sa vad cum se descurca echipa. Poate, cine stie ...

 

Primu' meci, acasa, impotriva unei alte nou promovate (Foresta Suceava). Pot zice c-am avut noroc cu programarea asta, forestierii erau la fel de stresati ca si noi. Intrucat se stie ca stresu' e mai usor de suportat pe teren propriu ... am jucat (foarte) bine, am marcat de doua ori si-am debutat cu dreptu-n liga a 2-a.

p.s : 1000 de spectatori ? Nu-i rau da' ma asteptam la mai multi.

qEki6gj.jpg

 

Al doilea meci a fost mai complicat. Ne-am deplasat la "bosii" din resedinta de judet (Targoviste) stiind ca aia-s echipa de mijlocu' clasamentului si foarte experimentata. Inceputu' a fost incurajator, Gruiescu a marcat rapid .. apoi Chindia a ratat un penalty ... Gruiescu a marcat si-al doilea gol (bravo, bah, esti mare !) ... si-au urmat 60 de minute in care ne-am aparat in disperare si doar norocu' chior ne-a salvat. Am primit un gol, e adevarat, da' puteam sa luam vreo 3-4.

rSJStMr.jpg

 

Meci acasa impotriva favoritei numaru' 1 la castigarea seriei (nu si la promovare) U Craiova II. Am avut 1-0 si-am egalat la 2 da' pan' la urma am pierdut cu 2-3. Nu meritam sa castigam, Craiova a fost clar peste nivelu' nostru. Oricum, pentru o confruntare FC Neica Nimeni - FC Favorita Number One as zice ca scoru' e cat se poate de incurajator.L63yqpM.jpg

 

Inca un meci acasa, de data asta impotriva unei echipe cotata ca fiind de nivel "jumatatea de jos a clasamentului" (Miroslava). Am jucat bine, n-am creat ocazii, Frunza a descis scoru', junioru' Streza a facut un meci magnific ... si-am pierdut ca fraierii din doua goluri primite-n minutele 90+1 si 90+5 (ultimu' din penalty). Bleah ! Oftica maxima ...

plZ7sQa.jpg

 

Deplasare pan' la Bucuresti. Si joc impotriva uneia din cele mai puternice echipe ale seriei (favorita numaru' doi la promovare). totu'-a fost normal pana-n minutu' 85. Aia aveau 2-0, jucasera mai bine, ratasera la greu. Si-o data vad ca-l apuca pe junioru' Covit (fundas central) inspiratia si le scapa un gol, apoi le mai scapa unu' in minutu' 5 de prelungire. Ce sa zic ? Noroc porcesc. Compensare pentru meciu' cu Miroslava.

6vYNwyt.jpg

 

Rezumat august :

GV7SsJi.jpg

 

*****

A urmat meciu' de la Calarasi (echipa de mijlocu' clasamentului). Dupa o prima repriza echilibrata Horvath ne-a adus in avantaj pe contraatac.Calarasii au egalat, apoi au avut sanse (ratate) sa preia conducerea. Si cand ma gandeam ce misto ar fi sa nu primim gol in prelungiri junioru' Dinu ne-a adus in avantaj cu un sut din afara careului. Al doilea meci consecutiv in care-am jucat prost si-am castigat in minutu' 90.

Bec8uWp.jpg

 

Cu Hermanstadt (zis si Sibiu) am reusit doar un 0-0 da' m-am bucurat pen' c-am jucat chiar bine. Ma stresa ideea sa nu vina compensarea compensarii si sa luam gol in minutu' 90 plus ceva da' probabil chestia asta s-a amanat pentru alt meci.

BjvYy4p.jpg

 

Inca un meci in care echipa a jucat foarte bine. E adevarat, Afumatii nu-s intr-o forma prea buna si trag din greu sa evite locurile retrogradabile. Da' oricum, cand joci in deplasare, sutezi la greu la poarta si-ai si 4-1 la CCC s-ar zice ca victoria e-al naibii de meritata.

cPKuY5o.jpg

 

Acasa cu ASA. Meciu' parea destul de usor. ASA e nou promovata ca si noi si-au mari probleme sa faca fata ligii a 2-a. Noi n-am jucat rau, Streza a deschis scoru' ... iar ASA a egalat pe contratac. Ca de obicei cand tre' sa joci contra echipelor de pe ultimu' loc.

5bZor4c.jpg

 

Deplasare la Pitesti. Si-un meci entuziasmant, cu Frunza si Dobarceanu ducand scoru' pan' la un 3-0 la care nu m-as fi gandit nici in cele mai megalomane vise. Argesu' a revenit pe final cu ceva suturi si ocazii (plus un gol) da' per total am castigat fara probleme. Si cat se poate de meritat.

LR6mnu3.jpg

 

Rezumat septembrie :

3uXp8G7.jpg

 

*****

Clasamentu' arata foarte misto. Doar ca nu prea ne-au luat in serios adversarii. Pana acu' ne-am facut de cap pe spatii mari fiindca inamicii erau preocupati sa marcheze golurile alea pe care "trebuie" sa le marchezi cand ai de-a face cu niste debutanti candidati la retrogradare. Cand ne-or lua astia in serios si i-o apuca pe-ai mei si automultumirea probabil ca n-o sa mai fie atat de usor.

b9wYkFl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Etapa a 11-a. Meci acasa impotriva clujenilor. Am inceput in forta iar in minutu' 3 era deja 1-0. Dintr-un autogol, e adevarat. Desi nu jucam prea bine s-a ajuns la 2-0 dupa inca vreo juma' de ora. Meci lejer, n-aveam deci de ce sa-mi fac probleme. Si-apoi ... marele soc : 2-1 in minutu' 40, 2-2 in minutu' 42, 2-3 in pelungirile reprizei.  Dupa pauza clujenii s-au baricadat, noi am sutat mult si pe langa poarta iar golu' egalarii se datoreaza norocului si adversarului care i-a pasat magistral in careu lu' Horica Rus. La cum am jucat ar trebui sa zicem mersi si pentru egalu' asta amarat.

p.s : Valica Horvath s-a accidentat destul de grav. Cel putin 4 luni de stat pe bara si-o mare problema pentru noi fiindca n-avem un alt AMC de valoarea lui.

Wb6OORC.jpg

 

Cupa Romaniei, turu' 4 (adica primu' la care participa si-aia de prin liga a 2-a). Adversar lejer. Ma rog, parerea mea, desi Metalurgistu' Cugir e echipa de podium in liga a 3-a. Stiu, mi s-a cam urcat la cap liga a 2-a. Se pare ca si baietilor la fel fiindca in prima repriza au fost penibili iar intr-a doua au ratat in draci si-au pierdut calificarea. Am avut si ceva ghinion da' nu mai conteaza. P-astia ar fi trebuit sa-i batem.

a9yJgYB.jpg

 

Etapa a 12-a. Deplasare la Sebis. Adversar dificil mai ales fiindca "acasa"-s greu de invins. Se pare ca baietilor li s-a parut interesant scenariu' de la Cugir, in prima repriza au facut (din nou) figuratie pe teren si-am intrat la cabine cu 0-2 pe tabela (putea fi si mai rau). Intr-a doua ne-am mai trezit da' n-am reusit mai mult decat un gol obosit in ultimu' minut.

BOBEBsq.jpg

 

A mai trecut o saptamana si-a venit vremea sa ne deplasam pan' la Bucuresti cu diverse treburi, intre care si-un meci cu FCSB II. Nu-mi faceam iluzii, astia erau liderii seriei iar la forma de cacao in care ne scaldam sansele noastre la un egal (nu mai zic de victorie) erau vizibile doar cu microscopu'. FCSB-u' mi-a confirmat pronosticu' si ne-a executat cu 4-1 da' scoru' e cam exagerat. Nu s-au strofocat ei cat sa ne dea patru' da' nici nu s-au putut abtine sa nu marcheze daca noi le tot ofeream ocazia.

lMFNmTj.jpg

 

Etapa a 14-a. Deci. Jucam pe teren propriu. Adversar : Academica Clinceni, "prietenii" nostri de pe vremea ligii a 3-a. Adversaru' ocupa un onorant loc 19 din 20 in clasament si lupta ca la Rovine pentru a evita ultimu' loc. Noi, care suntem mult prea tari pentru nivelu' amaratilor atora (am fost si pe podium, nu ?) am jucat in consecinta : in 90 de minute am nimerit de fix doua ori poarta iar suturile astea ne-au adus cele doua goluri necesare pentru a obtine un egal penibil. Bleah ...

MRoG55d.jpg

 

Rezumat octombrie :

fLj1xxp.jpg

 

xdlRVyw.jpg

Octombrie a fost nasol rau. Numa' cine n-a vrut nu ne-a caftit. Clasamentu' continua sa arate destul de bine da' suntem la doar 3 puncte de locu' 16, locu' ala care ne-ar asigura un voiaj de neuitat direct catre liga a 3-a.

*****

Etapa a 15-a. Adversaru' nostru (Gaz Metan II) era cam in belea, cea mai slaba aparare din liga si 4 infrangeri in ultimele 4 meciuri. Da' fiindca nici noi nu ne simteam prea bine ma gandeam ca n-ar fi de mirare daca ne-am impiedica si de astia. Din fericire omu' care ne cara in carca de vreo 4 ani (Horica Rus) s-a hotarat sa ne salveze. A marcat pentru 1-0, 2-0, 4-0 si 5-1 (4 goluri din 5 suturi pe poarta) si ne-a scos din rahat pentru a enshpe mia oara de cand joaca la noi.

nzdKWTH.jpg

 

Etapa 16. Jucam pe teren propriu impotriva Pandurilor. Pe hartie Pandurii-s echipa tare, proaspat retrogradata din liga 1 si-a treia favorita la castigarea ligii a 2-a. Prin afara hartiei situatia lor nu-i deloc roz bombon fiindca inoata din greu intre mijlocu' clasamentului si locurile retrogradabile. Care vra sa zica ar fi loc pentru cel putin un egal. Baietii au prins ideea, au atacat in valuri, au ratat, iar au atacat in valuri, iar au ratat ... iar intre doua atacuri si ratari de-ale noastre Pandurii ne-au prins pe contraatac si ne-au scapat doua goluri. Radoi a redus diferenta catre final da' mai mult nu s-a putut. M-am ofticat la culme fiindca asta chiar era un meci pe care-l puteam castiga lejer ...

p1OSeBG.jpg

 

Si-a mai trecut o saptamana. Ne-am deplasat apoi pan' la Slobozia pentru meciu' cu echipa locala. Echipa care e, ca si noi, proaspat promovata din liga a 3-a. Tot ca si noi, au inceput campionatu' nesperat de bine. Si tot ca si noi sunt cam ciuca batailor de vreo 5-6 meciuri incoace. Asemanarile au constinuat si-n timpu' meciului. Si noi, si ei am tras cam la fel de mult la poarta, pe poarta si-am avut cam la fel de multe ocazii. A fost suficienta o singura diferenta (atacantii lor au marcat doua goluri, atacantu' nostru a tras mult si pe langa poarta) pen' ca un meci in care puteam obtine fara probleme un egal sa se incheie cu o infrangere al naibii de demoralizanta. La dreaq, au ajuns sa ne bata toti "retrogradabilii" ...

QndbOvy.jpg

 

Etapa 18. Jucam la Timisoara impotriva ASU Poli. Care sta foarte bine in ceea ce priveste ofensiva (marcheaza mult) si-are o defensiva decenta. Eu, cugetandu-ma ca oricum vom lua gol(uri) am zis sa incercam sa si marcam. Drept pentru care am jucat 4-4-2 ofensiv (control). O idee proasta. Proasta rau. Intai fiindca aia ne-au "rezolvat" in 7 minute (atat timp le-a luat sa rateze un penalti iar apoi sa inscrie 3 goluri) ... si-al doilea pen' ca noi am ajuns rar de tot sa sutam la poarta adversa. Iar de marcat ... ciuciu. Imreh (ala mic si multilateral) m-a enervat la culme fiindca un aparator care se respecta nu ia rosu direct in minutu' 5. Plus ca-n meciu' anterior a fost cam penibil. Si, ca sa fie distractia maxima, am si doi mijlocasi accidentati (Gruiescu si Postolache, ultimu' pentru vreo 4 luni)

peWNaoK.jpg

 

Ultima etapa a turului. Ne-a vizitat Otelu' din Galati. Alta nou promovata, frati de suferinta, cum ar veni. Meciu' a fost echilibrat. Cosminache Dinu si-a luat rosu direct dupa 20 de minute (frate, tre' sa umblu la tackling ca nu se mai poate, iau astia cartonase rosii intr-o veselie). Otelu' a deschis scoru', noi am egalat dupa cateva minute, aia s-au ambitionat si-au mai marcat un gol dupa pauza, noi ne-am ambitionat si-am egalat dupa cateva minute (Dobarceanu sa traiasca !) ... iar meciu' s-a incheiat cu un 2-2 cu gust cam amar. Pentru o echipa care-a jucat 70 de minute in 10 insi n-as zice ca-i chiar un esec. Oftica mare e ca ne-am impiedicat de cam toate nou-promovatele (Cluj, ASA, Otelu', Slobozia). Doar Foresta ne-a iertat.

iMGunqI.jpg

 

Rezumat noiembrie :

kneHBOh.jpg

 

Clasament la incheierea turului :

BscLIDY.jpg

Nasoala treaba. Dupa ce-am fost pe podium am ajuns la doar doua puncte de locu' 16 (ala urat si retrogradabil). 

 

Situatia fiind destul de vinetie si cu aroma de cacao m-am cugetat sa comit o chestie pe care o folosesc foarte rar. Adica sa folosesc arma secreta numita "team meeting". Pe vremuri, (cand nu eram ditamai manageru'-n liga a doua posesor de tone de licente, care de care mai continentale) nu intelegeam cum devine cazu' cu mitingu' astora. Adicatelea se intalnesc jucatorii cu manageru', le glasuieste ala cate ceva mobilizator si, gata, aia devin zmei ? Mdeh, cam aiurea. Pai nu se intalnesc la antrenamente, in cantonamente si la meciuri ? Poa' sa le glasuiasca ala direct, fara miting si-alte vrajeli. Neh, frate, tzapa ! E o smecherie. Un team meeting la mama lui tre' facut intr-un fel anume. Cam cum fac aia din nationala Noii Zeelande la rugby figurile alea de le zice "haka". Deci strangi toata cetatenimea din lot, ii bagi intr-o transa d-aia spirituala si le povestesti sa zica precum ca d-acu' inainte or sa-si faca adversarii afis pe perete, or sa le taie tot ce poate fi taiat si-or sa le rupa capetele si tot ce-a ramas netaiat in faza anterioara. Tre' sa faci vrajeala asta vreo 5 minute. Dupa ce se incheie tratamentu' efectu' e garantat : li se va ridica alora instant atat moralu' cat si orice alte chestii care i se pot ridica unui fotbaliator.

*****

Etapa 20. Ne viziteaza barosanii din resedinta de judet, Chindia Targoviste pre numele lor. Meciu incepe nasol, cu dominare targovisteana plus un fault in propriu careu comis de Visa (nu mai prinzi echipa, bah !) plus golu' marcat de targovisteni din penalty-u' aferent.  Spre norocu' nostru Streza egaleaza dupa vreo cateva minute din centrarea lu' Dobarceanu. In continuare meciu' se echilibreaza, adica atat noi cat si Chindia ne remarcam prin plimbarea mingii la jumatea terenului. Dobarceanu, singuru' care pare preocupat sa joace si ceva fotbal, "inventeaza" inca o centrare perfecta pentru al doilea gol al nostru (marcator Sinescu). Repriza a doua poate fi descrisa mult mai simplu : plictiseala maxima plus vreo cateva jumatati de faze. Nu meritam sa castigam da', hai, treaca de la mine. Nu ne strica 3 puncte-n plus.

TioYdO5.jpg

 

Ultimu' meci al sezonului de toamna. Deplasare la Suceava. Si-un meci dificil, Foresta fiind intr-o forma buna (mult mai buna decat aia-n care ne scaldam noi). Din motive necunoscute forma buna a Forestei n-a fost prea vizibila pe teren, atat noi cat si ei jucand destul de prost. S-a faultat in prostie, s-au dat nenumarate cartonase galbene (spre norocu' nostru arbitru' s-a abtinut sa dea si cu "rosii"-n noi). Radoi si Streza au marcat pentru 2-0 din cam singurele ocazii pe care le-au avut iar forestierii au reusit cu greu sa reduca diferenta in final. O noua victorie obtinuta doar pen' ca am avut noroc iar adversaru' a jucat sub orice critica. Sau, mai stii ? Poate asta-i marele shpil al team meetingului. E ca un fel de voodoo. Daca stii sa faci ritualu' asa cum trebuie incep adversarii sa se impiedice-n minge.

8AHOmTZ.jpg

 

Rezumat decembrie

juVnYa4.jpg

 

Clasament la sfarsitu' sezonului de toamna :

MB42qn8.jpg

Nu stam rau deloc. 6 puncte in plus fata de primu' loc retrogradabil ? Nu se stie cum vom juca in primavara, astea 6 puncte s-ar putea sa fie aur curat dupa 38 de etape.

Baietii s-au descurcat bine pana acum, zic eu. N-au rupt gura targului da' nici nu s-au facut de ras.

j8YpyYk.jpg

TlkUKFn.jpg

oQhdxDU.jpg

Dobarceanu' e - clar - number one-n lot. Rus continua sa marcheze, chiar daca uneori joaca destul de sters (si chiar daca staff-u' il considera doar de nivel backup). Streza s-a dezvoltat al naibii de mult si-ar putea a junge titular in retur. Radoi, in schimb, desi are o gramada de calitati, joaca destul de slab. Neascu a facut cateva meciuri bune da'-s pe punctu' sa-l trimit la U19 fiindca urla tot timpu' ca vrea-n primu' 11, adica vrea sa-i ia locu' lu' Dobarceanu. Hai nu, pe bune ??? Imreh "multilateralu" e o mare deziluzie. Apararea (mai ales zona centrala) cam sufera, si-asta pen' ca toti fundasii centrali sunt lenti. Oricat am incercat nu reusesc sa le imbunatatesc quickness-u'. Frunza are 32 de ani si nu prea mai face fata fizic. Per total, in iarna ar cam fi cazu' sa mai aduc niscai jucatori.

Transferuri

oTn18dK.jpg

 

Formatii folosite

EZ4BmGz.jpg

 

Figurantii de la U19. Nici unu' n-ar avea loc nici macar ca rezerva rezervei rezervei in lotu' de seniori. 

iW0AATl.jpg

 

Categoria diverse

 

Sinescu si Frunza-s team leaderi. Ca sa fie si mai misto, Sinescu e ditamai legenda iar Frunza e favoritu' number one. Ambii joaca pe-acelasi post (MR / AMR). Deci ... daca-l trimit pe vreunu la plimbare imi pun in cap lotu', suporterii, patronu' ... plus nenumarati alti cetateni. Si-as cam avea nevoie de ceva intariri pe aripa dreapta. Din feiricire nici Sinescu si nici Frunza nu-s scandalagii. Da' chiar si asa pot sa intru in 'a mai maxima belea posibila daca-i sucaresc pe vreunu' din ei.

p.s : Horica Rus a fost avansat in grad. L-au facut "icon" si cred ca are sanse mari sa-l proclame legenda peste-un an-doi. Dom'le, e chiar misto sa ai de-a face toata ziua cu legende si simboluri.

AeBoA4P.jpg

G5T79sT.jpg

 

Am mai imbunatatit stafiile pe ici, pe colo. Doar fizioterapeut de calitate care sa vina pe salariu' maxim posibil la noi n-am gasit. Habar n-am de ce astia de-s "physio" cer atat de multi bani. Da' oricum, astia de-i avem acu' se descurca destul de bine.

Kslby3D.jpg

 

Patronu' si malaiu'

Don patron se ia de viata mea si habar n-am de ce. Adicatelea Horica a bagat-o-n ate de 8 ori, a dat si ceva pase de gol, are medie mai buna decat Radoi ... si n-are performante bune ? Cate goluri trebuia sa dea ? 30 ? 40 ? Fleosc.

In liga a doua malaiu' e mai mult si mai disponibil ... da' si cheltuielile ustura la buzunar. Acu' suntem pe minus, ceea ce inseamna ca vom ramane-n continuare posesorii titlului neoficial de "al' mai tare club care are facilitati demne cel mult de liga comunala". Bah, nene, daca in 8 ani nu s-au gasit bani pentru un amarat de upgrade pentru training facilities atunci ...

Sn7BNRH.jpg

 

Propasire personala

Hehe ... asa mai merge. Botosanii-s in liga 1. Bine, au ramas fara manager fiindca ala de l-au avut pana acu' i-a lasat pe locu' 13, numa buni pentru retrogradare. Da' suna misto cand vezi ca un club de prima liga te intreaba de sanatate. Normal, am refuzat sa ma intervievez cu ei, momentan sunt nitel ocupat la Zavoiu. Peste-un an-doi-trei ... mai vad io.

WZhrjD6.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy