Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


L4 Flacara Zavoiu


kan-guru

Recommended Posts

Vad ca-i cam liniste pe-aici. Normal, cine s-a jucat cu fm18 si-a facut plinu', acu' multi astepta fm19. Am bagat si eu la greu vreo 500 de ore de fm18, doar ca n-am jucat inca cu echipe romanesti.  D-aia am zis sa incerc o cariera si-n Romania, iar daca tot m-apuc de problema macar sa fie un LLM. Nu fiindca vreau sa castig trofee ci doar de distractie si fiindca vreau sa vad cam pe unde as putea ajunge dupa vreo 5-6 sezoane (asta daca n-o aparea vreun bug)

Reguli. Am activate doar primele 5 ligi romanesti (ca sa nu-mi moara harbu' de calculator de prea mult efort) da' incep din liga a patra. In cazu' in care dau chix-uri la greu in liga 4 s-o gasi vreun club prin liga a 5-a care sa nu-mi refuze cv-u'.  Calificari : licenta national C si experienta sunday league. Transferuri : pot sa aduc (transfer, imprumut sau contract pentru aia de n-au) maxim 10 jucatori pe an. Nu conteaza cand, vara, iarna, chesta e sa fie maxim 10 de la 1 iulie pan' la 30 iunie. La plecari nu conteaza, pot sa plece oricati. Jucatori straini pot s-aduc oricati vreau, cu conditia sa provina numai de la echipe romanesti. Joaca vreunu' in alta tara ? Nu pot sa-i ofer contract si nici sa-l imprumut. E strain si n-are contract cu nimeni ? Nu pot sa-l aduc.

Tactici. Anu' asta 5-2-3 WB cam rupe tot. Da' marele shpil ar fi sa nu folosesc tactici d-astea care inghesuie AI-u' la colt si-l bat de ramane lat. Ar trebui sa ma limitez la chestii normale : 4-4-2, 4-1-4-2 si 4-2-2-3 wide, 4-4-1-1 si 4-2-3-1 wide. Exista si pe-aici de descarcat tactici care ridica serios nivelu', doar ca nu-s garantate. Cateodata merg, cateodata nu. Plus ca prin ligile inferioare nu se stie daca-s bune la ceva. Deci ma limitez strict la alea 5 formatii de care-am zis, fara 3 strikeri, 3 fundasi centrali,  aparatori laterali care fac pe extremele si-alte perversiuni.

Club. Am dat cu zaru'. Ce parte a Romaniei, est, sud, centru sau vest ? Am nimenit sudu'. Ce parte a regiunii, Muntenia sau Oltenia ? Muntenia. Judetele din sud, din nord sau Bucurestiu' ? Alea din nord (Braila, Buzau, Prahova, Dambovita, Arges). Care dintre alea 5 ? Dambovita. Iar primu' club pe lista ligii 4 Dambovita se numeste AS Flacara Zavoiu. Club amator. Zero lei in cont, pardon,  7157 euro (tot e ceva !).  Jucatori numa' d-aia (mici si) gri generati automat, toti de 16 sau 17 ani, al' mai tare dintre ei are nivelu' maxim al atributelor 8. Stadion ... habar n-am, nu scrie, presupun ca au. Da' fiindca Zavoiu e un sat parte a unei comune mici imi inchipui ca si stadionu' e cam la fel, d-abia il vezi cu lupa. Facilitati ... poor pe linie, adica nivelu' al' mai de jos posibil. Media prediction ... locu' 9 din 18, doar ca la nivelu' asta predictia e doar asa, de forma.

Obiective. 1. Sa nu ma dea aia afara prea repede. 2. Sa nu ma dea aia afara prea repede. 3 Daca ma dau afara, asta e, viata e nasoala, bag CV-uri pana gasesc alt club. 4. Daca prin minune treaba merge bine, as zice mersi si pentru o promovare-n liga 3.

i0HTvQw.jpg

Asta-i clubu'. N-are staff da' macar are 62 de insi care cica mai vin pe la meciuri cand au chef si nu ploua. Buni si-aia.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

August

1WscPvg.jpg

Septembrie

qMqkCWZ.jpg

Octombrie

IvnfCek.jpg

Noiembrie

sV3aOyF.jpg

Clasament + cupa

eVa42R6.jpg

Lot (cica) seniori, desi majoritatea-s juniori

YSDxU0z.jpg

Statistici

N2cJRXa.jpg

Atribute jucatori

DTRQi9R.jpg

Transferuri, toti recomandati de superscouterii pe care-i am la club (ambii au 4 la JCA si 4 la JPA)

yEsTf6y.jpg

Formatii folosite

iep0UHR.jpg

Deocamdata merge bine, chestie mai mult de bulan decat de stiinta si strategie. Habar n-am daca pot promova, desi cu lotu' actual n-am nici o sansa de supravietuire-n liga a 3-a.  Pot sa mai transfer inca 6 jucatori pana-n vara, doar ca, normal, n-or sa vina la Zavoiu sa joace moka jucatori semipro din liga a 3-a.  Plus c-am bagat o restrictie suplimentara, adica nu pot aduce jucatori de peste 30 de ani.  Necazu' e ca la un club amator nu prea poti solicita nimic conducerii. Si-as avea mare nevoie de niscai imbunatatiri pe la "facilities". Acu', recunosc, are dreptate si patronu', avand in vedere numaru' imens de spectatori care trec pe la meci cand se plictisesc pe-acasa. Cel putin la meciurile impotriva celor de la Dragomiresti si Gura Sutii a fost o atmosfera pe stadion mai tare decat pe Nou Camp (cand e inchis, normal) :2VuSIRG.jpg

Sa vedem ce-o mai urma.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

😄

ce attendence unitar, lol.

 

ar fi fost bine sa bifezi la inceputul carierei sa-ti populeze echipa cu jucatori - nu-ti baga cine stie ce valori dar macar nu erau toti de 17 ani, ci erau cu varste intre 17 si 28, aducea un pic de realism.

Link to comment
Share on other sites

S-au intamplat chestii marete. Nenumarate.

Chestia mareata numaru' 1. Mi-a plecat assistant-manageru'. Tot in liga a 4-a, da' probabil prestatia pe gratis la altii era mai avantajoasa financiar decat prestatia pe gratis la noi. Din fericire, eu fiind mult prea versat, aveam deja un antrenor cu stofa de ass-man in echipa tehnica. L-am promovat urgent, ocazie cu care mi-am tras si-un fitness coach (care n-avea loc in schema pana atunci), ceea ce-a produs o satisfactie imensa intregului lor de jucatori. Habar n-au dac-au baut sau nu 3 zile dupa aia, da' cel putin nu s-au mai plans.

Chestia mareata numaru' doi. Am beneficiat de-un youth intake grandios,. Adicatelea un singur junior nou venit avea mai mult de juma' de stea CA :

VAT6civ.jpg

De ce cred ca-i grandios ? Pai nu-s in pericol sa ma lase fara juniorii mei de clasa mondiala nici Barcleona, nici Manchester United si nici macar vreunii de prin liga a 3-a romaneasca. Ca nu-ti ia nimeni ceea ce n-ai.  Apropo, aici am facut o modificare. Fiindca am uitat sa bifez (noob, huoo !) "add players to playable leagues" m-am trezit ca toata liga a IV-a (inclusiv noi) avem loturile pline cu cetateni fotbalisti in varsta de 16-17 ani. Normal, unele cluburi aveau si vreo cativa mai seniori prin lot, plus ca si-au mai adus si altii. Da' grosu' e format din minori.

Asa ca m-am cugetat eu cum ca, daca tot am de-a face intensiv cu noua generatie, n-ar fi rau sa-i separ p-aia primiti initial (aia gri) de aia primiti la youth intake. Le-am pus anu' aparitiei pe firmament plus niste paranteze la nickname, asa cum fac aia de expun 'youth challenges' pe alte site-uri. Io n-am de gand sa ma bag la asa ceva da' e interesant sa vezi rapid ce produci, chit ca grafic arata ca dreaq.

 

Chestia mareata numaru' 3 :

Martie

uzyzCfJ.jpg

Aprilie

t4kO3Ld.jpg

Mai

aVhfMiY.jpg

Am luat o cupa. Yes ! Judetateana, e adevarat, da' ce conteaza ? Tot cupa ii zice.

Cu campionatu' e mai complicat :

ghpYFPz.jpg

Nasol. Pen' c-am avut ideea cel putin tampita de a pierde cu 0-3 meciu' cu Persinarii ... aia ne-au aranjat unde doare mai rau, la mediurile directe. 6-3 si 0-3 = locu' 2.

Nu ca m-ar deranja. Am ajuns pe locu' doi fiindc-am avut bulan si 4 seniori buni. N-aveam ce cauta in liga 3. Adica aveam, da' retrogradam instant. Tre' sa mai lucram pe la partea financiara, pe la facilitati, pe la lot ... si dupa aia mai vedem.

Paranteza : jocu' a fost (ca de obicei) nitel pervers. Fiindca i-a bagat p-aia de la Persinari intr-o serie de 5 meciuri consecutive fara victorie pe final de campionat, ceea ce ne-a permis noua, Petrolului si Cornestilor sa ne apropiem fioros si amenintator. Normal, Persinarii au castigat lejer ultimu' meci (blat clar !) si si-au asigurat baraju'.

Lotu' :

refBsuZ.jpg

G1xM8tI.jpg

Ceva amanunte nesemnifactive si tactice :

MFTc46k.jpg

 

Assistant manageru' ma anunta zilnic cu un entuzism suspect despre din ce in ce mai inaltele culmi atinse de jucatorii nostri la capitolu' dezvoltare a diverselor abilitati (ca urmare a antrenamentelor conduse cu mana de expert de subsemnatu', yes !).  Uitand-ma la atributele lor la final de campionat pot spune doar ca jucatorii nostri s-au dezvoltat pe sestache in asa fle incat sa nu se prinda nimeni.  Zic asta fiindca io nu vad nici o dezovltare pe nicaieri. Da' poate nu vad eu bine, cine stie ? Sau se pricep baietii sa disimuleze ?

0wqRBMC.jpg

 

 Chestia mareata numaru' 4

Subsemnatu' progreseaza ! Dovada :

Mai 2017

WoigAob.jpg

Mai 2018

V8qie56.jpg

Sunt tare ? Sunt ! Cam in 40-50 de ani ajung in topu' mondial. Asta daca m-o lasa patronu' sa fac si io o scoala de antrenori. Deocamdata nu vrea. Din vina mea, fiindca in loc sa-l intreb de sanatate in vacanta de iarna l-am intrebat (de doua ori) in timpu' campionatului. Adicatelea atunci cand trebuia sa-mi exercit marile talente conducand antrenamentele. Mi-am luat eject, pe ideea "antreneaza baietii si lasa fitzele !". Hehe ... da' acu' s-a facut vara, intra baietii in vacanta si-mi trag o licenta national B urgent.

 

Chestia mareata numaru' 5. Avem stadion ! Yeeeeeeeeeeeeeeeeeee !

Da' e ceva in neregula. Detaliez aspectele dubioase ale afacerii :

Deci, la ora 11.45 , patronu' a a juns la concluzia ca n-avem stadion (ups ! mi se parea mie ceva ciudat da' nu m-am prins ca jucam in batatura altora !). Deci s-a apucat sa caute teren, investitori, proiectanti, constructori si ce mai e nevoie.

xqo7omY.jpg

La 11.53 ... bomba. D-aia mare si atomica. Cica deja ne mutam pe stadionu' ala care nu exista la 11.45. Si nu pe orice fel de stadion ci pe unu' cu 2290 de locuri, adicatelea suficient de incapator pentru a primi cei 1 (maxim 2 !) spectatori care mai vin pe la meciurile noastre in mod obisnuit.

vYLIS1d.jpg

Ora 11.57 :  dupa 4 minute de suspans de-a dreptu' insuportabil aflam ca ne-am mutat pe stadionu' care inca nu exista, constructia lui incepand cu o zi inainte (adicatelea ieri cum ar veni), deci inainte de a sti patronu' cum e cu terenurile, costurile, proiectele si alte amanunte d-astea.

v89Xemh.jpg

Treaba cu "stadion de 2290 de locuri construit printr-o investitie de 1926 de euroi" deja nici nu mai prezinta importanta. Important e c-avem stadion propriu. M-am scos ! Unde mai pui ca ne-au crescut si niste facilitati. Cam "poor" de felu' lor (nivel minim), da' macar "avem cu ce".

nxVYK72.jpg

La final, o chestie interesanta. Zic eu, poate mi se pare. M-a mancat curiozitatea sa ma uit prin locuri mai intime, cum ar fi, de exemplu, atributele personale. Baietii astia nou nascuti prin metoda "youth intake" par totusi sa fie destul de buni pentru liga a 4-a (poate si-a treia mai pe la coada). Oricum, par ceva mai de perspectiva decat majoritatea alora gri.

ADej66s.jpg

Chestie de urmarit. Sa vedem ce-o fi in sezonu' doi.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

superb post.

ratarea barajului prin metoda "blat in ultima etapa" si meciurile alea directe 6-3 0-3 sunt piesa de rezistenta.

amenajarea stadionului intr-o singura zi cu niste banci luate de prin comuna la un pret care il face si pe prefectul judetului sa roseasca ? cireasa de pe tort.

😄😄

Link to comment
Share on other sites

Eu cred că mai avea nişte cornier.

Referitor la faza cu neobservatul dezvoltării jucătorilor, cred că e ca atunci când eşti cu copilul pe stradă şi te întâlneşti cu unul care nu l-a mai văzut de mult timp. Şi zice ăla: "Vai, dar ce a crescut!" (de parcă ar fi trebuit să rămână la fel sau să scadă). Dar tu nu ai remarcat prea tare că eşti învăţat cu el, că stai cu el zilnic. Zic şi eu.

Chestie măreaţă şi la mine: nu a mai apărut ecou!

 

Link to comment
Share on other sites

Au venit oferte. Toata liga a cincea si-o gramada de prin din liga a 4-a m-au intrebat de sanatate.  Bine, au fost si vreo cativa (doi) nou promovati in liga a 3-a. Ghinionu' lor e ca io chiar eram curios sa vad daca pot sau nu sa promovez cu megajucatorii produsi la Zavoiu.

*****

Ziceam ca se dezvolta aia si eu nu ma prind cum si in ce fel. La faza asta am fost "pe langa". Normal ca se dezvolta fiindca li se imbunatateste nivelu' atributelor pentru "player position suitability". Ii apuca dezvoltarea pentru tot felu' de pozitii de care io nici n-am nevoie. Unu' din atacantii despre care asistentu' zice c-ar fi bun e subdezvoltat ca un somalez la capitolu' tehnica da' ii cresc atributele pentru AMC, AMR si AML de-a ajuns sa-l concureze pe insusi Messi la capacitatea de a juca pe cat mai multe pozitii. Si-al naibii sa fie daca i-am cerut sa se antreneze mcar 5 minute pentru pozitiile alea.

*****

Am mai jucat un sezon. Da' am sa impart sezonu' in doua postari ca sa nu ma incurc in tona de screenshot-uri salvate.

Deci. 2018-2019. Sezonu' de toamna.

Inainte de toate, o poza pe care-am uitat s-o postez la sfarsitu' sezonului trecut. Lista cu transferati :

73KamZM.jpg

Mi-am trimis super-scouteru' sa-mi shpioneze inamicii. Si-am aflat cum se face c-am ajuns sa ma bat la promovare : toti suntem o apa si-un pamant. Adicatelea AS Zavoiu, cu doar 4 jucatori mai de calitate (pentru liga a 4-a) si cativa juniori de perspectiva nu-i deloc mai prejos decat cluburile de renume mondial numite Persinari, Cornesti si Petrolul Targoviste.  Cat despre restu' cluburilor dambovitene ... sa zicem ca nu m-astept la probleme din partea lor.

(Apropo, Persinarii au platit scump pentru tupeu' de a ma lasa fara titlu' de campion de Dambovita : si-au luat in baraj un 0-4 scurt de la niste unii de prin Beius, campionii judetului Bihor.)

Ca sa revin la problema. Fiind deci in duel direct cu cetateni la fel de fotbalisti ca si noi, am lasat-o mai moale cu transferurile.  4 jucatori sunt de ajuns. M-am cugetat cum ca daca nu-s in stare sa promovez (impreuna cu tot clubu') fara transferuri e mai bine sa-mi iau la sfarsitu' sezonului catrafusele si sa ma autopromovez intr-o liga superioara, nu conteaza unde.  Deci am interdictie la transferuri pana-n vara lu' 2019.

*****

Pana una-alta, in vara m-a apucat grija pentru binele si propasirea clubului din Zavoiu. Si afland io din surse neoficiale cum ca patronu' a primit niste bani la finalu' sezonului si-are vreo 30.000 de euroi profit net ... m-am dus sa-i propun niste investitii. Nu mare lucru, niste maruntisuri pentru baza de antrenament, sa simta si baietii ca se antreneaza in cadru organizat si nu pe tapsan. Raspunsu' a fost hotarat si categoric : niet, bah, n-avem bani.

*****

Intre timp am aflat o veste nasoala. Cica s-a incheiat distractia. Nu ne mai duelam cu d-astia mai de-ai nostri de pe la Persinari. Pen' ca marele club Flacara Moreni (care-s semi-pro si-au stadion de 10.000 de locuri plus ceva facilitati peste nivelu' tapsanului nostru) nu s-a putut abtine si-a retrogradat. Shpionu' mi-a raportat ca cica au si ceva jucatori si-n general ca treaba e nasoala rau.

*****

Primu' meci al sezonului a fost interesant. Din doua puncte de vedere. Intai, fiindca toata comuna si vreo 3 comune invecinate s-au inghesuit sa vada marele stadion construit in 45 de minute la Zavoiu. Au fost este 1900 de spactatori. Al doilea, pen' ca am jucat in Cupa Romaniei impotriva alora de la Beius, cei care i-au macelarit la baraju' de promovare pe fratii nostri de suferinta de la Persinari.

Per total, n-a fost rau, desi ne-au scos din cupa. Cu ceva noroc puteam sa le facem cu mana din mers.

iunmxGd.jpg

*****

Campionat.

August :

QEejtvy.jpg

Septembrie

qZqaKwv.jpg

Octombrie

M5ekNXM.jpg

Bang ! Ne-au executat atat Cornestiu' cat si Flacara Moreni. In ambele meciuri am incercat sa joc defensiv si mi-am luat-o.

Noiembrie

UTa7B7p.jpg

Ce-nseamna sa ai bulan. Petrolu' a avut 4-2 in minutu' 70 si erau calificati cu 3 minute inainte de final.  Culmea e ca-n alelealte meciuri de la inceputu' lunii am primit o galeata de goluri in ultimele 20 de minute. Minunile FM-ului ...

Per total, la finalu' turului (si-un colt din retur) stam bine :

UqE8PfK.jpg

fVn9eqL.jpg

Recunostiinta vesnica confratilor de la Gloria Cornesti, care-au avut bunu' simt sa invinga si Flacara Moreni dupa ce ne-au executat pe noi. Ca daca nu ne ajutau ... locu' doi ne manca.

Din alte puncte de vedere, clasamentu' e cat se poate de edificator in ceea ce priveste diferenta imensa dintre primele 5 si restu' lumii dambovitene.

***

Lot la sfarsitu' turului :

6CURDcR.jpg

Realizari individuale :

YrUukHG.jpg

Nivel jucatori :

v5eFPoo.jpg

Tacticsi folosite :

yKogryB.jpg

Transferuri :

ryE8vT6.jpg

N-am adus jucatori noi da' au mai plecat din aia vechi. Din fericire nici unu' din cei plecati nu era titular si nici n-avea sanse s-ajunga prea curand. Ceea ce dovedeste inca o data cam ce jucatori de nivel galactic avem la club. Nici macar un club semi-pro nu s-a inghesuit sa le ofere un contract continand niscai prime de joc si cateva navete de bere dupa meci. Intre noi fie vorba, m-as fi bucurat sa plece mai multi jucatori intrucat chiar si dupa o luna de vacanta am facut luxatie la deget tot click-uind next-next-next la fiecare oferta primita de jucatorii mei din partea nenumaratelor cluburi de liga 5-6-7-8-9-10 care se tot bagau in seama. Recordu' local : 29 de oferte primite de un jucator

2C86NSu.jpg

*****

O ultima chestie. Sa le stea in gat stadionu' de 2900 de locuri. Mi-a nenorocit finantele :

kO4dJDc.jpg

7IeX4MY.jpg

28.000 de euroi cheltuieli in 5 luni si-un pic pentru intretinerea gazonului si organizare meciuri ? Bleah ! Patronu' nu zice nimic, da' refuza categoric sa investeasca, indiferent daca-i cer training facilities, youth facilities sau o cutie de chibrituri de 10 bani. E adevarat, ne-a crescut masiv audienta (de la cativa plictisiti la vreo 2-300 de insi pe meci) da' e nimica toata. Fara promovare ... ciuciu investitii.

Link to comment
Share on other sites

Partea a doua a sezonului. Primavara 2019.

Fiind o zona rurala, incep cu productia la hectar. Adica "youth intake"-u' corespunzator :

P8dmoPJ.jpg

Se poate si mai rau, nu ? Mai ales avand in vedere faptu' ca suntem la nivel de echipa comunala posesoare de HOYD semi-amator iar selectia se bazeaza pe principiu' "mosule, nu vii tu nitel pe la noi sa dai cu picioru' in minge ? Hai pretene, te vad gagicile ca esti fotbalist si te-ai scos". Totusi, sa nu fiu rau. Am gasit si-o posibila vedeta. Locala, da' tot vedeta se zice ca e :

yvC4d64.jpg

Am vazut si pe la teveu vedete d-astea, nu vad de ce omu' nostru n-ar putea fi cel putin la fel de vedeta ca alea de la teveu. Apropo, e newgen pe bune, nu m-am jucat cu editoarele.

Concluzia : daca cumva promovez am nevoie de transferuri de pe la altii. O nevoie mare si intensa. Ca altfel nu facem nici 20 de puncte in liga a 3-a.

*****

Campionat + Cupa

Martie :

aPALA3n.jpg

Ole ! Am rupt Persinarii-n doua ! Nu ca am ceva cu ei neaparat da' faceau mai bine daca ne lasau pe noi la baraj.

Aprilie :

hbsMQmt.jpg

Mda. Morenii ne-au umilit. Crunt. Au maturat cu noi tot terenu' si dupa aia au sters si prafu' din tribune cu resturile care mai ramasesera din marea mea echipa. Culmea e c-am incercat (iar) sa joc defensiv. Mai bine-o las moarta cu defensiva si ie la "care-pe -care". Ce-am d epierdut, in afara de niscai meciuri ? Aici e o chestie care ma cam ingrijoreaza. In pauza competitionala m-am straduit din greu sa gasesc vreo cateva echipe de liga a 3-a dispuse sa joace ceva amicale cu noi. A fost greu al naibii, aia nu prea vroiau, mi-am luat o tona de eject-uri. Pan' la urma, folosind metoda "aoleo, sunt sarac, n-am halit de 5 ani, am 15 frati acasa si multi altii prin alte locuri, ia-ma si pe mine la un amical" am convins 3 milosi sa ne bage-n seama. Ne-au bagat in seama atat de bine incat am pierdut toate cele 3 amicale. am pierdut ci meciu' de cupa contra Beius-ului (tot liga a 3-a, pe la coada), plus meciurile jucate cu Morenii (fosti in liga  a 3-a sezonu' trecut). In concluzie : AS Zavoiu - FC Liga a 3-a = 0-6. Deja ma ia cu frisoane ideea c-am putea promova.

p.s : sa nu uit sa-i cumpar toate lazile cu bere disponibile la birtu' comunal extremei Andres Julei, omu' care m-a scos din rahat in minutu' 92 intr-un meci pe care - sincer - meritam sa-l pierdem.

Mai

PiaecXf.jpg

Am mai iesit din rahat. Asta insa si datorita arbitrului (meciu' de la Ulmi a fost echilibrat si ne-am scos numai fiindca ala s-a smtit sa ne dea un penalty. Se intampla si pe la case mai mari). Plus ca strikeru' nostru de baza (Calin) a revenit dupa o accidentare si-a "bagat-o in ate" de 5 ori in 4 meciuri. Ce ma enerveaza e obsesia pe care a dezvoltat-o Flacara Moreni. Aia chiar tin neaparat sa castige toate meciurile. Mi se pare complet anormal.

Iunie

I7GfSdD.jpg

Yesssssssssssss ! Am sastigat campionatu' ! Am castigat si cupa judetateana ! Cu noroc, e adevarat, da' macar am invins si noi intr-un meci o echipa care-a mai avut treaba cu liga  a 3-a. Si care - cinstit vorbind - sunt mai buni decat noi.

Competitii :

KK184P9.jpg

Clasament

W3jkeUu.jpg

Lot :

hJrNn09.jpg

Realizari jucatori :

HRAFrv8.jpg

Hmmm ... ma intreb si eu ... ce faceam daca n-aveam un striker capabil sa marcheze 31 de goluri in 35 de meciuri oficiale ? Faceam o laie. E adevarat, adversarii au fost in majoritatea lor mai mult decat modesti, da' performanta ramane. Hai sa zic c-am avut o contributie atunci cand am ignorat sugestia asistentului cum ca Dorobantu' ar fi doar "de nivel U19" si l-am titularizat.  Omu' a marcat 10 goluri in 13 meciuri si-a marcat si golu' din finala cupei. Da' "tata lor" ramane Nitu. Care-a jucat numai fundas stanga, a marcat 8, a dat 11 assisturi si e cel mai bun jucator pe care-l am la club.

molOFpD.jpg

Daca tot imi etalez atributele ma gandesc ca n-ar fi rau sa expun si situatia de la U19. Sandu Pasarica e "number one", fireste.

2lDuNxS.jpg

Tactici folosite :

uUODaUI.jpg

*****

Meciurile de baraj. Ma rog, play-off. Adversar : Viitorul Chirnogi (campioana judetului Calarasi). I-am "scanat" rapid cu detectoru' de valori numit scouter. Nu erau de speriat.

HXuiry5.jpg

Deci am promovat. Ceea ce e bine. Ce nu e bine ? Pai sa vedem meciurile :

Primu' meci, la Zavoiu

ZxQCxfd.jpg

Al doilea meci, decisiv, la Chirnogi :

veJbFlv.jpg

Promovare meritata, nu ? Hehe ... da' care-i echipa aia care in 180 de minute de baraj nu suteaza macar o data pe poarta ? Ba, in meciu' decisiv, pe teren propriu, mai ramane si-n 10 oameni in minutu' 19 ? Eh, sa zicem c-a fost o confruntare total neconcludenta pentru ce m-asteapta in liga  a 3-a.

*****

Alte cateva amanunte

Transferuri. Cum am zis, n-am adus noutati. Desi e enervant sa ai o lista cu jucatori buni recomandati de scouteri si sa n-o folosesti.

8TTsX3s.jpg

Staff. N-am avut cine stie ce antrenori. Peste nivelu' ligii a 4-a da' nu cu mult :

XraNmSc.jpg

Ca tot veni vorba. Pan' la urma am reusit sa conving patronu' sa-mi finanteze amaratu' ala de curs de antrenori. Deci mi-am tras licenta "national B". Mi-au crescut atributele si, probabil, am ceva sanse sa primesc oferte si de la cluburi semi-pro. N-as pleca, desi probabil celebra pelicula "Aventuri cu Zavoiu in liga  a 3-a" va fi un film al naibii de stresant si m-as mira sa aiba happy-end (= evitarea retrogradarii).  Cred ca vom avea de-a face cu seria a 3-a. Aia formata din 13 echipe din care retrogradeaza ultimele 4. Slabe sanse ... da' incercarea moarte n-are. Plus ca-s in concediu (pe bune), deci am timp sa-mi bat capu' mai pe larg (si) cu ceva FM.

Link to comment
Share on other sites

Vara lu' 2019. Miroase a liga a 3-a. Seria a 3-a, 14 cluburi, ultimele 4 retrogradeaza, aia de locu' 9 se salveaza (sau nu) in functie de punctaju' realizat.

La jumatea lu' iunie se lateste vestea cum ca "nu se mai construieste stadionu' ala nou". Care ala nou ? Nu-i clar, ca deja s-a construit unu'. Sau poate n-am inteles io cum devine problema. Ori se apucasera sa construisca mai multe, ori la ala deja dat in folosinta vor lasa tribunele construite doar pe juma' :

n5vfb3n.jpg

PKOLbLy.jpg

Ma rog, nu conteaza. N-am fi primii care jucam pe-un santier abandonat. Oricum, bani pentru alte investitii nu exista. M-am si plictisit sa tot cer.

 

Dupa vreo cateva m-a chemat patronu' sa-mi povesteasca cum ca s-a incheiat distractia cu amatorismu'. Trecem la semi profesionism. Habar n-am daca-i obligatoriu in liga  a 3-a sau l-a apucat pe patron o dambla. Ma rog, sa fie acolo, io nu ma supar, mai ales ca nou' statut inseamna un buget (salarii si-alte hangarale) de vreo 260.000 de euroi. De unde si cum si-ar putea trage un club nou promovat in liga  a 3-a romaneasca buget anual de 260.000 ... nu stiu. Da'  la urma urmei nici jocu' nu-i obligat sa stie cum e cu normalitatea pe la aia de prin Balcani. Zic mersi, folosesc a zecea parte si-oi vedea ce-o iesi.

boMReXM.jpg

 

Tot restu' verii am avut ca principala ocupatie numararea cetatenilor fotbalisti care plecau in masa pe la alte cluburi. Nu conteaza ce oferte le faceam io, majoritatea aveau ideea fixa sa plece oriunde si-n orice conditii. Ca-n liga  a 4-a, ca-n liga a 5-a, in judetu' Dambovita sau la cea mai obscura echipa din al' mai intunecat colt al tarii ... ei plecau. Fireste, am oferit contracte jucatorilor esentiali si-am reusit sa pierd doar 3 jucatori pe care chiar ma bazam. Da'-n rest, vreo 25 de juniori si potentiale rezerve s-au carat. Asta e, n-am ce face, nu ma pot opune visului unei viitoare vedete de a lupta din greu pentru evitarea retrogradarii-n liga a 5-a.

Am adus 4 jucatori. Buni, zic eu. Si nu numai eu, imediat ce i-am adus toti titularii s-au trezit ca le scade masiv numaru' de stele detinute la CA. M-am bucurat sa aflu' ca si asistentu' e de parere c-am adus jucatori de valoare. Ma rog, de valoarea ligii a 3-a.

HTn3a2M.jpg

Cu sau fara noile vedete, parerea generala e ca tre' sa organizam imediat sedinte intensive de dat acatiste pentru evitarea retrogradarii. Presa ne "vede" pe locurile 12-13 iar patronu' ...

NF6b9cs.jpg

Campionat + cupa :

August

tMry6Nc.jpg

Nu-i rau. Se pare ca intre cocos si viitor e o diferenta. Si inca destul de mare. Oricum, nu ma asteptam la cine stie ce rezultate-n cupa, iar snopirea Rosiorilor a fost extrem de satisfacatoare, avand in vedere ca-s colegi de suferinta in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Septembrie

gCl5HsZ.jpg

Se putea si mai bine. Toate cele 3 infrangeri au fost "conforme cu realitatea de pe teren", cum zic unii.

Octombrie

4gXe2vn.jpg

Noiembrie

zfcZOE3.jpg

Decembrie

FwRYuX1.jpg

Hmm ... tre' sa fac o paranteza si sa precizez o chestie. Folosesc tactici descarcate de pe net si modificate. Nu m-am atins de 5-2-3, am "luat" numai 4-4-2, 4-4-1-1, 4-1-4-1 si le-am modificat nitel (mentalitate standard sau counter si, mai rar, control + unu' sau doua roluri schimbate acolo unde chiar n-am jucatori potriviti + ceva modificari individuale la closing down si tackling). Treaba asta ar fi trebuit sa genereze rezultate peste medie da' nu ma asteptam la defilarea prin liga  a 3-a a unei echipe de nivel "coada ligii a 4-a + cativa jucatori ceva mai buni".  Am sa continui pe sistemu' asta si-s curios cam la ce nivel pot ajunge,

Competitii

2XwxyIS.jpg

Clasament

8g2263G.jpg

Lot

Mh4BxCR.jpg

Realizari jucatori

uGU2BXb.jpg

Atribute

RJqcEWw.jpg

U19 Lot

Qa9jfrI.jpg

E1RCwnS.jpg

Formatii folosite

6Lp0HPz.jpg

rnBCsj2.jpg

*****

Alte maruntisuri

1. Rascoala aviara din octombrie

Am trei lideri in vestiar. Doi isi vad de treaba, joaca bine si nu comenteaza aiurea. Al treilea, Plopeanu, e mai rasculat de felu' lui.  Pana acu' si-a exprimat diversele nemultumiri individual, ailalti jucatori nefiind interesati sa i se alature. In octombrie insa, fiindca am avut tupeu' si neobrazarea sa "pierd" 3 meciuri omu' si-a gasit aliati. Si nu orice fel de aliati ci fix crema-cremelor, adicatelea Corbu (care are loc in lot doar pen' ca e jucator de picior stang, nu pen' c-ar avea si vreo urma de valoare) si marele Pasarica.  Si-uite-asa "locker room atmosphere" a devenit instant "poor", iar daca nu castigam urmatoarele meciuri probabil aia ma puneau pe faras.

fSyPqgI.jpg

2. Marea emigratie de vara. Am mai vorbit despre jucatorii care fugeau in toate directiile, ingroziti de perspectiva de a juca pentru un club promovat in liga a 3-a.  Cam asa arata o refugiere in masa :

hEjUQC6.jpg

kEKd9RS.jpg

3. Cate ceva despre subsemnatu' :

XO5Wu48.jpg

 

 

Link to comment
Share on other sites

Bon. Vazand eu ca suntem pe locu' doi, m-am cugetat chiar c-am avea ceva sanse de promovare. Nu prea mari, da' nu se stie niciodata. In tot cazu', lotu' parea destul de bun daca nu pentru promovare macar pentru o clasare pe primele locuri. Am renuntat deci sa mai aduc jucatori noi si-am inceput sa ma gandesc daca din milionu' de jucatori plecati in vara n-as putea sa mai aduc inapoi unu' sau doi jucatori mai promitatori. Zis si facut. I-am transferat pe Tocan (cel mai bun junior produs pana acu') si Daniel Stefan (care nu-i chiar atat de bun da' e aripa stanga si-aveam nevoie de-o rezerva decenta pe partea aia) :

U0CPcgR.jpg

In consecinta, lotu' de seniori a ajuns sa arate cam asa (in perspectiva returului) :

zcALFgQ.jpg

Ca sa n-am surprize le-am reinnoit tuturor contractele, cu exceptia "rasculatilor" Plopeanu si Pasarica. Pe Plopeanu l-as fi trimis la plimbare numai ca ticalosu' joaca al naibii de bine cateodata (nu intotdeauna) si marcheaza goluri decisive. Deci m-am abtinut sa-l dau afara, cel putin deocamdata.

cJMXgrA.jpg

*****

Si-a venit ziua excitanta a nou nascutilor. Ma refer la youth intake day :

wkWPD28.jpg

Trosc. Deci al' mai bun si mai "potentiala vedeta" dintre toti e un italian. Cum de-a ajuns un italian de 16 ani sa bantuie pe la Zavoiu, greu de spus. Da' sa zicem ca-n lumea asta cea globalizata exista destule minuni, iar in FM cu atat mai multe.

Dupa primele secunde de soc au urmat vreo cateva secunde de entuziasm ... apoi l-am controlat pe italian la atribute iar entuziasmu' mi-a inghetat instantaneu :

g9K1GCW.jpg

Are doar 1.63. Si 1 la Jumping si Heading. Plus 1 la Balance, Crossing, Dribbling. Oricat s-ar dezvolta mai mult decat un jucator decent de liga a 4-a n-are cum sa ajunga. Ghinion. Si ca s a fie ghinionu' si mai mare, nici Gheorghe, portaru' (cica) promitator pe care l-am primit n-are sanse sa ajunga la cine stie ce nivel (din cauza unui Composure catastrofal) :

MYXdwL0.jpg

*****

Bon. si s-a reluat campionatu' :

Martie

6oCaPsg.jpg

Nasol. Desi am avut si noroc (am egalat din penalty in minutu' 87 in meciu' cu Lunca Teuz) da' si ghinion :

5GnxS8y.jpg

Macar un egal sa fi scos ...

 

Aprilie

rCCpWhG.jpg

Situatia incepe incet-incet sa arate albastra rau. Si iar n-am jucat catastrofal :

CgmjFXH.jpg

Deci ... 5-5 la suturi pe poarta, 6 goluri primite din care doua autogoluri. Cateodata jocu' cam exagereaza.

SHSpjCH.jpg

Un alte meci unde era rost macar de un egal ...

 

Mai

qrx1mUM.jpg

Daca-n lunile anterioare am avut meciuri cand am jucat bine si-am pierdut ... acu' am jucat prost la Snagov ... da' am castigat.

Dupa un tur exagerat de bun a urmar un retur exagerat de prost. Cumva probabil e normal fiindca adversarii (si AI-u') si-au dat seama in iarna ca nu suntem chiar ciuca batailor, plus c-a intervenit si automultumirea (ma rog, "complacency"). Si, realist vorbind, nu aveam jucatori de nivelu' "candidata la unu' din primele locuri". 

jAl7HzA.jpg

Rmr4ukm.jpg

Lot

qiPBqEa.jpg

cgWbDUe.jpg

BLNdtPe.jpg

Tactici folosite :

Hh7PX0O.jpg

Transferuri (ca-n primavara) :

OKxjMuK.jpg

Situatie club la sfarsit sezon competitional :

ZyWHXhu.jpg

Buget pentru sezonu' urmator :

9wUMxPb.jpg

Pentru sezonu' urmator e posibil orice. Sa ne agitam pentru promovare sau chiar sa retrogradam. E clar ca-i nevoie de ceva jucatori mai buni decat ce-am acu' prin lot.

Link to comment
Share on other sites

Deci intru-n sezonu' 4 (sau, altfel spus, penetrez sezonu' 4) din pozitia unui oarecare posesor de licenta "national A" (partea buna) care se agita pe langa un club de mana a 15-a (partea nasoala). De ce vorbesc clubu' de rau ? Fiindca pot si fiindca ma oftica niste chestii. Cum ar fi, de exemplu, faptu' c-avem 171.000 de euroi buget pentru salarii, prime, beri dupa meci si chiolhanuri la sfarsitu' sezonului da' n-avem 300 de euro sa platim un scout mai de calitate. Ca toti scoutii care-au mai auzit deva despre scouting la viata lor (aia care au macar 7 la JCA / JPA) vor 1700 euroi pe an iar bossu' nu vrea nici de-al dreaq sa dea mai mult de 1400. Calic, frate, sa ai la usa scout cu 8 JCa si 9 JPA si sa nu dai tu 120 de lei in plus pe luna ...

De facilities nu mai zic. Patronu' nu vrea nici o investitie. Cica la semi-pro nu merge cu fitze d-astea. A auzit el cum ca un semi-pro poa' sa se antreneze pe orice camp are la dispozitie. Iar daca n-are camp la indemana atunci drumu' judetatean e numa' bun.  Macar se pot organiza sprinturi de grup si sedinte de imbunatatire a agilitatii prin evitarea masinilor care trec p-acolo. Mentalu' se rezolva la bodega sau, si mai bine, la clubu' comunal (baut + gagici = mental beton). Cat despre tehnica ... nu-i necesara-n ligile inferioare.

Din motive obiective mi-a trecut prin cap ideea sa schimb HOYD-u'. Norocu' meu ca nu l-am dat afara p-ala vechi (JCA 4, JPA 3) inainte sa cercetez piata.  Ca bani pentru unu' mai bun n-aveam. Munceam degeaba sa-l dau p-ala afara, sa caut altu' si sa aflu' ca mai mult de "4+3" nu ne pemitem. Iar cu 4+3 si facilitati aproape zero (plus reputatia de doi lei gauriti) normal c-avem un youth intake vai de mama lui. Io personal chiar ma mir c-am nimerit si vreo cativa cetateni care se descurca binisor la dat cu picioru' in besica. Zic mersi si pentru aia. chit ca-s de nivel "liga judetateana si vreo doi mai rasariti".

De ce ma oftica chestia cu juniorii ? Pai din cauza regulii aleia care zice cum ca trebuie (da' trebuie neaparat !) sa ai 3 jucatori under 19 pe teren tot timpu' meciului. Asa ca degeaba transfer io 11 acadele daca tre' sa bag 3 chiftele si sa stric gustu'. Bon, da' de ce nu transfer "under 19" de calitate ? Pen' ca nu vin la noi. Nici de-ai dreaq. D-astia d-ai mei sau mai slabi gasesc pe toate drumurile. Ma roaga ei sa-i iau. Da' unu' mai bun nu pune botu' indiferent ce i-ai promite. Vorba vine, ca nici nu se ajunge la promisiuni. Nu vor sa stea de vorba. Ne-am dat dreaq.

Ziceam de acadele. Exageram. Ori am io scouti batuti in cap, ori isi fac treaba saracii da' n-au material de lucru. Majoritatea jucatorilor buni (pentru liga a 3-a) nici nu vor s-auda de noi. Cand le zici Zavoiu parca le zici Siberia. Sau Jilava. Ma rog, ceva de genu' asta. Nu zic, exista si vreo cativa jucatori care accepta sa discute. Or fi mai masochisti de felu' lor. Nasol e ca majoritatea masochistilor sunt jucatori d epicior drept care joaca-n zona centrala (DC, MC sau striker). Am impresia ca-n ligile inferioare a da cu stangu'-n minge e o chestie exotica practicata numa' de dubiosi.  Cu greu si dupa lupte seculare am gasit una bucata extrema stanga transferabila sa si merite (calitativ) efortu' de a-l aduce la noi :

fi9YKKg.jpg

Am 47 de insi in loturi (seniori si under 19), iar din astia doar vreo 15-16 seamana cat de cat a fotbaliatori. Restu'-s niste cetateni care alearga pe teren :

J69abJL.jpg

Musiu Plopeanu e mare lider in vestiar si din ce in ce mai in plus pe teren. Daniel Stefan vegeteaza la nivelu' de mare speranta de vreo 3 ani iar Siman face tot ce poate sa-l copieze. Pretenu' Pasarica si cu Enache aveau ceva potential da' incet - incet tind spre mediocritate. Norocu' lor e c-am nevoie de juniori U19 in primu' 11, altfel nu pupau lotu' de seniori. Nici portaru' Lunescu nu trece de nivelu' "om de umplutura" doar ca din jde miile de portari pe care-i primesc anual la youth intake e cel mai rasarit.

Staffu' e cam la acelasi nivel. Niste unii care se afla in treaba, cu exceptia asistentului (care chiar e bun pentru liga a 3-a).

Initial mi-am propus sa fac curatenie prin loturi. Sa dau afara vreo 20-25 de insi. Dupa aia mi-a trecut. Am zis sa-i las pe aia mici primiti in primavara sa mai vegeteze un an. Ca poate se intampla vreo minune (vezi sa nu). Am zburat vreo 5, d-aia de 18-20 de ani cu care chiar n-aveam ce face. Dupa aia m-am lovit de prostia personala. Dupa ce mi s-a carat in vara trecuta tot lotu' de juniori m-a pus dreaq sa dau cu contracte-n ei din toate pozitiile. Si-atunci cand le-am propus sa inchida usa pe dinafara  mi-au sevit-o : "gata, boss, se face, ne uschim daca sari cu 45 de euroi pentru fiecare".  Cand a auzit patronu' ca tre' sa scape cate 200 de lei pentru semintele alora a facut o criza de ficat. Si-a refuzat categoric. O avea si el dreptate. Din punctu' lui de vedere (si-al presei) suntem mari candidati la retrogradare. Iar daca retrogradam toti cetatenii cu ceva aptitudini se vor cara si-o s ane bazam fix pe astia pe care vreau io sa-i dau afara.

lI8gZOh.jpg

Din alte puncte de vedere, viata e frumoasa. M-am bagat la cursuri pentru licenta "continental C" si m-am ales instant cu o oferta de interviu. La niste unii de le zice Flacara Moreni, nou promovata-n liga a 3-a. Am avut impresia c-au vrut sa ma injure subtil, da' s-ar putea sa mi se para. Normal, i-am ignorat cu dispret. Asa, ca sa vada ca pot si io sa-njur.

 

Bon. Si-a inceput sezonu' :

August

NbANoc6.jpg

Ghinion in cupa, am jucat mai bine decat Dej-u'. Si bulan in campionat, eglare-n minutu' 90 la Snagov.

 

Septembrie

KnjPIFR.jpg

Popestiu' ne-a "ars" pe merit. In schimb in alelalte trei meciuri am facut instructie cu inamicii. chiar si cu Balotestii, care-s proaspat retrogradati din liga a 2-a

Mdi8L25.jpg

 

Octombrie

1quE71Q.jpg

O luna chiar buna. Sibiu' ne-a umilit, Clincenii au fost ceva mai buni ... in schimb am castigat iar impotriva unei retrogradate din liga 2 (Petrolul)

iWFLB8u.jpg

WIzVo4C.jpg

 

Noiembrie

lVEa1pu.jpg

Bleah. Flacara Moreni era ciuca batailor la ora meciului impotriva noastra. Ultimu' loc, zero victorii. Da' noua ne plac aia mai sarmani de prin judetu' nostru asa ca le-am facut un cadou.

Plus ca umbla un zvon cum ca daca pomana la saraci cica o sa ai noroc. Ete c-am avut. Am castigat cu Snagovu' in ultimu' minut. O fi ceva si cu pomana asta si norocu'. Sau nu.

LsF44Od.jpg

ujluKjQ.jpg

 

Decembrie

sKB7nzE.jpg

Hehe .. sigur e ceva cu pomana si norocu'. Fiindca noi ne-am dus la Popesti pentru un 0-0. Adicatelea sa jucam ultraextramega defensiv. Da' uite ca i-am prins p-aia fara chiloti si-am profitat la maxim.

Concluzia

8gTQYjd.jpg

OCTh6Ac.jpg

Nu-i rau. Zic eu.

 

Lotu'

2KLRbwj.jpg

yJl4ONo.jpg

Hmmm ... Rus, Paun, Sinescu, Moza si portaru' Debre ne tin in viata. Plus, surprinzator, marele Pasarica. Ailalti ...

Z7Ul8PE.jpg

Dincolo, la U19, e cam valea plangerii. In afara de killeru' italian (19 la agresivitate) de l-am primit cadou la youth intake si inca vreo cativa (si-aia de nivel "rezerva rezervei") chiar n-am pe cin' sa ma bazez :

ET4dzj9.jpg

Io chiar ma-ntreb care-i shpilu' cu italianu. Tot staffu' il ridica-n slavi desi omu' are 1.63, 54 de kile, 19 la agresivitate si 1 la echilibru (Balance). Adicatelea daca-i trage careva o flegma tre' sa-l iei cu targa. Presupun ca ori e genu' "da si fugi", ori injura de la distanta. Ca altfel il face adversaru' afis pe perete numa' daca se uita mai urat la el.

Alte maruntisuri, toate vechi

Formatii folosite (tot alea ca si pana acu')

bM5G4CN.jpg

Transferuri (ca si-n vara)

9VMgTnv.jpg

Investitii (zero, ca de obicei)

OVJgfst.jpg

Plictiseala maxima.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Toata iarna am stat pe capu' scouterilor cautand niscai jucatori mai de doamne-ajuta si disponibili. Am mai gasit vreo cativa. Toti avand 20 de ani sau mai mult. Mai spre primavara am bagat niste amicale (cate 5-6 titulari + 5-6 "tinere sperante" la fiecare meci) ca sa vad cum se descurca ala de la U19 cand e sa joace impreuna cu titularii. Nu m-au impresionat. Nici unu' nu da pe-afara si sigur nu-s mai buni decat aia 4 (Lunescu, Tocan, Pasarica, Enache) pe care-i am in lotu' de seniori. Cat despre aia de peste 19 ani ... singura pozitie cam descoperita e aia de fundas stanga (Nitu a avut perioada lui de glorie da' acu' e cam in plus). N-am gasit fundas stanga. Aveam in lista cativa da' fie n-au vrut sa discute, fie m-au dus cu presu' dupa ce le-am facut oferte. Bleah. Ar mai fi fost nevoie, poate, de-un DC si-un MC da' nu mai aveam dupa aia loc pentru figurantii U19.  Cat despre strikeri ... Calin joaca prost da' am zis ca poate-si mai revine. Altu' care "a fost o data si nu mai este" e Petrescu. Asta poate juca AMC si striker si m-am cugetat ca din doi strikeri aflati intr-o forma de doi bani s-o gasi unu' care sa inceapa sa marcheze iar. Deci n-am adus nici un jucator nou si nici n-am promovat pe nimeni de la juniori.  In schimb mi-am propus sa iau situatia-n mana si s-o gadil cu simt de raspundere. Ma refer la cautarea de jucatori noi. Daca stau dupa scouteri gasesc numa' ce n-am nevoie. Tre' sa ma ocup personal. Sa-mi bag ochiu' de expert prin toata Dambovita si judetele inconjuratoare, sa fac sapaturi si sa incep sa le dau scouter-ilor jucatori de urmarit. Toti intre 16 si 19 ani. Cate 2-3 pe saptamana. S-or gasi macar vreo cativa care sa merite efortu'.

 

Apropo, c-am si uitat. La inceputu' lu' decembrie a aavut loc si fericitu' eveniment de a termina clasa a  ... ma rog, cursurile pentru licenta de antrenor "continental C". Nu ca m-ar fi apucat neaparat chefu' de scoala da' am aflat "pe surse" si cu oroare cum ca prin liga a 3-a bantuie o gramada de manageri posesori de licenta "continental". Mai grav, insusi nesimtitu' de asistent manager poseda asa ceva. Ca-mi venea sa-i zic intr-o zi "auzi, bah, da' de cand esti tu mai tare-n licenta decat sef-tu' ?". Pan' la urma nu i-am zis si m-am hotarat sa actionez pe sestache. Urmeaza sa mai fac scoala (nasol cuvant) de antrenori pentru "continental B" iar dupa aia ma opresc. Licentele "A" si "Pro" pot sa mai astepte.

c0TGc9Q.jpg

A venit deci primavara si, ca de obicei,  a rasarit iarba, au infrunzit pomii si  s-au nascut (ca fotbalisti) aia 16 insi generati la youth intake. M-am uitat la atributele lor din toate directiile si-am ajuns la concluzia ca viata e naspa. Normal, n-aveam cum sa producem newgeni cu valoare de liga 1 da' macar unu'-doi posibili titulari pentru liga a 3-a cred ca meritam. N-a fost sa fie :

PHHS7pw.jpg

 

Sa trecem la chestii serioase. S-a reluat campionatu' :

Martie

UR7sBAz.jpg

Primu' meci a fost nasol. 0-2 ... 3-2 ... 3-4 in minutu' 96. Balotestii au maturat cu noi pe jos. Per total, se putea si mai rau.

0yxlE4U.jpg

6u17Iq6.jpg

 

Aprilie

grHvkH1.jpg

Meciu' contra Pitestiului a fost chinuiala naibii fiindca aia s-a aparat ca disperatii si-au contraatacat devastator. Iar cand reusisem sa egalam si plimbam mingea in juru' careului sperand in miracole ne-au mai prins o data pe contraatac in minutu' 90 si ne-au executat. La Ploiesti a fost invers, noi ne-am aparat ca disperatii. Din pacate nu prea ne iese smecheria cu "contratacuri devastatoare". Ploiestiu' putea sa castige da' au avut ghinion cu caru'. Clincenii au castigat clar iar meciu' cu Alexandria a fost echilibrat, atat noi cat si ei jucand penibil.

8vuHDDl.jpg

g5Dpqle.jpg

 

Mai

x1BZGLD.jpg

Ciuca batailor numita Flacara Moreni ne-a ajutat sa ne mai dregem moralu'. Urmatoarele doua meciuri le-am jucat atacand ca disperatii fiindca stiam c-avem sanse minime (Chiajna II fiind lideru' seriei iar Aninoasa echipa de locu' 3).  Am avut tot ce trebuie : posesie, suturi la si pe poarta, sanse de gol ... iar rezultatele au fost pe masura : marcate 0 - primite 5. Bleah ...

JMUAbSG.jpg

834tZNj.jpg

 

Dupa un retur devenit deja obisnuit (adica foarte prost) am reusit totusi marea performanta de evita retrogradarea. Sau, ca sa fiu cinstit, pot spune ca altii au reusit "marea performanta" de a fi mai penibili decat noi :

Vr6yIbr.jpg

h6JSlYh.jpg

Hehe .. dom'le, o fi totusi ceva adevarat in povestea aia cum ca "daca dai ceva la saraci o sa ai noroc". Noi le-am dat ocazia amaratilor din Moreni sa castige si ei un meci si-am primit cadou o salvare micromilimetrica. Fiindca la egalitate de puncte conteaza meciurile directe. Si ce s-a intamplat in meciurile alea ? Am facut egal in deplasare (golu' egalarii noastre fiind marcat in minutu' 90) si-am castigat cu 4-3 acasa (golu' victoriei in minutu' 89). Da' daca nu marcam unu' din golurile alea ? Snagovu' se salva 100 % iar noi urma sa ne rugam s-avem suficiente puncte pentru a evita retrogradarea. Bine,  cineva mai realist ar putea spune ca norocu' nostru nu se datoreaza actelor de caritate ci pur si simplu faptului c-am calcat in nenumarate balegi atunci cand ne antrenam pe tarlaua comunala.

 

Ma rog, nu mai conteaza. Astia-s eroii epocalei salvari de la retrogradare :

wLm8NYZ.jpg

AxydPwI.jpg

OPUVHIx.jpg

Tactic vorbind, am mai incercat niste inovatii legate de roluri si instructiuni. Toate-au fost din categoria "bah, numa' idei tampite-mi vin ..."

0YUxHTR.jpg

1ZjTuk7.jpg

Acu' despre cetatenii care o freaca pe la U19 :

cvdjYuG.jpg

eUimm5A.jpg

'Talianu' pare totusi sa aiba ceva vana-n el, da' mai are multe de invatat. Ailalti ... Vraciu e (cica) aripa stanga. Ambitie are, viteza are ... da' la tehnica e "muci". Iar capacitatea de concentrare e-atat de microscopica incat imi inchipui ca daca-l striga careva din tribuna uita si cum il cheama. Marin, striker ... curajos, agresiv, nimereste poarta cu destul succes ... da' alearga cu viteza melcului iar la capitolu' determinare / hotarare (determination) e praf. Sigur, treburile se mai pot atenua cu ceva antrenament, da' pentru asta mi-ar trebui si ceva antrenori mai profesionisti plus conditii de antrenament peste nivelu' "poor / zero barat". Si n-am. Sa zicem ca problema determinarii aluia se mai rezolva daca rog un titular sa-l tuteleze nitel. Oricum, daca ma bazez doar pe astia n-am sanse sa urc. Tre' sa mai sap prin curtile altora sperand ca am sanse sa gasesc si-altceva decat ce-am pe la club.

Apropo de juniorii straini. Credeam ca doar io am newgeni strainezi. Hehe ... tzapa. S-au procopsit si altii de prin ligile inferioare :

fjIfVLj.jpg

AxshJOq.jpg

 

Si-uite-asa s-a mai incheiat un sezon. Anost ca dreaq. N-am retrogradat da' nici n-am aratat c-am avea vreo sansa de a trece de nivelu' "umplutura-n liga 3". Sezonu' urmator am de gand sa risc si s-aduc mai multi jucatori (maxim 10 per sezon, c-asa am zis) chiar daca asta o sa-mi omoare team cohesion-u'. Da' decat s-o frec la limita retrogradarii prefer sa risc. Dupa o sedinta in care-am cercetat problema impreuna cu cu scouterii, antrenorii, portaru' stadionului si patronu' bodegii de la colt am ajuns la concluzia ca avem niste puncte slabe. Nu prea multe. Ne lipsesc doar vreo cativa jucatori cu acceleratie, viteza, agilitate, capacitate de decizie, viziune, capacitate de efort (workrate), capacitate de anticipare,  capacitate de a juca colectiv (teamwork), miscare fara balon, tehnica, abilitate de a controla balonu' (first touch),  capacitatea de  a efectua corect deposedarile (tackling) ... nimica toata. Toate problemele astea se pot se rezolva usor, in 5 minute. Bani de salarii, prime si consumatie de grup la bodega comunala avem destui :

pwnlxYX.jpg

Hehe ... dac-ar fi atat de simplu ...

 

Link to comment
Share on other sites

Am primit mesaje sa ma prezentez la interviuri. Ai' mai interesanti au fost ASA Targu Mures si CSM Resita, amandoua din liga a 3-a. Plus inca vreo cativa de prin ligile a 3-a si-a 4-a. Da' am zis ca ma uschesc d-aici numai daca dau chix maxim la Zavoiu sau daca imi fac oferta bosii din judet (Chindia Targoviste).

Inca ceva.  Filmu' ala de-i zicea Dosarele X e nimica toata fata de ce se intampla p-aici :

EyHOiom.jpg

puDeKPt.jpg

Sa le traiasca ! Acu' nu ma mai inteleg cu 'talianu'. Au facut oferta si Viitoru' Constanta (care-s campioni) plus niste altii de prin liga 1 si liga a 2-a. Cum mama dreaq a ajuns Giovanni de Zavoi mare scula cautata de toata liga-ntai ... nu pot sa inteleg. A jucat si el vreo 15 meciuri in liga a 3-a (recunosc, surprinzator de bine) da' de-aici si pan' la toata dileala asta e cale lunga. Am dat eject pentru toate ofertele primite iar acu' ala e-ncuiat in casa si da cu scaunele de pereti (adica are moralu' sub nivelu' solului). Norocu' meu ca nu-i vreun team leader sau asa ceva ca ma executa-n public.

 

Link to comment
Share on other sites

Episodu' 5. Adica sezonu' 2021-2022.  Dupa 4 ani gloriosi in care am facut istorie ne aflam fix in aceeasi mocirla a mediocritatii. Ma rog, acu' nu mai e mediocritate d-aia nasoala si judeteana. E mediocritate cu staif, regionala. S-ar zice ca nu-i mare lucru, doar ca asistentu' tot insista in fisele de caracterizare a jucatorilor (alea crise pe coltu' mesei la birt) cum ca majoritatea vedetelor de Zavoiu sunt numa' buni pentru liga a 4-a. Iar vreo cativa nici pentru aia.  Dac-ar fi sa ma iau dupa aberatiile aluia cica n-as avea in lotu' de seniori decat doi jucatori de nivel "liga a 3-a" : Rus si Paun. Plus inca vreo 4 care stau intr-o pozitie nasoala, pe muchie, intre liga a 3-a si-aia judeteana.

Bon. Afland io grozaviile astea m-am decis sa sparg piata transferurilor. Cu ocazia asta am aflat ceea ce stiam deja (experienta sezonului trecut sa traiasca) : e greu al dreaq s-aduci jucatori buni in mediu' rural, mai ales daca mediu' ala rural are si-o reputatie (FM) de cacao. M-am uitat in lista aia kilometrica a reputatiilor cluburilor si-am impresia ca aproximativ toata liga a 3-a e mai bine cotata decat noi, poate cu vreo cateva exceptii.  Deci, desi am gadilat la sentiment nenumarati cetateni fotbalisti si-am lansat destule oferte n-am reusit decat 4 transferuri, din care 3 cetateni de 17 ani.

In paralel, m-a apucat chefu' de reforme. D-alea mari si importante, care in mod sigur ne vor duce garantat si in cel mai scurt timp fix in prima liga. Ba poate si in Champions League.

Deci am modificat dimensiunea lotului echipei de seniori. Pana acu' aveam 19 insi in lotu' de seniori si mai apelam la cate unu' de la U19 cand aveam nevoie de jucatori suplimentari. Acu' lotu' are 22 de insi. Din care neaparat 6 insi in varsta de pan' la 19 ani. Ca sa am de unde alege.  Si ca sa-mi inchipui c-am facut ceva util, chit ca toata treaba e exact frectie la picior de lemn.

Treaba asta mi-a oferit ocazia sa-i iau la seniori pe 'talianu' ala mic si rau de-i zice Croci si pe al' mai promitator striker de la U19, Horia Lunescu. Au mai intrat in lot si doi din cei patru transferati (Plescan, vedeta la celebru' club Dudestii Vechi) si Budur (17 ani, provenit de la alt club galactic, Vointa Visina). Dupa ce-am terminat operatiunile strategice m-am apucat sa numar si mi-a iesit cu virgula.  Erau 23 de insi, nu 22. In momentu' ala mi s-a aprins beculetu' si i-am servit o perversa cetateanului fotbalist Plopeanu, mare lider in vestiar si care s-apucase sa conteste autoritatea boss-ului (adica a mea, ca sa fie clar). L-am trimis la plimbare fara sa-i platesc nici un leu (avea contract de amator). Tzapa. Stiu, am fost marlan la faza asta. Imediat dupa aia am auzit ca nenumaratele milioane de suporteri ai clubului din Zavoiu s-au declarat ingroziti de sacrilegiu' pe care-l comisesem fiindca Plopeanu taman ce fusese proclamat icon-u' clubului. Pe bune. Io prestez p-aici de 4 sezoane si habar n-aveam ca Plopeanu e "icon" iar Sinescu e "legend" la Zavoiu. Pai bine, bah, tovarasi, taman p-ala v-ati gasit voi sa-l proclamati "icon" ? De ce p-ala si nu pe subsemnatu', de exemplu ? Sau pe altu'. Oricum, tre' sa tin minte si sa ma pun bine cu Sinescu. N-am chef de rascoale si linsaje-n public.

Asa, ca amanunt, am schimbat si portaru' de rezerva fiindca numitu' Claudiu Lunescu (care nu-i frate cu Horia) depasise varsta. N-a fost nici o problema, il am pe Bogdan Gheorghe, omu' care, inexplicabil, a ajuns portar la fotbal cu 1 la "Composure" (ceea ce inseamna ca-l apuca mancarimile chiar si numai daca se uita careva la el).

 

Sa mai zic ceva despre investitii ? Daca e sa ma refer la club inseamna sa repet aceeasi poveste. Investitii zero. Totu' la nivel minim. Da' daca e sa ma refer la investitia-n pregatirea profesionala personala ... hehe ... am terminat cu scolarizarea pentru licenta "Continental B". Si-am de gand sa fac o pauza fiindca m-am plictisit de-atatea cursuri. Deocamdata manageru' care (cica) sunt arata cam asa :

mcYcBaB.jpg

Si-acu' ... competitiile. Ca de obicei, asteptarile-s minime :

qN80w7J.jpg

 

August

9UOrip9.jpg

Hopaaa ... am fost chiar buni. Da'-s sigur ca ne trece repede. Oricum, toate cele 3 meciuri au fost castigate lejer

Yz7xHYv.jpg

6FOLd5l.jpg

 

Septembrie

Hqbl9qq.jpg

Victorii clare cu Ipotestii si Turnu Magurele plus o infrangere jenanta la Brezoi (care-s nou promovata-n liga a 3-a, seria a 4-a). Plus un meci de infarct acasa impotriva alora de la clubu' lu Coman. 0-2 in minutu' 86, 3-2 la finalu' meciului. Noroc chior.

bwK7jjQ.jpg

WJhT919.jpg

vFk0NwG.jpg

 

Octombrie

BNfC7Nq.jpg

Cam nasol. Asa se-ntampla cand ai prea mult bulan intr-un meci. Urmeaza alte meciuri in care ghinionu' te musca de locurile sensibile. Am jucat destul de bine-n toate cele 5 meciuri si-am castigat fix acolo und enu prea meritam (la Balotesti). Am scos 5 puncte da' cred ca meritam cel putin alea doua puncte in plus pe care le-am fi castigat daca nu rata tontu' de Plescan penalty-u' din minutu 84 la meciu' cu Aninoasa.

HPgorHr.jpg

uAJmJ29.jpg

ZkxCT3Y.jpg

BYveJyH.jpg

1zMh1so.jpg

 

Noiembrie

RDiL7mE.jpg

Care va sa zica ... o victorie epica impotriva Clincenilor (suntem buni, yes !), o infrangere jenanta la Popesti, un egal scos cu ceva bulan cu Rosiorii ... si-o infrangere previzibila si onorabila la Pitesti. Nu-i chiar rau da' e clar ca mai mult ... "n-avem cu ce".

X4QrK9f.jpg

BYxMTaQ.jpg

6KbvSub.jpg

Soj01ZA.jpg

 

Decembrie

T4ZxiwS.jpg

Victorie clara. Si normala fiindca Ipotestii-s ciuca batailor. La final de tur (si-o litra din retur) pot zice ca stam bine :

uY611r3.jpg

UwLkDfR.jpg

Argesu' si Clincenii-s din alt film. Nu ma mir ca-si fac de cap. Noi suntem cu-ai nostri, baeti de liga 3, nu ne bagam in treburile jupanilor din ligile superioare.

Lot

NlzCsBW.jpg

KGrwerf.jpg

FJdiavY.jpg

Rezumat : Tridentu' Sinescu (zis "legenda de la Zavoiu", MR) - Rus (striker) - Paun (ML) e de baza. Fara astia suntem mancati.  Urmeaza niste unii care-s inconstanti ca dreaq, au zile geniale si zile-n care fac figuratie : Debre, Moza, Nitu (care-i precum Lazar ala de-acu' doua milenii, era "mort" sezonu' trecut si-acu' a inviat subit), Croci (ridicat in slavi de staff da' care inca nu s-a hotarat daca vrea sa se dezvolte ca mijlocas ofensiv sau ca mijlocas defensiv) si Pasarica (pe care staffu' l-a declarat unu' din cei mai slabi componenti ai lotului ... iar el, de-al dreaq, vrea sa ma bage-n ceata si joaca bine). In sfarsit, a treia categorie, cetateni care-s precum aia din cateoria 2 doar ca nu prea le iese povestea cu zilele geniale.

Formatii folosite :

XtJCy2v.jpg

Am incercat marea cu degetu' (mijlociu), adica m-am bagat la 4-1-2-3 DM wide. Asta fiindca acu' am si ceva jucatori pentru AMR / AML (Plescan - Paun). Deocamdata nu-i concludent. In schimb 4-1-4-1 DM nu prea mai merge.

Transferuri

v0zr6MB.jpg

cum ziceam, 4 insi mari si lati. Budur, Negut si Crisan au 17 ani, iar cu ultimu' mi-am luat o megatzapa epocala fiindca desi scouter-u' imi zicea ca-i jucator de "2 galbene + 2 negre" (= potentiala rezerva) m-am trezit ca-n realitate e mult mai slab.

Cetatenimea de la U19 :

al4vlHk.jpg

Deprimanta imagine. Avand in vedere ca-n lotu' actual 3 stele inseamna "jucator bun de liga a 4-a" iar 4 stele ar insemna "ceva potential pentru liga a 3-a da' cu sanse maxime sa fie cel mult rezerva intr-un lot care lupta la promovare" ... s-ar zice ca astia-s utili ceva numa' daca retrogradam. 

In alta ordine de idei, dupa ce mi-am luat tzapa cu junioru' Crisan m-am enervat. Rau de tot. Si-am zis ca ori gasesc un scout "la mama lui" si de calitate, ori imi dau demisia. N-a fost nevoie sa-mi dau demisia (desi poate c-ar fi cazu') fiindca mi-am tras un "chief scout" bun si care, din motive necunoscute, a acceptat sa lucreze pe 1400 euroi anual + ceva bonusuri (patronu' nu da mai mult de 1400 iar scouter-i care sa accepte sub 1500 + bonusuri se gasesc la naibii de greu). Si daca tot m-apucare cautarea am scotocit si dupa un HOYD mai bun. Aveam unu' cu 4 JCA si 3 JCA. Acu' discutam altfel, avem HOYD de 5 JCA si 9 JPA plus toate alelalte atribute ceva mai bune. Chiar ma roade curiozitatea sa vad ce gaseste asta pe plaiu' dambovitean.

 

Link to comment
Share on other sites

Toata iarna mi-am petrecut-o exploatand la maxim calitatile noului sef au scouterilor. Care e o adevarat comoara, avand in vedere ca are JCA 12 si JPA 12. Omu' a muncit pe branci, motiv pentru care mi-am propus sa inchiriez pe-un an o masa dedicata la birtu' si sa-i platesc toata consumatia de care are nevoie ca sa fie cat mai eficient.

Intre timp, s-au mai petrecut si-alte chestii. De exemplu, l-am lasat pe manageru' asistent sa-mi faca programu' de amicale pentru iarna, urmand ca io sa mai corectez pe ici, pe colo, pe unde e nevoie.  Si m-am trezit ca urmeaza sa vina chiar la zavoiu nu numa' Szolnok (liga a 2-a maghiara) si si prim divizionarele Puskas Akademia si Honved ! Aoleo, pe bune ? (Paranteza : jocu' nu prea stie pe unde-i judetu' Dambovita. Pentru el suntem pe undeva pe langa frontiera cu Ungaria, prin zona Bihor - Alba - Cluj). Initial am vreut sa anulez instant amicalele alea da' dupa aia mi-a trecut. Si-adica ce-are daca jucam cu aia ? Am scos un egal cu Szolnok si doua infrangeri (1-4 Puskas Akademia, 0-2 Honved). Interesant, chiar daca amicalele practic nu-s deloc relevante fiindca echipele cu reputatie mai mare joaca cu multe rezerve-n teren sau nu acorda prea mare importanta meciului.  Ce m-a deranjat, totusi, e afluenta la meci. "Bah, aveti stadion de 2000 de locuri in comuna ? Aveti ! Aveti una bucata Puskas Akademia si un bucata Honved in vizita ? Aveti ! Si de ce nu veniti bah decat 250 de insi la meciuri ? Huo !". Ziceam si io ca face clubu' un ban. Face o laie.

Apoi povestea cu Croci, 'talianu'.  Tone de oferte, sucar mare ca de ce nu-l las sa plece, jucatori care se dadeau in barci prin presa, unii zicand ca-l sfatuiesc pe ala micu' sa mai ramana nitel in Zavoiu City, altii comentand cum ca porcu' ala de manager (io !) ar trebui sa lase baiatu' sa-si etaleze talentele pe plaiuri mai profesioniste si mai banoase. Pan' la urma totu' s-a linistit, prin martie musiu Croci a ajuns la concluzia ca tot ce-si mai doreste de la viata e sa joace (momentan) la Zavoiu iar eu (cica) chiar i-as fi simpatic si numa bun de trecut in lista de "persoane favorite". Mai tare decat orice telenovela mexicana.

4hg0Gaj.jpg

0wEJl7W.jpg

Si-a venit si luna martie, adica luna-n care are loc periodic fenomenu' dubios numit "youth intake". Io, stiind c-am adus HOYD proaspat si plin de calitati, trepidam la gandu' ca n-o sa am loc in lot de-atatia Maradona, Pele si Cristiano Ronaldo pe care-o sa-i gaseasca asta. Rezultatele cautarii :

bXF1RVO.jpg

Aoleo, de unde-i luasi, fratele meu ? Nici macar unu' nu pare s-aiba sansa s-ajunga mai mult decat rezerva rezervei intr-un lot decent de liga 3. E adevarat ca stelele alea reprezinta o prima impresie si e posibil ca unu'-doi sa fie ceva mai buni (nu cu mult) in realitate, da' ... situatia tot nasoala ramane.

Ca tot am zis de nenumarate ori despre cetatenimea care formeaza staffu' tehnic, tactic si de care o mai fi. Astia-s :

crUo7VN.jpg

sFJtu8w.jpg

6CSw2UM.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy