Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


șomer și fără experiență, pe tărâm european


Alec

Recommended Posts

@geo007ro E grea Liga, dar tot ce e posibil. E... n-am luat-o eu cu Spurs si aveam multe sute de milioane buget. Oricum, nu e vorba ca o sa fie plictiseala, nu joc FM pentru trofee neaparat, il joc de cand a aparut si stiu ca daca vreau sa bat toate recordurile posibile, le bat; bag Genie Scout si s-a terminat toata fantezia. Prefer realismul, imi place sa lucrez cu staff-ul, reteaua de scouteri, reteaua de juniori, imi place sa formez eu un jucator atunci cand gasesc ceva ce imi place (de la preffered moves, la repozitionarea in teren, focusare pe anumite atribute, tutoring pentru determinare, etc.)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

1_Bayern_fans_leading_canditate.jpg

Eram in voga dupa dubla surpriza facuta in primele mele 6 luni la Atletico, iar clubul pe care il admiram cel mai mult din fotbalul mondial, Bayern, isi cauta antrenor. Desi speculatiile au vehiculat in vacanta de la finalul sezonului, nu am avut niciun contact cu cei din conducerea Bavareza si toata atentia mea era indreptata spre noul sezon din Spania.

In prima faza am inceput cautarile unor fundasi laterali, Rus si Dulce au primit niste salarii colosale in China, asa ca am acceptat sa ii dam pe cei doi, obtinand si o suma destul de importanta. Ciprian ar mai fi dus lejer un sezon, poate doua, la cel mai inalt nivel, dar 40M€ era o suma destul de buna pentru un fundas lateral care facuse deja 30 de ani. In plus, atat el cat si spaniolul Dulce, au profitat de sezonul excelent aici si au gasit salarii de circa 1 milion/luna, suma greu de neglijat cat esti trecut de a doua treime a carierei.

Tot la capitolul plecari s-au aflat si Cifuentes, pe care am luat o suma destul de buna, 33M€ - 31 de ani; si Barosso, care desi era practic starul echipei, nu il vedeam de neinlocuit si intrase in ultimul an de contract, asa ca nu am putut refuza oferta celor de la Barcelona de 62M€.

Primul venit a fost neamtul Mazurkiewicz, jucator format de Bayern dar care ramasese fara contract dupa ce acestia nu ii mai prelungisera intelegerea la capatul unui sezon in care fundasul dreapta nu isi facuse loc in prima echipa. Incheiasem si imprumutul lui Upamecano, iar Cifuentes plecase si el, asa ca Jan Andersen a fost prima suma importanta pe care am cheltuit-o, platind celor de la Liverpool 44M€ in schimbul lui.

image.jpg

Tinerii spanioli Benali si Losada au semnat si ei cu echipa inainte de reunirea lotului, platind undeva la 20 de milioane pe amandoi.

image.jpg

Am decis apoi sa spargem banca, platind cu banii jos 72M€ pe Arqueros, pe care PSG platise peste 110M€ in urma cu doar trei ani, dar care se afla pe lista de transferuri a parizienilor dupa ce acestia il schimbasera pe Allegri. Desi mai aveam un jucator puternic pe postul lui de baza, extrema dreapta, Oriol putea juca la fel de bine si in stanga, avand in vedere ca Pastor urma sa fie coborat ca si fundas stanga dupa plecarea lui Dulce. Am realizat cateva zile mai tarziu si cel mai scump transfer din istoria clubului, aducandu-l pe Leonardo Malerba, care venea practic in locul lui Barosso. Argentinianul era la capatul unui sezon excelent cu Arsenal, marcand peste 20 de goluri in Premier League pentru Tunari.

image.jpg

Desi nu mai erau foarte multi bani in visteria clubului, cheltuind peste 200 de milioane in transe directe - pe loc - pentru ultimele 3 transferuri, am mai gasit resurse pentru aducerea, zic eu, a celui mai importan jucator. Dupa multe presiuni asupra celor de la Soton, care nu ar fi vrut sa ii dea drumul, Mo Saidi a cerut conducerii transferul si acestia au ajuns la un compromis pentru suma de 28,5M€.

Ajuns la 31 de ani, francezul era exact ce aveam nevoie pentru tactica abordata aici. Era practic un jucator format de mine din perioada Reading pe care il stiam foarte bine, ajuns acum la maturitate. Stiam ca pe langa capacitatea de efort, inteligenta exceptionala si abilitati tehnice foarte bune, Mohamed e si genul de jucator constant  si care iese in evidenta in meciurile mari.

image.jpg

Desi plecasera practic 5 jucatori din lotul care castigase titlul, noii veniti Andersen, Saidi, Arqueros si Malerba erau, zic eu, peste cei care plecasera. Problema venea din posturile de fundasi laterali, unde era o necunoscuta care dintre Benali sau Mazurkiewicz vor putea face pasul sa joace titulari pe dreapta, si unde imi mai doream o achizitie pe flancul stang al apararii inainte de inchiderea ferestrei de transferuri.

1.1_inout_transfer_summer.jpg

Epuizand - ca niciodata - pana si ultimul cent din banii clubului, i-am adus pe tinerii de Ruiter si Djuric. Daca pe olandezul de Ruiter il cautasem inca din iarna, si achitat pana la urma clauza de reziliere celor de la Utrecht, acestia nefiind de acord sa negocieze, sarbul Djuric venea pe o suma modica, dar in care aveam speranta ca il voi putea slefui in asa fel incat sa poata fi titular in 2-3 ani in centrul apararii.

image.jpg

Dupa perioada de pregatire din estul Asiei si din State, am inceput sezonul exceptional, masacrand Realul in returul de acasa din supercupa si adaugand inca un trofeu in vitrina clubului. In primele doua etape ne-am anuntat candidatura din nou a clubului, castigand atat pe Bernabeu, cat si, la scor, acasa cu Barcelona. Echipa juca fabulos si nimic nu parea ca ne v-a putea sta in cale.

1.2_start_sez.jpg

Ei bine victoriile noastre atat din supercupa cat si din campionat l-au dat afara pe Conte, si, provocand un soc la echipa, Realul l-a adus pe Oscar Garcia, reusind sa faca echipa sa functioneze din nou. Canalizand tot raul spre bine, schimbarea antrenorului urma sa ii aduca Realului 20 de victorii consecutive in Liga Santander.

1.3_sacked_conte.jpg

Nu am reusit sa pastram momentumul obtinut in startul sezonului si, pierzand puncte importante in urmatoarele meciuri din campionat, am cazut in clasament sub Real Madrid. In Champions League am reusit sa castigam grupa in ciuda infrangerii usturatoare de la WBA. Desi sistemul de joc 4-2-3-1 ne adusese multe victorii in primele luni dupa venirea mea, am revenit la 4-3-3-ul pe care l-am abordat in marea parte a carierei de antrenor.

1.4sch1.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2018 at 12:42 PM, kevinluci said:

Foarte frumoase rezultatele in primele 6 luni. Experienta ta deja te ajuta mult mai mult. Ceva antrenori romani de top avem?

Dan Petrescu era pe la Benfica, 'Clau-Gol' era la Hannover si daca nu ma insel il luase Dortmund, si nici nu stiu, parca Costel Enache mai era cotat binisor. Dan Alexa a dus si el echipa la un nou mondial, a terminat primul o grupa cu Serbia, iar in semi-finalele Nations League a luat bataie de la Spania.

On 7/17/2018 at 3:56 PM, Octavian said:

Titlul luat la doar 6 luni de cand ai venit. Asta da performanta. Tot Realul domina si la tine campionatul? La mine Realul castiga an de an titlul :))).

Dupa plecarea lui Conte din debutul sezonului a inceput iar sa rupa tot Realu in campionat, credeam ca am si eu sanse dar anul asta mi-am luat gandul.

On 7/17/2018 at 11:16 PM, il muce said:

cum redenumim topicul ?

pe taram european ?

Milionar, cu o vasta experienta, pretutindeni; am putea :))

Link to comment
Share on other sites

2_sch2.jpg

Dupa rezultatele below-par de la sfarsitul lunii noiembrie, continuate in Liga Satander si in decembrie, am trecut de la sistemul 4-3-3 la un 5-2-3 folosit pentru prima data in cariera. Practic l-am mutat pe Saidi, care juca in fata apararii, in linia de mijloc alaturi de Bemejo, si in locul mijlocasului defensiv am adaugat intre Amoa si Andersen un ball playing defender, titularizandu-l pe Resodihardjo. Venit inca din luna ianuarie a anului trecut, olandezul prinsese deja multe jocuri in tricoul Los Colchoneros, si inca de la primul meci a aratat ca are calitatea necesara sa fie titular meci de meci. Au trecut astfel 6 meciuri fara sa primim gol, danezul Miltoft trecand si el titular in fata lui Cesar intre buturi.

Cu echipa simtindu-se comfortabil in noul sistem, am decis sa incasam 62 de milioane pe argentinianul Villanueva, plecat la Leverkusen. Losada nu a confirmat nici el in primele 6 luni dupa venire si l-am dat imprumut, iar singurul venit a fost un alt tanar atacant spaniol, Gutierrez, pentru care am platit Celtei clauza de reziliere in valoare de 22,5 milioane. Acesta fusese imprumutat in ultimele 6 luni la ocupanta locului secund in clasament, Villarreal, marcand 8 goluri pentru Submarinul Galben in turul de campionat.

1_Guttierrez_winter_transfer.jpg

Am inceput din nou sa formam buncarul defensiv care ne adusese titlul, trecand printr-o noua perioada fasta in La Liga si ajungand din nou pe o pozitie comfortabila cu doar doua goluri primite in februarie, martie si aprilie. Cu doua duble manse destul de lejere, am trecut de Inter si Schalke 04, ajungand si in semi-finalele UEFA Champions League.

3_sch3.jpg

Dupa ce trecusem de adevaratul test - Barcelona - in semifinale, am castigat Cupa Regelui Spaniei pentru a doua oara consecutiv intr-o finala cu Valencia. I-am neutralizat perfect pe Lilieci, acestia neavand nicio ocazie majora de gol, iar noul venit Gutierrez a profitat pe un contra-atac rapid si a marcat golul victoriei.

del_rey2.jpg

Pe final de sezon am tras la sorti o alta echipa nemteasca, pe cei de la Leverkusen. Cu toate ca era cel mai accesibil adversar, nemtii ne-au marcat 3 goluri si ne-au batut 3-2 dupa un meci 'thriller'. Din fericire am reusit sa intoarcem scorul, cu noroc, in meciul de acasa, si ne-am calificat in finala. Leverkusen a deschis scorul in finalul primei reprize, dar Leonardo Malerba a aratat fanilor de ce este cel mai scump transfer din istoria clubului, marcand doua goluri pe final de meci.

Desi poate nu meritam, dupa trei primaveri europene si doua semifinale pierdute - una in Champions League si inca una in Europa League - reuseam sa mergem in finala cu un gol in prelungirile meciului. Colac peste pupaza, urma sa intalnim; cine altcineva decat Tottenham?!

sch4.jpg

Am terminat campionatul pe locul secund, ce-i drept nici cu vreo sansa la titlu in vreun moment pe parcursul sezonului, dar la o distanta considerabila de locul 3 ocupat de Barca. Finala de Champions League era doar incununarea unui sezon in care mai adusesem inca doua trofee in vitrina clubului: Copa de su Majestad el Rey si Supercopa de España.

echipo_de_la_temporada.jpg

Dupa un sezon de debut exceptional al lui Mo Saidi la Atletico, unde s-a pliat exceptional in special dupa trecerea in linia de 2 mijlocasi din 5-2-3, francezul mi-a rasplatit increderea in el de-a lungul timpului cu o finala UCL de neuitat. Travaliu, acuratete a pasei si un sut superb din marginea careului la coltul scurt, in vinclu, au incununat un sezon perfect facut de francez.

Dupa ce am avut noroc la trei trageri la sorti, poate pentru prima data in cariera: Inter, Schalke, Leverkusen - trecand de ultimii asa cum am trecut in semifinale; sortii au fost alaturi de noi si in finala, acolo unde am adancit cutitul in rana facuta inca de la eliminarea de anul trecut a londonezilor.

Spurs a jucat cu un om in minus inca din minutul '38, iar noi am marcat golul de 1-0 la ultima faza din prima repriza. Am ramas de neclintit in aparare si am speculat iesirea la joc in 10 a englezilor, marcandu-le inca doua goluri: 3-0 si revansa mea a venit in forma de tort, cu o cireasa pe deasupra:

          Atlético de Madrid - Regina Europei          

uefa-champions-league.jpgSaidi_on_form.jpg

Cu transferurile in schimbul carora am platit 166M€ Arqueros si Malerba intr-o forma excelenta, cu Saidi si Bemejo in linia de mijlocasi centrali facand un cuplu excelent, si cu o aparare impenetrabila dupa trecerea din iarna intr-o linie de 3 fundasi centrali, am reusit castigarea UEFA Champions League.

UCL_WON.jpgUCL_awards.jpg

Tanarul Resodihardjo nu numai ca nu a mai iesit din primul 11 de la titularizarea din iarna, dar a reusit sa castige si premiul de cel mai bun fundas din Liga Campionilor la varsta de numai 20 de ani. Bemejo, 21, a luat cel mai bun mijlocas, si se indrepta la Campionatul Mondial alaturi de Pepe, Pastor si Arqueros, alaturi de lotul Spaniei. Chiar daca doar Arqueros a fost titular meci de meci la Furria Roja, cei 4 s-au intors la reunirea lotului mai tarziu decat ceilalti, dar Campioni Mondiali.

2033-34_season_review.jpg

Din echipa sezonului facuta de fani lipsea Saidi, care a fost insa votat al doilea cel mai bun jucator, si Pepe, care a mai jucat in banda stanga in locul lui Pastor, ultimul jucand multe meciuri si in postura de LWB. Andersen, Arqueros si Malerba, cei care au costat clubul peste 200 de milioane, au demonstrat ca isi merita banii pe deplin.

Urma acum o fereastra de transferuri unde, desi castigasem UCL, nu aveam sa facem nicio achizitie atat datorita Fair-Play-ului financiar, cat si din cauza bugetului care scartaia din cauza banilor platiti intr-o singura transa in urma cu un an. Lotul era insa complet si nu simteam ca imi lipseste nimic; speram la un nou sezon bun si in 2034/35!

Best_players.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa castigarea trofeului suprem la nivel de club, pozitia mea la club devenise una precum o avusese 'Cholo' in perioada de aici. Adica aveam ultimul cuvant in tot ce trecea prin club. Aceasta libertate, de altfel rara la nivel de antrenor in Spania, mi-a dat increderea necesara sa incep noul sezon cu ambitii mari.

Am inceput sezonul de pregatire tot in estul Asiei, acolo unde gasisem niste baze de pregatire excelente. Atat in cele 4 amicale de acolo, cat si in cele doua de acasa cu San Lorenzo si AC Milan am reusit sa nu primim gol, pastrand astfel cu atitudinea pozitiva si momentum-ul din finalul sezonului trecut.

Am reusit sa castigam in prelungirile meciului Supercupa Europei UEFA, asigurandu-ne astfel inca un trofeu si tot impotriva unei echipe din Londra, Chelsea. Desi nu am primit decat un gol in Supercupa Spaniei, nu am gasit nici cadrul portii in '180 de minute cu Real si am lasat trofeul rivalilor de data aceasta.

0-0 parea deja rezultatul 'clasic Alexandru Enescu', cu 7 partide terminate astfel in primele 4 luni de campionat. Daca in campionat Realul parea sa tina din nou trena, sortii ne-au adus din nou fata in fata cu Tottenham in UCL, acolo unde am reusit inca doua meciuri in care nu am luat bataie impotriva lor. Ba mai mult, in cele 5 confruntari impotriva fostei echipe, Spurs-ul nu a reusit sa ne marcheze niciun gol.

sch1.jpg

Dupa o relaxare a jucatorilor in semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor FIFA la 2-0 pentru noi, Club América a reusit sa ne egaleze si a trimis meciul in prelungiri. Nervos pana peste limite, parca nici nu am putut sa ma uit la prelungiri, iar la penalty-uri, ca niciodata, nu am dat nicio instructiune jucatorilor. I-am spus doar capitanului Pepe: "voi v-ati bagat singuri in mizeria asta, voi sa iesiti". Batranul César, care aparase buturile in timpul campaniei de titlu dar era acum rezerva lui Miltoft, a aparat eroic toate penalty-urile mexicanilor si ne-a dus in finala.

Desi inca eram total nemultumit de atitudinea baietilor din semi-finala, acestia m-au calmat cu evolutia din finala castigand la scor impotriva marocanilor de la Wydad Casablanca.

Club_WC.jpgClub_WC_best_player.jpg

Transferul de 10 milioane facut la doar o luna dupa instalarea mea in functie si-a aratat roadele la numai doi ani dupa realizare. Miltoft devenea astfel cel mai bun portar al lumii la doar un an dupa ce ii luase fata lui César in primul 11. E drept, avand si o aparare solida in fata facea ca cifrele danezului sa arate impresionant.

world_goalkeeper_of_the_year.jpg

Datorita fair-play-ului financiar nu am facut nicio achizitie in vara si odata cu deschiderea ferestrei de transferuri din luna ianuarie m-am orientat rapid pentru doua tinte. Tello era acel carrilero, bun la recuperare dar si cu abilitati tehnice bune; iar Toto venea chiar de la Reading pentru inlocuirea lui Benalli, plecat in vara la Barcelona pentru 23 de milioane, la doar un an dupa ce il transferasem. Ambii veneau in vederea intaririi lotului pentru putin sub 30 de milioane.

Tello_winter_2035_transfer.jpg

Daca in Liga Santander si Copa del Rey lunile ianuarie si februarie au dat certitudinea ca nu vom mai avea niciun cuvant de spus in castigarea trofeelor, un meci bun pe Metropolitano cu PSG ne-a pus intr-o lumina buna din nou, in UEFA Champions League. Desi terminasem grupa neinvinsi, Spurs ne-a luat fata castigand toate meciurile in afara egalurilor cu noi si ne-au trimis in urna a doua. Cu toate astea, am trecut de multi-milionarii din capitala Frantei si urma sa intalnim in sferturi, la fel ca anul trecut, Schalke 04.

sch2.jpg

Ei bine daca anul trecut nu am avut emotii prea mari impotriva lor, anul acesta Schalke ne-a batut 1-0 pe teren propriu, iar in retur am fost la un gol distanta de eliminare. 'Stancile' din aparare au fost insa de neclintit dupa ce Malerba a iesit la rampa cu doua goluri superbe si ne-au dus in semifinale.

Claudiu Niculescu luase controlul celor de la Borusia Dortmund si reusea o performanta extraordinara inca de la primul sezon ducand echipa in ultimele 4 in UEFA Champions League. Ziarele romanesti prefatau astfel un duel inedit in semi-finalele UEFA Champions League.

libertatea_claugol.jpg

UCL_Semi_clash_vs_Niculescu_BVB.jpg

Desi in meciul tur echipa lui Niculescu a stat bine din punct de vedere tactic, ca si in meciul cu Schalke, Malerba a marcat golul victoriei pe Wanda Metropolitano si urma sa jucam a doua finala consecutiva de UEFA Champions League. Desi Claudiu a iesit in presa spunand ca nu stim sa jucam fotbal spectaculos, tocmai cu aceasta practica inestetica i-am neutralizat si am reusit sa ii eliminam.
Daca anul trecut trecusem tot de Schalke in sferturi, anul acesta trecusem in semifinale, in loc de Leverkusen, de Dortmund-ul lui Niculescu. In finala urma, din nou, sa intalnim o echipa din Regatul Unit al Marii Britanii - de data aceasta Manchester United. Diavolii Rosii erau acum condusi de italianul Gennaro Gattuso, cel care preluase conducerea dupa mandatul aproape interminabil 20 de ani al portughezului José Mourinho.

sch3.jpg

Dupa o semifinala, asa cum am obisnuit, nespectaculoasa, am adus la Madrid un al doilea trofeu suprem european in doi ani consecutivi. Borussia Dortmund-ul lui Niculescu nu a putut gasi golul in dubla cu noi, iar daca echipa lui Luis Aragonés nu castigase nimic in ciuda dominarii continentale a anilor '70, si echipa lui Falcao formata de Cholo 40 de ani mai tarziu a castigat doar doua Europa League, echipa noastra, cu Malerba si Arqueros in prim-plan, a reusit pe langa castigarea trofeului suprem UEFA Champions League de doua ori consecutiv!

UCL_Final.jpg

Daca anul trecut cota noastra la casele de pariuri in UEFA Champions League fusese de peste 50, anul acesta cota nu ne fusese scazuta prea mult cu toate ca reusisem ridicarea trofeului in sezonul precedent. Dupa o finala neutralizata excelent pe plan defensiv, in care dupa marcarea golului din debutul extra-time de catre Arqueros am inchis toate spatiile englezilor in forcingul lor ofensiv, am reusit sa castigam al doilea trofeu major pe plan european.

La nici douazeci de ani de la realizarea lui Zinedine Zidane de a ridica trofeul suprem doi ani la rand cu Real Madrid, am reusit egalarea performantei marilor rivali. Toate tabloidele europene titrau astfel unul si acelasi lucru: "Atletico Madrid, the best team in Europe!"

UCL_2nd_in_a_row_Cholo.jpg

Desi United, cu Mourinho la carma, castigase trofeul in 2032 si 2030, echipa condusa acum de Gattuso a dezamagit in finala impotriva noastra si nu a produs niciun "element surpriza". Dupa 0-0 in timp regulamentar, extrema dreapta Arqueros a gasit buturile englezilor si am reusit sa aducem trofeul "acasa". De la castigarea in premiera de anul trecut, atat pentru mine ca antrenor, cat si pentru club, am reusit pastrarea in mod inedit al doilea an consecutiv.

UCL_Review.jpg

Miltoft castigase cel mai bun portar al anului 2034, si, ei bine acesta a pastrat suprematia celui mai bun portar al lumii prin castigarea trofeului de cel mai bun portar al sezonului in UEFA Champions League. Trofeul pentru cel mai bun fundas al competitiei a ramas in vitrina aceluias Resodihardjo, jucator care il castigase si anul trecut, fiind urmat in clasament de colegul din defensiva Favio Amoa. In linia de mijloc castigatorul de anul trecut Bemejo nu a mai reusit pastrarea trofeului si din echipa noastra doar Arqueros a putut intra in top ocupand locul doi. Leo Malerba a ocupat si el locul 3 in topul atacantilor.

UCL_Awards.jpg

Desi am fi asteptat mai mult, poate, din competitiile interne, succesul pe plan continental a facut ca sezonul sa fie considerat o noua reusita. La doar doi ani si jumatate dupa venirea mea in functia de antrenor al clubului, am reusit castigarea a 8 trofee - un Campionat, doua Cupe ale Spaniei, o Supercupa a Spaniei, doua Champions League-uri,  o Supercupa a Europei si un Campionat Mondial al Cluburilor.

season_review.jpg

Cu toate ca locul din campionat nu a fost tocmai o mandrie a fanilor, clasarea peste rivalii de la Barcelona a facut ca cele 69 de puncte acumulate de-a lungul sezonului sa fie considerate "suficiente" inca dinaintea castigarii trofeului european. Desi Los Colchoneros nu s-a batut in niciun moment la castigarea titlului, echipa lui Enescu a castigat lupta pentru locurile de Champions League cu 3 etape inaintea terminarii campionatului.

Final_Sez.jpg

Dupa trofeele de cel mai bun portar al anului 2034, dar si al sezonului CL, Miltoft a castigat si Trofeul Zamora ridicandu-si astfel cota cu atat mai mult si devenind, poate, cel mai bine cotat portar al momentului la doar 24 de ani. Arqueros, la doar doi ani dupa venirea la club, devenea cel mai bun jucator din Liga Santander desemnat de catre Don Balón. Desi cotidianul "mascarici" era in continuare luat in seama mai putin de catre mai marii cunoscatori ai fotbalului, spaniolul Arqueros confirma inca odata ca isi merita suma extravaganta platita celor de la PSG pentru serviciile sale in urma cu doi ani.

Final_sez_trophys_La_Liga.jpg

Link to comment
Share on other sites

************************************************************************************************************************************************************************

As vrea sa pot edita ultima postare - din pacate dupa cum stiti, nu se poate - pentru ca jumatate din aceasta ultima postare am scris-o intr-o stare, sa-i zicem foarte avansata de ebrietate, dupa cum se poate observa :)) In alta ordine de idei, nu am sa ma mai joc la fel de mult FM pentru ca nu mai am timp, dar as vrea sa continui cariera cu postari mai rare si care se desfasoara pe o perioada mai scurta de timp.

************************************************************************************************************************************************************************

 

BILD.jpg

 

Dupa 3 ani in care am luat cam toate trofeele posibile cu Atlético - Liga Santander, doua Copa del Rey, o Supercupa a Spaniei, o UEFA Champions League, o Supercupa a Europei, un Campionat Mondial al Cluburilor, si am incununat mandatul cu o a doua UEFA Champions League - era timpul sa fac urmatorul pas in cariera.

Cu toate ca atat la Reading cat si la Atlético am depasit orice asteptare si aveam puteri depline asupra oricarei decizii, intotdeauna mi-au placut provocarile noi, iar oferta primita dupa incheierea sezonului mi-a starnit din nou entuziastmul. Tocmai echipa mea de suflet de pe batranul continent ma gasea drept solutie in incercarea de a domina din nou Europa. Bild si Kicker notau astfel trecerea mea la carma echipei Bavareze.

1_childhood_dream.jpg

"Un vis devenit realitate" se numea noul capitol din cariera, Bayern fiind echipa pe care am sustinut-o inca de cand eram mic copil si ma uitam pe Pro TV, in '98, la thrillerul cu Manchester United din finala Ligii Campionilor.

Fotbalul din era Heynckes m-a socat prin frumusetea ofensiva, apoi sedintele de antrenament ale lui Pep vizionate pe YouTube au fost materialul principal din care am invatat meseria inca dinainte sa ma apuc de antrenorat, iar fularul cu Bayern primit cadou inca de la 25 de ani l-am scos intotdeauna atunci am urmarit un meci important al echipei.

2_enescu_living_the_dream.jpg

Am iubit intotdeauna filosofia de transferuri a celor din conducerea lui Bayern, cu achizitii meticuloase si jucatori indelung urmariti care se pliaza perfect pe stilul echipei. Apararea a fost mereu un punct forte al echipei, avand mereu portari si fundasi de top, inca de la Kahn - Lucio sau Neuer - Hummels, dar si un punct forte al meu; abilitatea mea de a avea o asezare defensiva foarte bine pusa la punct era deja cunoscuta in intreaga lume, si astfel ma pliam perfect cu cerintele conducerii.

2_fav_club_Enescu.jpg

 

************************************************************************************************************************************************************************

 

Tocmai ce am facut majoratul de la inceperea carierei si tocmai am semnat dupa cum vedeti cu Bayern. Pentru ca deja pana si multi dintre regenii de care m-am atasat oarecum (Saidi, Nebai, Benko, etc.) mai au putine sezoane pana la retragere, iar aproape toti teenagerii din RL sunt cel putin veterani, incerc sa ofer o noua alternativa continuarii story-ului, asa ca astept pareri. Am pentru voi doua variante pentru si am sa va rog sa votati in poll, dupa preferinta:

  • Prima varianta e sa continui cariera asa cum e, sezonul 2035/2036.
  • Incerc o varianta distopica, cu Alexandru Enescu la 45 de ani, exp. Sunday League cu Licenta Pro, la Bayern 2017/2018, pentru a avea parte de jucatori reali.

https://linkto.run/p/KSHCF07B

 

P.S. Intentionez sa fac poll-uri cu voi si pentru eventuale transferuri in cazul in care voi continua cariera cu jucatori reali, din moment ce nu am jucat FM18 pana acum cu exceptia acestei cariere, iar atunci cand am ajuns pentru prima data in Premier League deja wonderkizii devenisera jucatori world class.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Mi-ar placea sa te vad antrenandu-i mai degraba pe Muller si compania decat pe regeni, dar, in acelasi timp, nu as da cu piciorul unei cariere asa frumoase ca pana acum. Poti sa incerci tu in paralel sa vezi care-ti place mai mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy