Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FC Romania catre Premier League


geo007ro

Recommended Posts

16 august 2025, Turf Moor, primul meci in Premier League pt. FC Romania. Un meci greu, în compania echipei locale Burnley, ocupanta locului 14 de anul trecut.

minutul 6, scapam pe contra, Burchi face ce stie mai bine...1-0

20180712203206_1.jpg

min. 25, gazdele egaleaza...pffff, ma preseaza rau

min. 62, din pasa noului venit Nunez, Dragne marcheaza pt 2-1

20180712203655_1.jpg

Recunosc ca in ultimele minute i-am pus pe 2 linii, dar ne-a iesit. FC Romania obtine 3 puncte. Am suferit mult, am fost dominati de o echipa modesta a campionatului. Lupta va fi teribila.

20180712204146_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply
1 hour ago, halandala said:

Felicitari, @geo007ro pentru promovarile reusite si sa duci FC Romania in fruntea UK.

 

P.S. Am avut niste emotii, am crezut ca Dragne e de fapt Dragnea...zic, ma, da-o naibii de treaba, nici aici nu scapam de mustacios!

Multumesc pt felicitari.  Numele nu imi e nici mie drag, dar e cel mai bun atacant al meu. Cred ca, pt prima data de cand joc FM, voi pune nickname unui jucator 🤪

L-am redenumit asa:

20180712234003_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Greu tare in Premier League, dar ultimele 3 etape m-au scos. Sunt pe un multumitor loc 8, dar nu am jucat cu nici o echipa serioasa. Dragn...scuze...Insigne ma scoate la multe meciuri. Ne-am mutat pe noul stadion. Am facut scandal managementului si am mai primit 40 miliane la transferuri. Deasemenea bugetul de salarii l-au marit cu aprox 50%, la aprox. 600k pe saptamana. 

20180713184053_1.jpg

20180713212704_1.jpg

20180713212717_1.jpg

Echipa are mare nevoie de fundasi centrali, deja am acontat 2, care cred ca vor ajunge staruri.

20180713214403_1.jpg

20180713214410_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Portughezul costa 10 mil, brazilianul 5 milioane.  Imi plac jucatorii cu determinare mare, de preferinta sa fie profesionisti. Degeaba ai talent daca esti neprofesionist sau daca ai low determination. Cum in echipa nu am jucatori experimentati, nu risc si nu cumpar astfel de jucatori.

Mourinho tocmai a scapat de o bataie pe Romania Stadion.

20180713220024_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si prima jumatate a campionatului a trecut. Stau excelent, la jumatatea clasamentului, fiind aproape de cele 40 de puncte, ce ar trebui sa ma salveze de la retrogradare. Am pierdut cateva jocuri, am riscat pe final mult si am primit goluri decisive (cu Newcastle, Stoke / acasa si Southampton in deplasare), asa ca m-am linistit cu tactica de a ataca pe final. Am batul Man. City nu cu sansa ci i-am dominat fizic. Mi-am pus jumatate de echipa sa se odihneasca 3 zile, intrucat am avut meci in aceeasi zi si urma meciul cu ei. Am anticipat ca vor fi obositi (eu am dat rest la jucatori, ei cu siguranta nu). Astept achizitiile si cine stie ce se va intampla in retur.

20180714152047_1.jpg

20180714152620_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Suntem in luna aprilie, dupa ultima etapa tocmai am scapat de retrogradare matematic. Mi-as dori foarte mult sa ajung pe locul 7, e o diferenta de doar 4 ouncte, dar sunt multe echipe masate in cateva puncte. Locul 7 asigura Europa League (in functie de mai multi factori).

20180715134903_1.jpg

Urmeaza un meci foarte important, cu LEicester, in semifinalele FA Cup.  In celalalt meci joaca Stoke cu Man City. Ar fi fantastic sa merg in Europa. Asta e telul pentru finalul campionatului.

Suntem in finala FA Cup!!!

20180715140326_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Îmi era groază de finala cu City? După ce în ultima etapă m-au batut cu 3-2 (deplasare, eu cu un om in minus din min. 60). Iată ce s-a intamplat:

Am lasat tactica normala, 5-3-2, dar am pus pe contra, sa vad cum se misca....si contra a fost:

20180716003458_1.jpg

Același Tranum, min. 61, tot pe contră:

20180716003515_1.jpg

Și ghici cine urmează? Nu e Dragn...pardon, Insigne (l-am imprumutat 6 luni), ci acelasi Tranum, in min. 83

20180716003547_1.jpg

el este Tranum, luat ieftin de la FC Copenhaga (vreo 3 mil. Euro)

20180716004656_1.jpg

FA Cup !!!

20180716003756_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Primul an in Premier League pt FC Romania. Gândesc de la inceput să scap de retrogradare și să fac o figura frumoasă in Cupa Angliei. Am intrat tarziu, in ianuarie in aceasta competiti, un meci de rutina cu Peterborough, din liga a 3. Bag cateva rezerve si am ocazii cat un campionat intreg.

20180716205623_1.jpg

Turul 4 ma duce pentru un prim meci la Bolton. Am incredere in baieti, bag vreo doua rezerve si dupa primul sfert de ora ma trezesc cu un 0-2. Stop moltoare, s-a terminat cu joaca, pun baietii ofensiv, trag tare si egalez in repriza a doua, urmând să jucam un deciziv pe Romania Stadium. In retur las joaca si le dau cu terenul in cap

20180716205642_1.jpg

20180716205700_1.jpg

Turul 5 ne aduce pe terenul propriu o echipa de Liga a 3 a, Crawley Town. Linistit, bag rezerve la greu, ocaziile curg...dar atacantul meu central e dat afara in prima repriza. Nu imi fac griji, imi trece gandul de a da caruta de goluri, fiind multumit cu o victorie la limita. Era o singura problema: nu reuseam sa marchez. Se termina 0-0. Imi zic ca se mai intampla, jocul nu e chiar matematica exacta si astept returul, in speranta ca atunci sa dezlantui formea mea ofensiva, precum in meciul retur cu Bolton

20180716205714_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si vine returul. Selectez o echipa mai puternica, doar vreo 2 rezerve, dar oricum cu mult peste nivelul echipei pe care o intalneam. Timpul trece, ocaziile curg...intram cu 0-o la pauza. Deja eram ceva dezamagit, ma asteptam la multe goluri, atacam si luptam....dar nu marcam. Ba mai mult, in min. 69 (🤔), scapa gazdele si 0-1....la una din putinele ocazii cand trec de centrul terenului. Schimb tactica total, trec totul pe atac, dar parca nimic nu se intampla. Mai scot un fundas, mai bag un atacant...minutele trec, de imi vine sa arunc laptopul intr-un colt al camerei pentru mult timp, ca si asa mi-am luat PS 4 de o luna dar doar am facut cont pe el....si asta e..lasam FM ul pana apare urmatorul. In min. 89 iarasi trec gazdele de centru, dar un fundas de-al meu respinge puternic in fata, pe partea dreapta, de unde minge la intalnire pe careul lung si noul baiat Cristaldo aduce izbavirea. 1-1 si scap de umilinta...Peste numai 2 minute, acelasi Cristaldo e secerat in careu si lovitura de la 11 m, fac 2-1...Doamne, ce ne-a trecut glontul pe la ureche. 

20180716205731_1.jpg

Sfertul de finala ne duce aproape, in Londra, unde 5000 de fani romani asteapta o minune. Minune care a venit, dupa un meci greu. Am avut 2-0 dupa primele 45 de minute....dar am tremurat pe final. Traiasca omul meciului, portarul nostru. HAi Romania!

20180716205746_1.jpg

Au urmat meciurile cu Leicester in semifinala (3-1) si marea finala cu City (3-0). Am avut mare sansa sa le joc pe amandoua acasa, altfel cu siguranta altele erau rezultatele.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Muttley said:

Ciudat. Stiam ca semifinala si finala se joaca pe teren neutru, si aproape imposibil ca o finala de FA Cup sa fie pe un stadion de 12.5k locuri.

Nu ma plang. Cine stie de ce a fost asa? Poate pt. ca am jucat toate meciurile (si) in deplasare. Am patit de multe ori ca finalele sa le joc pe teren propriu si in alte salvari.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, geo007ro said:

Nu ma plang. Cine stie de ce a fost asa? Poate pt. ca am jucat toate meciurile (si) in deplasare. Am patit de multe ori ca finalele sa le joc pe teren propriu si in alte salvari.

Eu niciodata, dar cred ca tu esti super norocos. Si promovari an de an, finale pe teren propriu, trofee, regeni super buni inca din ligile de jos... Sau doar super bun la FM. :)

Link to comment
Share on other sites

Am pierdut Comunity Shield cu Man. Utd (2-3). Am egalat in min. 89 de la 0-2 dar am primit gol imediat. Mari achizitii nu am facut, doar un mijlocas central brazilian, tanar, ce va creste cu siguranta. Turul campionatului a fost cam la fel precum anul trecut, sunt la mijlocul clasamentului. Jucatorii doriti nu prea vor sa vina si in lipsa unora fff buni, nu mai fac alte achizitii. In Europa, grupa cu Zenit, Omonia si Ac Torino...ce pot spune decat victorii pe linie. In urmatorul tur merg la Roma, sa dau de pamant cu "iibiancocelestii". Daca am sansa, pot merge pana in finala. 

Am luat un fundas central rus, am spart banca cu el, dar are doar 18 ani si pare a fi o viitoare legenda. Am dat vreo 40 mil. Sper sa merite. Deasemenea am mai ochit un mij defensiv extraordinar. Profit de clauza de reziliere si il iau cu 19 mil din Brazilia.

On 7/17/2018 at 10:52 AM, Muttley said:

Eu niciodata, dar cred ca tu esti super norocos. Si promovari an de an, finale pe teren propriu, trofee, regeni super buni inca din ligile de jos... Sau doar super bun la FM. :)

Am avut mare sansa cu tinerii din academie. Ei au adus bani multi din imprumuturi si unii au ajutat prin prestatia din teren. Dar in Championship si Premier League sunt balast toti. Ma bazez doar pe portarul roman, restul vand tot. Dar pe parcursul timpului s-au bagat bani in tineri, in conditiile de antrenament si toate cele. Oricum faceam rost de tineri foarte buni de la echipe low profile inca din regen day, dar faptul ca au fost generati de Academia mea, m-a scutit de mult timp pierdut pt cautarea lor.

Link to comment
Share on other sites

On 7/17/2018 at 2:54 PM, Octavian said:

Felicitari pentru locul ocupat si pentru cupa. Sa vedem ce o sa faci in Europa

Cred ca pot merge pana la capat daca nu dau de echipe din top 10, gen Real, Bayern, Man. Utd, City. Nici nu m-am uitat sa vad ce echipe sunt in competitie. Orice ar fi, tragem tare si ne luptam.

In Carabao Cup urmeaza sa joc prima semifinala acasa,cu Everton, echipa care a investit cateva sute de mil pe jucatori. Nu degeaba sunt pe locurile de Champions League.

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, Alec said:

L-au gasit la parada londoneza pe Julio? :clapping:

Pedro-Julio-SerranoIS.jpg

Se plangeau baietii prin vestiar de el si a mai si fost vazut la parada gay. Nu am avut de ales. L-am vandut imediat. Si ii placea foarte mult marcajul om la om, desi juca mijlocas....:)))

Dar problema cea mai mare nu a fost ca facea marcaj om la om...dar o facea si coechipierilor...si nu numai pe terenul de joc..:)))

Link to comment
Share on other sites

20180720231739_1.jpg

Luat in vara de la Botafogo pe 7,5 mil

20180720231748_1.jpg

Cea mai buna achizitie din iarna si poate din istoria echipei.19 mil, din Brazilia. Era dorit de toate fortele Europei, dar eu am facut oferta in afara perioadei de transfer, atunci cand celelalte echipe sunt mai low cu achizitiile.

20180720231758_1.jpg

Si rusul meu de 40 milioane, de la FC Krasnodar. Din experienta celorlalte salvari, Krasnodar da super fundasi si am mai facut o tranzactie asemanatoare in alt joc. 

Vis a vis de aceasta idee, am observat ca anumite echipe, in anumiti ani, dau cam acelasi profil de jucatori (aceiasi ani, jocuri diferite, regen asemanatori). Sau poate sunt doar coincidente. O sa urmaresc in continuare aceasta idee.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy