Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


FC Romania catre Premier League


geo007ro

Recommended Posts

Dupa multi ani in care am castigat tot in Romania cu Otelul Galati, inclusiv Liga Campionilor de 3 ori consecutiv (sâc Zidane!!!), am decis ca e momentul sa incep ceva complet nou. Cum nu imi e drag sa aleg echipe din primele ligi ale campionatelor puternice...bag patchul englez si incep cariera la FC Romania, in Liga a 9 a engleza (asa am verificat ulterior pe net, caci configuratia ligilor nu o stiu inca). Surprindere totala, pe langa faptul ca jucatorii sunt toti romani, sunt cu mult peste liga in care se afla.  Partea nasoala este evident ca nu ii pot tine pe toti, la inceput toti amatori, semneaza part time, dar nu imi permit sa ii tin pe toti. Asa ca pana la jumatatea campioantului, jumatate de echipa pleaca in ligi superioare, gratis. Evident ca e vorba de jucatori esentiali. Campionatul decurge cat se poate de bine, sunt pe primul loc la mare distanta, am pierdut doar 2 jocuri si am si un egal, jocuri pe care le am dominat de la un capat la celalalt, dar ..deh...fotbalul nu e matematica. Particip in campionat, sunt bine de tot si doua cupe locale, pe care cred ca le voi castiga fara mari probleme. In Cupa Angliei am ajuns pana in turul 1, unde am dat de o echipa de Liga a 4 a...care mi a dat un scurt 3-0 si m am linistit cu ideea de a prinde una de primele doua ligi si sa umplu stadionul. Evident ca am jucat in deplasare, sa fie mai simplu cuminteala. Deranjant e ca nu am suporteri de loc, nici macar rudele fotbalistilor nu vin la meciuri, am doar 20 spectatori in medie (pfff). Bani nasol de tot. Sper ca odata cu promovarea in Liga 8 sa se mai miste lucrurile. Jucatori am luat si de alte nationalitati, nu doar romani.

34266608_2107925525909050_3880328576263782400_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Nu iau doar jucaatori romani, ca nu promovez mai sus de Liga 5 in veci. Jucatorii romani nu sunt generati de joc, pentru ca nu am adaugat nici o liga romaneasca. Si eu ma axez exclusiv pe tineri. Iau jucatori cat pot de tineri, liberi de contract. Academia proprie nu ma ajuta deocamdata, am cerut dezvoltarea ei, dar e saracie mare. Jucatori peste 20 de ani nu iau decat daca este absolut necesar. O sa revin cu noste posturi.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am scris si mai sus, am promovat fara probleme, aproape am batut recorduri dupa recorduri in Liga 9. Mare surpriza am avut de la academie, care mi-a dat doar jucatori romani, printre care si cel de mai jos, care se anunta jucator cu potential chiar de Premier League. Bugetul de salarii este tot foarte jos, dar sper sa scap de balast si sa tin doar ce imi trebuie. Ma axez exclusiv pe tineri, sub 20 ani, cei mai mari sunt doar pentru a creste in valoare lotul. Am dat multe amicale in presezon, sa castig ceva banuti de pe urma lor. Meciuri vor fi cu Aston Villa si Brigton ... cred ca imi vor da cu terenul in cap, dar castig cam 6 k de la meciurile astea...bani cu care sper sa trec pe plus la buget. Anul trecut am fost pe minus cu 50k. Sper sa fac echipa profesionista cat mai curand.

34071665_2108954249139511_9184310911320457216_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dap, in 9 meciuri, a dat 10 goluri.Mai am vreo 3 jucatori, tot care sunt in jurul primei echipe, dar sunt mai mult backup players. Sper sa mai creasca. Neaparat tre sa devin profesionist, ca tinerii sa creasca mai repede. Am scapat de meciul cu Villa doar cu un 0-3, dar mi a dat Burnley un 8-1 de nu m am vazut. Aceste amicale imi aduc cam 20k, nu 6 cat am scris mai mult, deci se merita. O sa pun cateva amicaluri cu tineretul pentru a obtine victorii si a creste moralul, ca altfel e jale.

34305382_2108954429139493_9070487118265974784_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

In urma marilor amicaluri din vara, am castigat vreo 100 k per total, boardul fiind de acord sa imbunatateasca in juniori. Nu mai cheltui nimic, toti bani ii tin sa fiu pe plus, ca sa cer sa devenim profesionisti. Evident ca am antrenori la toate categoriile, incerc sa balansez si aici cate ceva. Dupa cateva etape din liga 8, mai pun ceva posturi. Deocamdata sunt f multumit.

Link to comment
Share on other sites

Toate bune in noua liga. Alta este joaca. Altele sunt rezultalele. Domin la greu, am super posesie dar e mult mai greu. In FA cup meci cu echipa de liga a 5 a...evident tot in deplasare. Amicalurile din presezom m-au ajutat mult de tot. M am desteptat si cu foto, deci iata-le:

meciuri.png

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg urmatorul aspect si nu e doar din salvarea aceasta, ci de cativa ani (reali): conduc la pauza, sunt peste ei rau de tot, marchez 2,3,4 goluri pana in pauza. Dupa pauza jocul parca ia alta intorsatura, nu imi mai iese nimic. Abia daca mai marchez o data, dar sigur si adversarul o face si el. Prea se schimba datele dupa pauza. Inteleg ca jocul schimba tactica si incearca sa o anuleze pe a mea, dar totusi la  unele meciuri era diferenta prea mare. In unele jocuri am lasat aceeasi tactica....nu am mai avut acelasi succes. In altele am schimbat, din pasa directa, in retain ball, din pasa pe benzi in pasa direct in careu, cu centrari mai rapide si tot felul de combinatii. Degeaba. A doua repriza e un bluff in 80% din cazuri (asta doar daca vine dupa o prima repriza excelenta). La fitness stau bine, am antrenori, sunt foarte atent si la chestiunile astea. Exemplu ultimul meci: trei goluri in prima repriza, doar unul in a doua, dar repriza dominata de adversari. La pauza sutasera doar o data la poarta.

20180605002820_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu cred ca e vorba de concentrare jucatorii se relaxeaza si asta e si normal la 3-0 la pauza joci altfel nu mai joci ca la 0-0  plus de asta vezi ca din 4 suturi pe poarta ai 4 goluri ca joc intre fc romania si st,ives town nu e mare diferenta doar ca tie ti au intrat 4 din 4 😍

Link to comment
Share on other sites

Pai exact asta spun, in prima geniali, in a doua cam tufe. Meciul asta nu e un exemplu chiar bun, dar pana la pauza aia nu facusera nimic. Si nu aparea ca sunt plictisiti sau din alea, ii incurajez, trag de ei, ii cert, ei apar motivati mai tot timpul jocului, dar tot nu mai iese. Sunt resemnat in chestiunea asta. Iata un exemplu mult mai bun:

20180605215018_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu stiu ce sa zic nu prea am patit asa ceva am patit sa conduc si sa iau bataie sau sa fiu egalat pe final dar nu sa cada asa in a doua repriza poate nu sunt concentrati totusi antrenezi in liga a 9 a a 8 a in  anglia ...sau poate forma fizica .. cum termina meciul ? daca poti sa faci un print

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy