Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


O tactica buna pentru liga a doua ?


mihailunca

Recommended Posts

eu imi fac tactica in amicale. depinde de cum vrei tu sa joci, daca iti faci tactica dupa jucatori sau iti aduci jucatori in functie de tactica pe care o abordezi(mie imi place sa construiesc echipa in jurul tacticii mele si nu invers). ai flancuri de viteza? ai jucatori creativi in mijloc? atacantii? flancurile din aparare?

btw cred ca ai gresit sectiunea in care ai postat

Link to comment
Share on other sites

In general cu cat jucatorii sunt mai slabi eu merg pe tactici de baza, chiar si demodatul 4-4-2 si fara prea multe instructiuni. Prin ligile inferioare nu prea ai calitatea de a implementa fantezii tactice. Dar cum ti-a zis si Roby, ai doua optiuni: sa alegi tactica functie de jucatori (mai simpla) sau invers (caz in care sa faci overhaul complet la lot). Eu am promovat de doua ori din Liga 2 folosind 4-1-2-3 DM wide si 4-2-3-1. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Muttley said:

In general cu cat jucatorii sunt mai slabi eu merg pe tactici de baza

din acest motiv am incercat sa implementez un joc de pase scurt la un tempo scazut. imi place sa fac pressing dar avand in vedere calitatea jucatorilor, nu cred ca ar merge prea bine asa ca il las pe sometimes. apararea deep down si tighter marking mi-au garantat un numar foarte mic de goluri primite, retain possesion imi aduce cam 60% aproape meci de meci iar work the ball into box ma ajuta sa finalizez, jucatorii neavand un finishing stralucit iar despre long shots nu are rost sa discutam... 

@mihailunca sper ca te-am putut ajuta.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Roby said:

din acest motiv am incercat sa implementez un joc de pase scurt la un tempo scazut. imi place sa fac pressing dar avand in vedere calitatea jucatorilor, nu cred ca ar merge prea bine asa ca il las pe sometimes. apararea deep down si tighter marking mi-au garantat un numar foarte mic de goluri primite, retain possesion imi aduce cam 60% aproape meci de meci iar work the ball into box ma ajuta sa finalizez, jucatorii neavand un finishing stralucit iar despre long shots nu are rost sa discutam... 

@mihailunca sper ca te-am putut ajuta.

Aceasta a fost tactica folosita in liga a 3 a 

Fără titlu.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Jocul a depasit de foarte multe editii faza la care downloadai o tactica si rupeai norii, asta e marele plus pe care l-a adus FM in ultimii ani in opinia mea.

Daca jucati FM inseamna ca va si uitati la fotbal, invatati ce fac instructiunile alea toate, si TIs si PIs, si folositi-le in avantajul vostru, in functie de lot, valoarea lui in comparatie cu celelalte echipe din divizia in care sunteti, puncte forte/puncte slabe etc. Sunt atatea variabile in FM si in timpul unui joc incat daca nu stiti cum se creeaza o tactica degeaba jucati, la fel si daca folositi tacticile altora.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Eu unul am căutat foarte mult în primul sezon o tactică bună. Și, de atunci, nu am mai schimbat-o. Am luat-o eu de la 0, cu ce putea echipa atunci. Nu am avut wingeri, și am jucat cu nucleu central. Dacă vrei, îți pot trimite o poză.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, mihailunca said:

Aceasta a fost tactica folosita in liga a 3 a 

Fără titlu.png

incearca cu closing down sometimes, nu cred ca jucatorii tai sunt destul de buni. pass into space eu il foloseam la Wolves, dupa promovare, cand mi-am construit un lot cu care am terminat pe 4 si am castigat 4-0 primele 2 meciuri de UCL cu Milan si Koln, 5-0 vs Spurs si multe alte rezultate bune(momentan e pe hold salvarea). Nu cred ca am inceput nici un meci cu attacking, nici macar contra echipelor mai slabe decat mine. Standard si schimbi pe parcurs, daca crezi ca nevoie. play out of defence daca ai fundasi centrali cu passing si tehnica buna, BPD chiar, iar la tine nu cred ca e cazul. Sfatul pe care ti-l pot da este sa joci cu o tactica cat mai simpla, in special cand antrenezi echipe slabe. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ita said:

Jocul a depasit de foarte multe editii faza la care downloadai o tactica si rupeai norii, asta e marele plus pe care l-a adus FM in ultimii ani in opinia mea.

Daca jucati FM inseamna ca va si uitati la fotbal, invatati ce fac instructiunile alea toate, si TIs si PIs, si folositi-le in avantajul vostru, in functie de lot, valoarea lui in comparatie cu celelalte echipe din divizia in care sunteti, puncte forte/puncte slabe etc. Sunt atatea variabile in FM si in timpul unui joc incat daca nu stiti cum se creeaza o tactica degeaba jucati, la fel si daca folositi tacticile altora.

TIs si PIs = ? 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy