Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[ro][CSM Dacia Orastie] - 0 to Hero


Roby

Recommended Posts

CSM Dacia Orăștie

Stadion.png.91cc81e4d54028f0de67c475ea3a3f8b.png

 

Dupa ce o mare parte din copilarie mi-am petrecut-o pe stadionul din Orastie, la antrenamentele sau meciurile juniorilor grupei 96 ori privind echipa mare din "tribune" a venit si una dintre cele mai fericite zile din viata mea. Dupa ce in ultimul an, abia am scapat de la retrogradare, anul acesta am fost la un pas de a nu mai participa in Liga IV Hunedoara, primaria nedorind sau neavand fonduri suficiente sa sustina echipa, s-a pus problema neinscrierii echipei in campionat deci urmatorul pas era desfintarea. Acest lucru s-a intamplat in urma cu cativa ani dar datorita unor fosti juniori si jucatori ai echipei de seniori, echipa a revenit la viata. O echipa fondata in 1935, fara prea mari performante dar totusi o echipa de renume in judetul Hunedoara. Cea mai buna performanta a clubului a fost in 1975 atunci cand "generatia de aur" a Orastiei a castigat liga III-a ca mai apoi sa se claseze pe locul 11 in liga II.

 

5ac145162687b_Generatiadeaur.jpg.84d7f76bacf77dca8b2b940878197f54.jpg

 

Fiind un apropiat al clubului, nu puteam sa accept ca echipa sa dispara din nou asa ca dupa lungi discutii cu Emilian am decis sa inscriem echipa in campionat si sa incercam sa readucem la viata fotbalul din Hunedoara. Deoarece echipa a fost la un pas de desfintare, la club au mai ramas exact doi oameni. Patronul si Marian Baesu, un fundas central trecut prin liga II la Urziceni. Am jucat alaturi de el, acum este momentul sa il antrenez. Stadionul este unul mic, 1000 de locuri iar cat despre facilitati, nu are rost sa discutam. Nu avem nici macar grupe de juniori in momentul acesta. Imi propun sa alcatuiesc un lot echilibrat format atat din jucatori cu experienta in ligiile superioare cat si cu tineri care sa creasca alaturi de noi sau pe care sa ii vindem pentru a putea supravietui. Nu am nici un obiectiv setat de catre Emilian dar printre obiectivele mele personale se enumara si promovarea din acest sezon, chiar daca din grupa noastra in liga IV mai fac parte si echipe precum Jiul, Universitatea Petrosani sau CS Hunedoara. Urmeaza o perioada incarcata in care trebuie sa imi intregesc stafful si lotul dar si sapte meciuri de pregatire.

 

29 Mai 

 

Ajung la stadion, intru in biroul meu situat sub tribuna, cu laptopul si o ceasca mare de cafea in fata, pun mana pe telefon

-Alo? Andrei? ...

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Oare care Andrei? 

Va fi greu pana vei ajunge la Liga a II-a, vor pleca multi din jucatorii adusi. Viața în ligile inferioare nu e ușoară, ți-o spun în cunoștință de cauză.

mult succes!

Link to comment
Share on other sites

Este vorba de Andrei Pasculea, un baiat pe care l-am intalnit la cursurile de antrenori si care mi s-a parut solutia cea mai buna pentru postul de secund. Dupa ce i-am prezentat proiectul a fost mai mult decat fericit sa vina la Orastie, chiar daca contractul sau la fel ca si al meu si al tuturor celor din staff si lot este unul de amator. Practic, antrenam si jucam fotbal pe prime de 100-200 de lei la victorie. Impreuna cu Andrei am reusit sa alcatuim un staff decent, Alin Dinca este noul antrenor cu portarii, un antrenor trecut pe la U Cluj, devreme ce Caius Latea este antrenor general, acesta ocupandu-se alaturi de mine si Andrei cu antrenamentele pe care le vom sustine probabil de doua sau trei ori pe saptamana. Alexandru Bularda se va ocupa de recrutarea juniorilor in timp ce Denis Marghideanu ii va antrena. 

Emilian a fost mai mult decat fericit cand l-am anuntat ca imi doresc sa aduc cativa jucatori si pentru singura grupa de juniori pe care ne permitem sa o avem in momentul acesta la u19. 

Marius Plisca, fost jucator la UTA Arad si secund la Pecica in Liga IV Arad a acceptat postul de Director sportiv, acesta urmand sa ma ajute in cautarea jucatorilor pentru echipa de seniori si cea de juniori, Eugen Zalati, Alexandru Bozian si Vasile Rupa urmand sa fie scouteri echipei, lucru nu prea des intalnit in ligiile inferioare din Romania. Vasile Rupa, 38 de ani, vine ca jucator/scouter, un mijlocas polivalent care in trecut a jucat pentru Corvinul si Resita in liga secunda. Sper ca experienta lui in ligiile superioare sa ne ajute. 

Virgil Musta si Emil Ciocirla sunt ultimele doua achizitii in staff, Andrei convingandu-i sa acopere posturile de medici.

Un staff format din 9 oameni, nu cred ca sunt multe echipe in grupa noastra cel putin care sa aiba asa ceva. Sunt mai mult decat fericit ca Emilian a fost de acord pana acum cu tot ce i-am propus. Am realizat chiar si o zi de trialuri din care am adus cativa tineri iar pe restul ii avem in vizor pentru viitor. Din pacate nu am reusit sa gasim nici un club din ligiile superioare care sa doreasca sa contribuie la bugetul nostru anual cu o suma modica in schimbul dezvoltari jucatorilor lor. Evident. Ce dezvoltare la Orastie? 

Am trecut la treaba, eu, Andrei, Marius Plisca si cei 2 scouti, avem nevoie de jucatori. Dupa zile intregi de dat telefoane si urmarit rapoarte din partea celor 2, eu, impreuna cu Andrei si Marius, ne-am hotarat asupra jucatorilor care vor face parte din efectivul nostru pentru sezonul viitor. Sau cel putin pana cand o echipa o sa vina si o sa le ofere 300 de lei la victorie, sau 200 si un sac de cartofi. In fine.

Pe postul de portar am reusit sa convingem 3 jucatori. 

Marius Blaguescu, 19 ani - venit de la Soimii Lipova din Liga III, un portar care inca nu si-a facut debutul ca senior. Este un portar decent cu reflexe foarte bune

Marco Bota, 22 ani - trecut pe la Giarmata in liga III urmeaza sa fie probabil titular in sezonul ce urmeaza

Adrian Dumanica, 16 ani - L-am remarcat la ziua de trial, am discutat cu el si a fost primul jucator venit pentru grupa de juniori. Este tanar, promitator asa ca in caz de nevoie poate oricand sa faca pasul la echipa mare

Fundasi stanga urmeaza sa fie 

Cristian Gheban, 23 de ani - Vine de la CSO Faget, un fundas lateral cu o viteza excelenta, mai ales pentru nivelul asta. Din pacate asta e singurul sau atu.

Mihai Oprea, 29 de ani - a facut parte din lotul celor de la FC Arges in perioada 2002-2008 pe cand acestia erau in liga I, chiar daca n-a reusit sa bifeze nici o prezenta pentru acestia, a mai trecut si pe la liga II. Sper ca experienta acumulata alaturi de jucatorii de prima liga sa ne ajute

Vlad Alexandru si Ion Cretu, 16 ani - adusi in urma zilei de trial, vor face parte din lotul juniorilor. 2 tineri promitatori, in special Vlad. 

Pe partea dreapta ii avem pe 

Carlos Corduneanu, 17 ani - vine de la Ardealul, un tanar cu o viteza excelenta. Probabil urmeaza sa fie titular pe acest post. N-as vrea sa ii supar pe cei din clanul Corduneanu...

Valentin Manaila si Bogdan Puiu, 16 ani - acestia au fost semnati tot in urma zilei de trial, ambii o sa faca parta din lotul de tineret dar oricand pot ajuta si echipa de seniori. 2 tineri promitatori.

Adrian Rusu, 33 de ani - un fundas care poate juca atat banda dreapta cat si centru, trecut pe la Pandurii, FC Brasov, UTA si Rapid, cu prezente in prima si a doua liga. Un transfer reusit, sper. Probabil urmeaza sa joace pe postul de fundas central.

fundasi centrali ii avem pe urmatorii

Bogdan Lupu, 37 de ani - cu meciuri jucate la liga II si III, sper ca in sezonul ce vine, alaturi de Rusu sa fie stalpul apararii. Varsta inainta nu ma sperie deoarece oricum daca urmeaza sa promovam, asa cum ne-am propus, efectivul nostru urmeaza sa fie altul in Liga III. Sper sa ne ajute Lupu. Sau ar trebui sa ii spun nea Lupu? Avand in vedere ca diferenta de varsta dintre noi e de 16 ani 

Serge Nabeu, 23 de ani - un fundas central ivorian, cu calitati decente. Un backup bun

Marian Baesu, 28 de ani - despre Marian v-am spus, nu exceleaza la nici un capitol insa il vom pastra in lot pentru a suplini postul de fundas central in cazul in care Lupu sau Rusu vor suferi vreo accidentare.

Pentru postul de mijlocas defensiv ii vom aveam pe 

Silviu Tothazan, 25 de ani - trecut pe la CFR, Concordia, Farul si Sanatatea Cluj. M-a impresionat in primele antrenamente sustinute, urmeaza sa fie titularul de drept al postului 

Laurentiu Vaidean, 29 de ani - vine tot de la Sanatatea Cluj, fost coleg cu Silviu. Calitatile sale nu sunt cu mult sub cele ale lui Silviu asa ca urmeaza sa lupte daca isi doreste postul de titular

mijlocasi centrali si ofensivi ii vom aveam pe urmatorii 

Iosif Rotariu, 54 de ani - m-am gandit ca ar fi o lovitura de imagine sa il aducem pe domnul Iosif. Nu cred ca mai necesita vreo prezentare. Sper sa ne ajute sa ne indeplinim obiectivul in liga IV

Rares Moga, 23 de ani - trecut pe la Unirea Alba Iulia, un jucator foarte bun, tehnic, capabil sa paseze foarte bine, muncitor si destul de rapid. 

Marian Popescu, 23 de ani - un mijlocas central venit de la Brasov, cred cu tarie ca este printre cei mai buni pasatori din liga IV, daca nu chiar cel mai bun. Ma astept ca el si Rares sa fie decisivi.

Lucian Talpas, 24 de ani

Florin Maria, 28 de ani       

Stefan Ilies, 30 de ani

cei 3 urmeaza sa fie rezerve sau folositi in rotatie. 

pe flancuri ii vom aveam in efectiv pe 

Adrian Butura, 20 de ani - venit si el tot din liga IV, un jucator tanar cu viteza buna si cu abilitati excelente de a centra

Paul Tene, 26 de ani - trecut pe la U Cluj si Sanatatea, urmeaza sa ocupe postul de titular pe partea stanga

lupta pentru postul de titular pe partea dreapta se va da intre 

Marian Capatina, Catalin Crisan si Andrei Vasilichi, cei trei fiind cam la acelasi nivel. Urmeaza sa ne despartim de unul dintre ei in urmatoarea perioada, totul depinzand de cum se vor descurca in primele meciuri pe care le vom disputa

Adi Jipa, 16 ani - un tanar semnat in urma zilei de trial care urmeaza sa joace pentru gruparea de juniori

in atac ne vom baza pe 

Stefanita Stancu, 23 de ani - un produs al scolii de fotbal Gica Popescu, ne bazam pe el sa rupa plasele adversarilor.

Robert Bouros, 18 ani - venit din Serie C din Italia, un jucator promitator pe care pariez ca ne va ajuta foarte mult 

Andrei Stroe, 19 ani - un produs al Universitatii Craiova, Stroe este un atacant cu simtul portii bine dezvoltat si cu o viteza foarte buna

Alan Rodriguez, 18 ani - venit de la ilustra AC Milan, un spaniol promitator, semnat in special pentru echipa de juniori dar de la care ma astept sa faca pasul cat mai curand la prima echipa.

Dupa ce ne-am definitivat lotul, l-am rugat pe Andrei sa mai caute inca 4 echipe care sunt dispuse sa joace niste meciuri de pregatire impotriva noastra, deoarece diferenta dintre ultimul amical si primul meci oficial, in cupa Romaniei este destul de mare asa ca avem timp de inca cateva meciuri in aceasta perioada.

Atletic Bradu, International Balesti, Parangul Bumbesti-Jiu, Soimii Campia-Turzii, AFC Pianu, Unirea Nucet, Pandurii Bumbesti Pitic, Avantul Reghin, Sanatatea Cluj, Gloria Geoagiu si Csikzereda sunt echipele impotriva carora vom juca in aceasta perioada de pregatire.

Dupa discutii cu Andrei si stafful, ne-am hotarat sa abordam un 4-5-1 pentru sezonul ce vine, posesie, pase scurte, la un tempo scazut si intrari agresive. 

*stie cineva cum pot sa incarc imagini? am uploadat pe diferite site-uri dar cand dau paste linkului nu se intampla nimic iar ca sa atasez imi spune ca exista o limita.. help?*

8 hours ago, kevinluci said:

Oare care Andrei? 

Va fi greu pana vei ajunge la Liga a II-a, vor pleca multi din jucatorii adusi. Viața în ligile inferioare nu e ușoară, ți-o spun în cunoștință de cauză.

mult succes!

Imi doresc sa promovez cat mai repede. Sper sa fie totul in regula. Multumesc frumos :D 

Link to comment
Share on other sites

 

3 hours ago, kevinluci said:

eu site-ul asta il folosesc.

https://imgbb.com/

dau insert other media-insert image from url si cand dau insert mi se face rosu si nu se intampla nimic...

15 minutes ago, Andreims said:

Ai inceput frumos povestea.

Pare un lot destul de puternic pt liga 4 din descrierile tale, nu stiu cum stau celelalte echipe din liga cu tine dar probabil ca esti favorit

Succes

imi place sa joc tot timpul putin in avans iar mai apoi sa scriu, deci, pot sa iti spun doar ca am inceput foarte bine campionatul :D

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yonutz said:

Stefanita Stancu e foarte bun ca AF.bafta ai o echipa foarte puternica o sa promovezi fara probleme

este intr-adevar, cel mai bun atacant din lot si chiar printre cei mai buni din Liga IV Hunedoara. sper sa fie asa! urmeaza un update 

25 minutes ago, kevinluci said:

SPer ca tânărul Iosif Rotariu sa te ajute! E un jucator cu potential mare!

haha, e cel mai varstnic jucator pe care l-am antrenat vreodata la FM de cand joc :lol: urmeaza sa-l mai aducem si pe atacantul ala japonez 

Link to comment
Share on other sites

Perioada de pregatire a fost una satisfacatoare, sunt multumit de jocul echipei chiar daca in primele 2 amicale am remizat. Am incercat mai multe formatii si tactici si intr-un final am gasit tactica care cred eu ca ne va aduce succesul mult dorit.

amicale.png
 

Primul meci oficial din acest sezon a fost impotriva celor de la Jiul, in prima runda a cupei Romaniei. Tene ne-a adus victoria, 1-0 asa ca trecem mai departe. Poate sunt putin ambitios dar cred ca putem merge pana in finala si de ce nu, sa o si castigam! 

tactica.png

Emilian a fost de acord cu ideea mea de a incepe cursurile de antrenori, in consecinta clubul urmeaza sa imi finanteze cu aproximativ 1.2 mii de euro studiile in urmatoarele 8 luni. 

Septembrie

Septembrie.png

Chiar daca a fost o luna incarcata in care am disputat nu mai putin de 8 meciuri, baietii mei s-au descurcat fantastic! Dupa un 0-0 dezamagitor in prima partida, o deplasare grea la Uricani, au urmat 7 meciuri in care am primit numai un gol si am marcat nu mai putin de 25! 10-0 impotriva celor de la Certej, chiar pe terenul lor. Nu ma asteptam la asta. Stefanita Stancu, Catalin Crisan si Paul Tene sunt intr-o forma de zile mari. Tothazan, Rotariu si Corduneanu nu dezamagesc nici ei.

Sa vina promovarea la Orastie!

 

urmatorul update urmeaza sa fie unul mai lung deoarece am fost foarte captivat de cariera asta, am jucat mult prea mult in avans asa ca voi incerca sa cuprind tot sezonul :D

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, kevinluci said:

Oare Crișan e eficient în poziția aia? Nu ai pe altcineva acolo care să arate mai puțin ”roșu”?

La fel am gandit si eu. Statisticile insa ne contrazic pe amandoi... 

Crisan.png
 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, yonutz said:

in Romania la 65 de ani iesi la pensie nu?deci o sa il mai ai vreo 10 sezoane :))

ma gandesc sa ii propun o functie in cadrul clubului de la anul. asta daca vrea si el sa se retraga intr-un final ... 

9 minutes ago, kevinluci said:

Poti sa-i dai retrain ca AMR

asta daca nu mi-l fura cineva. e vanat rau :D

Link to comment
Share on other sites

 

1 Septembrie 2018, Stadion Minerul, Moldova Noua

- Baieti, vreau sa demonstram tuturor ca performantele de sezonul trecut nu au fost o intamplare! Vreau sa vad aceeasi determinare si ambitie de care ati dat dovada stagiunea trecuta! Nu este un meci usor dar am incredere in calitatile voastre. Nu uitati ca suntem mai mult decat o echipa. Suntem o familie! 

Se pare ca baietii primesc bine mesajul si Marian Popescu reuseste sa inscrie la prima faza, cu un sut bine plasat. Andrei Rat, portarul celor de la Moldova Noua nu are nici o sansa. Vladut Parghel patrunde in careu, suteaza dar mingea este deviata de Alin Pitaru, fundasul echipei gazda si reuseste sa patrunda in poarta. 

Ma ridic de pe banca si ii incurajez pe baieti sa nu se retraga. E abia minutul 13 si mi-e teama ca golurile noastre au venit cam prea devreme. Intram la pauza cu 2-0 si incerc sa ii mentin pe baieti focusati. 

- Bravo. Ati dat dovada de daruinta si calitate. Vreau sa vad acelasi lucru si in repriza secunda. Sa nu credeti ca meciul e terminat! 

min 96

Scorul este 2-2 si eu sunt un car de nervi. Au facut exact ce le-am spus sa nu faca si anume sa se creada invingatori. Curelea si Tutulan au adus egalarea gazdelor in 18 minute, 51 si 69. Moga patrunde pe un culoar, il dribleaza pe Alex Simion si e secerat. Rosu! Lovitura libera de pe linia careului executata de acelasi Moga. Centrare si ... gol! Ionut Cioplanta, fundasul central de 20 de ani adus in vara de la Viitorul Mihai Georgescu inscrie. 3 puncte in prima etapa de liga III. Ne place sa traim periculos. Le spun baietilor ca sunt multumit in general de jocul echipei, sunt multumit cu cele 3 puncte, am fost echipa mai buna 60-70% din durata meciului insa am primit 2 goluri din cauza lipsei de concentrare si vreau sa vad imbunatatiri la acest capitol.

 

Cat despre performantele din sezonul trecut, ce pot sa zic...

 

campionii.png

cupa_romaniei.png
 

CE SEZON! 

Am reusit promovarea dupa un sezon impecabil. Nici o infrangere! Efectiv am defilat. Tothazan, Crisan, Tene, Rotariu si Stancu fiind principalii "vinovati". Ca bonus am castigat si Cupa Romaniei Hunedoara dupa o finala castigata cu 1-0 in fata locului secund din campionat, Inter Petrila, Tothazan reusind sa aduca al doilea trofeu al sezonului.

clasament.png
 

Barajul pentru promovarea in Liga III a fost castigat usor in fata celor de la Jaristea. 3-0 acasa, 3-0 in retur, Gabi Rusu reusind nu mai putin de 5 goluri in cele 2 meciuri. Cine e Gabi Rusu?

Rusu.png

Venit la echipa de juniori la 15 ani, m-a impresionat placut la meciul jucat impotriva echipei de tineret. N-am putut sa nu ii remarc calitatile de finalizare si viteza. Din primele 20 de minute as putea spune. N-am stat pe ganduri si l-am promovat direct la echipa mare, mai ales ca titlul era cam castigat. Nu matematic dar simteam ca nimeni nu ne poate opri si Gabita nu m-a dezamagit. 6 aparatii, 8 goluri. La 15 ani! 

Intre timp, dupa mai multe discutii purtate cu Emilian am reusit sa il conving sa incercam sa imbunatatim facilitatile de antrenament si juniori. Un lucru bun, sunt mai mult decat fericit dar costurile se ridica undeva la 300.000 de euro, suma pe care sincer, nu stiu de unde o sa o scoatem. Am parafat si o intelegere cu CFR Cluj prin care acestia urmeaza sa ne trimita jucatori imprumut iar clubul a devenit Semi-Profesionist. 

Presa nu ne da mari sanse la promovare, clasandu-ne pe locul 8 intr-un clasament predictiv. Sa nu uitam ca anul trecut ne-au clasat pe 12 si am terminat neinvinsi. Dar Liga III e alta mancare de peste. Emilian mi-a comunicat ca obiectivul pentru acest an este clar. Incerc sa evitam retrogradarea. Eu am alte planuri insa si visez la o noua promovare. O sa fie greu dar... cine stie? In grupa noastra, IV, se mai afla si CNP Timisoar, Sirineasa, U Craiova 1948 sau CSM Resita... 

Intre timp, am stabilit noi recorduri. Cele mai multe goluri marcate intr-o singura stagiune, 78, cele mai putine goluri primite intr-o singura stagiune, 9.

Cele mai multe victorii intr-un sezon, 25, cele mai putine infrangeri intr-un sezon, 0!

Cea mai categorica victorie din istoria clubului, 10-0 

Stefanita Stancu devine jucatorul cu cele mai multe goluri marcate intr-o stagiune, 24 iar Gabriel Rusu si Iosif Rotariu stabilesc recordurile pentru cel mai tanar si cel mai varstnic jucator. 

12 victorii la rand, intre 14 aprilie si 15 august, 13 meciuri fara gol primit, intre 20 septembrie si 1 decembrie.

36 de meciuri fara infrangere!

Ce credeti ca ne rezerva sezonul acesta? :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kevinluci said:

Felicitari pentru promovare. Pustiul nu cred ca va mai ramane mult pe la tine :))

La L4 e mai usor, dar la L3 se cam impute treaba daca dai de adversari grei. Probabil vei fi top 3.

in perioada de transferuri din vara cred ca i-am oferit contract nou saptamanal :)))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy