Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea


Muttley

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Primul mare bug din FM in cariera aceasta: cum adica Romania castiga grupa de Nations League fara nicio infrangere? Asta nu mi se pare deloc realist. In schimb, faptul ca sezonul acesta am avut doar o echipa in grupele unei competitii europene (Steaua in CL) si ca aceasta a facut doar 1 punct parca este mai aproape de adevar. 

Iulian-Dobay_-Social-Feed.png

UEFA-Nations-League-Division-C_-Overview-Stages.png

UEFA-Champions-League_-Overview-Stages88f1bcddaa853116.png

Link to comment
Share on other sites

Au continuat rezultatele mixte, chiar daca cele negative sunt si mai multe. Am reusit sa mai castigam cu formatiile din subsolul clasamentului (Voluntari, UTA, Gaz Metan si Sepsi) si suntem pe locul 11 in clasament. Din pacate am iesit timpuriu din Cupa Romaniei in fata unei formatii de liga a doua. Am luat si niste batai zdravene in aceasta toamna, de tipul 0-5 cu Astra sau 0-4 cu Dinamo. 

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesb82ff2d00144e1a1.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile3b39631b0e485f15.png

Iulian-Dobay_-Inboxf5e200d910cc369a.png

Link to comment
Share on other sites

Ca de obicei, nu avem activitate intensa de transferuri. La capitolul plecari, Zurbagiu, Hecsko si Tugui pleaca toti gratis la formatii de ligi inferioare. La capitolul sosiri, am semnat cu Adrian Poparadu caruia ii expira contractul si ni se va alatura pentru experienta si rotatie in mijlocul terenului din vara. De asemenea, negociind strans si taiand din bugetul de salarii am reusit ca Popovici sa devina jucatorul nostru.

FC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-Historydccb4ebe3b6573e2.png

Iulian-Dobay_-Inbox-27d85b2e1e0dc8466.png

Iulian-Dobay_-Inboxf20d9e81053d9f9a.png

Link to comment
Share on other sites

Belodedici DoF? :D

Eliminare cam prematura din cupa mai ales tinand cont de performanta de sezonul trecut, dar e mai important campionatul si sa te salvezi

Momentan esti bine, si in play-out cred ca o sa reusesti sa strangi ceva puncte astfel incat sa te salvezi. Succes

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am fost cu totii un pic prea optimisti plecand de la locul nostru din clasament, pentru ca la finalul sezonului regulat nu am reusit sa obtinem decat un singur punct din cele cinci meciuri de liga ramase. Si asta ne-a aruncat tocmai pe locul 11, lucru care nu ar fi atat de grav in sine, daca in urma injumatatirii punctelor nu ne-am gasi la doar 1 pct de locul de baraj si 3 pct de retrogradarea directa. Lucrurile se incing pe Ciarda Rosie si spectrul retrogradarii ameninta destul de serios pe Ripi. Conducerea are in schimb incredere in continuare, si in mijlocul acestei perioade tulburate am semnat un nou contract pe doi ani, pe fabuloasa suma de 750 Euro pe luna. Scazand si contributiile ramase la angajat acum, cred ca managerul RIpi are de departe cel mai mic salariu din Liga I.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures9a301cfd6d3ddc18.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile6e4e071ae161e8f8.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile-28fde8a2ac2a97504.png

Iulian-Dobay_-Inbox878c22565c6eddf2.png

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, DragosBox said:

Prea mult te-am încurajat :D. Mult noroc să nu retrogradezi!

Well, am jucat si cateva meciuri din play-out si deja suntem pe loc retrogradabil direct... Trebuie sa ma gandesc ce schimb ca sa intorc corabia...

Link to comment
Share on other sites

Pana la update-ul nostru sa vedem ce s-a mai intamplat in Romania. Craiova castiga titlul in Liga I depasind Dinamo si Steaua, in timp ce Chiajna realizeaza supriza si pe langa calificarea in playoff mai castiga si Cupa Romaniei refuzand astfel sansa oltenilor de a realiza eventul. In liga a doua ACS Timisoara revine imediat castigand competitia, iar Dunarea Calarasi ii va insotii. CS Mioveni a castigat in extremis pozitia de baraj pentru promovare. In aceasta perioada am avut timp si pentru a semna un jucator, tanarul Denisa Golda ii va asigura o concurenta benefica lui Dumiter sezonul viitor.

Liga-I-Betano_-Overview-Profile68922a22c6d38e43.png

Cupa-Romaniei-Timisoreana_-Overview-Profile.png

Liga-II_-Overview-Profile0b66b52d664c5922.png

Iulian-Dobay_-Inbox30af5babdb42aa90.png

Link to comment
Share on other sites

Semnele nu au fost deloc incurjatoare. Primele 5 etape din play-out le-am tremurat fara nicio victorie, doar cu egaluri pe linie, astfel incat Sepsi a saltat in clasament peste noi si se parea ca vom retrograda. Cumva ne-am revenit si pana la finalul competitie am strans 5 victorii si numeroase alte egaluri (practic am avut doar doua infrangeri in cele 14 meciuri). Drept urmare am terminat pe locul 5, scapand gratie victoriei din penultima etapa cu Voluntari chiar si de locul de baraj la care i-am trimis pe ei (baraj pe care Voluntariul avea sa il piarda cu CS Mioveni). Pana la urma Sepsi si UTA coboara direct in Liga a doua, iar noi incepem pregatirile de vara pentru un nou sezon in Liga I. Din pacate reputatia nu ne-a crescut prea tare, nici fondurile, asa ca sunt curios cu ce o sa ne putem intari in perioada de transferuri. Totusi, cu trei formatii nou promovate in sezonul viitor ar trebui ca ramanerea noastra in prima liga sa fie mai usoara.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesb164212afa73dd06.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profileca8facccb2629200.png

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Octavian said:

Bine ca ai ramas in liga 1. Cu niste transferuri bune nu o sa ai emotii sezonul viitor.

Dar de unde transferuri bune? Ca nu e chiar deloc mare numarul jucatorilor care indeplinesc criteriile stabilite la inceput. Asa ca o sa ne bazam mai mult pe... continuitate.

Link to comment
Share on other sites

Jucatorii care au dus greul acestui prim sezon in prima liga. Se remarca in primul rand numarul relativ mare de meciuri pe care le-au jucat unii dintre ei, ba chiar avem si 2 integralisti - Dumiter si Zaluschi jucand in absolut toate meciurile Ripensiei din acest sezon. Dumiter a fost fantastic, reusind sa inscrie nu mai putin de 30 de goluri (aprope de jumate din golurile noastre) din care 28 numai in Liga I (din pacate nu a iesit golgeterul competitie, fiind depasit de Tucudean). La capitolul remarcati mai ii avem pe Ochea (imprumut de la ACS Poli, nu vor sa il vanda) care a avut cele mai multe pase decisive, Popovici care in ciuda faptului ca prin CA nu e recomandat e unul dintre cei mai buni si constanti jucatori ai nostri, dar si noul cuplu sudat de fundasi centrali alcatuit din achizitiile acestui sezon Bocsan - Darius (imi place sa folosesc nickname-uri pentru jucatorii nostrii - steluta arata ca e nascut in jud. Timis). Niciun jucator din academie nu a reusit sa se impuna, desi Torje si Boldor au prins totusi ceva meciuri.

FC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players4b35068f9962d29b.png

Iulian-Dobay_-Inboxbadd8c0c670f8538.png

Iulian-Dobay_-Inbox-275f768029de9e854.png

Chiar daca deocamdata nu avem deloc detalii concrete despre noul stadion, e bine totusi ca facem progrese si in afara terenului de joc. Sper doar sa nu fie o chichineata de 2000 de locuri si care sa coste milioane de euro (cum se construiesc lucrurile pe la noi in general). 

Iulian-Dobay_-Inbox-21dd08376807e8656.png

Link to comment
Share on other sites

Un alt intake destul de redus numeric, dar Barna si Capatina par a fi niste nume de viitor pentru noi. Ambii vin pe niste pozitii in care titularii de sezonul acesta au fost niste imprumuturi de la ACS (Contra si Ochea) asa ca ar putea sa prinda ceva meciuri in sezonul urmator daca nu reusim sa prelungim imprumuturile acestora. 

FC-Ripensia-Timisoara-II_-Squad-Players9d7d175f0f06d05a.png

Alexandru-Barna_-Overview-Profile.png

Gheorghe-Capatina_-Overview-Profile.png

Link to comment
Share on other sites

Din nou media nu ne da prea multe sanse, prognozandu-ne pe ultimul loc chiar si in urma celor 3 nou-promovate. Nici conducerea se pare ca nu are incredere, obiectivul ramanand acelasi si in acest sezon, si anume incercarea de a evita retrogradarea. Avem vreo 300k bani in bugetul de salarii, pe care deocamdata nu ii avem pe ce cheltui, pentru ca... jucatorii bun din Timis nu vor sa vina la noi, iar cei care vor sunt mai slabi decat ce avem si nu ne ajuta cu nimic. Mai avem doua-trei piste cu care suntem in discutii dar inca nu e confirmat nimic. Si la capitolul vesti, s-a hotarat conducerea sa ne afiliem cu U Cluj, desi e un parteneriat bazat mai mult pe imprumutul de jucatori pe cand mie mi-ar fi placut mai mult sa avem acces la reteaua lor de scounting si coaching pentru tinerit. Incepe noul sezon. Tempo Ripi!

Iulian-Dobay_-Inbox7a73a7ae94bfcd49.png

Liga-I-Betano_-Overview-Season-Previewa8af2dd9750a9fc5.png

Iulian-Dobay_-Inbox-29addf6f7ad2126a0.png

Link to comment
Share on other sites

S-a terminat si perioada de transferuri, inca doi jucatori venind la Ripi: Eduard Pap care va acoperi postul de portar pana ne cresc juniorii astfel incat sa nu mai depindem de imprumuturi si Andrei Feti pentru mijlocul terenului. La capitolul plecari, nu mai putin de sapte jucatori (l-am vandut pe Radulescu pentru ca nu avea rost sa il pastram doar ca rezerva a lui Pap, si mai multi jucatori tineri care nu aveau prea multe perspective de a prinde meciuri). 

FC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-History239dcb5670220ee1.png

Eduard-Pap_-Overview-Profile.png

Andrei-Feti_-Overview-Profile.png

Link to comment
Share on other sites

Un debut de sezon pe care il asteptam, fara prea mari performante dar si fara sa fim ciuca batailor. Am castigat trei meciuri, cu nou promovatele Dunarea Calarasi si CS Mioveni, dar surprinzator si cu liderul clasamentului la acel moment - Viitorul. Ne aflam pe locul 8 , dar avem un program destul de dificil in fata si slabe sanse sa avem puterea de a ne lupta la play-off. La aspecte pozitive, cu Popovici accidentat si Bobina iesit din forma, avem in fata un trio care parca duce echipa in spate, cu Dumiter varf de lance, Golda reprofilat pe AMR si Ungureanu pe AML, ei reusind sa marcheze 17 din cele 20 de goluri ale noastre. O medie de 2 pe meci e chiar foarte buna, acum daca am reusi sa punem la punct mai bine si defensiva., capitol la care am suferit, cu doar 1 meci fara gol primit.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures9fd12f1efb43287e.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile379222171e6aa469.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy