Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[RO] [Ripensia] - Tat Banatu-i fruncea


Muttley

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Dupa meciul dramatic cu ASU Poli am reusit sa ne calificam in semifinalele cupei Romaniei, o performanta notabila si care ne ajuta un pic si financiar. Nici in campionat lucrurile nu au mers rau, inregistrand doar o infrangere la Mioveni, dar si un meci fara gol marcat la Pandurii. Cu toate performantele noastre bune suntem tot in afara locurilor promovabile ocupate acum de UTA si Dunarea Calarasi, in timp ce cei de la Clinceni ocupa ultimul loc de baraj. Cam astea ar fi formatiile angrenate la promovare si speram sa reusim sa urcam macar un loc in ultimele 8 meciuri ramase. Am facut un efort si l-am achizionat pana la urma pe Dumiter, cred ca poate sa fie varful nostru ani buni de acum inainte.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesfacfc386a8c68b19.png

Liga-II_-Overview-Profilee5a4e1a03e8e420e.png

Iulian-Dobay_-Inboxf97a529df77fb800.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Andreims said:

Daca Calarasiul isi castiga meciul in minus pare ca te bati cu Clinceni pt locul de baraj, dar daca prinzi o forma foarte buna pe final si ai putin noroc poti obtine si promovarea directa

Succes

 

1 hour ago, Octavian said:

Eu zic sa te gandesti chiar la locul 1. UTA si Clinceni au un lot sub al tau.

Multumesc pentru incurajari. Clar nu renuntam, chiar daca semifinala asta de Cupa s-ar putea sa ne incurce un pic. Luptam pentru promovare pana la final.

Link to comment
Share on other sites

Cum era de asteptat nu avem nicio sansa in semifinalele Cupei Romaniei. Am avut noroc cu carul ca am intalnit pana acum doar formatii de lIga a doua, dar ni s-a infundat la prim formatie de top, fiind invinsi tur-retur. Asta ne indica un pic si nivelul la care suntem, s-ar putea la anul chiar daca reusim promovarea sa avem probleme mari. Asta mai ales ca baza de jucatori din care putem alege nu e chiar foarte mare.

Ripensia-v-CFR-Cluj_-Review.png

Link to comment
Share on other sites

Un final de sezon in forta in care in campionat am pierdut doar cu ASU Poli (si-au luat revansa pentru meciul din cupa). Am profitat de sincopele celor de la Dunarea Calarasi care au cazut tocmai pe sase, nici UTA nu a mers prea bine, si cu un Dumiter senzational Ripensia a terminat pe locul 1 si promoveaza in Liga I. Acum poate sa inceapa petrecerea si apoi ne gandim la sezonul urmator.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturescd82878b76be8c56.png

Liga-II_-Overview-Profile9e8ebdedd80b7398.png

Link to comment
Share on other sites

Jucatorii care au dus greul in acest sezon. Se remarca ca nu am avut o rotatie foarte mare, cu jucatorii ajungand si la 40 de meciuri jucate in acest sezon. Dumiter a fos el mai bun marcator cu 24 de goluri si a avut media cea mai mare a notelor, in timp ce Ungureanu a oferit cele mai multe pase decisive. Alaturi de cei doi intra si Toma in echipa sezonului din liga a doua. @Andreims - Forma perfecta a jucatorilor pe final de sezon ne-a adus aici, se vede si din moralul titularilor care este Perfect.

FC-Ripensia-Timisoara_-Players-Players504705c226f2e2a0.png

Iulian-Dobay_-Inbox-35e53d84344fb00e5.png

Iulian-Dobay_-Inbox-2f9e7626c7911bdf9.png

O realizare pe plan personal si pentru Dobay care castiga titlul de managerul anului in Liga a doua. Desi premiul l-a bucurat destul de mult, mai tare l-a interesat investitia conducerii in sectorul juniorilor, ce speram sa dea rezultate in sezoanele urmatoare. La restrangerile pe care ni le-am impus e foarte important sa producem si noi jucatori, macar unul in fiecare an care sa ajunga in prima echipa.

Iulian-Dobay_-Inbox521e6fe4f4969f1c.png

Iulian-Dobay_-Inbox-4.png

Link to comment
Share on other sites

In Liga I nu au fost chiar asa mari surprize intr-un campionat castigat de Steaua. Poate doar faptul ca Dinamo a ajuns pe doi sa fie surprinzator iar CFR Cluj a incheiat pe trei, dar a reusit si castigarea Cupei Romaniei. In play-out retrogradeza direct ACS Timisoara (ce ma bucur ca nu mai impartim publicul timisorean in prima liga) si Juventus, iar surpinzator campioana VIitorul a ajuns sa joace baraj pentru ramanerea in prima liga.

Liga-I-Betano_-Overview-Profile2123deb246b2dfc6.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile-2fa1309a05a68db5a.png

@Roby - O sa vedem ce mare branza facem si noi la anul in Liga I.

Link to comment
Share on other sites

Un intake destul de bun avand in vedere ca facilitatile noastre nu sunt printre cele mai bune. Doi jucatori cu potential real de a ajunge in prima echipa: Boldor si Torje (ce nume tipic Banatene), si trei jucatori de rotatie. Toti cinci vor ramane deocamdata la echipa a doua sa mai se coaca un pic, nu cred ca sunt pregatiti de prima divizie. 

FC-Ripensia-Timisoara-II_-Squad-Players79264241dceebc62.png

3 minutes ago, kevinluci said:

Te rog să lași comentarii și la celelalte thread-uri ca să primești și tu.

Da bo$$, se face. Dar pot sa le las doar cand am ceva interesant de zis sau intrebari de pus? Ca nu vreau sa fiu morocanosul forumului (desi sunt deep-down un walter mathau in disguise), dar prefer sa vorbesc singur decat sa vorbesc aiurea. Pace tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca o sa avem nevoie de multa bafta, pentru ca media nu ne da mari sanse de supravietuire, suntem alaturi de UTA favoriti certi la retrogradarea directa. E adevarat ca nici conducerea nu isi pune mari sperante in ramanerea in prima liga iar bugetul nostru de salarii e unul mic si 0 buget de transferuri.

Iulian-Dobay_-Inboxe62e9366868e0869.png

Iulian-Dobay_-Inbox-2f7d7201ce3f6fe28.pn

@yonutz - multumim, sa fie.

@Roby - imediat ce ajung la fm.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea am avut timp de multe amicale (de fapt au mai fost doua, dar nu am reusit sa fac un prinscreen cu trecerea dintr-un sezon in altul de pe 30 Iunie), dar pe de alta parte nici nu am adus cine stie ce noutati la echipa pe care sa le integram. Doi jucatori veniti de la concitadinele noastre: Ghinescu de la ASU Poli si Bocsan de la ACS TImisoara (e adevarat ca a fost cam scump, dar am taiat din bugetul de salarii pentru transferul sau si cred ca ne va ajuta ceva ani buni). Cu imprumuturile confirmate ale lui Popovici, Ochea si Contra, dar si cu Zaluschi revenit la echipa cam asa arata primul nostru 11. A mai ramas doar Bobina care nu este din Timis, insa va trebui sa mergem pe mana lui in acest sezon. Tempo Ripi!

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixtures5af2ebe9a42540c0.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Transfer-History5c62b286cf8553ad.png

FC-Ripensia-Timisoara_-Overview862a055e4

Link to comment
Share on other sites

Inca un transfer reusit, Darius Tiereanu se alatura clublui nostru si cu acest transfer ne-am asigurat acoperirea pentru fundasii centrali pentru cel putin 5 ani de acum in colo. A trebuit sa ii platim doar grila de formare pentru a il aduce de la LPS Banatul, acolo unde mai sunt cativa jucatori interesanti cel putin pentru echipa noastra a doua, dar deocamdata nu avem resurse atat de multe incat sa investim si in asta. La capitolul plecari, Hescko care nu mai avea loc nici in centru nici pe dreapta a plecat imprumut la Miroslava, si probabil nu ii vom prelungi intelegerea care expira vara viitoare.

Iulian-Dobay_-Inboxdbedc4d792fed0c1.png

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, yonutz said:

Tiereanu este un transfer foarte bun,Bocsan nu mi-a placut in cariera mea.Tempo Ripii

Deocamdata par ok amandoi pentru nivelul nostru.

 

3 hours ago, Octavian said:

Barajul il prinzi sigur.

Sa speram ca ai dreptate.

 

3 hours ago, kevinluci said:

Poate ai putea juca cu unul din mijocasii centrali mai defensiv.

Am putea, dar stilul Ripensia e unul ofensiv prin definitie. Om vedea daca merge si asa.

Link to comment
Share on other sites

In ciuda multelor infrangeri chiar nu e un inceput rau de campionat. Am batut pe UTA si Gaz Metan, precum si un egal la Sf. Gheorghe, teoretic formatiile cu care o sa ne luptam pentru a evita retrogradarea. Iar rezultatul cu Dinamo incununat de hattrickul lui Dumiter a fost doar cireasa de pe tort. Suntem pe locul 10 si destul de multumiti.

FC-Ripensia-Timisoara_-Senior-Fixturesd1c098330fa69295.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile94944500f47abb33.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy