Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Nou sistem competitional si intrebari


SU2000

Recommended Posts

Salutare,

Am facut un nou sistem competitional in Romania. De fapt inca lucrez la el ...

L1si L2 neschimbate, L3 - 3 serii de 16, L4 - 9 serii de 16, L5 - diviziile judetene. Am creat de asemenea o noua cupa pentru echipele din L3, L4 si L5.

Am intampinat destule probleme desi ma joc in editor de cativa ani si sper sa ma puteti ajuta sa rezolv din ele

1. Desi am copiat L1 si nu am facut nicio modificare nu se mai joaca play-off/play-out, ci sistem normal tur-retur

2. Cum pot sa fac ca in Cupa Regionala, cea pentru echipele din L3-4-5, sa nu participe echipele secunde ale cluburilor?

3. Cea mai mare problema pe care o intalnesc este ca nu se joaca anual ligile, dar nici nu am remarcat vreun tipar. De exemplu L1 se joaca in primul an, al doilea pauza dupa care se joaca anual 3 ani dupa care iar sare 1 an. In acest timp alte ligi au alt tipar. In editor este year interval = 1 la toate ligile

 

Si o intrebare generala despre Editor: exista vreo metoda prin care se poate trece de la advanced rules la basic fara sa pierzi modificarile?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
10 minutes ago, SU2000 said:

1. Desi am copiat L1 si nu am facut nicio modificare nu se mai joaca play-off/play-out, ci sistem normal tur-retur

Felicitari pentru initiativa! :) Play-off ul si play-out ul nu exista in database ca entitati distincte (desi intentionez sa le creez pentru FM19) si sunt generate de codul scris de programatorii de la SI. Deasta nu le poti gasi in database...

12 minutes ago, SU2000 said:

2. Cum pot sa fac ca in Cupa Regionala, cea pentru echipele din L3-4-5, sa nu participe echipele secunde ale cluburilor?

Aceeasi poveste...genul asta de limitari se fac tot prin cod, nu din database/editor.

13 minutes ago, SU2000 said:

3. Cea mai mare problema pe care o intalnesc este ca nu se joaca anual ligile, dar nici nu am remarcat vreun tipar. De exemplu L1 se joaca in primul an, al doilea pauza dupa care se joaca anual 3 ani dupa care iar sare 1 an. In acest timp alte ligi au alt tipar. In editor este year interval = 1 la toate ligile

No fuking idea here. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
On 1/6/2018 at 2:33 AM, SU2000 said:

Salutare,

Am facut un nou sistem competitional in Romania. De fapt inca lucrez la el ...

L1si L2 neschimbate, L3 - 3 serii de 16, L4 - 9 serii de 16, L5 - diviziile judetene. Am creat de asemenea o noua cupa pentru echipele din L3, L4 si L5.

2. Cum pot sa fac ca in Cupa Regionala, cea pentru echipele din L3-4-5, sa nu participe echipele secunde ale cluburilor?

3. Cea mai mare problema pe care o intalnesc este ca nu se joaca anual ligile, dar nici nu am remarcat vreun tipar. De exemplu L1 se joaca in primul an, al doilea pauza dupa care se joaca anual 3 ani dupa care iar sare 1 an. In acest timp alte ligi au alt tipar. In editor este year interval = 1 la toate ligile

Si o intrebare generala despre Editor: exista vreo metoda prin care se poate trece de la advanced rules la basic fara sa pierzi modificarile?

 

Arata bine sistemul, daca Romania ar fi o tara dezvoltata economic la nivelul din vest asa ar cam trebui sa arate sistemul de la noi.

2. Ai prin setarile de la advanced rules o chestie prin care in cupa sa participe doar echipele principale ale cluburilor, nu mai stiu pe unde e, dar am dat de ea anul trecut. Cauta cu rabdare.

3. Mai uita-te pe la datele de inceput/sfarsit ale competitiilor, sa nu se prelungeasca prea mult L1 (cu vreun baraj ceva) si de asta sa nu se genereze editia urmatoare. Pare cam random ce se intampla.

Nu, nu exista o varianta prin care sa revii la basic editor si sa retii modificarile din advanced.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat sau cel putin cred ca am rezolvat celelalte probleme legate de date, dar acum imi da alta. Din ce am mai gasit pe forumuri din afara se pare ca apare din cauza CM2018 si asta e si motivul pentru care imi sare sezonul 2018-19. Din pacate nimeni nu da nicio rezolvare.

err.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am cam finalizat sistemul alternativ dupa cum urmeaza:

1 - Superliga (Liga 1 actuala)

2 - Liga Nationala (Liga 2 actuala)

3 - Liga Regionala 1 (3 serii a cate 16 echipe, promoveaza 3 locuri 1 si 2 din 3 locuri 2, retrogradeaza ultimele 4 din fiecare serie)

4 - Liga Regionala 2 (6 serii(cate 2 pt fiecare dintre cele 3 din LR1) a cate 16 echipe, promoveaza primele 2 din fiecare serie, retrogradeaza ultimele 3 din fiecare serie +un baraj din locurile 13 din care mai pica 3)

5 - Liga Judeteana 1 (Liga 4 actuala, intre 12 si 18 echipe pe judet, retrogradeaza cate 1)

6 - Liga Judeteana 2 (restul echipelor, nejucabila)

*ca sa imi completez seriile am infiintat echipa a II-a la toate cluburile din primele 2 ligi, dar si la alte echipe mari din ligile inferioare, am reinfiintat echipe din orasele maricele fara echipa in joc(Valcea, Mangalia, Tecuci, Severin, etc) si echipe cu traditie de A sau B disparute definitiv (Onesti, Electro, Urziceni, Tractorul Bv, etc). Pe marea majoritate le-am bagat in Liga Judeteana 1 ca nu  aiba un impact prea mare asupra jocului.

Cupa Romaniei si Supercupa raman neschimbate, dar am mai adaugat:

Cupa Regiunilor(nu sunt prea multumit de nume) in care participa echipele din Ligile Regionale 1 si 2 + echipele din Liga Judeteana 1 (se joaca mai mult in primavara pe aceleasi date cu Cupa, Romaniei, din care echipele de divizii inferioare sunt iesite de obicei)

Cupa Studentilor(nici la asta nu imi prea place numele) la care patricipa: U Craiova, Poli Tm, Poli Iasi, U Cluj, Sportul, U Oradea, U Petrosani, U Galati, U Chisinau, Academia Chisinau. Doar cu jucatori U24.

Pe plan international am adaugat Balkan Champions League cu:

4 echipe din: Turcia, Grecia, Romania

3 echipe din: Croatia, Serbia, Bulgaria, Bosnia

2 echipe din: Slovenia, Macedonia, Muntenegru, Albania

Ca sa ma apuc in sfarsit sa joc mai vreau sa faca Cupa Balcanica pe natiuni, jucabila in anii dinaintea Mondialului si sa mai ajustez la sistemul romanesc, pt ca are cateva bube. De exemplu echipele a II-a ale cluburilor sunt mult prea bune si ajung in 10 ani sa fie 15-16 in Liga 2. De asemenea unele echipe sunt prea bune si altele prea proaste raportat la realitate. Mai vreau sa reglementez problema trofeelor castigate in trecut(Craiova/Fcu, Steaua/FCSB, etc).

Sa pun si o intrebare, asta in caz ca citeste cineva pana la final...

Cum pot sa fac ca finala Balkan Champions League sa se joace pe stadioane neutre, doar in Balcani? In general chestiei asteia cu stadioanele nu ii dau de cap: care e diferenta intre Ask Competition Neutral 1 si 2? Ce inseamna Stadium 0,1,2...12?

cr.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Lucrez si eu la un sistem ..l am rulat in vacanta vreo 3 sezoane..nu da eroare dar..probleme...n am perioada de transferuri definitivata..oricand merge..desi am setat eu ceva acolo..primul sezon a fost ok..dar dupa nu s a luat automat perioadele setate si sa le scriu toate an cu an..pff..si cu echipele de rezerve..am facut eu ceva pe acolo prin setari dar degeaba..am vazut ca multe din echipe au echipa b..echipa c si iar echipa c..ceva da cu minus..clar..daca ma mai poate ajuta cineva..am reusit si echipe din bucuresti ajung tot in bucuresti cand retrogradeaza de ex si asa mai departe..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy