Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


[Ro] [Metaloglobus] - Mai exista fotbal in Bucuresti


Muttley

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Bineinteles, conform deja obieciului nostru, dupa un stagiu de pregatire foarte bun cu echipe din Bulgaria a urmat dezastrul in ultimele 5 meciuri din campionat. Am reusit sa castigam numai unul dintre ele (foarte importanta pentru ca era contra Timisoarei, o contracandidata clara la play-off) si le-am pierdut pe celelalte patru (CFR, Iasi, Voluntari si Steaua). Cumva totusi asta a fost de ajuns pentru a termina pe locul 4. Si pentru prima data in istoria noastra suntem scutiti de grijile retrogradarii. Mai mult, din Cupa au fost eliminati toti granzi pana in faza sferturilor asa ca avem o sansa si acolo. 

Metaloglobus-Bucureti_-Senior-Fixturese10f868b722e17e2.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile48a6ef9ada23d315.png

Acum, nu imi este clar de ce daca am terminat pe 4, intram in play-off pe locul 5. Poate reuseste @ovidiu10 sau @Mihai sa ma lamureasca. Credeam ca la egalitate de puncte (cum suntem noi cu CFR), primul criteriu de departajare ar trebui sa fie acela al echipei care a beneficiat de rotunjire sau nu. In acest caz, pentru ca CFR-ul a primit 0,5 din burta de la Gino, noi ar fi trebuit sa fim pe 4 si ei pe 5. Nu ca ar conta foarte mult sau decisiv in cariera (sper), dar sunt curios daca imi scapa mie ceva sau jocului?

Liga-I-Betano_-Overview-Profile-2e35ff76993744400.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Asta este ce am transmis la SI pentru departajare. Treaba este ca departajare in functie de "rotunjire" intervine doar la finalul playoffului, dupa cele 10 etape.
In momentul de fata, in etapa 1 a playoff, cred ca se ia dupa golaveraj...dar acesta fiind 0-0 pentru ambele echipe, cred ca ordinea e pur random.

De vazut ce se intampla la finalul play off ului...Posibil sa fie si bug (a se citi pe SI sa ii fi durut undeva de ce le-am dat eu). :D

Tie-break criteria:

If at the end of the play-off or play-out season two or more teams have accrued the same number of points, the first tie-break criteria will be whether the 0.5 point (upward) correction was applied at the end of the regular season.
In case the clubs are still tied, the following criteria will be applied to establish the higher finishing position:
    a) more points gained in direct matches between the tied clubs (only the 2 games from play-off or play-out);
    b) better goal difference in direct matches;
    c) more goals scored in direct matches;
    d) more goals scored away in direct matches;
    e) better overall goal record (difference between goals scored and goals conceded throughout the play-off/play-out season)
    f) more goals scored throughout the play-off/play-out season

Link to comment
Share on other sites

@ovidiu10 Multumesc, imi inchipuiam si eu ceva similar. Chiar o sa ma joc cu numele echipei sa vad daca nu e chiar alfabetica treaba. 

Nu am idee cat vinde SI in romania, dar banuiesc ca si asta e un motiv pentru care mai "scapa" chestii din astea.

Oricum chestiile astea mici nu sunt game-breaker pentru mine.

Later edit: Nu e alfabetica. E chiar random.

Liga-I-Betano_-Overview-Profilec8fcef911966c5b4.png

Link to comment
Share on other sites

Hai totusi sa incepem cu vestile pozitive. Am trecut de Chiajna in sferturile cupei si am avut noroc si la tragerea la sorti pentru semifinale, unde am picat cu singura echipa de liga a 2a din urna, CS Mioveni. Am si castigat meciul tur in deplasare cu 2-1, astfel incat pentru prima data suntem foarte aproape de a juca o finala (cel pai probabil cu ACS Timisioara care a castigat cu 4-1 in tur). Si acum vestile proaste. Suntem cam departe de nivelul playoffului, nereusind sa castigam decat un singur meci (acasa cu Timisoara) si scotand un egal norocos in ultimul minut la Cluj.In rest, Dinamo, Steaua si Craiova (adica echipele ce se bat la titlu) sunt prea bune pentru noi. Am cazut pe 6, la un punct de CFR si 2 de Timisoara, noi trei luptandu-ne pentru ultimele locuri de Europa League (daca in finala cupei ajungem noi si Timisoara, doar o formatie din playoff ramane pe afara - sper sa nu fim noi asta!)

Metaloglobus-Bucureti_-Senior-Fixtures10924ded5247430a.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profileaf6aa28ffc64abfe.png

Link to comment
Share on other sites

On 12/29/2017 at 8:48 PM, Muttley said:

@kevinluci, @nynyshor, @Neoh, @yonutz - Va multumesc pentru suport! Promit sa revin in 2018 cu aceeasi pofta de joc (plus o sotie mai intelegatoare pentru orele petrecute in fata laptopului), si speram si cu ceva succes in incercarea de a aduce trofee in Pantelimon. Pana atunci un an nou plin de impliniri si realizari pe toate planurile!

Stiu cum este cu sotia si intelegerea pentru seria FM...de aceea eu mi-am schimbat departamentul unde lucrez. Acum imi pot lua laptopul cu mine (nu mereu) si ma pot juca la serviciu fara sa imi neglijez sotia :)

On 12/29/2017 at 8:48 PM, Muttley said:

 

Link to comment
Share on other sites

Si eu mai reusesc sa fur cate o juma de ora de joc la munca intre sedinte. Dar finalul asta de sezon vreau sa il joc acasa cu atentie, ar putea insemna mult pt noi sa ne calificam in Europa... chiar daca nu o sa facem mare branza pe acolo, e bine la reputatie. Plus ca vara asta se termina si stadionul deci ar fi un nou inceput.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai importanta realizare in ultima parte a sezonului a fost ca am castigat semifinala de cupa cu Mioveni si astfel ne-am calificat in finala Cupei Romaniei, acolo unde ne asteapta ACS Timisoara (de altfel singura formatie pe care am invins-o in ultimele 4 meciuri din play-off). Am sacrificat meciul cu Steaua introducand rezervele tocmai pentru ca devenise Cupa o prioritate. Am terminat pe locul 5, ceea ce e totusi cea mai buna clasare a noastra din istorie. Mai mult, in ultimul meci al sezonului am reusit sa castigam si CUPA, aducand primul trofeu in Pantelimon!

Metaloglobus-Bucureti_-Senior-Fixturesf38f33f6e7b5cecf.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profileea10fced492fc4fe.png

Bucur-Ciobanu_-Inboxca6fb2b171f395f2.png

Martin nu a mai fost aceeasi masina de goluri din sezoanele trecute, sau poate doar avem un loc mai echilibrat acum si golurile se impart si cu ceilalti jucatori, avand nu mai putin de 7 jucatori care au inscris peste 5 goluri fiecare. Totusi jucatorul sezonului a fost Adrian Nenita, care in pozitia de AMC face minuni desi atributele lui nu il recomanda ca fiind atat de bun.

Metaloglobus-Bucureti_-Players-Playersf277ce16d56f0a25.png

Deci ne-am calificat pentru prima data in Europa League, si vom intra in Turul 3 preliminar. O sa fie un presezon foarte scurt si ca atare o sa trebuiasca sa ne miscam foarte repede cu transferurile. Finantele noastre arata din ce in ce mai bine, asa ca vom beneficia si de un buget important de transferuri in aceasta vara (probabil ca o sa mai redistribuim un pic din el si pe salarii). 

Bucur-Ciobanu_-Inbox-3345a6b3a45f9ddd2.png

Metaloglobus-Bucureti_-Finances-Summaryc2bd5c0d8a1e4da6.png

Bucur-Ciobanu_-Inbox-61112321da016a3f3.png

Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, kevinluci said:

Pantelimonul petrece, toatăăă noaptea. O performanta la care nu ma așteptam s-o vad atât de repede. Ce plănuiești să cauți în fereastra asta?

Jucatori romani care vor sa vina la noi, De preferat pana in 25 de ani. Deci probabil iar dau raid pe la Steaua, Dinamo si Viitorul :)

Link to comment
Share on other sites

Bilantul sezonului incheiat a fost excelent, lucur recunoscut si de ceilalti manageri si de presa, astfel incat am fost ales managerul sezonului. O realizare de care sunt mandru. La asta se adauga si modul in care am tinut sub control finantele clubului, reusind chiar sa facem si un mic profit care se adauga la banii care vor intra din drepturile TV.

Bucur-Ciobanu_-Inbox-3f1c6184b4f185c5b.png

Bucur-Ciobanu_-Inbox-2759ca40f6925fa70.png

Bucur-Ciobanu_-Inbox-540e39c9f3ba67ffa.png

Vestile bune nu se opresc aici, si deja ne-am mutat pe noul stadion, chiar daca acesta nu are posibilitati extrem de mari de crestere. Asteptarile conducerii inca se refera la evitarea retrogradarii si a nu ne face de ras in cupe, dar eu vreau sa consolidam ce am facut sezonul trecut si sa ne calificam din nou in play-off. Am facut deja doua transferuri in luna Iunie, pe Daniel Benzar de la Viitorul si Bogdan Burla de la CSM Iasi, doi jucatori inca tineri si de mare perspectiva. Am inceput multe alte negocieri dar astept si declararea jucatorilor liberi poate mai 'ciupim' ceva. Vesti bune si pentru coeficientul european al Romaniei care ne-a dus pe locul 13 acum (lucru pe care nu il vad sa se intample in realitate prea curand).

Bucur-Ciobanu_-Inbox-4a2d3a6da6fcfd48c.png

Bucur-Ciobanu_-Inbox-69de54e6f410772b2.png

Bucur-Ciobanu_-Inboxfe49953fbc65235b.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

te urmaresc si eu indeaproape si am o intrebare pentru tine,cand ai inceput cariera cum ai inceput ca manager cu toate de la 0 (si ma refer acolo la licienta si eperienta ca jucator)

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, xman said:

te urmaresc si eu indeaproape si am o intrebare pentru tine,cand ai inceput cariera cum ai inceput ca manager cu toate de la 0 (si ma refer acolo la licienta si eperienta ca jucator)

E in FM Touch si cred ca a ramas pe default (adica expefienta automata corespunzatoare diviziei in care incepi). Mai mult decat atat, nu am facut nimic.

 

42 minutes ago, Andreyyy86 said:

Felicitari pt calificarea in UEL, acum speram sa ai un parcurs cat mai lung in aceasta competitie. Vei juca pe noul stadion in UEL?

Multumesc, nu stiu inca care sunt regulile pentru tururile preliminarii si daca stadionul nostru le respecta. Sper doar ca parcursul european sa nu ne afecteze forma din campionat, nu prea avem experienta cu mai multe competitii deodata.

Link to comment
Share on other sites

O perioada de transferuri relativ mai linistita fata de alti ani, cu 'doar' 8 jucatori sosind la echipa (la acestia se adauga cei veniti in iunie), si acelasi numar parasing echipa, inclusiv niste jucatori care ne-au ajutat foarte mult in sezoanele anterioare (Pirvulescu, Pitian sau Nenita), dar care faceau atmosfera la echipa un pic incarcata. Incerc de sezonul acesta sa merg pe lot de 25 de jucatori astfel incat sa nu mai apara nemultumiri ca nu joaca.

Metaloglobus-Bucureti_-Transfer-History1774d16fbcda46a4.png

Dupa un presezon extrem de scurt (incepe sa deranjeze asta, cand nu ai la dispozitie decat 2 saptamani de pregatire nu poti face mare lucru cu noii jucatori), a urmat meciul din Supercupa pe care l-am castigat la penaltiuri, desi Steaua ne-a dominat. In campionat insa lucrurile nu merg asa de bine pentru ca am castigat doar doua meciuri si ne aflam dupa sapte etape pe un nesatisfacator loc 10. E adevarat, asta si pentru ca am odihnit foarte multi titulari in vederea meciurilor europene. Am avut si ceva noroc la tragerea la sorti, neintalnind formatii extrem de puternice, si am trecut pe rand de FC Lucerna si Maccabi Tel Aviv, dupa acelasi scenariu, victorie acasa (pe Metaloglobus Stadium) si infrangere in deplasare.

Bucur-Ciobanu_-Inbox9d4dea4d35731ea7.png

Metaloglobus-Bucureti_-Senior-Fixturesfbc7ab33ed67a8e0.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile74057e6b9b8628ef.png

Deci pentru prima data in istorie, in grupele cupelor Europene. Banii de aici sunt foarte buni. Norocul de la tragerea la sorti nu a mai fost cu noi si avem o misiune aproape imposibila aici, cu englezii de la Leicester, spanionilii de la Villareal si cipriotii de la APOEL. O sa vad cum merg primele 1-2 meciuri in care o sa dam totul, si apoi daca imi dau seama ca nu avem sanse o sa bag rezervele tocmai pentru a incerca sa revenim un pic in clasament in campionat. Un campionat dominat de Dinamo scapata de grijile cupelor europene destul de rapid.

Bucur-Ciobanu_-Inbox-3c19f8fbfb184f833.png

Bucur-Ciobanu_-Inbox-262496eca79267ac4.png

Nu suntem singura formatie romaneasca din grupele competitiilor, nu mai putin de 3 altele fiind prezente aici. Steaua a ajuns in grupele Champions League, dar cu Manchester City, AS Monaco si Shaktar Donetsk nu prea are mari sanse de progres. Grupe dificile si pentru celelalte formatii din grupele Europa League: Craiova (cu Besiktas Instanbul, PSV Eindhoven si Hapoel Be'er-Sheva) si ACS Timisoara (AS Roma, Celtic Glasgow si Genk).

UEFA-Champions-League_-Overview-Profile.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Profile-24b9e3cf2532a3093.pngUEFA-Europa-League_-Overview-Profilea428af7462a6326a.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Deci s-o luam pe rand? Nenita nu era creierul tau, cel pt care ai schimbat formula si l-ai jucat AMC? De ce l-ai dat? Si mai ales liber.

Ce se intampla cu cele 2 nume dubioase de jucatori, sunt membri Parazitii? (20c)

parcusul european e foarte frumos pana acum, grupa e cam de netrecut. La fel si cea a FCSB-ului. Poli e iar europeana? Ce regeni buni au prins? 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, kevinluci said:

Deci s-o luam pe rand? Nenita nu era creierul tau, cel pt care ai schimbat formula si l-ai jucat AMC? De ce l-ai dat? Si mai ales liber.

Ce se intampla cu cele 2 nume dubioase de jucatori, sunt membri Parazitii? (20c)

parcusul european e foarte frumos pana acum, grupa e cam de netrecut. La fel si cea a FCSB-ului. Poli e iar europeana? Ce regeni buni au prins? 

Da, era creierul si a inceput sa faca figuri cand au venit Moise si Olaru. Asa ca i-am aratat frumos unde e usa.

Sunt doi tineri din youth intake-urile noastre. Am capatat obiceiul asta de la challengeul de pe forumul SI sa ii denumesc asa (anul si potentialul).

Nu cred ca se califica nicio formatie romaneasca, dar vedem.

Link to comment
Share on other sites

S-a aglomerat foarte tare programul nostru odata cu meciurile europene, motiv pentru o rotire mai puternica a jucatorilor. Totusi, dupa cum se vede tot Martin este baza, veteranul nostru conducand linia ofensiva. Dupa cum mi-am propus am prioritizat campionatul ca sa revenim, si am reusit sa strangem 5 victorii la rand si doua egaluri, care ne-au urcat pana pe locul 4 in clasament. Nu acelasi parcurs l-am avut si in grupa de Europa League unde am reusit doar o victorie in deplasare in Cipru, Leicester si Villarreal fiind prea puternice pentru noi. De asemenea, am pierdut si in prima runda din cupa in deplasare la Viitorul, asa ca nu ne mai putem apara trofeul castigat sezonul trecut.

Metaloglobus-Bucureti_-Senior-Fixturesccdebab89aac7201.png

Liga-I-Betano_-Overview-Profile39519f8e393a9d35.png

UEFA-Europa-League_-Overview-Profile68298cc5c2830444.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy