Jump to content
Mihai

Care a fost prima tactica folosita in FM 2018?

Recommended Posts

22 minutes ago, OutOfMyMind said:

Nu cred ca am vreun motiv de lauda in beta :rolleyes:

Ce tactica ai folosit?

3-5-2, am vrut sa testez noile roluri la mijlocasi. N-a iesit prea bine. Oricum, mi se pare ca si anul asta voi juca fara wingeri.

Acum ma chinui cu un 4-3-2-1, dar am senzatia ca AI-ul se adapteaza mult mai repede. 

Am castigat liga 1 cu tactica de mai jos, europa league, eliminat in playoff de Zenit. Cupa romaniei si ligii nu m-au interesat, am jucat cu rezervele.

Cra.jpg

L-am luat pe Gradinaru in pauza de iarna, Gustavo era numa' gura de el (comenta ca de ce nu joaca), ca IF juca slab, a avut cea mai mica medie a notelor dintre titulari. Mitrita era comparabil ca joc cu Gradinaru, dar era imprumutat si nu imi place sa cresc jucatorii altcuiva :)

3 hours ago, HesseLinK said:

Am castigat liga 1 cu tactica de mai jos, europa league, eliminat in playoff de Zenit. Cupa romaniei si ligii nu m-au interesat, am jucat cu rezervele.

Cupa Ligii nu e scoasa? Asa cerusem si parca nu mai aparea...

On 11/8/2017 at 2:20 PM, HesseLinK said:

Mitrita era comparabil ca joc cu Gradinaru, dar era imprumutat si nu imi place sa cresc jucatorii altcuiva :)

Fix asa. Dar ne suparam cand jucatorii nostri imprumutati nu joaca la altii :D

Experimenteaza cineva tacticile cu trei fundasi? 

21 minutes ago, OutOfMyMind said:

Fix asa. Dar ne suparam cand jucatorii nostri imprumutati nu joaca la altii :D

Experimenteaza cineva tacticile cu trei fundasi? 

eu am incercat un 3-5-2 (in joc 5-3-2 ) la UTA dar am renuntat din lipsa de fundasi centrali in urma accidentarilor

Am jucat in primul  sezon 4-1-2-3, 4-2-3-1, 4-4-2, 3-5-2 (5-3-2), 4-1-4-1 dar tot 4-4-2 mi s-a parut cea mai eficienta tactica, putin inspirata din stilul lui Simeone.

Edited by fm_fan

Salut, intreb aici pt. ca nu are rost sa deschid alt topic: v-ati confruntat cu probleme la importul unei tactici create in timpul meciului?

Eu nu suport 4-2-3-1. Pentru mine 4-3-3 e baza. Inafara de cm03 si fm05 unde cred ca toata lumea a folosit Diablo si de fm10 cred unde am facut un 4-4-2 mortal, in rest am jucat doar 4-3-3. Bineinteles ca acest 4-3-3 variaza de la echipa la echipa si de la editie la editie.

4-2-3-1, desi atat de populara, e cam cel mai greu de facut sa mearga brici. Dar si daca iti iese, rupi tot.

@BurticAndrei4-3-3 cu wingeri? Daca da, meh. Trei atacanti fratie, de doua editii incoace merge cam prea bine.

Nu am spus ca 4-2-3-1 nu e buna, dar mie nu imi place. Si in realitate cred ca peste 60% din formatii joaca asa. Cum spuneam, joc variatii de 4-3-3. Am si 4-3-3 cu wingeri ca tactica principala si am si 4-3-3 cu 3ST ca tactica secundara pentru momentele cand nu imi iese jocul cu wingeri. Momentan am 4 cariere de 1 sezon jucate si am reusit o promovare cu ASU Poli, cate un titlu cu PSG si Liverpool si un loc 3 cu AC Milan. 

Nici eu nu sunt fan, ma feresc cat pot de ea. Si asta doar pentru ca mereu mi-a fost greu sa am si un AMC si un ST care sa dea randament.