Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Juventus Slatina - din L4 in Champions League


ovidiu10

Recommended Posts

Salut Ovidiu, ce ai patit cu CS Tunari se intampla de multe ori, chiar in meciurile reale,in joc ne ofticam putin dar ne trece, oricum te felicit pentru locul 1 dupa 18 etape, sa o tii tot asa. Am inceput si eu o cariera cu U Cluj, am promovat relativ usor in Liga 3, dar aici incepe distractia. Am cazul cu FCSB II, Chiajna II si Voluntari II, multi jucatori i-am pierdut etc. Eu joc FM ocazional, de placere,poti sa ma sfatuiesti cu o tactica pentru Liga 3? As prefera 4-2-3-1 cu IF, in liga 4 am jucat 3DC-2WB-2MC-1AMC-2DLF, mi-as schimba tactica prin achizitia lui Alexandru Curtean si Norbert Feketics, ambii AMR/AML IF. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
13 minutes ago, NicuCJ said:

Salut Ovidiu, ce ai patit cu CS Tunari se intampla de multe ori, chiar in meciurile reale,in joc ne ofticam putin dar ne trece, oricum te felicit pentru locul 1 dupa 18 etape, sa o tii tot asa. Am inceput si eu o cariera cu U Cluj, am promovat relativ usor in Liga 3, dar aici incepe distractia. Am cazul cu FCSB II, Chiajna II si Voluntari II, multi jucatori i-am pierdut etc. Eu joc FM ocazional, de placere,poti sa ma sfatuiesti cu o tactica pentru Liga 3? As prefera 4-2-3-1 cu IF, in liga 4 am jucat 3DC-2WB-2MC-1AMC-2DLF, mi-as schimba tactica prin achizitia lui Alexandru Curtean si Norbert Feketics, ambii AMR/AML IF. Mersi!

4-2-3-1 joc si eu. Merge destul de bine. Prea multe sfaturi nu prea stiu sa iti dau...si pentru mine e un mister cum/daca functioneaza o tactica...nici nu am prea mult timp sa joc diferite tactici, diferite salvari...Oricum, un lucru e cert: nu mai exista o tactica infailibila, gen Diablo la FM2005, cu care puteai castiga toate meciurile cu orice echipa din joc.

Iti recomand sa incerci o tactica de pe net, dar trebuie sa fi atent pentru ca majoritatea sunt facute pe echipe gen Real Madrid, Man City etc si nu o sa functioneze la L3 Romania pentru ca iti trebuie jucatori cu anumite atribute pentru astfel de tactici. Eventual cauta o tactica unde se specifica ca este pentru Lower Leagues.

In privinta instructiunilor eu nu le dau acum pentru ca toti jucatorii mei sunt part time si asta se vede la antrenamente...majoritatea jucatorilor devin mai prosti sau raman pe loc cand vin la mine, in niciun caz nu progreseaza si ma gandesc ca asta ar putea afecta si o tactica prea "incarcata". E doar o presupunere a mea, dar asa ar fi logic sa fie: contract part time, putin timp pentru antrenamente, putin timp pentru asimilarea tacticii, daca le-as mai pune si instructiuni suplimentare - ori nu le-ar respecta, ori le-ar incurca si ar arata si mai rau tactica in teren.

O sa incerc la L2 (cand o sa promovez) sa mai schimb ceva la tactica...probabil ca voi fi fortat de imprejurari si voi juca mult mai defensiv.

20170424162719_1.jpg

Toate meciurile le joc cu mentalitatea standard. In unele meciuri in care sunt condus, la pauza, schimb pe attacking.

20170424163614_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa un parcurs bun termin pe prima pozitie a campionatului si ma calific din nou pentru barajul de promovare in L2.

20170425011257_1.jpg

Zeita Fortuna pare sa isi indrepte fata si catre noi si in drumul catre Liga a doua intalnim cei mai facili adversari, pe care ii depasim cu 3-1 (CSM Scolar) si un incredibil 7-0 in finala contra echipei din Recea.

20170425011447_1.jpg

Acestia sunt cei 27 de jucatori care au bifat minute in actualul sezon si care au realizat aceasta performanta, unica in istoria clubului de pe malul Oltului - promovarea pe a doua scena fotbalistica a tarii.

20170425011655_1.jpg

Mai jos mutarile din actualul sezon, recent incheiat, cu 22 de nume noi in cadrul lotului si nu mai putin de 26 de jucatori plecati.

20170425011952_1.jpg

Finantele se prezinta linistitor in vederea urmatorului sezon.

20170425012131_1.jpg

 

Si din nou, cel mai important: din sezonul viitor vom juca in Liga a doua.

20170425012907_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Felicitări în primul rând! În al doilea rând stăteam eu și priveam cum ai lasat tu 20 de feciori fara loc de muncă. S au chinuit saracii atâtea sezoane in liga 3 și acum te lipsești de ei fără nici o remușcare. Practic ai schimbat tot lotul! Nu crezi că asta o să se întoarcă împotriva ta? Dacă erau prea slabi ii puteai trimite la mine sa le ofer un viitor. Mâine poimâine jucăm in liga 4. Am nevoie de jucători cu experiență în ratarea obiectivelor. Păcat că nu putem juca pe același save. Tare frumoasa ar mai fi fost bătălia transferurilor. Succes in noua liga! Hai cu promovarea din primul sezon.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Odata cu promovarea clubul sufera o transformare importanta: devenim profesionisti, cel putin in acte.

20170425013221_1.jpg

Inca 7 tineri talentati ne trec pragul.

20170425014000_1.jpg

 

8 hours ago, rommyca said:

Felicitări în primul rând! În al doilea rând stăteam eu și priveam cum ai lasat tu 20 de feciori fara loc de muncă. S au chinuit saracii atâtea sezoane in liga 3 și acum te lipsești de ei fără nici o remușcare. Practic ai schimbat tot lotul! Nu crezi că asta o să se întoarcă împotriva ta? Dacă erau prea slabi ii puteai trimite la mine sa le ofer un viitor. Mâine poimâine jucăm in liga 4. Am nevoie de jucători cu experiență în ratarea obiectivelor. Păcat că nu putem juca pe același save. Tare frumoasa ar mai fi fost bătălia transferurilor. Succes in noua liga! Hai cu promovarea din primul sezon.

Multumesc! Am indraznit sa ma gandesc si eu la o promovare dupa primul sezon, dar cred ca o sa fie mai greu de atat. Vom vedea!

 

5 hours ago, kevinluci said:

Am putea începe o carieră online la Liga a III-a. M-aș băga. Sau liga a IV-a. 
Anyway, bravo. În sfârșit!

Suna foarte interesant, dar din pacate timpul nu imi permite: story-ul asta, researchul pentru FM18, plus facepackurile...cam asta ar fi timpul meu dedicat FM-ului...si asa prea mult :D Dar poti pune o intrebare pe pagina de facebook, e posibil sa fie mai multi doritori acolo. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

S-au afisat si cotele pentru castgarea Ligii 2. Sunt cotat cu a cincea sansa la castigarea campionatului, dar cu a doua sansa la promovare, intrucat satelitii FCSB, Craiova si Viitorul nu pot promova in L1.

20170425215133_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La 2 ianuarie 2023, in pauza de iarna, dupa 21 de etape ale Ligii 2 ma aflu pe un nesperat loc 1, cu reale sanse la promovare.

20170429123654_1.jpg

Echipa care mi-a dat fiori in ultimii ani, FC Viitorul II se afla pe penultima pozitie si am invins o in ambele meciuri cu 2-0.

14 victorii, 3 egaluri (cu FCSB II, Metalul Restia si UTA) si 4 infrangeri (contra celor de la Metalul Resita, Braila, Luceafarul Oradea si Juventus Bucuresti) - asta ar fi bilantul oficial.

20170429123937_1.jpg

Iar bomboana de pe coliva - calificarea in sferturile de finala, dupa ce am trecut pe rand de Balotesti, Metaloglobus, Aerostar si FCSB, in ultimul meci al anului, dupa o partida de infarct.

20170429124342_1.jpg

Transferurile din acest sezon: 2 plecari importante carora nu m-am putut opune - Vilceanu la CFR Cluj pentru 400 k EUR si Alin Dudea la Voluntari pentru 145 k EUR.

20170429124546_1.jpg

Cei care au obtinut aceasta superba performanta pana la acest moment, remarcatii fiind portarul Iustin Popescu venit de la Dinamo, Vlad Mihalcea, Alexandru Ionita.

20170429124751_1.jpg

Vedeta echipei, dupa plecarea lui Vilceanu este Alexandru Ionita, care este evaluat la 825 k EUR.

20170429124919_1.jpg

Finantele arata asa, cu 3,8 mil EUR in visterie, dar si cu un buget de salarii de 1,2 mil EUR/an, care o sa ma oblige la vanzari masive in vara.

20170429125025_1.jpg

Am pastrat tactica din sezonele trecute, 4-2-3-1, care s-a dovedit a fi castigatoare.

20170429125311_1.jpg

Din ce am observat in acest sezon, cred ca mai important decat valoare individuala a jucatorilor este nucleul echipei. Adica, din ce imi dau eu seama, e mai important sa pastrezi in primul 11 cat mai multi jucatori din sezonul trecut, decat sa schimbi total echipa cu una mai buna, dar fara coeziune.

Asta pentru performanta, pentru ca pentru finante nu este avantajos deloc. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Reusesc sa termin pe primul loc si sa promovez in Liga I, dupa un retur nu prea stralucit.

20170505175658_1.jpg

Dupa cum spuneam un retur plin de infrangeri si meciuri egale. Bilant: 9 partide disputate - 3 victorii, 3 egaluri si 3 infrangeri.

20170505175833_1.jpg

In schimb reusesc o performanta de-a dreptul uluitoare: castigarea Cupei Romaniei. Dupa ce in saisprezecimi reusisem sa trec mai departe de FCSB, am un culoar favorabil catre finala, jucand de fiecare data contra celei mai slabe echipe din urna: Craiova II in sferturi, UTA BD in dubla mansa in semifinala. Finala contra celor de la Dinamo

20170505180221_1.jpg

Finala contra celor de la Dinamo o castig cu putin noroc, cu un gol marcat in minutul 87, dupa ce din minutul 42 jucam cu un om mai putin si nu mai speram la nimic. In schimb am avut o posesie mult mai buna decat adversari 59% - 41%.

20170505180754_1.jpg

Una peste alta, cel mai bun sezon din existenta clubului si din cariera mea de pana acum, marcat de promovarea pe prima scena fotbalistica a tarii, precum si castigarea Cupei Romaniei din Liga a II-a, care imi va permite sa joc si in editia urmatoare a Cupei Europa. Cu toate acestea stau foarte prost la capitolul reputatie, fiind intrecut de foarte multe formatii din Liga a doua si chiar a treia.

20170505181146_1.jpg

 

Asa arata componenenta primei Ligi in sezonul 2023/2024, din care va face parte si Juventus Slatina.

20170505181619_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
14 hours ago, yonutz said:

Felicitari de promovare si de castigarea primei cupe din istoria clubului.Mult succes in liga I si daca se poate faci un print cu lotul celor de la CSU?Multumesc si bafta

Multumesc pentru urari! :D Lotul Craiovei.

20170506131653_1.jpg

Poza cu clasamentul dupa prima etapa. :) Am invins Olimpia Satu Mare cu 5-0 si m-am instalat in fotoliul de lider.

20170506131904_1.jpg

Am reusit sa castig si Supercupa Romaniei, dupa 1-0 contra campioanei Romaniei - CSM Iasi. In turul trei preliminar al Europa League o sa joc contra grecilor de la AEK. Un adversar foarte dificil, dar nu stiu ce adversar ar fi putut fi usor :))

20170506132026_1.jpg

Foarte multe plecari si sosiri, in incercarea de a creste valoarea lotului pentru a face fata in cele 4 competitii in care o sa joc in acest sezon. Am adus cativa jucatori romani: Balasa, fost la Steaua, Casap, de la Viitorul, Octavian Deaconu de la ASA, Torje, fost la Dinamo si o legiune intreaga de straini, care mi-au dublat bugetul de salarii, de la undeva sub 2 mil EUR/an, la 4 mil EUR/an.

20170506132230_1.jpg

20170506132418_1.jpg

20170506132608_1.jpg

Asta ar fi lotul cu care plec la lupta.

20170506132915_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa o victoria cu 5 - 0 impotriva Olimpiei Satu Mare, in prima etapa a Ligii 1, reusesc sa trec mai departe de turul 3 preliminar al Europa League, jucat contra celor de la AEK Atena si apoi de playoff, unde am dat de Rosenborg.

20170512214800_1.jpg

M-am calificat in grupele Europa League, unde am facut figuratie, reusind doar doua egaluri 3 - 3 si 0 - 0 cu Young Boys. In rest 4 infrangeri, dar nu-i rau avand in vedere ca sezonul trecut jucam in Liga a doua.

20170512215132_1.jpg

Prezenta in cupele europene avea insa sa ma coste in competitiile interne, un am parasit Cupa Ligii dupa primul tur jucat impotriva Craiovei. Din Cupa Romaniei am iesit al doilea meci jucat contra celor de la Satu Mare, iar in Liga 1, dupa un inceput fulminant, in care am ocupat chiar pozitia secunda in clasament, au urmat o serie de infrangeri pe banda rulanta.

20170512215620_1.jpg

In urma infrangerilor mai sus mentionate, am terminat sezonul regulat pe a 8 a pozitie, urmand sa joc in playoutul pentru evitarea retrogradarii.

20170512215730_1.jpg20170512215850_1.jpg

Lotul de la inceputul playout-ului, jucatorii avand un moral destul de prost si salarii destul de mari...

20170512220038_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy