Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Juventus Slatina - din L4 in Champions League


ovidiu10

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Manat in lupta de celebra declaratie a regretatului Sechelariu - "In 10 ani Bacaul o sa joace in Liga Campionilor" - si de cele cateva beri pe care le consumasem anterior la terasa, ma mananca in cur, intruna din serile de vara ale anului 2016, sa afirm ca daca cineva mi-ar da pe mana nou infiintata Juventus Slatina si proaspat inscrisa in Liga 4 Olt, in maxim 10 ani o duc in Champions League.

Fara antrenor, staff si fara niciun jucator in lot, presedintele clubului, care auzise de trasnaia mea intre timp, ma abordeaza si incearca sa vada daca vorbesc serios: "Salut, Ovidiu! Uite fusai pana la Romstal sa iau niste calorifere pentru vestiarul baietilor (care plm baieti?!). Ne putem vedea in 20 de minute la terasa la care urlai tu acum cateva seri ca aduci Champions League la Slatina?".

Rosesc putin, dar ma adun si ii transmit: "In 20 de minute sunt acolo!". Ne intalnim, ii vorbesc aproximativ o ora despre Football Manager, dezvoltare durabila, crestere progresiva, plantat pepeni etc. Nu pare sa priceapa nimic, dar in lipsa unei alternative, imi propune jobul mult-visat: Manager in Liga 4 Olt. Accept fara sa stau pe ganduri.

Obiectivul: promovarea dupa primul sezon in liga a III-a! Daca planul meu reuseste, nu ar trebui sa fie greu impotriva unor echipe precum Viitorul Gradinile, Oltetul Osica, FC Olt Scornicesti sau Romanati Caracal.

Acum nu-mi ramane decat sa incep sa sun si sa conving macar 18-20 de jucatori sa accepte sa joace pro-bono pentru visul nostru.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

In perioada 15/06/16 - 26/08/16 aduc la echipa 80 de jucatori. Unii dintre ei nici nu apuca sa joace vreun meci. Ii conving sa semneze cu noi, a doua zi imi raspunde altul pe care il consider eu mai bun si il trimit inapoi acasa pe primul...Cred ca mi-am luat cateva injuraturi zilele astea, dar asta este situatia. Vreau un lot cat mai bun cu putinta pentru a promova din primul sezon.

Printre cei mai reprezentativi ii amintesc pe:

Bogdan Geanta (fost la Valcea), atacant, 26 de ani

Godfred Bekoe (un ghanez de 24 de ani, care a fost pe la Medias in 2014), extrema, 24 de ani

Silviu Izvoranu (trecut pe la Otelul, Dinamo, ultima oara la Craiova), fundas de meserie, 34 de ani

Roberto Alecsandru (fost junior la Petrolul), fundas central, 20 de ani

Apostol Muzac (trecut pe la Dinamo, Steaua, Urziceni si mai recent Navodari), mijlocas central, 29 de ani

Gabriel Abraham (fost la Otelul, ultima oara la Dinamo), portar, 25 de ani

Georgian Tobă (trecut pe la U Cluj, Urziceni, ultima oara la Minerul Motru), extrema, 27 de ani

Ionuţ Puţanu (format de Hagi la Academie, ultima oara la FC Brasov), fundas, 23 de ani.

 

Pusi in teren arata ceva de genul acesta:

20170331230828_1.jpg

 

Astea sunt rezultatele obtinute in turul campionatului.

2.jpg

 

Iar aici clasamentul dupa 14 etape, inaintea pauzei de iarna: 13 victorii si un singur egal, in ultima etapa, probabil cu gandul la vacanta.

3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vine 23 ianuarie si se deschide o noua fereastra de transferuri. Desi cu actualul lot as defila pana la final in Liga 4, prefer sa ma intaresc pentru sezonul viitor in Liga 3. Dau lovitura dupa lovitura pe piata transferurilor si aduc foste glorii ale Ligii intai sa isi juleasca picioarele pe maidanele Ligii patru.

Razvan Cocis - 49 de selectii la Nationala, mijlocas, 33 de ani

Adrian Cristea - 7 selectii la Nationala, mijlocas ofensiv, 33 de ani

Mihăiţă Pleşan - 7 selectii la Nationala, mijlocas defensiv, 33 de ani

Gabriel Giurgiu - campion cu Otelul, venit de la U Cluj, 34 de ani

Iulian Mamele - (fost la Chiajna, Viitorul, Pandurii), fundas central, 31 de ani

Cristian Sîrghi - fundas, 30 de ani

Georgian Păun - atacant, 31 de ani

Constantin Mişelăricu - fundas, 27 de ani

Doru Bratu - fundas, 27 de ani

Dorel Zaharia - atacant, 38 de ani, venit de la Babadag, fost la Steaua printre altele

Csaba Borbely - atacant, 36 de ani, venit de la Venus Independenţa

 

Asa arata in acest moment lotul cu care atac returul Ligii a IV-a Olt.

20170401002253_1.jpg

 

1 hour ago, Andreims said:

Bafta :D

Multumesc! :)

31 minutes ago, cirsteamadalin723 said:

ce fel de facepack ai folosit?:D

Cut Out Player Faces Megapack

25 minutes ago, Cuellar said:

Heheeeee

Baftaa!! Am si eu cativa prieteni care joaca acolo.

Multumesc! Sa zica mersi ca nu ma au antrenor. Aveau zilele numarate! :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Conducerea mi-a oferit 580 de milioane de euro pentru jucatori si pentru un stadion nou. Din pacate a fost doar o farsa de 1 aprilie.

20170401180133_1.jpg

 

2 hours ago, Mimo said:

Cu echipa asta, cred ca ai pretentii sa supravietuiesti si in Liga a II-a. 

Singura problema e ca nu poti juca cu 20 de titulari in primul 11 si mai am si regula de minim 2 U21...Si au cam inceput sa se revolte "vedetele" ca nu joaca.

Cum rezolvati problemele de genul asta? Schimbati primul 11 la fiecare meci, sa ii jucati prin rotatie? Sau mai exista si alte metode de potolit?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
11 minutes ago, ovidiu10 said:

Singura problema e ca nu poti juca cu 20 de titulari in primul 11 si mai am si regula de minim 2 U21...Si au cam inceput sa se revolte "vedetele" ca nu joaca.

Cum rezolvati problemele de genul asta? Schimbati primul 11 la fiecare meci, sa ii jucati prin rotatie? Sau mai exista si alte metode de potolit?

Eu deobicei joc cu copii si astia micii nu se revolta daca nu joaca. Dar cand intalnesc faze de genul, am 2 variante:

1. daca e un jucator pe care vreau sa-l mai pastrez la echipa, il bag sa joace pana ii trece supararea

2. daca e un jucator de care vreau sa scap, ii spun ca il trec pe lista de transferuri si ori accepta situatie si vrea si el sa plece ori ii trece supararea si te lasa in pace :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Jucatorii nu par sa fi gustat gluma, indeosebi Georgian Paun, care a marcat 6 goluri in meciul de a doua zi.

20170401183547_1.jpg

 

15 minutes ago, BurticAndrei said:

Eu deobicei joc cu copii si astia micii nu se revolta daca nu joaca. Dar cand intalnesc faze de genul, am 2 variante:

1. daca e un jucator pe care vreau sa-l mai pastrez la echipa, il bag sa joace pana ii trece supararea

2. daca e un jucator de care vreau sa scap, ii spun ca il trec pe lista de transferuri si ori accepta situatie si vrea si el sa plece ori ii trece supararea si te lasa in pace :D 

Problema e ca la mine cei care se plang se incadreaza intr-o categorie a 3 a: nu vreau sa plece, dar nici nu vreau sa ii joc deocamdata devreme ce cuplul de mijocasi centrali se descurca foarte bine. Ii tin doar in lot in cazul in care apar accidentari/suspendari. Am 4 MC de valori apropiate: Cocis, Nicorec, Plesan si Giurgiu. Primii 2 joaca, in vreme ce ceilalti 2 nu au bifat niciun minut pana acum.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa un parcurs fara greseala, termin pe locul 1 al seriei, cu 24 de victorii si doar 2 egaluri, golaveraj 77-13.

20170402125105_1.jpg

Urmeaza un baraj dificil contra campioanei judetului Bacau - AS Filipeşti (BC).

20170402125343_1.jpg

Fara prea mari emotii trec in dubla mansa, 3-1 si 3-0 si imi continui marsul catre Liga 1. Sezonul viitor voi juca in Liga III Seria II.

20170402125600_1.jpg

Ca urmare a promovarii clubul devine Semi-Professional, astfel ca pot semna doar contracte part-time cu jucatorii.

20170402125748_1.jpg

Vestile bune continua sa curga si presedintele clubului ma anunta ca urmeaza sa avem si o arena proprie - Juventus Slatina Stadium, cu 3.773 de locuri. Cand imi arata devizul imi sare in ochi costul total - 3.500 de euro. Sper sa nu fie din nou o farsa...Cu banii astia nu il faci nici macar din carton. Ma rog, sper sa aiba iarba pe el si portile de fier, restul e treaba lor, ce invarteli fac.

20170402125732_1.jpg

Semnez si eu un contract fabulos de 300 de euro/luna, sa respectam rigorile ligii a 3-a, din care nu imi fac mari sperante ca o sa vad ceva. Deh, pasiunea e mare.

Noroc cu salariul nevestemii, ca altfel incepeam sa mananc caloriferele alea luate de patron in vara, pentru vestiar.

20170402130218_1.jpg

La nivelul lotului o sa fie iar emulatie mare: portaril de rezerva Valentin Coca alege sa plece la Popesti Leordeni, speranta Cosmin Ciocoteala la FC Brasov.

Incerc sa contracarez plecarile cu aducerea catorva jucatori de 16 ani, sper eu de perspectiva, fortat si de minunata regula cu minim 3 U19 in primul 11. Strategia mea e sa fortez 3 din dracii astia titulari, sa imi joace bine si la sfarsitul sezonului sa reusesc sa ii vand in Liga 1 pentru cateva sute de mii de euro, sa fac rost de bugetul de salarii.

Cu alte cuvinte, seman pepeni. Sper sa nu culeg castraveti.

20170402130739_1.jpg

20170402130901_1.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din pacate, in ciuda lotului bun, am ghinionul de a pica in serie cu FC Viitorul II, care, cu ajutorul jucatorilor proveniti de la prima echipa, spulbera totul in cale si la sfarsitul turui ocupam doar pozitia secunda, fara mari sperante la promovare.

Schimba putin strategia: astept sa promoveze Viitorul sezonul acesta, urmand sa imi incerc din nou norocul sezonul viitor.

20170405152919_1.jpg

 

Jucatorii care au prins minute in acest tur de campionat sunt cei de mai jos. Din cauza regulii cu minim 3 U19 in primul 11, jucatori precum Ionuţ Puţanu, Alexandru Curtean, Alexandru Iacob, Mihăiţă Pleşan sau Silviu Izvoranu nu prind nici macar un minut si imi creaza doar probleme, vociferand in continuu, ca daca stiau mai bine isi vedeau de treaba lor din iulie.

20170405153245_1.jpg

Cei mai buni jucatori ai echipei, dupa tur, sunt:

Flávio Gregório - AML, 16 ani, portughez furat din curtea U Cluj - 12 goluri, 7 assists

Pasca Andrei Sorin  - cunoscut ca @andrei_troll , atacant, 16 ani, provenit tot de la U Cluj - 7 goluri, 2 assists

Bogdan Gavrilă - AMR, 25 de ani, trecut pe la Dinamo

Godfred Bekoe - extrema, ghanez de 25 de ani, la echipa de anul trecut

Razvan Cocis - 34 de ani, la al doilea sezon pentru Juventus Slatina

Andrei-Räzvan Cibilică - cunoscut ca @Andrei Razvan, mijlocas central de 16 ani, adus tot de la U Cluj

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Asa cum anticipam la mijlocul sezonului am terminat campionatul pe pozitia secunda si am ratat sansa promovarii. FC Viitorul II a avut un parcurs exceptional, singura infrangere pe care au avut-o a fost contra mea, in retur.

20170408012637_1.jpg

 

Echipa sezonului

 

20170408012802_1.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Incep pregatirile pentru noul sezon, in care sper sa nu mai am ghinionul sa pic cu satelitul vreunei echipe mari si aduc 6 pusti U18.

20170408111100_1.jpg

Incep sa vand si pe bani, iar primul transfer de acest gen este Norbert Feketics (care nu prea a jucat sezonul trecut din cauza celor 3 U19 din primul 11) la Dunarea Calarasi contra fabuloasei sume de 14.000 de euro.

20170408131554_1.jpg

Din pacate, vedeta echipei, portughezul de doar 17 ani adus sezonul trecut de la U Cluj si care a marcat 16 goluri in 25 de meciuri pentru Juventus Slatina ajunge gratis la UTA BD, in Liga II. I-au oferit un salariu pe care eu nu mi-l puteam permite.

20170408131721_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Din pacate pentru mine, echipa secunda a Viitorului pierde barajul de promovare jucat contra Sepsi OSK si sezonul asta o sa am din nou de furca cu ei...

Nu-mi fac prea mari sperante ca as putea sa le iau fata pentru a termina pe primul loc si imi continui strategia de a creste tineri jucatori  si de a termina pe locul II si sezonul acesta.

20170408133216_1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy