Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Romania "altfel"


myhay99

Recommended Posts

Un sistem destul de complex (zic eu) la care am muncit putin. Sunt folosite toate cele 1098 echipa din romania (FM17.3) + 1 (povestesc mai jos). Fara pauza de iarna.

  • L1, 16 echipe, tur-retur, retrogradeaza 3, squad rules: max 25 players, min 4 HG (club), min 8 HG (nation). Premii intre 2.5 - 3.5 milioane EUR cu tot cu drepturi TV
  • L2, 16 echipe, tur-retur, promoveaza 3, retrogradeaza 3, squad rules: max 25 players, min 4 HG (club), min 8 HG (nation). Premii intre 1.25 - 2.5 milioane cu tot cu drepturi TV
  • L3: 16 echipe, tur-retur, promoveaza 3, retrogradeaza 4, squad rules: max 25 players, min 4 HG (club), min 8 HG (nation). Premii intre 625k - 1,250k cu tot cu drepturi TV
  • L4: 32 echipe in 2 divizii (West & South), tur-retur, promoveaza 2x2, retrogradeaza 2x3, no quad rules, Premii intre 25k - 300k
  • L5: 96 echipe in 6 divizii regionale, tur-retur, promoveaza 6x1, retrogradeaza 6x3 + 3 echipe din baraj, no squad rules, premii intre 0-100k
  • L6: 739 echipe in 42 divizii judetene, doar tur, promoveaza 21 echipe dupa un baraj regional (ex. Constanta nu va juca contra Arad)
  • L7: 16 echipe in 12 divizii judetene (B, BZ, CL, CT, DB, GR, OT, PH, SM, TR, TM, VL) doar tur. Cate 4 echipe din fiecare promoveaza in judetul corespunzator din L6. Din L7 BZ retrogradeaza 4 echipe in L8
  • L8: 15 echipe intr-o singura divizie judeteana - BZ. Promoveaza 4. Se joaca doar tur

In L1-L3 echipele sunt obligate sa aiba statut "Professional"

In L4 - L8 echipele vor juca intotdeauna in regiunile corespunzatoare. Asta inseamna ca numarul de echipe o sa inceapa sa varieze odata cu trecerea sezoanelor in functie de cine promoveaza / retrogradeaza. De exemplu nu vor fi situatii in care echipe din Arad or sa joace in alte divzii judetene sau Constanta sa joace in regiuni din West. Sau e posibil ca dupa un numar de sezoane sa avem in L4 West dar 12 echipe in timp ce in L4 East sa fie 20 echipe. Aceeasi situatie si in L5, L6 si L7.

Cluburile care participa in L1-L3 au dreptul ca echipele lor de rezerve sa participe in Reserves League

Cluburile care participa in L1-L4 au dreptul ca echipele lor de U19 sa participe in U19 League

Cluburile din L1 sunt obligate sa aiba "undersoil heating" si stadion de minim 10,000 locuri. Dispension period de 1 an

Cluburile din L2 sunt obligate sa aiba "undersoil heating" si stadion de minim 5,000 locuri. Dispension period de 1 an

Cluburile din L3 sunt obligate sa aiba stadion de minim 2,500 locuri. Dispension period de 1 an

Cupe

  • Cupa Romaniei, toate cele 1099 echipe in 13 runde. in primele 7 runde echipele din Ligile inferioare (L4-L8) sunt trase la sorti in functie de pozitia geografica. Cele mai bune 16 echipe ramase se alatura celorlalte 48 de echipe din L1-L3 si tragerea este 100% random pana in finala. Toate rundele se joaca intr-o singura mansa pe terenul echipei gazda, cu exceptia semifinalelor si finalei care se joaca pe National Arena. Meciurile se joaca in weekenduri. Castigatoare primeste 1 milion, finalista 500k......
  • Cupa Ligii: participa cele 48 echipe din L1-L3. 8 grupe de cate 6 echipe, tur-retur. Meciurile se joaca miercurea in saptamanile de cupe europene. Castigatoare fiecarei grupe se califica in sferturi. Sferturile si semifinalele se joaca tur-retur. Finala pe national arena. Castigatoarea primeste 500k. Cupa asta a fost gandita ca sa fie folositi jucatorii care nu prea joaca sau jucatori tineri.
  • Romanian Trophy (lipsa de imaginatie) pt echipele din L4-L5. Se joaca tur-retur pana la finala care e in singura mansa pe teren neutru. Pana in fazele superioare tragerea la sorti pe e pe criteriu regional. Castigatoarea primeste 250k
  • Romanian County League (lipsa acuta de imaginatie) pt echipele din L6-L8. Se joaca in singura mansa pe terenul gazdelor. Finala pe teren neutru. Pana in fazele superioare tragerea la sorti pe e pe criteriu regional. Castigatoarea primeste 125k

Care e treaba cu echipa adaugata si mentionata mai sus (+1)? Club nou cu capital strain, sponsorizat de Carlsberg: FC Bucuresti. Stadion nou de 10,000 locuri si Top Facilities & Academy. Sponsorizare pana in 2022 (5 milioane / an). Fara jucatori sau staff la club. Singura "achizitie" este Miodrag Belodedici care a fost convins de conducere sa preia echipa din postura de "Director of Football". Clubul o ia de jos, L7 Bucuresti.

 

 

Cam asa este impartita L4

WE.jpg

Si cam asa e L5

ROMANIA_judete.jpg

Romania 0.92_AA79154A-2AFD-4CC6-927E-017A9EFF1BF0.fmf

Link to comment
Share on other sites

*L7: 169 echipe in 12 divizii judetene (B, BZ, CL, CT, DB, GR, OT, PH, SM, TR, TM, VL) doar tur. Cate 4 echipe din fiecare promoveaza in judetul 

*L4: 32 echipe in 2 divizii (West & East), tur-retur, promoveaza 2x2, retrogradeaza 2x3, no quad rules, Premii intre 25k - 300k

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

arata f bine conceptul ;)

 

banuiesc ca ai folosit advanced rules ca sa faci baraj regional si tururile de cupe regionale.

ai avut ceva erori la validare, testarea competitiilor din editor etc folosind advanced rules ?

 

pentru diviziile regionale care variaza in dimensiune ai folosit setarile regionale la nivel de club sau regional boundaries la nivel de competitie sau ambele ?

ceva erori dupa mai multe sezoane de joc - gen nu se mai face season update la final de sezon si nu se mai genereaza fixtures pentru sezonul urmator ?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yonutz said:

arata foarte bine,acum il incerc dupa ce imi dau seama cum sa pot scoate optiunea cu stadionul obligatoriu si echipa nou infiintata de tine.bafta pe mai departe

e mult prea complicat sa scoti echipa creata de mine. Mai bine o inlocuiesti cu altceva sau ii "distrugi" finantele & facilities.

FMx1.jpg

3 hours ago, stifi09 said:

Da, cred că era mai indicat să pui şi varianta fără echipa făcută de tine :D

În orice caz, felicitări pentru munca depusă. O să îl încerc şi eu! 

De acord!

Doar ca am facut sistemul asta nu pt a ma lauda sau a multumi vreo comunitate (no offence), ci pentru placerea mea personala de a ma juca FM in felul meu. Echipa poate fi ignorata f usor daca se sterg sponsorizarile si facilitatile. N-am avut timpul si cheful sa refac toate cupele pentru o versiune fara "FC Bucuresti"

Multumesc pentru aprecieri!

FMx2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
On 5/5/2017 at 7:11 PM, Monceanu Rares said:

Iar la Cupa Ligii am o problema. Desi am 6 puncte dupa 2 meciuri si golaveraj +7, tot nu sunt primul in grupa. Si eu joc cu FCSB, iar pe 1 e Dacia Unirea Braila.

Am observat si eu asta. Se regleaza dupa ultimul meci din grupe.

Nu mi-am batut capul prea mult cu asta, avand in vedere ca e o competitie fara prea multa importanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy