Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


10 years transfer ban


BurticAndrei

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur
On 12.05.2017 at 4:12 PM, Pumas said:

Astept cu interes ceva update-uri. Chiar sunt curios cum vor evolua lucrurile pe viitor avand in vedere ca ai echipe cu academii ceva mai bune gen United, Tottenham sau Arsenal. 

Urmeaza continuarea :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Revin asadar la jucat fm17 si revin cu aceasta interesanta cariera. Sper sa o duc si la bun sfarsit :D Ideea este aceea de a juca cei 10 ani + inca 1 sau 2 dupa pentru a vedea cum se aseaza echipele. 

Inceputul celui de al treilea sezon ne aduce al treilea trofeu. Debut perfect de sezon, speram sa ne tina forma cat mai mult :D 

9EwT5.png

9iomt.png

Suntem favoritii numarul 3 la castigarea titlului. Mai putem vedea cel mai bun 11 al campionatului, unde nu avem nici un jucator si cele mai importante transferuri OUT din Premier League.

9iz54.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Inainte de a continua, sa facem o mica recapitulare, pentru a ne aduce aminte "cu ce se mananca" aceasta cariera. Toate echipele din primele 6 ligi ale Angliei au primit un transfer ban pentru 10 ani. Deci nu pot transfera IN nici un jucator in acesti 10 ani si trebuie sa se descurce cu jucatori din propria academie. Momentan, in cei 3 ani, eu am pierdut foarte putini jucatori importanti. Singurii plecati sunt: Ragnar Klavan, Lucas Leiva, Simon Mignolet si Daniel Sturridge. In acest moment, primul 11 arata asa:

9SQlq.png

Dar avem probleme de lot si a trebuit sa fac cateva sacrificii pentru a-mi putea pastra cateva dintre vedete. Karius a vrut sa plece dar l-am mintit ca vom castiga UCL in acest al treilea sezon doar ca sa-l mai pastrez 1 an. Nu voi castiga UCL dar nici nu am alt portar in lot care sa-i poata lua locul :( ... Coutinho mi-a cerut sa-l las sa plece. Nu am reusit sa ma inteleg nicicum cu el asa ca mi-am batut joc si am refuzat absolut toate ofertele iar acum e Unhappy. Milner plange ca nu joaca dar i-am spus ca nu ii garantez nici un loc de titular si ca poate pleca daca isi doreste. Pe postul de MC stam foarte bine momentan, am cu ce sa-l inlocuiesc. Pe Firmino l-am trecut pe banca de rezerve chiar daca a jucat bine in primele 2 sezoane. Motivul il reprezinta faptul ca Divock Origi a explodat pur si simplu in acest inceput de al treilea sezon, in 13 meciuri jucate marcand 16g + 3 asist + 7 pom si avand o nota MEDIE de 8.03 dupa 13 meciuri!!! Estimated Value a sarit instant la 41 milioane euro :O Asa ca, dragul nostru Firmino ramane o solutie de rezerva in cazul in care Coutinho sau Origi vor pleca intrun final de la echipa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Toamna celui de al treilea sezon mi-a adus unul dintre cele mai bune parcursuri pe care le-am avut in seria fm. Se putea chiar si mai bine dar eu unul sunt foarte multumit de ce am realizat pana acum. Au continuat problemele cu jucatorii si din aceasta cauza am decis sa renunt la cateva rezerve acum in iarna (in functie de oferte) sau la finalul sezonului (expira contractul).  James Milner,  Lazar Markovic si  Jon Flanagan sunt cei 3 vizati dar pe langa ei mai sunt Coutinho si Karius care sunt unhappy ca le-am refuzat ofertele in vara. 

9fuOA.png

In Champions League ne-am calificat mai departe cu foarte multe emotii. Besiktas a pierdut primele 4 meciuri si deja era eliminata iar in ultimele 2 meciuri a jucat cu Dortmund si Porto. Le-a batut pe amandoua si mi-a dat o imensa mana de ajutor. 

9fhG1.png

Ocupam locul 1 la mijlocul campionatului (-1 etapa) cu cel mai bun atac si cu cea mai buna aparare. Am umblat la Team Instructions inainte de startul sezonului si s-a dovedit a fi benefica schimbarea. Origi are 22g in 22m jucate si o nota medie de 7.76 si e lider in clasamentului golgeterilor (19g marcate fata de doar 12g cat are Ibra pe locul 2). Astept acum luna martie sa vedem ce primim la youth intake. 

9f2z2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Final de sezon si un titlu pe deplin meritat. Un parcurs excelent de 2 luni s-a incheiat destul de tragic in nici 2 saptamani cu o infrangere la penaltyuri in finala EFL Cup si cu eliminarea prematura din UCL. Am reusit sa facem dubla in acest sezon, campionat + cupa. In ianuarie am reusit sa scap de Markovic (7.5 mil Real), Wisdom (900k Celtic) si le-am propus rezilierea contractelor lui Milner si lui Flanagan pe care au si acceptato.

90vbW.png

Am reusit sa marchez peste 100g intrun sezon in Premier League si in acelasi timp sa avem (de departe) si cea mai buna aparare!!!

90VY2.png

De departe, cel mai bun jucator al sezonului, din echipa si chiar din Premier League a fost Divock Origi. Absolut fenomenal copilul :D I-au priit cei 2 ani cat a stat in umbra lui Firmino. Firmino s-a suparat ca nu joaca in timpul sezonului si i-am raspuns ca Origi este mai in forma ca el si merita sa joace si nu a mai comentat nimic Firmino, a fost de acord cu mine si mi-a spus ca isi asteapta linistit sansa :)) 

90JDA.png

Tot in acest sezon am reusit sa castigam UCL U19 la penaltyuri dupa o finala cu Barcelona 

90Zrq.png

In final, am si o intrebare pentru voi, poate reusiti sa ma lamuriti si pe mine. Aveti mai jos o poza cu facilitatile (marite in acesti 3 ani) pe care le am si o poza cu Head of Youth Development. Problema sta in felul urmator. Eu imi folosesc scouterii sa cercetez ce tinere talente au primit celelalte echipe din Premier League si spre surprinderea mea (si calculele mele) as fi undeva pe locul 6 ca si jucatori cu potential primiti la youth intake. Arsenal este pe 1 in top ca si ucatori primiti cu potential de leading star Premier League in 3 sezoane. Somebody can help me? Ce fac eu gresit? De ce nu reusesc sa primesc si eu juniori mai buni cu acest HoYD si cu aceste facilitati? Ceva sfaturi pentru mine? 

90t2C.png

90pl0.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Youth Recruitment este responsabil pentru PA-ul jucatorilor din youth intake, Junior Coaching pentru CA-ul lor, Youth Facilities pentru rata cu care creste CA-ul si HoYD pentru personalitatea lor, juniorii au tendinta sa o imprumute pe a acestuia.

 

Corporate Attribute
Basic 1-2
Fairly Basic 3-5
Adequate 6-9
Average 10-12
Good 13-15
Top 16-20

Training Facilities
1-3 poor
4-5 Basic
6-7 below average
8-9 adequate
10-11 average
12-13 good
14-15 great
16-17 superb
18-19 excellent
20 Top

Youth Facilities
Basic 1-3
Poor 4-5
Below Average 6-7
Adequate 8-9
Average 10-11
Good 12-13
Great 14-15
Superb 16-17
Excellent 18-19
Top 20

Junior Co. Attribute
Minimal 1-2
Basic 3-5
Adequate 6-9
Average 10-13
Good 14-16
Excellent 17-19
Exceptional 20

Youth Rec. Attribute
Limited 1-2
Basic 3-5
Fairly Basic 6-8
Average 9-11
Above Av. 13-14
Established 15-16
Well Estab. 17-18
Extensive 19-20

 

Asta-i tabelul complet cu facilitatile.

Evident, tine si de norocul fiecaruia sa primeasca jucatori cu PA mare si de pricepere atunci cand te folosesti de tutori si antrenamentele individuale, pentru a avea juniori buni.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Teoria cu facilitatile si in functie de ce vin juniorii la Intake o stiam de multi ani ca am tot jucat Youth Academy Challange din 2012 incoace. Ideea este ca eu in acest moment am facilitatile de top si unul dintre cei mai buni HoYD si nu sunt multumit de ceea ce primesc la Intake in comparatie cu alte cluburi. Si vroiam sa stiu daca a descoperit cineva vreo alta modalitate de a primi juniori cu potential bun. Stiu ca nu sunt o persoana norocoasa dar pricepere legata de cresterea juniorilor am aratat ca am in carierele postate pana acum aici pe forum. 

Link to comment
Share on other sites

Salut, ma gandeam si eu la un challenge asemanator, home-grown challenge. In timp ce ma documentam despre acest challenge am dat peste acest comentariu:

"You always learn something new with this game even after playing it for over 15 years. 

So I've found recently that your staff member responsible for youth intake can pass down his personality attributes to the regens who are coming in every year. In my save Raul (finally) retired, I've hired him on the staff, made him responsible for youth intake. 

Lo and behold, every year my best regen has near Raul's Professionalism, Ambition, Pressure, Loyalty, all the important hidden stats at near maximum. Making them improve rapidly and become better players even without mentoring. 

So what you need to do is search staff by personalities, look for people who are Model Professional, Model Citizen, Perfectionist, Iron Willed, and so on. Find the best guy, make him do the youth recruitment and swim in those regens who develop obscenely quick and stay loyal to your club. You can also just look for a former player who had a reputation for a great work ethic. Ryan Giggs is great for this is you're running United, for example."

Sper sa te ajute:)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
14 hours ago, NicuCJ said:

"You always learn something new with this game even after playing it for over 15 years. "
 

Chiar 15 ani (2002-2017) am si eu de cand joc seria cm/fm :D Si intradevar, zi de zi mai invat cate ceva nou despre acest minunat joc. Probabil din cauza asta nici nu pot renunta la el :D 

Ideea este ca am top5 cel mai bun HoYD si facilitatile aproape de maxim. O sa-l dau afara pe HoYD actual si voi cauta altul cu skiluri mai slabe dar cu personalitate maxima "Model Professional" si vedem ce va fi in sezonul viitor.

 

10 hours ago, ritza_ said:

Imi poți spune te rog unde ce ai modificat în editor pentru premier league ban?Mersi anticipat !

Eu n-am modificat nimic, am gasit acest fisier pe Steam Workshop "FM Scout - English Clubs 10 year transfer ban" ... 

FM Scout - English Clubs 10 Year Transfer Ban _9408FDB0-F6D7-4310-A3ED-373C096FD5CE.fmf

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La finalul sezonului 3 am primit pe email stirea cum ca Divock Origi a castigat Gheata de aur a Europei pentru cele 41g marcate in sezonul trecut. Ma bucur pentru el dar si pentru mine ca am luat decizia de a-l titulariza lasandu-l pe banca pe Firmino. Sper sa nu plece si sa mai ramana multe sezoane alaturi de noi.

NT0JC.png

N-am avut cel mai bun start in sezonul 4, dar usor usor lucurile par a se pune in normal. Meciurile amicale au fost foarte bune, apoi am batut Arsenal in supercupa dar a venit meciul cu Chelsea unde am fost distrusi in ultimul hal. A fost un dezastru total. In min 30 aveau 4-0 ... Cu Soton n-am reusit sa marcam din cele 18613461 ocazii avute si apoi ne-am chinuit si in urmatoarele 2 meciuri. 

NTr3q.png

NTIli.png

Suntem favoriti la castigarea titlului in acest sezon si dupa 3 sezoane avem 2 jucatori in Top11 al campionatului, Henderson si Coutinho.

NTFXW.png

In noul sezon de Champions League avem 6p asigurate dupa ce vom distruge pe Fotbal Club Stana Becali :D 

NT8E2.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A fost o toamna foarte buna pentru noi, cu succese pe toate planurile. Din pacate a trebuit sa gestionez multe nemultumiri in cadrul lotului si nu am mai putut avea un prim 11 cristalizat meci de meci. Din cauza asta, a trebuit sa-l tin pe banca in foarte multe meciuri pe Origi astfel ca nu am mai marcat la fel de mult ca in sezonul precedent nici noi si nici el. In aparare in schimb, stam foarte bine. 

Nhr6H.png

In UCL, ca un roman adevarat, le-am umplut poarta celor de la FCSB :D Ne-am calificat mai departe fara probleme unde vom juca cu FC Porto. 

NhKN7.png

In acest sezon este o lupta stransa in top5, sper sa putem transa cat mai repede lupta pentru a nu avea emotii pana la final. 

Nh0fk.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy