Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


10 years transfer ban


BurticAndrei

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Asa cum spuneam si pe topicul LLM, m-am tot gandit la o noua provocare in fm17. Recunosc, sunt putin obsedat de fotbalul din Anglia asa incat cam toate carierele mele se desfasoara aici. Ideea acestei provocari este ca toate echipele din primele 6 ligi din Anglia au transfer ban timp de 10 ani, pana in 2 iulie 2026. Asa ca ne putem trezi ca echipele ce la inceputul jocului nu sunt intro liga activa, vor promova sezon dupa sezon. Am ales pe Liverpool ca fiind echipa cu care voi juca in acest "challange". Este o academie buna dar este departe de academiile de top United, Tottenham, Chelsea sau Southampton. Ideea acestui "challange" este ca banii pe care-i produce Premier League nu mai conteaza in acest fel. In schimb se va vedea maestria cluburilor de a produce jucatori pentru prima echipa. 

Mi-a luat 2 ore sa organizez tot clubul. Am schimbat 70% din staff, am setat antrenamentele individuale tuturor jucatorilor din club, am pus parent tuturor copiilor talentati, am setat jucatorii sa invete player traits si am reziliat 2 contracte. Am decis ca pentru inceput sa ma bazez pe 45 de jucatori pe care i-am impartit in 2 (seniori si U23). Rezultatele din tuneul din USA n-au fost prea convingatoare dar startul de sezon a fost perfect. Adevarat ca nici n-am avut adversari prea puternici dar tot strans 3/3 si fara gol primit. 

2Rmc5.png

2RtFJ.png

2RCNT.png

Primul 11 cu care vom aborda acest prim sezon

2RZH4.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Sincer, nu m-am gandit la cat e de mare sau de mic un club in momentul in care am facut alegerea. M-am gandit doar ca nu voi prelua una din academiile de top gen United, Chelsea, Tottenham sau Southampton. Asa ca am preluat pe Liverpool dintrun singur considerent: este echipa mea favorita (dupa ASU Politehnica). Un club cu o academie decenta spre buna (sa fim seriosi, ce jucatori a mai produs 100% Liverpool de la Gerrard si Carragher?) si un club cu multi jucatori tineri promitatori cu potential bun spre foarte bun. 

Update septembrie. Au venit primele meciuri grele si primele piedici. In fm17 (cred ca si in fm16) tot timpul dupa pauza nationalelor, in primul meci am avut probleme. Vin jucatorii prea obositi sau nu pot sa-mi dau seama. Asa am patit si de data asta cu West Ham, cu un gol primit in min 90+2 ... Deocamdata suntem exact pe dos ca in realitate. Daca in realitate avem cel mai bun atac si o aparare medie, momentan in aceasta cariera avem unul dintre cele mai slabe atacuri si cea mai buna aparare. Cu United meritam sa castigam, dar am primit un gol nemeritat dupa cursul jocului pe final de meci, in min 83. Firmino e golgeterul echipei si campionatului iar noi suntem pe locul 4.

21eB2.png

21kQq.png

Avem in lot urmatorii 5 tineri promitatori, cu potential de a deveni in viitor titulari pe posturile lor. Daca pe Gomez (CD), Alexander-Arnold (DR), Ojo (AML) si Origi (ST) stiu ce si cum sa-i antrenez, la Woodburn am inca un semn de intrebare, daca sa il fac AMR sau ST.

21lKC.png

21zuW.png

2BTvi.png

2BwiZ.png

2B33y.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

AMR intentionam si eu sa-l fac pe Woodburn pentru ca il am pe Origi ST.

Update octombrie. Echipa momentan joaca foarte bine, chiar incredibil de bine pot spune. In continuare avem cea mai buna aparare din campionat si in continuare scartaim in atac dar cu toate astea legam victoriile. In EFL Cup in min 75 conduceam cu 3-0 dar au revenit senzational pe final Boro si au dus meciul in prelugiri dar i-am batut la penaltyuri. Clasamentul e strans sus la varf, suntem 4 echipe in 4 puncte. Chelsea pare ca nu are adversar in acest sezon dar mai e mult pana in mai. Nici nu imi propun mai mult decat top4 in acest prim sezon. Tot ce e mai sus e bonus. 

2BEDo.png

2BSYM.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update noiembrie. Inca o luna aproape perfecta pentru noi. Apararea este la fel de senzationala, atacul inca scartaie dar victoriile se aduna. Ne distantam de locul 3. Am iesit din EFL Cup dar nu era un obiectiv important ci am folosito pentru a le da minute jucatorilor U23. Voi incerca in ianuarie sa scap de  Ragnar Klavan,  Lucas Leiva si  Danny Ings. Cu semnul "?" mai sunt si  Simon Mignolet,  James Milner,  Georginio Wijnaldum si  Daniel Sturridge dar pe ei ii mai pastrez un sezon. Deja am inceput ca pe banca sa am 4-5 jucatori U23 la fiecare meci. In luna decembrie, avem 3 meciuri tari cu City, Arsenal si Chelsea.

2DkhW.png

2Dlmi.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update decembrie. La jumatatea campionatului, spun eu, ne-am asigurat prezenta in top4 la finalul campionatului. Totul merge perfect, tinerii prind minute pe final de meciuri, unii prind chiar 90 minute, in functie de accidentari/suspendari si cresc foarte bine. Conte si Chelsea par de neoprit pe 17.3. Incredibil modul cum joaca. Am fost sa-i spionez la un meci si apoi le-am simtit forta si stilul pe propria piele in meciul direct. Am reusit sa scot un 1-1 printrun gol marcat in min 89. Coutinho a inceput execrabil sezonul dar incet-incet s-a obisnuit cu stilul si si-a dat drumul la joc. Firmino si Sturridge marcheaza dar stilul lor de joc nu ajuta echipa. Origi imi place dar inca nu il fortez ca titular, din sezonul viitor in schimb el va fi nr 1. 

2Hf0A.png

2H892.png

Am reusit sa ma inteleg cu Board-ul in privinta imbunatatirii facilitatilor, absolut necesare de altfel in vederea obtinerii celor mai buni tineri pe viitor.

2HSY0.png

Urmeaza tot astazi un update combinat pentru ianuarie si februarie :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update ianuarie + februarie. Incepem sa scartaim. Da, am reusit sa batem Tottenham si sa facem egal cu United dar ma multumeste foarte tare jocul echipei pe faza de atac. Infrangerea cu Burnley si celelalte 3 egaluri cu Sunderland si de 2 ori cu Watford au fost meciuri ce trebuiau castigate dupa cum s-au desfasurat lucrurile. Chelsea merge incredibil, la cum joaca nu cred ca vor pierde vreun meci in acest sezon si pot spune ca deja este campioana. 

2aJzk.png

2amd1.png

Singurele transferuri din Premier League in pauza de iarna au fost acestea 4. 

2axPH.png

Acesta este Hoyd pe care l-am adus la echipa, sper sa faca treaba buna. 

2aZHc.png

 

Maine vine update-ul cu finalul de sezon :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
5 hours ago, kevinluci said:

păi cu tactica nu.. adică instrucțiuni

2pAQt.png

Update final de sezon. Final de sezon cu emotii, dupa infrangerile cu Stoke, City si Palace dar ultimele 3 etape ne-au asigurat locul 3, la egalitate de puncte cu United. Chelsea, pe final, dupa ce s-au vazut campioni n-au mai tras si au pierdut ambele meciuri in ultimele 2 etape. Per total sunt multumit de acest prim sezon, Eu am incercat pe cat de mult posibil sa le dau minute jucatorilor U23 pentru a-i creste pentru viitor. Am facut o greseala in iarna cand l-am dat pe Klavan deoarece am fost nevoit in anumite momente sa joc cu 2 copii de 18 ani pe un post atat de important. Cel mai mult m-am bucurat in acest sezon pentru victoria din semifinala FA Cup cu Sunderland. A fost un meci incrancenat, cu 14 cartonase galbene iar eu m-am ales cu 3 fundasi eliminati ... Chiar si asa, in 8 jucatori am reusit sa tinem de acel 1-1 si sa-i batem la penalty-uri. (poza mai jos).

2pvpK.png

2pbks.png

2p61S.png

Pun o poza cu jucatorii U25, sa vedeti cate meciuri au prins fiecare si ce a reusit sa faca fiecare. Incet-incet, James Milner,  Simon Mignolet,  Georginio Wijnaldum,  Daniel Sturridge si  Danny Ings vor pleca iar ei vor face pasul spre prima echipa. Pe  Adam Lallana si pe  Dejan Lovren ii mai pastrez chiar daca sunt deja veterani, inca ma pot ajuta foarte mult pe posturile lor.

2pCgj.png

Ei sunt cei 2 jucatori primiti la intake in acest sezon, singurii cu potential pentru viitorul primei echipe. Le-am pus nickname-uri sezon1player1 tocmai pentru a stii cand au venit fiecare. Aaron Sanna este un atacant cu potential Leading Premier League, dar nu este exclus sa-l transform in AML pentru ca e destul de mic. Are si personalitate destul de buna. 

2pYs5.png

Colin Harvey este un fundas dreapta cu potential Good Premier League, sunt deja asigurat pe acest post prin Clyne si Alexander-Arnold dar poate il mut pe Clyne DL si raman el si Alexander-Arnold pe post de DR in viitor. 

2pQK4.png

Am scris postarea asta pe fuga, cel mai probabil ca am uitat multe lucruri, daca mai doriti si alte poze si detalii spuneti si le voi pune maine dupamasa.

Link to comment
Share on other sites

Felicitări pentru performanța reușită din primul sezon! Cu puțin noroc puteai câștiga titlul, totuși ai fost la doar 4 pct. distanță...

Cei doi puști „porecliți” par foarte promițători. Apropo, te poți uita și la istoricul lor pentru a vedea din ce sezon au venit, nu trebuie neapărat să le pocești numele. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Da, au fost 4 puncte pentru ca Chelsea a pierdut in ultimele 2 etape fiind deja campioana deci maxim locul 2 cu putin noroc puteam obtine. Prefer sa le pocesc asa numele pustilor pentru a nu sta pe viitor, cand vor aparea tot mai multi, sa verific fiecare in ce sezon a aparut :) 

Primul sezon a fost foarte bun dar de abia acum incepe adevarata distractie :D Actualii jucatori vor incepe a fi vanduti iar echipele vor trebui sa-i inlocuiasca cu jucatori din academie :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update vara 2017. Si, am inceput al doilea sezon pe aceasta frumoasa cariera. Tot la fel de greu a trecut vara pentru ca in loc de transferuri a trebui sa organizez lotul de jucatori, sa aleg cei ~40 jucatori pe care ma voi baza la prima si a doua echipa, sa le setez antrenamentele, traits si tutorele. In meciurile amicale n-am avut chiar jocul si rezultatele asteptate, am suferit mult la finalizare. In schimb, in primele 4 etape din campionat am maturat pe jos cu tot ce am prins. Momentan, suntem la polul opus fata de startul sezonului trecut. Atunci aveam unul dintre cele mai slabe atacuri si cea mai buna aparare, acum avem cel mai bun atac si cea mai slaba aparare. Dar chiar nu ma intereseaza cate goluri incasam intrun meci, atata timp cat la final scorul arata ca avem cu 1 gol in plus fata de adversar.

2vRb1.png

2v1E0.png

Season Summary unde observam ca suntem a5a favorita la titlu, cel mai bun 11 pe fiecare post, key players pentru fiecare echipa dar si transferurile. Eu am reusit sa scot multi bani pe 2 jucatori de care nu mai aveam nevoie, Sturridge si Mignolet. In poza apare un jucator transferat de Leeds in aceasta vara ... Leeds are global ban pana in 2026 la fel ca toata lumea ... acest transfer a putut fi posibil deoarece acel jucator a fost sub forma de imprumut la Leeds si sezonul trecut si avea clauza de cumparare pe care au si activato. 

2vD4A.png

In Champions League avem ghinionul de a fi repartizati in cea mai grea grupa posibila ... Sper sa termin in primele 3 sa prind macar primvara europeana.

2vN2c.png

Link to comment
Share on other sites

Eu zic că, din grupa aia, ieși pe locul 2, minim - cu puțin noroc scoți o victorie cu Bayern, și pe Porto ai puterea să îi bați tur retur. Monaco ii văd cam outsideri, și observ că le-ai administrat un 4-2 în amicale.

Referitor la sezonul 2, multă baftă. Și aș avea o propunere, dar depinde de timpul tău / chef : anume să postezi și screenshoturi de la anumite meciuri importante / dramatice/neașteptate. De exemplu, 6-4 cu Chelsea merita, zic eu.

Succes.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update septembrie-decembrie 2017. Dupa un start excelent de sezon, pentru ca am dobandit sindromul nationalelor, evident ca am si pierdut primul meci din septembrie. Am spus ok, doar ca apoi au inceput sa curga accidentarile, am avut si 7 in acelasi timp dar in medie, toata toamna mi-au lipsit 3 titulari, si cum eu nu mai am rezerve, doar U23, a trebuit sa joc cu ei. Intrun fel a prins bine toata treaba asta pentru ca au prins copii multe meciuri de Premier League si le-a ajutat cresterea. Rezultatele au fost sinusoidale, cu perioade in care castigam si marcam foarte multe goluri si cu perioade in care nu legam 2 pase si pierdeam la 0. Mane s-a accidentat 9 luni iar Firmino 5 luni. Ambii revin in iunie 2018 deci e gata sezonul pentru ei. In atac, momentan joc cu Woodburn pentru ca Origi revine si el in 2 saptamani. Clasamentul este strans, si in acest moment orice punct adunat conteaza. In UCL, am terminat pe 2 si ne-am calificat mai departe in optimi unde vom juca cu AC Milan. In schimb, in UCL U19 am avut un ghinion imens, 3 echipe au strans 12p si s-a mers mai departe dupa golaveraj si am terminat pe 3 :( La final, pun 3 meciuri cu Chelsea, United si City. 

2AX7o.png

2AOlM.png

2A7Jp.png

2Ag3O.png

Meciul absolut nebun cu Chelsea din august

2AdEy.png

L-am distrus pe Mourinho in acest meci, nu le-am dat nici o sansa lui United. 

2AcCZ.png

2AYui.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update primavara - final de sezon. Partea a doua a sezonului a fost mult mai buna ca prima, inafara de Mane si Firmino n-am mai avut nici un accidentat de durata. Ajunsesem dupa egalul cu United pe locul 7 si deja aveam ganduri negre, ma gandeam ca poate nu prind nici top4 in acest sezon. A urmat apoi o serie foarte buna de meciuri, in care am legat victorie dupa victorie si am revenit in top. In final, am reusit sa castigam ambele cupe (EFL si FA) si sa terminam cu mari emotii (vedeti mai jos) pe locul 3 si sa jucam direct in grupele UCL sezonul viitor. In Champions League am trecut tot cu mari emotii de AC Milan dar apoi am dat peste Real Madrid care ne-a dat cu terenul in cap. 

2YhKC.png

2YB7p.png

Calificare cu cele 2 goluri marcate in deplasare

2YHBM.png

Ultima etapa de campionat. Eu pe locul 4. Aveam nevoie de victorie pentru a prinde Top4. Orice alt rezultat, in functie de jocul rezultatelor, ma putea arunca inafara top4. Am dominat meciul cu Watford cap-coada doar ca nu am reusit sa finalizam. Era min 90 si eu cazusem pe 5. Atunci nou-intratul Woodburn a avut un moment de sclipire, a luat mingea si a driblat 2 adversari iar al treilea i-a pus piedica = 11m -> gol -> victorie -> locul 3 :D 

2Y1xO.png

Jucatorii U23 si minutele prinse in prima echipa. De remarcat Ben Woodburn care creste ca Fat-Frumos. L-am folosit ca varf in cateva meciuri si copilul e genial. I-am schimbat si antrenamentul din AMR in ST. Acolo va fi pozitia lui in viitor. Tot de remarcat ar mai fi si Aaron Sanna, copil pe care l-am folosit titular intrun meci de cupa si care mi-a marcat 1 gol si a devenit cel mai tanar marcator din toata istoria lui Liverpool. 

2YR3y.png

La final, va prezint si cei 3 jucatori ce i-am pastrat din Intake-ul acestui sezon, atacant - potential leading star

2Y9iZ.png

Atacant sau AML - potential Leading Star

2Y2vi.png

DM/MC - potential good for Premier League

2YuuW.png

 

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e genul de cariera ce devine mai interesant pe masura ce trece timpul. Deocamdata mi se pare ca inca sunt mai toti jucatorii cumparati pe bani grei pe la echipe (spun asta uitandu-ma la echipa lui city), asa ca mai trebuie ceva pana sa vedem cine creste tinerii ok si cine nu. Mult succes oricum, un sezon foarte bun!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy