Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariera LLM


BurticAndrei

Recommended Posts

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
On 30.01.2017 at 11:57 AM, kevinluci said:

italianul arată bine, la fel și sezonul tău în BPL. te descurci mai bine decât m-aș fi așteptat. ceva sfaturi utile pentru un LLM asemănător?

Cel mai important sfat este sa nu te arunci cu banii putini pe care ii ai la inceput pe transferuri de jucatori gata crescuti cu salarii mari pentru ca falimentul iti va bate la usa. Primul LLM l-am jucat la fm08 cu Redditch si a fost singura data cand a trebuit sa reiau cariera din cauza faptului ca am dat faliment (apoi echipa favorita de LLM a fost Vauxhall Motors FC cu care am jucat an de an pana au renuntat la locul din Conference, in 2015).

Eu procedez asa: 1. Aduc la echipa 1-2-3 scouteri (in functie de liga in care joc), cei mai buni posibili si ii trimit sa caute jucatori U21 liberi de contract cu potential minim 4.5 stele. 2. Apoi cand vin rapoartele, nu ma arunc imediat, astept sa se adune cateva rapoarte, uneori astept chiar si 6 luni si semnez cu cativa tineri pe care sa-i antrenez si sa-i cresc sa-i pot vinde si sa-mi cresc bugetul de pe urma lor. Atata timp cat ai obiectiv evitarea retrogradarii si reusesti sa te mentii deasupra liniei, jucatorii joaca fara presiune. Legat de promovari, prefer sa stau cate 2 ani in fiecare esalon pentru a-mi construi un lot competitiv dar uneori se mai intampla sa promovez 2 ani la rand si o singura data 3 ani la rand cum s-a intamplat acum cu Cheltenham. O singura data am retrogradat jucand LLM si nu am fost dat afara, m-au lasat sa-mi continui munca dar mi-au pus obiectiv clar promovarea de pe locul 1.

LLM este pentru cei ce au rabdare si, jucand LLM iti poti creea singur tot felul de challange-ruri, unul mai interesant ca altul. Cel mai interesant challange dupa parerea mea este acela de a prelua o echipa din Conference si FARA TRANSFERURI, doar cu jucatori primiti la Intake, sa ajungi sa castigi titlul in Premier League.

Link to comment
Share on other sites

Chiar, parca aveai o salvare de genul asta. Ce s-a mai intamplat? Cat de departe ai ajuns?

Chiar, parca aveai o salvare de genul asta. Ce s-a mai intamplat? Cat de departe ai ajuns?

Chiar, parca aveai o salvare de genul asta. Ce s-a mai intamplat? Cat de departe ai ajuns?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
13 hours ago, tactumare said:

Chiar, parca aveai o salvare de genul asta. Ce s-a mai intamplat? Cat de departe ai ajuns?

Da, am avut pentru fm15 si m-am oprit exact unde am ramas si cu topicul. N-am mai inaintat atunci. Poate voi incerca asa ceva pentru fm17 mai spre vara.

Update final de sezon part2. Atletico, Dortmund, Inter, PSG si FCSB au castigat titlul in celalalte campionate. United a castigat UCL iar City EL. 

upmGW.png

upVSC.png

upJbq.png

upx92.png

upa0A.png

upvOZ.png

uptVi.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update iunie-iulie 2022. In sfarsit o vara nu foarte agitata, doar 2 titulari cerandu-mi sa plece. Defapt 3 dar pe un fundas central l-am pacalit momentan sa mai ramana. Asadar au plecat Klostermann, fundasul dreapta si Rafael Toloi, fundasul central. Pe langa ei, am mai lasat eu sa plece cateva rezerve ceea ce m-a dus la nevoie de reinprospatire a lotului. In pare parte pastrandu-mi 9 din cei 11 titulari de sezonul trecut, trebuie sa avem rezultate mai bune ca in sezoanele precedente. Transferuri IN:

uped1.png

upoNA.png

upz62.png

uxTfq.png

uxyWC.png

ux3mW.png

ux4Pi.png

Se vede si la Season Summary ca ne-am imbunatatit lotul, suntem a 16a favorita la castigarea titlului. Si conducerea mi-a cerut minim ca obiectiv terminarea pe un loc de mijlocul clasamentului. Eu spun ca cu lotul actual pot spera chiar la top6 si implicit calificarea in Europa.

upkF0.png

Rezultatele din meciurile amicale:

uxWTZ.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
11 hours ago, kevinluci said:

Cine e M. Rodriquez de a plătit PSG atât pt el?

Chelsea si PSG au facut schimb de jucatori in vara. Chelsea l-a luat pe Ante Coric de la PSG cu 103 mil si l-a dat apoi pe Maximilen Rodriguez pe 76

uxLwi.png

uxipZ.png

Update august-decembrie. Am inceput excelent sezonul pe 4-1-2-3 DM si am fost chiar pe locul 2 dupa victoria cu Derby. Apoi, incet incet am intrat intro forma mai proasta, la fel ca si in sezoanele precedente dar nu chiar atat de rau ca atunci. Am reusit sa mai strangem cateva puncte in acea perioada iar apoi de la meciul cu Sunderland am trecut la 4-3-1-2. Pana acum sunt multumit. 

uxPLW.png

11 hours ago, Andreims said:

Eu sper sa faca treaba Galca la Soton :D

Momentan face, a luat o echipa ce a terminat pe 10 si cu media prediction locul 6 si momentant este pe locul 6, foarte aproape de Europa. La fel si noi, media prediction locul 16 si suntem pe 8, foarte aproape de Europa. Nu ma mai hazardez pentru ca am mai fost in aceasta pozitie si sezonul trecut si ne-am innecat ca Dragnea la mal. 

uxEgy.png

Portarul mi-a cerut sa plece la o echipa ce joaca in UCL asa ca il voi lasa sa plece in luna ianuarie. Eu mi-am asigurat poarta :D 

uxSeO.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
10 hours ago, il muce said:

inteleg ca prezenta in EPL  a devenit o obisnuinta, dar exista acest "wall" care trebuie spart pentru prezenta in Europa.

Brexitul s-a intamplat ? si daca da, mai precis ce s-a intamplat in joc ?

S-a intamplat ca toti jucatorii non-englezi au devenit FGN si nu poti inscrie mai multi de 17 jucatori FGN pe lista pentru Premier League. Jucatorii U21 nu trebuie inscrisi asa ca nu am avut probleme. 

uJ2xH.png

Update ianuarie 2023. Am spart banca in aceasta perioada de mercato. Am luat 22 mil de la Galca pe portar. Cu acei bani + ce mai aveam in buget am platit 74 mil in rate pentru Kokkalis si 9 pentru Ciprian Petre, produs de Viitorul si crescut de United. 

uJ1B1.png

uJNkc.png

Am iesit devreme din FA Cup in acest sezon din cauza rezervelor. N-am jucat prost, ba chiar au jucat foarte bine dar au ratat ocazie dupa ocazie ... 6 CCC am avut din care n-am fructificat niciuna. Asta e, ramanem cu campionatul unde incerc sa sparg bariera top6. Sper sa nu mai urmeze inca o serie negativa ca in sezoanele precedente. 

uJBQ0.png

uJ9gk.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update final de sezon. Bomba!!! Bomba!!! Bomba!!! Aseara cand am venit de la job mi-am zis "hai sa intru in fm sa mai joc cateva meciuri" urmand ca azi cand ma trezesc sa intru si sa termin sezonul. Ce sa vezi? M-a prins asa de tare flama ca am stat azinoapte pana la 6 sa termin sezonul. Am reusit cea mai mare performanta din istoria clubului :D Cuvintele sunt de prisos in acest moment, echipa a jucat senzational in acest final de sezon, aproape ca un ceas elvetian :D Inaintea meciurilor cu West Ham si Arsenal eram pe 7 la 1pct de ele. De Chelsea, locul 4, nici nu ma gandeam ca ma voi apropia, era departe. Deja imi faceam planuri mari dar cele 2 meciuri m-au readus putin cu picioarele pe pamant. 

uVjnk.png

Apoi mi-a venit in cap o idee, sa combin 2 tactici intruna, 4-3-1-2 si 4-1-2-2-1. A iesit un 4-3-2-1 pe care l-am folosit de la meciul cu Burnley. Atacantul l-am setat Poacher dar in cazul in care echipa nu se exprima cum imi doresc intrun meci, ii schimb rolul in F9. Inca o problema ar mai fi ca uneori se calca pe picioare WB si Wingerii. Probabil ma voi gandi la o formula si pentru ei, am 3 variante, ori ii las asa dar le scot "Stay Wider" si pun "Sit Narrower", ori le schimb rolul in AP ori in IF. Dar vad asta in sezonul urmator.

uVCzH.png

Bomba!!! Bomba!!! Bomba!!! Jucam in preliminariile UEFA Champions League!!! Cum spuneam, un sezon extraordinar, de povestit la nepoti :D Chelsea a castigat Europa League iar Newcastle FA Cup.

uVU90.png

In celelalte campionate, Atletico, Napoli, Monaco, RB Leipzig, si din nou FCSB au castigat titlurile. Surpriza este Monaco ce a reusit sa sparga invincibilitatea lui PSG. 

uVvO7.png

uVtZT.png

uVYjA.png

uVcf2.png

uVmGJ.png

Real Madrid a castigat UEFA Champions League iar Chelsea Europa League. 

uVAF1.png

uV6cc.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

De departe, jucatorul sezonului, motorul echipei, a fost Tobias Winkler. Varful nostru a inscris 31 de goluri in Premier League si a fost al doilea golgeter al sezonului dupa Dybala de la United. Acum, vin ofertele pentru el iar el mi-a transmis clar ca vrea sa plece undeva unde poate castiga UCL. Nu stiu daca il mai pot tine si momentan nu am variante de rezerva :( Dar asa se intampla cand esti echipa mica ...

uVMGq.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
31 minutes ago, kevinluci said:

pe W cu cât l-ai luat? gg pt o super performanță

L-am luat cu 4.4 mil euro. 

43 minutes ago, gaby4geo said:

Sunt curios sa vad ce pret obtii pe Winkler. 

Am reusit pana la urma sa-l pastrez la echipa in ciuda ofertelor si nici nu s-a suparat. Am avut oferte si de 40 mil pe el.

Update iunie-iulie 2023. N-am facut prea mari schimbari in lot in aceasta vara. Portarii mi-au cerut amandoi sa-i las sa plece, unul la un club mare si altul ca nu juca si i-am lasat sa plece. Momentan l-am adus doar pe Areola si mai negociez pentru un altul tanar. Am scapat de Gaudino pe o suma buna, 20 mil si din pacate i-am dat drumul si lui Locatelli pentru 44 mil deoarece era la potential full si am in lot alti 5 mijlocasi tineri si cu potential foarte mare. In meciurile amicale ne-am prezentat foarte bine si jocul echipei a fost placut ochilor. Suntem vazuti cu sansa a11a la castigarea campionatului, obiectivul conducerii este terminarea in prima jumatate iar eu sper sa terminam in top6. 

uV8WD.png

uVFTN.png

uVrPU.png

uVIHK.png

uVedj.png

uVkIs.png

Acesta este programul din startul sezonului :O ... wtf !?!?!? Nici nu se putea un program mai infernal. Lipsesc doar United si Tottenham :)) Sper sa incepem bine, sa nu ne facem de ras. 

uVKZI.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update august. Asa cum anticipam, n-am avut un start de sezon foarte stralucit. Macar sunt multumit ca am intrat in grupele UCL. Meciul cu Arsenal l-am pierdut meritat, ne-au dominat fara discutii, apoi celelalte 3 meciuri le-am avut in mana (2-0 cu City, 1-0 cu West Ham, 2-0 si 3-2 cu Chelsea) dar n-am reusit sa tinem de rezultat.

um0Yj.png

umrDK.png

Am fost repartizati din urna 4 valorica intro grupa foarte grea. Ne batem pentru locul 2 dar ma multumesc si cu locul 3.

um8oN.png

Ultimul transfer al verii a fost portarul cu care negociam deja in postarea precedenta. Va fi rezerva lui Areola dar are potentialul de a fi mult mai bun asa ca ii voi folosi printrun sistem de rotatie. 

umF0s.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update septembrie. Luna septembrie a fost una destul de buna spun eu, cu 2 victorii si un egal in campionat, cu o infrangere asteptata in UCL dar in care ne-am prezentat foarte bine, jucand aproape de la egal la egal cu PSG, si cu o infrangere dupa penaltyuri in Cupa Ligii. Cea mai mare problema este ca in meciul cu Crystal Palace s-a accidentat Winckler pentru 2 luni asa ca va fi indisponibil pana spre finalul lunii noiembrie. Si Vavra, al doilea atacant este inca accidentat din primvara si nu revine inainte de finalul lui decembrie asa ca v-a trebui sa improvizam in atac. Il mai avem pe Claudiu Petre dar l-am reactivat de la echipa a doua si pe Ryan Seager dar doar ca o solutie de avarie pentru moment. 

uvUgW.png

uvYei.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
2 hours ago, kevinluci said:

se poate si mai bine, dar vei reveni. ai grupă grea în UCL. tu joci FM normal, nu?

Da, joc normal. Nu stiu cat de bine se poate, vom vedea la finalul sezonului. Eu nu sper la mai mult de top6. 

Update octombrie. Din nou doua victorii si un egal in campionat. In UCL nu ne merge prea bine momentan, am scos un egal la Roma si am pierdut surprinzator, dupa cursul jocului, acasa cu Leipzig. Avem doar 1pct din 3 meciuri si suntem pe ultimul loc in grupa :( Astept revenirea lui Winkler si apoi mai vedem. Nici Areola parca nu e portarul de care aveam nevoie. Probabil cat de curand il voi forta pe David. 

uv0sS.png

uvFvt.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update noiembrie. A fost o luna noiembrie foarte buna, aproape perfecta daca reuseam sa scoatem mai multe din duelul cu PSG. Mourinho si United au o super echipa, careia cu greu ii poti face fata. Trebuie sa-i prinzi intro zi foarte proasta ca sa poti scoate ceva din duelurile cu ei. Ne-am luat adio de la Champions League, sper ca in ultima etapa sa reusim sa ne mentinem pe locul 3 ce duce in Europa League. Avem in continuare probleme in atac, chiar daca a revenit Winkler, s-a accidetat celalalt atacant, Claudiu Petre, Vavra inca nu si-a revenit 100% iar Seager reactivat de la echipa de rezerve nu se ridica la nivelul Premier League. Robert Moldoveanu rupe Premier League-ul. Din cele 24g marcate de Derby, 13g sunt marcate de el :D 

uCWv0.png

uCGu1.png

uC3Kc.png

Link to comment
Share on other sites

4 echipe cu 26 de puncte, interesant :D E lupta stransa acolo pt locurile de UCL, Man United si in salvarile mele rupe de obicei

E buna si primavara Europa League pt tine, sunt convins ca vei reusi un parcurs frumos acolo daca nu se intampla sa ai ghinion in ultima etapa si sa pierzi si locul 3

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update Decembrie. Continuam forma buna si in luna decembrie. Am inceput cu 2 infrangeri spectaculoase, una un UCL unde nu am reusit sa inchidem jocul pe final la scorul de 3-2 si am fost intorsi in ultimele 5 min si una cu Liverpool, meritata dupa ce ne-a ingropat Areola la toate cele 3g. Cum spuneam si in postarea precedenta, Areola dezamageste crunt si in iarna voi aduce un alt portar, negociez deja cu el si incerc sa scap de Areola. Russo, portarul ce ne-a plecat la Southampton este in top3 cei mai buni din Premier League, are 10 Clean Sheets din 19 meciuri si media notelor 7,4. Si datorita lui, Galca este acum pe locul 5. In Champions League am reusit sa prindem locul 3 in grupa dar in primavara Europa League am picat cu Bayern Munchen asa ca pot spune inca de pe acum ca nu vom avea un parcurs foarte lung :( Am lasat mai jos si un print cu grupa FCSB-ului sa vedeti cat de echilibrata a fost :D Tot in ianuarie voi mai aduce un tanar DL ca si back-up cu potential de a ajunge titular si mai incerc aducerea unui AMR/AML dar pe cine vreau eu ori nu ii pot aduce ori se cer bani foarte multi. 

uC62s.png

uCQEt.png

uCACS.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ianuarie update. Asa cum anuntasem, voi face cateva schimbari in lot. Printre titulari, am facut 2 schimbari. Areola pus pe TL dar necumparat de nimeni si adus Cattaneo de la Barcelona pentru 20 mil acum si 55 in rate pe 4 ani. Fundasul dreapta a zburat si el la Juventus si a venit Sampaio de la Braga pentru 15 mil acum si 30 in rate pe 4 ani. Doua transferuri foarte bune care ne-au intarit considerabil defensiv. Apoi au mai venit 3 copii cu potential, Seitz cu care semnasem inca de acum 2 ani, pentru 30 mil, Puric de la Slaven Belupo pentru 7.5 mil si Estanislau de la Sao Paulo pentru 10 mil acum si 10 in rate pe 4 ani. 

uCfV2.png

uCiE0.png

uCLb1.png

uCqXq.png

uCS4A.png

Se vede ca a revenit Winkler :D Marcam pe banda rulanta. Rectific, marcheaza pe banda rulanta 16g marcate in acest sezon si este pe locul 4 in clasamentul golgeterilor din Premier League. Pe langa asta a fost declarat jucatorul lunii decembrie si ianuarie in Premier League. Oare ce s-ar fi intamplat daca nu ar fi fost accidentat 2 luni?  Un alt copil ce a explodat in acest sezon este extrema stanga Cosimo Vitale cel care a fost declarat cel mai bun tanar jucator in Premier League in lunile octombrie, noiembrie, decembrie si ianuarie si are 10g si 11asisturi pana acum in Premier League. Meciul cu Arsenal a fost unul fara istoric, in min 30 era 5-0 pentru mine :))) ... n-am inteles nimic nici eu macar din acel meci :))) Apoi au urmat doua dusuri reci, meritate cu City. De la meciul cu West Ham a debutat Cattaneo in poarta. In clasament ramanem acolo sus si se pare ca prindem lejer top 4-5 in acest sezon. Doar un dezastru pe final de sezon ne mai poate arunca inafara top5. Galca a fost managerul lunii ianuarie, se mentine acolo sus si n-a primit gol in toata luna ianuarie !!!! 

uC8oC.png

uC52c.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy