Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariera LLM


BurticAndrei

Recommended Posts

  • Replies 175
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Pai, le-a luat 1 sezon sa o invete dar apoi indiferent de cate transferuri IN/OUT am facut, dupa 5 meciuri era inapoi pe full :) Bine, daca schimb toti 23 de jucatorii intro perioada de transferuri clar le va lua din nou mult timp sa invete ... 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

United castiga titlul in Anglia, aceeasi Real, Bayern si PSG in Spania, Germania si Franta, Milan produce surpriza si castigat titlul in Italia la golaveraj in fata lui Juve :D si FCSB in Romania

skM3j.png

skgJs.png

sk77S.png

skXlt.png

skPD4.png

sk5U5.png

Atletico castiga finala UCL dupa penaltyuri cu Barcelona iar Tottenham castiga EL invingand in finala pe Schalke 

skE2T.png

skLrJ.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Asadar, am reusit sa producem surpriza si sa urcam in Championship. Sincer sa fiu, m-a prins putin nepregatit aceasta promovare, nu ma asteptam, ba chiar imi doream sa mai raman 1 sezon in League One sa-mi pot construi un lot mult mai puternic. Dar e ok si asa. Nu ma voi abate de la ideea de la care am plecat, aceea de a construi incetul cu incetul un club solid si nu m-am aruncat in piata de transferuri sa aduc jucatori pe sume exorbitante. Nu vroiam sa plece nici un jucator in aceasta vara pentru ca vreau sa le ofer acestor copii minunati ocazia de a juca in Championship. Din pacate a plecat unul care chiar n-a mai vrut sa ramana motivand ca "vrea sa castige trofee" :D I-am spus "drum bun si cale batuta" iar eu am adus un roman de al nostru pe acelasi post, mult mai bun ca el. 

slkTs.pngsoy6J.png

Si l-am inlocuit cu: 

slzI4.png

Tot in aceasta vara, ramanand cu un singur atacant, eram in cautarea unul back-up de atacant si am gasit acest jucator, ce la nevoie poate juca si AMR:

sowN5.png

Tot ca si back-up de ST/AMR/AML l-am luat si pe acest tinerel:

soGW7.png

In continuare Board-ul ramane nesimtit si refuza sa investeasca in Training Facilities ... 

sllHS.png

Am stat 2 ore si am analizat toate viitoarele adversare din campionat si mi-am dat seama ca nu am nici o sansa sa evit retrogradarea cu lotul pe care il am :))) Sunt echipe ce dau salarii de milioane de euro. Dupa cote, suntem 7 echipe aproapiate ca valoare asa ca lupta va fi acerba pentru orice punct. Noi plecam la drum cu aproape acelasi lot din liga 3 iar obiectivul va fi clar evitarea retrogradarii iar pe parcursul sezonului, in functie de rezultate, poate voi mai aduce cativa jucatori pentru a imbunatati lotul acolo unde este nevoie. O schimbare in bine fata de sezoanele precedente este la Rules unde nu mai sunt obligat de Fair-Play-ul Financiar sa am plafon salarial de maxim 60% din income. In rest au ramas acei minim 6 jucatori crescuti 3 ani in Anglia intre 15 si 21 ani in lotul de 18.

slodt.png

In perioada de pregatire am rulat aproape tot lotul, mai exact 23 de jucatori din 26 deoarece 3 au fost accidentati. Am jucat cu echipe din ligi inferioare (league one, league two si conference) iar rezultatele au fost ok

so3qT.png

Tot in aceasta vara, legat de o postare de mai demult fata de asezarea tactica al lui Conte de la Chelsea, am revenit asupra tacticii si am refacuto asa cum cred eu ca joaca Chelsea in realitate. Am si testato pe un alt save in 3 meciuri, urmarind strict jocul echipei si tranzitia aparare/atac si 95% arata la fel ca in realitate. Momentan sezonul il incepem tot cu 4-1-2-2-1 dar pe parcursul sezonului o voi incerca si pe aceasta.

soWmH.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am uitat in postarea precedenta sa va mai prezint un transfer, defapt o repatriere sub forma de imprumut pentru ca ramasesem in 3 fundasi centrali.

sop5Z.png

Tot legat de transferuri, pe 2 septembrie, in ultima zi de mercato, mi-a mai cerut un fundas sa plece, am refuzat iar apoi m-a amenintat ca imi da tot vestiarul peste cap asa ca l-am lasat sa plece

soZMp.png

soVaO.png

Iar in locul lui l-am adus ca si back-up pe:

somIo.png

Legat de luna august, ce pot spune mai multe decat ca am inceput sezonul fulminant, ca din pusca. Adica am inceput cu o infrangere, a urmat apoi aproape o umilinta tinand cont ca jucam cu Crawley din League 2 in EFL Cup dar la scorul de 2-1 pentru ei in min 80 am trecut la sistemul lui Conte si am reusit sa intoarcem scorul dupa prelungiri. Ce a urmat apoi este de domeniul SF-ului, dominam autoritat orice adversar. Eu nu pun pe seama valorii aceste rezultate pentru ca din punct de vedere al loturilor clar adversarii sunt mai buni. O pun pe seama faptului ca in toate meciurile, adversarii m-au luat de sus si m-au atacat in valuri incercand sa-mi umple poarta cu cat mai multe goluri iar eu frumos din cornere sau pe contraatac marcam :)) Atata timp cat adversarii nu ma iau in serios si nu vor juca pragmatic contra mea, voi mai produce astfel de surprize. In tur 3 EFL Cup am picat cu Tottenham, o echipa pe valoarea noastra ca sa fiu putin arogant :))) 

sovRM.png

soCAD.png

Tot la capitolul veniri, il punem si pe Reice Charles-Cook, un gk de 25 ani adus pentru 475k. Da, primul transfer pe bani de cand am preluat clubul :)) 

soami.png

Am acoperit cele 2 posturi deficitare prin aducerea si unui inchizator, Julien de Sart, free transfer:

soDqC.png

Am vrut sa dau lovitura in aceasta vara aducand un Non-EU dar din pacate nu am reusit sa pacalesc sistemul. Ma intelesesem cu el pentru 575k salar pe an dar din pacate nu a primit Work Permit :(

soJwy.png

soHhW.png

Poate revin diseara cu un nou update pentru septembrie, daca nu atunci maine la aceeasi ora. Stay tuned :D 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Asa cum anuntam si in postarea precedenta, in luna septembrie urma sa jucam in EFL Cup cu Tottenham. Eu spun ca nu ne-am facut de ras, chiar daca ei au venit cu multi jucatori de la echipa a doua. 

so0Q2.png

In campionat in schimb, pare ca am coborat cu picioare pe pamant, nereusind mai mult de 1v 1e si 2 infrangeri. Cu toate astea ramanem acolo sus dar clasamentul este foarte strans si pe viitor putem cadea mult mai mult. 

so8e0.png

sor1A.png

I-a gasit scouter-ul pe Jack Rodwell si pe Lewis Baker, dornici sa semneze cu noi. Momentan la prima strigare cer salarii prea piperate pentru mine, peste 1 milion fiecare. Vedeti in update-ul urmator daca vom semna sau nu cu ei in aceasta toamna! 

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Octombrie update. Incepem luna in forta prin acceptul conducerii inceperii constructiei maririi stadionului de la 7200 la 8676 locuri. Un lucru absolut necesar deoarece jucam toate meciurile cu casa inchisa (sold out). Sper sa gasesc intelegere cat mai curand si pentru cresterea Training Facilities.

uTnOZ.png

Asa cum am scris la finalul postarii precedente, scouterul mi i-a recomandat pe Jack Rodwell si pe Lewis Baker. Dupa cateva saptamani de gandire, am inceput negocierile cu ei si intrun final, dupa lungi negocieri, am lasat de la mine si le-am oferit exact cat au cerut. Nu am venituri prea mari la club nici din merchandising, nici din bilete, avand stadionul cel mai mic din Championship (7200 locuri), nici de la sponsori, asa ca sper sa nu ma omoare salariile lor de 3 ori mai mari ca al oricarui alt jucator din echipa. 

uTpnO.png

uTHzy.png

Legat de rezultate, am avut un parcus foarte bun in octombrie, cu 2v 2e si 1 infrangere. Continuam sa producem surprize pe banda rulanta :D . Chiar unul dintre antrenorii adversi, la conferinta de presa premergatoare meciului direct a spus ca e placut surprins de echipa mea si ca suntem Overachievement dar ca spera ca sambata echipa lui sa ia toate cele 3p". Sa vedem cum va juca echipa acum cu Rodwell DM/MC si cu Baker MC. 

uTBGW.png

Strangem din ce in ce mai multe puncte si urcam in clasament, ceea ce ma duce cu gandul ca deja ne-am salvat de la retrogradare :D 

uTDVi.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
2 hours ago, gaby4geo said:

Majoritatea golurilor primite vin cumva pe contraatac?

Majoritatea da. Dar asta este riscul cand joci fotbal total, imi asum acest lucru. Pe faza de atac, de cand am bifat "Roam from positions" ajungem mult mai usor la finalizare. Din cauza asta si marcam destul de mult.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Noiembrie update. Desi am inceput prost luna, am reusit sa o terminam in picioare cu 3v consecutive prin care ramanem acolo sus. Deja ma gandesc la luna ianuarie si la schimbarile ce le voi face prin lot. Poate reusit sa producem din nou surpriza si sa promovam din primul sezon in Premier League. In primul rand, acum am 29 de jucatori. Foarte multi. Voi scapa de vreo 5 sau 6. In al doilea rand trebuie sa intaresc defensiva aducand 2 fundasi laterali buni. 

uwHhJ.png

uwatT.png

De departe motorul echipei in acest sezon este atacantul Ryan Seager. A marcat 17g in primavara si ne-a ajutat sa promovam, a mai marcat si acum 15g in toamna si ne ajuta sa ramanem acolo sus. Sper sa-l tina forma tot sezonul si cel mai important, sa nu se accidenteze

uwp57.png

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, BurticAndrei said:

Majoritatea da. Dar asta este riscul cand joci fotbal total, imi asum acest lucru. Pe faza de atac, de cand am bifat "Roam from positions" ajungem mult mai usor la finalizare. Din cauza asta si marcam destul de mult.

Stiu. O solutie la treaba asta ar fi sa ii dai unuia din findasii centrali duty-ul de Cover, sa ai cat de cat cu ce sa te aperi la pasele lungi care ajung in spatele apararii. Nu e ca si cum nu o sa mai incasezi niciun gol, dar ajuta

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Update decembrie. Am continuat forma buna inceputa la final de noiembrie dar am si suferit putin la finalizare. In toate cele 4 egaluri consecutive am ratat din toate pozitiile si doar ghinionul a facut sa nu avem o luna decembrie perfecta cu 6v din 6m. Apoi in ultimul meci, cel cu Reading, am fost condusi cu 1-0 si 2-1 si pe final de meci am reusit sa intoarcem scorul si sa castigam. Am incercat in cateva meciuri si a doua tactica, asezarea lui Conte, foarte interesanta pe faza ofensiva dar extrem de paguboasa defensiv. In clasament ne mentinem in frunte iar pentru luna ianuarie mi-am propus doar sa cumpar un DR pentru ca DL-ul este destul de dezvoltat chiar daca este la potential maxim si mai are si personalitate Resolute. Dar daca mai apare vreo solutie pe vreun alt post voi incerca sa-l aduc. Wayne Rooney ne-a fost propus de scouter dar la 35 ani nu este o solutie pentru noi. 

uw6hq.png

uwAtC.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ianuarie update. Sortii nu ne-au fost prea prietenosi in FA Cup iar in tur 3 ne-a scos in cale din nou pe Tottenham. De data asta n-au mai avut mila de noi si in fata a 61.000 de oameni ne-au administrat un sec 5-0. Dar am castigat 1.2 mil din bilete!

uyViI.png

A venit si DR-ul, 1.5 mil de la Red Bull Liepzig. Poate nu e cel mai bun DR dar macar are personalitate ok.

uyJCD.png

Am mai adus un CM, de la Juventus pentru 77.000. Va fi back-up acum dar are potential "good for premier division".

uyxuM.png

Am incercat sa dau lovitura dupa ce scouterul mi-a recomandat acest tanar atacant ivorian cu potential "leading star premier division". I-am oferit 400.000 pe an dar a semnat cu Napoli pentru 300.000 :( Are si cetatenie italiana asa ca era perfect daca semna cu noi.

uyaKo.png

In schimbul lui am dat 1.5 mil pe inca un roman. Nu are potential foarte bun dar mi-au placut skilurile si personalitatea lui. Vedem ce iasa cu el.

uyHUp.png

In campionat nu ne-a prea priit luna ianuarie, am strans doar 3v 1e si 2 infrangeri. Pe Norwich nu-i bate nimeni sezonul asta si au asigurat deja locul 1. Erau favoriti la locul 1 inca de la startul sezonului si au si un lot bun cu multi jucatori cunoscuti din Premier League. 

uyBly.png

Lupta pentru locul 2 este foarte stransa tocmai pentru ca nu suntem o echipa foarte puternica si nu putem avea un "run" de cateva victorii consecutive pentru a ne consolida pozitia. Oricum, suntem supriza extrem de placuta a sezonului si orice s-ar intampla pana la final de sezon eu sunt multumit, chiar daca vom fi nevoiti intrun final sa mai ramanem 1 sezon in Championship.

uynBO.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Spuneam in postarea precedenta de Norwich ca au un lot foarte puternic, aduc si o poza cu lotul lor. Dupa cum se vede, au multi jucatori cu meciuri in Premier League. Oricum, lupta mea nu este cu ei, eu am alte contracandidate.

u3Z90.png

3 victorii si 2 infrangeri, bilantul din campionat pentru luna Februarie. Cel mai important este ca am reinceput sa marcam goluri.

u3xcc.png

Si dupa aceasta luna, ramanem aceleasi 5 echipe in 3pct. Mai am 10/11 meciuri pana la finalul sezonului. 

u3JF1.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Martie update. Asta numesc eu luna perfecta. Chiar daca am inceputo cu stangul, cele 5v consecutive impreuna cu infrangerile adversarilor nostrii directi, ne-au dus foarte aproape de promovarea in Premier League! Mai avem un pas, 5 etape ramase, sper sa nu ne innecam ca tiganul la mal si sa reusim sa pastram cele 4p avans fata de Brighton. De departe, jucatorul lunii martie a fost atacantul Seager care a marcat 7g in cele 6 meciuri. Partea cea mai proasta este ca finantele clubului tind foarte mult spre 0, avem deja pierderi de 6 mil euro sezonul acesta ... 

uGL0s.png

uGE2S.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Final de sezon, part 1. Asadar mai erau 5 etape de jucat. 5 etape in care eu trebuia sa pastrez distanta de 4p pe care o aveam avans fata de Brighton. Lucrurile n-au inceput deloc bine cu un egal 3-3 dupa ce am condus cu 2-0 si 3-1. A urmat apoi si o infrangere survenita in min 87 dupa un meci execrabil facut de noi. Brighton se apropiase la doar 1p si deja ma gandeam ca asta a fost, jucam in playoff si vedem ce va fi. Inainte de meciul cu QPR am facut un team meeting in care i-am motivat pe baieti si au intrat pe teren super determinati sa-si joace sansa pana la capat. La sedinta din vestiar inainte de meci le-am spus ca nimeni nu ne da vreo sansa azi dar noi trebuie sa intram pe teren si sa demonstram tuturor ca se inseala. Dupa un meci excelent, am castigat 2-1 iar Brighton pierduse. Erau din nou 4p cu 2 etape inainte de final. In meciul cu Ghilingham, locul 22 le-am spus sa intre si sa joace fara presiune. Asa au si facut, un 5-1 scurt iar pe teren a inceput fiesta. Cei 7000 spectatori au intrat pe teren si au sarbatorit impreuna cu jucatorii cea mai mare performanta din istoria de 133 ani ai clublui: promovarea in elita fotbalului englez, in Premier League! In ultima etapa, cu Fulham, l-am "reactivat" pe Kranjcar dupa 7 luni, trebuia sa-i fac un ultim meci de retragere pentru toata munca depusa in cei 2 ani alaturi de noi. De acum inainte va ramane doar Coach U18. A intrat pe teren si a facut meciul carierei, marcand un superb gol din lovitura libera de la 20m central si dand o pasa de gol romanului nostru Boldici. Apoi in min 60, a iesit de pe teren in ovatiile intregului stadion.

uWyG2.png

uGo91.png

Cei 3 artizani ai promovarii, golgeterul campionatului Seager, stalpul apararii Moreno si pasatorul de serviciu, romanul Mitrita.

uWTSA.png

Dar nu doar cei 3 au contribuit la promovare, intreg lotul de jucatori este "vinovat" pentru aceasta performanta:

uW4OC.png

Uitandu-ma la regulile Premier League, am descoperit ca nu pot juca acasa in urma promovarii deoarece se cere un stadion de minim 12.500 locuri iar eu am unul de 7000 :)))

uW3Vq.png

A rezolvat patronul si problema aceasta, facand un imprumut la banca de 13 milioane euro si modernizand stadionul urcand capacitatea la 15.615 locuri.

uGzb0.png

Dupa ce timp de 3 sezoane am terminat doar pe profit, in acest sezon, din cauza tuturor investitiilor in jucatori si din cauza sponsorilor foarte mici si a stadionului foarte mic, am avut pierderi de 7 milioane de euro. De la 16 milioane cat aveam balance la startul sezonului la 9 milioane dupa ultima etapa.

uGk0c.png

 

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy