Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Ripensia Timisoara


Muttley

Recommended Posts

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply
2 hours ago, BurticAndrei said:

Tinand cont de faptul ca in grupele UCL ai nevoie de un stadion de 15k locuri, da, vei juca tot pe Dan Paltinisanu.

Mersi de info. Nu e problema, nu sunt asa atasat de stadionul nostru, doar sa vina cat mai multa lume. Si poate anul acesta vad si ceva rezultate bune din partea echipei.

Link to comment
Share on other sites

De ce e Chiajna asa OP in jocul asta ? 

Si in cariera mea Chiajna e pe 4 si Steaua e pe 8(cu noroc, a fost si pe 12, l-a dat Becali pe Reghecampf afara dupa 17 etape). 

@Muttley Oricum frumoasa cariera, n-as avea rabdare sa incep cu echipe ca Ripensia si sa le duc in Champions League(Sunt si nou cu jocul, n-am mai jucat alta editie si ma cam bat tacticile) plus ca imi plac echipele de traditie Steaua/Dinamo sa le duc un EL sau UCL si la ele sunt pretentii mai mari ca la Ripensia.

Uitati ce transferuri face Manchester City =))) la bugetul lor n-au gasit altceva, si Craiova isi permite sa mai astepte, ca-l vrea si Barca :))

 

Link to comment
Share on other sites

Cu Chiajna e o eroare ce a fost remediata in 17.3, dar cum eu am inceput cariera de mult... raman asa.

Si Ripensia e echipa de traditie, si parca e mai placut cand vezi clubul cum creste cu tine. Nu am mai jucat cu Steaua mai mult de 2 sezoane cred de la FM2007, mi se pare prea usor pentru ca in general au si bani si reputatie si stadion. 

O sa inveti in timp si cu tacticile, pana iei bataie intr-un joc in care ai 81% posesie si 22-1 suturi. Apoi dezinstalezi, nu mai joci cateva saptamani, reinstezi si o iei de la capat. Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Un play-off reusit si de aceasta data. Am inregistrat o singura infrangere, in deplasare cu Steaua. Iar in rest meciuri neobisnuit de "italienesti" pentru stitlul nostru - demn de remarcat ca doar in 2 meciuri am reusit sa marcam mai mult de 1 gol. La finalul sezonului am disputat si finala Cupei Ligii, pe care m castigat-o mai greu decat ne asteptam in fata celor de la Tg. Mures.

94ExJ.png

Doar 2 puncte ne-au separat in final de Chiajna, deci nu a mai fost un titlu castigat asa usor. Chiajna merge in preliminariile CL, iar Steaua, CSU Craiova si Poli Iasi in cele ale Europa League. La retrogradare, nu ni s-a indeplinit dorinta de a retrograda Dinamo, ci surpinzator, Viitorul merge in Liga a IIa alaturi de ASA Tg. Mures. 

94fk7.png948BH.png

Din echipa de anul acesta se remarca Robert Vilceanu (cu 15 goluri si 10 pase decisive a fost principalul nostru om in fata), Madalin Martin (veteranul care a marcat cele mai multe goluri - 16), Radu Crisan (stalpul din aparare si care a ajuns si in lotul nationalei Romaniei), Razvan Gradinaru (cu 7 asisturi si 8 goluri a facut ravagii in AMR) si Ionut Poiana (si portrul nostru a ajuns in lotul Romaniei).

94S7T.png

94KQk.png

Conducerea a avut grija sa imi ofere si un nou contract. Totusi, mi se pare cam mic pentru cati bani au intrat in club sezonul acesta si pentru faptul ca am ajuns cel mai titrat antrenor roman raportat la trofeele castigate in Romania, dar nu am de gand sa negociez cu ei, si l-am semnat imediat. Sezonul acesta am facut un profit de 13,75 milioane de Euro, ceea ce nu e putin deloc pentru un club ca al nostru. 

94rKc.png

Cu surplusul de bani venit din Europa am finalizat nu mai putin de 7 transferuri. Toti jucatorii de sub 22 de ani, care sper eu ca o sa creasca frumos la Ripensia. La acestia se adauga veteranii Al. Paun si Mateiu. 

94iy5.png

Se pare ca conducerea si-a facut un obicei: nicio vara fara lucrari la stadion! Si vara aceasta au inceput lucrarile ca sa ducem stadionul la peste 10.000 de locuri. La acesta se adauga si o imbunatatire a junior coach. Am incercat sa fortez si facilitatile de antrenament, dar deocamdata considera ca nu este nevoie.

94Fu1.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2017 at 8:48 PM, Muttley said:

Cu Chiajna e o eroare ce a fost remediata in 17.3, dar cum eu am inceput cariera de mult... raman asa.

Si Ripensia e echipa de traditie, si parca e mai placut cand vezi clubul cum creste cu tine. Nu am mai jucat cu Steaua mai mult de 2 sezoane cred de la FM2007, mi se pare prea usor pentru ca in general au si bani si reputatie si stadion. 

O sa inveti in timp si cu tacticile, pana iei bataie intr-un joc in care ai 81% posesie si 22-1 suturi. Apoi dezinstalezi, nu mai joci cateva saptamani, reinstezi si o iei de la capat. Multa bafta!

Eroarea e la AI-ul pentru Chiajna pur si simplu ? Adica poate sa aiba echipa de juma de stea si tot asa joaca ? Sau sunt jucatorii prea op ? Vad ca esti in 2021 si tot e sus, banuiesc ca le-au mai plecat din jucatori...

Si meci din ala de care spui tu: Mi-au dat gol in minutu 81, din singuru lor sut pe poarta si m-am dus in prelungiri.

 

Link to comment
Share on other sites

O vara foarte aglomerata in ceea ce priveste transferurile, acolo unde am cheltuit nu mai putin de 7 milioane pentru a aduce jucatori pe malurile Begai.  E adevarat, ca am si incasat in valoare de 2.4 milioane si multi dintre titularii din sezoanele trecute ne-au parasit (Tabacariu a plecat la Young Boys Berna, Purece liber de contract, ca si Onescu si Costache, Iancu a fost vandut la ACS Poli iar Cicaldau la Sparta Praga). La capitolul veniri multi jucatori promitatori, iar campania noastra s-a terminat cu veteranul Romario Benzar. E adevarat ca puteti vedea ca au mai venit jucatori si apoi, dar ei au venit doar pentru ca aveam un surplus pe bugetul de salarii, si au mers toti catre echipa a 2-a. Incerc pe aceasta cale sa promovez echipa noastra secunda (momentan e in Liga a Va) pentru a putea oferii tinerilor jucatori meciuri mai competitive. 

9hRAK.png

Ca si paranteza, privitor la jucatorii nostri de perspectiva, acesta este lotul de jucatori ai nationalei Romaniei U-21 inaintea meciului cu Franta. In afara lui Alexandru Mihai care este la noi imprumut de la Roma, avem in echipa de start nu mai putin de alti 4 jucatori si inca 3 in lot. Viitorul suna destul de bine cel putin din perspectiva asta. E adevarat, ca majoritatea tinerilor sunt cumparati de noi, pentru ca academia noastra inca nu produce, dar va veni si acel moment.

9hN1N.png

Pentru prima data cotele pariorilor sunt mai aproape de realitatea sezoanelor trecute.

9hDss.png

Cel mai bun debut de sezon din toata istoria mea. In afara celor 3 meciuri amicale cu echipe din jurul Timisoarei am castigat fara drept de apel Supercupa Romaniei cu CSU Craiova si apoi primele 7 meciuri din campionat (din care 6 la cel putin doua goluri diferenta).

9h2eU.png

Bineinteles ca cu un asemenea parcurs nu puteam sa fim decat pe primul loc, dar Chiajna si chiar CSU sunt destul de aproape de noi. Probabil ca odata cu inceperea meciurilor Europene o sa mai pierdem un pic din suflu, dar nu ma deranjeaza foarte tare. Pana la urma s-a dovedit in ultimii ani ca play-offul este cel ce conteaza cel mai mult.

9h18j.png

Si ca veni vorba de Cupele Europene: s-au tras la sorti grupele cupelor Europene: nu stiu ce sa cred de o grupa cu Chelsea, Porto si Sevilla. Pana la urma daca vrei sa ajungi departe trebuie sa te bati cu baietii mari, dar parca totusi as fi vrut macar o formatie un pic mai accesibila, care sa ne dea ceva sperante macar la a continua in Europa League. Ca veste buna pentru coeficientul Romaniei (care momentan este pe 12), pentru a doua oara se intampla ca toate echipele participante au ajuns in grupe: noi calificati automat in CL si celelalte 4 in Europa League dupa cum urmeaza: CSM Poli Iasi (cu Napoli, Vitesse si Mainz), CSU Craiova (cu Gladbach, Standard si Sparta Praga), Chiajna (cu Arsenal, Brugge si Viktoria Plzen) si Steaua (cu Fiorentina, Shakhtar si AEK). Mult succes tuturor!

9hntS.png

Link to comment
Share on other sites

Meciurile din toamna asta au fost destul de multe, ca atare am avut grija sa nu fie si mai multe iesind destul de repede din primul tur in care am jucat al Cupei Ligii. In Cupa Romaniei am folosit tot rezervele dar ne-am calificat intalnind o formatie de liga a 2a. Si in campionat au fost ceva sincope sub forma infrangerilor de la Botosani si Giurgiu, dar asta nu ma ingrijoreaza prea tare. 

In Champions League am inceput fulminant cu o victorie pe Stamford Bridge la care nu se astepta nimeni, dupa care am mai obtinut 2 egaluri acasa cu Sevilla si Porto (care ne-au batut fara drept de apel in deplasare), dar si inca o victorie acasa cu Chelsea! A se observa ca in ciuda previziunilor noastre ca vom juca pe Dan Paltinisanu am jucat pe Ripensia Stadium, cu o capacitate redusa de lucrarile de modernizare la doar 7201 spectatori. E prima data cand facem o figura atat de frumoasa in grupele CL si sunt foarte multumit pentru performanta echipei.

92N1C.png

Bineinteles ca parcursul european nu putea ramane fara consecinte si in campionat, acolo unde am pierdut un pic din turatie, dar suntem totusi in continuare pe locul I.

92ug2.png

Se pare ca cele 8 puncte pe care le-am obtinut au fost suficient, si profitand de rezultatele directe mai avatanjoase cu "saracii" de la Chelsea ocupam la finalul grupei locul 2 care ne califica pentru prima data in istorie in fazele eliminatorii ale Champions League. O performanta norocoasa, mai mult decat am sperat, dar un semn speram noi al unei cresteri sanatoase a clubului.

922eq.png

Pe principiul "sa vina banii la baieti" nu stiu din ce cufere a gasit conducerea ca avem prea multi bani, asa ca m-am trezit cu un buget de transferuri de peste12.5 milioane extra. Pe care bineinteles ca o sa ii pap pe jucatori romani. 

92spA.png

Link to comment
Share on other sites

In general nu prea facem transferuri in perioada de iarna, daravand totusi un plescoi de bani la dispozitie, ne-am calcat pe principii. Totusi, parca e ceva sa cumperi jucatori de la AS Roma si Chelsea, sau sa ii poti lua de la rivalii din campionat fara probleme. La capitolul plecari, Benzar nu a stat nici 6 luni la noi si cica ca nu ii mai place viata in Romania, asa ca a plecat in Elvetia la un standard de viata mai ridicat si o infrastructura mai buna. :)

9RvKC.png

9Rpyc.png

Meciurile care au contat cu adevarat si pentru care ne-am pregatit toata iarna au fost cele cu Manchester City. Din cauza lor am pierdut si cu DInamo categoric intr-un meci cu 9 rezerve folosite si am facut si toate egalurile alea dintre ele. Cu toate astea nu ne-a fost de niciun ajutor, pentru ca am pierdut tur-retur cu un City care are 2 finale pierdute in ultimele 3 editii ale Champions League. Well, a fost frumos cat a fost dar aventura noastra europeana se termina aici.

9RJg0.png

Norocul nostru ca nici celalalte echipe nu au fost mai consistente in campionat, asa ca terminam sezonul regulat tot pe locul I si alaturi de noi merg in playoff Chiajna, Steaua, Poli Iasi, CSU Craiova si Pandurii. Poate, poate in play-out ne face Dinamo o bucurie anul acesta, desi CFR si Gaz Metan pare ca au pierdut deja batalia.

9RVkA.png

9RmB2.png9RtQq.png

In final s-au terminat si lucrarile la stadion si putem sa revenim la capacitate normala.

9Rxx1.png

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Andreims said:

Perfomanta fantastica in UCL, nici nu mai conteaza ca te-a scos City. Felicitari!

Dupa 8 ani de cariera abia ma bucur ca am trecut de grupe. Am vazut alte cariere in care castigau CL pana acum :) Dar nah, baby-steps.

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut un playoff deloc bun, cu nu mai putin de 4 infrangeri, printre care si o dubla infrangere cu CSM Poli Iasi la care nu ne-am asteptam niciodata. Cu Chiajna rasuflandu-ne in ceafa la inceput de playoff oare aceste infrangeri nu o sa ne coste? Ne-am revenit pe final de sezon cand am reusit sa ridicam si trofeul Cupei Romaniei dupa o finala cu aceeasi echipa.

9DmBt.png

Spre norocul nostru Chiajna a avut nu mai putin de 6 (sase) infrangeri cu care nu au reusit sa termine decat pe 2 si astfel sa mearga in preliminariile Champions League. In Europa League merg CSU Craiova, Poli Iasi si Steaua. La retrogradare parasesc Liga I CFR Cluj si Gaz Metan Medias iar FC Brasov merge la baraj cu UTA Batrana Doamna.

9DvK5.png9DbuJ.png

Un sezon cu foarte multe meciuri - Straton fundasul central a jucat in cele mai multe (nu mai putin de 49). In aceste conditii am rotit lotul destul de mult incercand si sa multumesc pe toata lumea. Bineinteles ca Vilceanu a fost din nou cel mai bun om al nostru, terminand acest an si golgheter cu nu mai putin de 23 de goluri in toate competiile si avand si 12 pase decisive la activ. A fost un sezon in care nu am avut un atacant care sa se impuna in primul 11 si am fost nevoiti in multe meciuri sa jucam cu Paun in atac (cel putin in prima parte, dupa transferul lui Tira situatia s-a mai imbunatati un pic).

9DtU4.png

9D6i7.png

Devine din ce in ce mai greu sa gasim jucatori romani dispusi sa vina la noi si care sa aiba o valoare superioara peste ceea ce este deja la echipa. La acest final de sezon am perfectat doar 3 mutari noi, una pe cea mai mare valoare de transfer platita de noi pana acum (5.5 milioane pentru Balan de la AC Milan, jucator pe care am incercat sa il luam vara trecuta de la ACS Poli pe 1.9 milioane dar el nu a acceptat contractul si ales Italia). De asemenea am transferat si o tanara speranta aflata la final de contract, cu 116 jocuri in nationala Romaniei sub numele de Vlad Chiriches. Sincer nu aveam asa mare nevoie de el, si ii platim si un salariu astronomic, dar a fost asa o miscare de... crescut reputatia clubului (ca sa nu zic show-off).

9DjCT.png

9DVkS.png

Conducerea noastra a inceput deja o investitie de 1.5 milioane in facilitatile pentru tineret si a mai crescut cu un nivel si posibilitatea de recrutare a acestora. Ce ma bucura insa cel mai tare este ca la finalul acestui sezon am reusit in final sa o detronam pe Steaua si am ajuns echipa cu reputatia cea mai buna din Romania. Ne-a luat ceva ca sa ajungem aici - suntem totusi in 2025! :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Un nou inceput de sezon si un pic mai multa liniste in privinta transferurilor la Ripensia, cu doar 5 jucatori venind la echipa si alti 5 plecand. Atunci cand iei jucatori de la Milan si Napoli presupun ca inseamna ca totusi reprezinti ceva ca si club. In acelasi timp avem probleme in a mai identifica jucatori accesibili care sa imbunatateasca calitatea echipei. Se pare ca dorinta de a juca doar cu romani incepe sa ne prinda deja de la urma.

9HXLW.png

Un debut de sezon aproape perfect, stricat doar de infrangerea in fata celor de la Dinamo, dar am folosit o echipa cu multe rezerve in acea partida. In afara de cel meci am inscris in toate celelalte meciuri. Iar stadionul nostru este aproape plin in fiecare meci.

9Hghq.png

Nu am avut deloc un inceput rau de sezon, dar totusi suntem pe 2 pentru ca Chiajna a avut un debut pur si simplu perfect cu 6 victorii din 6 meciuri. 

9HcAA.png

Nu stiu ce ar insemna pentru noi o tragere norocoasa, probabil ca nu o sa vina pana nu ne creste coeficientul suficient de mult sa mai urcam intr-o urna superioara. Deocamdata cu detinatoarea trofeului Manchester United, Porto si Napoli sansele noastre sunt in continuare destul de mici.

9Hd82.png

 

Link to comment
Share on other sites

Cand conduci cu 3-1 dar totusi nu poti sa scoti nici macar un egal... sau de ce Champions League nu e competitie pentru noi.

9p40p.png

Ok, in liga interna ne descurcam mai mult decat onorabil, dar cand mergem in Europa... Mai ca imi vine sa abandonez cariera. Sau macar sa iau o pauza lunga in care sa incerc altceva...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
21 minutes ago, Muttley said:

Ok, in liga interna ne descurcam mai mult decat onorabil, dar cand mergem in Europa... Mai ca imi vine sa abandonez cariera. Sau macar sa iau o pauza lunga in care sa incerc altceva...

Gandeste-te ca cineva este la al 5-lea sezon consecutiv de L3 :)))

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, ovidiu10 said:

Gandeste-te ca cineva este la al 5-lea sezon consecutiv de L3 :)))

Ma gandesc, dar nu ma ajuta raul altuia :))) Poate 'cineva' este mult mai rabdator decat mine. Pana la urma e un joc, daca nu mai e 'fun' nu are rost sa ne ambitionam aiurea, si asa am destule fire de par alb :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy