Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Ripensia Timisoara


Muttley

Recommended Posts

2 hours ago, kevinluci said:

sunt tare curios cum vei gestiona cele 1,6 milioane. le transferi la buget de salarii si vei cauta jucători liberi? vei cumpăra ceva? tu știi cel mai bine. sunt curios. succes!

Cred ca nu m-am exprimat destul de clar, fapt pentru care imi fac mea culpa: bugetul de transferuri a fost de 40k - adica practic 0 (zero, nada, canci), cele 1.6m sunt bugetul de salarii in care trebuie sa ne incadram. Si o vom face.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

Cred ca e sezonul in care avem cea mai slaba activitate de transferuri la echipa, cu doar 12 veniri si 2 plecari (as fi vrut sa fie 3 dar nu pot scapa de Gabi Matei (DR) in niciun fel, deocamdata e cea mai mare teapa pe care ne-am luat-o). La capitolul veniri ne-am acoperit apararea atat cu veterani (Cordos sau Neag) cat si cu tineri de perspectiva (Grigore de la Dinamo). Insa cele mai mari transferuri le consider a fi cei doi jucatori veniti liberi de la Chiajna - Marin (AMC) care a jucat si sezonul trecut la noi imprumut si Voicu (GK) care pare ca va fi titularul nostru in acest sezon. Rauta (DM) ne va oferi un pic de libertate tactica pentru meciurile mai grele in care vrem sa aglomeram un pic mijlocul (nu zic sa parcam autobuzul,dar totusi).

23GgH.png

Am avut un inceput de sezon atipic, cu un stagiu de pregatire in Slovenia in care am disputat 2 meciuri si apoi ne-am intors acasa pentru alte 2 meciuri. In general cred ca sezonul incepe prea repede pentru noi, mai ales ca ne bazam foarte mult pe transferurile venite libere la 1.07. Practic in fiecare an avem doar 3 saptamani la dispozitie pentru sudarea unei echipe competitive. Cu toate acestea, echipa a fost pur si simplu superba, cu prima infrangere venind abia in etapa 8 contra Viitorului (si singura noastra infrangere pana acum). Ce as vrea sa subliniez, definitoriu pentru spiritul Ripi este ca am inscris in absolut toate meciurile oficiale de pana acum! Toate! Am reusit sa ajungem si in semifinalele cupei saracilor, pardon cupei ligii, dupa ce am spulberat pe Gaz Metan si am trecut la limita de campiona Steaua pe terenul acesteia.

234p7.png

Deocamdata suntem pe 4 (cu un joc in minus cu Steaua), dar situatia e destul de stransa la varf (avand doar 3 puncte avans fata de o clasare in afara primelor 6). Totusi, daca ne continuam forma curenta nu ar trebui sa avem emotii prea mari in accederea in play-off. 

233yT.png

Link to comment
Share on other sites

Ne-am continuat parcursul bun tot sezonul de toamna-iarna, in care am mai inregistrat o singura infrangere (in fata aceleiasi Viitorul, care deja devine o echipa in fata careia dezvoltam un complex). In rest ne-am continuat recordul de jocuri cu gol marcat (nici nu mai stiu la cat am ajuns acum in seria aceasta incredibila). Ce mi se pare superb este ca golurile sunt impartite intre toti jucatorii, atacanti, mijlocasi si chiar si unii fundasi, ceea ce e o dovada a stilului ofensiv pe care il are echipa. E adevarat si ca mai rar se intampla un meci in care sa nu primim gol, dar atat eu cat si spectatorii de la meciurile noastre pleaca acasa multumiti. In cupa Romaniei am trecut de rundele 6 (2-0 acasa cu Urban Titu) si 7 (3-1 in deplasare la Pandurii). De asemenea am jucat si primul meci din semifinalele Cupei Ligii, o victorie 4-1 acasa cu Astra ce ne pune in postura de favoriti pentru a juca finala. 

23AkK.png

Infrangerea cu viitorul a venit si pe fondul situatiei de mai jos: toti cei trei atacanti ai nostri s-au accidentat. Ca atare am fost nevoiti sa il jucam pe Ovidiu Marin in postul de atacant, si s-a descurcat destul de bine, reusing sa marcheze in 3 meciuri la rand in decembrie. Nu stiu daca e vorba doar de ghinion sau un semn ca ceva nu facem bine in pregatorea echipei. Totusi avand in vedere ca nu avem in general un numar mare de accidentati, sper ca e vorba doar de o coincidenta nefericita.

2367N.png

Sa ai doar 2 infrangeri in 20 de meciuri si totusi sa nu ocupi primul loc. Situatia asta e un pic frustranta, dar pur si simplu nu am putut tine pasul cu Steaua, si nici Viitorul nu e asa departe. Totusi, cu doar 6 etape ramase si 10 puncte intre noi si locul 7 cred ca ne-am cam asigurat locul de play-off, iar de aici orice se poate intampla. Steaua a scapat acum de stressul cupelor europene si deschidem sezonul de primavara cu 2 meciuri consecutive cu ei, ambele in liga. Acela va fi momentul in care vom afla cam pe unde ne situam cu realism.

23UBj.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kevinluci said:

ești sus de tot. sper ca sezonul ăsta să te și menții acolo. cum stai cu psyho?

Si eu sper la fel. in ceea ce priveste a doua intrebare, doctorul a zis ca bine, daca imi iau toate medicamentele la timp nu o sa am probleme :P

Glumesc, avem un head physio destul de bun, de 3.5* si 15 la physiotherapy, iar programul de antrenamente nu e stresant deloc pentru jucatori, cred ca e vorba doar de ghinion.

Link to comment
Share on other sites

Au mai ramas 6 meciuri din sezonul regulat. Iar 2 dintre acestea au fost cu Steaua, si le-am depasit relativ ok, cu o victorie chinuita acasa si o infrangere categorica in deplasare. Surprinzator, am mai pierdut si in deplasare la Brasov, dar am reusit sa castigam cu Chiajna, Pandurii si CFR Cluj (intr-un meci spectaculos cu 8 goluri). Cu aceasta ocazie ne-am calificat si in Finala Cupei Ligii dupa un 3-3 in returul semifinalei cu Astra, acolo unde vom intalnii pe CMS Poli Iasi, asa ca se pare ca e un trofeu accesibil pentru noi, primul din mandatul nostru la Ripensia. Sper sa nu ma ia gura pe dinainte. 

249DK.png

Ca atare am termina sezonul regulat pe locul 2, o performanta mai mult decat multumitoare pentru noi. Se pare ca deocamdata nu ne putem ridica la nivelul Stelei. Tot ce sper este sa nu intram iar intr-o criza de forma in Play-off, chiar avem nevoie de un parcurs bun si o calificare in Europa, altfel nu vad cum sa putem creste ca si club. E timpul sa strangem un pic randurile si sa obtinem aceasta calificare mult dorita.

24NYj.png

Ca de obicei situatia s-a strans puternic dupa reducerea punctelor, iar in play-off alaturi de noi si Steaua au mai intrat Viitorul (cosmarul nostru din sezonul regulat), CSU Craiova, Dinamo si Chiajna. La retrogradare situatia nu e nici ea deloc simpla, doar ASA Targu Mures parand ca nu poate face fata pretentiilor Ligii I, dar in rest se joaca totul, si cred ca nicio formatie nu poate sa fie sigura de locul ei in sezonul urmator. Aici intra inclusiv Astra si CFR Cluj care au performat surprinzator de slab in toate sezoanele mele in Liga I.

24uoN.png24sXU.png

 

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles, pentru ca nu se putea altfel, in play-off am mers cu mult mai prost decat in sezonul regulat, reusind numai 2 victorii (ambele acasa, 1-0 cu Viitorul si Chiajna) si 3 egaluri (Viitorul si de doua ori cu Dinamo). In schimb, CSU Craiova si Steaua ne-au batut tur-retur, si in unele meciuri cred ca am fost norocosi ca am scapat doar cu scoruri asa de stranse. Intre aceste meciuri de campionat am jucat si ultimele meciuri din Cupa Romaniei, sferturile castigate in deplasare la Gaz Metan si semifinala castigata in meci decisiv acasa cu Chiajna. Ca atare avem doua meciuri ramase din acest sezon, in ordine finala Cupei Ligii cu CSM Poli Iasi jucata la Iasi si finala Cupei Romaniei cu Dinamo, jucata pe teren neutru... la Bucuresti pe Arena Nationala. Mergem totusi increnzatori in ambele meciuri, avand in vedere ca am terminat mai sus decat ambele echipe in clasament.

2sZ5A.png

Echipele ce ne-au batut tur-retur ne-au si depasit in clasament. Steaua a castigat un nou titlu (nici nu mai stiu al catelea consecutiv) iar CSU Craiova va merge in preliminariile CL. Noi si Viitorul ne-am asigurat deja prezenta in preliminariile Europa League, urmand ca ultimul loc sa revina lui Dinamo (daca castiga Cupa Romaniei impotriva noastra) sau lui Chiajna (daca noi castigam Cupa).

2svaq.png

Final Cupei Ligii a fost una destul de echilibrata, gazdele au deschis scorul in minutul 55 prin Florinel Coman, dar am reusit sa revenim in doar 3 minute (72 si 75) printr-o dubla a fostului jucator al Craiovei Andrei Burlacu, si am stiut sa pastram rezultatul pana la final, ridicand astfel primul trofeu al echipei noastre.

2sCMC.png

Peste 6 zile misiunea noastra a fost mult mai usoara, avand in vedere ca meciul a inceput practic cu un om in plus, capitanul dinamovistilor Alin Dudea primind cartonasul rosu in minutul 3. A fost un inceput nervos de meci, cu alte 4 cartonase galbene in primele 40 de minute, dar dupa primul gol marcat de Coman in min. 15 am preluat controlul jocului, am pasat mai mult si tras la poarta, reusind sa mai inscriem de 3 ori. Scor final Ripi-Dinamo 4-0 si Cupa Romaniei ajunge la Timisoara! Demn de semnalat este si ca am stabilit noul record al numarului de goluri marcate intr-un parcurs de Cupa, cu 17 goluri reusite de noi.

2sbeW.png

Mai jos aveti echipa tip si statisticile jucatorilor care au adus sezonul acesta 2 trofee in vitrina Ripensiei si cu care am reusit calificarea in premiera in competitiile europene. 

2sVm0.png

2stw2.png

Nu stiu exact ce sa astept de la sezonul viitor, in primul rand o sa incerc sa fortez cu toate puterile calificarea in grupele Europa League. Banii de acolo ar trebui sa ne permita cateva upgradeuri ale facilitatilor (deja am inceput cu 325k investite in youth facilities, sa primenim un pic si stafful tehnic al echipei, dar si sa ne creasca reputatia suficient de mult incat sa nu mai fim refuzati de jucatori. De asemenea, la inceputul sezonului viitor ne vom muta pe noul stadion, asa ca lucrurile incep sa se miste incet dar sigur pentru Ripi!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

frumos. 2 trofee la care nu cred că sperai la început de campionat. și lotul e unul mediocru, Sorin Tabacariu fiind un fost jucător al Ceahlaului și pe la Voluntari, deci nu cine știe ce. Dar cum de Florinel Coman e la Iași? 

Link to comment
Share on other sites

Calificarea in cupele europene a reprezentat o bucurie mare petru noi, dar in acelasi timp si o responsabilitate. Ne asteapta un sezon foarte incarcat, cu nu mai putin de 5 competitii in care suntem angrenati. In Europa League intram in turul 3, iar conducerea ar vrea sa depasim aceasta faza si sa ajungem in playoff. In rest, pe plan intern au ramas aceleasi obiective modeste, evitarea retrogradarii, turul 7 din cupa Romaniei si optimile cupei ligii, supercupa fiind inca un Bonus. Bookmakeri ne ofera in continuare putine sanse la campionat in ciuda locului bun ocupat sezonul trecut, avand o cota de 600-1 pentru castigarea Ligii (a 13a formatie, doar nou promovata Juventus Bucuresti fiind considerata mai slaba decat noi).

22AGO.png

Vestile bune au continuat, in vara aceasta reusind sa ne mutam pe noul stadion Ripensia. Suna parca mai bine decat denumirea vechiului stadion (Ciarda Rosie) si nici cele 5200 de locuri nu sunt de lepadat (cu o capacitate de extindere pana la 10500 de locuri). E bine ca acest stadion nici nu a costat enorm de mult, cu un imprumut de doar 1,16 milioane pe care l-am contractat. Avand in vedere ca stadionul are toate locurile pe scaune si incalzire sub gazon am facut o afacere bunicica. Totusi, se pare ca in cupele Europene vom juca pe stadionul Dan Paltinisanu.

22QZp.png

A trebuit sa ne intarim lotul si cantitativ si calitativ pentru aceasta campanie lunga (speram noi) si cu multe meciuri. Chiar am reusit sa vindem doi jucatori pe care am incasat aproape 200k Euro, alaturi de altii care ne-au parasit la final de contract sau prin intelegere mutuala. La capitolul veniri, nu mai putin de 14 jucatori, dar care nu ne-au costat nimic. Un mix de jucatori cu experienta (ca Sergiu Homei - DR, Lucian Filip - DM, Silviu Ilie - DL sau Silviu Pana - MC) si jucatori tineri care sper eu sa fie suficient pentru atingerea obiectivelor in acest sezon.

22jfy.png

Doar 3 amicale usoare cu echipe de pe langa Timisoara in acest sezon, si apoi direct primul meci oficial, Supercupa Romaniei in care Steaua pur si simplu ne-a distrus cu un 3-0 sec la care nu am avut nicio sansa. A fost insa singura noastra infrangere in lunile iulie si august, parcursul in rest fiind aproape perfect. In Cupa ligii am trecut fara emotii de Gaz Metan Medias, dupa un 2-0 in deplasare.

In campionat in primele 7 etape suntem neinvinsi, cu doar doua egaluri (0-0 in deplasare la Chiajna si Gaz Metan). Insa ce e cel mai important e parcursul nostru in Europa. Cu un pic de noroc la tragerea la sorti am jucat impotriva liechtensteinezilor(?) de la FC Vaduz, de care am trecut dupa 1-1 in deplasare si 2-0 acasa. In play-off sortii ne-au scos in cale pe croatii de la Hajduk Split (3-0 acasa si 2-2 in deplasare). Asta inseamna ca la prima noastra participare in cupele europene reusim sa ne calificam in grupele Europa League (fapt deloc de neglijat atat pentru reputatia cat si pentru bugetul nostru).

22C9i.png

In campionat ne-am cocotat comfortabil pe locul I, dar mai e mult pana departe. 

22bjZ.png

Link to comment
Share on other sites

Echipele Romanesti iau cu asalt cupele Europene!

Asa ar trebui sa sune un titlu de ziar a doua zi dupa play-offul Europa League, cand s-a stabilit ca in acest sezon Romania va avea nu mai putin de 5 echipe in grupele unor competitii Europene (1 in Champions League si 4 in Europa League).

Ripensia - am nimerit in grupa B, alaturi de Athletic Bilbao, FC Krasnodar si Toulouse. O grupa graoznica in care pe de o parte sper sa nu ne facem de ras, iar pe de alta parte ma gandesc ca echipele din campionatele mari in general neglijeaza Europa League si am putea face o figura frumoasa. Cu 4 ani si cateva zile la Ripensia sunt al doilea cel mai longeviv antrenor din Liga 1, fiind depasit cu 1 an doar de Cristi Pustai de la Gaz Metan. Asta indica ca in FM se respecta realismul schimbarilor dese de personal in Liga 1.

22McI.png

Steaua - Campioana ultimelor editii joaca sezonul acesta in Grupa H a Champions League, alaturi de Manchester United, Benfica Lisabona si AC Milan. Nu sunt mari sperante pentru o echipa in al carui prim 11 mai ii recunoastem doar pe Cojocaru in poarta, Enache fundas dreapta si William de Amorim ca aripa stanga. Ca manager ramane in continuare cel care a castigat ultimele 2 titluri - Adrian Szabo (cel de la Brasov). Bineinteles Mache director sportiv, Gigi patron, Argaseala - chairman.

22fT4.png22UOo.png

CSU Craiova - grupa G din Europa League, alaturi de Liverpool, CSK Moscova si Bate Borisov. Ceva mai multe sanse pentru olteni, care au ramas una dintre echipele care foloseste cei mai multi romani sub conducerea managerului Alin Artimon. Ca sa ii raspund lui @kevinluci, Fl. Coman a fost cumparat de ei de la Viitorul acum 3 ani si imprumutat sezonul trecut la Iasi. Ca bonus, Craiova joaca acum pe un Ion Oblemenco nou cu 30000 de locuri.

22XNN.png22Pfj.png

FC Viitorul - Din proiectul lui Hagi cu jucatorii tineri si romani nu a ramas mare lucru daca ne uitam pe primul lor 11, mai ales ca de 2 ani antrenorul lor este Laurentiu Reghecampf. In grupa A a Europa League vor intalnii tottenham Hotspurs, FC Basel si NK Rijeka.

22dHD.png22EPt.png

Concordia Chiajna - Clubul care a cheltuit cel mai mult vara aceasta, si a ajuns astfel in grupa D a Europa League, alaturi de Villareal, Girondins Bordeaux si Dnipro. Dupa despartirea sezonul trecut de antrenorul Jurgen Klinsman (sic!) managerul sportiv Daniel Prodan (!) l-a adus la echipa pentru acest sezon pe Bogan Andone. Recunoastem in echipa lor nume celebre precum Felix Kroos, Matej Vydra, Laase Sobiech sau R Rochina.

22gFU.png22OjK.png

 

Mentiuni: La Dinamo, patronul Ionut Negoita l-a nominalizat sezonul trecut pe Adi Mutu ca antrenor al echipei, dar chiar si cu jucatori adusi in special de la echipe de prima liga din Spania, echipa nu a reusit sa performeze asa cum se astepta. La CFR Cluj avem o echipa de soc cu manager Mirel Radoi si antrenor Marius Sumudica (oare cum s-or intelege cei doi?) iar la Botosani a ajuns manager Razvan Lucescu.

Nationala, condusa in continuare de C. Daum si fara rezultate notabile in ultimii ani arata in acest moment asa. Doar 4 jucatori din campionatul intern (2 Steaua, 1 Craiova, 1 Chiajna) si in rest multi jucatori care joaca la echipe cu nume mai mic sau mai mare din Europa.

22YzM.png22LWs.png

Link to comment
Share on other sites

A fost o toamna agitata pe malurile Begai, cu multe meciuri pentru Ripensia, din care am iesit mult mai bine decat ne asteptam. In campionat am inregistrat o singura infrangere, un 1-0 in deplasare la Dinamo venit dupa o deplasarea grea in Europa League si cateva egaluri cu goluri (Viitorul, Steaua, Pandurii si CSU Craiova). Am reusit sa trecem si in Cupa Romaniei dupa o victorie clara in fata unei formatii de liga a 3-a (Panciu).

Insa cea mai surprinzatoare a fost campania noastra in Europa League, inceputa timid cu 1-1 acasa cu Toulouse dupa care insa au urmat 4 victorii la rand, dintre care o dubla victorie contra lui Athletic Bilbao. In ultimul meci ne-am relaxat un pic, dar am reusit totusi sa terminam pe prima pozitie cu 13 puncte, urmati de Athletic cu 12. Alaturi de noi s-au mai calificat in primavara Europeana cei de la CSU Craiova, care au terminat pe 2 in grupa lor cu 12 puncte. Celalalte echipe din cupele europene nu au mers asa de bine: Steaua a terminat grupa de CL cu 0 puncte, Viitorul si Chiajna pe 3 in EL cu doar 6 si 7 puncte. Tragerea la sorti nu a fost deloc simpla, vom juca cu Gladbach (primul meci in deplasare) iar CSU cu Tottenham (primul meci acasa).

2RO6W.png

Rezultatele foarte bune ne-au ridicat tocmai pe primul loc in Liga I, cu 7 etape ramase din sezonul regulat. Steaua, formatia care a dominat ultimele editii, se afla jos de tot in clasament, si s-ar putea chiar sa nu prinda play-offul in acest sezon, demitandu-si deja antrenorul. Ar putea fi o sansa buna pentru noi daca am fi in stare sa profitam de ea. Cealalta formatie din Timisoara se pare ca e favorita deja pentru a se intoarce in Liga a 2, lucru care nu ma deranjeaza prea tare, nu vrea sa impart baza de suporteri cu ei. In runda a 7a din Cupa Romaniei vom juca cu Pandurii, iar in semifinalele Cupei Ligii intalnim tur-retur Dinamo.

2RXNC.png

Link to comment
Share on other sites

Dacă i-ai bătut pe Bilbao în ambele manșe, nu văd de ce n-ai putea face același lucru și celor de la Borussia Mönchengladbach.

Succes și în campionat! Ar fi ceva să te vedem sezonul viitor în grupele Champions League. :) 

Frumoasă carieră! Chiar dacă nu comentez prea des să știi că te urmăresc și sigur mai sunt și alții ca mine. :D

Keep up the good work! 

Link to comment
Share on other sites

@Cdu92, @kevinluci - Va multumesc pentru suport. Spoiler alert - nu am inceput primavara asa de bine, dar sper totusi sa ne revenim. Oricum, e o cariera pe termen mediu si lung, asa ca nu e nicio problema daca castigam lucruri an de an. Europa e un scop in sine pentru banii de acolo in primul rand, mai avem mult de crescut pana sa fim un club solid.

Link to comment
Share on other sites

Se pare ca am fost prea euforici cu performantele noastre din aceasta toamna, pentru ca finalul de an si inceputul lui 2022 nu ne-au mai prins deloc intr-o forma atat de buna. In Europa League am pierdut in fata celor de la Gladbach, dupa doua meciuri foarte stranse in care nici norocul nu a fost de partea noastra. Dinamo ne-a eliminat din semifinalele Cupei Ligii si ne-a mai administrat o infrangere si in campionat (acolo unde am mai remizat in acest interval de 3 ori, reusind sa castigam doar 2 meciuri). Singurul aspect pozitiv a fost ca ne-am calificat in sferturile Cupei Romaniei (dar dupa un meci care a mers pana la penaltiuri contra celor de la Pandurii).

2naA5.png

Performantele slabe s-au resimtit si in clasament, acolo unde CSU Craiova ne-a depasit pe turnanta, dar distantele nu sunt atat de mari intr-un play-off in care mai participa Viitorul, Dinamo, Pandurii si Chiajna. Se pare ca modelul de anul trecut se repeta, inceput foarte bun cu sezon regulat si apoi scadere de forma cand conteaza cel mai mult. Play-outul arata ciudata daca ne gandim la situatia reala, cu Steaua, CFR, Astra sau Gaz Metan acolo. Sper sa reusesc weekend-ul acesta sa aflu daca play-offul ne va aduce ceva mai mult decat anul trecut sau nu.

2nH14.png

2nDet.png2nBMS.png

Link to comment
Share on other sites

Primul play-off in care ne continuam parcursul bun din sezonul regular, si reusim sa terminam cele 10 meciuri neinvinsi. Chiar daca au fost nu mai putin de 6 egaluri si doar 4 victorii. Am avut ceva probleme in aceasta perioada cu a marca suficiente goluri pentru a convertin cateva din aceste egaluri in victorii. In plus, CSU Craiova cu care ne batem la primele locuri ne-a eliminat in aceasta perioada si din sferturile Cupei Romaniei. Astfel, dupa ce sezonul trecut am castigat ambele cupe interne, sezonul acesta nu ne vom mai putea pastra niciunul din cele doua trofee. 

2xgbM.png

Victoria de acasa cu 2-0 cu CSU Craiova in returul play-offului se pare ca a fost decisiva, pentru ca AM CASTIGAT TITLUL. Ripensia termina cu 2 puncte peste juveti si pentru prima data in acest mileniu castiga titlul de Campioana a Romaniei.

2xPVU.png

In cealalta parte a clasamentului, Steaua a defilat in play-out, si nici  CFR nu a avut prea mari emotii. Se intorc in LIga 2a ACS Poli si Juventus Bucuresti, iar Astra Giurgiu trebuie sa joace la baraj pentru mentinerea pe prima scena fotbalistica a tarii.

2x5ON.png

Mai jos echipa tip care a adus un al 5-lea titlul de campioana in vitrina clubului. Performante individuale de expectie pentru Madalin Martin care continua sa fie golgeterul echipei noastre si capitanul Sorin Tabacariu care e cu noi de mult timp si in ciuda ratingului care nu arata asta, continua sa performeze destul de bine. Pe plan personal, am castigat si eu un titlu de managerul anului, il pun la colectie. 

2xLoK.png

Pentru prima data o campanie de transferuri serioasa si bazata pe investitii in bani. Astfel, am cheltuit pentru a ne acoperi si dubla posturile cheie, dar in acelasi timp am investit si in tineri de perspectiva care sa ne aduca pe viitor si ceva bani suplimentari. Sper ca ei sa creasca sanatos la noi, mai ales ca board-ul a investit intr-un nou upgrade la facilitatile pentru tineret.

2x7SD.png2xO4I.png

Se pare ca performanta buna a echipelor din Romania nu a ramas fara urmari, am ajuns pe locul 11 in clasamentul coeficientilor, ceea ce inseamna pentru campioana sezonului urmator o calificare directa in grupele Champions League. Din pacate noi vom trebui sezonul acesta sa jucam in play-offul Champions League si speram sa avem un pic de noroc la tragerea la sorti. In afara de asta, nu stiu sigur ce pretentii ar trebui sa avem, daca o sa reusim sa facem fata pe atatea fronturi (anul acesta se pare ca nu am avut experienta si participarea in cupele europene ne-a afectat parcursul in cupele interne si era cat pe ce sa influenteze si campionatul).

2xM2o.png

 

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sezonul superb (dupa amicalele de rutina pe care deja nu mai le luam in calcul) cu o victorie in Supercupa Romaniei, un 3-0 fara drept de apel administrat celor de la CSM Iasi. Apoi in campionat a fost un parcurs cu sincope, cu Iasi-ul luandu-si revansa in deplasare, si Viitorul administrandu-ne o infrangere intr-o perioada in care ne pregateam intens in preliminariile Champions League.

Ca vorbim de CL, am intrat in turul 3 prelimar, contra azerilor de la Qarabaq, pe care i-am eliminat cu o dubla victorie (2-0 acasa, 1-0 in deplasare), chiar daca un pic mai greu decat ar lasa scorul sa se vada. In Play-off-ul campioanelor din pacate nu am mai fost cap de serie, si ca atare am fost pusi contra celor de la RB Salzburg. Dupa un 1-2 in deplasare am tot sperat ca o sa reusim un 1-0 acasa ce sa ne califice, dar din pacate am fost invinsi din nou. Ca atare am ratat obiectivul de accedere in grupele Champions League anul acesta. Asa ca, "lasati-ne sa ne pregatim de champions league!"

2V2t5.png

Mergem in Europa League drept urmare, intr-o grupa cu Ajax, Tottenham si Zorya Luhansk. Nici in campionat nu stam asa grozav, dar nu pentru ca am inceput noi dezastruos ci pentru ca Steaua eliberata de presiunea cupelor europene a inceput sezonul ca din pusca. Totusi am reusit un 0-0 cu ei in ultimul meci, si ne despart doar 4 puncte, distanta care se poate recupera usor pe parcursul campionatului. Situatia la varf oricum e foarte stransa, cu 5 urmaritoare situate intr-un singur punct.

2Vus4.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy