Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Ripensia Timisoara


Muttley

Recommended Posts

hr5y4.png

M-am intors acasa. Ma rog, nu tocmai acasa, avand in vedere ca eu sunt in Bucuresti iar Ripensia este din Timisoara. Ci m-am intors la o cariera din Romania. Sper doar ca sistemul deloc atractiv pentru mine de play-off and out din Liga 1 ca si micile greseli prezente (a se vedea echipa monstruoasa a Chiajnei in raport cu realitatea) sa nu ma faca sa imi pierd interesul. Am simulat 1 sezon in FM Touch si am ales pentru aceasta cariera una din echipele nou promovate in Liga a-II-a - Ripensia Timisoara. 

Pentru cei familiarizati cu istoria fotbalului Romanesc numele nu e lipsit de importanta, Ripensia castigand in anii ''30 de 4 ori campionatul si de 2 ori Cupa Romaniei si fiind primul club profesionist din Romania. Deci nu tocmai o vitrina goala care asteapta sa fie umpluta.

hrf17.png

Totusi, au trecut vreo 80 de ani de atunci, si lucrurile s-au schimbat un pic pentru echipa re-infintata in 2012. Acum nu mai avem nici bani, nici facilitati, sunt alte echipe mai mari in Timisoara (ACS care este si parent affiliat cu noi si ASU care tocmai ce a retrogradat din L2), iar stadionul nostru este mai degraba un maidan.

hrLp5.png

hrigJ.png

Cu toate acestea, si desi nu avem angajati in staff la echipa cumva predictia este ca vom termina pe 16. Sper sa nu ma fac de ras. Avem totusi ceva argumente pentru asta: istorie, traditie, o organizare profesionista, si un set de echipamente nemaipomenite gratie sponsorului nostru pe linia de imbracaminte sportiva - @Raulic.

Ca urmare asteptarile conducerii sunt Incercarea de a evita retrogradarea si Runda a 6a din Cupa Romaniei. 

Cat despre lotul de jucatori, Dumnezeu cu mila, si nu am auzit decat de unul dintre ei pana acum.

hrqQH.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 118
  • Created
  • Last Reply

hr5y4.png

La jumatatea sezonului 1 lucrurile stau destul de bine pentru "Ripi". In clasamentul ligii a 2a suntem pe locul 3 (loc de baraj pentru promovare), dar distanta nu e mare nici fata de primele locuri nici fata de cei din urma. Am suferit doar 3 infrangeri (cu primele 2 clasate ACS Poli si FC Voluntari, care sunt alta poveste venind din Liga I ca proaspta retrogradate, precum si Olimpia Satu Mare). Ce ma bucura pentru stilul ofensiv al Ripensiei din anii 30 este ca avem a doua cea mai buna ofensiva a ligi, cu 41de goluri marcate).

In Cupa am mers la fel de bine, beneficiind de faptul ca am avut toate meciurile acasa si eliminand pe rand pe Luceafarul Oradea (3-0, Tur 4), AS Milcov (3-0, Tur 5), FC Botosani (1-0, Tur 6) si Urban Titu (1-0 dupa prelungiri, Tur 7), urmand ca in sferturi de finala sa dam piept cu Astra (Giurgiu?) si probabil aventura noastra se va termina aici.

hF0TA.png

In ceea ce priveste performatele jucatorilor sunt destul de multumit avand in vedere no-name-urile care compun in majoritate echipa, alaturi de cateva imprumuturi de la ACS Poli si Pandurii. Atrage atentia Daniel Margarit, care cu 15 goluri marcate in Liga 2 se afla pe locul doi in clasamentul golgeterilor (dupa Al. Musca - confirmare ca merge la fel de bine ca in salvarea lui @Cdu92) dar si Flavius Ivan care are cele mai multe pase decisive din Liga si Daniel Pirv cu cea mai mare medie a notelor.

hFFa2.png

Financiar nu stam chiar grozav, suntem un pic pe rosu e adevarat, dar avem un control foarte bun al salariilor (asta nu pentru ca as fi vreun zgarcit, ci pentru ca avem o reputatie atat de mica incat mai nimeni nu vrea sa semneze cu noi - am petrecut ore intregi pentru a semna in perioada de iarna precontracte cu 3 "prieteni cu jucatorii de fotbal" pe posturile considerate deficitare din vara. Sper ca sa ne mai creasca un pic reputatia in noul sezon, pentru ca nici imprumuturi grozave nu prea putem face. Facilitatile au ramas la fel, iar  media noastra de spectatori este 520 (din 700 total).

hFKP0.png

Nu stiu inca ce sa astept de la a doua parte a sezonului,nu cred ca suntem inca pregatiti pentru promovare, dar daca o sa fim acolo sus nu o sa ne dam la o parte. Pasul spre Liga I e destul de mare, dovada si faptul ca noile promovate sezonul trecut Valcea si UTA sunt pe ultimele doua locuri in prezent. Cred totusi ca e si un bug in joc, altfel nu imi explic cum poate Dinamo sa fie pe primul loc si inca cu 9 puncte avans. :)

 

Link to comment
Share on other sites

hr5y4.png

Sezonul a fost mult mai mult decat ne-am asteptat. Cu o echipa relativ incropita si fara mari vedete ne-am luptat pana in ultima clipa pentru un loc de promovare directa, dar din pacate nu am reusit sa il obtinem, atat ACS Poli cat si FC Voluntari dovendidu-se a fi prea puternice pentru noi. Totusi, pozitia a 3-a este o performanta incredibila pentru echipa noastra micuta (cu o medie de spectatori de doar 530) si asta ne va duce la barajul de promovare/retrogradare. De mentionat ca am avut al doilea cel mai bun atac al ligii (cu doar 1 gol mai putin decat ACS Poli) dar si una dintre apararile foarte slabe. Practic sistemul nostru 4-2-3-1 pe atac folosit pentru a copia stilul ofensiv al Ripensiei si-a dovedit limitele iar in perspectiva Ligii 1 am inceput deja sa caut DM pentru o varianta de back-up in meciurile cu echipe mai mari.

hl1hi.png

Barajul de promovare/retrogradare ne-a scos in cale pe cei de la AS Ardealul Tg. Mures, o echipa ce a decazut constant dar tot venea la meciul cu noi ca mare favorita. Surprinzator am reusit sa castigam primul meci disputat in deplasare, cu un festival de goluri incheiat 4-3 pentru noi, iar acasa am ucis jocul obtinand o remiza foarte norocoasa avand in vedere raportul suturilor la poarta, dar de ajuns pentru a obtine promovarea. RIPI e in Liga 1!

hlDLy.png

Daca este un om ce ne-a dus in spate sezonul asta, el este. Daniel Margarit, venit ca imprumut de la Pandurii si care a devenit golgeterul Ligii a 2a. Avand in vedere ca ii expira contractul cu gorjenii la vara incercam sa permanentizam mutarea lui la Timisoara, dar deocamdata negocierile s-au impotmolit un pic. In alta ordine de idei, eu am iesit al doilea in clasamentul managerului Ligii II, dupa Popa de la ACS Timisoara.

hlN8W.png

Ce nu am mai experimentat pana acum in carierele mele, este ca la vara o sa avem alegeri pentru presedintele Consiliului Director. Nu stiam ca sistemul asta de tip "socios" merge si in Romania. De asemenea, Youth Development va suferi o imbunatatire in vara aceasta - insa facilitatile noastre tot raman cu mult in urma unor facilitati de echipa de Liga 1.

hl9AC.png

Sezonul viitor nu se asteapta mare lucru de la noi. Suntem principala candidata la retrogradare, si iau destul de serios aceasta in calcul. Sper doar ca veniturile din Liga 1 sa fie suficiente pentru ceva upgradari la facilitati si stadion, avem nevoie disperata de ele, iar prezenta pe prima scena a tarii sa ne creasca un pic reputatia astfel incat sa nu mai fim refuzati constant de jucatori, iar cei care vin sa nu astepte sa fim doar o rampa de lansare pentru carierele lor. Se anunta o vara agitata pe piata transferurilor in Ciarda Rosie.

hlBtZ.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hr5y4.png

Sezonul 2 - Pregatirea

A fost un sezon foarte agitat vara asta in cartierul Ciarda Rosie din Timisoara. Calitatea echipei noastre nu era nici pe departe potrivita pentru Liga I, si am incercat sa remediem acest lucru. Din pacate, nu am reusit sa aducem multe din tintele noastre, doar pentru ca avem o reputatie inca atat de mica la nivelul Romaniei. Lupta asta continua pentru imbunatatirea lotului si mini-vacanta de 1 Decembrie au tot amanant update-ul de inceput de sezon.

sss61.png

Ca urmare a lotului avut la dispozitie vom juca o tactica 4-2-3-1. Destul de indraznet pentru o noua promovata, dar stilul Ripi este unul bazat pe atac si spectacol. Mai jos avem formula standard la inceput de sezon, nu atat de multi fotbalisti cunoscuti, dar sper ca Margarit sa ne conduca spre un nou sezon admirabil. Pana in iarna o sa incercam sa oferim ceva coerenta formatiei, pentru ca in partea a 2-a a sezonului si in play-out (sigur vom juca acolo) sa adunam ceva mai multe puncte.

ssGFk.png

Presezonul a fost destul de acceptabil, 1 egal cu echipa a 2a a clubului, si 3 victorii cu echipe mai mici din judetul Timis (am incercat sa pastrez si moralul pentru sirul de infrangeri pe care il astept la inceputul sezonului de Liga 1). Asteptarile board-ului sunt destul de realiste si sper sa reusim sa ne luptam cu succes pentru evitarea retrogradarii. In alta ordine de idei, tot primesc in inbox noutati despre cate zile mai sunt pana la alegerile pentru conducere, nu stiu la ce sa ma astept de la asta, oare e la fel ca la un takeover sau o tranzitie mai supla... In fine, vom vedea...

sshNc.png

Link to comment
Share on other sites

hr5y4.png

Primul nostru sezon in Liga I. Bineinteles ca media preconizeaza ca o sa terminam ultimii, asa ca orice peste locul 14 este un bonus pentru noi. Cat a fost inca cald afara a mers bine pentru noi, egaluri cu Dinamo si CS U Craiova, Victorii cu Pandurii si Gaz Metan in campionat, cu ACS Poli in Cupa Ligii. Insa de la Meciul de pe 1 Septembrie cu Steaua nu s-a mai legat nimic, nu am mai reusit nici-o victorie, ci doar o serie de egaluri norocoase in care am fost dominati complet. 

sDJZs.png

Singurul lucru pozitiv in acest interval a fost ca in 6 din cele 7 meciuri disputate acasa am umplut stadionul (nici nu e greu avand in vedere ca are atatea locuri cat un autobuz mai aglomerat pe linia 336 :P ), asa ca probabil cand finantele o sa ne permita asta o sa facem si un upgrade aici. Deocamdata avem in derulare o imbunatatire a facilitatilor pentru tineret, ne costa 325k euro si dureaza cam 1 an de zile.

Momentan suntem pe locul 11, dar daca ma uit la ce formatii sunt sub noi (Dinamo, Craiova si Timisoara) si cu ce formatii ne-am bate in play-off daca campionatul s-ar termina acum (Steaua, Pandurii, Botosani, Iasi) lucrurile nu arata bine deloc in perspectiva. Chiar daca am facut multe transferuri in vara, poate in iarna mai gasim 2-3 plombe, pe aici pe colo, prin partile esentiale ale echipei.

sDVOS.png

Link to comment
Share on other sites

hr5y4.png

Continua primul sezon al nostru in Liga 1. Primul meci de la ultimul raport a fost meciul din turul al 6-lea al Cupei Romanie cu Viitorul, in care am condus cu 2-0 la pauza in deplasare la Ovidiu, am fost egalati printr-un autogol in min. 81, in min 88 ei au inscris golul de 3-2, pentru ca mai apoi noi sa egalam in min. 90 la 3-3. Se parea ca vom merge spre prelungiri, dar in min. 92 Viitorul a inscris golul prin care am fost eliminati din Cupa. Au urmat o serie de infrangeri cu Dinamo si Craiova, iar egalul cu Pandurii nu parea ca anunta ceva bun. Revenimentul nostru a venit la meciul cu concitadinii de la ACS Poli (cu care imparteam ultimele doua locuri in clasament) pe care am reusit sa ii invingem printr-un gol norocos in min. 82 iar momentul acesta bun ne-a impins si la o victorie clara cu un Gaz Metan aflat pe locul 3. Din dubla cu echipele ilfovene am reusit sa scoatem un punct acasa cu Chiajna. 

sZ9US.png

Se pare totusi ca ceva fac bine, pentru ca in aceasta toamna-iarna au inceput sa curga ofertele pentru mine, de la CSU Craiova, UTA Batrana Doamna, ACS Poli si FC Voluntari. Bineinteles, ca le-am refuzat pe toate, nu am de gand sa renunt asa usor la provocarea oferita de Ripi. Cu toate acestea ma cam enerveaza ca toti jucatorii ne refuza, fiind un club prea mic si pentru cei ajunsi la 34-35 de ani sau pentru tineri de 18-20 imprumutati de la echipele mari. Nu avem decat sa asteptam si sa crestem sanatos, desi mai avem vreo 300k disponibili pe salarii, probabil o sa ii folosim la vara cand speram noi o sa ramanem in Liga 1. 

Echipa care a dus greul acestei campanii a fost bazata pe acelasi modul 4-2-3-1, insa incasam enorm de multe goluri si marcam foarte putin. Cel mai bun jucator al nostru in acest sezon cred ca este Iulian Rosu, care e si foarte versatil, pe langa pozitia lui de baza de AMC a jucat si in stanga si mai jos la mijloc. Ne lipseste un adevarat om de gol care sa fructifice cateva din putinele ocazii pe care ni le creeam. Sper ca in stagiul de pregatire din Cipru de iarna asta sa ii facem pe Dobra sau Margarit sa gaseasca iar golul.

sZNrt.png

Liga 1 arata foarte ciudat sezonul acesta in comparatie cu ce suntem noi obisnuiti, cu Chiajna, Gaz Metan si Voluntari toate ocupand pozitii de play-off. Noi suntem de un loc 12 de play-out (practic ar fi locul de baraj in acest moment), dar sper ca la primavara dupa ruperea ligii in doua sa mai saltam si peste Botosani si sa stam fara emotii. Doar printr-o minune am putea cred ca urcam mai sus de 11. Pana la urma si locul de baraj ar fi ok, avand in vedere ca echipa noastra valoreaza doar 900k iar finantele sunt doar ok, fiind al 18-lea club din Romania. Din liga 1 doar Voluntari sunt sub noi, in rest e distanta mare pana la Steaua (43m) sau cel mai valoros club din Romania - Chiajna (45m)!!!

sZ2Ds.png

f

Link to comment
Share on other sites

hr5y4.png

Dupa o perioada de pregatire in Cipru iarna aceasta ne-am intors acasa si am incheiat cu un amical cu echipa noastra secunda. Am incercat sa mai realizam si niste transferuri dar ne-am lovit de refuzuri constante datorita reputatiei noastre reduse. Asa ca singurele mutari au fost in directia inversa, cu 4 jucatori care nu au prins echipa parasindu-ne (2 catre Bechicherecu Mic si alti 2 liberi de contract).

Au mai ramas in anul acesta 5 meciuri din sezonul regular, din care din pacate nu am reusit sa strangem decat 3 puncte dupa un 1-0 tras de par acasa cu CSM Iasi. In alta ordine de idei meciurile noastre cu Viitorul sau CFR au fost niste spectacole agreabile pentru spectatorul neutru, mai ales avand in vedere ca am incasat un total de 11 goluri in ele.

s6uZo.png

Umplem stadionul la fiecare meci de acasa, dar nici nu e asa de greu avand in vedere ca are doar 700 de locuri. In urma acestor rezultate am terminat pe penultimul loc in clasament, avand cea mai proasta defensiva din Liga I. Asta nu ma supara asa de tare, mi-am asumat in momentul in care am mizat pe un stil ofensiv. Daca am reusi sa mai transformam cateva din multele egaluri in victorii am avea o performanta mai buna. In play-off merg Steaua, Dinamo, CFR, Astra si surprizele Gaz Metan si Chiajna.

s6NTD.png

Se pare ca performanta aceasta a fost suficienta pentru conducerea Ripensiei, care mi-a oferit un nou contract valabil pe 2 ani, cu 26.5k pe sezon. Intram in play-out cu 12 puncte (sunt destul de sigur ca e un bug in joc, si ca ar fi trebuit sa avem 13 puncte, pentru ca cele 25 din sezonul regular inseaman dupa injumatatire 12,5 iar rotunjirea ar trebui sa se faca in sus). Este un play-out destul de echilibrat, dar vad Viitorul si Craiova fara emotii, urmand ca noi si concitadinii de la Poli sa ne luptam cu Pandurii pentru retrogradarea directa. Sper doar ca performanta noastra contra echipelor de aceleasi rang sa fie un pic mai buna.

s62PM.png

Link to comment
Share on other sites

hr5y4.png

Deci am intrat in playoff cu ceva emotii, de pe un loc de retrogradare directa, si sincer imi doream doar sa prind locul de baraj. Se pare totusi ca jucatorii au raspuns destul de bine presiunii, reusind sa obtina nu mai putin de 6 victorii (dintre care cea mai dulce o dubla victorie cu ACS Poli) si 4 egaluri.

sYxUT.png

Rezultatele au fost posibile in primul rand datorita formei deosebite pe care Margarit a prins-o in play-off, dar mentiuni speciale merg si catre Iulian Rosu (care este un pic vedeta echipei noastre). Chiar daca nu mi-am dorit neaparat asta de la inceput 100%, se pare ca Ripi merge catre o echipa totalmente de romani, principiu pe care o sa incerc sa il pastrez si in sezoanele viitoare. Mi-as fi dorit sa integrez si din juniorii nostri mai multi, dar din pacate niciunul nu este pregatit pentru Liga I, si nu cred ca se va intampla asta prea curand mai ales avand in vedere ca upgrade-ul la facilitatiile pentru juniori a fost anulat din lipsa de fonduri.

sYHk5.png

Rezultatele bune au fost suficiente pentru a ne asigura cu o marja comfortabila ramanerea si sezonul urmator in Liga 1. Daca la ACS Poli si Pandurii ne asteptam sa fie acolo jos, CSM Iasi este o surpriza, dar au fost cea mai proasta echipa reusind sa adune doar 8 puncte din 14 meciuri - norocul lor ca mai au o sansa in play-off. Titlul de campiona l-a castigat Steaua (sper ca aici mai avem voie sa ii spunem asa), fiind al 3-lea la rand pentru ei.

sYZuH.png

Uhm, o veste pe care nu stiu cum sa o primesc - ca fiind buna sau rea? E adevarat ca stadionul nostru este micut (700 de locuri) dar e clar ca un stadion construit asa devreme nu va fi deloc cu mult mai mare. Speram ca sa ma mut pe Dan Paltinisanu odata cu retrogradarea lui ACS si sa incepem sa adunam si ceva bani din bilete. Oricum, probabil va dura destul de mult pana se va lua o decizie, asteptam si noi cu nerabdare.

sYpBJ.png

Acum incepe vanzoleala de vara, cand o sa rog de jucatori sa vina la Ripensia, sper ca acum cu mai multe sanse pentru ca ne-a crescut reputatia la national (2.5*).

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hr5y4.png

Incet-incet am trecut si al doilea sezon pe care il jucam in Liga I. Speram ca acesta sa nu mai fie unul cu atat de multe emotii pentru retrogradare si sa avem parcursuri cat mai bune in cupe care sa mai aduca ceva bani intr-o visterie a clubului destul de saracuta. Ca atare au fost destule miscari de trupe, cu 4 jucatori parasind echipa (as fi vrut sa fie un pic mai multi, dar nu am gasit cumparatori pentru ei iar clubul mi-a blocat incercarile de a incheia contractele cu ei pe cale amiabila). La capitolul veniri, nu mai putin de 15 jucatori, jumatate dintre ei liberi de contract iar altii luati liber la expirarea contractului sau imprumut. Practic nu am cheltuit niciun ban pentru ei. Se remarca unele nume destul de cunoscute, precum Iasmin Latovlevici, Gabi Matei sau Robert Elek, ceea ce dovedeste ca incepem sa crestem ca si club. Cu atatia nou-veniti e clar ca o sa suferim un pic la formula de joc, dar oricum, calitatea e mult mai buna ca anul trecut.

sq47I.png

Iar rezultatele ne dovedesc asta. Practica nu am pierdut in Liga I decat 2 meciuri (cu CFR si Chiajna, ambele in deplasare) la care se adauga eliminarea din Cupa Ligii de catre Steaua fara drept de replica. In Cupa Romaniei am trecut de primul tur in care am jucat, eliminand echipa de Liga I Olimpia Satu Mare. Extrem de multumit ca nu am pierdut cu formatii grele precum CSU, Viitorul sau Astra (cei care totusi nu mai sunt asa de bine in clasament, probabil motivul pentru care mi-au si facut o oferta de a prelua echipa, refuzata bineinteles).

sqy3M.png

Drept urmare ne aflam pe un merituos loc 6 (avand si un joc mai putin disputat) ce la acest moment ne-ar asigura prezenta in Play-off. La varful clasamentului s-au desprins un pic CSM Iasi, Steaua (cei cu care avem de jucat restanta, pentru ca ei au avut destul de incarcat programul prin participarea in Grupele Champions League) si Gaz Metan. Totul se va juca in a doua parte a sezonului, unde speram sa continuam parcursul bun din tur.

sq3JD.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 1/29/2017 at 8:59 PM, Ita said:

Nu povestesti challengeul ala cu bascii de la Amorebieta si aici? Pare foarte interesant.

Stalkere :P As vrea sa am timp pentru cate vreau sa fac, dar am ajuns la concluzia ca una pe rand e mai bine :) Dupa Youth challenge cu Ergotelis (Gre), acum fac asta cu Amorebieta (Esp), iar probabil spre primavara-vara o sa fie un Dafuge in Anglia. Iar asta cu Ripensia ramane pentru clipele de nervi maxim si failure la celelalte.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hr5y4.png

Dupa lupte seculare am reusit sa ajungem in pauza de iarna a sezonului. Performantele noastre au fost superb, practic singura echipa care ne-a batut in Noiembrie si Decembrie a fost Steaua. In rest am mai facut egaluri cu Astra, Viitorul si surprinzator cu nou promovata Juventus Bucuresti (se pare ca Chivorchian isi face treaba acolo, nu ca zic ca ne-au ciupit arbitrii, dar totusi :p). In Cupa Romaniei am trecut fara emotii de CS Mioveni. Andrei Burlacu (jucator luat de la Craiova) este cel care a performat cel mai bine in aceasta perioada, golurile lui aducandu-ne foarte multe puncte.

u6bri.png

Performantele din aceeste doua luni ne-au cocotat tocmai pe locul 5 (loc de playoff), dar lupta este extreme de stransa. In afara de Steaua care se pare ca s-a desprins deja de restul plutonului, de la locul 2 ocupat de Iasi si pana la 11 ocupat de CFR se poate intampla orice. Noi doar speram sa ne continuam parcursul bun si poate sa ne calificam in play-off. De asemenea, in cupa Romaniei jucam in sferturi cu ACS Poli (ce mica e lumea) si nu ne-ar deranja deloc o calificare in semifinale. Am program iarna aceasta un turneu de pregatire in Turcia. La nivel de echipa, am gasit niste jucatori liberi de contract care ar fi foarte interesanti pentru noi, ca Andrei Marc sau Laurentiu Bus, dar din pacate negocierile nu prea merg cum trebuie. 

u662Z.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hr5y4.png

Dupa pauza de iarna am mers 10 zile in traditionalul cantonament turcesc, unde am intalnit doua formatii din Liga a 3a, si daca pe prima am spulberat-o jucand cu prima echipa, peste 4 zile am ales sa joc cu rezervele si am pierdut. Intorsi acasa am mai jucat doua meciuri, cu vecinii de la Timisul Sag si cu echipa noastra de rezerve. Mai aveam 5 meciuri din sezonul regulat, dar nu am inceput asa bine, smulgand un egal in ultimul minut din penalty la Satu Mare, insa ne-am revenit apoi acasa cu Botosani. Deplasarea cu Dinamo a fost un cosmar pentru noi, iar in ultimele doua meciuri am obtinut 4 puncte acasa dintr-un egal cu Gaz Metan si o victorie cu Chiajna pe care astfel am aruncat-o in afara play-offului si careia i-am luat locul in acesta. Sorin Tabacariu (MC) a fost jucatorul nostru de top in aceasta perioada, iesind chiar al doilea in Jucatorul lunii Februarie. 

u5VqA.jpg

Clasamentul la finalul sezonului normal arata surprinzator de la locul 2 in jos. Ok, Steaua este pe primul loc si la o anumita distanta, dar in playoff pe langa Viitorul si CSU la care sa zic ca ma asteptam, au intrat Gaz Metan Medias, CSM Poli Iasi si... Ripensia Timisoara. Astfel, au ramas sa se lupte la playout Dinamo, CFR Cluj (singura formatie care inca mai este in insolventa) sau Astra. Avem acelasi numar de infrangeri cu Steaua, deci daca am reusi sa mai transformam cateva din egalurile noastre (cele mai multe din liga) in victorii ar fi super. 

u5J60.jpg

Am primit si o oferta de la CFR Cluj in pauza dintre sezonul regulat si play-off, dar pentru 30k pe luna nu o sa abandonez proiectul Ripi, mai ales ca CFR-ul de acum nu este chiar o formatie de top. Dupa spargerea ligii in doua, situatia s-a strans la varf foarte mult. Tot cred ca e un bug, Steaua ar fi trebuit sa aiba 27 de puncte si chiar si noi 21. Dar atata timp cat la toate echipele s-a rotunjit in jos, si nu in sus cum ar fi normal, atunci nu e mare diferenta sa zicem. Nu stiu exact cu ce obiective intram in playoff, la noi inca se sarbatoreste salvarea de la retrogradare. Pe de alta parte, mai avem si sfertul de finala din Cupa Romaniei, cu ACS Poli (formatie de liga a 2a).

u5xR1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
2 hours ago, Muttley said:

Tot cred ca e un bug, Steaua ar fi trebuit sa aiba 27 de puncte si chiar si noi 21. Dar atata timp cat la toate echipele s-a rotunjit in jos, si nu in sus cum ar fi normal, atunci nu e mare diferenta sa zicem.

E bug. A fost rezolvat pe 17 ianuarie si va functiona corect in urmatorul update oficial.

Link to comment
Share on other sites

Stiti cum zicea @kevinluci ca am sanse la cupele europene? Well, cu rezultatele de mai jos nu prea cred ca este posibil. Am fost pur si simplu groaznici in playoff, reusind in cele 10 meciuri sa obtinem doar 3 egaluri chinuite (cu Viitorul, Gaz Metan si Poli Iasi), iar in rest - infrangeri pe linie, inclusiv o serie impresionanta de circa o luna cu 6 infrangeri consecutive in Liga. Norocul meu ca patronatul nu e ca in realitate mama-Ligii 1, ca altfel ma vedeam demis pe la TV. Asa, am ramas in functie chiar daca increderea in mine a scazut considerabil. Prin aceasta serie neagra, si un fapt pozitiv totusi - am reusit sa ajungem in finala Cupei Romaniei. Desi, nici aici nu este 100% o perfomanta a noastra ca echipa, avand in vedere ca in sferturi si semi-finale am intalnit doua formatii de Liga a 2-a (ACS Poli si ASA Tg. Mures) si ca ne-am calificat in finala prin regula golurilor marcate in deplasare. Acolo ne asteapta o FC Steaua in forma maxima, asa ca nu stiu ce sperante sa tragem de la asta. 

ufAjc.png

Steaua nu a avut nicio problema in a se impune in acest sezon de Liga I, dominand atat sezonul regulat cat si play-offul pe care l-au terminat neinvinsi. Alaturi de ei merg in cupele europene Poli Iasi si Gaz Metan, in timp ce CSU Craiova, Viitorul si noi o sa ii privim de la televizor. In grupa de play-out, Chiajna a  fost formatia ce a spulberat tot (poate ei trebuiau sa fie in locul nostru in play-off). Retrogradeaza direct Olimpia Satu-Mare si Juventus Bucuresti, in timp ce FC Voluntari va juca un meci de baraj cu ASA Tg. Mures. Au promovat din Liga a 2a doua echipe de traditie deja, Pandurii Tg. Jiu si FC Brasov.

ufYG0.png

ufcZA.png

Finala Cupei a fost o poveste scurta, cu un 3-0 sec pe care Steaua ni l-a administrat in ciuda faptului ca am tinut nivelul posesiei foarte echilibrat. Am tot sperat ca jucand in finala Cupei cu Campioana, o sa primim un loc de Europa League indiferent de deznodamantul acesteia, dar se pare ca nu am citit destul de bine regulile, pentru ca ultimul loc de Cupa Europeana a mers la formatia clasata pe locul 4 in play-off - CSU Craiova. 

ufMzq.png

Si acest sezon modelul de joc a fost acelasi, am incercat sa fim o formatie ofensiva care sa inscrie multe goluri. Cateodata ne-a iesit, de cele mai multe ori nu, dar asta este stilul Ripi si nu o sa renuntam la el. Sper doar ca in aceasta vara sa reusim sa imbunatatim un pic lotul, astfel incat sa emitem mai multe pretentii in noul sezon. Este sigur insa ca nu o sa facem asta cu juniorii nostrii, intakeul de anul asta avand doar 3 jucatori (se pare ca fm touch ma musca constant de f... in aceasta privinta), dintre care doar un fundas dreapta poate sa ajunga o solutie decenta de rezerva pentru noi, si o sa incerc sa il promovez un pic. In rest, in formatia standard de mai jos recunoastem multe nume din sezonul trecut, pe care le vom avea la noi si in sezonul urmator. Andrei Burlacu a fost fantastic in acest sezon, si in ciuda formei noastre slabe a reusit sa marcheze 20 de goluri, iar extremele Ontel si Butean au jucat in cele mai multe jocuri alimentandu-l alaturi de Marin cu pase decisive. Apararea a scartait rau, si e compartimentul care trebuie acoperit, pentru ca din 4 fundasi centrali, 3 au fost imprumuturi de la alte formatii.

uf7HC.png

Sa trecem si la ceva vesti bune: nu stiu prin ce miracol Romania a ajuns pe locul 16 iar in clasamentul coeficientilor depasind Cehia, ceea ce inseamna ca din sezonul urmator vom aveam 5 echipe in cupele europene: 2 in CL si 3 in EL. Acum, nu visez eu la locurile de Champions League, dar ma gandesc ca e un loc in plus de Europa League care printr-o conjuctura favorabila ne poate fi accesibil. Mai ales ca avem nevoie mare de banii de acolo pentru asta:

ufvHT.png

5200 de locuri nu sunt asa de multe, dar fata de 700 cat aveam pana acum e o crestere de peste 7 ori. Sper doar ca de data asta sa mearga cu planurile pana la capat si sa nu le abandoneze cum au facut cu mai toate upgradeurile pana acum. Oricum, conducerea inca nu are asteptari semnificative de la noi, suntem tot o formatie care Incearca sa scape de la retrogradare, sa ajungem in turul al 7-lea al Cupei Romaniei si in optimile Ligii - deci toate obiectivele noastre sunt de avarie.As fi putut seta si obiective mai indraznete, dar de la bugetul nostru actual de 1.6 milioane pentru salarii am fi ajuns doar la 1.7 pentru o clasare in jumatatea superioara a clasamentului si semi-finale in cele doua cupe - nu mi s-a parut o afacere grozava pentru noi. Sper ca sa si cu bugetul actual si cateva transferuri facute cu cap sa terminan cel putin un loc mai sus decat anul trecut si sa ne calificam in Cupele Europene. Asta cu toate ca pronosticurile ne dau cu o cota de 1000-1, ultima echipa, chiar si in urma formatiilor nou promovate si mult in urma favoritele Steaua si Chiajna. Dar de asta e jocul asta frumos, pentru ca putem sa speram...

ufdP2.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy