Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Activator Romania FM2017


il muce

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Se copiaza in \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2017\editor data

Activeaza Liga a 3-a din Romania - sezon 2016/2017.

Liga_3_v1_6933B8D3-61B9-49FF-B82C-5E4E0E52C527.fmf

 

update 21.01

Ultima versiune se gaseste in postul - 

 

update 21.02

 

Activatorul pentru Liga 4 este done 100%. Este atasat la la acest post.

Se copiaza in \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2017\editor data

Activeaza Ligile 3 si 4 din Romania - sezon 2016/2017

E VERSIUNEA FINALA, am rulat si un test de 5 ani pe ea, se genereaza sezoanele ok cu urmatoarele observatii:

- e facut cu editorul normal (fara advanced rules) ceea ce inseamna ca pentru anumite ligi a trebuit sacrificat un pic realismul (Ligile 4 care aveau 2 serii - Ilfov, Giurgiu, Tulcea)

- playoff-ul pentru promovarea din L4 in L3 este cu 42 de echipe ca in realitate

- din sezonul 2 incep sa se mai amestece in seriile de L4 echipe din judete diferite desi toate echipele si toate competitiile au setari regionale; cam 10% din echipe ajung in alte judete decat cele normale

- in sezonul 2 in general, am vazut ca promoveaza in L4 Rapid si /sau CFR Miscare :-)

Liga_4_v2_63970E92-0A0D-4FD1-852F-4F1A96FBD5E7.fmf

 

update 22.02

Activatorul pentru Liga 5 este done. Este atasat la finalul primului post.

Se copiaza in \Documents\Sports Interactive\Football Manager 2017\editor data

Activeaza Ligile 3, 4 si 5 din Romania - sezon 2016/2017

E VERSIUNEA (APROAPE) FINALA, am rulat un sezon de test pe ea, II MAI LIPSESTE O TESTARE MAI AMPLA, am nevoie de cineva care sa testeze (folosind unemployed si go on holiday) 4-5 sezoane si sa verifice ca se genereaza meciuri in toate sezoanele si sa verifice daca se fac promovari si retrogradari intre L4 si L5.

- pentru judetele care au mai multe serii in L5 nu se poate alege echipa de la inceputul jocului (datorita unor limitari de editor), dar se poate incepe unemployed si da apply la echipele din aceste ligi

Ce mai trebuie facut:

- incerc sa activez si Liga 6 si 7 (tot fara advanced rules).

Apreciez daca raportati aici ce erori mai gasiti.

incercarea de a activa L6 & 7 a esuat - proiectul se incheie aici.

de asemenea nu recomand folosirea fisierului cu Liga 5 - l-am testat mai bine si in anumite sezoane nu se genereaza toate play-off-urile de promovare/retrogradare si nu se mai genereaza sezonul urmator, asta desi in primul sezon totul a decurs ok.

posibil sa fie un bug de editor.

se poate folosi in continuare fisierul de mai sus Liga 4_v2 - l-am testat 5 sezoane si a mers ok.

Liga_5_v1_D544AF87-A507-48E8-ADE4-741585BF8B8C.fmf

 

update 14.3:

Activator pentru versiunile 17.3.0 si 17.3.1.

Activeaza L3 si L4.

La promovarea din L3 in L4 cele 5 castigatoare ale seriilor L3 vor juca un baraj pentru a determina 2 echipe ce promoveaza. Asta se intampla pentru ca L2 ramane cu 16 echipe (din care 2 retrogradeaza) datorita echipelor retrase anul asta.

Nu am setat restrictii regionale, e posibil ca alocarea echipelor in L3 si L4 sa fie un pic mai confuza din sezonul 2.

Romania_Liga 4_17.3.0_v0.1_8E4BB34A-65DB-4183-8F3E-64E6B1740013.fmf

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

ceva buguri la activatorul L3 ?

eu am simulat cateva sezoane pe repede inainte si n-am primit erori, iar impartirea echipelor intre serii a fost ok-ish. doar seriile 2 si 3 din L3 sunt mai fucked up, pentru ca si irl sunt amestecate, in seriile 2 si 3 fiind Bucuresti si Ilfov imprastiate.

legat de L1&2 cu un alt format, o sa deschid un topic nou tot in sectiunea asta, plus mai sunt si planuri de NSCR ale altor useri (vezi tot in sectiunea asta)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur

inca nu stiu daca sa fac sau nu Ligile 4-7 si cum.

mai precis, nu stiu daca:

1.sa continui avand la baza primele 2 ligi implementate deja in joc (asa cum e facut activatorul de mai sus) sau

2.sa refac de la 0 totul (inclusiv primele 2 ligi).

la prima varianta ma seaca faptul ca sunt premiile alea la L2 si dupa 5 ani toate echipele din L2 au salarii mai mari decat la inceput si distruge realismul. n-am reusit sa gasesc nici prin advanced rules premiile alea sa le editez.

la a doua varianta mi-e ca nu o sa reusesc sa implementez sistemul de transferuri cu work permit + exceptie pentru un jucator.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu zic sa mergi pe prima varianta, daca o sa te rezumi la o varianta mai acceptabila, din punct de vedere a jucabilitatii. In ceea ce priveste sistemul de premiere si work permit-ul ma indoiesc ca exista la advanced rules ceva sa poti simula realist sistemul romanesc. Am incercat si eu chestia asta, la FM 2016, dar nici o sansa... sistemul nostru competitional e unic, am adaugat unele reguli si dupa cativa ani era varza. Ma mai documentez pe forumul oficial, dar nici pe acolo nu prea te lamuresc.

with some hidden stages added to each competition. stages are used to determine how many teams should be relegated based on relegated teams from higher level.

i tried on 1 level with sub divisions and one level above (1 league above for every regional league just to check relegation) and everything is ok in season 2. 

need more testing but i will inform you all about progress.

Can you imagine system with 5-6 levels, 30-40 leagues or more, 500+ teams and without single team in wrong division?

 

Ar fi o solutie?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur
On 12/14/2016 at 6:35 PM, Mihai said:

A Football Manager 2017 update (v17.2.0) is now available to download.

To get the update simply quit and restart Steam and your game should update to version 17.2.0. 

Updates include but are not limited to the following:

 

COMPETITIONS
----------------------------------------------
- Fixed rare issue where certain leagues wouldn't schedule after season turnover

 

PRE GAME EDITOR
----------------------------------------------
- Fixed new season not being scheduled when using a valid German lower league Editor file
- Fixed instances of seasons not scheduling in files submitted to us 
 

 

E posibil sa fie de la patch-ul cu Liga a 3-a sau e posibil sa fie de la versiunea de joc.

Tocmai a aparut un update care printre altele rezolva ce scrie mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • Generaţia de Aur

the mother fucking editor este intr-un mare fel anul asta si te cam forteaza sa folosesti advanced rules ca sa faci totul sa mearga.

daca ai o liga cu 2 sau mai multe grupe (L4 Ilfov, L4 Giurgiu, mai toate L5, L6) nu te lasa sa preiei echipe din aceste ligi la inceputul jocului, apar greyed out. trebuie sa inventezi un hidden stage 0 de tip league pentru aceste ligi.

am facut asta - nu mai pot selecta nici o liga sa incep jocul in Ro. nightmare :-(

fuck you, aia care ati facut jocul!

de asemenea nu am reusit sa-l faca sa inghita L6 Constanta (o liga noua, ce nu exista la SCRC15) de nici un fel, desi are aceleasi setari cu o alta liga inventata acum, L6 Valcea. pana mea, o fi vreun club la Constanta care are ceva fucked up, desi nu am gasit.

la L1, cand folosesc advanced rules ca sa injumatatesc punctele inainte de play-off /play-out se fut depunctarile echipelor din realitate CFR/Poli TM etc.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am incercat si eu cu stage, dar se bat in cap la un moment dat, mai ales de la Liga IV in jos. Eu te-as sfatui sa nu te mai chinui cu liga 6, oricum nu sunt prea multe informatii.

Nu stiu cu noul update daca nu au reparat ceva in editor.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy