Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Ca/pa Echipe Nationale


ovidiu10

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

Deci eu am castigat UCL cu Steaua in primul an,d ar as incerca sa joc si cu Dinamo 2-3 sezoane, pt ca la cati tineri overrated sunt la ei in echipa sigur repet isprava.

Cel putin in 2-3 ani de joc pleaca toti pe minim 5-6 mil. Buggy game :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Rat cam sus, singurul motiv pentru care are 100 de selectii este pentru ca nu exista un alt fundas stanga decent/bun (nu f bun) in ultimul deceniu.

Moti al 7-lea dupa CA ? exagerat. ma rog, poate mai sunt si alti jucatori romani care nu sunt in lista pentru ca nu-s la nationala. nu-l vad pe Chivu de exemplu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mie nu prea mi se pare deloc corecta situatia...de-asta am si pus lista de mai sus. Nu e vina researcherilor din Romania, nici a celor de afara, e doar o lipsa de corelare intre researcherii din tari diferite si vina SI pentru ca nu stabileste niste tinte mai exacte in privinta CA/PA/CR/WR...

Am pus valorile aici mai ales pentru cei care considera ca Steaua/Dinamo/anumiti jucatori sunt prea umflati de research-ul din Romania. Cateva concluzii:

- Lucian Sanmartean (unanim acceptat ca jucatorul momentului in Romania) este abia al 6-lea jucator in top CA (restul fiind stranieri, facuti de researcherii din tarile respective)

- Chiriches a plecat din tara cu 140/160 si cativa au urlat ca e enorm. Researcherul de la Tottenham i-a dat 147/162, in conditiile in care nu prea joaca si nu a arata mai mult decat la Steaua pana acum. Deci aici e vorba de o dubla masura: Chiriches e mai bun in joc (desi joaca mai prost sau mai putin in acest moment) pentru ca e la Tottenham, daca ramanea la Steaua sau daca ar reveni imprumut ar trebui sa il scadem din nou la 130 (pentru ca Romania nu are voie mai mult).

- Maxim nu mi se pare de 142/149. In primul rand, diferenta dintre CA si PA trebuie sa fie mai mare (are doar 24 de ani, mai are loc de crestere). In al doilea rand 142 la CA mi se pare enorm, cel putin pentru ce arata pe la Nationala, la Stutgart nu ma uit.

- la world reputation mi se par mari neconcordantele (din nou se simte lipsa unei unitati de masura): un singur exemplu, Catalin Stefanescu de la Ceahlaul (WR 50) mai cunoscut worldwide decat George Puscas, golgeter Inter Milano Primavera (WR 45).

Link to comment
Share on other sites

Deci aici e vorba de o dubla masura: Chiriches e mai bun in joc (desi joaca mai prost sau mai putin in acest moment) pentru ca e la Tottenham, daca ramanea la Steaua sau daca ar reveni imprumut ar trebui sa il scadem din nou la 130 (pentru ca Romania nu are voie mai mult).

Asta e un aspect pe care am incercat si eu parca sa-l subliniez odata pe aici, daca nu cumva a ramas la stadiul de idee. Sunt jucatori mai slabi din multe puncte de vedere pe la echipa pe afara care primesc stats-uri bune doar din cauza ca joaca la o echipa ce nu e din Romania. Nu stiu sigur daca e vorba de un complex de inferioritate tipic romanesc sau ceva reguli de la SI. De ce Veron e considerat mai bun pasator decat Sanmartean de exemplu?

Dar bine, daca stai si te gandesti, tot romanii-s primii care se plang pe forumul SI Games ca de ce are Stanciu -9 (dinamovistul) sau Rotariu -9 (stelistul), ne meritam soarta. Asa-i cand traiesti fiind mai interesat sa-i mearga prost vecinului, decat sa-ti mearga tie bine (a.k.a. sarbatoare ca a pierdut Steaua in UCL).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu cred ca are rost sa ne luptam pentru o consecventa la nivel global/stat. Dar macar intern incercam sa facem asta de cativa ani si cred ca se vede.

Nu stiu daca avem limite de la SI pentru CA, avem? Ca erau jucatori cu CA pana la 140 cu cativa ani in urma si cred ca erau acolo pe bune dreptate. Peste 140, hai maxim 145, nu cred ca a fost cazul pana acuma.

Daca Chiriches avea doar 130 la inceputul sezonului 2013/2014, atunci avea putin. Dar sa nu uitam ca jucase un singur sezon complet la nivel inalt si nu e indicat sa faci un salt de la vreo 120 la 140 in asa o perioada scurta de timp.

Pe Maxim nu-l putem judeca pentru ce arata la Nationala - la fel ca pe oricare alt jucator. Ca sa folosesc un cliseu, ce CA i-ai da lui Messi daca te-ai uita doar la Argentina? :D

Dar la 142 CA m-as astepta sa cam fii titular la o echipa precum Stuttgart, ceea ce nu este cazul pentru Maxim.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy