Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Noul Sistem Competitional Romanesc 2014 (Nscr 2014)


Alexandru H.

Recommended Posts

r2vqcn.jpg

Noul Sistem Competițional Românesc 2014, sau NSCR 2014 pe scurt, e cel mai popular mod românesc pentru jocul “Football Manager 2014”. Cu peste 12.000 de modificări, patchul urmărește crearea unui sistem logic, coerent, consistent și distractiv pentru România. Fie dacă joci cu Steaua sau cu Conpet Cireșu, experiența e mereu satisfăcătoare.

  • O structură competițională nouă, formată din 10 niveluri și 32 de divizii și sub-divizii.
  • Structura competițională are 544 echipe, din care 384 pot fi controlate la orice moment de către jucător.
  • România are 8 cupe/supercupe, din care 6 sunt noi. Intenția a fost ca fiecare echipă să poată evolua în două cupe/sezon.
  • Modelarea atentă a granițelor fiecărei competiții prin crearea a patru zone regionale: Moldova-Bucovina, Muntenia-Dobrogea, Oltenia-Banat și Transilvania-Crișana. Practic riscul ca o echipă din Moldova să ajungă într-o divizie inferioară din Oltenia e aproape nul.
  • Echipele alese au fost selectate în funcție de reputație, poziția în actuala structură competițională și așezare geografică. Formațiile ce reprezintă o comunitate urbană au fost favorizate in defavoarea celor rurale.
  • Au fost eliminate echipele II/B (cele care existau). În locul lor a fost creată o ligă paralelă de echipe de rezervă, după model englezesc, la care au acces toate cele 384 de formații.
  • Toate competițiile au premii în bani. Mai mulți sau mai puțini.
  • Divizia Regională (nivelul 8 competițional) e format în proporție de 99% de echipe dispărute și care au reprezentat ceva pentru trecutul fotbalistic românesc. Veți avea posibilitatea să jucați cu foste campioane (Venus, Chinezul, Unirea Urziceni, FC Argeș, Olympia București), câștigătoare a Cupei României (Progresul, Arieșul Turda) dar și echipe emblematice pentru zona lor (Corvinul, FCM Bacău, Fepa 74 Bârlad, Tractorul Brașov sau Politehnica Iași). Sunt peste 60 de echipe ce nu există nicăieri în campionatul default din FM 2014.
  • Noi derbiuri implementate: Steaua-Dinamo, CFR-Universitatea Cluj, FCM Bacău-Ceahlăul etc.
  • Sistem media complet pentru România. Pe lângă ziare, televiziuni sau posturi de radio centrale, am implementat câte un ziar/website pentru fiecare județ, un anuar al fotbalului românesc, 2 bookmakeri autohtoni etc.
  • Modificări etnice în cadrul unor localități, mai ales din Harghita/Covasna, conform ultimelor recensăminte.
  • Modificări în cadrul sistemului de promovare/retrogradare. Liga I are 14 echipe și e pe sistem playoff/playout: dupa 26 de meciuri, liga se va împărți în 2 zona. Prima va avea 6 echipe și se va bate pentru titlu/locuri de cupă europeană; a doua va avea 8 echipe și se va bate la retrogradare. În celelalte divizii există playoff-uri de promovare și retrogradare (mai multe informații găsiți în meniul “Rules” al fiecărei competiții din joc).
  • Nou sistem de individual și collective awards. Ligile I, II și Diviziile A/B au câte 10 awards de final de sezon, final de lună și final de săptămână. Am inclus și un Romanian Player of the Year Award pentru cel mai bun fotbalist de naționalitate română a anului (este un premiu neinclus în jocul de bază, cel conferit de Gazeta Sporturilor anual – veți găsi acolo lista completă a tuturor jucătorilor ce au primit acest premiu, de la Nicolae Dobrin încoace), cât și un Romanian First League Referee of the Year Award.
  • Un campionat al Tinerelor Speranțe (nejucabil) pentru școlile de fotbal românești. Urmăriți-l atent, veți descoperi în mod sigur niște diamante neșlefuite.
  • Și multe alte modificări.

Pentru mai multe amănunte, citiți Manualul NSCR2014, inclus în arhivă.

Vă mulțumesc.

DOWNLOAD LINK

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Este foarte util si cand creezi totul de la zero. Poti sa setezi mult mai usor diviziile regionale, fazele eliminatorii ale cupelor (ex. tragere la sorti in functie de pozitia geografica a.i. sa eviti in primele tururi un meci de genul Contanta vs Timisoara), playoff cu setari mai complexe si realiste, zilele si orele de desfasurare ale jocurilor din orice competitie si faza and many more.

If need help, let me know...

PS: nu merge linkul :)

Link to comment
Share on other sites

Cu greu m-am abtinut sa nu intreb si eu cand e gata NSCR14. hehe

Multumesc de patch! Ca de obicei, o treaba excelenta. :)

Daca scot si astia de la SI maine patch-ul ala de mult asteptat ma reapuc oficial de FM. Pana atunci o sa mai mesteresc si eu prin editor nitel. Primul lucru...sterg Craiova Olgutei. Mwhahahahha!

Insa inainte o sa fac un sezon-doua on holiday si te anunt daca apar ceva probleme/bug-uri. ;)

Link to comment
Share on other sites

Sper sa nu apara, ca am testat in draci. Am eliminat complet premiile de golul anului si lunii, pur si simplu nu functionau, sub orice forma in care le puneam. Am dorit apoi sa premiez la sfarsit de an si managerii de nationalitate romana - erau premiati toti obscurii din Palestina. Dar am rezolvat si mici buguri enervante - de-exemplu cineva s-a obosit sa puna lista de golgheteri din Liga I de la inceputuri si pana azi, un gest excelent ce m-a scutit pe mine de treaba aia... dar a uitat sa puna situatia din sezonul 2012/2013.

Am scris deja in manual ca ar trebui folosit un database cu toti fotbalistii romani... nu de alta dar in lipsa sa lista istorica de premianti ai trofeului "Cel mai bun jucator al anului" capata hiatusuri - doar cu "Large" nu-l gasea pe Dorinel Munteanu, de-exemplu...

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am terminat de simulat un sezon si totul pare a fi in ordine. Ultimele ligi sunt fabuloase, in Banat-Oltenia s-au batut pana in ultima etapa pentru promovare ASU Poli, Ripensia si FC Arges. Imi imaginez ce frumusete o sa fie dupa 5-6 sezoane simulate si diviziile 2-3 vor incepe sa fie populate de echipele astea de traditie, nu cele satesti de acum.

In fine, dupa cum am zis totu' e ok, n-am gasit nici un bug si n-au fost erori. O singura chestie e de mentionat, in Campionatul Tinerelor Sperante sunt foarte putini jucatori reali, adica nu gri, (ca si in NSCR13 de altfel) insa cam jumate din din ei sunt batrani, 30+. M-am uitat la rules si n-am vazut nici un age restriction, sa fie de la asta? Nu prea imi dau seama.

Link to comment
Share on other sites

ok, de abia astept sa l descarc si dupa modifica nitel cateva chestii si bag tare..eu ridic nitel nivelul ligilor...reputatie, bani, nivelul tinerilor...daca l las asa dupa 3-4 sezoane o sa fie prea usor pt mine...eu caut jucatori tineri care i pot aduce, dupa tin cu dinti de ei si usor usor imi ridic nivelul, restul echipelor ori nu vor avea bani sa cumpere jucatori de valoare cat de cat buna, sau daca vor avea ceva tineri nu vor putea tina si ajung sa nu mai am cu cine concura..o sa fac prima liga cu 18 echipe eu ca nah asa imi place..voi mari reputatie ligilor undeva la nivelul celor din olanda, turcia, ucraina..nivelul tinerilor il voi ridica cred ca destul de mult..premiile le voi ridica binisor...undeva la vro 6 milioane euro de exemplu pt campioana romaniei


http://www.filehost.ro/ daca l incarci aci , nu merge?..sper sa nu fie problema ca am pus numele site ului aci :D

Link to comment
Share on other sites

Am mai facut un patch pe scheletul NSCR.

Am dorit de la inceput un sistem inchis asa ca maximul de echipe ce pot fi utilizate sunt 240 (192 jucabile in orice moment). Am eliminat toate echipele satesti si au ramas doar cele ce joaca in orase mai mari de 10.000 de locuitori (cu vreo 2, 3 exceptii gen Concordia Chiajna). Apoi am format 2 structuri: campionatul national si cel local. La cel national avem 6 niveluri jucabile si 16 subdivizii. La cel local avem 16 subdivizii (secondary divisions) regionale (de-exemplu 'Jijia' contine echipe din Suceava, Botosani si Iasi) in care sunt grupate echipele din aceeasi regiune si din care nu se poate promova, doar retrograda.

Baza divizionara inseamna 12 echipe. Teoretic, o formatie joaca intr-un sezon in ambele structuri, adica un total de 44 de meciuri de campionat, ceea ce e cam mult. Probabil trebuie sa ma gandesc la o solutie eleganta care sa reduca numarul de meciuri intr-una din structuri (in mod sigur cea locala) dar marele efort a fost deja depus. Nu e chiar similar cu campionatul brazilian (care foloseste tot soiul de formule complicate pentru a face trecerea din campionatele locale in cel national mai usoara) dar poate fi un mod interesant de folosit...

Link to comment
Share on other sites

Guest kennetm

Imi bag p**a-n mata si in sistemul tau, fututi mortii matii de gunoi!Parerea mea dupa ce te-ai chinuit sa faci fisierul asta pizdos!

Sent from my SGH-M919 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Va prezint un nou mod. Nu i-am facut thread specific pentru ca e construit pe scheletul NSCR, insa foloseste o alta filosofie.

NSCR 2014 - Regional Edition

Principala schimbare e crearea unei structuri competitionale paralele.

Prima faza: Iulie-Octombrie - se disputa meciurile (un singur tur) din cele 16 divizii regionale, aranjate geografic. Avem, de-exemplu, Siret (echipe din judetul Vaslui, Bacau si Neamt), Godeanu (Timis si Caras-Severin), Colentina (Ilfov si Dambovita) etc... Veti juca deci partide doar cu echipe din zona dumneavoastra. In aceasta faza nu exista promovare (doar retrogradare intr-o divizie judeteana inferioara).

A doua faza: Octombrie-Mai - se disputa meciurile din structura campionatului de baza, aranjat in 6 niveluri jucabile si 16 sub-divizii (Liga I, II, Diviziile A, B, C si D).

La cupe avem Cupa Romaniei, Supercupa si 4 Cupe Regionale, fiecare disputata intre echipele din 4 divizii regionale.

O alta inovatie e eliminarea echipelor satesti (cu mici exceptii, gen Concordia Chiajna) si inlocuirea lor cu echipe urbane. Practic 90% din orasele peste 10.000 de locuitori din Romania au reprezentanti in campionat. Si pentru ca a trebuit sa ajung la un echilibru perfect intre faza regionala si cea nationala, am redus numarul de echipe cu care va puteti juca la 240 (192 disponibile in orice moment). Asta e numarul optim.

Baza divizionara inseamna 12 echipe. O formatie va juca practic 11 meciuri in faza regionala si 22 in cea nationala, fara a pune la socoteala cele doua cupe.

De ce recomand un astfel de sistem? Practic veti avea siguranta ca nu veti parasi niciodata zona dumneavoastra geografica. Oricat de mare ar fi declinul Universitatii Cluj, CFR Cluj va avea mereu siguranta ca va juca minim un meci pe an cu tovarasa sa autohtona.

In fisierul downloadat de aici veti gasi 2 patchuri:

a) NSCR 2014 - Regional Edition

b) NSCR 2014 - Regional Edition Ultra - juniori romani mai buni si premii mai mari in diviziile regionale.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy