Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Noul Sistem Competitional Romanesc 2014 (Nscr 2014)


Alexandru H.

Recommended Posts

Pot sa fiu nenorocit de sincer? Faptul ca sistemul real e ignorat in halul asta atat de SI cat si de modderi ma face fericit; nu neaparat pentru ca mi-ar fi rival, ci pentru ca e imposibil de simulat in Football Manager. Suna ok in teorie; in practica te doare capul in momentul in care descoperi ca Liga IV Constanta are dupa 5 ani echipe din Bihor, Vaslui si Dolj. Unora poate nu le pasa; autismul meu dement nu suporta mizeria asta. Am incercat sa o editez inca din FM10... e imposibil. Probabil cel mai normal ar fi sa renunti la simularea integrala a ligilor judetene si sa ramai doar cu Liga a III-a.

With that said, probabil mi-as calca pe suflet si as contribui, daca exista si altii implicati in treaba asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Sustin ce spune Mihai. E destul de complex sa receezi sistemul actual pana la liga a 4a. Asta din cateva motive esentiale:

1. Sunt 41 de ligi judetene cu un numarul inegal de echipe. Poti avea spre exemplu 25 de echipe in judetul Iasi si 7 echipe in judetul Bacau. Plus ca numarul mare de ligi incarca destul de mult jocul efectiv (nu stiu voi cum stati, dar rashnita mea nu duce :) )

2. Pentru ca sistemul romanesc a fost atat de instabil in ultimii ani (de la sistem normal s-a trecut la playoff si invers), plus ca multe echipe s-au desfiintat retras, nu se poate pastra structura originala a FM (tin minte ca anul trecut a trebuit sa inventez un loc special de promovare la liga a 3a, pentru ca Sportul s-a retras din campionat)

3. Sunt multe echipe fara: jucatori, staff, bani, stadion, etc.

Eu m-as baga sa editez o varianta pana la liga 4, dar nu garantez ca va fi atat de fun precum NSCR.


Un sistem real si challenging e sistemul englez. Incepti din Conference si mergi pana in Premier League...

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Pot sa fiu nenorocit de sincer? Faptul ca sistemul real e ignorat in halul asta atat de SI cat si de modderi ma face fericit; nu neaparat pentru ca mi-ar fi rival, ci pentru ca e imposibil de simulat in Football Manager. Suna ok in teorie; in practica te doare capul in momentul in care descoperi ca Liga IV Constanta are dupa 5 ani echipe din Bihor, Vaslui si Dolj. Unora poate nu le pasa; autismul meu dement nu suporta mizeria asta. Am incercat sa o editez inca din FM10... e imposibil. Probabil cel mai normal ar fi sa renunti la simularea integrala a ligilor judetene si sa ramai doar cu Liga a III-a.

With that said, probabil mi-as calca pe suflet si as contribui, daca exista si altii implicati in treaba asta.

Ai si suportul meu cu tot ce se poate. Daca exista cineva dornic, am o baza destul de mare de poze din care putem face logouri, echipamente, etc.

Link to comment
Share on other sites

a) Cel mai sanatos e sa construiti Liga a III iar Ligile IV sa le faceti nejucabile. Ca sa fie lucrurile cum trebuie, nu veti face 41 de ligi judetene, ci veti construi 5 mega-ligi ce vor hrani individual cate o serie din Liga a III-a, exact cum fac acum in NSCR. Ati avea macar siguranta ca veti avea o Liga a III-a mai corecta din punct de vedere geografic.

b) Trebuie sa aveti un numar standard de echipe in Liga III-a/Liga a II-a. Fara prostii de genul "14 formatii in seria I, 13 in seria II". Prefer sa promovez o echipa din ligile inferioare, sa-i dau -50 de puncte ca sa fiu sigur ca retrogradeaza dar sa stiu ca avem o oarecare standardizare in problema asta.

Problema e ca deja dupa punctele astea nu mai e sistemul real. Iar daca accepti o modificare, te gandesti ca inca una nu strica, si inca una... si ajungi la ceva total diferit.

Eu ajut, daca trebuie. NSCR2015 e facut de vreo 3 luni, imi sta frumos intr-un fisier excel si il pot edita in vreo 2 zile, daca ma tin de el. Nu o sa-mi ia prea mult efort...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...
  • 9 months later...

Stiu ca jocul e vechi deja, dar eu inca am ramas la el (nu am reusit inca ce mi-am propus in el deci voi persista). Varianta veche NSCR nu mai reusesc sa dau de ea, un link sau un PM cu atasament ar fi extraordinar, desi am inceput o salvare de pe noul format postat pe Steam (cel cu 4 divizii). Am inceput in ultima divizie momentan, cu AS Campineanca (previzionat loc 12 din 12 din Vrancea). Are cineva cariera inceputa in noul sistem inceputa din ultiam divizie ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy