Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Noul Sistem Competitional Romanesc 2014 (Nscr 2014)


Alexandru H.

Recommended Posts

It's that time of the year again...

Ok, am comandat si eu jocul pentru a incepe sa-l mesteresc in acest weekend. Am emotii mari pentru ca editorul de anul acesta pare imbunatatit cu niste elemente ce au fost cerute de comunitate de mult timp. Daca baietii au rezolvat si problemele din FM Editor 2013, we're all good to go...

De departe cea mai importanta inovatie va fi posibilitatea de a edita advanced rules direct din editor, eliminand necesitatea de a recrea structura fotbalistica de la zero. Nu ma ajuta prea mult pentru NSCR dar va fi posibil sa facem in conditii mai bune (si mai rapid) un mod pentru Ligile III si IV. Stiu ca s-au mai facut dar nu erau de calitate tocmai pentru ca nu aveai posibilitatea de a le edita in profunzime.

Pentru NSCR nu am de zis deocamdata foarte multe. Daca advanced rules vor functiona cum trebuie, vreau sa fac o chestie pe care mi-o doresc de mult: o renegociere a cupelor europene. Pe langa niste inovatii legate de calificare sau grupe preliminare, vreau sa introduc neaparat Cupa Cupelor si sa reduc un pic numarul imens de echipe calificate in Europa League. Nu sunt sigur ca se va putea sub noul editor dar imi mentin speranta.

Pentru structura interna, voi merge pe calea deja batatorita si nu voi face multe inovatii. Unde voi lucra mai intens va fi crearea unui fotbal local puternic si diversificat: voi lua la puricat fiecare judet si voi crea relationship patterns intre cluburi, derbiuri locale, o echilibrare a numarului de echipe pe judet.

Astept sugestii.

NSCR2014.rar

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

@ Alexandru: daca te ajuta, eu am facut deja sumarizarea echipelor pana la nivel de liga IV-a din fiecare judet. Le-am pastrat si competitia in care joaca ele acum, le-am marcat pe cele din orase, precum si echipele de rezerve (e.g. Dinamo II). De asemenea, am incercat sa caut denumirea completa a echipei...mie imi place mai mult cand se afiseaza in joc asa, decat "Dinamo Buc.".

Ca si sursa, bineinteles portalul frf-ajf.ro a fost de ajutor, dar unele AJF-uri au fost complet dezinteresate de fotbalul judetean, asa ca a trebuit sa mai caut prin alte locuri. In fine, cred ca am o lista 95% corecta, doar 2 judete as dori sa mentionez in topul rusinii, pentru care am introdus informatie mai veche: VASLUI si VRANCEA.

Daca vei pastra aceeasi structura ca si anul trecut, as putea sa fac eu deja o alocare a echipelor pe noul format, incercand de asemenea si o echilibrare pe judete, etc.

Da un semn daca vrei sa te ajut cu chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Alexandru H, NSCR-u este motivul pentru care de doi incoace mai joc in campionatu' Romaniei in FM. Dupa parerea mea ii aduce fix acea structura si prospetime care ii lipseste cu desavarsire in momentul de fata in RL.

Astea fiind zise eu unu' d-abia astept patchu', iar daca ai nevoie de ajutor o voi face cu cea mai mare placere.

Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de oferta, Marco, dar am facut deja ce e mai greu. Oricum, NSCR-ul pentru mine e doar fundatia, oricine poate veni dupa aceea pentru a-si cladi jocul ideal (editare de echipa, de jucatori etc...).

Ce am realizat pana acum:

a) Am trecut prin lista de echipe si am gasit pe cele 544 care vor face parte din structura campionatului. Pentru anul asta am avut grija sa iau la puricat fiecare oras romanesc pentru a ma asigura ca fiecare are un reprezentant. Ca sa va dau un exemplu, municipiul Barlad are, in sfarsit, o echipa. Si pentru a treia oara, m-am luat cu mainile de par cand am vazut haosul generalizat. Ce e anul asta in Liga a II-a e de domeniul absurdului.

b) Inovatia cea mai interesanta e ca la nivelul Diviziei Regionale (nivelul 8 si ultimul jucabil), toate echipele sunt formatii cu un impact istoric mai mult sau mai putin important, cele mai multe fiind reinviate in acest scop. Veti putea juca cu Venus, Chinezul Timisoara, Olympia Bucuresti (prima campioana a Romaniei), Unirea Urziceni, Corvinul, FC Arges, Carmen Bucuresti... dar si cu echipe mai mici, dar emblematice pentru zona respectiva (Ariesul Turda, FEPA 74 Barlad, Tractorul Brasov etc.). Anul trecut am reinviat 4 astfel de echipe, anul asta am exagerat cu vreo 60...

c) Am facut structura ligii... partea buna e ca s-a rezolvat in sfarsit acel bug din editor si acum pot sa realizez promovarile in conditii bune (anul trecut in ligile inferioare nu exista un loc de promovare automat, de anul asta revenim la conditiile normale - 1 loc automat si playoff pentru al doilea)

d) Divizia Nationala si Regionala vor fi ambele de amatori dar cu un kick - echipele vor putea sa ofere contract de part-time jucatorilor considerati "key players". E echilibrul perfect intre ideea de amatorism si necesitatea de a nu sparge monitorul atunci cand vedetele echipei pleaca in iarna la prima echipa ce ii face oferta. A trebuit sa fac asta pentru ca in Romania chiar nu se justifica atatea echipe profesioniste sau semi-profesioniste... Voi lasa primele 3 nivele "pro" si urmatoarele 3 "semi".

e) Media sources sunt la locul lor, ba chiar vom avea si doi bookmakeri autohtoni. Ma saturasem de Sky Bet.

Mai am de finalizat awards si voi putea sa lansez in seara asta o versiune beta. Beta nu in sensul ca e nejucabil (am testat deja modul si merge ok), ci pentru ca vreau in weekend sa ma concentrez pe aspectele care nu prea tin de mecanica, si anume stadioane acolo unde nu sunt, derbiuri, rivalitati si ma mai gandesc... Sper sa va uitati pe ea si poate sa-mi oferiti un feedback.

Link to comment
Share on other sites

Va prezint varianta BETA a modului NSCR 2014. Ca idee, cele mai importante lucruri de adaugat nu prea mai au legatura cu mecanica jocului (stadioane, rivalitati, reputatii, redenumirea echipelor de rezerva) asa ca patchul ar trebui sa functioneze bine. M-ar interesa sa rulati timp de un an modul si sa-mi confirmati ca player awards sunt ok pentru toate cele patru nivele divizionare, ca se fac promovarile si retrogradarile in buna ordine, ca nu exista crashuri.

Marti voi pleca intr-o deplasare mai lunga asa ca mi-as dori sa pot lansa o versiune full pana luni seara. Astept si sugestii.

NSCR2014 Beta.rar

Link to comment
Share on other sites

Tocmai ce am terminat de simulat un sezon.

Feedback:

Crashuri nu au existat, promovarile/retrogradarile au mers fara probleme.

Exista insa o problema la awards si o sa incerc sa fiu cat mai explicit.

Cele anuale nu merg, niciunul in niciuna din cele 4 ligi. Team of the week merge, cele lunare merg doar Player si Manager of the Month, Goal of the Month merge doar in Liga I Fmro insa doar pentru 3 luni (Iulie, August si Septembrie). Primesc insa notificari in presa de genu' "X e in favorit sa castige premiul Y", insa "Y" ala nu prea corespunde cu numele noilor awards-uri, ci par a fi tot cele vechi. Top Goalscorer si Top Assist nu merg nici ele, devin active insa nu se updateaza, Top Goalscorer imi arata istoria terminandu-se cu sezonul 2011-2012, pe cand Most Assists imi arata o istorie cu doar 3 intrari dintre care ultima e 2005-2006.

Sugestii:

Eu unu' am inceput sa tot fac schimbari la varianta asta si sa o customizez dupa cum imi place mie sa joc, iar primele doua modificari care le-am facut (si in 2013 si acum) sunt stergerea Cupei Ligii (mi se pare degeaba, iar pentru echipele din Europa programul devine mult prea incarcat) si transformarea primei divizii intr-o divizie cu 12 echipe. 33 de meciuri in sezonul normal, 5 in playoff/playout, in total 38 de meciuri. Mi se pare o varianta mai ok. In sistemul asta cu 14 mi se par prea multe meciuri in playoff playout si se ajung la situatii d-alea dubioase in care echipa de pe locul 7 are mai multe puncte decat campioana (chiar si fara cele 4 meciuri in plus).

Per total insa un patch foarte reusit, mi-a placut sa vad si echipele astea de traditie resurectate in ultima liga. :)

Sa ne traiesti! Spor la treaba!

Link to comment
Share on other sites

Ah, si inca ceva, tocmai m-am uitat peste premiile din primele doua divizii si nu mi se par in ordine.

Deci daca castigi Liga II iei 1mil, aproape aceasi suma ca locul 10 din Liga I. Iar totalul pentru toate echipele e foarte similar, la un prim calcul asa superficial e ceva de genu' 10mil Liga II si 14 Liga I.

Cred ca ar trebuie un pic umblat la sumele astea.

Iar celelalte doua ligi profesioniste nu au premii, le-ai facut intentionat asa? Din ce tineam eu minte in FM13 primeai ceva si acolo.

Link to comment
Share on other sites

Tocmai am vazut ca si celelalte au premiile setate, greseala mea.

Mi se pare normala si corecta progresia premiilor acolo. O sa incerc sa vin si eu cu niste alternative pentru primele doua Ligi, pana acum n-am reusit sa gandesc o varianta ok care totusi sa nu le dea prea multi bani cluburilor.

Link to comment
Share on other sites

Da, am vazut si eu chestiunea cu premiile. O voi rezolva. In sensul de reducere de bani :D Nu stiu de ce nu am fost atent...

La awards voi retesta, e o problema ce apare periodic...

Stiu ca e mai complicat cu Cupa Ligii, dar e gandita sa fie un trofeu pentru care se bat rezervele si tinerii din echipa. Nu mi-as baga titularii decat in cazul finalei; pentru tinerii care oricum nu prind prea multe jocuri, titularizarea in Cupa Ligii e o gura de oxigen.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy