Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Tromso | My Dream.


mcity74

Recommended Posts

" Prin mintea unui roman trec filme americane

Iar daca nu stii cum arata, sigur nu ti-a fost foame

Vezi grame media in orice zi din calendar

Iar parlamentari vorebsc, da' n-au habar

Cati p**a mea au in strada ca sa vada?

Cati p**a mea au fost vrodata hartuiti de garda?

Aha, asa ma gandeam si eu, nu prea se stie

De ce n-are loc de munca? Dar are loc in puscarie

Hotul striga hot, nu te vei schimba vodata

Luati-as costumul in p**a din ciorapi pana-n cravata

Coruptia stii prea bine ca-i cheie de intrare

Deci mars in mortii tai, ai promisiuni amagitoare

Si doare, n-o sa te mint cum minti cu cu spiciu

Nu-i usor sa fii in generatie de sacrificiu "

Si pauza. Astea au fost ultimele versuri ascultate de mine dupa ce am terminat de citit story-ul lui Tiby " Guantanamera " . Tot respectul pentru baiatul asta, cum o fii reusit !? :ohmy: Sper sa mai faca unul si cu Football Manager 2013 .

Ghinion sau ce ? :pokey: Tovarasul meu cel mai bun ma inebuneste " Gagica-mea ma inseala, il omor pe ala in bataie etc etc etc... " Nane cu piesa asta pe repeat de 30 de ori. Chestii marunte, pot scapa repede pentru a-mi putea continua povestea, pauza la Nane, lu prietenu meu ii zic ca ma bag la un film, " Vorbim maine ... " Mortii matii cu gagicile tale. WTF !? Abia apuc sa scriu si eu ceva in Notepad ca suna retardata mea de prietena " Aaaaaa cu cine ai vorbit la telefon, ma inseli etc etc etc.... " cu o voce gen " m-ai trezit din somn fa in mortii matiiiiii " ii spun : " Nu vorbeam cu nimeni, dormeam, ti-am si zis ca mi-e rau. " si pana la urma reusesc sa scap de ea, unde ramasesem ? :popcorn: Aaaa da, prezentam ce si cum.

Desfac inca o Timisoreana cu bricheta mea alba si frumoasa de la " Kent ", tigarea in scrumiera si " Let's INCEPEM "

T.Rares ( T punct Rares ) 17 ani, clasa a11-a, de 3 ori bagat in consiliu, de 3 ori eliminat 5 zile din liceu cu munca in " folosul comunitatii " ( Fu***-as in ea de comunitate ), jucator inrait de Football Manager din 2007-2008, fan Steaua si Manchester United de mic :frantics: . Am fost invatat " tainele acestui joc " de catre un fost user de pe forum ( nume secret, nea Fane politaiu aude si vede totul ) si am un stil foarte " dificil " ( Dificil !? Lol, asta-i cuvantul potrivit ? Cred ca da, cred ca va fii interesant ) :

1. Indiferent ce echipa antrenez, indiferent de jucator, daca nu stie limba, nu va juca titular ( exceptii cum ar fii : Ronaldo la Steaua etc etc etc. )

2. Sunt zgarcit ! :this: Sunt zgarcit la suma ceruta de echipa pentru jucator, mai ales cand vine vorba de salariu, negociez pana " la ultima suflare :lazy3: "

3. 4-5-1 Barcelona style sau 4-4-2 clasic. Atat ! Nimic mai mult.

4. " Ferguson style " imi place sa nu modific prea mult echipa, sa cresc jucatorii si sa-i tin la echipa " pana mor "

5. Cea mai important, imi place sa am langa mine minim 5-6 sticle de bere cand joc Fm, era sa uit de tigari.

Link to comment
Share on other sites

198pxtromsillogosvg.png

Tromsø Idrettslag este un club de fotbal profesionist din Norvegia fondat in 1920, situat in orasul Tromso. Joaca meciurile de acasa pe stadionul Alheim. Tromsø joaca in prima liga norvegiana. Clubul a promovat prima data in prima liga in 1985, unde au jucat pana in 2001, atunci cand a retrogradat in liga a2-a.

Tromsø a castigat Cupa Norvegiei pentru prima data in 1986 si pentru a2-a oara in 1996 unde au batut rivalii locali ( Bodø/Glimt ) cu 2-1. tromso a intalnit Chelsea in 1997-1998 in UEFA Cup Winner's Cup si au castigat cu 3-2 in prima mansa acasa, apoi au pierdut cu 7-1 pe Stamford Bridge.Tromso s-a mai calificat in grupele UEFA Cup in 2005-2006 .

Realizari :

Campionatul Norvegiei de Nord:

Castigatori (3): 1931, 1949, 1956

Locul 2 (2): 1937, 1952

Cupa Norvegiei:

Castigatori (2): 1986, 1996

Semi-finale (1): 2012

Tippeligaen ( Prima liga din Norvegia ):

Locul 2 (2): 1990, 2011

Locul 3 (3): 1989, 2008, 2010

Ce ma oftic, o echipa cu jucatori asa de talentati nu a castigat nici odata campionatul, asta se v-a schimba.

Link to comment
Share on other sites

Ori conducerea e asa zgarcita, ori chiar nu au bani. Am ales ca obiectiv calificarea in cupele europene si am primit fabuloasa suma de 8.000 de euro pentru transferuri, noroc ca am un loc bun.

Portari :

Marcus Sahlman : Suedez, 26 de ani, spun cu tarie ca acesta este cel mai bun portar din prima liga din Norvegia. 1.97 inaltime, reflexe bune, comunica foarte bine cu apararea + ca 1 la 1 nu va primii gol asa usor.

Robin Malmqvist : Tanar, inalt, reflexe bune, joc de picior bun ce il strica este ca nu comunica foarte bine cu apararea. Este tot suedez, este imprimutat de la Halmstads BK, daca sezonul asta ma convinge, o sa-l cumpar.

Steffen Andreassen : Contract reziliat.

Fundasi dreapta :

Hans Norbye : Singurul fundas dreapta din echipa, defapt este extrema dreapta, dar poate juca si fundas. Jucator tanar ( 23 de ani ) Dribling bun, paseaza bine, o viteza extraordinara si un ritm de joc la fel de bun.

Fundasi stanga :

Saliou Ciss : Cu siguranta cel mai bun fundas stanga din campionat. Senegalez, 21 de ani, Tackling-ul tau este excelent, marking-ul la fel, paseaza bine, are viteza, dribleaza bine, puternic si munceste. Poate juca si fundas central.

Hans Age Yndestad : la fel ca Hans Norbye, numai ca are atribute defensive mult mai bune. Chiar daca are 30 de ani, are o determinare uriasa, munceste foarte mult, energie extraordinara pentru anii sai.

Fundasi centrali :

Kara : Jucatorul meu preferat, senegalez, 21 de ani. Kara este pus la punct cu toate atributele, are un fizic senzational ( acceleration 11, balance 16, jumping 18, natural fitness 16, pace 13, stamina 16, strenght 16 ) 1.92. Fundasul central perfect, ar face fata cu brio la marile echipe din Europa.

Ludvig Rinde : 19 ani, va fii back-up al fundasilor centrali, poate juca si fundas stanga.

Dan Roger Roland : 18 ani, poate juca fundas central si atacant :bulb: din pacate, o sa-l vand

Fredrik Bjorck : Suedez. Pacat ca are 31 de ani, are atribute foarte bune, va trebuii sa-l vand acum, daca il mai tin, poate ii vor scadea skill-urile

Miika Koppinen : Finlandez. Putin mai batran ca Bjorck ( 32 de ani ) dar aproape aceleasi atribute, o sa-l vand si pe el.

Mijlocasi defensivi :

Thomas Holm : Norvegian, 29 de ani, imprumutat de la Molde, are atribute foarte bune, este prima optiune pentru acest post.

Vieux Sane : Imprumutat de la Diambars ( clubul meu feeder din Senegal ). Nu are ce cauta la echipa, il trimit inapoit. :rosu:

Mijlocasi centrali :

Ruben Yttergård Jenssen : Cu siguranta cel mai bun mijlocas norvegian, pasator excelent, tehnica excelenta, creativitate excelenta, determinare "17" si are doar 22 de ani. Asta nu va pleca de la Tromso cat voi fi eu antrenor.

Remi Johansen : 20 de ani, norvegian, o energie extraordinara, pasator genial. Va face cuplu cu Jenssen la mijloc

Magnus Andersen : 24 de ani, norvegian, esteputin mai slabut decat Remi Johansen, poate chiar o sa-i ia locul in primul 11. Poate juca si extrema dreapta.

Lars Henrik Andreassen : Norvegian, 19 ani, un jucator cu un potential excelent, o sa-l trimit la echipa a2-a pentru a avea jocuri in picioare.

Extreme :

Mostafa Abdellaoue : Imprumutat de la Valerenga. Norvegian, tanar ( 22 de ani ), este mai mult atacant, dar o sa-l folosesc extrema dreapta, tehnic, viteza buna si muncitor.

Steffen Nystrom : Poate juca si pe stanga si pe dreapta, 26 de ani, va fii back-up gata oricand sa-i ia locul lui Abdellaoue

Thomas Drage : Messi al norvegiei, tanar ( 18 ani ) viteza buna, pasator bun, tehnic si prieten foarte bun cu mingea. Cat voi sta eu la echipa, el nu pleaca nicaieri.

Atacanti :

Sigurd Rushfeldt : Legenda echipei, atribute bune, pacat ca are 38 de ani si un salariu urias si v-a trebuii sa-l dau afara, mare pacat :pray: ...

Sega Ngom : Imprumutat de la o echipa din liga a2-a, pilaf, l-am trimis inapoi.

Håkon Kjæve : Un pusti ( 19 ani ) asa talentat ca el sa fie la echipa a2-a ? :bulb: Un jucator foarte tehnic cu un potential urias, va fii titular incontestabil.

Cam asta este echipa, voi avea nevoie de foarte multe transferuri, fundas dreapta, fundasi centrali, mijlocas defensiv, extrema si atacant.

Link to comment
Share on other sites

A fost unul dintre cluburile de la cel mai interesanta batalie intre membri FMRo, pe atunci CMRo.

Bafta.

Merci.

Am reusit sa vand 3 jucatori pe sume importante, Bjorck pentru 1.2 milioane la Southampton, Koppinen

pentru 650k la Peterborough si Dan Roger Roland la Roda pe 550k + ca am reziliat contractul portarului Andreassen si al legendei Rushfeldt. Astea au fost plecarile.

TOTAL : 2.4M

Ce conducere zgarcita, primesc doar 35% din transferuri. Nu-i nimic, 1M a ajuns.

Neavand siguranta pe Holm, am reusit sa-l transfer pe Mobi Okoli de la Sandnes Ulf pentru 300k. Okoli, jucator nigerian de doar 23 de ani, calitati excelente pentru campionatul norvegiei, un fel de "Costita" Lazar. Va fii titular incontestabil.

Mobi_Okoli_Overview_Profile.jpg

Urmatorul transfer a fost Hakon Skogseid, adus pe suma de 130k de la Viking. Un fundas dreapta tanar, talentat, pacat ca are probleme cu accidentarile ( Natural Fitness 8 ), se va batea cu Norbye pentru un post de titular.

H_kon_Skogseid_Overview_Profile.jpg

Dupa ce am vandut ambii fundasi centrali, aveam nevoie urgent de 2 fundasi centrali tineri care sa se impuna, dupa lungi cautari, am decis sa-i achizitionez pe Tor Marius Gromstad de la Stabaek pentru 35k. Jucator tanar cu potential, momentan va fii back-up pentru Steffen Hagen, alt fundas adus. Dupa Kara, Hagen cu siguranta este cel mai bun fundas central din campionatul Norvegiei, este norvegian, are 24 de ani, calitati fizice si mentale de invidiat, l-am adus de la Odd pentru 600k. Cu siguranta cel mai bun transfer.

Tor_Marius_Gromstad_Overview_Profile.jpgSteffen_Hagen_Overview_Profile.jpg

Cu ultimul transfer am reusit sa completez lotul. Ahmed Soukouna, jucator tanar ( 21 de ani ), francez. Poate juca extrema dreapta dar si atacant, cu toate ca Soukouna are skill-uri slabute, am mare incredere in el. Are 1 singur defect : NU STIE LIMBAAA !!!!

Ahmed_Soukouna_Overview_Profile.jpg

Dupa ce am definitivat lotul, nu era normal sa joc si niste amicale ?

Tromso 8-0 Tromso 2

( H.Kjaeve x4, S.Ciss, Skog ( own goal ), A.Soukouna, T.Holm )

Tromso 1-1 AJ Auxerre

( T.Drage )

Tromso 12-0 Ringvassoy

( S.Ciss, R.Y.Jenssen x3, A.Soukouna x2, H. Norbye, M. Abdellaoue, V.Nikolaisen, W. Frantzen x2, H.A. Yndestad )

Tromso 11-0 Ramfjord

( M.Abdellaoue, x3, H.Kjaeve x2, S. Nystrom x3, A. Skog x2, T.M.Gromstad )

Tromso 4-1 CSKA Sofia

( A.Soukouna, R.Johansen x2, H. Kjaeve )

Tromso 5-0 Ishavsbyen

( H.Kjaeve, T.M. Gromstad x2, T.Drage, M.Andersen )

Tromso 8-0 Bardufoss

( A. Skog x3, A.Soukouna x2, own goal, own goal, H.Kjaeve )

Cam astea au fost amicalele, 7 meciuri, 6 victorii si 1 egal, 49 de goluri inscrise,2 primite.

Sunt mai mult decat multumit de aceste amicale, jucatorii au fost senzationali, mai ales cei 2 pusti de la echipa U19, Skog & Frantzen care am descoperit ca au un potential urias dupa aceste meciuri.Dupa cum am spus, voi folosii 4-5-1 Barcelona style. Asta este primul 11 care il voi folosii in meciurile oficiale :

Troms_Idrettslag_Tactics_Overview.jpg

Link to comment
Share on other sites

Venea debutul meu in campionat si nu stiam ce sa aleg pentru primul 11, aveam cateva nelamuriri, cum ar fii sa-l bag pe Nystrom titular in locul lui Kjaeve sau pe Holm in locul lui Okoli. Pana la urma decid si aliniez urmatoare echipa pentru meciul cu Stabaek :

M.Sahlman - H.Norbye, Kara, S.Hagen, S. Ciss - M.Okoli - R.Johansen, R.Y.Jenssen - M. Abdellaoue, T.Drage - H.Kjaeve

Un meci in care noi i-am dominat cap-coada pe cei de la Stabaek, am avut 19-8 suturi, 8-3 pe spatiul portii si posesie 52. Ceea ce m-a enervat cel mai mult a fost Kjaeve, a avut cred ca 5 suturi pe poarta si nu a marcat, deci :

Tromso 0-0 Stabaek

Al-2-lea meci a fost un dezastru total, am avut meci la Lillestrom acasa si ambii portari accidentati, a trebuit sa joc in poarta cu un pusti luat de la U19. Exact ca in meciul cu Stabaek, Kjaeve a ratat pana s-a saturat, am avut 7 suturi pe poarta, 4 ratate numai de el. Portarul meu fiind fara experienta, luam 2 goluri in 3 minute si s-a terminat meciul :

Lillestrom 2-0 Tromso

In etapa a3-a am primit vizita echipei Stromgodset echipa care nu credeam ca o sa ne puna probleme, nu a fost asa. 53%-47% posesia, am avut 24 de suturi, ei doar 12, 10 suturi pe poarta, ei doar 4. Din nou Kjaeve a fost in zile mari si a ratat cum numai el stie.

Tromso 4-4 Stromgodset

( R. Johansen, T.Drage, Kara, A.Soukouna )

Dupa meciul asta mi-am dat seama de greseala facuta si am umblat putin pe la setarile jucatorilor. Cred ca am umblat bine deoarece a venit si prima victorie din acest sezon :

Sarpsborg 1-2 Tromso

( S. Hagen, T. Drage ( pen ) )

Ultimul meci este cel cu Rosenborg, am zis : " Astia ne sparg ". Nu a fost asa :

Rosenborg 0-5 Tromso

( J.Larsen ( own goal ), Kara x2, H. Kjaeve x2 )

Un rezultat senzational, am nimicit cea mai buna echipa din campionat, problema echipei nu era Kjaeve, ci mijlocasii centrali, care aveau roluri defensive, nu creau faze, la meciul cu Rosenborg, Jenssen a dat 3 assist-uri.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy