Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Din Zerou, In Erou.


Razwyx

Recommended Posts

Aici incepe totul! In 2006 avea sa inceapa totul! Atunci am reusit dupa ani buni de munca sa iau licenta A!

De vreo doi ani preluasem echipa satului natal: FC Ulmeni! Lucrasem mult, dar tot nu reusisem sa o scot din liga a 4-a. Cel mai mare loc pe care il luasem

era locul 2, dar pierdusem barajul...

Ce-i drept, nici nu prea aveai cu cine. Baietii mei, se imbatau inaintea fiecarui meci! Nu s-a facut exceptie nici azi, in Mai 2007, cand aveam un

super-amical cu Steaua! Eu ma bucuram, langa mine statea chiar Gica Hagi! Oho! Ce emotionat eram chiar daca nu vroiam sa para!

- Salut domnu' Hagi! Sper sa nu ne dati 10 azi! zic eu cu vocea usor tremuranda.

- Salut domnu'...

- Brighila! Dar spuneti-mi Razvan! Si nu ma mai domniti, nu-mi permit aceasta onoare in fata unei legende!

- Bine ma Razvane! Daca zici tu. Si cat despre acele 10 goluri, nu se stie ce iti rezerva fotbalul! Poate imi vei da tu mie 10 goluri!

- Domnu' Hagi... Astia nu-s in stare sa dea 4 goluri daca jucati doar cu portaru', darmite 10?

- Bine, hai bafta ca intra baietii pe teren.

Incepuse meciul... Si, ia ghiciti! Steaua a inscris prin Dayro!

Nu cred ca trecusera mai mult de 25 de secunde!

- Ce p**a mea faci bai Tartarica(portaru' nostru')! Iar ai baut nu?

- Da lasa-ma bre sa ma conshentrez! spune el vizibil ametit.

- Ba firai al dracu' sa fii! Iar ai tuica in sticla aia din poarta!

- Nu bre! Am apa menerala!

- Bai puta. Du-te si i-ai mingea din spatele portii lu' ala. ii spun eu la un copil de-acolo

- Bine nenea. imi respunde el.

-Auzi, ba Tarta, vino draci pe banca, te schimb ca esti un betivan.

Dupa ce schimb portaru'... mai primim un gol, dar reusim sa ne tinem bine pana la sfarsitul meciului.

Dupa ce se termina meciul ma napustesc la Regele Hagi:

- Domnu' Hagi! Puteti face o poza cu mine? Sa am si eu o amintire cu dv.?

- Desigur!

- Ba, Ioane, fa si tu o poza cu aparatu' meu. Uite-l aci!

Chiar cand blitul a sclipit, mi-a sclipit si mie o idee!

-Auziti, domnu' Hagi! Va pot intreba ceva?

-Sigur! Spune!

-Mi-e cam rusine sa va intreb asa ceva, dar ma puteti ajuta si pe mine cu ceva? Uitati, am si eu licenta A si vreau si eu sa plec de aici de la betivii astia...

Ma puteti ajuta? Stiti vreun club care sa caute vreun antrenor?

-Pai, ma Razvane, pe moment nu stiu niciun club, dar o sa ma interesez si o sa te ajut! Uite. Da-mi numarul tau de telefon si te voi contacta! Iti promit!

-Va multumesc din suflet domnu' Hagi! Cum va pot multumi?

-Nu e nevoie sa-mi multumesti in vreun fel. Eu vreau sa te ajut pentru ca asa vreau eu! Hai, te salut si te voi suna in zilele urmatoare sa-ti dau un

raspuns!

-Multumesc! La revedere!

-La revedere!

Sper sa va placa! Spuneti-mi in comentarii cum vi se pare pana acum(in limita bunului simt)!

Link to comment
Share on other sites

Zilele treceau... si Hagi tot nu ma suna... la un moment dat chiar incepusem sa ma ingrijorez... Imi treceau prin minte tot felul de idei:

ba ca nu scrisesem bine numarul... ba ca n-a gasit niciun club... ba ca nu stiu ce... ba ca nu stiu cum.

Tot felul de idei d-astea idioate.

Vreo doua nopti la rand am dormit cu telefonul pe perna.

Si de-o data! A inceput sa sune telefonul!

-Alo da? Cine e? intreb eu,chiar cada stiam cine e.

-Sunt eu, Gica ma Razvane.

-Aaa, salut domnu' Hagi! Ce aveti pentru mine?

-Ma, deci am doua vesti bune si una rea. Vestile bune sunt ca ti-am gasit un club bun, si de liga a doua, iar vestea rea este ca se va cam zbate

la retrogradare sezonul acesta!

-Pai nu-i problema! O voi salva eu! Va multumesc din suflet domnu' Hagi. Dar auziti? Ce club este? De unde este?

-Pai e din Oltenia, e FC Caracal.

-Aha, si cum ii contactez?

-Le-am dat eu numarul tau, te vor contacta in curand!

-Va multumesc dinnou domnu' Hagi si va las cu treburile dumneavoastra! Sa aveti o zii minunata in continuare!

-Multumesc, la fel si tie!

Cum a inchis telefonul, am si inceput sa dansez prin casa ca un nebun. Chiar am facut-o si pe mama sa se inchine cand m-a vazut, dar dupa ce i-am explicat,

a inceput sa ma felicite.

In scurt timp m-au sunat si "oficialii" lui FC Caracal. Am stabilit ca maine voi veni la Caracal.

Mi-am facut bagajul, i-am pupat de mama si pe tata si am plecat spre Caracal in Solenza mea cumparata la mana a doua din banii primariei.

Siii dupa vreo trei ore de mers, ajung la Caracal, unde se presupunea ca trebuie sa ma astepte cineva, insa... nimic! Si nu prea aveam curaj sa ma

iau dupa Google Maps sa sfarsesc in vreo padure, asa ca am sunat la club. Oamenii mi-au spus ca un oficial e pe drum.

Si dupa 2 minute, il vad... Un batranel putin ametit de aburii alcoolului, cu o geaca de fas care avea emblema echipei FC Caracal.

-Saru' mana, bre, pe matale te-au trimis sa ma astepti?

-Da. Tu esti antrenoru' ala nou da?

-Da bre, hai urca in masina si hai sa mergem la baza sportiva.

-Nu, mai intai tre' sa mergem pana la primarie, ca acolo semnezi.

-Bine, hai sa ne grabim.

Ajuns la primarie, ma intalnesc cu primarul:

-Salut, eu sunt Ioan Lucian. Primarul orasului si presedintele clubului FC Caracal.

-Salut numele meu este Razvan Brighila. Am venit sa readuc FC Caracal inapoi in Liga 1 , pentru ca n-a mai fost de mult, de cand se numea Electroputere.

-Foarte bine, chiar asta vroiam sa aud! Uite contractul aici, te rog citeste-l ca dupa aceea sa nu regreti ca l-ai semnat.

Ma uit eu printre randuri si vad: 22 de mii de euro pe an! Oho! Nu primisem eu atat in toti anii in care am antrenat la Ulmeni.

Semnez eu bucuros iar acelasi batranel ma indreapta acum spre baza sportiva pentru a-mi vedea biroul!

In 20 de minute ajunsesem la baza. Biroul meu era splendid! Aveam un calculator, un dulap prin cu fel si fel de documente si multe altele.

Cand pleaca "oficialul" ma napustesc la calculator si incep sa caut site-uri por... adica ma uit la ce jucatori am la club.

Dupa ce arunc un ochi peste ce aveam pe acolo imi atrage privirea un Irakian venit de la Gloria Buzau care parea a fii cel mai bun jucator al meu:

Salih Jaber

jik.png

Pana acum era totul bine si frumos, dar tot mai aveam o gramada de chestii sa rezolv. Aveam un lot slab si trebuia sa-l intaresc.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu termin bine sa vad jucatorii si aud pe cineva care batea la usa:

- Intra!

- Salut! Eu voi fii secundul tau, Gheorghe Bita.

- Salut! Eu sunt Razvan Brighila. Te rog spune-mi Razvan.

- Ok. Cum vrei tu.

- Spune-mi si mie o situatie. Ce staff avem?

- Pai inafara de mine, mai avem un antrenor si un doctor.

- Perfect... Trebuie sa cautam staff. Sti tu pe cineva care ar vrea sa vina?

- Pai, stiu eu doi scouteri, unul roman si unul sarb.

- Foarte bine. Ia legatura cu ei si intreaba-i cam cat vor pe an, ca de restul de staff care ne mai tre' ma ocup eu. Si cand ii aduci pe aia doi, sa-i aduci la mine sa imi caute cativa jucatori.

- Cum zici tu! Altceva?

- Pai, ar mai fi ceva. Amicalele. Trebuie sa gasim echipe pentru amicale.

- M-am ocupat eu si de asta. Am pregatit un cantonament in Bulgaria unde vom juca cu cateva echipe straine si cu cateva din Liga a III-a din Romania.

-Foarte bine! Vad ca esti priceput. Hai, du-te si vorbeste cu aia doi sa vina cat vorbesc eu cu cativa prieteni de-ai mei .

-Ok.

Dupa o ora jumatate, reusesc si eu sa vorbesc cu cativa prieteni de-ai mei care erau antrenori:

Ionut Stupar - Preparator fizic

Valentin Matei - Antrenor juniori

Si cei adusi de Bita:

Marius Pascu - Scouter

Zoran Mitic - Scouter

-Razvane, vezi ca i-am adus pe astia doi!

-Wow da' repede ai vorbit cu ei!

-Pai nu sti cu cine vorbesti!

-Salut baieti! Eu sunt Razvan si incepand de azi sunt seful vostru!

-Salut! Eu sunt Marius!

-Salut, si eu este Zoran, eu este sarb.

-Sunt bucuros sa va intalnesc baieti! Stiti de ce v-am chemat, caut doi scouteri buni, priceputi si care sa nu se planga!

-Noi suntem aia pe care ii cauti!

-Foarte bine, asta vroiam sa aud! Ati semnat contractul deja? Puteti trece la treaba?

-Desigur!

-Foarte bine! Pai, dupa cate am vazut, o sa-mi cam trebuiasca ceva jucatori. Unele posturi nu-s acoperite. Imi trebuiesc: un atacant; un fundas central, sau doi, depinde de ce gasiti; doi portari, ca ce avem e mult sub ce vreau eu; doi mijlocasi de banda, unul de fiecare banda; si in final, un mijlocas central. Se poate gasi ce caut eu?

-Fara probleme! Deja avem cativa jcuatori in vedere, dar o sa va trimitem o lista completa cand o vom termina.

-Foarte bine, acum, hai! Fugiti la munca! In 15 zile pana se reuneste lotul vreau lista!

Link to comment
Share on other sites

Cele 15 zile pana la reunire au trecut ca vantul. In acele zile, am reusit sa cumpar ceva jucatori propusi de cei doi scouteri ai nostrii. Acestia sunt:

Daniel Lupascu - Liber de contract - Atacant - Bun inlocuitor in cazul vre-unei accidentari sau suspendari a lui Jaber.

Berneanou - Gratis de la Pandramaikos - Fundas central - Un central foarte experimentat si inalt, perfect pentru cornere.

Remus Ardelean - Gratis de la Energia Negresti - Fundas central/stanga - O viteza in puls pentru apararea noastra.

Nedad Simovic - Gratis de la Borac - Portar - Tanar, cu viitorul in fata. Rezerva perfecta pentru portarul ce urmeaza...

Nedad Markovic - Gratis de la Soko - Portar - Un portar fosrte experimentat perfect pentru echipa noastra.

Dimitar Petunov - Gratis de la Jedinstovo - Mijlocas Dreapta - Mijlocas tanar si bun, fix ce-mi trebuia mie.

Aleksandar Prokic - Gratis de la Radnicki - Mijlocas Stanga - Similar cu Petunov.

Andrei Ionescu - Imprumutat de la "U" Craiova - Mijlocas central - Fara prezentari.

Si veni si ziua reunirii.

Intru pe terenul de antrenament si vad 30 de jucatori asezati in linie, de parca erau la scoala.

-Salut baieti. Dupa cum stiti, eu sunt noul vostru antrenor, pe numele meu, Razvan Brighila.

In tot timpul in care vom lucra impreuna, eu voi fi prietenul, amicul vostru, cum vreti voi sa-i ziceti, dar in special, voi fi seful vostru, asa ca, va rog sa va purtati ca atare. In caz constrar, veti suporta consecintele impuse de mine. S-a inteles?

-Desigur! spun toti jucatorii in cor(inafara de straini care n-au inteles o boaba)

-Uite, stiu ca la prima vedere m-ati crede cam al dracu', dar credeti-ma, chiar nu sunt. Sunt chiar prietenos, dar pot fi oricand si al dracu', insa sper sa nu am ocazia sa fiu asa cu voi. Ok?

-Ok.

-Uitati, eu nu vreau sa cresc maratonisti in echipa, eu o sa lucrez mai mult pe partea tehnica, adica pase, faze fixe, centrari si alte cele. Nu-mi place sa-mi epuizez jucatorii pana vomita de oboseala, dar, in acelasi timp, nu vreau lenesi! Este lucrul pe care-l urasc cel mai mult. Si sa veniti beti la antrenamente la fel! Am avut o gramada de-a face cu jucatori betivani si numai vreau sa am parte de asemenea oameni.

-Domnu' antrenor, noi cu cine ne antrenam? intreaba unul dintre portarii romani.

-Ahhh, bagmi-as p**a-n capu' meu! Am uitat sa angajez antrenor de portari...

-Nu problem! Stai ca am eu un preieten tot din srbija, il cheama Radisav! zise cu curaj Zoran.

-Foarte bravo! Du-te si suna-l si spune-i pana maine sa vina la Caracal!

-Se face sefu'!

-Hai baieti acum, alergari usoare! O sa incepem antrenamentele mai tari deabia de maine!

-Ba, Zoran, tu vorbeste cat poti de repede cu Radislav ala ca ne trebuie foarte repede un antrenor de portari!

-Bine, nu problem! Acum il sun!

Link to comment
Share on other sites

Asadar, mai rezolvasem o problema si am plecat in cantonament fara alte griji. Acolo am avut niste amicale in care nu ne-am descurcat foarte bine, dar pe mine nu m-a interesat niciodata ca rezultate facem in amicale:

Caracal - ACU Arad 2-0 (Jaber; Savu)

Caracal - Kosice 1-2 (Koko)

Caracal - Energetyk Burshtyn 2-3 (Firtulescu; Lupascu)

Caracal - Karlovac 2-4 (Petunov; Prokic)

Caracal - Lokomotiv Stara Zagora 1-2 (Radulescu)

Caracal - Clinceni 2-2 (Firtulescu; Jaber)

Cum spuneam, nu ne descurcasem foarte bine dar trebuia sa uitam cat mai repede acest lucru si sa ne concentram pe campionat, acolo unde aveam o prima etapa extraordinar de grea: Poli II Timisoara. Era o echipa extrem de grea, plus ca jucam in deplasare!

Eu deabia asteptam sa vad cum se descurca jucatorii intr-un meci adevarat, asa ca, am bagat cel mai bun prim 11:

Markovic - Varlan; Militaru; Ardelean; Gheba - Piko; Naiuiu; Mihai - Bertea; Firtulescu - Jaber.

Incepuse meciul iar ei deja incepusera sa atace. Era minutul 5 si ei deja avusera 3 cornere pana atunci.

Reusisem sa ne aparam pana in minutul 23 cand echipa a doua a lui Poli primeste o lovitura libera si reuseste sa inscrie prin Aliuta.

Dupa golul primit, echipa mea incepe sa se mai trezeasca vazand ca sunt condusi si mai mult si mai putin dupa injuraturile mele de pe margine.

Si continua sa atace pana in minutul 43 cand Jaber joaca un un-doi cu Bertea si reuseste sa scape singur cu portarul, reusind sa-l execute fara probleme pe tanarul lor portar Plopeanu.

Pana la finalul primei repriza nu s-a mai intamplat nimic notabil iar jucatorii au intrat la cabine cu scorul de 1-1. Un scor care reflecta ce se intamplase pana acum pe teren.

In repriza a doua se reinstaureaza acel joc idiot, insa, din fericire, la amandoua echipe. Toata repriza secunda a fost o lupta surda la centrul terenului.

Si nimic nu se mai intamplase pana in minutul 82 cand Firtulescu s-a accidentat. In acel moment incepusem sa ma ingrijorez. Eu deja aveam probleme cu jucatorii tineri si dupa cum stiti, in Liga a doua trebuie musai sa ai doi jucatori sub 19 ani in lot.

Si uite asa se terminase primul meci oficial al meu la Caracal. Un meci in care echipa nu m-a impresionat prea tare dar stiam ca echipa poate mult mai mult.

-Baieti, ce sa spun, un rezultat echitabil. Dar se putea mult mai mult! Piko! Tu... ai stricat multe faze de atac! Ai preferat de multe ori sa sutezi decat sa pasezi la colegii tai care erau perfect demarcati! Te rog, inainte sa sutezi mai uite-te odata pe teren si sa sutezi doar daca nu ai alta optiune. S-a-nteles?

-Da.

-Se spune "s-a-nteles, sa traiti"!

-S-a-nteles, sa traiti!

-Hai acum, schimbati-va si sa mergem la autocar, ca avem un drum lung pana acas'.

Link to comment
Share on other sites

@claudius - I'll do my best! :D

_____________________________________________________________________________________________

Mai trecusera trei zile. Acum venise timpu' sa jucam cu Unirea Alba Iulia, fosta Apullum chiar la noi acasa! Era un meci extrem de greu, mai ales ca eu vroiam sa am un debut ca la carte acasa, asa ca am avut o discutie serioasa cu jucatorii inainte de meci:

-Baieti, e un meci extraordinar de important si de greu. Ei sunt favoriti pe hartie, da' nu jucam pe hartie. Niciodata nu stii ce-ti ofera fotbalul asa ca vreau sa dati tot ce puteti pe teren. Am creeat o noua tactica pentru meciul de azi care sa ne avantajeze mai mult si daca ne va reusi vom continua cu asta. Baieti deci vorbesc la modul cel mai serios, vreau sa castigati meciul asta! Credeti-ma, nu vreti sa aflati ce veti pati daca veti pierde! Vreau sa aducem oamenii la stadion. Am aflat ca azi nu vor fi mai mult de 600 de fani si m-am simtit foarte suparat! Hai sa le aratam ca merita sa vina cat mai multi la stadion sa-si vada echipa castigand! Hai pe teren sa-mi aratati din ce sunteti facuti! Go! Go! Go!

Intru pe teren si ma uit putin prin tribune: numa' si numa' mosi si cativa copii, probabil nepotii lor.

Primul 11: Markovic - Virlan; Berneanou; Militaru; Ardelean - Piko - Bertea' Naiuiu; Gheba - Jaber; Lupascu.

Deci meciul incepe ca orice meci, cu obisnuitele tatonari.

In minutul 17 insa dupa un contra-atac, mingea ajunge la Naiuiu(demonul nostru al vitezei), suteaza cu efect de la 25 si reuseste sa inscrie un gol formidabil!

Insa doar dupa 7 minute jucatorii Unirii reusesc sa ne egaleze printr-un sut din coltul careului de 6 metri la coltul lung al lui Foro care, insa, era cam suspect de offside.

Dar asta nu i-a oprit pe jucatorii mei care dupa nici 10 minute reusesc sa ne puna dinnou in avantaj prin Jaber. A fost o faza foarte frumos lucrata. Atacantul nostru reusind sa dribleze pana si portarul si sa inscrie cu stil!

Asa s-a terminat prima repriza, deabia asteptam sa vorbesc cu jucatorii la cabine!

-Baieti, foarte bine! Ati jucat excelent pana acum. Incercati sa va creeati ocazii mai multe, am vazut faze in care ei aveau spatii libere si nu profitati de ele! Trebuie sa profitam de fiecare faza si sa nu le lasam prea mult mingea. Daca incep sa ne domine, vreau sa va rupeti de la joc. Inteles?

-Da, dom' antrenor!

La 11 minute dupa inceperea reprizei secunde Lupascu incepe sa fuga ca nebunul pe banda, intra in centrul si paseaza perfect lui Jaber care nu mai avea decat sa impinga mingea in poarta! Asadeci, in minutul 56 era scorul de 3-1 si eram sigur ca numai putem rata victoria!

In minutul 72 Ignat arunca de pe margine la Naiuiu, el paseaza la Jaber, care la randul lui il angajeaza pe Lupascu singur cu portarul iar el nu rateaza dintr-o pozitie asa de ideala! Si s-a facut 4-1! Nu speram sa vad un scor asa de mare!

Ba chiar mai mult! 10 minute mai tarziu Virlan il angajeaza pe Bertea pe banda, care insa este deposedat de Salagea dar care face o prostie monumentala si paseaza in careu, acolo unde era Lupascu iar el a inscris frumos cu un sut plasat in poarta goala pentru ca portarul era la a doua bara! Deci 5-1 se facuse scorul. In ultimele 10 minute nici macar numai eram atent la meci, ma jucam Tetris pe telefon si oricum numai aveam ce sa vad, pentru ca ambele echipe nu prea mai alergau. Si nici nu prea mai aveau de ce, pentru ca scorul era cam decis.

La vestiare intru mandru de mine si de jucatorii mei pentru o victorie extraordinara:

-Bravo baieti! A fost un meci excelent! N-am vazut nicio gresala in repriza a doua, ati jucat exact cum v-am spus si nimic mai mult! Bravo, bravo si iar bravo! Daca veti juca in continuare asa nu cred ca vom pierde vreun meci!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy