Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 1

Noul Sistem Competitional Romanesc (Nscr 2013)


Alexandru H.

Question

Aveam o rugaminte. As dori sa updatez prima postare din thread-ul "NSCR", impreuna cu un link de download. Aici e textul:

Noul Sistem Competitional Romanesc (NSCR 2013), update al jocului Football Manager 2013, revolutioneaza popularul joc de management prin reconstruirea fotbalului romanesc de la radacini si pana la varf prin niste principii sanatoase, logice si, pana la urma, distractive pentru jucator. Nu e niciun secret ca versiunea de baza face ca scena interna romaneasca sa arate exact ca in realitate: plictisitoare, ilogica si anti-performanta. Folosind acest patch, veti trai fotbal adevarat chiar si in ultima liga jucabila, suma experientelor pe care le veti trai fiind uneori chiar coplesitoare.

Pentru inceput, lasati-va imaginatia sa zburde. Ganditi-va ca actualii conducatori ai fotbalului romanesc au fost carati la inchisoare iar inlocuitorii lor au decis sa reformeze de la radacina fotbalul romanesc. Si pentru ca directiile judetene de fotbal au trebuit convinse de utilitatea mai multor niveluri (ce concomitent au crescut dificultatea promovarii in primele esaloane), competitiile inferioare au primit bani pentru premierea anuala a echipelor participante. Nu multi dar suficienti cat pentru o revigorare a fotbalului local. Reformele nu s-au oprit aici: s-au facut campionate de tineret, campionate de rezerve, noi cupe, s-au propus standarde foarte clare pentru fiecare divizie... intr-un cuvant, fotbalul romanesc s-a curatat complet de parazitii post-decembristi.

------------------------------------------------------------

Ce contine NSCR 2013?

a) 384 echipe jucabile (fata de 224 in NSCR 2012).

b) 8 niveluri competitionale (fata de 6 in NSCR 2012): Liga I, Liga II, Diviziile A, B, C si D, Divizia Nationala si Divizia Regionala. Mai exista doua care nu sunt deocamdata jucabile: Divizia A Amatori si Divizia B Amatori. Restul echipelor au fost trimise intr-o liga separata, Divizii Judetene, fiindu-le imposibil sa promoveze in ierarhia NSCR.

c) 6 cupe noi: Cupa Ligii, Cupa Regiunilor si 4 cupe zonale, denumite dupa 4 faimosi fotbalisti romani. Ultimele cupe zonale sunt mult schimbate de la NSCR 2012: pentru fiecare se bat echipe din 4 divizii nu numai diferite ci si de pe niveluri diferite (C, D, Nationala si Regionala).

d) Modelarea atenta a granitelor fiecarei competitii prin crearea a 4 zone regionale: Moldova-Tara Secuilor, Muntenia-Dobrogea, Oltenia-Banat si Transilvania-Crisana-Maramures. Nu am pastrat judetele din motive evidente (dupa un an o echipa din Prahova ajunge sa joace in Arges) iar denumirile diviziilor individuale sunt suficient de neutre pentru a nu crea probleme de realism.

e) Echipele alese au fost selectionate foarte atent prin utilizarea a trei elemente eliminatorii: pozitia in vechea ierarhie competitionala, reputatia si pozitionarea geografica. Sunt echipe bune din zona Munteniei care nu au reusit sa intre in diviziile jucabile pe cand echipe satesti moldovenesti au intrat. E o situatie ce se va echilibra odata cu trecerea anilor.

f) Au fost eliminate echipele II/B (cele care existau, cel putin) si create pentru fiecare formatie un lot de rezerve, dupa modelul englezesc. Veti avea posibilitatea astfel sa va folositi foarte judicios jucatorii fara sanse de a intra in primul 11 (sau chiar juniorii).

g) Toate competitiile au premii in bani. Mai mult sau mai putin. Foarte bine pentru echipele din josul ierarhiei, pentru care banii aia reprezinta o halca esentiala din bugetul anual.

h) Primele 4 niveluri sunt profesioniste, urmatoarele 3 semiprofesioniste iar ultimul e de amatori. Daca veti incepe de la ultimul nivel veti avea sansa sa evoluati incet dar sigur catre profesionalism. Ierarhia salariala a fost modificata si ea; in felul asta nu veti primi niciun ban de la o echipa de amatori, ceea ce e perfect logic si realist. Aveti timp sa va imbogatiti dupa ce ii promovati.

i) 4 echipe au fost incluse in Divizia B (ultimul nivel profesionist) pentru ca au reprezentat ceva in fotbalul romanesc din ultimii 70 de ani: Universitatea Craiova, FCM Bacau, Progresul Bucuresti si CAO Oradea (pentru cei care se intreaba cine e CAO... e singura echipa care a castigat atat campionatul Romaniei cat si cel al Ungariei, e echipa ce i-a dat pe Mircea David si Iuliu Bodola...).

j) Derbiuri: Steaua-Dinamo, CFR-Universitatea Cluj, Timisoara-UTA, FCM Bacau-Ceahlaul etc...

k) Update media. Am facut un sistem foarte logic media, in care echipele din ligile superioare sunt urmarite de mai multi jurnalisti iar cele din ligile inferioare au cel mult 1/2 organe de presa locale interesate de ele. Fiecare judet are un ziar/website local interesat de evolutia echipelor din zona; avem un anuar al fotbalului romanesc, avem televiziuni/ziare/radiouri nationale etc...

l) Toate echipele din localitati predominant maghiare vor scoate mai ales juniori de etnie maghiara. Nu era o situatie generalizata in jocul de baza.

m) Liga I are 14 echipe si e pe sistem playoff-playout: dupa 26 de meciuri, liga se va imparti in 2 zone. Prima va avea 6 echipe si se va bate pentru titlu/locuri de cupa europeana. A doua va avea 8 echipe si se va bate la retrogradare. In rest, celelalte divizii au doar playoff de final de sezon.

n) Mai multe awards pentru mai multe ligi. Avem chiar si un Romanian Player of the Year Award pentru cel mai bun fotbalist de nationalitate romana a anului.

o) Un campionat al Tinerelor Sperante (nejucabil) pentru scolile de fotbal romanesti. Urmariti-l atent, veti descoperi in mod sigur niste diamante neslefuite.

p) 202 noi stadioane pentru echipele mai mici.

q) Regulile pentru toate competitiile au fost recladite logic si inteligent. Cititi-le atent pentru fiecare competitie in care evoluati!

......... plus alte modificari (in total sunt 350 de modificari majore si 5000 minore)

------------------------------------------------------------

De ce merita sa joc NSCR 2013?

Pentru ca e cel mai bun patch pentru fotbalul intern. Pentru ca desi pare fantezist, e cat se poate de realist. Pentru ca e perfect pentru lower league managers (LLM). Pentru ca te simti parte a unui intreg, nu doar pasager intr-un joc fara personalitate. Pentru ca repara toate chestiunile enervante din jocul de baza. Pentru ca e consistent, ordonat si logic.

------------------------------------------------------------

Pachetul arhivat NSCR2013 vine cu urmatoarele fisiere:

a) NSCR2013_Basic.dbc => E pachetul de baza al jocului

b) NSCR2013_Super.dbc => Primul DLC (gasiti informatii despre el un pic mai jos)

c) NSCR2013.txt => Instructiuni de instalare a update-ului

d) NSCR2013.xls => Tabele complete cu echipele din NSCR2013

e) Competitions and other Fixes.lnc => Modifica numele a patru competitii interne (gasiti informatii despre el un pic mai jos)

f) NSCR2013.lnc => Modifica numele a patru competitii interne (gasiti informatii despre el un pic mai jos)

------------------------------------------------------------

Ce contine Super DLC?

Acest patch se adreseaza celor care vor sa aiba la dispozitie juniori romani de o calitate superioara, cat si celor pentru care transferurile sunt cea mai importanta parte a experientei romanesti. E o versiune ce usureaza FOARTE MULT munca unui manager din Romania, deci nu e recomandabil pentru jocuri serioase, realiste. Contine modificarile din versiunea Basic, cu urmatoarele precizari:

a) Sub Rules: 3+Gk from 7 (era 3 from 7)

b) Reputatii mai bune pentru competitiile romanesti

c) Romania: +1 la Economic Factor

d) Gain Nationality: 3 ani (erau 4 ani)

e) Youth Rating: un pic mai slab decat Germania

f) TVA: 19% (era 24%)

Precizari finale.

a) Stiu ca exista un alt thread cu numele asta dar rog un moderator sa-l stick-uiasca pe asta. E mai curat si mai ordonat.

b) Aveti dreptul sa luati update-ul, sa-l modificati cum doriti dar va rog sa nu-l distribuiti ca fiind al vostru. Puteti utiliza aspecte din el dar astept sa fiu creditat pentru ele.

c) Daca faceti un alt mod, va rog eu mult sa nu copiati textul de mai sus in prezentarea voastra. S-a intamplat la NSCR2012 si pot spune ca e o atitudine de doi lei. Fiecare isi viseaza creatia intr-un anume fel si mi se pare normal ca si prezentarea sa difere.

d) Nu ma intrebati chestiuni tehnice daca aveti o versiune piratata a jocului Football Manager 2013. Ma doare in fund ca nu va functioneaza atata timp cat nu aveti decenta sa platiti 130 de lei.

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 167
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Iti inteleg si punctul tau de vedere acum. La partea cu spectatorii ai dreptate, insa eu unu' nu pot sa trec peste treaba asta cu 10 etape. In 10 etape se pot intampla atat de multe lucruri. E un pic nedrept ca o echipa sa fie "condamnata" la locul 7 dupa 26 de etape desi poate chiar are sanse la cupele europene. (sa nu uitam ca am avut si noi 6 echipe in Europa la un moment dat, deci practic cu sistemu' asta stii care se duc in EU dupa 26 de etape) In fine, pana la urma asta e un sistem fantezist, fiecare il editeaza dupa bunul plac, macar de s-ar implementa si in viata reala asa, oricum ar fi mai bun decat ce avem in prezent.

In legatura cu simetria, am simtit-o si eu pe pielea mea, pentru ca dupa mica mea schimbare au aparut problemele cu Cupele astfel incat a trebuit sa scot Cupa Ligii pentru ca altfel treia' sa pun 20 de echipe in esalonul secund, ceea ce mi se parea un pic ca mult. La fel si cu Cupa Romaniei, a trebuit sa adaug manual cele doua echipe scoase de mine.

Am si o intrebare pentru tine: eu vroiam sa fac un sistem in care 2 echipe retrogradeaza si una se duce la baraj din Liga I, iar in Liga II primele doua sa promoveze direct iar urmatoarele 4 sa joace intre ele in sistem cupa, iar castigatoarea sa joaca cu echipa care intra la baraj din Liga I. Ai idee daca se poate asa ceva? Am tot incercat tot felul de combinatii dar imi da tot felul de erori.

Inca o data jos palaria pentru munca depusa! Astept cu nerabdare si versiunea cu CCA. :)

Link to comment
Share on other sites

Incearca asa:

La Liga I:

Number of Relegation Places: 2

Relegation Playoff

Cup

Number of Teams from this Division in Playoff: 1

Number of Teams from Lower Division in Playoff: 1

Number of Teams Relegated from Playoff: 1

La Liga II

Number of Promotion Places: 2

Promotion Playoff

Cup

Number of Teams in Playoff: 4

Number of Teams Qualified for Upper Division Playoff: 1

Nu-mi da erori si pare ok. Nu am verificat-o in joc dar nu vad ce ar fi gresit la ea.

Sa-mi spui daca merge, Ar fi interesant sa o folosesc la modul meu.

Link to comment
Share on other sites

Sal lume !!! Prima oara pe forum la voi....facut cont special pentru acest patch. Am si eu o intrebare Alexandru: Daca ai introdus ASU Poli Timisoara in acest patch :) Si eventual Ripensia Timisoara ?! Sunt tare curios sa joc cu Poli , am observat ca in joc apar ca echipa de amatori, dar cu mai multi suporteri decat Recasul (ACS)

Link to comment
Share on other sites

Sal lume !!! Prima oara pe forum la voi....facut cont special pentru acest patch. Am si eu o intrebare Alexandru: Daca ai introdus ASU Poli Timisoara in acest patch :) Si eventual Ripensia Timisoara ?! Sunt tare curios sa joc cu Poli , am observat ca in joc apar ca echipa de amatori, dar cu mai multi suporteri decat Recasul (ACS)

iti recomand sa faci ce am facut si eu...am luat patch-ul, l-am instalat, am intrat in editor si am modificat Divizia Banat-Oltenia, am adaugat ASU POLI si RIPENSIA in locul ultimelor doua echipe si sa ai spor la joc :P

am terminat primul sezon, unul de exceptie cu Rotariu si Vlaicu servanti si Lucu Lumpardean (un adevarat golgeter, il recomand) in rolul principal.Acum la inceput de sezon am o alta problema...Am fost lasat pur si simplu in fundul gol cu vreo 5-6 jucatori, toti ceilalti au primit contracte de profesionisti sau part time...mentionez ca salariul maxim pe care-l pot da este de 475 E/an si Rotariu de exemplu mi-a cerut vreo 8000 :))

Link to comment
Share on other sites

pai vezi tocmai aia ii prostia...ca Roti joaca de placere acolo si nu ar avea nici cand pretentii salariale asa de mari :) ma asteptam mai degraba cum a fost pusa Craiova in patch asa sa fie inclusa si ASU...si sa nu uitam ASU au conditii probabil mai bune si decat a celor de la ACS

Link to comment
Share on other sites

cand spui conditii, la ce te referi?sunt fan ASU declarat, membru in peluza de mai bine de 10 ani dar trebuie sa fim realisti, daca te referi la bani, nu poti compara cheta suporterilor cu fondul pus la dispozitie de Primarie si CJT...iar in ceea ce priveste salariul lui Roti, cu siguranta joaca mai mult de placere...am luat ca o provocare si merg inainte orice ar fii...in Divizia de Vest sunt pe primul loc dupa 5 etape, 4 victorii si o infrangere...

Link to comment
Share on other sites

nu ma refeream la fonduri ;) si eu suporter aici :P....ma refeream la conditii de antrenament....din cate am impresia cateodata cei de la acs folosesc terenul celor de la politehnica, plus bazinul de inot...:) in fine nu intram in detalii :) era bine sa existe gata bagati...nu de alta dar pt. cei ca mine mai inapti sa nu se chineuie atata si sa nu reuseasca nimic :)

Link to comment
Share on other sites

nu ai reusit sa adaugi ASU si Ripensia?intra in steam scris sus la search football manager editor si descarca-l, dupa care jumatate de treaba e terminata...mai trebuie sa intri in editor, sa cauti divizia Banat Oltenia si sa adaugi cele 2 echipe in locul altor 2 :P

Claudio, nu am mai auzit nimic de el...probabil a plecat din tara...

Link to comment
Share on other sites

Iancu nu-i fugit niciunde....mai acuma o saptamana a facut ceva afaceri cu juniori si oricum mai are si jucatori pe la acs...

Eu am intrat ca unemployed si am primit oferta de la gloria resita...m-am dus direct si am cerut si un trial ....si nu cere nimeni salarii marii

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Iancu nu-i fugit niciunde....mai acuma o saptamana a facut ceva afaceri cu juniori si oricum mai are si jucatori pe la acs...

Iancu are "mana dreapta" pe unul Rolea. Ala are drept de semnatura pentru orice jucator care apartine de fosta FC Timisoara. Iancu e ascuns, poate chiar fugit din Romania, iar acel Rolea se ocupa de jucatorii sub contract cu FC Timisoara. Sunt comisioane de luat din viitoarele vanzari ale jucatorilor/juniorilor.

Sunt jucatori si juniori care apartin de FC Timisoara si sunt imprumutati pe ici colo care vor sa vina la ASU dar sunt legati de maini si picioare din cauza acelui Rolea.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput o noua cariera cu o echipa din liga regionala si normal ca a trebuit sa fac echipa de la 0, numai jucatori de 16-18 ani, foarte putini peste 20..

In fine, am facut o echipa excelenta si am castigat campionatul promovand. O Echipa teribil de buna... comparativ cu celelate echipe din divia regionala.

Acum vine partea proasta, din cauza ca eu ca amator nu am avut buget, 70% din echipa mi-a fost luata si nu am avut cum sa opresc asta...

Bugetul vine extrem de tarziu dupa incheierea campionatului, si se pierd toti jucatori... Sa spunem ca asta ar fi okay, dar e prea mult totusi, acum a trebuit sa fac din nou echipa, doar ca de data asta nu am mai avut de unde sa iau tot jucatori atat de buni. Partea si mai nasoala este ca acum am si mai putini peste 19 ani in echipa, e frustrant.

Al doilea lucru enervant este ca se mentine acea regula de mini 8 jucatori sub 21 de ani antrenati timp de 3 ani in romania. Daca eu nu am avut cum sa aduc jucatori peste 20 de ani pentru ca nu exista nici unul liber de contract, cum as putea sa am 8 jucatori sub 21 de ani antrenati 3 in romania ??!!!

Link to comment
Share on other sites

a) Nu esti obligat sa incepi in liga de amatori. E pusa acolo pentru o altfel de experienta: daca nu o vrei, exista urmatorul esalon, care e semi-profesionist. Daca vrei un sfat, uite-l: foloseste la maxim faptul ca esti o echipa ce nu plateste jucatori. Adu in cele doua ferestre de transfer o multime de jucatori. Nu 20 ci 40. Iti vei pierde titularii dar vei ramane cu suficienti jucatori pentru o echipa decenta in urmatoarea liga.

b) Nu e deloc un lucru enervant, e un lucru foarte normal in liga inferioara. Cu cat vei urca, cu atat cerintele se vor relaxa. Cat despre jucatorii aia, cei pe care ii promovezi de exemplu de la juniori corespund fara probleme cerintelor.

PS. Acum sincer, crezi ca ar trebui sa fie foarte usor sa joci in Liga a 8-a a Romaniei?

Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca ar trebuii sa fie usor.

In fine, totul e okay acum... am reusit sa trec la semi-pro...

Am avut 50 de jucatori (echipa mare - 2 si juniori ) - am ramas cu cei mai slabi, pana si juniori mi-au fost luati... foarte aiurea...aia 8 jucatori mini sub 21 de ani antrenati in romania, pare sa nu functioneze... am putut intra in meci cu doar 6 sau 7 in loc de 8 cat e cerinta minima... pentru ca nu am avut de unde sa iau jucatori...sau a fost eroare de la joc.. nu stiu...

Link to comment
Share on other sites

Voi lansa in urmatoarea ora un update major.

Din nefericire, baietii nu au rezolvat problema cu playoffurile si am avut trei posibilitati:

a) Sa le las asa cum erau, fara playoffuri.

b) Sa le pun playoffuri dar promovarile/retrogradarile sa se faca la intamplare, fara mentiunea subdiviziei geografice (si sa sper ca sa nu fie mutate echipele prea aiurea)

c) Sa pun playoffuri de promovare/retrogradare dar sa elimin principala problema, si anume locurile automate de promovare/retrogradare.

Intr-un final am ales C. Si iata care e sistemul pentru ligile inferioare (de la Liga B in jos):

a) Promoveaza 2 echipe printr-un playoff in care participa primele patru echipe din clasament. Nu mai exista loc automat de promovare.

b) Retrogradeaza 2 echipe printr-un playoff in care participa ultimele patru echipe din clasament. Nu mai exista loc automat de retrogradare.

Si Liga A e schimbata. Se bat la retrogradare 8 echipe intr-un playoff in care 4 pot sa se salveze. De la Liga A in sus exista locuri automate de promovare plus playoff de 2 echipe.

Ce alte schimbari mai sunt? Am introdus in ultimele divizii Ripensia Timisoara si Venus Bucuresti. Cu statistici istorice exacte (sunt mentionate toate recordurile pe care acestea le-au batut in perioada interbelica), rivalitati, legende, tricouri corecte dpdv istoric, noi stadioane cu un potential fantastic de crestere. Initial aveau o reputatie destul de mica pentru acea liga asa ca am mai marit-o un pic ca sa fiu sigur ca nu retrogradeaza din primul an. Sunt doua formatii perfecte pentru o cariera long-term.

Am mai mutat un pic datele competitiilor ca sa fortez jocul sa nu bage atat de multe meciuri in turul campionatului.

Si o ultima mentiune: nu voi introduce CCA-ul in FM. CCA-ul e ca orice alta echipa formata in acei ani: o inventie comunista faurita pe cadavrele echipelor istorice, ucise la noi cum nu au fost ucise in nicio alta tara ocupata de comunisti. Daca Romania ar fi avut o istorie normala, am fi fost acum fani Ripensia/Unirea Tricolor/Venus, nu am fi acceptat sa tinem cu echipe artificiale, formate ca sa umple noua ordine de dupa 1946. Da, sunt stelist dintr-o lipsa de alte optiuni si accept faptul ca existenta echipei mele nu era posibila fara moartea celorlalte. Nu sunt insa extaziat din cauza asta. Ma puteti injura dar e ceea ce gandesc...

Link to comment
Share on other sites

Si update-ul NSCR 2013.1 (cu nume de cod Bodola) e uploadat aici.

NSCR2013.1.zip

Alte modificari (altele decat cele de mai sus):

- Mi-am mai permis sa mai aranjez echipele din Moldova, dupa sugestiile lui Marco78 (echipele orasenesti sunt mai in fata, alea satesti mai in spate).

- ASU Poli e acum jucabila. Gaz Metan Targu Mures nu e, dar e doar cu divizie mai jos decat cea de baza... poate promova fara probleme. Rotariu are contract de 3 ani cu 0 euro, va fi mai usor sa-l tineti la echipa.

- Numarul de jucatori U21 antrenati timp de trei ani in Romania din match squad e acum de 6, nu de 8 in ligile inferioare. Sper ca va usura munca antrenorilor cu echipe de amatori.

- Am mai creat 10 stadioane in plus pentru cateva formatii.

Fir intins si succes la joc. Si nu ma injurati daca pierdeti playofful si ratati promovarea: primiti banuti in liga inferioara, aveti mai multe posibilitati sa faceti bani sau sa castigati trofee, e cat se poate de logic ca si gradul de dificultate sa fie ridicat.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy