Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariera Unui Antrenor . . . Mizerabil


halandala

Recommended Posts

VIP, ah?

Pe drum, supraveghetorul era uimit de rapiditatea cu care am fost mutat in zona noua:

"Ai relatii, coach! Nu tin minte sa fi fost vreunul dupa nici 2 saptamani mutat!"

"Eh", am zis un pic mandru, sincer, de aceasta observatie.

Ajungem, intr-un sfarsit in fata usii inchise: "Asta o sa fie noua ta casa de acum" si deschide usa: imi parea un intreg apartament fata de celula mea!

Erau si 2 oameni acolo, care la vederea gardianului si a mea au reactionat uimit:

"VIP, ah?"

"Da, da! E un om bun"

Eram nedumerit de unde dracu si-a facut supraveghetorul impresia asta de mine, dar imi facea placere introducerea buna!

"Eu sunt Filip, polonez rau" si rade cu gura pana la urechi: "Daca stai mult pe-aici o sa stam impreuna, ca astalalt pleaca in scurt timp"

"Da, da! De-abia astept sa scap de tine"

"Mai bine prezinta-te la nou venit, aiuritule" spune Filip.

"Oh, de cand sunt cu tine mi-am uitat si manierele" zice razand, apoi intorcandu-se spre mine: "Manuel, spaniol inflacarat"

"Imi pare bine, baieti! ClaudiuS - roman devotat" continui eu in acelasi mod specific ca al lor.

"Oh, Romania - sarmale, namaliga"spune spaniolul, iar eu izbucnind in ras:

"mamaliga, nu namaliga", iar polonezul din uimit cum era cand am inceput eu sa rad, a inceput sa rada mai tare si mai cu pofta decat mine!

Uf, ce oameni prietenosi pareau amandoi! Si ce le placeau sa se atace unul pe celalalt!

"E bine aici, sa stii! Avem de toate, e ca acasa" imi spune polonezul, completat de spaniol: "Fara neveste!".

"Acum, zi, te fac o fifa?" intreaba Filip.

"Fifa? Cum Fifa?"

"Ete cu maneta" si-mi arunca una in mana, el asezandu-se pe scaun.

Ma pun langa el si incercam sa-mi aduc aminte controalele, nu puteam sa ma fac de ras in fata lui asa din prima!

In fata rula Fifa11, iar spaniolul ne arunca o ironie:

"Lasati, ma, ca daca ies, v-aduc eu 13'le!"

Nu-mi placea deloc fifa11, chiar daca il jucasem doar pe pc, nu si pe consola, insa nu puteam sa ma ridici si sa-i zic: "joaca tu panarama asta de joc!", asa ca am ramas la bataie acolo!

Isi ia Barcelona, in timp ce canta: "Messi, Messi, Messi!", iar eu imi iau Real, incercand sa dau o incarcatura si mai mare jocului, iar in spatele meu Manuel cantand, parca in ciuda lui Filip, "Raul Madrid, Raul Madrid".

Degeaba, insa, in minutul 5, Barca avea deja 1-0, iar pana la pauza avea deja 4-0! Nu aveam nici o treaba cu jocul, ma batea de ma rupea, doar cu noroc era doar 4-0!

In repriza a doua, a continuat sa marcheze nestingherit, iar eu, ajutat de Manuel care i-a furat joystick-ul lui Filip reusesc sa inscriu golul de onoare: 10-1!

"Halal jucator esti! Pune mana si invata, ca altfel e nasol!"zice Filip.

"Pfiu, bine ca antrenez mai bine decat joc" gandind cu voce tare.

"Ooo, domnul antrenor!!! Ha ha ha, tu esti ala de la Feyenoord?" zice Filip.

"Aha"

"Bravo, bai baiatule! Am castigat o groaza de bani pe mana ta cu aia din liga a 2a, pana s-a stopat afacerea!"

"Nu cred ca s-a stopat, doar te-a prins pe tine!" spune Manuel, facandu-l pe Filip sa se incrunte un pic.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Nesiguranta unui trecut sigur

"Cum adica pe mana mea?" il contra-atac.

"Poi echipa aia a ta, am uitat cum ii zice, am pus vreo 2-3 meciuri pe ea si am castigat niste bani frumosi!"

"Go Ahead, asa se numea echipa!" in speranta ca o sa-si aminteasca echipa si nu o sa fie ea.

"Da, da! Aia!"

Manuel se baga si el in discutie: "Lasa-l, nu vezi ca l-ai bulversat total!!!"

"Of, tu nu stiai nimic, ah? Imi cer scuze ca-ti spun eu lucrurile astea, dar s-au intamplat si probabil se mai intampla si acum! Manuel are dreptate,

afacerea nu s-a stricat, doar am fost prinsi noi, grupul respectiv!" spunea Filip cu tristete in glas.

In momentul ala am cunoscut cum este sa pici din rai si nu pe pamant, ci in iad, cursa directa: eram atat de incantat ca sunt privilegiat, ca am o incapere mai mare cu colegi, oameni de treaba si cu conditii excelente, iar acum vestea ca aceasta cariera a mea de antrenor este posibil sa fi fost instrumentata si in Olanda m-a bulversat total.

Stiam ca in Croatia s-au petrecut lucruri ciudate, stiam ca ajusesem la Feyenoord tot printr-o ocazie la fel de ciudata, insa nu mi-a trecut prin cap nici un moment faptul ca intreaga cariera din tara lalelelor sa fii fost instrumentata!

Eram dezamagit, bulversat si am continuat sa-l intreb pe Filip detalii, insa nu a putut sau nu a vrut (vazand probabil starea mea) sa-mi ofere alte informatii.

Timpul a trecut repede, iar de la jumatatea lunii ianuarie am ramas doar eu cu Filip in camera, vrand nevrand incepand sa joc Fifa din ce in ce mai bine, ajungand chiar sa-l bat, ce-i drept la penalty-uri!

Spaniolul ne-a parasit, isi ispasise pedeapsa, iar Filip era nervos tare pe el:

"Futu-l-n cur de gelat, a zis ca ne-aduce fifa, a uitat javra de noi!"

Ma speriau expresiile astea cu "futu-l in cur", ma facea sa par atat de nesigur pe mine, nu uitam ca eram intr-o inchisoare, cum nu uitam si prima imagine care am avut-o in minte cand am venit aici!

La vreo luna dupa ce si-a terminat conturile cu inchisoare, Manuel s-a intors cu cadoul promis: Fifa13! L-am si-njurat, de abia ma obisnuisem cu fifa11, acuma schimbam registrul si parca vad ca ma bate rau, din nou!

Din fericire, pentru mine, fifa13 a adus imbunatatiri foarte mari fata de 11, iar asta a fost in favoarea mea, incepand incet-incet sa-l domin pe polonez.

Un alt eveniment major a fost reprezentat de vizita Evelinei, care, cu ochii in lacrimi mi-a spus ca datorita faptul ca mi-a dorit numai binele si a vrut sa ma protejeze a avut mari probleme cu locul ei de munca ajungand pana la urma sa fie data afara!

Aveam sa aflu, asa cum banuiam, era politist sub acoperire, dar a sfarsit cariera din cauza faptului ca se indragostise de mine si a vrut sa ma protejeze! Eu, din pacate, nu am avut ochi sa vad aceasta protectie a ei, ba din contra i-am dat si cu sutul!

Robert, avocatul meu, s-a folosit de slabiciunea ei pentru a ma scapa pe mine cat mai usor!

Regretam acest lucru! Cu toate ca a fost in favoarea mea, nu imi doream sa sap groapa cuiva, cu atat mai putin groapa Evelinei!

Ea a continuat sa ma viziteze, ajungand in cele din urma in camera de nebunii!

O data chiar era sa o patesc, pentru ca a venit sotia exact in acelasi timp cu Eveline, insa Filip, un adevarat domn a reusit sa salveze situatia, tinand-o un pic de vorba pe sotie, sub pretextul ca eu sunt la baie!

6 luni!

Eram prin martie, cand avocatul a venit si mi-a spus ca voi reusi sa ies din puscarie dupa 6 luni, nu dupa 9 cum trebuia! Deja ispasisem 4 luni de inchisoare!

Era cel mai frumos cadou de ziua mea, implinisem 44 ani, iar vestea ca in mai voi fi liber era tot ce-mi puteam dori.

Filip, din pacate, era trist pentru ca urma sa fie iarasi singur, dar i-am spus ca trebuie sa mai vina vreun vip p-aci pe la inchisoare!

Pauza, am nevoie de pauza

Iesirea din inchisoare a fost ca o a doua nastere! Nu am tinut cont de absolut nimic, doar m-am intors in tara si mi-am strans copilul in brate! Era tot ce imi doream, tot ce tanjeam si lucrul pe care nu credeam ca-l mai apuc sa-l fac!

Ma bucuram din plin de o friptura, de sarmale, dar mai ales de cozonacul sotiei, lucruri care mi-au lipsit foarte mult in ultima vreme cand telefonul imi suna:

"Felicitari, omule! Ai reusit!" imi spunea vocea de la telefon. Am recunoscut imediat ca era John.

"Sa trecem la treaba acum!"continua el.

"Nici vorba! Nu am de gand sa revin prea curand! Am nevoie de pauza. Am trecut printr-o perioada foarte grea si nu sunt pregatit sa ma intorc!"

"Te-nteleg! Sper sa te intorci cat mai repede! Apropo, am pe cineva care vrea sa te salute!"

Am auzit cum s-a pasat telefonul si aud:

"Romane, ce faci uai?"

"Ha ha ha, i-a te uita cine a mai scapat din inchisoare." spun plin de lehamite.

"Eh, dar eu nu am fost niciodata la inchisoare! Am fost ceva cum ai fost si tu! Hai sanatate" si imi inchide telefonul in nas.

Link to comment
Share on other sites

Romane, cariera ?

Aveam nevoie de liniste, nu-mi mai statea capul la altceva decat sa recuperez timpul pierdut cu familia! Bani, din fericire aveam - atat din Croatia, cat si din Olanda am agonisit mult.

Mi-aduceam aminte, sporadic, si despre faptul ca doream sa imi deschid o afacere, insa nu aveam placerea de a incepe acest lucru.

Eram la mare cand am fost deranjat prima oara de un trimis al lui John, asa cum insasi isi spunea. Vroia sa revin, cica "va cauta multa lume!", insa i-am spus scurt ca nu ma intereseaza si nici sa nu se mai oboseasca sa ma contacteze!

La putin timp dupa aceasta, pretext imbecil "ce mai faci?" ma suna John. I-am retezat-o scurt: "Bine, cu nici o pofta de a antrena! Inca imi vin in minte zilele din puscarie!" si il auzeam cum se balbaia, nestiind ce sa mai zica!

Eram aproape de septembrie cand am primit vizita celor 2: croatul si englezul. Cand i-am vazut nu stiam cum sa ma intorc din drum, ca sa nu vina la mine acasa, dar Mladen mi-a spus scurt:

"Haide, romane, prin oras!"

Am plecat, toti 3 in oras si pe tot drumul ma gandeam cum dracu au dat ei de mine si in acelasi timp incercam sa-mi dau seama ce au vazut la mine de tot ma doresc atata!

"De ce te-ai retras atat, ClaudiuS?" ma-ntreaba impresarul.

"Ma mir sincer cum de mai intrebi! Oare pentru ca am stat 6 luni la puscarie degeaba in loc sa imi cresc copilul?"

"Crede-ma ca nu am stiut nimic"

"Cum p**a mea nu ai stiut nimic cand tu erai plecat din Olanda?"

"Off"

"Poi of, dar eu am stat in puscarie si tu te plimbai prin nu stiu ce tari!" ii replic.

"Am aflat cu putin timp inainte dedescindere! Nu am avut timp sa fac nimic, am plecat in curu gol!"

Scarbit de ce a zis ii raspund: "ha ha ha, hai ca acuma stiai, mai devreme nu! "

"I-a mai spuneti-mi voi, in Olanda cate meciuri au fost trucate?" continui interogatoriul

Croatul a izbucnit in ras: "Pai ba, tu crezi ca noi blatuim meciurile peste tot? In Croatia, da, era teritoriul meu, dar aici ce relatii crezi ca avem noi incat sa blatuim? Au si ei infractorii lor, nu ne crede pe noi acum vinovati de toate!"

"Are dreptate, sa stii, insa e adevarat, au fost cateva meciuri din a doua liga trucate! Din fericire, le-ai castigat!" spune John.

"Noi am venit aici pentru ca dorim sa facem ceva impreuna! Croatul te are la inima si ce-i drept eu am incredere in faptul ca poti deveni un antrenor excelent! Avem un plan bine stabilit si daca iese asa cum l-am gandit o sa avem de castigat!"

"O sa avem? De unde stiti ca o sa reusesc?"intreb eu mirat

"Eh, doar nu vrei tu sa fii 100% singur?"imi zice croatul, evitand insa a-mi raspunde si la ce-a de-a doua intrebare.

John mi-a prezentat proiectul, trebuia sa stau cateva luni in Rusia, antrenor la o echipa mediocra, pe care sa o salvez de la retrogradare si sa ma bucur de timpul rece de acolo!

Dupa sezonul petrecut in Rusia ar urma sa ne mutam, ca tiganii cu cortul, intr-un campionat mai puternic, la o echipa medie!

Imi placea ce-mi spunea, pentru ca-l vedeam hotarat si cu chef de munca! Mi-as fi dorit sa urmam indeaproape ceea ce mi-a prezentat, insa nu eram sigur ca asa se va intampla!

Am acceptat, pana la urma, la insistentele celor 2, iar la sfarsit ne-am imbratisat ca 3 prieteni vechi!

"Sa fii gata de treaba, ca nu se stie cat de repede aterizam in Rusia!"spune mandru John!

"Si sa-ti iei si multe haine groase, romane!" zice razand gura pana la urechi, Mladen.

Nici nu ajung bine acasa ca primesc un mesaj de la John:

"Multumirea mea(in special) dar si a croatului o vei avea toata viata! Iti suntem datori, in chestii pe care ar fi bine sa nu le stii! D-aia suntem alaturi de tine! Sa cucerim lumea!"

Link to comment
Share on other sites

Un periplu in Mother Russia

Asa tare emotionat eram cand mi s-a spus ca am 25m euro la dispozitie pentru a intineri lotul! Uitasem complet ca echipa era pe locul 14, se batea la retrogradare! Cine si-ar dori sa vina intr-o tara atat de mare si frigoroasa insa, trebuie sa recunoastem ca banii tin de cald, daca ne gandim la jucatorii care au activat sau activeaza aici: R. Carlos, Eto'o, Hulk.

500k euro salariu, mama! Era o suma frumusica, John imi turna pe gat prostii de genul ca s-a chinuit cu rusnacii sa ii dea atat si ca sa se revanseze cat se poate in fata mea, nu o sa imi ia comision, pentru ca normal ar fi luat!

claudiuscontractcontrac.png

"Nu trebuie sa faci multe, doar sa-i salvezi de la retrogradare"imi spune englezul dupa semnarea contractului. "Si sa nu crezi ca e usor! O sa fie mai greu ca precedentele tale misiuni!" incheie el pe un ton negativ.

"Cu 25m imi fac super trupa, in 2 ani luam titlul nu alta" zic eu.

"Ho, Wegner, ho! Nu te umfla atata, ca te spargi! Si, apropo, nu uita ca nu stam aici o vesnicie! Luam banii si plecam!" ma ameninta impresarul.

Ce dracu-i si asta asa nebun? Am antrenat o echipa in Croatia timp de un an, un an am fost si-n Olanda, dar la 2 echipe si acuma sa mai stau tot juma de an ar fi nebunie curata! Trebuie sa-mi gasesc si eu locul undeva, sa fac performanta.

Nu pot ajunge sus cu mandate asa scurte, cu toate ca am avut niscai performante!

Lotul nu era prea grozav, din contra, ma puteam baza pe foarte putini jucatori, din fericire aia putini erau buni.

fckrasnodarreportteamde.png

Experienta ruseasca urma sa fie impartita in 2 mari perioade, de fapt 3:

prima perioada cu 7 meciuri, urmata de a doua perioada vacanta 3 luni si apoi ultima perioada cu 10 meciuri.

M-asteptam sa fiu tocat de catre presa, ca-n Olanda, mai ales dupa ce venea de la ... inchisoare, insa rusii au trecut foarte repede cu vederea acest aspect, mentionand doar in trecere de incidentul meu, dar punand accentul pe faptul ca-s un antrenor din "breasla lui Petrescu!"

Oh, Dan Petrescu, un adevarat om - m-a sunat si mi-a urat sa am mult noroc in Rusia si daca o sa ma adaptez repede, o sa am o sedere frumoasa.

Prima luna in Rusia a fost infernala - pe langa gerul napraznic, aveam sa ma lovesc de o alta mare, mare problema: deplasarile! Era infernal, aveam meciuri la saptamana, iar cea mai scurta deplasare a durat "doar" 12 ore!

Traisem o experienta destul de grea, cea in inchisoare, dar frigul si plimbatul de colo colo din Rusia ma doborau!

Parcursul echipei in aceasta prima perioada nu a fost tocmai grozav, putem sa dam vina si pe tintar, jucand cu super puterea Zenit (4), Spartak Moscova (3), Rubin (7) sau Lokomotiv Moscova (5) . De altfel, in compania acestor echipe am reusit un singur succes, contra celor de la Spartak ( 1-0), restul pierzandu-le mai mult sau mai putin corect!

fckrasnodarmatchessched.png

Pauza e buna oricand, dar parca daca doresti sa te acomodezi intr-o tara cu o cultura complet schimbata de tot ce ai mai intalnit pana in momentul ala, ti-ai dori ca pauza sa fie scurta, pentru a te intoarce si a incerca sa te adaptezi la stilul de viata!

Ei bine, nu! In Rusia aveam pauza 3 luni jumatate pana la urmatorul meci, un meci special de altfel!

Era prima data dupa aproximativ 3 ani cand petreceam atat Craciun, cat si Revelionul in familie! Ce sentiment minunat!

La treaba m-am intors in februarie, cand, cu stupoare am, de fapt, mi s-au prezentat noile transferuri:

krasnodartransfershisto.png

Ma bucura nespus faptul ca mi s-au adus atatia jucatori, mai ales pentru ca erau talentati, insa nu intelegeam de ce s-au platit sumele astea astronomice pe ei! Erau toti tineri cu varste intre 18-22 ani si pretul platit pe ei nu reflecta realitate in nici un moment!

Partea si mai aiurea era faptul ca s-au adus numai jucatori extracomunitari, cu toate ca insistasem pe langa cei de la club sa se aduca jucatori rusi buni pentru a ne putea baza pe ei, sa-i titularizam si sa fim puternici in acelasi timp!

Din nefericire, in afara de renegatul (in perioada celuilalt antrenor cu care a avut un scandal) Ignatjev, ceilalti rusi nu se ridicau la nivel asteptat de mine, insa nu aveam incotro si trebuia sa-i titularizez!

Primul meci, asa cum am spus special a fost impotriva celor de la Dinamo Moscova, antrenata de Dan Petrescu. Rusii chiar au acordat un spatiu destul de mare in presa sportiva pe tema meciului, facand interviuri cu noi doi!

Meciul s-a terminat nedecis 1-1, Krasnodar luand toate laudele dupa acest meci, noi fiind buturuga mica, aproape sa rasturnam carul mare!

Lucrul cel mai ciudat s-a intamplat cu o zi inainte de implinirea celor 45 de primaveri: John negocia, in secret, cu Zenit preluarea echipei de catre mine, lucru de care nu am stiut si aveam sa-l aflu la conferinta de presa, ramanand practic fara reactie!

Imediat, presa a speculat posibila mea trecere la marea echipa ruseasca.

"Ba, tu esti nebun? Cum sa nu vrei? Suntem pe ultima suta de metri de a ne intelege!"

"Nu vreau, termin contractul cu astia si plec! Nu suport tara asta de nici o culoare! Nu vreau sa mai raman aici!"

"Ba, ba, revin-o cu picioarele pe pamant! E o ocazie unica, e un tren ce nu trebuie pierdut! E sansa de a scoate capul in lume! O sa fii apreciat si de sistem, ai bani, ai jucatori, ai tot ce-ti doresti!"

"Da, ai dreptate John! Dar nu pot, nu-mi place deloc aici! Hai sa ramanem la planul tau, stam aici ca sa scoatem capul afara prin tari mai dezvoltate!"

Il vedeam cum era plin de nervi si incercam sa o dreg: "Stiu ca o sa fii capabil sa-mi mai gasesti un tren d-asta important, poate si mai important!"

Am reusit, cu extrem de mult noroc sa ne salvam de la retrogradare, in ultima etapa, in ciuda faptului ca am avut un parcurs dezastros!

Din pacate, in ciuda faptului ca eram o echipa care iesea la joc nu am reusit decat 2 victorii si 2 rezultate de egalitate, restul fiind ingrangeri, 6 la numar.

Un rezultat maret a fost obtinut contra bogatilor de la Anji, un rezultat la care nimeni nu se gandea, insa fanii au fost necrutatori dupa infrangerea din derby-ul orasului cu cei de la Kuban, iar meciul contra celor de la Krylia a fost desemnat cea mai frumoasa partida a returului!

Cu toate ca cei de la Krasnodar au dorit sa prelungim contractul, oferind o suma babana la semnatura si un contract dublu fata de ce avem atunci, am fost nevoit sa refuz oferta lor, ba chiar le-am cerut reziliere contractului pe motiv ca nu am reusit sa ma adaptez asa cum imi doream la campionatul viciat al lor! Tin minte si acum meciurile impotriva granzilor, cand arbitrii trebuiau sa fluiere doar pentru ei, nu si pentru noi, echipa mai mica!

Era periculos, la sfarsitul lui iunie, inceputul lui iulie sa iti dai demisia de la echipa de club care te dorea si sa iti asumi riscul ca nu vei gasi o alta echipa... vorba lui John "numai impresar sa nu fii!"

Link to comment
Share on other sites

Filip sa-si faca o cariera in Fifa 13 si sa-si trucheze singur meciurile..

Ai supravituit cateva luni in hotel ! Felicitari :)

Mersi:D

P.S. Greseala la ultimul rand din postul de mai sus - fii trebuia cu un singur i, dar nu pot sa mai editez:))

Mea culpa pt asta si alte greseli( ca sigur mai sunt).

Link to comment
Share on other sites

"John, mai antrenam si noi pe cineva?"

Nesiguranta unui loc de munca ma cuprindea cu fiecare zi ce trecea. Asteptam sa ma sune englezul si sa-mi spuna - gata ba, ti-am gasit un contract, esti antrenor la x! Dar nu, telefonul uita sa mai sune si trecuse aproape o saptamana de la demisia din Rusia. Luam telefonul deseori in mana, cautam in agenda si ajungeam la John, apasam sa-l contactez, dar inchideam repede! Era urat sa-l sun sa-i zica "auzi, ma, mai antrenez si eu undeva?".

Tot incercam acest lucru, cred ca de o mie de ori, probabil d-aia nu mi-am dat seama ca uitasem sa-nchid cand aud:

"Da, Mourinho fara serviciu, spune!"

Instinctiv ma uit la telefon si vad ca il apelasem pe John si acesta raspunsese:

"John, mai antrenam si noi pe cineva?" ii spun timid.

"Ha, ha, ha! Poi cand ti-am zis ca nu esti zdravan ca-ti dai demisia, ce mi-ai spus? Ca-i riscul tau, ca n-ai cum sa nu gasesti..."

"Da, ai dreptate! Dar totusi, airelatii, cum ai putut sa ma aduci in Rusia, o sa poti sa-mi gasesti alt angajament!"ii zic eu.

"Vedem"raspunde misterios, urandu-mi "rabdare, rabdare!"

Eram mai nerabdator ca inainte si parca mai neincrezator! Acest "vedem"al lui John nu ma multumea deloc.

Atunci cand m-a sunat, la foarte putin timp dupa ce am purtat prima discutie, eram plin de fericire:

"Da, John" raspund ca si cand eram un copil ce stia ca o sa primeasca o acadea!

"Am ceva pentru tine, dar cred ca-ti va displacea!"imi spune cu un aer misterios.

"La ce foame de antrenat am, nu stiu ce as putea sa refuz!"

"Cat ma bucur sa aud asta!" isi schimba el tonul pesimist.

"Avem sanse mari, foarte, foarte mari de a ne intoarce-n Rusia, la o echipa fruntasa, Dinamo Moscova!"

"Ce dracu ma, tu faci misto de mine? Zi ce echipa e?"

"Serios, o sa plece Petrescu la Valencia si ar fi interesati de noi!"

"Nu! Hai ma, ce dracu! Inca banuiesc ca faci misto de mine! Ti-am spus doar ca nu vrea Rusia! Oriunde, du-ma si-n Azerbaijan, dar nu in Rusia!"

"Te-as duce si acolo, dar nu ai sanse de afirmare! Aici, cu Dinamo o sa joci si-n Uefa, ai lot bunicel, e perfect! Si oricum, alta varianta nu mai exista!"

"Nu, nu si iarasi nu! Nu vreau in Rusia ma"

"Ba, zici ca esti o P***a d-aia proasta care a ramas blocata pe acelasi lucru! Trezeste-te in p**a mea o data si da-ti seama ca nu ai cum sa emiti pretentii: esti un antrenor deocamdata mediocru, ai castigat in Croatia un campionat in liga secunda si ala trucat, iar in Olanda la un club mare ai dat cu stangu-n dreptu'! In Rusia nu ai facut nimic, insa te plac oamenii aia ca joci deschis! Eu am incercat, am tot incercat, am dat zvon peste tot ca am un antrenor ofensiv la "vanzare", dar nimeni nu m-a cautat! E decizia ta, insa eu cred ca faci o mare prostie!"

"In mare, ai dreptate! Dar nu imi place deloc! Du-ma-n liga a 2a din orice tara, du-ma oriunde si sunt mai multumit decat la Moscova!"

"N-ai cum! E sansa ta! Asculta-ma si pe mine o data: accepta, nu face ca la Zenit!"

"Ma mai gandesc, dar nu sunt deloc multumit de asta!" spun dezamagit!

Au urmat cateva ore in care m-am framantat, eram un leu in cusca, era o decizie greu de luat: sa ma intorc in Rusia, un campionat in care nu m-am adaptat, dar de aceasta data la o echipa mai mare decat precedenta antrenata sau sa astept, chiar daca putea sa fie o asteptare de lunga durata!

Decizia a fost luata impreuna cu sotia, a durat ceva sa ne gandim cum ar fi mai bine si intr-un final balanta s-a-nclinat spre Rusia.

Il sun pe John sa-l aunt de hotararea luata, iar el imi raspunde, bucuros de decizia mea!

Link to comment
Share on other sites

Faci un compromis?

Eram impreuna in Rusia si ne indreptam spre locul de intalnire unde urma sa negociem cu moscovitii!

Il vad pe John ca era tensionat si nu intelegeam de ce, pana la urma urma sa semnam contractul care-l doream!

Se opreste, continua agale:

"E ceva-neregula?"

"Nu, nu! Sunt doar obosit!" se multumeste sa-mi raspunda.

La intalnirea cu rusii imi dadea impresia ca este in fata primei negocieri, multe stangacii, multe aberatii spuse! Ba chiar, la un moment, sunandu-i telefonul, se scuza si iese afara pentru a vorbi la telefon.

Eram mirat, iar rusii si mai mirati ca mine, uitandu-ne unii la altii si neputand sa ne explicam ce se intampla!

Se-ntoarce la masa negocierilor si imi sopteste la ureche:

"Faci un compromis pentru a scapa de Rusia?"

Nu-ntelegeam ce se intampla, dar il vedeam schimbat, parca era acelasi strengar om pe care-l cunosteam. Ii confirm prin mimica faptul ca fac acel compromis de care vorbeste.

"Domnilor, haideti sa lasam amabilitatile, vrem 1m e la semnatura si 800k salariu anual!"

Era sa pic dupa scaun cand am auzit cerintele! 1 milion la semnatura? Doamne, ce credea asta, ca eu sunt un antrenor de prima mana?

"Sper ca glumiti! Nu asa ne-am inteles la discutiile telefonice!"

"Domnule, asta e ceea ce ne dorim noi! Daca vreti asa, bine, daca nu, ne pare rau ne ridicam de la masa si plecam!" spunand asta ridicandu-se de la masa.

"E prea mult! 500 la semnatura si 600 salariul, crescand an de an cu 150!" ataca rusul.

John nici macar nu s-a sinchisit sa-l auda:

"Haide!" imi spune.

Am plecat amandoi, lasandu-i gura casca pe rusi:

"Si cu ocazia asta ai scapat de orice indoiala ca vei mai antrena vreodata in Rusia!" spune serios englezul.

"Ce se-ntampla? Ce compromis? De ce nu am semnat?"

"Eh, te duc in lumea buna, dar daca ma faci de ras, s-a terminat totul!" atat s-a multumit sa imi spuna, oricat de mult l-am batut la cap.

In avion aveam sa aflu si destinatia:

"Ehe, Germania! De cand nu am mai dus un antrenor in Bundesliga?!? Sunt tare ba, sunt tare!" spunea John, parca eu nici n-as fi existat.

"Bundesliga? Prima liga?"

"Aha, aha, Bundesliga!"

"E vreo nou promovata sau ce? Cum de ajung acolo?"

"Wolfsburg, tata, Wolfsburg" spunea atat de mandru de el!

"Acolo antrenam?"

John parca nici nu exista in jurul meu, era pe un nor, cel mai probabil!

"Fi al dracu, iar ai scapat de mine, nu am cum sa iau comision!" il aud deodata!

Asta insemna ca salariul avea sa fie sub 500k euro daca el nu ia comision, dar nu ma interesa! Eram complet fericit de faptul ca scapasem de Rusia, insa si mai fericit ca ajungeam intr-un campionat foarte bun - Germania!

A continuat sa se tot laude, a sunat lumea-n stanga si-n dreapta: "Ba, semnez cu un antrenor in Bundesliga!", "Cea mai tare afacere, tun nu altceva!".

Imi aduceam aminte, in momentele alea, de vrajelile care mi le-a spus la inceput, cum ca ar avea fotbalisti importanti din Anglia sub contract si ca e mare boss p-acolo! Ce vrajeli ieftine!

"Trebuie sa-i prelungesti contractul lui Diego si Naldo!" imi spune deodata!

Nu-ntelegeam ce-i veni asa deodata.

"Asta-i compromisul! Agentul care ne duce la Wolfsburg este impresarul celor 2 si pentru ca sa ajungi acolo trebuie sa-i fi recunoscator - faci tot posibilul pentru a li se prelungi contractele!"

"Sigur! Doar sunt super jucatori! De ce sa fie asta un compromis?" intreb eu, dar neprimind nici un raspuns!

Vfl Wolfsburg

VfL_Wolfsburg.png

Die Wölfe

" Sunteti pregatit pentru Germania?" a fost prima intrebare dupa ce am semnat contractul.

"Daca nu as fi fost, nu mai eram aici!"

"Credeti ca aveti experienta necesara sa gestionati situatia clubului?"

"Conteaza ca altcineva a crezut ca am experienta necesara! Eu, normal, ca am incredere in fortele mele, altfel nu as fi fost aici, acum, dar nu imi place sa ma laud, o sa lasam timpul sa decida daca sunt omul potrivit pentru situatia nu tocmai buna a clubului! In fond, sa fiu realist, aceasta situatie mai putin buna m-a adus antrenor la Wolfsburg!"

"Cum a ajuns un fost puscarias antrenor in Bundesliga, intr-un timp atat de scurt?"

M-asteptam, de ce sa mint, la astfel de intrebari din partea nemtilor, se stie faptul ca acestia cand vor sa intele pe cineva, inteapa fara remuscari!

"Prin valoare, altfel nu ar fi avut cum!" le raspund celor prezenti la conferinta.

"Ati antrenat in 3 tari pana acum - Croatia, Olanda si Rusia, aveti jucatori care v-au impresionat si ati dori sa-i aduceti la Wolfsburg?"

"Jucatori ar fi, insa nu trebuie sa ne aruncam cu capul inainte, trebuie sa decidem impreuna ce posturi sunt slabe la echipa si in functie de situatia financiara vom achizitiona jucatorii!"

Inchei pompos: "Am speranta ca impreuna vom reusi sa reeditam performanta din 2009!"

Link to comment
Share on other sites

O sa postez un pic mai tarziu, in noapte noi amanunte despre cariera de la Wolfsburg, stai linistit, nu cedez!

O sa fiu un pic mai rar cu posturile pentru ca o sa intru in sesiune si tre sa pun mana pe carte, dar nu renunt la el! Am pregatit ceva frumos, cred eu, acuma ramane de vazut si cat o sa-mi iasa!

Link to comment
Share on other sites

Domnule, cunoasteti pe cineva?

"Nu e tocmai o perioada buna traversata de club, sa stiti! Avem probleme mari, de ordin financiar mai ales, dar si din punct de vedere al staffului si al valorii jucatorilor" scria ziarul de casa al echipei, continuand sa-l atace pe presedintele clubului, Marcel Herzig, "O decizie aberanta, o decizie specifica presedintelui care in ultimul timp a facut mai mult rau clubului decat bine! Deciziile sale si a oamenilor sai apropiati au dus clubul acesta pe fundul prapastiei, iar situatia dramatica s-a vazut si anul trecut cand s-a reusit ce-a mai proasta clasare din ultimele 7 sezoane, insa decizia de a aduce un antrenor anonim in Germania reprezinta inca o palma data in imensul tribunei de pe Volkswagen Arena, care-l doreau pe banca tehnica pe Felix Magath, antrenorul care le-a adus cea mai mare satisfactie: castigarea titlului in 2009".

Asta citeam, intelegand supararea presedinteului si totodata motivul pentru care aruncase pe jos ziarul.

Il auzeam vorbind lent, cu toate ca parea incordat si nemultumit de tot ceea ce se scria:

0vo8R.jpg

"Cum sa il opresc, spune tu? Aproape 15 milioane, el vroia sa plece, avea contract de 3m si s-a dus la 5"

Am dat din cap afirmativ, nu stiam altceva ce sa zic!

"Dar nu mai pleaca nimeni, domnule! Acum suntem destul de stabili, probabil daca vom fi si cugetati, o sa facem niste transferuri bune! Insa avem o problema - Managerul sportiv si-a dat demisia!"

Nu stiam nimic atunci cand semnasem contractul - nici de Trasch, nici de problemele financiare, nici de manager, nu am avut timp sa zic absolut nimic ca deja eram cu pixul in mana iscalind pe foaie.

"Domnule, cunoasteti pe cineva sa-i ia locul?" ma-ntreaba sec noul patron al meu.

"Nu! Dar daca-mi permiteti, ar fi chibzuit sa aducem pe cineva cu experienta, un om care cunoaste fotbalul german la perfectie, care sa-mi fie alaturi si cu ajutorul caruia sa insuflam incredere tuturor: echipei, fanilor, ziaristilor..."

"Hmmm, buna idee. O sa vedem, poate gasim pe cineva!"

Echipa, din fericire avea niste puncte forte - in special apararea:

m2iBx.png

insa ma ingrijora foarte mult atacul, avand niste jucatori care nu puteau face diferente in momentele in care am fi avut nevoie de asa ceva!

Eduardo(adus in locul lui Helmes ce va pleca la Freigurg), la 33 ani, era mai mult o solutie de avarie decat una salvatoare, iar Dost nu putea aduce nimic nou in ofensiva.

Ne puteam baza, insa pe sclipirile lui Tolga Cigerci, care a facut un sezon formidabil, fiind ales in echipa sezonului in Germania, dar si pe cele ale vulpoiului batran Diego!

Partea nasoala era faptul ca trebuia sa ma tin de cuvant si sa le prelungesc salariile celor 2 brazilieni vedeta ai echipei: Diego si Naldo care erau in topul salariilor la echipa

sUc1o.jpg

Mercato

In urma raportului primit de la asistent, in urmatoarea perioada trebuia sa ne acoperim cateva posturi pe care le consider neacoperite:

  • atacant
  • mijlocas dreapta
  • mijlocas stanga
  • mijlocas central.

Din pacate, bugetul nu-mi va permite sa achizitionez jucatorii scumpi, ci va trebui sa ne bazam pe jucatori tineri a caror valoare de transfer sa fie mica!

John, in mod paradoxal, atunci cand i-am cerut ajutorul in achizitionarea catorva jucatori mi-a spus ca "am un portar foarte bun sub contract cu mine, ii faci tu loc acolo-n echipa, o sa fie star mondial asta, pe bune de nu!", iar cand i-am spus ca am nevoie de niste jucatori in atac s-a eschivat, transmitandu-mi ca "pe banii aia n-as veni nici eu!".

Link to comment
Share on other sites

Eh, lume noua

Experienta din Rusia, cu toate ca a fost dificila m-a ajutat enorm sa ma adaptez in Germania! De ce? Pentru ca Krasnodar era un club riguros, unde fiecare om isi stia locul si fiecare lucra pe portiunea lui, insa, in acelasi timp dand informatii atat in stanga, cat si-n dreapta despre ceea ce facea/descoperit/ ar fi bine de implementat!

La fel s-a petrecut si-n Germania, cand, la nici o saptamana de la instalare reuseisem sa inregimentam 2 fotbalisti extraordinari, acoperind, in mare, ofensiva slabita:

FNZ01.png

Toata lumea fusese uimita de Menez, francezul alegand Wolfsburg in detrimentul unor echipe din Anglia ca Newcastle, Wolverhampton si chiar Liverpool, dar si pe Bayer Leverkusen si Werder.

Mi s-a dat de inteles ca Menez este jucatorul jolly joker si ca transferul lui ar trebui sa ma incante nespus de mult. Evident, eram super incantat ca puteam sa antrenez jucatori de talie mondiala, precum Diego, Bengalio, Naldo sau Menez, insa nu eram multumit de faptul ca francezul a fost adus, ca sa o spun franc, sa-mi inchida gura!

De celealta parte, Blaise N'Simba era un tanar de 18 ani care a venit in Germania pentru a prinde experienta, pentru a avea meciuri in picioare si sunt sigur ca, daca se va adapta, o sa faca o figura frumoasa in Bundesliga:

e6bbB.png

Nu puteam sa nu observ faptul ca tanarul francez era sub contract cu impresarul lui Menez, deci probabil a fost un transfer "la pachet", dar sincer ma incanta aceste 2 transferuri, iar faptul ca mi s-a promis aducerea altor jucatori pe posturile pe care am cerut m-au facut sa fiu increzator in viitorul german!

Din pacate, meciurile de pregatire nu au aratat o buna forma, fiind invinsi categoric de 2 echipe engleze: West Ham si Liverpool, reusind sa castigam in fata unor echipe mult mai slab cotate ca noi:

UEEuj.png

Dupa aceste meciuri am luat decizia de a-l slava pe Vierinha[/url], jucator care era, dupa cum mi-a transmis Gregor Leich ( manager sportiv ) "indisciplinat, delasator", insa mie mi-a placut foarte mult cum s-a miscat in aceste meciuri asa ca am luat decizia de a fi unul din jucatorii pe care urma sa ma bazez.

Primul meci, prima victorie

E o traditie ca primul meci din sezon sa fie in Cupa, acolo unde fiecare echipa porneste de la egalitate cu oricare alta, astfel incat echipe mari precum Dortmund, Bayern, Wolfsburg sa-nceapa inca din primul tur!

TllsD.png

Din pacate, inceputul din campionat a fost ratat:

ctde4.png

Prima partida, contra celor de la Freiburg, trebuia castigata, insa ratarile jucatorilor, coroborata cu eliminarea lui Menez a facut meciul imposibil de castigat atunci cand ai in fata ta o autobaza!

De cealalta parte, primul punct obtinut in Bundesliga, contra celor de la Werder a fost salutata de toata lumea, ziaristii admirand chiar modul in care s-a pregatit intalnirea!

Vestea cea buna aveam sa o primesc de la presedintele clubului, avem un nou director sportiv, in persoana unui foarte bun cunoscator de fotbal german, Ralf Rangnick:

R7r6w.png

Am discutat ore-n sir cu Ralf, era o persoana admirabila, o vasta experienta si un bun cunoscator al fotbalului in general, dar in particular al celui german!

Mi-a spus, de asmenea si niste indicatii tehnice care le-am primit cu multa caldura:

  • joaca rapid, pune accent mare pe rapiditate, asta poate face diferenta in Bundesliga! Am tot vazut in amicale ca incerci sa ai un playmaker veritabil, unul care sa-si asume ultima pasa, eu zic altceva: lasa-i pe toti sa-si asume ultima pasa!
  • Daca vei pasa mereu la un om care sa ghideze jocul, esti mort!
  • Apararea face diferenta intotdeauna! Preseaza intotdeauna, iesi cu fundasii in atacantii adversi si o sa recuperezi multe mingii!
  • Cheia succesului sta in echipa si stilul impregnat de antrenor, iar in Germania un singur stil castiga: cel ofensiv.

Erau lucruri pe care, in mare, ma bazam si eu, iar in urma discutiei cu acesta am decis la renuntarea clasicului 4-2-3-1 pentru un 4-5-1 care mi-ar fi transformat playmakerul AMC intr-un mijlocas defensiv.

Bomba!!! Dzeko inapoi?

Nw00o.jpg

Woaw! Asta da lovitura, gandeam!

Intoarcerea lui Edin Dzeko era vazuta si de fani ca o salvare in atac! Toata lumea era constienta ca era punctul nevralgic al echipei era reprezentat de atac, mai precis varful impins, dar achizitionarea bosniacului ar fi fost ceva de vis, ceva pentru care fanii ar fi iertat orice greseala a patronului si ar fi acordat gir echipei!

La capitolul plecari, am luat hotararea sa cedam cativa jucatori, imprumut, la alte echipe pentru ca nu ne bazam pe ei: Maximilian Arnold (Rostock), Mark Hauser (Chemnitz), Kevin Pannewitz (RP Leipzig), Murat Bildirci (Babelsberg), dar si renuntarea la veteranul Igor Lolo (34 ani).

Nu vroiam sa renunt la Lolo, mai ales ca putea sa joace atat pe dreapta, cat si pe stanga, in aparare, insa nu am avut nici un cuvant de spus, salariu sau 1.5m fiind considerat extrem de mare pentru un jucator de varsta sa!

In schimb, au venit inca 2 jucatori: un galez, portar, impresariat de .... John Henry: Sam Perry si fiul legendarului mijlocas blanco Zidane, Enzo Zidane!

Eram surprins de faptul ca ziaristii germani nu depistasera nimic legat de transferul portarului, pentru ca galezul venise la club pe pile, trebuie sa recunosc!

In continuare se discuta cu City pentru imprumutul lui Edin Dzeko, iar presedintele mi-a transmis toata increderea ca bosniacul va alege Vfl in detrimentul oricarui alt club!

Dzeko la Sevilla

30 august 2015 - Edin Dzeko imprumutat pentru un sezon la Sevilla!

"S-a negociat la greu! Manchester nu avea alte pretentii decat sa ii fie platit salariu intr-un procentaj cat mai mare, iar noi nu puteam sa-i dam mai mult de 40% din salariu, cel mai mic procentaj! Dzeko a incercat sa-i induplece pe seici, dar nu a avut incotro, s-a dus in Spania!

Sevilla plateste 70% din salariu sau, iar City a fost bucuroasa peste masura!" imi transmite Paul.

"Stiu ca trebuie sa fiu increzator in echipa si sunt, insa nu putem sa stam doar in Eduardo! Avem nevoie de inca un atacant care sa-i faca concurenta! Ceilalti din lot sunt slabi, nu au fata de Wolfsburg, de o echipa care doreste sa se bata la cupele europene!"

"Da, stiu, ai dreptate, insa... Crezi ca mai putem face ceva intr-o zi de transferuri?"

Mai erau 30 de ore, maxim, pana se inchidea, oficial, perioada de transferuri in Europa, iar la Wolfsburg ma bazam pe 3 atacanti: Eduardo, Bas Dost( se evidentia prin nesimtire, tupeu, gura mare dar si un salariu imens ~ 3.5m, insa fara alte caracteristici fotbalistice care sa ma faca sa am incredere in el) si Sebastien Polter ( 25 ani, fara viitor la Wolfsburg).

De ce nu ma suni?

Probabil incurajat de faptul ca l-am acceptat fara prea mari opozitii pe Sam Perry, dar si de comisionul destul de bun luat la transferul acestuia, John s-a hotarat sa-mi mai propuna un englez:

"Jamie King e numele lui! O sa fie King in aparare, parol! Terry e mic copil pe langa el!! Si nu-i nici scump, Leeds nu vrea mai mult de 2-300k E"

"Esti nebun daca tu crezi ca il vreau! Nici gratis" incerc sa-l tachinez.

"Pfff, Doamne, n-ai feeling deloc la tineri, tu, ma!" imi intoarce repede vorba impresarul.

"Hi hi, da' macar nu-ti mai iei tu comision baban" rad cu pofta, iar apoi serios ii transmit ca:

"Nu stiu ce dracu o sa fac aici! Am un singur atacat si nici ala nu ma multumeste!"

"De ce nu ma suni? Am atatia atacanti care sa ti-i recomand!" zice cu bucurie englezul.

"Lasa, nu-mi aduce tu pe noul Drogba, noul Cruiff sau mai stiu eu pe cine ai tu! Vreau un om care sa marcheze 10-15 goluri sezonul asta!"

"Rezolvam, maine semnam cu unul, promit!".

"Bai, ti-aduc unul meserie! Ai mai lucrat cu el si erai incantat!" imi spune in ultima zi de transferuri John.

"Care dracu ma?"

"Richard! Argentinianul minune de la Feyenoord!"

"Da? Poi si bani? Crezi ca ni-l permitem?"

"Eh, se rezolva astea, stai fara griji!"

Si-ntradevar, dupa o cursa cronometru, Wolfsburg reuseste sa-l inregimenteze pe [url=http://i.imgur.com/iQXVr.png]Miguel Richard, fost elev al meu, pentru suma de 13m E, iar transferul acestuia a reprezentat motiv de bucurie pentru mine: aveam un atacant in care imi puneam increderea, dar si faptul ca scapasem de ceilalti 2 atacanti: Polter ( transferat pe 2m la St. Pauli) si Dost (imprumut la Frankfurt).

"Vezi ce putem face daca suntem uniti?" imi transmite John in sms, facandu-ma sa imi pun nenumarate intrebari: cum s-a facut acest transfer in ultimele clipe? de unde s-a gasit aceasta sume exorbitanta pentru a se plati transferul?

9.bild.png : "Nici o clipa nu ne-am dat seama de acest lucru...dar regret ca nu am continuat atunci cu el!"

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy