Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariera Unui Antrenor . . . Mizerabil


halandala

Recommended Posts

Premii, pauza, transferuri, prima liga

Nu-mi reveneam deloc dupa ce vazusem poza cu fostul sef - merita, intr-adevar, cei mai rau, insa nici nu m-am gandit niciodata sa-l vad mort intr-un wc, iar faptul ca poza a ajuns si l-a mine ma inspaimanta cumplit!

Era clar ca nu era de joc cu acesti mafioti si care ar putea sa faca acelasi lucru cu mine, daca vor dori!

Trecand, insa peste asta, nu am putut decat sa ma bucur cand la decernarea premiilor croate pentru superlativele ligii secunde reprezentantii echipei noastre au castigat o multime de premii:

nqgBg.jpg

Dupa terminarea galei am apucat sa discut cateva vorbe cu presedintele despre urmatoarele transferuri si mi-a spus ca o sa bage adanc mana-n buzunar pentru asta si chiar i-am spuns niste nume, insa nu parea foarte incantat de ce a auzit!

A urmat aproximativ 1 luna jumatate petrecuta in Romania, alaturi de Liliana si Claudiu, baietelul nostru. O perioada care nu as vrea sa se termine niciodata, insa nu mi-as dori, sincer, sa renunt la cariera de antrenor pentru a fi mult mai aproape de familie! Oricum, in proportie de 90% or sa vina si ei alaturi de mine in noul aparatament din Croatia.

In tot acest timp, am cautat jucatori peste jucatori, aveam rapoarte peste rapoarte, comparatii peste comparatii, ba chiar am incercat sa vorbesc si cu presedintele de cativa romani si jucatori din Romania, insa acesta nu mi-a raspuns la telefon, iar atunci cand mi-a raspuns s-a eschivat!

Ajuns inapoi in Croatia, de aceasta data si cu sotia si baiatul, am avut o discutie cu presedintele pentru ca ma irita modul in care se comporta:

"Domnule, nu inteleg ce se intampla intre noi doi, insa nu este nimic bun!"

"Ei, nu dramatiza, ce sa se intample" spune Ivica si tot el continua: "Am fost foarte ocupat aceasta vacanta! Am reusit chiar sa scap de tot raul din club! O sa fii foarte bucuros sa aflii faptul ca antrenorii au plecat si au venit altii in locul lor, mult mai capabili, mult mai dedicati, de asemenea au parasit postul si cativa subalterni!"

"Ma bucur sa aflu..."

"Da' mai ales, am scapat de Mladen, "prietenul" tau - e la puscarie acum! Am reusit sa te tin departe de ancheta, sa stii"

Ramasesm blocat de cat de multe se-ntamplasera in aceasta perioada!

"Ma bucur, sa stiti, felicitari! Da' de jucatori? Am cateva propuneri pentru echipa"

"Lasa-mi aici tot ce ai si eu o sa negociez! Deja am cateva promisiuni de jucatori foarte buni si o sa fac tot ce se poate sa ti-i aduc!"

Eram complet nelamurit dupa aceasta intalnire! Multe lucruri erau ciudate: cum oare l-o fi infundat Ivica pe mafiot? Cum se poate ca o ancheta sa nu ma includa si pe mine? Nu stiam, sincer, daca sa ma bucur sau nu!

Eram de altfel foarte fericit de faptul ca scapasem de multe persoane din club, dar nu stiam nimic inca despre cei care au venit:

uXEwv.png

Ma intrist si faptul ca intuiam faptul ca jucatorii pe care eu ii doream or sa fie adusi la echipa la .... pastele cailor.

Si nu stiam ce sa ma astept de la patron: sa fi fost aproape de mine doar pentru ca avea nevoie?

La primul antrenament m-am intalnit cu acelasi grup de jucatori de la despartire, cu totii fericiti de promovare, cu bucuria de a juca fotbal in sange!

Dupa o saptamana, din 27 de jucatori ce aveam mai ramasesem cu doar 20, in fiecare zi cate unui jucator i se rezilia contractul! Intr-adevar, erau jucatori care puteau parasi la orice moment echipa fara ca noi sa regretam plecarea lui, dar ceea ce ma ingrijora era faptul ca nu venea nimeni!

In cele din urma, dupa ce l-am batut la cap pe patron a reusit sa aduca 5 jucatori: Vrbnjak (17 ani, mijlocas central), Calis (19 ani, mijlocas central), Bankovic ( 26 ani, fundas central), Aganovic(25 ani, jucator polivalent de banda dreapta) si Kvrzic (24 ani, mijlocas central).

1BI9R.jpg

Eram complet nemultumit de ceea ce s-a intamplat la club in aceasta saptamana, lucru ce i l-am spus si lui Ivica, a carui atitudine m-a dat pe spate - mi-a spus ca din jucatorii ceruti de mine nu se stie daca o sa ia vreunul pentru ca sunt scumpi si slabi, iar cei care o sa-i aduca el sunt cei potriviti!

I-am transmis, totusi, ca mai avem nevoie de multi jucatori daca dorim sa ramanem in liga 1, insa nu am primit nici macar un raspuns!

Dupa aceasta discutie, patronul mi-a arat faptul ca ceea ce s-a intamplat in sezonul trecut a fost o simpla chestie de moment, astfel incat a continuat seria transferurilor, fara a-mi cere vreun sfat, dar si fara a lua vreun jucator care l-am recomandat:

Ows30.jpg

Erau, la o prima vedere jucatori care ne puteau ajuta si pe posturi unde aveam nevoie (fundas, mijloasi), insa privind mai atent am observat ca s-au cheltuit sumee foarte mari pentru anumiti jucatori, in special transferul lui Hlatshwayo, al 4lea mijlocas defensiv adus, pe un pret imens - 150k putea fi evitat, insa probabil nu se plateau niste polite!

De asemenea au fost adusi Zupan,Kovac, Bubnjic, Mihaljevic - tineri pentru viitor, dar care nu puteau emite pretenii la primul 11.

Totusi, nu puteam sa nu observ calitatil unor jucatori precum:

Susic - un transfer foarte bun, ne-a acoperit partea dreapta a apararii.

Prahic - un stalp al apararii

Bjelanovic - un jucator ce vine tocmai din Romania, un varf de 32 de ani cu niste calitati extraordinare!

Nu eram multumit de ceea ce s-a transferat, insa nu aveam ce face, trebuia sa ma descurc cu marfa pe care o aveam!

Inceputul de campionat a fost cum nu se poate mai prost pentru noi, intalneam numai echipe bune, iar sfarsitul turului era mai lejer!

Primul meci a fost in compania celor de la Lokomotiva, care au fost mult mai organizati si mai sireti decat noi, reusind sa fructifice actiunile pe care le-au avut:

KcWxL.png

La sfarsitul meciului, Ivica a coborat la vestiare si a inceput sa faca un spectacol de prost gust in fata baietilor, injurand, facandu-i mascarici pe toti si aproape aproape sa sara la bataie, insa l-am calmat cat am putut si l-am rugat sa ne lase in pace pentru ca noi suntem foarte suparati de amaraciunea infrangerii!

Ii vedeam si pe baieti care erau nelamuriti si foarte dezamagiti, insa Vuka, un jucator care probabil il stie mai bine a spus doar atat: "Si-a revenit!"

A fost comentariu care mi-a adeverit, din pacate, spusele! Patronul Ivica era al doilea treilea croat care se folosea de mine atunci cand avea nevoie!

Meciul cu Rijeka, al doilea din campionat, avea sa-mi fie decisiv, lucru transmis de noul director tehnic Bozidar Sokic, insa am luat-o ca pe o gluma! Nu puteam crede faptul ca vor dori sa ma inlocuiasca dupa 2 etape!

Meciul a fost unul slab, un joc anost practicat de ambele formatii si in care primul sut pe spatiul portii a venit in minutul 3 al prelungirilor primei reprize, din pacate transformat in gol de Perovic!

Rijeka avea experienta de partea ei, profitand de fiecare ocazie cat de mica, dat fiind faptul ca in minutul 56 au mai marcat o data, urmand ca scorul final sa fie stabilit de Aganovic care a inscris pentru 0-3!Da, din nou autogol!

E0R4K.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Demiterea si cautarea unui loc de munca

Dupa meci, acelasi director tehnic a venit in vestiare si m-a facut de cacao in fata propriilor mei jucatori - a strigat in gura mare esti demis si mi-a aruncat un cec in valoare de 30.000E spre mine!

Nu puteam trece peste acest lucru! Eram un ghimpe, probabil, in echipa asta si s-a dorit scaparea de mine, asa ca le-am multumit baietilor, mi-am luat banii si-am plecat!

Nu prea venea bine aceasta demisie, dat fiind faptul ca de abia ne mutasem cu totii in Croatia si sotia de abia incepuse sa se obisnuiasca, insa a trebuit sa plecam inapoi in Romania.

Eram dezamagit de ce s-a intamplat! Era clar ca nu pot conta cu o promovare din liga a 2a croata si ca foooooarte greu imi voi gasi o echipa sa o antrenez! Chiar daca nu imi spunea, Liliana era si ea nemultumita de faptul ca aceasta scurta cariera s-a terminat asa de repede, insa continua sa ma incurajeze spunandu-mi ca pierderea cea mai mare o au ei!

A trebuit sa ma mai intorc la club, in Croatia, ca sa mai semnez nu stiu ce hartii si m-am bucurat de intalnirea cu unii fosti jucatori, dar si de faptul ca niste suporteri m-au recunoscut si mi-au strigat numele!

Eram incantat de lucrul asta, dar am fost dezamagit de faptul ca Ivica nu a avut curaju' sa vina nici macar la aceasta intalnire!

Trecusera deja vreo cateva saptamana, era mijlocul lunii august 2012, iar sansele de a-mi gasi un angajament erau nule, pentru ca in majoritatea tarilor campionatul de abia a inceput!

Am tot stat si m-am gandit despre incotro s-o apuc si datorita faptului ca aveam destui bani stransi din perioada petrecuta la croati inclinam sa imi deschid o mica afacere si sa renunt complet la cariera de antrenor, insa aceasta idee ma facea sa devin nostalgic! Mi-au placut multe momente de la Hrvatski, chiar daca inca nu realizez in ce masura ele au fost reale sau trucate, insa e placut sa fii antrenor! Daca as stii ca mi-as putea alege pentru inca o data acest drum, l-as alege, fara regrete! Atat de mult mi-a placut anul in care am antrenat!

Prin la sfarsitu lunii septembrie am auzit de faptul ca in liga a 2a greaca, la echipa Panachaiki antrenorul a fost demis, am trimis cv-ul, ba chiar am vorbit cu cineva de acolo, insa nu am mai fost sunat inapoi!

Pe masura ce timpul trecea din ce in ce mai mult antrenori erau demisi, Grecia, Portugalia, Serbia, Polonia atat ligi inferioare cat si in primele ligi! Nu aveam speranta sa ocup postul de principal la echipe de prima liga, macar din liga secunda, dar dupa ce am trimis zeci de cv-uri, dupa ce am batut si cateva sute de kilometri pana-n Serbia pentru niste oferte, nu am avut nici un succes! CV-ul meu parca nu exista. Era, intr-adevar, prea putin pentru a atrage ochii cu perfomanta mea si de a face pe cineva sa ma primeasca in tara lui in detrimentul unor antrenori din propria pepiniera!

Trecusera aproape 4 luni, iar gandul de la fotbal, incet-incet imi zburase si incepeam sa analizez ideile pentru a-mi deschide o noua afacere: totusi aveam de intretinut un baiat micut si scump si o sotie cheltuitoare si nu aveam un sac de bani fara fund!

Totul pana intr-o zi cand ma suna un numar de Croatia. Evit sa raspund, in prima clipa, dar apoi iau telefonul, raspund si aud:

"Acceptati acest telefon cu taxa inversa din inchisoarea de maxima securitate croata?"

"Da...cred ca da" raspund nesigur si cu gandul direct la mafiotu' croat, dar si la ceea ce ar dori!

Link to comment
Share on other sites

Croatul, speranta

"Greu dau de tine, romane!" aud de la capatul celalalt al telefonului.

"Poi daca sunati de la departare, d-aia." raspund plin de mister.

"Cred ca ti-ai dat seama cine sunt, dar sa ma prezint, Mladen, croatul cu care ai avut cateva intalniri de-a lungul carierei tale! A ajuns pe la urechile mele faptul ca ai fost demis de la Hrvatski! Ti-a copt-o si tie Ivica, ah?"

"Ihi" ii raspund scurt.

"Si acum cum merge cu antrenoratul?" intreaba el misterios.

"Nu mai merge deloc. Cred ca o las balta!"

"E pacat, sincer! Ai cateva calitati foarte bune, eu d-asta te-am si sunat. Putem fi prieteni, poate pe parcurs o sa-ti schimbi impresia despre mine. As putea da un zvon pe unde am legaturi sa vad de-ti pot face rost de munca. O sa fie greu, o sa fie o echipa slaba, dar poti reusi, la fel cum ai facut si in Croatia. Ce zici?"

"Suna bine, sincer. Da' cum poti face tu asta d-acolo?" il atac.

"Nu-ti face tu probleme. Trebuie sa inchid. O sa te contacteze un apropiat de-al meu!" si-mi inchide telefonul.

Ma tot gandeam de ce am fost asa dobitoc si am acceptat asta. De fapt, nu am acceptat, insa nici nu am refuzat politicos toata treaba asta. Cine stie ce o sa mai am de facut sub tutela lui. De altfel, ma minuam cum de si-a lasat mandria la o parte, m-a sunat, ba chiar mi-a facut complimente, cred ca i-a fost greu!

Oricum, ma linistesc singur, spunandu-mi ca nu are cum sa-mi faca el rost de un job tocmai din puscarie!

I-am povestit si sotiei mele despre acest eveniment, doar ca in locul "noului prieten" Mladen l-am folosit pe Ivica. Ea ramasese uimita, la fel cum ma faceam si eu, ba chiar m-ai si puneam intrebari "Oare de ce?", "Sa fii fost o tactica defensiva pt mine atunci cand m-a dat afara?" condimentand mai mult situatia.

Pregatirile pentru Craciun erau in toi: brad, cadouri, cumparaturi peste cumparaturi.

Tocmai la cumparaturi fiind imi suna telefonul, era un numar pe care nu il cunosteam. Raspund si cineva imi vorbeste in engleza:

"Salutare! Ma numesc ... (aici nu am inteles nimic) si va sun din partea lui Mladen. Eu sunt in Bucuresti acum, unde trebuie sa ajung?"

"A-a-a-a in Ploiesti" ii zic zapacit si dupa uit ca am uitat sa-l salut "Salutare!"

"E departe de-aici? Cat de repede ne putem intalni?"

"E destul de aproape, nu faceti mai mult de o ora pe drum. Ne intalnim cum ajungeti aici"

"Ok, ne intalnim atunci!"

Si-ntradevar avea dreptate, in nici 2 ore eram la o cafea cu englezul - John Henry si-mi povestea cum e prieten de o viata cu croatul mafiot - Mladen, de care ii pare rau ca a ajuns la puscarie, dar si ca l-a ajutat mereu atunci cand a avut probleme!

Trecea de la o idee la alta, vorbea atat de mult incat m-a luat si durerea de cap: de la comisioane pentru transferul jucatorilor, pana la aranjamente pentru anumiti antrenori si "chiar unii cunoscuti" cum zicea el, pana la statistici de fotbal, echipe legendare, era o enciclopedie de fotbal.

Pesemne ca vedea pe fata mea ca m-a pierdut in atatea detalii, incat mi-a conchis:

"Am venit aici pentru Mladen. Mi-a spus sa te impresariez ca ai talent si poti ajunge sus. Semnam contractul si maine-poimaine avem sansa de a prinde un job. Am un prieten in Olanda, la Excelsior care mi-a spus ca se cauta antrenor acolo"

Am semnat contractul, scopul lui era sa ma reprezinte cat mai bine, avea si un comision destul de dragut, 35% din valoare contractului, insa mi-a promis ca nu va cere nici un comision pana nu ajung la o cota de piata buna, "asta pentru ca-i sunt dator lui Mladen!".

L-am invitat acasa, da' mi-a spus ca are avion in cateva ore, si le-a cumparat dupa ce a aflat ca distanta e mica intre Bucuresti si Ploiesti, pentru ca are sa-l reprezinte pe un tanar ce urma sa semneze cu un colos englez.

La sfarsit, probabil s-a simtit nevoit sa-mi spuna ca: "stiu ca ai avut cateva intelegeri cu Mladen. Vor disparea, sa stii!"

Eram incantat de ceea ce tocmai se petrecuse, mi-am sunat sotia si am informat-o de faptul ca-s antrenor mare acum, "am un impresar".

Era fericita si ea, insa si trista pentru ca in cateva zile venea Craciunul si "vroiam sa il petrecem cu totii."

M-a intristat, intr-adevar acest lucru, foarte mult chiar, insa gandul imi era la urmatoarea zi cand voi fi pe banca dand indicatii jucatorilor mei!

Link to comment
Share on other sites

Olanda, noua destinatie

Trrrr...Trrrr...Trrrr...

Raspund pregatit sa-njur... Era 3.47...

"Salutare! Nu ma-njura, e tarziu, dar ne grabim. Suie-te in avion cat mai repede - destinatia Olanda! Ti-am luat eu bilt, avionul e la 10, ora voastra, ai timp destul!"

Pe naiba, era Ajunul Craciunului...Sotie se trezise si ea, de la taraitul telefonului si ma intreba ce se intampla! I-am povestit si s-a bucurat! Chiar m-a facut fericit aceasta reactie a ei. Ne-am bagat la somn si am pus telefonul sa sune la 6.

Dimineata m-a ajutat sa fac bagaje si apoi m-au condus la avion! Imi era greu sa ma despart de ea in Ajun, dar nu aveam ce face...

M-am intalnit cu John in Amsterdam, unde avea sa-mi arate o pagina de sport din Olanda:

9fXDs.png

Si tot el continua: "Nu s-a putut cu Excelsior, dar si aceasta echipa e buna pentru inceput! Trebuie sa fie trambulina ta pentru a prinde un contract in Prima Liga Olandeza! Nu am putut sa te bag direct acolo pentru ca nu prea a auzit lumea de tine! O sa ai 120.000E salariu pana la sfarsitul anului competitional, e destul de bine, cred eu, insa si misiunea ta e dificila! Sunt pe ultimul loc cu sanse mai mari de retrogradare decat de play-off! Daca ai valoare, acum trebuie sa o arati!"

Ajunsi la sediul clubului a trebuit doar sa semnez, in prezenta directorului executiv - singurul om care a venit la club doar pentru acest lucru!

Eram noul antrenor al Go Ahead Eagles, insa ce urma era infernal:

Lg3JQ.png

Link to comment
Share on other sites

Sarbatorile si apoi munca titanica

Dupa semnarea contractului, directorul mi-a spus ca sunt liber pana pe data de 6 ianuarie, dar si ca atunci voi primi un apartament in care pot sa stau cu familia mea, insa nu voi primi o masina, ci o bicicleta pentru ca intre stadion si locuinta nu este o distanta foarte mare, vreo 15 min maxim pe jos.

Eram fericit si in acelasi timp uimit de cat de mult diferea clubul olandez fata de cel croat, insa eram si mai fericit de alte aspecte - o sa petrec revelionul in familie, iar la anul ma voi intoarce impreuna cu sotia si copilul!

Ajuns acasa am povestit sotiei cele intamplate si era fericita de faptul ca vom locui impreuna in Olanda, tara lalelelor! Ah, am si uitat sa spun, Mosu' i-a adus sotiei un mare buchet de . . . lalele!

De-a lungul vacantei am analizat echipa, din toate aspectele, pe baza informatiilor primite de la club.

Situatia financiara nu era tocmai buna, insa eram obisnuit cu asta inca din Croatia. Am observat ca sunt niste jucatori pe la echipa secunda carora li se termina contractele peste 6 luni si aveau niste salarii gigant, asa ca am planuit sa scapam de ei.

La nivel de contracte situatia nu era deloc roz, vreo 10 jucatori sunt pe finalul angajamentelor cu noi si nu vor sa si-l prelungeasca, probabil din cauza locului din clasament si a nesigurantei financiare, clubul avand datorii de vreo 2 luni, insa in ianuarie se pare ca se vor plati.

Lotul era numeros, acum ramane sa-i vad si la joc,insa conform unui site specializat am obtinut niste indici de calitate:

qjNwP.png

Erau clar, cum ma asteptam, mult peste croatii de la Hrvatski, insa ma nemultumea faptul ca mijlocul era punctul nevralgic al echipei, intelegand de ce aceasta clasare in campionat.

Aveam de lucrat mult la capitolul transferuri, asa ca am luat legatura cu impresarul meu si i-am spus ca vom avea nevoie de ceva jucatori si mi-a spus ca o sa aranjeze cate ceva pentru la anul.

Timpul a trecut repede, eh, asa e la distractie, nici nu stii cand trece.

A venit vremea sa plecam, bucurosi cu totii, chiar si cel mic era fara stare. Ajunsi in Olanda am avut surpriza sa fim intampinati de un om de la club trimis special sa ne conduca la apartament:

Apartament1.jpg

"E superb!" imi spune sotia.

Si avea dreptate, un apartament mare, un dormitor imens, de fapt cu totul era mare!

Eram nervos pentru ca urma sa ma intalnesc cu baietii, erau si ei pusi sub o continua presiune, iar la club m-am intalnit cu presedintele Edwin Muller si mana sa dreapta, Hans van der Zalm, care mi-au transmis ca ar fi un dezastru sa retrogradam, dar si ca s-au platit restantele.

"Mi-a transmis John ca doresti sa reziliezi contractele unor jucatori, asa ca deja ne-am despartit de ei, reducand astfel bugetul pentru transferuri si vom incerca sa aducem cativa noi jucatori. Trebuie sa ne miscam repede, nu aveam prea mult timp la dispozitie!" imi spune Hans.

Apoi am coborat in iarba, unde jucatorii ma asteptau emotionati si inainte de orice antrenament am vrut sa am o discutie cu ei:

romow.png

Se pare ca monologul meu i-a destresat pe jucatori si i-a facut sa fie mai optimisti cu privire la urmatoarele cateva luni de colaborare.

Dupa antrenamente, presedintele a vrut sa aiba o conversatie cu mine:

"Cum ti se pare echipa? Avem sanse sa scapam de retrogradare?" imi spune nelinistit.

"Nu se pune problema de asa ceva! Am vazut baietii foarte determinati sa demonstreze ca nu sunt oameni de liga a 3a, ci de jucatori care tind spre Ere" ii replic linistindu-l.

"Am reziliat cate contracte ale unor

jucatori, pe unii reusind chiar sa-i vindem. Nu sunt bani multi obtinuti, insa ne ajuta! Am vorbit si cu impresarul tau, avem o colaborare buna, el i-a adus aici pe Kromkamp si Le Postollec si mi-a spus ca daca bag mana putin in buzunar o sa-mi aduca niste <<scule de jucatori>> cum s-a exprimat el! O sa incerc sa fac tot posibilul!"

"Ma bucur! Eu sunt increzator in aceasta echipa, asa am fost si la croati si am reusit promovarea la pas si sunt sigur ca putem sa ne saltam din aceasta zona, iar surpriza sa o realizam in Cupa!"

"Ei, ai grija cu optimismul asta" imi zice razand!

Nici nu parasisem bine incinta bazei de antrenament cand imi suna telefonul. Era John:

"Salutare, John"

"Salut, Guardiola" si-ncepe sa rada! "Crezi ca daca-ti aduc un jucator revenit dupa o accidentare de 3 luni si cu niste probleme de comportament, insa cu niste calitati incredibile o sa te descurci cu el?"

"Cu siguranta, da!"

"Bine, Mourinho! Negociez cu boss-u' si ti-l aduc!"

Imi placeau apelativele astea "Guardiola, Mourinho", ma ambitionau, dar cel mai mult imi placea aceasta implicare a lui pentru a ma ajuta.

A doua zi aveam sa intalnesc 2 noi jucatori: un belgian de 18 ani, Paul van der Meer, fundas central de meserie adus ca o solutie de avarie in caz ca nu reusim sa aducem alt fundas central, dar si pentru a betona viitorul, dar mai ales jucatorul de care vorbea John:

Mads Laudrup :

Mnvja.png

I-am spus antrenorului secund sa-l ia separat si sa-i testeze un pic pregatirea, iar eu ramasesem cu restul echipei pentru un joc scoala. Mai trageam din cand in cand cu ochiul la ce fac ceilalti 2 si eram incantat de cum se comporta danezul, asa ca l-am introdus si pe el la joc.

Intr-adevar, englezul avea dreptate, era un jucator foarte bun, mereu cu capul sus atunci cand avea mingea la picior, mereu in continua miscare, crea spatii, cobora sa ia mingea... Eram uimit de ce ajunsese in liga a 2a si apoi mi-am adus aminte de faptul ca John imi transmisese ca avea probleme de comportament asa ca am avut un dialog un pic cam dur cu el, incercand sa-l fac sa inteleaga caun jucator de talia lui nu avea ce sa caute prin Olanda 2 si doar atitudinea l-a adus aici!

A parut sa ma asculte, dar ramane sa vad pe parcurs ce se v-a intampla.

Zilele treceau, noi si noi jucatori veneau la echipa - atat jucatori tineri, cat si experimentati, printre ei remarcandu-se:

Gianluca Maria, atacant si Mitch Stockentree, fundas polivalent, restul jucatorilor fiind tineri adusi pentru a se adapta la echipa si a crea un nucleu important pentru viitor.

Au mai fost discutii cu 2 mijlocasi centrali foarte buni, insa, din cauza pretentiilor financiare transferul lor a cazut.

Link to comment
Share on other sites

Let's ready to rumble

Nu-mi placeau perioadele de pauza, poate si datorita faptului ca eram limitat: doar antrenam si atat! Mi-ar fi placut sa schimb niste mentalitati, sa aduc jucatori, sa mi se ceara opinia despre unii, insa nu s-a intamplat asa nici aici! Era , pe undeva, de inteles acest lucru. Poate nu confirmam si apoi conducerea suferea, da' daca eu nu pot confirma din cauza conducerii? Oare la asta s-a gandit cineva din club?

In fine, analizand modul cum s-a comportat echipa si tinand cont de componenta lotului am decis sa joc intr-o formula un pic mai ofensiva, un 4-2-3-1. Multi probabil s-ar gandi ca sunt sinucigas, dat fiind faptul ca olandezii sunt impatimiti unor sisteme cu multi atacanti, gen 3-4-3, da' am considerat ca eu pot surprinde prin stilul acesta de joc:

2lFFB.png

Primul meci era acasa, impotriva ocupantei locului 5, Fortuna Sittard, un inceput greu si nu datorita primului meci ci si din prisma faptului ca intalneam cateva echipe din fruntea clasamentului in urmatoarea perioada.

Jucatorii simteau si mai rau presiunea: a fanilor, a rezultatelor, insa le-am transmis ca daca ne vom axa doar pe joc si sa ne gandim ca ar fi primul meci dintr-un inceput, vom reusi sa facem lucruri frumoase!

Cand am intrat pe teren am ramas uimit: peste 3000 de fani in tribune, tot stadionul colorat in culorile clubului, era diferit fata de prima experienta. Era adevarat, insa, ca aici lumea era mai calma, dar una e sa joci cu maxim 1000 oameni in tribune si alta cu 3000.

Primul 11 arata cam asa: ter Mate - Vergerolle Martis Kras Kromkamp - Vogelsang Le Postotelle - Janota Suk Gerritsen - van der Zwan

Trecusera vreo 15 minute si nu aratam ca fiind penultima clasata, in ciuda faptului ca eram dominati, insa pe contra-atac reusisem sa avem 2 ocazii destul de mari, ambele ratate de golgheterul Zwan.

Prima repriza s-a terminat 0-0, avand, ce-i drept, si un pic de noroc la marea ocazie a lor, o interventie de Spiderman a lui ter Mate.

In repriza a 2a, in doar minutul 59 am recurs la 2 schimbari: nou venitul Maria ii lua locul ratangiului Zwan, iar Xander lui Suk, in speranta de a fi mai iuti si mai incisivi in atac.

Spre bucuria tribunelor, dar si a mea cei 2 au reusit sa colaboreze in minutul 64 la primul gol al nostru:

Oaspetii, dupa primirea golului, au inceput sa fie si mai incisivi in atac si au revenit la carma partidei.

In minutul 81 au avut sansa egalarii dupa un corner foarte bine executat de Ricksen, Titaley pune fruntea iar ter Mate era invins, dar.... Le Postotelle respinge in ultima secunda dupa linia portii, mingea ajungand la Xander care-l lanseaza pe contra atac pe italianul Maria. Acesta continua de unul singur pe partea stanga a apararii Fortunei si centreaza pentru voleul extraordinar al lui Vogelsang, stabilind astfel scorul final: 2-0!

Maria, la primul sau meci reuseste sa fie omul meciului: gol marcat si pasa de gol!

YgFQg.png

Jucatorii erau extrem de fericiti, fanii la fel, iar radiourile locale dadeau vestea: " Dupa 10 meciuri fara victorie, noul antrenor aduce primul succes".

Era intr-adevar o performanta, dupa 10 meciuri fara a simti gustul victoriei, sa bati o echipa care se batea la cucerirea campionatului, insa, imi spun ca acest lucru era degeaba daca nu legam cateva victorii.

Urma un meci cu ocupanta locului 7, MVV, apoi 2 meciuri acasa: duelul din Cupa cu o pretendenta la titlu in Eredisie, FC Twente si in campionat cu prima clasata Heracles.

Meciul cu MVV a pastrat coordonatele meciului trecut, ei la conducerea jocului iar noi aparandu-ne si construind contra-atacuri ca niste furnicute.

La finalul partidei, tabela arata 1-2:

ApzPe.jpg

Era al doilea meci consecutiv castigat, lucru ce ne-a facut sa urcam 2 pozitii si sa fim aproape la 4 puncte de locurile ce duceau in play-off, dar mai era mult pana departe!

Meciul de cupa era un meci al orgoliilor, tinand cont ca Twente tinand cont ca eram sateliat al lor. Parca traiam un deja-vu din Croatia, cu aceste parteneriate.

In timp ce noi veneam dupa 2 victorii, Twente vnea dupa 2 egaluri, 1-1, lucru ce i-a lasat un pic in spatele Ajax-ului.

De telegraaf scria ca, dupa eliminarea rusinoasa Feyeenordului, Twente ramane principala favorita la cucerirea trofeului, iar misiunea din seara asta fiind si mai usoara tinand cont ca intalneste o echipa secunda!

uJRtP.jpg

Insa nu a fost deloc asa... De-a lungul celor 90 de minute scorul a fost 0-0, iar Twente a fost dominata copios in ultimele 20 minute.

In cele 2 reprize de prelungiri jucatorii s-au invitat unii pe altii sa atace, insa prosmetimea, dar mai ales luciditatea lipseau cu desavarsire. Chiar daca am introdus 2 jucatori in repriza a 2a a prelungirilor, insa nu au reusit sa schimbe nimic astfel incat meciul a mers la penalty-uri:

Aici, ter Mate si-a aratat capacitatile de portar reusind sa apere 3 din cele 4 lovituri de pedeapsa ale ospetilor, iar noi reusind sa le executam pe toate, in ciuda faptului ca ei erau favoriti chiar si la penalty-uri:

wyUKl.png

3-1 si mergeam mai departe in Cupa in semifinale, acolo unde vom intalni o echipa din aceeasi liga cu noi, Telestar, care , la randul ei a eliminat o echipa de prima divizie - FC Groningen.

Link to comment
Share on other sites

Tot mai suuuus

Era petrecere mare dupa eliminarea lui Twente, dar si mai mare pentru ca eram, totusi, in semifinale, iar fanii sperau sa ajungem, pt a doua oara dupa cea din 1965, in finala Cupei si sa o si castigam, dar este o distanta mare pana acolo, nu ne permitem sa visam asa departe pentru ca s-ar putea sa ne amaram singuri.

Chiar si presedintele era entuziasmat, poate chiar prea mult si se juca cu vorbele de la aceasta victorie! I-am spus totusi ca, desi ne-am calificat, nu ne-am calificat dupa 90 minute, ci dupa penalty-uri si chiar daca e o realizare imensa trebuie sa fim cu picioarele pe pamant pentru ca nu este cazul sa ne credem ceea ce nu suntem. Am impresia chiar ca s-a suparat, insa acest lucru, nu stiu de ce, dar nu ma deranja deloc.

Meciul cu prima clasata, Heracles, ne gasea pe locul 15, avansasem 2 pozitii, insa orice rezultat ducea la schimbarea clasamentului.

Era un meci in care ne arata cum suntem in comparatie cu o echipa buna spre foarte buna din acest campionat. Se simtea o putina oboseala din partea jucatorilor, dar nu era momentul sa facem pe vitejii si sa schimbam primul 11 pentru ca ne-am fi luat-o freza, asa ca in mare parte echipa coincidea cu cea din meciul de cupa.

N-a fost tocmai un meci bun din partea noastra, as putea sa-l cataloghez drept modest tinand cont ca in prima repriza nu am tras vreun sut pe spatiul portii adverse, iar in a doua am avut niste ocazii care-s bune doar de statistica.

Heracles, in schimb, si-a si ne-a demonstrat de ce este pe primul loc, iar noi printre codase: au prestat un joc incredibil, demn de urmarit, pase multe, rapiditate, pressing avansat si o sumedenie de ocazii! Nu am putut sa nu observ cat de mult alergau, parca erau pretutindeni. In ciuda tuturor aspectelor, zeita Fortuna a fost de partea noastra reusind astfel sa obtinem un egal rusinos, dar un egal ce ne mentine pe acelasi loc 15 si ne da o mica sansa de a ramane apropiati de celelalte echipe din fata:

l67yX.jpg

Meciul cu Fc Dordrecht avea dubla insemnatate: era inceputul celei de-a patra perioade ( fiecare castigatoare din perioada isi asigura un loc in play-off), dar si sansa noastra cea mare sa urcam in clasament, tinand cont de faptul ca o victorie ne-ar apropia la numai 1 punct de ei, ocupantii locului 11.

Din nefericire, nu am avut deloc noroc, in ciuda faptului ca am avut posesie, dar si numai putin de 3 bare! 3! Asta da ghinion! Da' poate cineva invoca ghinionul dupa un succes nemarginit in etapa trecuta?

Din pacate, pe langa faptul ca am trimis de 3 ori mingea in bara, zeita Fortuna a fost de partea lor si in minutul 43 au reusit sa deschida, dar in acelasi timp sa stabileasca, scorul final!

SJZhy.png

Iata ca, atunci cand aveam mai mare nevoie de o victorie aceasta a lipsit cu desavarsire!

Si ca sa fie paharul plin, Michal Janota s-a accidentat si va lipsi de pe teren aproximati 3 saptamani, in timp ce Zwan, din fericire, isi va reveni pana la meciul urmator!

Iata ca, dupa primul egal olandez a urmat si prima infrangere, care din pacate vine intr-un moment nu tocmai potrivit.

Meciul cu Helmond venea ca o gura de oxigen pentru noi! Din fericire, acestia erau pe locul 9, avea asigurat si un loc in play-off datorita castigarii unei perioade, insa in acelasi timp aveau cel mai prost inceput de an din toate echipele olandeze, din 5 meciuri nereusind sa castige absolut niciunul si inscriind doar 3 puncte.

Era, totusi, un meci cu 2 taisuri: puteau sa joace la fel de prost ca in precedentele meciuri si sa castigam sau puteau sa-si revina si sa fim prima echipa cu care castigau pe 2013.

Am fost de asta data in primul caz, reusind sa bagam mai mult in colaps echipa oaspete:

goaheadvhelmondsportspl.png

Ma gandeam dupa meci, analizand jocul slab al lor ca nu sunt corecte aceste reguli, ar trebui sa fie mai drastice, pentru ca ei au castigat o perioada, insa acum sunt varza de Bruxelles.

Eram totusi bucuros de faptul ca reusisem sa ne apropiem iarasi de locurile mai fruntase, acum situandu-ne pe locul 14.

Daca urma sa castigam meciul cu Fc Eindhoven, ne apropiam chiar de locurile ce duceau in play-off.

Urmau, insa, cele mai grele 2 meciuri din ultimele din acest sezon si din pacate nu am reusit sa scoatem nici un punct din ele!

In primul meci, in compania ocupantei locului 4, Eindhoven, am avut o prima repriza decenta, in care atat ei, cat si noi am stat, tematori, in propria suprafata de teren, insa recidiva lui Laudrup ne-a dat planurilepeste cap. Nici nu se terminase prima repriza, iar in urma unui fault dur, Mads a ramas intins pe gazon fiind schimbat imediat!

Pierderea lui ne-a cam slabit mijlocul, astfel se face ca in a doua repriza gazdele au preluat fraiele jocului, iar in minutul 54 Pele, nu brazilianul, ci van Anholt cu o executie demna de numele care-l poarta reuseste sa inscrie de la aproximativ 25m cu un sut care l-a lasat fara reactie pe portarul nostru.

Pana la sfarsitul partidei, singura chestie notabila a fost greseala arbitrului care nu i-a acordat rosu lui Lachambre in minutu 77 cand a avut o intrare de criminal la Vogelsang, imediat schimbat.

fceindhovenvgoaheadinfo.png

Dupa meci, doctorii m-au anuntat ca, din fericire, accidentarea lui Mads Laudrup nu e atat de grava pe cat s-a parut initial, dar, din pacate, Theo Vogelsang o sa ne lipseasca aproximativ o luna si jumatate.

Era o pierdere imensa pentru noi, insa trebuie sa ramanem sa avem speranta ca inlocuitorii lui vor face lucruri bune pe teren.

Meciul cu Almere City, pe de alta parte, a fost o fuga continua dupa egalare, tinand cont ca in secunda 23, Castillion reuseste sa surprinda apararea noastra prin viteza sa si inscrie pentru 0 - 1!

Baietii au incercat sa preseze, am avut chiar si o mare ocazie, a lui Zwan, insa portarul lor nu a permis egalarea.

Pe baza unei dominari copioase a noastre, Castillion reuseste sa marcheze dubla in minutul 25 dupa ce a fost scapat din marcaj de catre fundasul Kras. 0-2!

Scor care s-a inregistrat si la pauza, in ciuda tuturor insistentelor jucatorilor nostri!

Scorul putea lua proportii in minutul 60, atunci cand MVP-ul meciului, Castillion scapa, din nou, singur cu portarul, insa suteaza in bara!

Eforturile noastre s-au facut simtite si pe tabela de marcaj de abia in minutul 80, cand Zwan reia cu capul in plasa o centrare venita din banda stanga de la Lettinga! 1 - 2 si finalul de meci ne dadea sperante de un egal!

Meciul se putea termina la egalitate, daca in ultimul minut bara nu se opunea la sutul de la departare al lui Xander din minutul 87!

goaheadvalmerecityinfor.png

Din pacate, aceste 2 meciuri ne-au tras in jos, ajungand pe locul 16 si departandu-ne, iarasi, de locurile de la mijlocul clasamentului! Era pentru a doua oara cand pierdeam teren atunci cand ne apropiam de locurile ce duceau in play-off!

Singurul lucru care ma tinea linistit era faptul ca urmau niste meciuri teoretic mai usoare, cu adversare din zona inferioara a clasamentului si pe care, credeam eu, ca le putem invinge, asigurandu-ne un loc mai bun in clasament!

Link to comment
Share on other sites

Ole! Ole! Ole!

Dupa 2 infrangeri consecutive atmosfera nu era tocmai buna, atat in randul jucatorilor, cat si a tuturor oamenilor din jurul clubului! Picasem iarasi pe un loc nu tocmai grozav, 17, insa eram foarte, foarte increzator in sansa noastra pentru ca urmau niste meciuri pe care, daca am da totul pe teren, le-am putea castiga si astfel am urca in clasament cateva pozitii!

Urma intalnirea cu IJsselmeervogles, echipa ce a intalnit, in mare toti adversarii pe care i-am intalnit si eu din postura de antrenor al Go Ahead si s-au descurcat destul de bine, reusind sa obtina 9 puncte, in timp ce noi am adunat 10:oszDV.jpg

Ei erau pe 13 si aveam neaparata nevoie de o victorie pentru a tine pasul cu cele 5-6 echipe de care ne desparteau maxim 7 puncte.

Venind dupa 2 infrangeri, deci 6 puncte pierdute, nu ne permiteam sa mai acumulam inca o infrangere, care s-ar putea dovedi fatala in incercarea noastra de a urca cat mai sus in clasament. Acest lucru l-am transmis si baietilor si au inteles mesajul transmis!

Meciul a inceput fulminant pentru noi, in minutul 4 Denis Riou "reusind" sa inscrie in propria porta! 1-0 si totul mergea ca pe roate, aveam posesie, aveam avantaj pe tabela si putea crea linistiti!

Scorul final s-a inregistrat in minutul 25, cand in urma unei incursiuni marca Flavien Le Postollec, Martins avea sa duca scorul la 2-0!

Pana la final, am mai avut cateva ocazii, insa, din pacate ratarile atancantilor au facut ca scorul sa ramana 2-0.

La analiza de dupa meci am primit si niste informatii suplimentare, de la noul prieten, prezentat de John, olandezul Klaus de Ridder: Mads Laudrup si Flavien Le Postollec aveau niste cifre uimitoare la mijlocul terenului.

Din fericire, dupa acest meci aveam o pauza de aproximativ 2 saptamani datorata competitiilor internationale , pauza ce ne ajuta sa ne pregatim cum se poate mai bine pentru deplasarea din semifinala cupei.

Intalneam o echipa din acelasi esalon cu noi, dar care era situata in partea superioara a clasamentului, pe locul 5, in timp ce noi ne bateam in partea inferioara, un loc 16 cu chiu, cu vai!

Evident, la antrenamente am exersat si loviturile de departajare, era posibil totul, insa m-am axat pe controlul balonului in zona mediana, incercand sa profit de asezarea mai deosebita a lor: 4(fundasi) - 2(mijlocasi defensivi) - 2(mijlocasi de banda) - 2(atacanti).

Din nefericire, la antrenamente un om de baza al echipei s-a accidentat si nu va putea juca in semifinala - Le Postollec. Era o mare pierdere pentru noi, insa speram din tot sufletul ca inlocuitorul lui sa se descurce in acest meci.

sMxNZ.png

Semifinala Cupei Olandei - 26.03.2013

Era o intalnire imensa pentru ambele formatii, nu era lucru marunt sa te duci in finala cupei din esalonul secund al Olandei.

Presiunea era pe ei - jucau acasa, erau echipa mai buna, erau favoritii sa mearga in finala, insa, din acest inceput de an, se vedea cu ochiul liber ca ne avantaja sa fim outsiderii.

Speram sa putem profita, era lucru mare in cv-ul meu sa ajung in finala Cupei cu o echipa din liga secunda, d-apoi sa mai si castig!

Inceputul meciului a aratat 2 echipe fricoase, 2 echipe care erau dispsuse sa astepte o eternitate pentru greseala celeilalte.

Prima repriza asa s-a desfasurat in intregime, asteptarea greselii adversarului. Noua nu prea ne convenea acest joc pentru ca eram echipa mai slaba si mai predispusa la greseli, iar accidentarea fundasului central Kras in minutul 45 venea ca o piatra de moara la gatul nostru.

Probabil si antrenorul lor a dorit sa speculeze asta, imediat dupa pauza schimband un mijlocas defensiv si aducand in teren unul ofensiv, probabil pentru a pune presiune pe van Wieringen, care la baza era fundas stanga.

Am recurs la aceast tertip pentru a incerca sa profit de viteza acestuia, lasandu-l pe el in stanga si pe Stockentree in centru, pentru ca observasem ca partea dreapta a lor era cam lenta.

Si aceasta tactica avea sa dea roade in minutul 49, cand van Wieringen patrunde in stanga si centreaza pentru Zwan care preia mingea, pacaleste un adversar si inscrie pentru 0 - 1 !

Eram nespus de bucuros ca datorita schimbarii am reusit sa modificam tabela de marcaj.

Timpul trecea si atacurile gazdelor erau din ce in ce mai dese, erau orbiti de setea de a egala, insa ne comportam ca o adevarata echipa, ne grupam in jurul celui ce avea mingea, nu lasam spatii si atacam cu ultimele forte.

In ultimul minut de joc, Zwan reuseste dubla,dupa o pasa a danezului Laudrup si pecetluieste astfel soarta jocului: 0 - 2 si eram in FINALA!

VDKsS.png

Link to comment
Share on other sites

Uh la la

Mai aveam 4 meciuri in campionat si mult ravnita finala a cupei!

"Este perioada decisiva" imi transmite impresarul! "Daca vei reusi sa cuceresti cupa, o sa fii pe cai mari si o sa atragi atentia in Olanda, dar ce e mai important imi da mie un atuu pentru a merge si mai sus cu tine!"

Avea dreptate, doar ca eu ma bazam atat pe campionat, unde doream sa obtin maxim de puncte din urmatoarele intalniri, cu adversari care erau din aceeasi zona inferioara ca a noastra, pentru a obtine, cine stie, cu putin noroc chiar un loc in play-off, dar si in cupa.

Primul meci era contra echipei ce se afla sub noi, pe locul 17, Veendam.

Un meci in care am cam fost dominati de catre adversarii nostri, insa am stiut sa profitam de marile ocazii avute, dar si sa ne descurcam bine in aparare!

pKEu5.png

Acest meci ne salta pe locul 13, iar in cazul unor victorii in urmatoarele meciuri puteam sa prindem play-off-ul, lucru pe care l-am transmis si in conferinta de presa!

jupilerleagueoverviewst.png

Stiu, visam cam mult, dar era posibil si atat timp cat se putea, trebuia sa le insuflu jucatorilor pofta de a tanji spre mai mult!

A urmat un meci impotriva unei formatii care era deja calificata in play-off, chiar daca in acest moment se afla sub noi in clasament, Excelsior! Ea, la fel ca Helmond, isi castigase dreptul de a fi in play-off prin prisma faptului ca au cucerit o perioada a sezonului.

Eram pregatiti de duelul cu ei, vedeam asta pe fetele jucatorilor, determinati, cu dorinta de a bate tot pana la final si de a incerca promovarea in prima liga, dar trebuia sa fim atenti pentru a nu cumva sa cadem in extrema cealalta.

Meciul a inceput cum nu se poate mai bine, cu o dominare a noastra si cu reusita lui Lettinga, o lovitura de cap de la 9m, dupa o centrare a lui Xander!

Dupa marcarea golului ne-am relaxat putin si am cedat carma jocului, Excelsior avand 2 ocazii foarte bune de a marca, insa le-au tratat cu superficialitate si asta s-a vazut si pe tabela de marcaj.

In minutul 39, in urma unei centrari a marcatorului primului gol, Lettinga, Vandenbussche - fundasul lor central isi introduce mingea in propria poarta stabilind astfel scorul final la pauza: 2 - 0!

In ciuda faptului ca in repriza a doua Excelsior a avut posesia, noi am avut ocaziile, dar pe rand Zwan, Maria, Xander si Martis nu au reusit sa mai marcheze!

goaheadvexcelsiorsplitv.png

Victoria, coroborata cu celelalte rezultate, ne-a propulsat pe locul 9, cu sanse reale de a prinde play-off-ul, un vis ce parea de nerealizat la inceputul mandatului meu la olandezi.

Meciul cu Den Bosch reprezenta o finala pentru ambele echipe, intalnindu-se locul 12(ei) cu locul 9(noi). Daca reuseau sa ne invinga, intrau in grafic pentru o posibila calificare in play-off, iar daca noi ii invingeam eram, in proportie de 80% siguri de calificare.

Tensiunea era la cote alarmante in echipa noastra, iar cuvintele erau de prisos. Nu am avut experienta necesara pentru a gestiona acest moment, cu greu mi-am gasit cateva cuvinte: "Faceti ceea ce trebuie sa faceti!"

11le celor 2 echipe arata cam asa:

fcdenboschvgoaheadinfor.png

20940436.jpg

Din pacate egalul era nepotrivit in cursa noastra de a prinde un loc de play off cu toate ca am ramas pe acelasi loc 9! Acum, pentru a prinde locul de play off, adica locul 7( locurile 8 si 9 duceau si ele in play off, doar ca cele 2 echipe ce au castigat perioada nu sunt in primele 9) trebuia sa invingem la mai mult de 5 goluri diferenta in meciul cu AGOVV.

Meciul cu Den Bosch ne-a ingropat si am ratat astfel sansa de a ne bate pentru o promovare in Eredivisie.

Astfel, ceea ce putea fi un meci decisiv, contra lui AGOVV s-a transformat intr-un meci in care. . . vom primi resemnati dupa cele 90 minute, pentru ca este foarte greu sa invingem la 5 goluri diferenta!

Lumea venise in numar foarte mare la stadion, insa se vedea de pe Luna, chiar, ca gandul spectatorilor era la meciul din finala Cupei, accentuate si prin mesajele: "Pentru noi, sunteti campioni!" si "Luati cupa pentru istorie!"

Din pacate, jocul haotic al nostru, probabil din cauza dorintei de a invinge si de a juca in play-off ne-a tras mai mult in jos: desi am avut ocazii garla, in fata portii am ratat cu senitatate, portarul lor avand 3 interventii unu la unu cu atacantii nostri, bara fiind si ea de partea lor!

goaheadvagovvinformatio.png

Din fericire, in minutul 90 am reusit sa inscriem si sa fim castigatori in acest meci! Din pacate, in campionat ei erau cei castigatori terminand pe locul 7.

La conferinta de presa nu am putut sa nu fiu nesimtit si am stat pret de 30 de secunde timp in care le-am transmis celor prezenti: "S-a vazut in aceasta seara cine merita sa joace in play-off! Imi cer scuze dar nu pot ramane la conferinta din motive lesne de-nteles!"

Ajuns inapoi in vestiar, baietii m-au luat pe sus, era si presedintele acolo, se vedea pe fata lui ca era bucuros!

Dupa vreo 10-15 minute de bucurie extrema, ne-am calmat cu totii si ne-am strans laolalta promitandu-ne ca vom aduce cupa acasa!

Clasamentul final arata asa: jupilerleagueoverviewst.png

Din pacate, nu cele 2 infrangeri consecutive ne-au facut sa pierdem sansa de a cuceri o perioada.

Link to comment
Share on other sites

Finala

22884306.jpg

Finala KNVB Cup - 28.4.2013

goaheadvwillemiiinforma.png

Era fantastic! Putin peste 51.000 de spectatori! Oare cati dintre ei vedeau finala intre Go Ahead (locul 8 in liga secunda) si Wilhem II ( locul 14 in Eredivisie) ?

Din pacate aveam ceva probleme de lot: Zwan s-a accidentat la incalzirea dinaintea meciului, iar Mads Laudrup nu-si revenise de la meciul cu Den Bosch. Lipseau 2 oameni importanti pentru o echipa ca a noastra, si astfel de jucatori puteau sa faca diferenta pentru noi!

Primele 15 minute au fost de vis! Xander facand din apararea celor de la Wilhem tot, dar absolut TOT ce a dorit, astfel incat dupa primul sfert de ora conduceam cu 2-0:

  • in minutul 6, Suk deschide scorul cu o lovitura de cap dupa ce Xander s-a distrat in stanga cu van Diermen
  • in minutul 13, Tarvajarvi dubleaza avantajul dupa o pasa cu calcaiu al aceluiasi Xander!

Au fost 15 minute de apogeu pentru noi! Dupa aceste minute am avut de suportat un tavalug din partea celor de la Wilhem, culminand cu o bara in minutul 38.

2-0 dupa primele 45 de minute!

"E perfect, baieti! Acum aveti grija, sa nu fim euforici, sa nu ne lasam dusi de val! Am avut 15 minute perfecte, oricand pot sa aiba si ei aceste momente! Si sa nu uitam faptul ca dupa aceea ne-au cam dominat! Am incredere ca putem sa tinem de minge si sa inscriem pe contra-atac! Haideti sa fim invigatori asta seara!"

Nu a mai fost nevoie decat de 2 minute pentru ca Xander sa iasa din nou la rampa si sa execute magistral o lovitura libera:

3-0!

Xander facea cel mai bun meci al sau, dar si ce meci: finala Cupei!

Pana la final, eforturile celor de la Wilhem au fost inutile, ei nereusind nici macar sa-nscrie golul de onoare, Go Ahead Eagles reusind sa cucereasca prima cupa din istorie!

goaheadvwillemiistatsma.png

Link to comment
Share on other sites

Avem insa o prima problema in povestioara: am primit, asta seara, cadou FM13!

Nu mi-ar placea sa abandonez povestirea, dar nici nu cred ca o sa joc in paralel fm12 si fm13. Probabil ca o sa ma joc FM13 sa-mi fac o parere despre el, sa ma dau mare manager la Petrolul si apoi...

Ma mai gandeam la varianta ca povestirea sa o transform din Fm12 in FM13, ce ziceti?

Craciun Fericit!

Link to comment
Share on other sites

Ole! Ole! Ole!

Ce performanta incredibila! Sa cucerim cupa Olandei, cand nimeni nu ne dadea nici cea mai mica sansa! Era un trofeu, in opinia mea, mult mai mare decat cel obtinut in Croatia!

"Ai reusit ceva fenomental, felicitari! Sa nu mai zic de faptul ca am terminat asa sus in clasament! Bravo! Sunt incantat de ce ai reusit aici si sper ca vei putea ramane la noi, iar la anul sa ne batem pentru promovarea in Eredivisie!" imi transmite patronul.

"Va multumesc! Mi-as dori sa continuam impreuna, am increderea ca putem face lucruri bune impreuna!"

Imi placea, intr-adevar atmosfera de la Go Ahead, iar trofeul acesta imi dadea aripi!

60724796.jpg

Dupa petrecere urma liber o buna bucata de vreme, asa ca a doua zi am inceput sa ma gandesc la lucrurile care le-am gresit la Go Ahead, dar si la ce puteam face mai mult:

jupilerleagueoverviewpa.png

In campionat, cu mici sincope, am reusit o clasare foarte foarte buna, e adevarat, puteam si mai buna insa, din pacate, in momentele cheie echipa a clacat!

Trrr TRrrr Trrrrrrrrr

Era telefonul, undeva uitat printr-un buzunar. Mi-l aduce sotia, care-mi da si un pupic parinteste si-mi zice: "S-a terminat campionatul, mai lasa naibii foile alea".

"Da, John, spune"

"In seara asta ai vreun plan? E un dineu la care vor participa o groaza de oameni, crezi ca poti veni?"

"Nu aveam nimic pregatit!"

"Sa vii singur, ca aici in Olandaaaaa" ma ameninta.

"Ok, ok!"

Seara trece si ma ia. Un Bentley negru luxos

"Woaw, John, asta da masina!"

"Las ca o sa ai si tu intr-o zi una ca asta!"

"Nu, John, eu vreau Maserati!"

"Ai gusturi bune, sa stii!"

Ajunsi acolo, John ma prezinta "revelatia Olandei, omul care transforma orice echipa, doar ati vazut ce a facut din Go Ahead" in fata unor directori foarte importanti din Eredivisie.

Eram uimit insa de alt aspect - fetitele - iepuras care erau la orice pas: suple, blonde, brunete, corp fenomenal si intr-un costum incitant - negru si codita de iepuras la spate.

Nu puteam sa-mi dau seama la ce am venit: la un dineu pentru inchegarea relatiilor sau la o petrecere orgie.

Mai vedeam, cu coada ochiului, cum cate un om mai da o palma pervers peste fundul domnisoarelor, altii care se retrageau frumos in vreo camera cu cate 1-2 fetite, era clar ajunsesem in mijlocul unei chestii care se intampla de mult timp si la care urma sa fiu partas asta seara.

"O sa traim periculos seara asta, sa stii!" imi transmite John."Ce se-ntampla aici ramane aici! Ai intrat prima data, ramai membru de elita, sa stii! Am cateva planuri cu tine asta seara!"

Fetele iti luau ochii, ce-i drept atragatoare din cap pana-n picioare, iar cand puneau bautura pe masa si se lasau in jos de la mijloc, lasandu-ti picioarele imense si funda sa le admiri iti taiau respiratia.

Din vorba-n vorba, John ma prezenta tuturor, erau oameni foarte ok, oameni ce reprezentau cluburi mari: Twente, Ajax, PSV, Herenveen, Feyenoord.

"Haideti sa incingem un poker" zice impresarul meu si primeste raspuns pozitiv din partea celor din incapere.

"Miza se stie, domnilor, nu e nevoie sa mai precizam!"

"Care e miza?" ii soptesc incet lui John.

"Las ca vezi tu, incearca sa stai cat mai mult la masa, iar cand iti fac semn pierzi!"

"Ha, ha, ha! Domnilor, i-auziti ce-mi zice baiatu' - cica nu are bani la el sa joace!" spune impresarul in gura mare starnind rasul tuturor.

Ne punem la masa si incepem sa jucam. Eram incadrat de reprezentantii de la Heerenveen si Vitesse care-mi transmit ca iarasi o sa jucam pana de dimineata, John castiga si lumea ii este datoare!

Acum intelegeam pe ce se juca, era probabil un genteleman agreement intre ei, castigatorul fiind cel care cerea favoarea unui de la masa.

Crupierul...Oh, dar vai, ce mai crupier - o tanara blonda cu o privire calda si care parca te-ndemna sa joci in continuare. Era pusa si ea cu un motiv la masa.

Doamne, cate tensiune era la masa, mai sa ne luam la bataie intre noi. Nici nu mai stiu cat e ceasul, asa ca ma uit la mana si indica 2:58 - pfff...jucam de 3 ore.

Eram la un pas sa castig in fata lui Ron Overmars, un alt om cu importanta in Olanda, din ce-mi soptise unul dintre oamenii de langa mine. Asteptam ultima carte sa vina, cand John imi face semn. Probabil dorea sa ies afara si nu intelegeam de ce, insa am ascultat si am dat all in.

Aveam un 9 si un 13, carti pe care le arunc si mare-mi era uimirea cand Ron arunca cartile cu un 7 si 12. Cartile de jos nu ne avantaja pe niciunul, la acest

moment, insa in cazul unui 12 aveam chinta si puteam castiga, iar sansele lui erau legate de un posibil 12 care sa-i aduca pereche, dar il bateam.

Iar ultima carte este 9, ce-mi asigura perechea si castigarea jocului, dar in acelasi timp eliminarea lui Ron.

Mai eram 5 insi la masa si jocul devenea din ce in ce mai palpitant.

Dupa vreo inca 10 minute era randul meu sa fiu eliminat, in fata, cui credeti? A lui John. Desi aveam avantajul, ultima carte i-a adus englezului careul, spre nemultumirea tuturor de la masa.

Mai erau la masa John, inca un impresar olandez, un oficial de la PSV si cel de la Feyenoord.

Ron, omul pe care tocmai il eliminasem ma ia de umar si imi face semn sa-l urmez, ducandu-ma afara:

"Ai mare noroc cu John. Inseamna ca are incredere in tine de te-a adus si aici si probabil o sa-ti joace cariera la masa, la poker!" imi zice.

"Suntem prieteni buni, de mult timp" ii transmit, mintindu-l.

"Toata treaba e sa nu se mai confrunte cu Jeremy - impresarul celalalt. Atunci nu prea are cum sa te joace" rade el. "oricum, a facut o treaba minunata cu acest club. A unit multi oameni." terminandu-si tigara si apoi intorcandu-se in club.

Probabil avea dreptate, are incredere in mine, dar oare incredere este in mine? Sau doar pentru faptul ca i-a cerut crotul? Si unde oare avea sa ajunga cu mine? Ce planuri avea?

Intrand in incapere il vad pe John ridicandu-se de la masa! Era eliminat! Il vad cum vine spre mine, cu zambet larg si ma gandeam ce dracu are de zambeste, ca doar era eliminat.

"Iti prezint noul tau sef" si-mi face semn spre omul ce se indrepta spre noi.

Ron imi sopteste incet - "Martin van Geel de la Feyenoord".

"Felicitari, domnule! John e ingerul tau!Sper sa facem treaba buna impreuna!" imi spune parasind cladirea.

Eram naucit complet. Nu-ntelegeam nimic din ce se intampla in jurul meu. Totul mi se parea asa SF. Probabil ca se vedea si pe fata mea, care primeste o palma parinteasca de la John:

"Revino-ti! Sa faci treaba la Feyenoord, sa nu ma fii chinuit degeaba sa-l dau afara, da?"

N-am stiu ce sa raspund. Am mai stat un pic si apoi am plecat acasa!

Nici nu am ajuns bine pe usa ca ma suna John:

"Sa nu te distrezi tu cu vreo fetita din astea, ma?"

"Eh..." oftez

"Maine semnam contractul! La 10 suntem la club. Vin eu sa te iau!"

Tot cred ca e o farsa! Cum naibii sa pui antrenor dupa un meci de poker?

Sotia m-a simtit cand m-am asezat in pat, nu i-am spus nimic , doar i-am dat un pupic si am adormit!

Link to comment
Share on other sites

200px-Feyenoord_logo.svg.png

Fondat: 1908

Stadion: De Kuip (51.177 locuri)

Trofee:

Eredivisie: 14

KNVB Cup: 11

Intercontinental Cup: 1970

European Cup: 1969-70

UEFA Cup: 1973–74, 2001–02

98893107.jpg

Woaw! Am ajuns pe De Kuip... Nici acum nu realizez aceasta miscare extraordinara: am ajuns la o echipa legendara, o echipa care inseamna ceva in Olanda si cu care pot face performanta.

De asemenea, era primult contract semnat pe o perioada mai mare de 1 an, ne-am decis la 2 ani, cu primul an reconstructie majora!

De ce reconstructie? Si de ce majora?

Pentru ca anul trecut au terminat pe un loc dezamagitor eredivisieoverviewstagei.png , dar mai ales pentru ca ultimul titlu a fost cucerit in anul 1999. Au trecut ceva ani de cand au cunoscut succesul.

Link to comment
Share on other sites

Datorita unor probleme legate de Steam si de cadoul(gift) primit sunt nevoit sa ma intorc la FM12!

De asemenea, daca este cineva pe forum care are amabilitatea de a ma lasa sa joc si eu FM13 offline poate lasa aici comentariu sau in pm! Am ratat oferta foarte, foarte buna de la green, din pacate, ca altfel l-as fi cumparat!

@andrei_torll: Multumesc foarte frumos pentru aprecieri!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy