Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Guantanamera...


Tibi

Recommended Posts

Trecusera 2 saptamani de cand mi-am incasat banii. Viata mea incepea sa se schimbe vizibil.

Locuiam intr-o camera de hotel, la Ramada, asta pentru ca apartamentul meu trecea printr-un proces de renovare si modernizare. Imi cumparasem si o masina, un VW Tiguan 2.0 TDI, la recomandarea lui Adi. Si Adi se pricepea la masini, nu ca mine, doar schimbase pana atunci vreo 30 (in vreo 10 ani!). I-am spus doar ca vreau un SUV, sigur si negru. Mi s-a parut tot timpul aiurea sa ma intereseze detalii tehnice despre Ferrari, de exemplu, cand stiam ca de-abia am bani sa merg cu autobuzul. Si permisul de conducere mi l-am luat la 18 ani pentru ca “e bine sa ai “, dar stiam ca nu voi avea bani sa-mi cumpar o masina atunci. De altfel, nu mai condusesem de la examenul pe care l-am dat atunci, asa ca mi-a fost greu sa ma acomodez, la inceput, cu Tiguanul. Bine macar ca facusem scoala de soferi pe un Logan Diesel.

Aveam de gand totusi sa-mi iau un sofer, doar imi permiteam…

Lucrurile cu Andreea mergeau din ce in ce mai bine. Evident, banuiam ca banii joaca un rol important in aceasta privinta, dar nu eram convins. Doar ne iubisem si-n trecut, cand eram un sarantoc. Si oricum, nu o puteam invinovati cu nimic. E firesc pentru o femeie sa vrea sa se simta protejata, chiar si financiar.

Eu eram fericit ca imi era alaturi… ca o puteam privi in ochii ei albastri, ca ii puteam vedea zambetul si ca ii puteam auzi râsul. In fiecare seara. De asemenea, imi placeau momentele in care o tachinam ca s-o vad apoi enervandu-se. Simteam ca parca ma joc cu focul… si asta pentru ca se transforma intr-un fel de felina si nu puteam sti de ce e capabila.

De altfel, intr-una din serile trecute stateam amandoi culcati in pat. Si mi-am propus s-o enervez. Ii raspundeam “in doi peri” la intrebari, faceam misto de ea… Iar ea avea obiceiul sa-mi dea palme, in joaca, atunci cand ma comportam in modul acesta. Doar ca acum i-am blocat mana, i-am prins si cealalta mana si m-am urcat deasupra ei, stand pe mijlocul ei firav. O imobilizasem practic, nu putea sa-si miste nici picioarele, nici mainile, iar gura i-am inchis-o cu gura mea. Se impotrivea, se zbatea, era rosie toata de nervi, era frustrata de neputinta ei… I-am dat drumul pana la urma si am fugit spre celalalt colt al camerei. Ma asteptam la ce e mai rau. A luat telefonul de pe noptiera (cel pe care tocmai i-l cumparasem) si mi l-a azvarlit direct in cap. Am vrut sa ma feresc, dar pur si simplu n-am avut timp din cauza vitezei cu care a fost aruncat. Bineinteles, telefonul s-a facut bucati si eu m-am ales cu un cucui serios. Dar am inceput amandoi sa radem si sa ne imbratisam, iar eu i-am soptit la ureche ca o sa-i iau alt telefon.

In ceea ce priveste Metromul, lucrurile mergeau destul de greu. Pentru moment, inchiriasem doua birouri chiar in interiorul unei cladiri aflate in Parcul Industrial Metrom. Acesta luase nastere in anul 2003, dupa decaderea uzinei Metrom. Acum, in parc erau peste 15 firme care produceau de la mediacamente pana la mobila si termopane. Am fost surprins sa aflu ca exista si SC Metrom SA printre aceste firme. E drept, acum era redusa la o singura sectie si producea doar table si benzi de cupru. Si ce fabrica importanta fusese !

In anul 1923 a fost infiintata la Brasov, de catre niste austrieci, o companie sub numele de "Farola" pentru fabricarea de sarme, cabluri, table de cupru folosite in principal la motoarele utilajelor cailor ferate. Apoi, in anul 1935, tot la Brasov, a fost infiintata prima fabrica metalurgica din Romania, sub numele de "Metrom". Echipa de fotbal Metrom Brasov a fost infintata in anul 1937 sau pe-acolo, pentru ca nu se poate sti sigur cu adevarat. In anul 1948, cele doua companii, "Farola" si "Metrom" au fuzionat, formand SC Metrom SA, care se pare ca mai exista si azi. In perioada sa de glorie, uzina avea mii de angajati si producea diverse motoare (pt. drujbe, pt. motociclete, pt. masini de tuns iarba etc. ), dar mai important, producea armament. ( deci Metromul era de fapt "Arsenal de Romania", nu Steaua lu' Gigi)

In 2003 insa, fabrica a decazut si au fost dati afara mii de oameni, iar odata cu acestea s-a desfiintat si echipa de fotbal.

Dar lucrurile aveau sa se schimbe acum...

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 600
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dupa inca o saptamana, lucrarile la apartament erau gata. Cand am intrat pe usa, am avut sentimentul ca gresisem adresa. Totul era schimbat...

M-am bucurat insa ca imi terminasem exilul, chiar daca fusese un exil luxos la un hotel de 5 stele.

L-am sunat pe Irinel sa-i spun sa vina sa vada si el apartamentul si sa-l "udam". Dupa nici un sfert de ora era la mine.

- Cristos a-nviat ! ( mai era ceva timp pana la "Inaltare" )

- Da, da, merry Cristos si tie...

- Bai, deci da ! Asa da ! Poti spune acum ca ai cel mai tare apartament de pe scara ! Isi exprima el admiratia.

- Adevarul e ca era si greu de depasit concurenta...

- Ba, stii doar ca Oncescu facuse niste lucrari ca lumea... Oncescu era vecinul care statea sub mine si care venise de cateva ori la mine la usa sa-mi spuna sa-mi dau apa din balcon ca "i se strica lucrarea!". Inainte aveam balconul neinchis, asa ca la o ploaie mai zdravana insotita de un vant defavorabil, balconul mi se inunda.

- Cred ca l-am facut si pe el acum, da.

- Oricum, bani risipiti... Puteai sa-ti iei lejer o vila si traiai si tu ca patronii.

- Puteam, dar stii ca mie mi-e lene de schimbare. Plus ca ma leaga atatea amintiri de apartamentul asta...

- Pai n-am spus sa-l vinzi. Pastrai si apartamentul si iti cumparai o vila. In fine...

- Da, deocamdata aici o sa stau. Mi-a gasit Adi si o menajera, care o sa vina o data la doua zile...

- Maica-ta s-a mutat, gata ?

- Da, de mult... Deja azi s-a dus cu bunica-mea la Targu Mures pentru operatie.

- Doamne-ajuta ! Vezi ba cat de mult inseamna banii. Nu castigai tu la loto, se chinuia saraca femeie...

Dupa o scurta pauza de meditatie, am schimbat subiectul.

- Ia zi, ma. Ce-ai mai facut ? Ce-ai facut cu banii aia pe care ti i-am dat ?

- Imediat s-au dus... Prima si prima oara m-am dus la curve.

- Normal, era de asteptat. De cand ziceai...

- Si de restul mi-am reparat Aveo-ul ca stii ca aveam ceva probleme.

- Da, da... Ba, cand mai ai nevoie, imi zici. Si se rezolva.

- Da ma. Doar nu mi-o fi rusine. Auzi, cu Metromul ce-ai mai facut ?

- Mai nimic. Se ocupa Adi de acte. A infiintat el o societate, p**a mea, nu stiu exact. Stiu ca acuma se ocupa sa inscrie echipa in liga a IV-a.

- Pai si antrenori, jucatori... de unde-i luati ?

- Fii atent aici. A vorbit Adi cu Gabi si asta i-a zis sa-l ia pe Iuliu Andrasi ca cica Andrasi acum lucreaza ca jandarm, e vai de capul lui. Gabi era director sportiv la FC Brasov si fusese jucator la Metrom aproape 10 ani. Am vrut sa-i ofer aceeasi functie la Metrom, dar m-a refuzat, spunand ca ii e dator lui Nicolae si nici n-ar vrea sa dea Liga I pe Liga a IV-a, chiar daca-i dadeam un salariu mai bun.Ii era dator lui Nicolae pentru ca acesta il adusese director sportiv direct din Italia, acolo unde a lucrat in constructii, dupa desfiintarea Metromului.Ne-a promis totusi ca ne va ajuta.

- Andrasi I sau II ?

- Nu stiu, ala mai mic, banuiesc ca II.

- Ala care a jucat la FC Brasov ?

- Da ma, amandoi au jucat la Brasov.

- Pai si ce sa faci cu ala ?

- Director sportiv. Iti dai seama ca ar fi o lovitura.

- Pai nu stiu ce lovitura daca lucreaza ca jandarm acuma...

- Baaa, are sute de meciuri pentru FC Brasov, in prima liga. E unul dintre simbolurile fotbalului brasovean.

- Pai bine, bine, dar de ce e jandarm ?

- Nu i-a dat nimeni nicio sansa si antrenor n-a vrut sa se faca desi a avut propuneri destule.

- Bine, ma. Ia-l atunci. Pai bun, asta va fi director sportiv. Dar jucatori, antrenori ?

- Cautam, cautam. Eu as prefera tot brasoveni, poate chiar ex-jucatori ai Metromului.

- De ce ? Vrei sa aiba spiritul Metromului in ei ? Sa joace cu sufletul ? Ti-e frica de mercenari ?

- Da, da... Foarte amuzant...ce sa zic.

Link to comment
Share on other sites

am citit tot. foarte bine scris :D " citesc cu placere "

Ma bucur ca-ti place.

Cred ca ar trebui facut un buton "Citesc cu placere" pentru sectiunea de story-uri. :D

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

:D Tare

- Moldovenii astia is cei mai prosti...

- Termina ma. Pai taica-tu' e moldovean getbeget.

- Pai da. Tocmai.

- Si chiar si noi, daca te gandesti, suntem jumate' moldoveni.

- Si ti se pare ca suntem destepti ?

AHAHAhAhA :D:clapping:

Link to comment
Share on other sites

Era o seara placuta de sfarsit de aprilie, iar eu ma hotarasem sa o scot pe Andreea la o cina in oras... Ne-a dus Marian, soferul si bodyguard-ul meu proaspat angajat. Facuse aproape 10 ani de kickboxing, dar acum se axase mai mult pe shaorma si bere.

Am ajuns la restaurantul "Poarta Schei", un local nou aparut, intim (cred ca avea vreo 30 de locuri) si despre care auzisem lucruri bune. Si intr-adevar, n-am fost dezamagit. Cand am intrat inauntru m-au izbit eleganta, rafinamentul, tablourile... Am avut impresia ca ma aflu intr-un restaurant parizian de la inceputul secolului 20 sau poate chiar mai devreme.

- Frumos, nu ? am intrebat-o pe Andreea, cu un usor entuziasm.

- Da, da. Hai sa ne asezam. Ea nu parea sa-mi impartaseasca admiratia pentru ceea ce mie mi se parea o adevarata oaza a romantismului.

- Ce ? Nu-ti place ?!

- Ba da, ti-am zis ca da, e frumos. Nu parea deloc convinsa. Dar mi-am adus aminte ca Andreea era, pana la urma, o fata simpla, de la tara, ceea ce ar fi putut explica de ce nu apreciaza acest restaurant elegant si cu un usor aer vetust.

In fine, am trecut peste acest moment si am comandat o sticla de Chateau Revelette Rose. La nimereala, recunosc. Ce sa stiu eu de vinuri ? Sau Andreea ?

- Cat de misto ! Ai bodyguard acuma, ia uite-l cum vegheaza asupra ta... Si Andreea mi-l arata cu ochii pe Marian, care se asezase la o alta masa.

- Misto ? Mie mi se pare mai degraba ciudat. Sa am tot timpu' unu' dupa mine... sa ma simt mereu urmarit.

- Ce vrei ? Trebuie sa ai bodyguard acum. Eu chiar ma gandeam ca poate unul nu e de ajuns.

- Da, bine... N-ai vrea sa-mi iau si un papamobil din-ala ?

- Bine, bine, lasa asta. Mai bine zi-mi ce te-a apucat de m-ai scos la cina in oras...

- Ce sa ma apuce ? N-are voie omul sa-si scoata prietena in oras asa, fara motiv ?

- Normal ca are, dar nu te cred ca m-ai invitat aici fara motiv.

- M-ai prins, vreau sa te imbat si dup-aia sa profit de tine.

- (râde) Stii ca nu trebuie sa ma imbeti...

- Bine. Atunci, daca esti asa nerabdatoare sa afli, o sa-ti spun. Poftim... Scot din buzunar un breloc cu cele doua chei de la apartament si o cartela de interfon.

- Ce-i asta ?

- Inelul de logodna ! Tu nu vezi ce sunt ? Vreau sa te muti cu mine.

- Oau, m-ai luat cam prin surpindere.

- Da ?! De ce ?

- Pai nici o luna n-a trecut de cand ne-am reintalnit...

- Pai si ? Tre' sa treaca un anumit timp standard sau ce ? Asa ai citit tu prin prostiile alea de reviste ale tale ? Ii puneam toate aceste intrebari pe un ton linistit, caterincos... Nu mi-era frica de aceasta ezitare a ei, ba chiar ma bucura intr-un fel. Ma gandeam ca ar fi acceptat fara sa stea pe ganduri daca urmarea doar banii mei.

- Nu. Doar ca nu ma asteptam.

- Auzi, nu stiu daca tu mai tii minte... Imi aduc aminte de o seara in care stateam pe malul Oituzului, ne uitam la reflexia stelelor in apa si tu m-ai luat in brate si m-ai intrebat: "Vrei sa fugim amandoi in lume ?"

- Da, stiu. Si tu ai inceput sa razi.

- Ce vroiai sa fac ? Era o intrebare destul de stupida daca stai sa te gandesti...

- Pai eram suparata pe lume atunci, vroiam sa scap de toate...

- Ce sa zic, saraca de tine. De fapt dramatizai aiurea, avusesei si tu o cearta cu taica-tu... In fine, nu asta era ideea.

- Care e ideea ?

- Ideea e ca te intreb eu pe tine acum: Vrei sa fugim amandoi in lume?

- Pai cum sa fugim ? Nu era vorba sa ma mut cu tine ?

- Draga de tine... In fine, deci te muti cu mine sau nu ?

- Da, pui. Ma mut.

Link to comment
Share on other sites

Nasol moment.... :( o sa suga toata vlaga din tine..Cum mai vi baut acasa? ..apoi mai te trezesti si cu -Pui ,inel de logodna....

Cine stie poate ma insel si o sa fie bine :D

Edited by Dani
Link to comment
Share on other sites

Ma trezesc dimineata, ma ridic din pat incet, sa nu o trezesc pe Andreea si ma pregatesc sa plec la birou. Nu mai fusesem de mult, vroiam sa ma pun la curent cu ce a mai facut Adi. In plus, eram curios sa-l cunosc pe proaspatul director sportiv, Iuliu Andrasi.

Nu l-am mai chemat pe Marian, am considerat ca nu avea rost din moment ce de la blocul meu la birourile pe care le inchiriasem nu erau decat vreo 500 m. M-am dus totusi cu masina. Cand am ajuns acolo, Adi tocmai isi savura cafeaua alaturi de Andrasi.

- Buna dimineata ! le spun si dau mana cu amandoi. Ma bucur sa va cunosc, domnule Andrasi. Sper sa facem treaba buna impreuna.

- Si eu ma bucur. Sunteti mai tanar decat ma asteptam. Mi-a spus vizibil mirat. Dar tineretea e intotdeauna un avantaj !

Am stat de vorba putin cu cei doi si pot spune ca Iuliu mi-a lasat o impresie buna. Parea om serios, dar si cu simtul umorului.

La un moment dat, s-a scuzat si ne-a spus ca ne lasa singuri, astfel ca am putut vorbi mai pe sleau cu Adi.

- E ok Andrasi asta, nu ? Il intreb pe Adi sperand sa nu fie doar impresia mea.

- Daa... Bine, eu stiam, toti mi-au vorbit frumos de el.

- Bun. Ia zi, ce ai mai facut ? Unde ne aflam ?

- Pai ce sa fac, din punct de vedere legal am cam terminat tot. M-au ajutat cu partea juridica cei care lucreaza si pentru FC Brasov. Sunt singurii juristi specializati pe probleme sportive din Brasov. Si nici nu sunt scumpi...

- Deci ? Metromul a inviat oficial ? E in liga a IV-a sezonul urmator ?

- In principiu, da. La vara sunt anuntate oficial componenta ligilor si tot. Dar indeplinim toate conditiile.

- Bun, sa vedem acum ce jucatori reusim sa strangem. Si mai ales ce antrenor alegem.

- Jucatorii tot la vara va trebui sa-i semnam. Sa vedem ce jucatori liberi vor fi, ce jucatori nu o sa mai aiba loc pe la alte echipe... Nu prea avem ce face pana atunci. Am vorbit cu un impresar, cunostinta de-a mea, Dumitru Sitaru il cheama, si a spus ca ne va ajuta sa gasim niste jucatori.

- Foarte bine, inseamna ca rotile s-au pus in miscare ! Ma entuziasmasem putin, vedeam cum incet-incet clubul incepe sa prinda contur si visul meu incepea sa intre in sfera realitatii.

Imi suna telefonul, un numar pe care nu-l cunosteam, cu prefix de Bucuresti. Raspund... era o ziarista de la "Libertatea". Ma grabesc sa-i spun ca gresise numarul. Era deja al treilea astfel de telefon pe care-l primeam. Imi aminteam cum cei de la loterie ma asigurau ca imi va fi respectat anonimatul... Desigur ca nu i-am crezut, dar recunosc ca aveam totusi o speranta naiva ca se vor tine de cuvant.

- Auzi, nu vreau sa-ti faci sperante aiurea, dar am auzit niste zvonuri... Continua Adi discutia.

- Ce zvonuri ?! Il intreb repede, cu interes. Sigur e ceva de bine, altfel nu mi-ar fi zis ca nu vrea sa-mi fac sperante.

- Se aude ca primaria vrea sa cam scape de echipa de fotbal, sau macar sa fie ajutati de un investitor.

- Echipa primariei ? SCM Brasov ? Pai si de ce ne-ar interesa pe noi ?

- Pai cum de ce ?

- Pai nu sunt tot in liga a IV-a ? Plus ca eu vreau sa conduc clubul cum vreau eu, nu vreau sa se bage altii, cu atat mai putin primaria.

- Au sanse la promovare. Mari chiar. Conduc detasat seria lor acum, sunt practic deja castigatori. Bine, mai trebuie sa joace un baraj dup-aia...

- Prea complicat. Nu stiu ce sa zic. Nu-mi suna bine deloc. Eram putin dezamagit. Pentru asta "sa nu-mi fac sperante"?

- Gandeste-te mai bine. Cel mai probabil o sa obtina un loc in liga a III-a. Si poate ne vor ajuta si financiar sau cu stadionul...

- Da, cum sa nu... sa ne ajute. Astia numa' sa ia stiu. Si-apoi noi n-avem nevoie de bani.

Link to comment
Share on other sites

Dimineata urmatoare, deschid ochii din cauza agitatiei din jurul meu. Andreea se trezise si parca facea tot posibilul sa ma faca si pe mine sa ma trezesc.

- E 7 ceasu' ! Ce faci ?! Ce-i cu harmalaia asta ?

- Tre' sa merg la facultate. Am de la 7 jumate'.

- Te duci cu taxiul, da ? Ca n-am chef sa te duc...

- Offf... bine, pui. Hai c-am plecat, lenesule. Pa !

Excelent. Acum nu mai puteam sa ma culc la loc, imi sarise somnul. Ma duc in bucatarie sa-mi fac o cafea. Pfff, nu mai aveam tigari. Poti sa ai toti banii din lume, fara tigari tot o sa mai ramai. Nu puteam sa-mi beau cafeaua fara tigara, asa ca ma imbrac repede si ma duc jos sa-mi iau un cartus.

Nici bine nu ies din casa scarii ca ma trezesc luat pe sus de 2 barbati destul de bine facuti. N-am putut sa ma impotrivesc. Ma zbateam degeaba. Sunt bagat repede intr-o Alfa Romeo, ceva mai veche, care pleaca in tromba.

- Ce se intampla ?! Cine sunteti ?! Ma gandeam ca poate e un cosmar, poate de fapt nu ma trezisem. Cei 4 barbati care erau in masina nu-mi dadeau niciun raspuns. Erau toti nebarbieriti si cu glugi trase pe cap, ca rapperii. Parasisem deja cartierul meu si eram in dreptul Carrefour-ului, pe Calea Bucuresti.

- Unde ma duceti ?! In continuare nu primeam niciun raspuns. Deja incepea sa-mi fie frica pentru viata mea. Realizam acum ca nu era niciun vis, m-as fi trezit de mult...

Masina face dreapta si intra in cartierul Noua. Era clar, aici vroiau sa ma aduca. Dupa Noua, nu mai e nimic... Doar padurea. "Aoleu, padurea. Daca ma duc in padure ? ". Totusi, observ ca incetinim si intram pe o straduta, necunoscuta mie pana atunci. Si parcam. Sunt scos din masina, sunt tras si chiar bruscat. Ceea ce mi se parea inutil, doar renuntasem sa ma mai impotrivesc de ceva timp.

- Hai ! Se auzi vocea unuia dintre ei.

Intram intr-un bloc sinistru, urcam vreo 2 etaje si intram intr-un apartament. Mirosea ingrozitor a fum si a caine, desi nu vedeam sau auzeam niciun caine. Mobila era veche, atat cat era, peretii erau crapati si mizeria era de nedescris. Sunt dus in ceea ce cred ca trebuia sa fie sufrageria, iar in fata mea aparu un gras, ras in cap si barbos, la vreo 40 de ani.

- Buna dimineata, domnule ! mi-a spus cu o voce prietenoasa, de parca ne-am fi stiut de-o viata.

- Buna dimineata ?! Cine sunteti si ce vreti ?! l-am intrebat, tremurand incontrolabil.

- De ce tremurati ? Nu aveti de ce sa va fie frica. Nu ma linisteau deloc aceste vorbe. Mi se parea totusi ciudat ca nu-mi vorbea la pertu.

- Sa nu-mi fie frica ? Mi se pare mie sau tocmai am fost rapit ?

- Rapit ? Nu, nicidecum. Ati fost adus aici sa vorbim.

- Despre ce ? Tot nu mi-ati raspuns cine sunteti. Era clar in mintea mea ca trebuia sa aiba o legatura cu banii pe care tocmai i-am castigat. Reusisera sa afle si ei, la fel ca ziaristii aia, ca eu sunt "marele castigator de la loto". Ma gandeam ca sunt "valutistii din Noua" despre care tot auzeam la televizor atunci cand eram mic. Dar nu mai auzisem nimic de ei de multi ani, credeam ca disparusera.

- Despre afaceri. Numele meu n-are nicio importanta.

- Faceti parte cumva din mafie ? Intrebarea mea a starnit hohote de ras. Toti cei 5 care erau cu mine in acea camera odioasa se amuzau copios.

- Mafie ? Unde te crezi ? In Sicilia ? Ia spune, vrei ceva de baut ? Poate te mai relaxezi, tinere.

- Nu, nu vreau nimic.

- Auzi ? Hai sa nu mai pierdem vremea ! O sa-ti spun direct: stim ca ai bani si nu ni se pare corect sa ii tii doar pentru tine. Omul trebuie sa-si imparta averea cu cei din jurul sau, nu ? Asa ne invata si Bibilia...

- Bani ? De unde sa am eu bani ?

- Auzi, copile, nu fa pe prostu' cu mine ca stricam prietenia ! Prietenia ? Am mai auzit eu termenul asta folosit aiurea, dar parca de data asta era mult mai mult decat atat. Stim ca ai castigat 4 milioane de euro la loto, ca nu suntem prosti.

- Nu chiar 4...

- Ma rog, uite cum facem. Banuiesc ca te-ai bagat in afaceri sau o vei face in curand...Deci suntem amandoi oameni de afaceri. Treaba sta in felul urmator: 50.000 acuma si 5.000 pe luna de-acum incolo.

- Ce ?! Pentru ce ?!

- Cum pentru ce ? Tu crezi ca esti de capul tau in Brasov ? Crezi ca e tarlaua lu' tac'tu ?

- Deci imi cereti taxa de protectie ?

- Spune-i cum vrei. Nu ma intereseaza.

- Deci sunteti mafioti pana la urma. Sau, ma rog, interlopi.

- Ce mafie, ba ? Ce interlopi ? E o lume a barbatilor... a oamenilor de afaceri.

- Pai si daca va dau banii astia, voi ce-mi oferiti in schimb ? Protectie ?

- Da, bineinteles. (râde)

- Aha, clar. Pai si daca mai vin pe la mine niste "oameni de afaceri" ca dumneavoastra si imi cer acelasi lucru ?

- A, nu ! Sub nicio forma. Asta iti garantez. Adevarul e ca garantia unor astfel de oameni este foarte pretioasa...

- Ce sa zic... se pare ca n-am de ales.

- Nu, n-ai !

- Totusi nu va e frica ca ma pot duce la politie ? Adica nu m-ati legat la ochi, stiu adresa... v-am vazut fetele... Nu stiu de ce le-am zis lor asta, dar curiozitatea era prea mare, mi se parea totul atat de dubios...

- Ce sa faci ?! Din nou, hohote de ras.

- Sa chem politia, sa le spun tot.

- Pe cine sa chemi, ma ? Pe politia ?! (râdea cu pofta) Daca ai nevoie de telefon, uite-l aici. Nu stiu daca era doar un bluf, dar nu aveam de gand sa dau "call". Uite, el e Virgil. Si mi-l arata pe soferul masinii care ma adusese acolo. El va veni maine dupa bani, dupa cei 50. Si tot el va veni luna de luna sa colecteze banii. O sa te sune el sa-ti spuna unde sa va intalniti. Acuma gata, valea ! Mi-a facut placere.

Edited by Tibi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy