Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Fm 2012


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 396
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

postul e lung si interesant.

nu stiu ce sa zic cu reputatiile, par fucked up.

legat de faptul ca nu prea atragi fotbalisti romani poate fi din cauza ne-"atractivitatii" orasului Dorohoi. :D in schimb strainilor nu le pasa, ei vin in orice mocirla pentru bani. mercenari, dom'le, mercenari!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Despre reputatiile managerilor si ale ligilor sunt topicuri pe absolut toate forumurile cu tema Football Manager pe care am intrat eu. Inclusiv pe cel oficial al SI.

Sunt chiar analize matematice/statistice, cu grafice care demonstreaza ca trofeele, rezultatele nu influenteaza prea mult sau nu cum ar trebui reputatia clubului, a managerului si a ligii...se pare ca au fost gandite cu dosul.

Imi aduc aminte de cineva care juca in Ungaria, cu Videoton, daca nu ma insel...si castiga prin 2017 ultimele 5 campionate disputate, iar echipa lui stationa pe locul 3 ca si reputatie in Ungaria de la primul titlu castigat.

Link to comment
Share on other sites

M-am oprit la poza cu Mareşalul Antonescu. Postul mi s-a părut prea lung.

E bine ca ai remarcat ceva.

postul e lung si interesant.

nu stiu ce sa zic cu reputatiile, par fucked up.

legat de faptul ca nu prea atragi fotbalisti romani poate fi din cauza ne-"atractivitatii" orasului Dorohoi. :D in schimb strainilor nu le pasa, ei vin in orice mocirla pentru bani. mercenari, dom'le, mercenari!

Daca n-am si eu o Chietrişicî pe aici, cu ce naiba sa-i momesc :D

Multumesc Ovidiu pentru lamuriri. Nu am citit de cateva luni forumurile SI, nu stiam ca e o problema generala. Macar acu' stiu sa nu ma mai agit.

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cariera de manager FM cu U Cluj:

-in primul sezon am terminat pe locul 2 desi aveam media predicted 7th,dupa care am intrat in grupele ligii campionilor dupa o dubla de infarct cu Sporting Lisabona in play-off,in tur am pierdut cu 2-0 si sansele erau foarte mici de a accede in grupe,dar in retur miracolul s-a produs si am batut cu 2-0 si 7-6 la penalty-uri,in grupe am reusit doar locul 4,n-am prea avut noroc.(lot foarte subtire ,ceva achizitii jucatori liberi de contract);

-in sezonul 2 am terminat pe locul 3 dar am castigat cupa romaniei,am incercat sa incheg o echipa care sa castige titlu in 2-3 ani;

-in sezonul 3 am castigat campionatul la pas sulberand practic toate echipele de top din tara,am avut buget in jur de 700k E ,dupa ce am adus in sezonul precedent in club peste 10 mil. E(vezi print screen);

-momentan sunt in sezonul 4,am o echipa foarta tanara dar de perspectiva cu care sper in 2-3 sezoane sper sa castig Liga Campionilor,in campionat sunt pe locul 2 dupa 14 etape,in grupele ligii campionilor pe locul 2 in grupa dupa 4 etape(sanse mici totusi de calificare mai departe) cu man. city,barcelona si werder bremen,scor notabil 4-0 cu barcelona dar si 0-6 cu man city in prima etapa:) (vezi print-uri).

Bafta tuturor!

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, maxim 10 reloaduri sau peste?

nici vorba de reload-uri!!!!

ce sens are jocul daca dai reload ca un neputincios???

tocmai asta e farmecul,sa lupti sa contruiesti o echipa prin fortele proprii nu sa pacalaesti jocul si sa vrezi ca ai demonstrat ceva!!!!

pentru cei care dau reload ii sfatuiesc sa se lase,sa-si caute alt joc!!!!

In concluzie daca esti pasionat cu adevarat de joc poti sa realizezi lucruri frumoase chiar si cu o echipa mica!!!

Bafta!:)

Link to comment
Share on other sites

nici vorba de reload-uri!!!!

ce sens are jocul daca dai reload ca un neputincios???

tocmai asta e farmecul,sa lupti sa contruiesti o echipa prin fortele proprii nu sa pacalaesti jocul si sa vrezi ca ai demonstrat ceva!!!!

pentru cei care dau reload ii sfatuiesc sa se lase,sa-si caute alt joc!!!!

In concluzie daca esti pasionat cu adevarat de joc poti sa realizezi lucruri frumoase chiar si cu o echipa mica!!!

Bafta! :)

Cine se scuza se acuza.

PS:nu insinuez nimic.

Link to comment
Share on other sites

Nu tata dar acum pe bune , eu am cariera cu Porto , sunt in al 6-lea sezon ( AL 6-LEA !! ) si abia acum am reusit sa castig liga campionilor. In campionatul intern defilez , minim 4 fiecarei echipe , inclusiv Benfica , Sporting , Braga , campionatul castigat la 20-25 de puncte de locul 2 , cupele fara probleme . Nu bat niciun apropo gen ce manager stralucit sunt eu , nu , doar ca e putin bizar ceea ce ne spune individul. Cum iei tu champions league ( si invingi Barcelona 4-0 ) cand eu daca dadeam de Real , Barca , Chelsea , City sau alte echipe de genul fara 2 boabe diferenta nu scapam ( tur + retur ). Am o pepiniera destul de stralucita , banii curg pe jucatori , deci transferuri bune pot sa fac. Desi media echipei ca varsta este 21 , si cel mai in varsta era Joao Moutinho ( 30 de ani , proaspat plecat la City pe 15 milioane ) , toti jucatorii sunt de super calitate , si oricum m-am chinuit groaznic sa-i bat pana si pe Roma.. in minutul 5 aveau 2-0 , 2 rachete De Rossi de am zis ca-mi scoate stalpii de la poarta cu totul din pamant.. Noroc cu un regen de la Ajax , super talentat pustiul , a castigat meciul de unul singur si in tur si in retur.

Ps: Barcelona e vulnerabila daca jucati 4-2-3-1 si unul din mijlocasii centrali Ball Winner.

Link to comment
Share on other sites

Nu tata dar acum pe bune , eu am cariera cu Porto , sunt in al 6-lea sezon ( AL 6-LEA !! ) si abia acum am reusit sa castig liga campionilor. In campionatul intern defilez , minim 4 fiecarei echipe , inclusiv Benfica , Sporting , Braga , campionatul castigat la 20-25 de puncte de locul 2 , cupele fara probleme . Nu bat niciun apropo gen ce manager stralucit sunt eu , nu , doar ca e putin bizar ceea ce ne spune individul. Cum iei tu champions league ( si invingi Barcelona 4-0 ) cand eu daca dadeam de Real , Barca , Chelsea , City sau alte echipe de genul fara 2 boabe diferenta nu scapam ( tur + retur ). Am o pepiniera destul de stralucita , banii curg pe jucatori , deci transferuri bune pot sa fac. Desi media echipei ca varsta este 21 , si cel mai in varsta era Joao Moutinho ( 30 de ani , proaspat plecat la City pe 15 milioane ) , toti jucatorii sunt de super calitate , si oricum m-am chinuit groaznic sa-i bat pana si pe Roma.. in minutul 5 aveau 2-0 , 2 rachete De Rossi de am zis ca-mi scoate stalpii de la poarta cu totul din pamant.. Noroc cu un regen de la Ajax , super talentat pustiul , a castigat meciul de unul singur si in tur si in retur.

Ps: Barcelona e vulnerabila daca jucati 4-2-3-1 si unul din mijlocasii centrali Ball Winner.

Tactica asta contra Barcelonei intradevar e extraordinara , am reusit in al doilea an la Cruzeiro sa castig Campionatul Mondial al cluburilor in finala tocmai contra lor cu 4-1 dupa ce Messi a deschis scorul . Montillo si Wallyson au fost senzationali impreuna cu portarul Fabio .

Link to comment
Share on other sites

Ei de regula aliniaza un 4-1-2-2-1 adica ceva de genul GK , RB-DC-DC-LB , DM , MC-MC , AMR-AML , FC. Intre al lor DM si cei doi MC e practic un triunghi , si cel mai probabil e Busquets - Fabregas - Xavi.. Daca tu lasi un MC cu abilitati de ball winner ( tackling , marking , work rate , determination , etc ) el o sa fie gen a 5-a roata la caruta , si o sa stea fix intre ei acolo , in mijlocul triunghiului. Astfel , reusesti sa tai o mare parte din resursa de mingi catre cei 3 crai din fata. Bine , ca la fel de mare e posibilitatea sa ia messi o actiune pe cont propriu si sa nu mai ai ce sa-i faci , dar totusi , sansele cresc considerabil cu tactica asta si cu ball winnerul genial.

Link to comment
Share on other sites

Asta spuneam , Rubin Kazan a avut in persoana lui Bystrov acel Ball winner stralucit , desi numele nu spune multe , e un fel de Gatusso. Real Madrid are asa ceva , dar din pacate e fundas , Pepe. Aparuse recent un articol in presa despre Real Madrid , si anume ca vrea Mourinho sa-l joace mijlocas la inchidere pe Pepe insa nu are un alt Pepe si in defensiva, asta in meciul cu Barcelona ma refer. Daca te uiti la meciurile lor , ai sa vezi ca s-au chinuit cu echipele ce au acel ball winner. Cu Rubin , cu Espanyol , cu Inter ( Dejan Stankovic , Cambiasso , aici sunt chiar 2 ). E totul strict bazat pe tactica , si pe cat de genial este antrenorul. Sa anihilezi Barcelona este cel mai greu meci de sah, din foarte multe considerente. Sunt una dintre cele mai omogene echipe ( daca nu cea mai omogena ) , care are si acel teamwork foarte mare , adica jocul colectiv , dar si prin individualitati straluceste , Messi , Xavi , Iniesta , etc. La ei nu exista cari pianul si pianisti , la ei sunt toti la fel , pana si fundasii centrali au tehnica. Nu tin cu Barcelona , dar sincer orice meci cu ei la FM il vad ca pe o provocare ( pe langa injurat , trantit si altele cand aflu ca am picat cu ei :D )

Link to comment
Share on other sites

Scuzati de offtopic. Ca sa fac o paranteza , eu am terminat acum cativa ani Liceul cu Program Sportiv din Constanta , si la lucrarea de atestat ( o sustii din sportul pe care il practici si alt sport la alegere ) am dat baschetul ( practic ) si fotbalul. Mi-am focusat absolut toata lucrarea pe jocul asta , si chiar a mers. Si titlul era : Anihilarea rapida a celui mai complex sistem de echipa , sau cum sa invingi Barcelona in 100 de pasi. La final , cand m-au intrebat ce m-a inspirat , le-am raspuns Football Manager , si cam toata lumea era :bulb: :bulb: :bulb:

Link to comment
Share on other sites

Daca anihilezi traseele de joc (care provoaca automatismele , ceeace nu gasesti in campionatul nostru nici la echipele care se bat la titlu)ale oricarei echipe provoci scoaterea din joc a unor jucatori importanti care daca nu au mingea sunt anonimi.Cand joc cu o echipa mare urmaresc jocul minut cu minut(emotia e mult mai mare asa ca nu sti cand urmeaza o faza importanta)fapt care imi da posibilitatea sa observ aceste trasee si sa fac miscarile care se impun-nu prea ma bazez pe observatiile asistentului care de multe ori nu sunt obiective.

Link to comment
Share on other sites

Nu tata dar acum pe bune , eu am cariera cu Porto , sunt in al 6-lea sezon ( AL 6-LEA !! ) si abia acum am reusit sa castig liga campionilor. In campionatul intern defilez , minim 4 fiecarei echipe , inclusiv Benfica , Sporting , Braga , campionatul castigat la 20-25 de puncte de locul 2 , cupele fara probleme . Nu bat niciun apropo gen ce manager stralucit sunt eu , nu , doar ca e putin bizar ceea ce ne spune individul. Cum iei tu champions league ( si invingi Barcelona 4-0 ) cand eu daca dadeam de Real , Barca , Chelsea , City sau alte echipe de genul fara 2 boabe diferenta nu scapam ( tur + retur ). Am o pepiniera destul de stralucita , banii curg pe jucatori , deci transferuri bune pot sa fac. Desi media echipei ca varsta este 21 , si cel mai in varsta era Joao Moutinho ( 30 de ani , proaspat plecat la City pe 15 milioane ) , toti jucatorii sunt de super calitate , si oricum m-am chinuit groaznic sa-i bat pana si pe Roma.. in minutul 5 aveau 2-0 , 2 rachete De Rossi de am zis ca-mi scoate stalpii de la poarta cu totul din pamant.. Noroc cu un regen de la Ajax , super talentat pustiul , a castigat meciul de unul singur si in tur si in retur.

Ps: Barcelona e vulnerabila daca jucati 4-2-3-1 si unul din mijlocasii centrali Ball Winner.

cine a zis ca a luat liga campionilor???nu ai fost atent la ce am scris....

era meci de grupa U Cluj -Barcelona 4-0,oricum nu m-am calificat mai departe am luat 6-0 de la man city,se vede si in print...deci...nu stiu ce vi se pare ca nu e normal de parca ce stii ce am realizat batand barca cu 4-0....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy