Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Fm 2012


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 396
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Am vrut sa incep la Gaz Metan dar parca era prea devreme pentru cea mai speciala cariera din FM asa ca am ales PSG. O echipa cu bani, dintr-un oras superb pe care am avut onoarea sa-l vizitez si am dat de o echipa noua, care cauta performanta. Am decis sa nu fac exces fonduri si sa aduc in general francezi sau vorbitori de franceza si asta a dat roade.

Asta e lotul:

parissaintgermainsquadp.png

Si astea sunt cele mai importante 2 meciuri ale mele ca antrenor la PSG

Primul in Europa League

sportingcpvpsgsplitview.png

Iar al doilea in campionat, ce a reprezentat si cel mai frumos meci de pana acum din FM 2012.

psgvlyonsplitview.png

Poate as putea sa incerc si o poveste ca arata ca un vis frumos cariera aceasta dar momentan ma multumesc sa arat de ce am avut noroc pana acum aici.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput o cariera cu Man. City nu pentru ca are bani de transferuri multi , ci pentru faptul ca e o echipa cu jucatori buni , dar care nu au o omogenitate si la care pentru a ajunge undeva iti trebuie rabdare. Deocamdata stau bine . Sunt pe primul loc , am trecut cu bine de toate jocurile importante , nu am pierdut deloc pana acum , nici in Liga nici in Campionat. Am totusi o infrangere in meciurile amicale cu OGC Nice , care nu stiu cum a venit. Am spulberat insa in amicale pe HSV cu 10 - 0 .

Transferuri importante nu am facut decat 2:

Jan Vertonghen - 9.25 mil (Ajax)

Eden Hazard - 12.5 mil (Lille)

Si inca 2 copii adusi in urma unei sugestii a Scouterilor:

Sime Vrsaljko - 1.2 mil (Dinamo Zagreb)

Sergio Tejera - 3.2 mil (Mallorca)

Va las cu cateva screenuri:

LOT + TACTICA:

http://imageshack.us/photo/my-images/689/manchestercitytacticsov.png/

MECIURI:

http://imageshack.us/photo/my-images/856/manchestercitymatchesma.png/

Link to comment
Share on other sites

Reload-ul nu se compara cu nimic. E cea mai stupida inventie facuta vreodata. Dar si o tactica dupa net iti ia din satisfactii cand castigi/obtii ceva. La fel cand ceri pe forumuri de ce jucator ai nevoie acolo, acolo si acolo. Same thing. Ori cand folosesti Genie Scout etc.

Oricum frumoasa cariera Ichiro, KUGW!

Link to comment
Share on other sites

Fiecare intelege cum vrea din jocul de manager. Personal nu-mi place sa copiez tactici pt ca frumusetea jocului nu consta in a castiga meci de meci. De obicei tactica e primul lucru care-l fac cand incep o carira si usor, usor incep sa exclud jucatorii care nu pot fi folositi in primu 11 (de exemplu nu folosesc AML si AMR si pt mine ei sunt nefolositori).

Jucatorii profitabili ii vei gasi dupa primele 2-3 cariere. E normal ca apoi sa incerci sa-i cumperi cand incepi jocul de la 0 cu alta echipa. Staff-ul e al doi-lea lucru dupa tactica unde umblu cand preiau o echipa. Ideea e sa am acoperita toata gama zona tehnica. Scouterii ii verific daca sunt trimisi unde trebuie, etc. De multe ori vei primi rapoarte utile despre "tineri" jucatori. Acum depinde si de echipa si de pretentiile ei pt a cumpara tot ce e "bun".

Abia apoi dupa ce creez tactica si ma asigur ca am staff-ul necesar, ma uit la jucatori si ii triez. De obicei tactica se incheaga in 6-7 meciuri de pregatire (campania de dinainte de campionat e vitala si e util sa rulezi toti jucatorii din lot).

Momentan am inceput o cariera cu Milan. Voi posta si eu cateva print screen-uri dupa ce termin sezonul. Reload-urile nu le folosesc pentru ca nu mai are farmec jocul. FM2008 e ultimul manager in care am jucat foarte mult (inclusiv cand a aparut 2009, 2010, 2011) si de multe ori aveam 2-3 finale de UCL cu infrangere si nu regretam ca nu salvasem ca sa rejoc.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput si eu o cariera cu Barcelona. Nu pentru ca este la moda, nu pentru ca este cea mai buna ci din dorinta mea mai veche de a imita cat mai bine intr-un simulator de fotbal jocul prestat de aceasta echipa in realitate. Momentan sunt exact la jumatatea primului sezon si primele concluzii in demersul meu tactic sunt urmatoarele: dupa un inceput de sezon mai greoi jocul a inceput sa mearga. Echipa isi creeaza ocazii, combina frumos, paseaza precis insa inscrie mult prea putin fata de asteptarile mele. Linia de clasament la jumate este urmatoarea: 19 15 3 1 38-7 48 pct. Dupa golaveraj parca as juca cu Chelsea sau Inter nicidecum cu Barca. Cauzele ar fi 2 dupa parerea mea: in primul rand solicitarea fizica a jucatorilor (cauzata de numarul mare de meciuri jucate si intervalul mic de timp dintre acestea plus ordinele tactice care implica un pressing foarte agresiv) si in al doilea rand faptul ca adversarele se inchid foarte mult cand joaca impotriva mea si fie reusesc foarte tarziu golul izbavitor, fie inscriu devreme dar adversarul ramane in continuare pe pozitii defensive lasand putine spatii descoperite.

Ca si rezultate iata ce am reusit pana la momentul actual:

  • Supercupa Spaniei: pierduta in fata Realului dupa 0-0 in deplasare si 2-2 acasa (Coentrao a egalat in minutul 90+3).
  • Campionat: locul 1 la jumatate la 2 puncte de Real si cu un meci in minus fata de ei (in meci direct a fost 0-0 pe Bernabeu).
  • Supercupa Europei: am castigat trofeul dupa 1-0 cu Porto.
  • Liga Campionilor: m-am calificat de pe primul loc intr-o grupa cu Lyon, Copenhaga si Maccabi Haifa. In optimi voi intalni pe Napoli.
  • Campionatul Mondial al Cluburilor: 3-1 in semifinale cu Kashima Antlers si 1-0 in finala cu Santos.
  • Cupa Spaniei: am ajuns in finala unde voi intalni pe Real Madrid. In semifinale am trecut de Villarreal dupa un meci in care am inscris golul calificarii in minutul 90+4.

Asadar in afara de Supercupa Spaniei sunt in grafic pentru celelalte trofee. Voi reveni cu un update la finalul sezonului.

Link to comment
Share on other sites

Dupa un sezon recent incheiat am reusit cateva performante la Manchester City :

1) Locul 1 in Anglia la vreo 8 puncte de Man. Utd. care a terminat pe locul 2 ( Am pierdut vreo 5 jocuri doar , si toate cu echipe mai jos de locul 12 doar unul a fost pierdut cu Man. Utd., nu am pierdut niciun joc disputat impotriva echipelor mari: Chelsea,Arsenal, L`pool , Tottenham)

2) Am pierdut finala League Cup in fata celor de la Man. Utd. avand la ora jocului nu mai putin de 6 indisponibili din primii 11 si alti 4 jucatori indisponibili dintre rezerve.

3) Am pierdut FA Cup in sferturi in fata celor de la Newcastle.

4) Am castigat UCL intr-o finala cu Real Madrid in care Aguero a fost decisiv marcand de 3 ori. Am avut un parcurs mediocru pana in finala. Calificat de pe locul 2 dintr-o grupa cu Porto , sporting si Trabzon. Am jucat cu Villareal , m-am calificat fara sa ii bat 3-3 la ei si 1-1 la mine, a urmat Man Utd. 2-2 la ei si 5-2 la mine , apoi Milan 2-2 la ei si 4 - 1 la mine.

Mi s-a propus prelungirea contractului pana in 2017 , am acceptat pentru 90k per/week si am primit o oferta sa antrenez si echipa Marii Britanii la JO:

Acum la Man. City incerc sa echilibrez lotul din punct de vedere numeric prin cateva transferuri:

Au venit:

Boyata (revenit dupa imprumut)

Kolo Toure (revenit dupa suspendare)

Muntari ( De la Inter pt 2.7 mil)

Weiss (revenit dupa imprumut)

Castaignos ( de la Inter pt. 3.5 mil)

Adebayor (revenit dupa imprumut)

Sigtorsson ( de la Ajax pt. 11 mil)

Michael Johnson (revenit dupa imprumut)

Au plect/ Vor pleca:

Owen Hargraves ( plecat la Inter pt. 6.4 mil)

Adebayor ( Discutii cu Lyon si Spurs)

Vrsljko si Tejera (discutii pentru imprumutarea lor la mai multe echipe)

* Mai incerc si aducerea lui Rodwell acum

Link to comment
Share on other sites

hai sa ne laudam acum :)

ma joc acest joc de la CM 2003,de fiecare data incep cu dinamo.mereu castigam cupa in primul sezon dar campionatul cred k la 2009 l am luat din prima!

acum in primul sezon am luat 3 jucatori importanti xulu.pamic si stratila.am castigat campionatul la 4 pct de rapid in ultima etapa,iar in cupa ma scos mediasul din prima faza(premiera pt mine care castiga cupa mereu),in europa m am oprit in grupe desi am facut 8 pct.in sez 2 l am adus pe felgueiras liber de contract,chipciu 1 mil,vlad achim de la ceahlaul liber(imi place f mult),moraes 1 mil.in amicale am fos pe langa slabi rau...nu mai gaseam primul 11(inainte de prima etapa am cerut antrenorului secund cel mai bun 11 :) si cu aia am inceput desi nu imi placuse,pe parcurs si au revenit baietii....am castigat campionatul in premiera de 2 ori la rand,acum la 2 pct de acelasi rapid care a fost in fata mea mereu dar au calcat stramb cu echipe slabe,sau razbunat in semifinala cupei m au scos.in europa am satisfacut dorinta lu borcea grupele ucl,si un parcurs belea in grupe am facut 6 pct desi in ultima etapa in min 90 eram in primavara europeana UCL,dar huntelar ma adus cu picioarele pe pamant in min 94 desi fusese date 2 min de prelungire.am terminat pe 3, a mers in uefa parca jucaorii cautau razbunare :) i am scos pe rangers apoi sevilla,dar in sferturi mia dat OM cu terenul in cap.dar am avut cel mai lung parcurs cu dinamo in europa de cand joc manager(alt record). sez 3 am inceput sa aduc jucatori cu nume k aveam 6 mil buget....prima tinta a fost mutu fiind liber de contract i am oferit 500K pe an si bonusuri si a acceptat desi niciodata in viata mea nu credeam k va veni,apoi am dat 1 mil pe toko undeva din elvetia,pe matel am dat 350K,marius popa liber.

o sa incerc sa revin cu niste poze,deocamdata imi prind urechile sa pun si poze....ma va ajuta cineva care se pricepe :book:

Trebuie sa recunosc k e primul joc cumparat :angel_not:

Link to comment
Share on other sites

ultimele transferuri : deac liber,antal 3.3M,parvulescu 3.5M

as vrea sa va arat un meci care este INTERZIS cardiacilor...Doamne,asa ceva nu am vaz in viata mea pe manager! play-off,am picat cu dinamo zagreb,prima mansa m au batut cu 2-1 la mine acasa....returul a fost unul de foc :ole: !!!

cum fac sa salvez meciul???

Link to comment
Share on other sites

Salut. a mai inceput cineva cu Juventus? Eu am terminat un sezon cu ei, si sunt mult peste asteptarile mele, si sunt curios care este motivul (sunt ei facuti nerealistic de bine, am avut noroc etc.) In primul sezon am facut decat 2 transferuri, fernandinho si milan bladejl

juventusseriea.jpg

Shot at 2011-11-13

si un rezultat total surprinzator

juventussupercup.png

Shot at 2011-11-13

Link to comment
Share on other sites

Am inceput la Anji in primul sezon am castigat tot ce se putea campionat : http://imageshack.us.../202/ssstr.png/ cupa Rusiei : http://imageshack.us.../718/41241.png/ Super Cupa si acum am un inceput perfect de sezon : http://imageshack.us...s/337/dsak.png/ . Asta este echipa : http://imageshack.us...s/51/3213h.png/ . Patronul in al doilea sezon a fost zgarcit dupa ce am intrecut asteptarile si mi-a dat doar 18 mil de transferuri

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy