Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Minas'S Careers


minasthiryt

Recommended Posts

In primul rand va salut pe toti ei ce vor urmari acest topic, atat simpli vizitatori cat si vestitii critici tongue.gif.
Mai mereu in FM imi alegeam una din echipele favorite cand incepeam o cariera nou (gen:Poli Iasi, Tottenham) insa de aceasta data vrau sa dau piept cu vestitul RANDOM, sa preiau carma (sau "taurul de coarne" cu se mai spune smile.gif ) unei echipe ce imi este inmanata aleatoriu.

Am sa aleg toate tarile din Europa, am sa le introduc in random.org si primele 3 tari vor fi selectatein FM, urmand sa primesc echipa din una din cele3 tari extrase.

Ramane de vazut ce imi va oferi randomul si voi reveni cu detalii.

O sa incerc sa imbin cat mai bine prezentarea carierei cu un story, sper sa-mi iasa.

Precizez ca o cariera va dura cel putin 3 sezoane sau in cel mai rau caz, mai putin de atat daca consiliul ma va concedia.


enjoy...

wink.gif

Edited by Mihai
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 355
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La numai 25 de ani Bogdan B. reuseste sa obtina licenta Pro intr-ale antrenoratului si decide sa agate ghetele-n cui dupa o accidentare urata suferita in vara anului trecut, dar cum fotbalul e viata lui, nu putea sa-si iroseasca anii ce-l asteapta povestind amicilor prea scurta lui cariera de jucator.

Cu un CV in care experienta de jucator m-ar fi recomandat unui club de talie cel putin medie fara doar si poate, experienta in antrenorat ar fi un pariu pentru oricare conducator de club care m-ar dori pe banca tehnica.Dar cine a spus ca Jose Mourinho si Pep Guardiola s-au nascut invatati intr-ale meseriei? Cum la cluburile din Romania antrenorul a ajuns sa fie mai mult sau mai putin o marioneta a patronului m-am decis sa zic nu oricarei oferte si am cerut ajutorul FRF sa ma tina la curent cu ofertele din intreaga Europa.

Asteptarea nu avea sa fie prea lunga, cand am primit un mail din partea FRF cum ca cei de la Tromso Idrettslag (Norvegia) ar fi interesati de serviciile mele, avand un proiect de viitor.

Am studiat un pic oferta si am zis: "de ce nu!?" prin tarile nordice am fost, deci probleme de acomodare nu ar fi, contractul e destul de bun avand in vedere ca voi prelua echipa de pe locul 6 dupa 14 etape disputate, presiunea pentru sfarsitul de sezon nefiind atat de mare.

Asadar iata-ma la inceputul carierei de antrenorat, o cariera care sper eu va fi de lunga durata si cu rezultate cat mai bune.O sa va tin la curent cu evolutia echipei mele dar sa nu va asteptati sa va divulg secretele mele legate de aceasta meserie, cel putin nu acum :D.

Am fost prezentat presei cu mai mult tam-tam decat ma asteptam:

125e_6d8_u8zxv.jpg

Dupa ce predecesorul meu nu a reusit sa obtina rezultate in mod constant, echipa sub comanda sa nereusind sa lege victorii in campionat ba mai mult fiind eliminata si din cupa, obiectiv ce era primordial echipei, astfel ratand inca un "culoar" spre competitiile europene, patronul a decis sa ma sustina in munca ce aveam sa o incep de indata.

14bo_fe0_u8zxv.jpg

Tromso, desi o echipa putin cunoscuta in Europa, este o echipa de traditie in Norvegia fiind fondata in 1920 avand insa in palmares doar 2 trofee: Cupa Norvegiei in 1986 si 1996.

qco3_7b3_u8zxv.jpg

La inceputul acestui sezon cei de la Tromso aveau drept obiectiv clasarea in primele pozitii si o evolutie cat mai buna in cupa.Cu al doilea obiectiv ratat si cu primul pe muchie de cutit, echipa trebuie sa nu mai faca pasi gresiti in acest sezon si asta in conditiile in care vin meciuri grele, drept pentru care am analizat pozitia lor in clasament si i-am cerut rapoarte asistentului meu pentru a sti exact cu ce plec la drum.

Clasament:

hmxr_a8d_u8zxv.jpg

Lot:

r618_cee_u8zxv.jpg

Raporturi asistent:

~ raport general (obiective, punctele forte/slabe echipa, MVP s.a.m.d)

1cxc_969_u8zxv.jpg

~ update transferuri

1ne6_9b3_u8zxv.jpg

~ accidentati

wxcl_e31_u8zxv.jpg

Cu un lot destul de subtire, cel putin in ceea ce priveste compartimentul median, si cu un moral scazut nu-mi ramane decat sa-mi suflec manecile si sa ma apuc de treaba. M-am bucurat totusi de faptul ca lista accidentatilor este destul de scurta fiind reprezenta doar de Kevin Larsen (Dl / WBL) dar chiar si asa este o pierdere importanta avand in vedere durata accidentarii (aproape 3luni) si rolul jucatorului in echipa.

Nu mi-a mai ramas decat sa va prezint tactica care predecesoul meu a utilizato pana in prezent, dar si meciurile viitoare:

~ tactica:

ynt7_bbf_u8zxv.jpg

~ rezultate & meciuri viitoare:

1hea_b52_u8zxv.jpg

Singura schimbare la care ma gandesc momentan in ceea ce priveste tactica este o posibila schimbare de la 4-4-2 clasic la 4-4-2 diamond, asta avand in vedere punctul slab al liniei mediene, dar si nevoia de a pune accent mai mult pe atac.

Avand in vedere meciurile grele care ne asteapta sper sa gasesc formula ideala legat de primul 11 si sper la 2 victorii in primele 2 meciuri, victorii care cred eu ar ridica moralul jucatorilor care totodata si-ar recastiga increderea in sine.

Obiectivul pentru cele 5 meciuri pecare mi l-am stabilit e: 9 puncte

Urmatorul raport il voi prezenta dupa primele 3 meciuri si sper sa fie plin de puncte pozitive, pana atunci va urez mult bafta si numai bine!

Tromso manager,

Bogdan B

Link to comment
Share on other sites

  • GeneraÅ£ia de Aur
La numai 25 de ani Bogdan B. reuseste sa obtina licenta Pro intr-ale antrenoratului

1. La cursurile pentru Licenta UEFA C nu te poti inscrie daca nu ai 18 ani si diploma de BAC. Cursurile dureaza 3 luni!

2. la cursurile pentru Licenta UEFA B nu te poti inscrie daca nu ai antrenat minim 1 an EFECTIV dupa ce ai obtinut licenta UEFA C. Cursurile UEFA B dureaza 2 ani!

3. la cursurile pentru Licenta UEFA A nu te poti inscrie daca nu ai antrenat minim 2 ani EFECTIV dupa ce ai obtinut licenta UEFA B. Nu stiu cat dureazaa cursurile pentru ca nu am ajuns pana aici :D

4. la cursurile pentru Licenta UEFA Pro nu te poti inscrie daca nu ai antrenat minim 3 ani EFECTIV dupa ce ai obtinut licenta UEFA A. la fel nu stiu cat dureaza cursurile pentru ca nu am ajuns pana aici :D

Concluzia?? La 25 ani este imposibil sa deti Licenta Pro! In cel mai bun caz, daca antrenezi MINIMUL EFECTIV poti detine Licenta Pro abia la 28 ani. Mult succes

legenda: antrenat efectiv inseamna sa antrenezi 1 an, 2 ani si 3 ani la o echipa fara sa fi dat afara.

Edited by BurticAndrey
Link to comment
Share on other sites

@burtic, stiu cam cum e cu aceste cursuri, ce am specificat eu acolo era un story cat de cat fictiv ;)

Referitor la cariera: momentan in ultimele zile am intampinat niste probleme personale si o perioada foarte buna de timp nu am avut si nu o sa am posibilitatea de a avea acces la pc si inclusiv la FM. Ocazional o sa mai intru sa citesc 'noutatile' pe aici dar promit ca o sa contiunui cariera de indata ce rezolv problemele.

Numai bine tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce lumea din Norvegia isi aveau parerile impartite in ceea ce priveste angajamentul semnat de mine cu cei de la Tromso, unii spunand ca voi aduce ceva nou in jocul echipei fiind un tehnician tanar, altii inca de la inceput au aruncat cu "noroi" in mine, iar alte cluburi imi pun beteiroate starnea zvonuri privind unele eventuale oferte petru jucatorii importanti ai echipei mele. Una peste alta toti im iasteptau debutul

fw9c_4f1_u8zxv.jpg

Unul dintre princpalii jucatori vizati de zvonurile privind un eventual transfer este vedeta de lamijlocul terenului J. Yttergard, intrat in vizorul echipei Atletco Madrid.Raspunsul meu legat de aceste speculatii a fost foarte cert: "hands off".

vuhm_749_u8zxv.jpg

Ceilalti jucatori vizati au fost: Drage (Aston Villa), Hogli (CFR Cluj)si Koppinen (Benfica).

Dupa cum am declarat dupa semnarea contractului, in primele meciuri o sa incerc sa schimb mai putine lucruriin ceea ce priveste asezarea in teren, urmand sa vad cum evolueaza jucatorii si daca va fi nevoie voi aplica o noua tactica.

Primul meci, cel cu Sandefjord in deplasare, era debutul meu si important era ca echipa sa obtina cele 3 puncte dar sa arate si un joc destul de promitator.

Inainte de meci le-am spus jucatorilor ca pot castiga acest meci doar daca au incredere in ei si daca vor gandi ca "un intreg", ca trebuie sa fei o colaborare cat mai echilibrata intre compartimentul defensiv si cel ofensiv, pentru ca important e sa obtinem victoria si cu un singur compartiment care da totul nu se poate obtine nimic, atacul castiga meciul dar apararea duce greul. In opinia mea problemele mari erau la finalizare.

Iata primul 11 pentru primul meci:

14wf_9b8_u8zxv.jpg

A fost un meci dominat clar de ai mei panain minutul 75' si inceput destul de furibund dar suturile nu nimereaau tinta si ingrijorarea mea referitoare la finalizare se adeverea, atacantii ratand cu lejeritate.daca atacantii iroseau fazele de atac, cei care aveau sa duca greul meciului erau mijlocasii,iar creierul echipei Yttergard reuseste in minutul 35' sa-si completeze evolutia buna pana in acel minut cu un sut fantastic de la 25m, executie care avea sa fie golul meciului dar si locul 2 i "goal of the week".Acest gol avea sa descatuseze jocul echipei si cu 1 minut inainte depauza dupa un tiki-taka inceput in aparare ]b]Mo sprinteaza spre poarta adversa, intoarce pe dreapta la R. Johanssen acesta centrand in gura portii pt KayKe care pune latul dar mingea ajunge in bratele portarului.Rezultat lapauza 0-1.La cabine n-am facut altceva decat sa le spun sa mentina ritmul iar rezultatul nu va fi altul decat victoria.

Imediat dupa pauza in min 52' am avut emotii pentru prima data in acest meci cand [n]Nystuen dupa o faza in careu a driblat portarul insaa fost blocat in momentul executiei de Yttergard retras in aparare.La 4 minute dupa aceasta faza, dupa un aut pe partea stanga, mingea ajunge la Yndestad care centreaza si mingea este reluata in plasa portii cu capul de catre Remi Johansen. Min 56' 0-2 si singura nemultumire amea e faptul ca aceste goluri au fostmarcate de mijlocasi, atacantii intrecandu-se in executii lamentabile. Gazdele mai au si eio ocaie prin acelasi Nystuen care in loc sa avanseze spre poarta prefera un sut de la distanta dar care trece mult pe langa poarta noastra.pana in min 75 am mentinut posesia insa in min 75' dupa o faza creata de Royrane Yndestad il faulteaza in apropierea careului pe parte stanga pe Isaksen, lovitura libera este batuta de Jensen care centreaza perfect pentru Isaksen care reia in plasa faraprobleme si scorul devine 1-2si incep sa ma ingrijorez.Pana in minutul 90 gazdele mentin ritmul si mai rateaza o data prin Mane care suteaza de la 16 m dupa un contra-atac si mingea trece milimetric pe langa poarta.

Arbitrul pune capat meciului si respir usurat: prima victorie in cariera mea de antrenor, o victorie importanta pentru ehipa care sper eu isi va mentine parcurul pozitiv, dar princpala ingrijorare privind finalizarea dipartea atacantilor mei ramane o problema.

Dupa meci am fost laudat chiar si de adversarii mei:

10cw_556_u8zxv.jpg

SANDEFJORD - TROMSO 1-2

Statistica meci:

1ij8_e29_u8zxv.jpg

Meciul urmator avea sa fie impotriva uneia dintre cele mai titrate echipe norvegiene si anume Rosenborg.Trebuia sa transform aceasta prima victorie intr-o motivatie in plus pentru jucatorii mei in vederea urmatorului meci.

Cu aceeasi formatie de start si cu 4500 de oameni in tribune, meciul cu Rosenborg avea sa inceapa destul de bine pentru echipa mea, dar in pofida acestor lucruri cei care deschid scorul sunt oaspetii prin Skjelbred care-l executa pe portarul nostru cu un sut pe jos din careu, era 0-1 in minutul 12.Acest gol nu avea sa schimbe prea mult situatia dinteren, elevii me dominand si au creat o multime de faze periculoaseprin Yndestad min 28, Kara min 30, Mo min 35. Dupa atatea ratari avea sa vina si golul pentru formatia mea si asta exact inainte de pauza in min 43 Kayke centreaza de pe partea stanga, mingeaajunge icareu si este reluata cu capul din plonjon de catre fundasul Koppinen si este 1-1, scor cu care echipele aveau sa intre la cabine.Dupa pauza echipa care a avut principalele ocazii am fost tot noi, prin acelasi Koppinen in min 69 cand de aceasta data lovitura sa de capa trecutde putin peste poarta.

In minutul 81 am avut sansa sa preluam conducerea, cand, omul meciului pana in acel moment, Kayke, mai gaseste o pasa geniala pentru Mo dar acesta isi mentine statutul de ratangiu si isi bate joc de acea faza sutant lamentabil, imediat l-am schimbat cu S. Rushfeildt.Pana la final nu s-a mai intamplat nimic notabil, doar schibarea lui Remi Johansen cu Nordbye, si iciuda faptului ca am mizat pe atac echipa nu a mai reusit sa marcheze. Se termina 1-1 insa meritam fara doar si poate toate cele 3 puncte astazi.

TROMSO - ROSENBORG 1-1

Statistica meci:

1ij8_e3f_u8zxv.jpg

Ce ne astepta dupa acest meci? inca un derby si de aceasta data in deplasare la Valerenga.Evolutia din primele doua partide a elevilor mei imi dadea sperante chiar daca era o confruntare cu mult mai grea decat primele doua meciuri.

Iata-ma ajuns in ziua meciului si ma gandeam la o schimbarein primul 11 si aici ma refer la atacantul meu Mo care ma scos din sarite cu ratarile lui, insa am zis sa-i mai dau o sansa in acest derby.

In ziua meciului aveam sa primesc o stire nu prea buna din partea stalpului meu din aparare, Koppinen, care mi-a zis ca a acceptat oferta celor de la Getafe iar acesta va fi ultimul sau sezon in tricoul lui Tromso.

Asadar am inceput cu acelasi 4-4-2 derbyul si inceput mai bun de meci nu se putea sa am, cand, cel caruia i-m mai dat o sansa, Mo, care dupa mai multe balbaieli la mijlocul terenului primeste o pasa de la Yttergard si intra incareu si il executa cu un sut la coltul lung pe portarul gazdelor, 0-1 si incepeam sa cred ca jucatori mei si-au recastigat in totalitate increderea insa ce avea sa se intamople mai departe ma lasat fara nici o explicatie. Bojan Zajic si Luton Shelton si-au batut joc de apararea mea, iar in minutul 10 dupa o faza creata de cei doi cu largul concurs al lui Yndestad care dupa utakling esuatmingea ricoseaza dinacesta la Strand care suteaza mingea lovind bara. Dupa un corner al gazdelor Zajic profita de greseala fundasului nostru Bates si inscrie printr-un sut la coltul scurt si este 1-1 insa ce ma ingrijora era atitudinea jucatorilor mei care dupa ce marcasera se crezusera deja castigatori in acest meci.In minutul 24 soarta partidei se schimba cand dupa o centrarede pe parteaa stanga a lui Nouri, Shelton pune latul si face 2-1. Se pare ca cei doi fundasi centrali Koppinen si Bates incep sa nu se mai inteleaga, probabil primul dintre ei era deja cu gandul la Getafe.Desi lucrurile mergeau prost pentru echipa mea in minutul 29 singurii jucatori care se mai zbateau sa faca ceva in acest meci, Yttergard si Kayke, combina frumos la centru iar Kayke sprinteaza spre poarta insa sutul acestuia este respins de portarul gazdelor.

Scorul la pauza avea sa fie 2-1 si imi pregatisem tot ce vroiam sa le spun baietilor la vestiar.

Am luat decizia sa-l scot peBates care fusese veriga slaba si l-am introdus pe H. Haugen un DM si am trecut la un 3-1-4-2 sperand sa revigorez jocul echipei mele la mijlocul terenului.

Tot ce discutasem la pauza cu ei avea sa se naruie in minutul 53' cand Zajic inscrie pentru a 2 a oara in acest meci dupa o faza fantastica a lui Shelton in careu. Totul era pierdut deja pentru mine si in min 56 l-am scos pe Kara si am mai introdus un atacant si anume pe Diouf si am fortat atacu cu 3-4-3 si in min 61 aceasta schimbare avea sa-mi dea o mica speranta cand dupa ucorne apararea gazdelor respinge la 40 m unde Hogli recupereaza si ii trimite inapoi in careu lui Johansen insa sutul acestuia trece milimetric pe langa poarta, iar in min 65' dupa o faza creata de Hogli si Mo pe partea dreapta, centrarea il gaseste pe Yttergard a carui lovtura de cap sterge stalpul portii.Inca mai speram insa pana la final desi am avut posesia mingii si am impus ritmul nu ammai reusit sa revenim pe tabelade marcaj.Scor final 3-1 pentru Valerenga insaera inca un nrezultat mincinos pe langa cel cu Rosenborg.

VALERENGA - TROMSO 3-1

Statistica meci:

1ij8_ca5_u8zxv.jpg

Dupa aceste prime 3 meciuri jocul elevilor mei ma facut sacred ca obiectivul stabilit,locul 3, nu este imposibil de atins insa va trebui sa mai muncim si mai ales la finalizare acolo unde ratam cu nonsalanta.

Ar fi trebuit sa am cel putin 7 puncte dupa aceste 3 partide insa nesansa a facut sa adaugam doar 4 la zestrea noastra, iar in clasament aratam astfel:

qwwn_d99_u8zxv.jpg

Asa cum spuneam inca mai avem sansesa prindem un loc de cupe europene, dar nu trebuie sa ne pierdem increderea in fortele proprii, asta le-amspus si jucatorilor mei.

Avand in vedere ca mai sunt 13 meciuri urmatoarea analiza am sa o prezint dupa dsputarea urmatoarelor 6 meciuri.pana atunci va urez NUMAI BINE!

Enjoy...

;)

Link to comment
Share on other sites

Aveam un obiectiv maret pt primele 5 partide si numai ghinionul si ratarile atacantilor mei au facut ca dupa 3 partide sa acumulam doar 4 pct.

Desi din cele 2 derbyuri cu Rosenborg si Valerenga am scos doar 1 pct di 6, pot spune ca sunt multumit oarecum de prestatia jucatorilor mei exceptand faptul ca procentajul dintre ocaziile avute si golurile marcate nu este atat de bun, ci undeva pe la 60 - 65%.

Urmatorul meci cel cu Honefoss in deplasare l-am pregatit in acelasi mod ca si cele doua derbyuri, am mizat pe forta si tactica, dar si pe pasele scurte si din prima.

Merg in continuare pe un 4-4-2 insa ma gandesc serios la o schimbare de tactica cat mai curand, si sa incerc sa valorific mai mult atacurile.Inainte de meci le-am spus baietilor: " Este un meci mai greu decat ceel 2 derbyuri, dar trebuie sa lasam acele rezultate in urma, putem castiga"

In atmosfera ostila creata de suporterii gazdelor arbitrul fluiera startul partidei.Daca in meciul precedent, cu Valerenga, baietii mei au reusit sa deschida scorul foarte repede, de aceasta data in min 4 am fostnevoiti sa ne vedem condusi, gazdele reusind sa marcheze dupa ce Haugen castigase "mingea a 2 a" dupa o degajare a propriului portar, acesta ii trimite mingea lui Lafton care intra in careu, iar fundasul nostru Bates ezita sa-l atace iar acesta inscrie printr-u sut la coltul lung, 1-0 si incepem cu un handicap de 1 gol."Treziti-va, meciul a inceput!am strigat la ei".

Incepusem sa echilibram situatia din teren, cand, inmin 21 portarul nostru degajeaza iar fundasul Sigursson castiga duelul cu Mo, mingea ajunge la Lafton car sprinteaza spre poarta, dribleaza portarul si inscrie cu usurinta, 2-0 si se pare ca jucatorii mei credeau ca vorcastiga acest meci doar ptca evoluasera bine in derbyuri asta desi le-am explicat ca acest meci este mai greu.ARbitrul pune capat primei reprize si tabela, dn pacate pentru noi, reflecta adevarul din teren.

Am plecat la cabine suparat, si nervos fiind pe ei am gasit puterea sa-i incurajez si sa le spun:" s-au vazut multe i fotbal, mutle reveniri spectaculoase, iar noi suntem in staresa facem acest lucru".

Aveam incredere in ei, in ce le spusesem, dar in minutul 46 Konate pur si simplu isibate joc de Koppinen, trecand de el din preluare, iar faza se incheie prin sutul acestuia, desi Shalman a plonjat disperat, era 3-0 si m-am asezat pe banca uitandu-ma neputincios la ceea ce se intampla in teren.

Min 52,dupa o conbinatie intre Lafton si Steffensen, acesta din urma ii trimite pe culoar lui Konate acesta ajungand la marginea careului, suteaza in portar,iar mingea ricoseaza la Sigurosson care indeplineste o formalitate trimitand mingea in poarta goala, 4-0. "Cum s-a ajuns la acest dezastru?nu gaseam explicatia pentru evolutia alor mei".

Totusi inmin 55 dupa un un-doi intre Mo siHogli mingea ajunge la Kayke care trece usor de fundasii gazdelor si marcheaza, 4-1, acesta isi incurajeaza coechpierii zicand ca se poate..se poate.Reusim sa echilibram situatia iteren si presiunea noastra creste in atac si in min 62 Kayke primeste mingea de la Yttergard, avanseaza pe dreapta, ajunge la linia de fund, dribleza 2 jucatori adversi si centreaza puternic pe jos la coltul scurt si Sigurossonmarcheaza in proprie poarta.4-2 si inca mai era timp sa sper intr-un "4-4 ca la teatru" dar nimic nu se mai intampla pana la final iar arbitrul fluiera sfarsitul jocului.

Inceputul foarte prost al partidei si-a pus amprenta asupra evolutiei din acest joc a jucatorilor mei, gazdele au dominat acest meci insa nici noua nu ne-au lipsit ocaziile.

HONEFOSS - TROMSO 4-2

Statistica meci:

1h26_8de_u8zxv.jpg

Dupa primele 4 meciuri ajunsesem pe 9 cu 25 pct si la 6 pct de locul 3 ocupat de Valerenga cu care perdusem.Acel rezultat, desi eu le-am explicat ca n ureflecta realitatea diteren, le-a turnat plumb in ghete jucatorilor mei, de aici si evolutia din partida cu Honefoss.

Avand in vedere ca in actualul sistem 4-4-2 care l-am preluat de la predecesorulmeu nu reusisem decat sa revigorez un pic jocul echipei, iar in meciul cu Honefoss am incercat sa fortez atacul mizand la u moment dat si pe un 3-4-3 la scorul de 2-0, roadele nu au aparut.ERa momentul sa reevaluez lotul care-l aveam la dispozitie si sa pregatesc o noua tactica, care aveam sa o pastrez pana la finalul sezonului.

Am luat decizia de a miza in meciurile viitoare pe un 4-1-3-1-1 cu fundasii laterali sustinand mijlocul, cu un DM in fata fundasilor centrali, iar in linia mediana cu 3 mijlocasi, cei laterali MLC si MRC avand sarcina de a face jocul defensiv alaturi de MC cand echipa se apara, iar cand atacam sa treaca in benzi urmand sa colaboreze cu cei 2 fundasi laterali.In compartimentul de atac voi merge pe un FC are va sustine ST-ul dar va avea si rolul de a conlucra si cu MC la constructie.

Sper ca aceasta schimbare sa fie un "soc" pozitiv pt echipa si sa reusim astfel sa repetam evolutiile din primele meciuri.

Iata tactica aleasa:

1hnu_a0d_u8zxv.jpg

Meciul urmator era din nou unul foarte greu in compania celor de la Stromsgodset care ocupa locul sezund in acest moment.Meciul avand o incarcaturain plus fiind ales pentru "fan day".Dupa cateva antrenamente grele le-am dat liber 1 zi jucatorilor mei.

Dupa ce am luat decizi de a schimba tactica, am facut cateva schimbari siin primul 11:

Hogil -> Nordbye / Criss -> Drage locul lui Ciss fiind preluat de Yndestad iar Drage a trecut in centru / Bates-> Bjorck[/color=green].

Pana in minutul 19 nu au fost mari ocazii, echipele tatonandu-se singura actiune notabila fiind sutul slab al lui Drage.

Min 27, sut al lui Kayke care trece mlimetric pe langa poarta.Dominam partida, singura ocazie a oaspetilor consumandu-se in min 42 candloviturade cap alui Barget trece peste poarta.La cabine s-a intrat cu 0-0 pe tabela.

In minutul 48 dupa uc orner executat de Yttergard, centrarea il gaseste pe Bjorck reia cu capul insa minge intalneste bara.Pana in minutul 63 am mai avut 2 ocazii prin Mo care a tratat cu lejeritate doua faze bune de atac, iar n minutul 63 oaspetii au avut cea mai clara ocazie de a marca: Bergetcentreaza pe jos in fata portii, Johannesson plonjeaza si pune latul dar portarul are un reflex de zile mari si respinge.

In minutul 73 Kayke ii copiaza executiile lamentabile a lui Mo si rateaza si el dupa o faza buna de atac.Desi am facut 2 schimbari, Kayke fiind inlocuit de Mourad si Nordbye cu Hogli, am continuat sa dominam insasteril din puct de vedere al scorului afisat pe tabela.

Meciul se incheie cu acelasi scor alb cu care am intrat l cabine, 0-0 si mai consemnam un meci in care dominam, ne cream ocazii de a marca dar ne batem joc de ele.

Un punct pozitiv dupa acest emcieste faptul ca tactica e cu mult mai buna decat precedenta.e un pas inainte.Per ansamblu eu am fost multumit de acest joc, chiar daca asistentul meu nu a fost de aceeasi parere.Ramanem pe locul 9.

TROMSO - STROMSGODSET 0-0

Statistica meci:

1flk_161_u8zxv.jpg

Urmatorul meci: cel cu Start. Am luat decizia de ai lasa pe banca pe Kayke si am mizat pe Mourad.

Pana la pauza au fost doar cateva ocazii pentru ambele echipe, dar nimic notabil, rezultatul la pauza fiind 0-0.Pana in minutul 60 am mizat un pic pe atac iar in minutul 68 am facut urmatoarele mutari: Nordbye -> Hogli / Drage -> Reginiussen.

In minutul 86, dupa o lovitura libera batuta de Bjorck, Karacombina cu Yttergard, acesta ii trimite lui Mourad pe dreapta, acesta sprinteaza si ajuns incareu il executa pe portar cu un sut la coltul lung.Meciul se termina si castigam cel e3 puncte, o vctorie muncita.

START - TROMSO 0-1

Statistica meci:

1cti_e13_u8zxv.jpg

Despre urmatorul meci cu Brann nu va pot spune mai nimic, a fost unul in care din nou am ratat 5 ocazii mari dar per ansamblu a fost un meci plictisitor.

TROMSO - BRANN 0-0

Statistica meci:

1cti_0d0_u8zxv.jpg

Dupa acest meci Mo va slefui un pic banca de rezerve.Pentru urmatorul meci Kara (DM) va fi suspendat si probabil vom avea unele probleme la inchidere.

In pofida unor probleme de efectiv si lipsa de inspiratie a atacantilor ma asteptam totusi sa obtinem cele 3 pucnte in deplasarea de la Lillestrom.

Am inceput furibund meciul si cea ma clara ocazie a fost in minutul 14 cand dupa un atac al gazdelor Mourad recupereaza la centru si il lanseaza pe Rushfeldt care sprinteaza, suteaza iar mingea intalneste bara.In minutul 26 avea sa deschidem scorul dupa ce atacantii combina la marginea careului, si Mourad inscrie cuun sut puternic, 0-1.Dupa pauza ceai care domina suntem tot noi,si asta avea sa se vada pe tabela cand in minutul 58 dupa un aut batut de Larsen pe partea stanga, Mourad intra in careu dribleaza un jucator advers si suteaza la coltul scurt si inscrie cu largul concurs al portarului, 0-2.Gazdele incearca sa reintre in meci insa lovitura de cap a lui Haugen trece milimetric peste poarta (min 81).

In minutul 90+1 avea sa fie 0-3 dupa ce Kayke il gaseste liber la 11 m pe Yttergard care reia in plasa portii.

Pentru prima data de cand am preluat echipa reusisem sa castigam la o dferenta mai mare de 2 goluri.Era u nrezultat bun pentru moral avand in vedere ca meciul urmator era in compania leaderului, Stabaek.

LILLESTROM - TROMSO 0-3

Statistica meci:

1k2s_416_u8zxv.jpg

Ne-am intors cu totii multumiti dupa aceasta deplasare, insa trebuia sa uitam acest rezultat si sa ne pregatim catmai bine pentru o noua deplasare, si va fi una al dracului de grea, dar daca jucatorii ma vor asculta si nu se vor mai pripi in fata portii atunci putem obtine u rezultat bun.In aparare lucrurile stau cat de cat bine, chiar daca s-au mai facut greseli, de 4 meciuri nu am mai primit nici un gol.

Impinsi de la spate de proprii suporteri, cei de la Stabaek, aveau sa deschida scorul repede, in minutul 7 Bjorck il scapa din marcaj pe Senvoll care inscrie cu o lovitura de cap dupa o centrarea lui Eirikson din lovtura libera.Inca umeci in care clacam in startul partidei.Reusim sa reactionam repede, in minutul 11, Rushfeldt marcheaza insa golul este anulat pentru o pozitie de offide a atacatului nostru.Continuam sa atacam si in minutul 14 Rushfeldt intoarce mingea la 30 m iar Drage suteaza puternic, portarul respingand icorner.Ce sut! rezultatul la pauza avea sa fie 1-0 insaeram increzator ca putem remonta rezultatul avand in vedere evolutia din prima repriza.

Dupa primul mitan il schimb pe Rushfeld cu Kayke si maresc presiunea in atacdar cei care vor inscrie vor fi tot gazdele cand in minutul 65 dupa un corner batut de Eiriksson, lovitura de cap a lui Skjunsberg este respinsa de portar insa mingea ajunge la Palmason care reia din plonjon, 2-0.In minutul 80 efectuez 2 schimbari: iese Mourad si intra Mo si Yndestad il in locuieste pe Larsen.

Noul intrat, Yndestad avea sa ne ingroape insa si mai mult, in minutul 85 il faulteaza in careu pe Helle iar Huaman transforma lovtura de la 11m, 3-0.

Reusim sa marcam si noi in minutul 89 pri Mo insa prea tarziu, 3-1 scor final si pierdem 2 puncte mari, pt ca am avut un joc bun dar din nou finalizarea a lasat de dorit.Golul din startul meciului a fost cheia acestui meci castigat de gazde.

STABAEK - TROMSO 3-1

Statistica meci:

1flk_8fb_u8zxv.jpg

Ramanem pe 9 la 9 puncte de podium si trebuie sa nu mai facem prea multi pasi gresiti pana la finalul sezonului, ramane de vazut daca vom reusi.

Pana data viitoare, NUMAI BINE!

Enjoy...

;)

Link to comment
Share on other sites

Am revenit cu ultimul raport din acest sezon si o sa va prezint ultimele 7 eciuri jucate de echipa mea, Tromso.

Dupa cum sa spuneam in raportul anterior, am schimbat tactica si am efectuat si unele schimbari in primul 11 insa echipa nu reuseste sa legemai mult de 4 rezultate pozitive, chiar dacaam facut un progres fata de predecesorul meu, jucatorii insa dezamagindu-ma in ceea ce priveste finalizarea.La antrenament una discutam si exersam, iar ei interen alta fac.

Dupa duelul cu leaderul venea u meci cuo echipa mai slaba, care se zbate la retrogradare si anume Kongsvinger dar asa cum mai spuneam, titlul sau o performanta cat mai buna in campionat se realizeaza batand echipele mici.Inaintea acetui meci aveam din nou lotul decimat, cele mai importante absente fiind Hogli si Kara, deci inca o data trebuia sa am grija cum imi organizez apararea.

Spre bucuria mea jucatorii mei au inceput bine meciul si in minutul 2 cand Larsen ii paseaza lui Johansen la 35m de poarta, acesta vede ca portarul nu este prea tent si-l surprinde cu un sut formidabil, 1-0.Pana la pauza am mentinut presiunea in atac insa nu am reusit sa mai marcam, suturile lui Mo si Johansen ocolind tinta.Cu doar 2 jucatori de camp pe banca si aceia 2 atacanti, nu-mi permiteam nici o schimbare la pauza.

In minutul 49 dupa un aut pe dreapta, Johansen centreaza si mingea deviata de un jucator al oaspetilor ajunge la Larsen care liber la 11m il executa pe porta cu un sut puternic pe jos, 2-0 si sunt multumit avand in vedere improvizatiile din primul 11.Nu cred ca mai putem pierde cele 3 puncte, ba mai mult dictam ritmul si i-am inghesuit pe oaspeti in propria jumatate.Minutul 63 maiaduce o faza importanta pentru noi, Yttergard suteaza la coltul lung, mingea intalneste bara dupa care se plimba pe linia portii, oaspetii degajand mingea imediat in aut.Aceasta fazaavea sa anunte golul 3 care avea sa vina in minutul 81 cand dupa o combinatie intre Yndestad si Bjorck mingea ajunge la Ciss care de la 25 m suteaza imparabil, 3-0.Dupa acest gol baietii au ridicat piciorul de pe "acceleratie" si meciul s-a termina 3-0. Un meci bun facut de noi avand in vedere ca am avut multi suspendati si accidentati.

TROMSO - KONGSVINGER 3-0

Statistica meci:

1lmu_72e_u8zxv.jpg

Ma bucur ca am readus fanii la stadion pri acest rezultat si mai ales prin joc, speram sa-itinem aproapede noiin continuare pentru ca sunt un aport considerabil in meciurile de pe teren propriu si ii asteptam din nou i numar cat mai mare meciul urmator cu Viking.

Jocul incepea sa mearga si jucactorii incepusera sa imi asculte indicatiile in ceea ce priveste finalizarea fazelor de atac, si rezultatele slabe ale celorlalte echipe din fruntea clasamentul ma avantajau, tot ceea ce trebuia sa facem e sa continuam parcursul bun.

Pentru acest meci aveau sa revina aproape toti jucatorii indisponibili

Minutul 13 al acestui meci avea sa fie cu ghinion pentru oaspeti, cand dupa un atact purtat din propria noastra jumatate mingea ajunge la Mo care plecat de la limita offsideului reuseste sa deschida scorul.Acesta reuseste dubla in minutul 20 cand preia in careu intre 4 fundasi o centrare a lui Johansen, face o pirueta si inscrie lejer la coltul scurt, 2-0.Dupa numai 11 minute acelasi Mo, care inaintea meciului purtasem o discutie cu el, a avut sansa triplei dar sutul sau este prea slab.

La vestiare le-am atras atentia jucatorilor sa fie mai precauti chiar daca avem 2 goluri avans insa cei de la Viking au marcat majoritatea golurilor in campionat intre minutele 61 si 75 asadar trebuia sa fim atenti.

Acestia m-au ascultat si pein jocul foarte bude pase si pri lipsa greselilor in aparare am conservat rezultatul.Scor final 2-0.

TROMSO - VIKING 2-0

Statistica meci:

1e7c_23c_u8zxv.jpg

Dupa acest meci trec pe 6 iar diferenta fata de podium se micsoreaza la 7 puncte.Dupa 2 partide bune facute pe teren propriu urma o deplasare la modesta Aalesund.

Mergeam in deplasare increzator dupa cele doua meciuri in care am marcat 5 goluri si n-am primit nici unul, insa in prima repriza cei de la Aalesund ne-au dominat clar si numai interventia lui Hogli dinmin 44 cand a respins cu capul de pe linia portii a facut ca scorul la pauza sa fie 0-0.

La pauza i-am facut cu ou si otet pe ai mei, ei revenind la "obisnuitele ratari" din faze clare de a marca.

Am schimbat stlul trecand pe ofensiv si asta s-a vazut in teren, gazdele bagand autobaza in poarta.Din minutul 64 aveam un om in plus dupa ce Johan Arneng il faulteaza dur pe Mo si este elimiat, atacam furibund insa jucatorii par a fi lipsiti de inspiratie in acest meci si fotbalul te pedepsete cand il fentezi, drept urmare meciul se termina nul,0-0 si am ratat sansa de a ne apropia de podium, probabil aceste 2 puncte pierdute vor conta foarte mult la sfarsitul sezonului in configuratia clasamentului.

AALESUND - TROMSO 0-0

Statistica meciuri:

1h26_801_u8zxv.jpg

Inca o ingrijorare pt mine dupa acest meci este accidentarea pt 6-8 saptamani a lui Mourad, care nu cred ca va mai prinde vreun meci in acest sezon.

De 3 meciuri nu primisem gol, ingrijorator a fost faptul cadupa 2 partide in care am marcat 5 goluri, in ultimul nu am reusit sa marcam nici un gol uneiechipe care se afla la retrogradare, o echipa ce primise 24 goluri in campionat pana la meciul cu noi..

Mai aveam 4 meciuri de disputat, 3 acasa cu Haugesund(locul 12), ODD(locul 7) si Valerenga(locul 4 dar si o deplasare grea la Molde(locul5) si in conditiile in care eram la 9 pct de un loc de cupa europeana trebuia sa castigam toat cele 4 finale.

Iata si progamul contacandidatelor:

Stromsgodset, locul 3 / 49 pct va juca cu: Lillestrom (H) / Viking (A) / Stabaek (H) / Kongsvingen (A) ~ au si ei practic 3 finale de jucat, sper sa faca pasi gresiti.

Valerenga, locul 4 / 45 pct, va juca cu: Aalesund (H) / Haugesund (A) / Molde (H) / si cu noi in deplasare in ultima etapa.

Molde, locul 5 / 44 pct, va juca cu: ODD (H) / cu noi acasa / Valerenga (A) / Sandefjord (H).

Dupa ce am analzita programul acestor 4 etape ramase inca mai speram, pt ca si matematica ne permitea, la un loc pe podium, la o minune iar minunea avea un nume: "un joc fantastic in aceste 4 meciuri".

Aveam nevoie si de aportul suporterilor inaceste ultime meciuri , insa multi dintre acestia nu mai sperau ca echipa noastra sa reuseasca sa remonteze diferenta din clasament fata de echipele fruntase.

Inainte de meciul cu Haugesund, le-am spus jucatorilor ca avem doar de castigat, daca vom avea o mentalitate de invingatori in aceste 4 meciuri si indiferent care va fi pozitia noastra in clasamentdupa ultimul meci al sezonului eu sunt mandru de ei si cred ca sezonul viitor vom fi o echipa ce va impune respect si ne vom bate acolo sus, pentru a fi campioni.

Am inceput bine meciul cu Haugesund, in minutul 12 Bjorck inscrie cu capul din centrarea lui Yttergard si ce ma incanta era faptul ca ai mei jucau de parca era primul meci al sezonului.Jocul frumos avea sa fie rasplatit din nou in minutul 38 cand dupa mai multe pase din prima intre Drage, Roland si Larsen, cel din urma centreaza in careu iar Kayke liber la 11 m il executa pe portar cu un sut la coltul scurt, 2-0. Ma bucura si faptul ca Roland,unul din atacanti de la echipa de tineret, pe care mizasem pe acest final de sezon di pricina problemelor din lot, ma incanta prin evolutia sa.

Aveam sa gresim in aparare cand am tratat cu lejeritate o faza de atac a oaspetilor in min 62, cand fundasii l-au lasat complet liber la coltul lung pe Pelu, iar acesta inscrie un gol frumos cu capul din centrarea lui Nielsen.Trebuie sa fim mai atenti pentru ca mai sunt destule minute de jucat din acest meci.Imediat ai mei au replicat si in min 66 yttergard executa un corner de pe dreapta, Hauge reia cu capul dar Sorun respinge cu capul de pe linia portii.Dupa aceasta faza am reusit sa mentinem posesia si sa ne mai cream 2-3 ocazii si am reusit sa conservam avantajul pe tabela.

TROMSO - HAUGESUND 2-1

Statistica meci:

1ij8_70e_u8zxv.jpg

Un meci in care oaspetii au avut 2 suturi pe poarta si au marcat un gol.N us-ar fi suparat nimeni daca am fi castigat acest meci cu 3,4 sau chiar 5-1.

Ramanem pe 6 iar deplasarea de la Molde va fi capitala pentru noi.Inaintea meciului rivalul meu de la Molde, Rosler a avut cuvinte de lauda la adresa echpei noastre.Probabil a fost o tacticca a s-a de a ne "adormi" si sa ne faca sa credem ca jocul cu ei este unul lejer pentru noi.

Inaintea acestui meci am mai primit o vestebuna inceea ce-l priveste pe tanarul meu atacant, Roland, acesta reusind sa iasa golgeter cu 11 goluri marcate penru echipa secunda, in Second Div.

Speram intr-un rezultat bun cu Molde avand in vedere careveneau Kara si Mo.

In atmosfera fantastica creata de suporteri, gazdele reusesc sa deschida scorul in minutul 6 dupa ce Fall trece foarte usor de Koppinen in careu, intoarce la Fellah care pune latul si face 1-0.Lucrurile aveau sa se inrautateasca pentru noi in minutul 40 cand Bjorck este eliminat dupa ce il faulteaza in postura de ultim aparator pe Fellah.Am fost nevoit sa-l retrag pe Kara pe postul de DC.TRebuia sa gasesc o solutiela pauza sa schimb ceva in jocul nostru in linia mediana pt ca acolo pierdusem multe mingi, fapt care dusese si la eliminarea lui Bjorck.

In minutul 51 Roland, cel mai bun jucator al nostru pana in acel moment schimba partea pe dreapta pana la Hogli, acesta centreaza din prima pt Johansen, acesta preia incareu, dribleaza doi fundasi insa sutul sau este respins de portar, dar mingea ajunge la Hogli care reuseste sa trimita mingea in plasa,1-1 si revenisem in joc mai devreme decat ma asteptam.Avea sa fie un foc de paie. pt ca in minutul 61 Diouf ii aduce dinou in avantaj pe gazde dupa o centrare a lui Paulsen, la o faza in care apararea noastra a dormit.In continuare Roland este cel care se zbate cel mai mult si adversarii nu ii pot face fata, Andreason find nevoit sa-l opreasca in extremis pe u ncontra-atac insa asta cu pretul unui cartonas galben, era al 2 lea pt el si se restabileste egalitate numerica.Mizand pe atac, am reusit sa dominam pe final si in mnutul 88 acelasi Roland primeste o pasa geniala de la Kara, sprinteaza spre poarta si il vede pe portar iesit prea mult din poarta, trimite un lob insa mingea intalneste transversala, ce ocazie fantastica de a egala.Desi am atacat furibund in ultimele minute rezultatul a ramas 2-1 pentru gazde.Meritam mai mult de la acest meci.

MOLDE - TROMSO 2-1

Statistica meci:

1cti_ca5_u8zxv.jpg

Cu acest rezultat am iesit fara doar si poate din lupta pentru un loc de EL, desi rezultatele din etapa respectiva imi erau favorabile.

Un foarte mare castig dupa acest meci este Roland care ar fi meritat sa marcheze, mai ales prin acea executie fantastica din minutul 88.

Mai sunt 3 meciuri, iar pt urmatorul am din ou probleme in defensiva, Bjorck si Kara fiind suspendati si voi miza pe inca un atacant in locul DM, deci voi merge pe un 4-3-1-2 in meciul cu ODD.

Problemele in defensiva aveau sa se agraveze partida avand sa inceapa si mai prost pentru mine din acest punct de vedere, in minutul 4 Koppinen accidentandu-se, locul acestuia fiind luat de Ciss (DL).Am dominat insa steril, asta pana in ultimul minut al primului mitan cand dupa un corner batut de Yttergard, Bates reia in plasa porti cu o lovitura de cap bine plasata.In a 2 a repriza am continuar sa impunem ritmul insa tabela a ramas neschimbata pana la final.Am castigat cele 3 puncte insa a fost un meci plictisitor pentru suporteri.

TROMSO - ODD 1-0

Statistica meci:

1a7r_085_u8zxv.jpg

Tot ce ne mai ramasese pana la final era sa incerca msa obtinem pozitia a 4 a in clasment si sa ne luam ramas bunde la proprii suporteri cu un rezultat bun in ultimul meci cu Valerenga.Chiar le-am cerut jucatorilor mei inainte de acest ultim meci al sezonului sa joace pt suporteri.

Impinsi de la spate de strigatelesuporterlor, in prima repriza nu le-am dat nici o sansa celor de la Valerenga sa se apropie de poarta noastra si in mnutul 20 tanarul Roland preia in careu dar suteaza milimetri pe langa poarta.

Contrar situatiei di nteren, in minutul 62 oaspetii reusesc sa deschida scorul prin Stran care inscrie cu capul de langa Bjorck din centrarea lui Nouri.Acestia s-au baricadat apoi in defensiva iar jucatorii mei nu au reusit pana la final sa mai dejoace jocul defensiv al acestora.

La final spectatorii ne-au aplaudat desi pierdusem si acest ultim meci al sezonului, insa a fost o infrangere nemeritata, jocul nostru fiind unul spectaculos.

TROMSO - VALEREGNGA 0-1

Statistica meci:

1k2s_65d_u8zxv.jpg

CLASAMENT FINAL:

i5lq_dd1_u8zxv.jpg

Incheiem acest sezon pe 6 cu 46 de puncte acumulate, la 9 pct de locul 3 ce ducea in EL.

Un sfarsit de sezon de la care am asteptat multe insa am terminat pe aceeasi pozitie pe care era echipa cand am preluato,locul 6.Punctele pozitive ale acestei prime perioade care o petrec la acest club este ca am reusit sa gasesc o tactca mai buna decat a predecesorului meu, iar cu cateva achizitii in perioada de pauza putem spera la mai mult i sezonul viitor.

Alte puncte pozitive ale acestui sezon sunt evolutia echipei U 19 carea castigat titlul de campioana in Grupa 9,dar si premiul castigat de Yttergard desemnat cel mai bun mijlocas al anului.

137k_3fc_u8zxv.jpg

Acesta a declarat presei ca imi este recunoscator si ca evolutia sa din acest sezon este legata de venirea mea la acest club:

24i4_9d8_u8zxv.jpg

Statistica mea de cand am preluat echipa:

Victorii: 7

Egaluri: 4

Infrangeri: 5

GM: 20

GP: 16

Av.: +4

Per ansamblu au fost evolutii bune in aceste 16 partide, si in perioada de mercato ma gandesc sa pastrez in principal jucatorii de mijloc si sa mai aduc ceva intariri in compartimentul defensiv si atac.Nu o sa dispun de un buget exceptonal avandin vedere "talia" echipei di nacest punct de vedere insa cred ca voi primi tot sprijinul conducerii din acest punct de vedere.Conducerea mi-a propus prelungirea contractului pana in 2013, contract care l-am si acceptat, urmand ca la finalul lui indiferent de rezultate sa plec.

In urmatorul raport va voi prezenta perioada de mercato si obiectivul pentru sezonul viitor.

Din sezonul viitor fiecare raport va contine 5 meciuri.

Pana atunci, NUMAI BINE!

Enjoy...

;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum va promisesem, am ales 5 goluri marcate in acest sezon ce tocmai s-a incheiat, goluri care cred eu sunt unele dintre cele mai frumoase pe care le-am marcat in acest sezon insa va las pe voi sa stabiliti ierarhia, votand.

Iata cele 5 propuneri:

PROPUNEREA No 1: Remi Johansen ~ Kongsvinger 3-0

http://youtu.be/dnKiuB9Lakc

PROPUNEREA No 2: Saliou Ciss ~ Kongsvinger 3-0

http://youtu.be/Wp2TRgOl-Dk

PROPUNEREA No 3: Ruben Yttergard ~ Sandefjord 2-1

http://youtu.be/90o3OVHkvgU

PROPUNEREA No 4: Tom Hogli ~ Molde 2-1

http://youtu.be/YUPUsHdIuZU

PROPUNEREA No 5: George Mourad ~ Lillestrom 0-3

http://youtu.be/BDh5TO6qPJY

Astept sa votati preferintele voastre.

Enjoy...

;)

Link to comment
Share on other sites

MERCATO

Iata ca primul meu sezon s-a incheiat la Tromso si urmeaza perioada de mercato.

La cum au evoluat lucrurle in cele 16 meciuri disputate m-am gandit ca in aceasta pauza competitionala va trebui sa caut 3-5 jucatori pentru ca sezonul viitor sa avem un lot mai puternic cu care sa atingem o pozitie cat mai inalta in clasament.

Asa cum intr-o astfel de perioada uni jucatori vin la echipa, tot in aceasta perioada am fost nevoiti sa ne despartim de anumiti jucatori, iar acestia sunt:

Kayke ~ ST ~ imprumutul sau a expirat

Ciss ~ DC ~ imprumutul sau a expirat

Diouf ~ ST ~ imprumutul sau a expirat

Haugen ~ DM ~ nu si-a prelungit contractul

Bates ~ DC ~ nu si-a prelungit contractul

Toppel ~ GK ~ nu si-a prelungit contractul

Hustad ~ MR/AM ~ nu si-a prelungit contractul

Stamatopoulos ~ GK ~ nu si-a prelungit contractul

Koppinen ~ DC ~ nu si-a prelungit contractul

Regiunissen ~ MC ~ imprumutat la Valerenga ~ 60.000$

Asadar 10 jucatori care au plecat, pe unii ii regretam mai mult, pe altii mai putin insa acestia vor fi inlocuiti sper eu de altii mai buni.

Patronul mi-l recomandase pe Borufsen ( MLC/ AM(LC) ) insa nu am reusit sa-l achizitionam, acesta acceptand oferta celro de la Molde.

Imi doream sa aduc cel putin 2 atacanti, 1 fundas central si doi fundasi de banda (L/R) si cum bugetul nu er unul prea mare 500.000$ trebuia sa caut jucatori a caror calitate sa fie cat de cat buna dar sa nu fie nici prea scumpi.

Conducerea imi ceruse sa le comunic obiectivul pentru noul sezon, pentru a-mi pune la dispozitiie bugetul de achizitii si desi eu tintesc podiumul si o calificare in cupele europene in noul sezon, am ales drept obiectiv o clasare in top half asta pentru ca diferenta dintre cele doua oferte de buget erau foarte mici.

ukh7_45d_u8zxv.jpg

Asteptarile conducerii:

l88v_72a_u8zxv.jpg

In aceste conditii mi-am pus scout-ul pe treaba iar eu am pornit tratatvele cu mai multi jucatori, in cele din urma reusind sa achizitionez urmatorii jucatori:

Kristian Onstad ~ a venit liber de contract

tx6f_a02_u8zxv.jpg

Steffen Nystrom ~ a venit liber de contract

16jm_db3_u8zxv.jpg

Vegard Skjerve ~ 190.000$

1913_13f_u8zxv.jpg

Jo Nymo Matland ~ 90.000$

rl3c_87e_u8zxv.jpg

DjeDje Victorien ~ 35.000$

k2xp_7c3_u8zxv.jpg

Andreas Johansen ~ 5.000$ ~ un jucator ieftin insa cred eu se va impune in acest sezon primul 11.Cautam un astfel de jucator cu o finalizare foarte buna.

frwy_5a4_u8zxv.jpg

Magnus Stamnestro ~ imprumutat de la Molde pentru 200.000$ insa cel mai probabil la finalul imprumutului il voi cumpara fiind utanar promitator si de aceeasi valoare cu cel mai bunmijlocas al nostru, Yttergard.

y0fd_031_u8zxv.jpg

Nu toti dintre jucatorii adusi vor evolua inprimul 11, cel puti 2 fiind adusi pt cazul in care titularii de drept vor f accidentati sau suspendati si vom avea nevoie de un inlocuitor destul de bun.

De la echipa U 19 i-am promovatla a 2 a echipa si ii voi urmari in acest sezon pe:

Vegard Nikolaisen ~DC

Hakon Kjaeve ~ ST / AMC

Lars Henrik Andreassen ~ MC

Sunt 3 tineri promitatori care evolueaza si pe posturi pe care noi avem nevoie,insa totul depinde deei daca vor reusi sa faca pasul spre prima echipa asa cum Roland a reusit in actualul sezon.

Cu aceste achizitii si cu jucatori pecare-i avem deja eu sper si cred ca vo mreusi un parcurs bun atat in campionat ca si in cupa.

Casele de pariuri ne-au exclus din echipele principale care se vor bate pentru titlu nsa am gasit un articol foarte teresant din acest punct de vedere despre echipa noastra (in real life), iata:

Citez: "Tromso is a solid team performing very good each season. Experts were expecting weaker season for the club from norther end of the continent, but it seems that the team is gonna fight high again. Tromso managed to make some very good transfers and the squad seems to be strong enough to fight the top teams again."

Detalii aici: http://www.londonpals.com/previews/tippeligaen-season-preview

Sper sa fie asa si in cazul meu. :)

Un aspect pe care nu pusesem prea mare accent in cele 16 meciuri din sezonul trecut era "set piece" insa de aceasta data pentru sezonul viitor o sa pun mare accent si pe acest lucru.

Cu gandul ca voi reusi marea performanta in sezonul viitor va las is voi reveni cu primul raportdupa primele 5 meciuri ale noului sezon.

Numai Bine!

Nu uitati sa votati golul preferat! ;)

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

imi pare rau ca nu am mai prezentat nici macar un raportinsa am avut probleme cu PC-ul a trebuit sa formatez toate partitiile mai putin C-ul, cu jocul am ramas instalat insa rapoartele care le facusem le-am pierdut.Pregatisem rapoartele ceva in genul NTM, cu video, dar cum le-am pierdut o sa revin cu preentarea mai pe scurt a sezonului 2 cat de repede am sa pot si in sezonul3 o sa fac raport video.

Tot ce va pot spune e ca am avut un sezon 2 foarte bun o jumatate si foarte rost cealalta jumatate.

Multumesc pentru intelegere!

Numai bine! ;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum spuneam am avut probleme cu pc-ul dar si cu jocul in ultima perioada insa am sa va fac un scurt rezumat a sezoanelor 2 si 3 care le-am petrecut la TROMSO.

SEZONUL 2

Sezonul 2 incepuse dezastruos pt noi cu 2 infrangeri dintre care una la un scor de tenis in confruntarea cu Molde.Adusesem inatriri in toate compartimentele, lotul era mai puternic si nu reusisem sa-mi explic aceste doua esecuri.Intr-un final ai mei si-au revenit si au urmat 6 meciuri fara infrangere.

CLASAMENT FINAL:

lhnh_960_u8zxv.jpg

Dupa 2 meciuri jalnice, jocul echipei a devenit unul fantastic urmand 10 meciuri fara infrangeri, apoi insa a revent mai vechea problema la finalizare, atacantii ratand din orice pozitie,chiar si cupoartagoala si asta nu avea sa aiba alt efect decat in coborarea in clasament, apoi moralul jucatorilor a fost un impediment care nu ne-a permis sa salvam sezonul in finala cupei, pierzand din nou, si asta dupa ce condusesem.

A fost un sezon as putea spune impartit in doua parti pt noi, una foarte buna si alta extrem de proasta si cu pozitia 9 in clasamentul final nu se poate mandri nmeni, mai ales in conditiile in care am avut unlot de primele 3 pozitii, zic eu.

In pauza dintre sezonul 2 si 3 playmaker-ul nostru Ruben Yttergard a plecat la Rosenborg pt ca acesti au platit clauza de reziliere de 3,6 mil, iar jucatoru la declarat ca pleaca trist de la noi ramanand cu gandul ca daca nu as fi venit eu nu ar fi putut face acest pas dicariera sa.

Dupa un mercato din nou "agitat" pt noi, cea mai buna achizitie a fost ST-ul Amar Belkheir de la AS Monaco, venind pt 1,3 milioane acesta declarand ca este mandru de cooperarea cu mine.

Transferul acestuia a fost apreciat si de noua noastra vedeta, atacantul Roland, care avea sa coopereze foarte bine cu acesta in atac.

Tot in pauza dintre sez 2 si 3 am primit o oferta de laRosenborg si aveam sansa sa imi continui munca alaturi de Yttergard insa trebuia sa-mi respect angajamentul luat fata de Tromso, angajament care urma sa se incheie dupa sezonul 3.

Pt sezonul 3 conducerea mi-a stabilit drept obiectiv o clasare peste mijlocul clasamentului, iar eu le-am zis ca ne vom bate la titlu.

SEZON 3

In primele 5 etape din sezonul 3 am reusit 3 victorii un egal si cosmarul notru dn fiecare sezon, Aalesund ne-au invins din nou, iar dupa 5 etape ocupam pozitia a 6 a.

Au fost insa 5 meciuri bune facute de noi si mai ales ca am disputat 3 meciuri grele, printre care si duelul cu rivala de moarte Bodo-Glimt.

urmatoarele 5 etape desi aveau sa fie meciuri mai usoare, ne-am complicat pre mult idefensiva si asta ne-a costat 2 infgangeri si unegal, iarin 2 meciuri am reusit sa luam toate cele 3pct.Dupa primele 10 partide ne mentineam pe pozitia a 6 insa nudeparte de podium.

A urmat apoi din nou o perioada foarte buna in campionat pt noi cu 3 partide castigate,un egal si 1 infrangere insa in cupa am fost eliminati de Haugesund in turul 4.

cele 5 meciuri in liga incare ne-am impus au fost in compania lui Rosenborg, ODD, si Valerenga iar egalul 1-1 a fos tcu campioana entitre S'godset, itimp ce infrangerea a fos tpe teren propriu cu Honefoss 1-3, desi deschisesem repede scorul.

qgsy_4b8_u8zxv.jpg

mqac_a79_u8zxv.jpg

Ma gandeam ca eliminarea din cupa avea sa fie totusi si un lucru bun pt jucatori, ei putand sa se concentreze si sa se pregateasca mult mai bine pe unsingur obiectiv si anume, titlul.

Dupa 15 meciuri eram pe 2 sila 4 pct de Brann care ocupa pozitia de leader.

I fata lui Haugesund nu avea sa ne razbunam in campionat, pierzand din nou de aceasta data cu 2-3 pe teren propriu, aceasta fiind una din cele 2 infrangeri din urmatoarele 5 partide, in care nr de victorii si infrangeri a fost egal: 2 si 2, si printre acestea si o remiza cu leader-ul Brann, 1-1 in deplasare.

jeu5_e9d_u8zxv.jpg

mqac_917_u8zxv.jpg

Dupa aceste 5 meciuri cazusem pe 4 la 9 pct de locul 1 insa cu un meci mai putin disputat.

Aveau sa vina 5 partide relativ mai usoare, singurul mai greu fiind derby-ul de acasa cu rivala Bodo, dar pe care l-am catigat cu 1-0, dupa care ne-am impus si in fata celor de la Viking si Sogndal, inainteaacestor meciuri am remizat cu Lillestrom acasa, urmand ca in ultimul meci din aceasta serie de 5 sa-l pierdemin fata lui ODD cu 1-4 in deplasare.

Ne luptam in continuare la titlu cu cei de la Brann insa si Start devenise o contracandidata serioasa.Acestia avand sa ne infranga chiar pe teren propriu cu 1-2 spulberandu-ne astfel sansele la titlu.leader-ul incepuse sa intre intr-o perioada proasta pierzand atat in deplasare cat s acasa, insa noi nu am putut profita intocmai din cauza esecului suferit in fata celorde la Start.

Am facut meciul campionatului infata celor de la Rosenborg i deplasare, revenind de la 2-0 si 3-2 castigand in cele diurma cu 3-4 dr victoria avea sale lase si un gust amar gandidu-ne ca daca nu am fi pierdut acasa cu Start eram leaderi.Aveam sa mai facem upas gresit in ultimele meciuri, impotriva campioane entitre S'godset care ne-au rapus cu 1-0 ideplasare iarvctoria din penultima etapa cu Valerenga care retrogradasera deja nu ne ajuta decat sa ne consolidam pozitia secunda, pozitie pe care aveam sa terminam dupa ce ne-am impus si in ultma partida din sezonul 3,in deplasare la Honefoss, victorie cu 1-4 si terminam cu capul sus dar gandindu-ne ca acea partida cu Start a decis titlul, acestia terminand pe prima pozitie iar noi la 2 pct in spatele lor.

A fost un ultim sezo spectaculos pt echipa si ma pregatesc sa-i las sa joace in cupele europene in acest sezon, le-am lasat un lot puternic in frunte cu cei doi atacanti foarte buni Roland si Belkheir, cel din urma primind si o oferta dela Real Madrid. Imi pare rau ca desi am gasit o tactica formidabila, nu am reusit sa castig vreun trofeu cu aceasta formatie des am fi meritat cu varf si indesat.

Ultimele 5 partide:

1boi_838_u8zxv.jpg

CLASAMENT FINAL:

i5lq_f72_u8zxv.jpg

Roland, golgeter in ultimul sezon:

1sed_fdf_u8zxv.jpg

A fost o experIenta fantastica cu aceasta formatie si inca o data IMI PARE RAU ca am pierdut acele rapoarte video care vi le pregatsem, insa sper sa-m irezolv problemele cupc-ul si odata cunoua cariera voi veni si cu acel tip deraport.

Pana atunci va multumesc pt opinii si sa ne auzim cu bine!

Multa bafta in toate tuturor!

;)

Link to comment
Share on other sites

Salut tuturor,

desi nu mi-am rezolvat in totalitate problemele cu pc-ul m-am decis totusi sa incep a doaua cariera random, dupa ce prima a fost una "zbuciumata" pt mine di cauza acestor probleme cu pcc-ul, dar lasand asta deoparte, cariera la Tromso a fost o experienta placuta pt mine, chiar surprinzatoare si rezultatele, cu putin noroc, ar fi putut fi mult mai bune. Credtotusi ca a fost o perioada reusita, daca cumva cineva va incepe o cariera cu aceasta echpa s va reusi in 2 sezoane jumatate mai mult decat mine astept un raport din partea lui :P.

Asa cum am procedat si pt prima cariera, cea la Tromso echipa pe care va urma sa o manageriez timp de 3 sezoane va fi aleasa random dupa ce in prealabil se vor alege 3 tari pe random.org.

Asadar am sa revin imediat cu aceste detalii.

ceau!;)

Link to comment
Share on other sites

Iata si extragerea random.org:

List Randomizer

There were 47 items in your list. Here they are in random order:

Italy

Albania

United Kingdom

Asadar cele 3 tari vor fi selectate pentru inceputul carierei.

In urmatorul post va voi prezenta echipa, lotul si obiectvele.

Enjoy...

Link to comment
Share on other sites

Inainte de a va prezenta echipa din cariera cu nr 2, vreau sa va zic ca Albania nu am putut sa o selectez in joc drept pt care am mai extras o data tarile pentru a alege alta in locul Albaniei, si cele 3 tari au fost: Lituania, Romania si Belgia si am selectat Romania.

As vrea sa va mai prezint si bilantul meu cu tactica ce o abordez, tactica creata de mine.Poate cu alta ocazie o sa vaprezint si aceasta tactica mai in detaliu, pana atunci iata statistica in 2 sezoaane si jumatate cu Tromso utilizand 4-1-3-2 ( var 1.: 4-1-3-1-1 / var 2.: 4-1-3-2):

qb0m_76b_u8zxv.jpg

16ji_d6c_u8zxv.jpg

Raportul dintre victorii si infrangeri ar fi fost mai mare daca in sezonul 2 nu ar fi fost acea perioada din ultimele 8-9 etape cand am pierdut meciuri in care am dominat dar ratarile au fost specialitatea jucatorilor mei.Una peste alta zic eu ca este un bilant bunicel mai ales ca este o tactica abia implementata de mine si pt prima data testata.

Tactica

1hnu_a0d_u8zxv.jpg

Asa cum va spuneam, poate o sa am timp si o sa reusesc sa vaprezint mai idetaliu aceasta tactica candva.

O sa revin cu prezentarea echipei din cariera nr 2.

;)

Link to comment
Share on other sites

CARIERA No 2

Sheffield United

SEZON 1

Echipa selectata de pc pentru mine pentru cariera No 2 este Sheffield United din Anglia, npower Championship.

19kd_521_u8zxv.jpg

O echipa, as putea spune, de traditie a fotbalului din albion insa cu o instorie a realizarilor nu prea bogata:

qco3_6b1_u8zxv.jpg

Imi place provocarea cu atat mai mult cu cat bugetul pus la dispozitie de conducere este 0$ :) , trebuind sa ma bazez pe jucatorii care-i am si eventualele veniri sub forma de imprumut.Cumbugetul nu exista si obiectivul esteunul modestsi anume, o clasare cat mai acceptabila, drept pt care am si selectat aceast obiectiv, insa, poate cine stie aici im iva surade norocul cum nu a fost la Tromso si voi incerca sa ma lupt pentru un loc de promovare, dar va fi extrem de greu.

kmla_169_u8zxv.jpg

Asistentul ma informat si in ceea ce prriveste actualii jucatori imprumutati:

1l2u_6ae_u8zxv.jpg

LOT

qelk_808_u8zxv.jpg

Un lot destul de subtirel, insa sunt cativa jucatori cu o experienta necontestabila pe care ma voi baza(Montgomery, Evans, Quinn).Probabil o sa incerc sa mai completez lotul cu cativa jucatori pe care-i voi imprumuta dar si din pepiniera noastra de la U19, daca va fi cazul.

Voi aborda meciurile cu aceeasi tactica ca si la Tromso si anume 4-1-3-2 chiar daca este o tactica "test" insa tocmai de asta am si ales aceste cariere. Tactic mea se regaseste si printre cele recomandate de asistentul meu Mark Smith:4-1-3-2 / 4-4-2 / 4-5-1.

In ziua in care eu am semnat cu Sheff. Utd acestia au disputat si umical in compania celor de la Ferencvarospe care l-au terminat la egalitate scor 1-1.

Va fi un sezon lung si greu, cu 42 de meciuri, cu mult mai mult decat in cariera trecuta la Tromso, insa sper ca la finalul acestuia sa fim cat mai susin clasament.Sper sa pot reusi sa raman cele 3 sezoane la Sheff utd, asa cum am stabilit pt aceste cariere.

Revin imediat cu rezultatele din meciurle amicale.

Numaibine!

;)

Link to comment
Share on other sites

Iata meciurile de pregatire de dinaintea startului npower Championship:

14c4_78b_u8zxv.jpg

Cele 5 meciuri disputate dupa ce am semnat cu Sheff Utd au fost 5 victorii, insa si adversarii au fost accesibili, meciul cel mai greu fiiind cel in compania celor de la Colchester.

Cu un 5-0 in ultimul meci de pregatire si cu un joc bun de pase aratat de jucatorii mei, ma gandesc ca obiectivul de a ne clasa printre primele echipe nu este imposibil de realizat, dar sezonul este lung si orice se poate intampla.

Sper sa nu am parte de multe accidentari si in ceea ce priveste venirile de noi jucatori sunt sceptic...

Ramane de vazut ce va fi!

Voi reveni cu raportul primelor 5 meciuri din acest prim sezon la Sheff Utd.

;)

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce in meciurile de pregatire baietii mi-au aratat o pofta de joc si u joc excelent de pase,urma sa dam piept cu primul meci din Championsip si nu avea safie un meci in compania unei echipe mediocre ci impotriva uneia cutraditie inpremier league si cupele europene si anume Middlesbrough.Chiar daca debutam pe teren propriu, ma asteptam la un joc foarte greu insa aveam sa ma insel iaceasta privinta.Le-am spus jucatorilor sa evolueze ca in amicale, sa presteze acelasi joc de pasesimplu sidin prima si sa incepem partida in atac.

In primele 15 minute oaspetii nu au contat deloc, iesind doar de 2 ori din propria jumatate, insa presiuneanoastra nu avea sa aiba efect pe tabela, iar pana la pauza a fost un joc de sah.Evans a fost varful nostru de lance insa suturile acestuia a ufost respinse de portarul oaspetilor ori nu si-au gasit tinta.Am continuat sa dominam si dupa pauza desi ma asteptam la o replica din partea oaspetilor dar aceasta nu a avea sa apara, iar noi in minutul 68 am avut o bara prin aclasi Evans.

Ma asteptam la un meci dificil insa cei de la Middlesbrough parca venisera sa ne ofere cele 3 pct insa ocaziile noastre nu s-au concretizat si in cele din urma punctele s-au impartit.Fara doar si poate am fi meritat o victorie. Joculnostru a fost unul bun, din nou pasele fiind atu'ul dar finalizarea mai putineficace.

Jocul nostru de pase a fost laudat si de catre managerul celor de la Middlesbrough, Gordon Strachan.

Montgomery mi-a spus dupa meci ca ar fi trebuit sa primim un 11 m dupa un fault asupra sa a lui Justi Hoyte.

STATISTICA MECIULUI

1h26_de6_u8zxv.jpg

Dupa meci asistentul a precizat la conferinta de presa ca inca mai avem nevoie de 1-2 jucatori, insa ramane de vazut daca se va mai concretiza vreo mutare.

Dupa aceasta partida urma meciul din primul tur din League Cup, in compania celor de la Lincoln, meci disputat tot pe teren propriu.Asistentul mi-a zis ca el se teme de acest meci pt ca Lincoln este o formatie ce poate oricand produce o surpriza.

Frica asistentului avea sa fie inlaturata chiar de catre principala vedeta a celor de la Lincoln, Josh O'Keefe care avea sa devieze in minutul 32 sutul puternic a lui Evans din afara careului.Acest gol avea sa descatuseze jocul nostru pana in acel moment iar acelas Evans avea sa ne dubleze avantajul prin reusita din min 38.Dupa pauza tot noi am detinut controlul meciului iar Quinn si-a trecutsi el numele pe lista marcatorilor in min 49.Cu un singur sut spre poarta cei de la Lincoln nu aveau cum sa realizeze mare lucru in acest meci iar scorul final avea sa fie ucategoric 3-0 pt noi si dupameci i-am reprosat asistentului meu ca se indoielile sale ar trebui sa aiba un substrat mai puternic data viitoare.

STATISTICA MECI

1flk_97e_u8zxv.jpg

Urma meciul in compania "forestierilor" de la Nottingham, o deplasare grea insa de la care eu asteptam 1 pct.

La fel ca si in prima etapa, primele 15 minute am dominat si i-am impins in careul propriu pe cei de la Nott Forest, insa atacurile aveau sa fie sterile si contrar jocului in munutul 42 gazdele deschid scorul prin Adebola dupa un contraatac.Nimeni nu s-ar fi suparat daca lapauza am ficondus cu 2 sau 3-0 insa pe tabela lucrurile aratau altfel.Acest gol primit inainte de pauza nu avea sa ne descurajeze si am dominat si cel de-al doilea mitan, am si marcat prin Evans in min 88 insa golul a fost anulat pt offide, desi am dubii in privinta deciziei asistentului.

Asa cum spuneam , ma gandeam sa ne intoarcem cu cel putin 1 pct din aceasta deplasare insa asa cum e in fotbal, ratarile se razbuna si asta am patit noi in acest meci.

STATISTICA MECI

1ij8_4bf_u8zxv.jpg

Urma sa primim vizita celor de la Preston si ma asteptam sa repetam evolutiile din primele meciuri ale sezonului si aveam incredere in jucatorii mei ca pot obtine victoria.

Danny Mayor avea sa ne puna pe ganduri cand in minutul 6 reusise sa deschida scorul printr-o executie frumoasa dar Evans nu a fost de acord cu situatia de pe tabela si a tras echipa dupa el, iar in minutul 14 a marcat restabilind egalitatea.Lucrurile se echilibrasera iar pauza a fost de bun augur, pt ca la 11 minute dupa pauza aveam sa trecem i avantaj dupa reusita lui Quinn.

Totul mergea asa cum ne doream,cand in minutul 87 pe fondulunei relaxari a jucatorilor mei, Ze Rui este omul potrivit la locul potrivit si reuseste sa egaleze printr-o lovitura de cap.Pana la final am atacat furibund insa rezultatul avea sa ramana 2-2 si din nou pierdem 2 puncte mari la fel ca in meciul cu M'brough.

STATISTICA MECI

1e7c_390_u8zxv.jpg

Urma meciul din turul 2 al League Cup in deplasare la Colchester, echipa in compania caruia jucasem si un amical in perioada de pregatire si asa cum spuneam a fost unul din cele mai grele jocuri. iar acum va fi si mai greu avand in vede incarcatura jocului.

Am inceput si acest meci in atac insa am continuat sa ratam ocazii bune, dar si cei de la Colchester nu s-au lasat mai presoj punandu-ne in pericol de cateva ori.In cele 90 de minute a fost un joc pe contre, atacantii intrecandu-se in ratari si s-a trecut la prelungiri, prelungiri in care cei de la Colchester aveau sa ma surprinda, ma asteptam sa se retraga sperand sa ajungem la loteria penalty-urilor,insa nu a fost asa, au continuat sa atace si incercarile lor aveau sa fie rasplatite in minutul 98 cand pe fondul unui contraatac paul reid reuseste sa marcheze.Deja lucurile aratau prost pt noi. Dupa pauza dintre repirzele de prelungiri, acelasi Evans avea sa traga echipa dupa el si in minutul 111 reuseste un sut fantastic din marginea careului dupa o actiune pe cont propriu.Lucrurile revenisera la normal insa trebuia sa ne mentinem concentrarea.Dupa cele doua reprize de prelungiriscorul arama 1-1 si urma sa vedem cu cine va tine norocul in acest meci.Gazdle au ijceput loteria ratand primaeexecutie in timp ce noi am transformat fara emotii primele 3 lovituri dupa care am ratat si noi si dupa cele 5 lovituri de departajare a fost in continuare egalitate si avea sa ajungem la lovituril decisive, cine va rata va pierde.CEi careaveau sa rateze au fost gazdele, iar Yates ne-a dus maideparte transformand ultimul 11m.

In turul urmator vom avea un meci fantastic de greu acasa cu West Ham, iar sansele noatre, o spun cu sinceritate, sunt infirme.

A fost un meci asa cum ma asteptam, foarte greu, insa de aceasta data am avut si noi putin noroc,dar pana la urma s-a impus si valoarea.Rezultat final 5-6 (p)

STATISTICA MECI

1k2s_594_u8zxv.jpg

Results:

137p_ddf_u8zxv.jpg

Dupa aceste prime 5 meciuri ale sezonului imi mentin parerea ca vom reusi sa ne clasam pe o pozitie fruntasa la sfarsitul sezonului, dar orice se poate intampla.

Acestea fiind spuse, ne vedem dupa urmatoarele 5 meciuri.

;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy