Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Romania Unleashed 2010/2011


Addy_G

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

In liga a VI-a (care contine > 42 de echipe), care este liga inactiva. Evident retrogradeaza ultimele plasate din seriile Ligii a V-a.

Am intrebat pentru ca nu mi-as fi dorit sa scap de echipele locale dintr-un judet. Daca, de exemplu, imi promoveaza din Liga a VI-a o echipa din Arad in Constanta, nu ar fi foarte frumos.

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat pentru ca nu mi-as fi dorit sa scap de echipele locale dintr-un judet. Daca, de exemplu, imi promoveaza din Liga a VI-a o echipa din Arad in Constanta, nu ar fi foarte frumos.

Chiar si daca as face toate cele necesare, tot ar exista un asemenea risc. As putea implementa regional divisions , ca sa fie mult mai putine astfel de cazuri, dar am nevoie de ID-urile cluburilor , respectiv judetul lor de apartenenta. Daca as avea un fisier in care pe fiecare linie sa am ID-ului clubului si numele judetului de provenienta ... restul, pentru mine ar fi un fleac . In 30 de minute maxim as genera xml-ulul si pentru asa ceva . Chiar si asa vor mai exista probleme .A se vedea link .

Link to comment
Share on other sites

L-ai bagat in editor data? L-ai selectat cand ai ales new game?

Btw, recomand patchul asta tuturor jucatorilor de FM. Varietatea cupelor si numarul de ligi creeaza o experienta unica.

Edit: sa vedeti penaltiuri in Liga a V-a. Geniale :hysterical:

Da,am facut asa si tot nu merge.Imi apare semnul exclamarii.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa ai patchul 10.3.0 instalat. Fara el nu poate sa-ti mearga.

Si daca te intrebi de ce .. iti pot spune ca 10.3.0 vine si cu un mic update de date.Fata de 10.2.0, 10.3.0 contine cu 150 de echipe romanesti mai mult, echipe romanesti pe care eu le folosesc in patchul meu, si le pun in diverse ligi. Cel mai probabil eroarea pe care ti-o da tia este ca nu ai suficiente echipe in Liga a V-a Ilfov ... Asta pentru ca in 10.2.0 existau 5-6 echipe din Bucuresti din divizii inferioare, pe cand acum exista vreo 20-30 (provenite din updatelul 10.3.0 si nu din patchul meu). Patch-ul meu doar se "alipeste" pe db-ul lui 10.3.0.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa ai patchul 10.3.0 instalat. Fara el nu poate sa-ti mearga.

Si daca te intrebi de ce .. iti pot spune ca 10.3.0 vine si cu un mic update de date.Fata de 10.2.0, 10.3.0 contine cu 150 de echipe romanesti mai mult, echipe romanesti pe care eu le folosesc in patchul meu, si le pun in diverse ligi. Cel mai probabil eroarea pe care ti-o da tia este ca nu ai suficiente echipe in Liga a V-a Ilfov ... Asta pentru ca in 10.2.0 existau 5-6 echipe din Bucuresti din divizii inferioare, pe cand acum exista vreo 20-30 (provenite din updatelul 10.3.0 si nu din patchul meu). Patch-ul meu doar se "alipeste" pe db-ul lui 10.3.0.

Nu am patchul 10.3.0 instalat.

Multumesc mult pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

te pot ajuta eu cu fiecare echipa si judetul de provenienta. da-mi o lista cu echipele pt care ai nevoie. poti sa-mi dai doar ID-ul sau doar numele

S-a rezolvat. Ma gandesc acum sa completez fiecare serie de liga a V-a pana la 10 echipe cu echipe secunde. Pe de alta parte am sa implementez si regional divisions pentru fiecare club in parte (lucru pe care evident nu-l voi face prin editor ).

Dar toate astea poate joi sau vineri, cand am sa am si eu un timp.

Link to comment
Share on other sites

S-a rezolvat. Ma gandesc acum sa completez fiecare serie de liga a V-a pana la 10 echipe cu echipe secunde. Pe de alta parte am sa implementez si regional divisions pentru fiecare club in parte (lucru pe care evident nu-l voi face prin editor ).

Dar toate astea poate joi sau vineri, cand am sa am si eu un timp.

Ok, eu voi juca cateva sezoane pe actuala versiune. Dar pentru cea viitoare, cred ca ar trebui sa elimini retrogradarea din Liga a V-a. E mai bun un sistem asa inchis.

Si o mica precizare: trebuie sa corectezi numele Cupei Emeric Dembrovschi... mi se pare ca lipseste v-ul ;)

Link to comment
Share on other sites

Da, in ligile V e nevoie de geographical boundries... dupa primul sezon, nu-si mai au rostul denumirile judetene

Geographical boundaries nu este suficient. Le-am implementat. Sunt necesare, dar nu si suficiente. De asta spuneam eu de regional divisions. Regional divisions ar trebui sa inlature cam 90-95% din anomalii. O echipa cand trece intr-o liga in alta va sti care liga regionala este "preferata", pe langa compararea regional boundaries cu geografia unei echipe.

Ar mai trebui ca fiecare echipa sa sa aiba un stadion, stadionul sa fie asociat echipei, stadionul sa se afle intr-un oras. Orasul sa aiba latitutine si longitudine definita. Si nici in acest caz nu se poate garanta ca nu vor exista anomalii. Eu cel mult pot sa fac sa fie cat mai putine la numar.

Pe de alta parte in urma promovarilor si retrogadarilor, pentru distribuirea echipelor intr-o liga ce se imparte in serii regionale, mai intotdeauna va exista un numar mai mare de echipe la o regiune si un numar mai mic la alta regiune, iar FM-ul va fi obligat sa distribuie o echipa dintr-o regiune in alta regiune. Iar algoritmul de distribuire nu tine cont de geografie. Echipa din regiunea A care este in plus este aleasa aleatoriu si este distribuita in regiunea B. In mod normal ar trebui sa fie aleasa echipa din regiunea A mai apropiata regiunii B. Dar cand te gandesti ca nu ai de-a face cu 2 ligi ci 42 de ligi, lucrurile nu sunt deloc simple, iar pentru modelarea unui asemenea caz e nevoie de un tip de graf specializat , si un algoritmician bun, nu doar niste code monkeys ...

Link to comment
Share on other sites

Aproape am terminat partea legata de regional divisions. Acum testez sa vad cum merge. Pana in anul 2025 mai are de simulat :P. Ce alte propuneri mai aveti ?

PS: Chiar daca va fi gata, poate chiar maine, am sa postez o noua versiune vineri, 2 aprilie.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mai lasati dreq FM-u' asta, ca il joaca toti manelistii, mai nou. Asa varza a ajuns.

Pe femei le excita jucatorii de poker, nu jucatorii de FM - ultimul pont GRATIS pe care vi-l mai dau. Dupa aia... soarta!

Link to comment
Share on other sites

Mai lasati dreq FM-u' asta, ca il joaca toti manelistii, mai nou. Asa varza a ajuns.

Pe femei le excita jucatorii de poker, nu jucatorii de FM - ultimul pont GRATIS pe care vi-l mai dau. Dupa aia... soarta!

Era vorba de jucatorii care mai si castiga. Pentru a nu se crea confuzie :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy